Diskusní fórum akcie a burza

Začátek, první nákup akcií

 Stran:  1  

Investor - 21-6-2019 v 08:31

Začátek, první nákup akcií

Ladislav - 24-6-2019 v 09:02

Nejprve otevři konto v bance nebo u brokera, kde je peněžní konto a depo na akcie zadarmo!
A pak si vyber levné akcie ze seznamu akcií indexu Eurostoxx50, Stoxx50, DAX, Dow Jones a další akcie velkých starých podniků za víc jak 20 miliard €!
Nekupuj akcie menších firem, s burzovní hodnotou pod 20 miliard €!
Kupuj jen akcie s výnosem dividendy 3% až 8%. I když koupíš akcie levně a podnik zvyšuje tržbu a čistý zisk, můžeš mít akcii několik let v mínus. Může klesnout pod tvůj nákupní kurz. A pak je dividenda jediná radost z tvé investice.
Počítej s tím, že bys mohl každou tvoji akcii držet až do smrti a z dividend budeš mít více peněz než z důchodu od státu.
Akcie za 500 € může být levnější než akcie za 5 euro. Levná akcie se pozná totiž podle poměrů P/E, P/B, P/S. A někdy postačí zcela nízké P/B, P/S a můžeš ignorovat výšku P/E.
Měl bys vždy šetřit 1.000 € a pak koupit jednu akcii za 1.000 €, aby poplatek za nákup 10 € byl jen 1% z investovaného kapitálu. Za dalších 1.000 € kup jiné akcie! Když budeš mít později 6 až 16 různých akcií, pak každou z nich přikupuj! Rozděl peníze na každou z akcií 1:1:1:1:1:1!
Levná akcie má P/E pod 15, P/B pod 3, P/S pod 3, výnos dividendy nad 3%.
Cizí kapitál podniku by neměl být 3x vyšší jak vlastní kapitál. Banky mívají cizí kapitál i 20x vyšší než vlastní kapitál.
Kupuj jen akcie zdravých podniků a bank, kterým neškodí konkurence a dlouhodobě zvyšují tržby! Nekupuj podniky, které míří k bankrotu tak jak General Motors, Ford, Nokia, a různé aerolinie!

bulinak - 15-7-2019 v 19:53

Chtěl bych se zeptat, existuje podobná stránka jako třeba finviz i na akcie v RM-systemu?

skodaj - 23-7-2019 v 08:32

Na konci loňského roku jsem se rozhodl založit dividendové portfolio které se v tuto chvíli skládá celkem z 16 titulů.
Co mě však zajímá je jak reagujete na vývoj cen u titulů které se dostanou výrazně nad váš nákup a vykazují vysoké P/E nad 35 a P/B nad 2.
Držíte nebo prodáte se ziskem a investujete do lépe ohodnocených titulů? Mluvím tu kokrétně o titulu W.P. Carey.

díky za váš názor

Vitusus - 23-7-2019 v 08:51

Citace: Původně zaslal: skodaj  
Na konci loňského roku jsem se rozhodl založit dividendové portfolio které se v tuto chvíli skládá celkem z 16 titulů.
Co mě však zajímá je jak reagujete na vývoj cen u titulů které se dostanou výrazně nad váš nákup a vykazují vysoké P/E nad 35 a P/B nad 2.
Držíte nebo prodáte se ziskem a investujete do lépe ohodnocených titulů? Mluvím tu kokrétně o titulu W.P. Carey.

díky za váš názor



Já osobně nereaguju nijak, třeba MCD mám na +123 % své nákupky a P/E je nějakých 26, ale nechává mě to naprosto klidným, jediná věc, kterou v tuhle chvíli vím, že je asi v nejbližším období jen těžko budu přikupovat, protože by to nebylo efektivní z hlediska alokace kapitálu. Asi by dávalo smysl ten kapitál realokovat, a některé položky očesávat, ale nemám tak velké portfolio, abych ho měl potřebu takhle aktivně řídit, mám 16 akcií MCD, kdybych měl 1,600, tak o tom asi budu uvažovat víc, ale v tuto chvíli ne.

Ladislav - 23-7-2019 v 09:22

Skodaj,
:) predevsim bys mel vyjmenovat tvých 16 akcií v téma diskuse "Nase Portfolio" :post: http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=28
Nedelej s tvými akciemi tajnosti. Lidi to zajímá, které akcie jsi koupil.

Prodat nebo neprodat?
Musís vedet, zda tvé akcie chces drzet az do smrti jen kvuli dividenám. Pak nemusís prodávat nikdy, i kdyz se akcie predrazí na P/S 5.

:punk: Jestli chces mít radost za 20 let, ze más kazdou akcii 300% v plus a výnos dividendy pri nákupu 3% vylezl na 12%, pak neprodávej akcie nikdy!
Jestli vsak jsi Spekulant a kazdou akcii prodás pri predrazení, nebo pri poklesu kurzu -15%, pak je to jiná vec.

Neni dulezité P/E. Ale sleduj P/S!
P/B bývá casto vysoké jen pro veliké zadluzení podniku a ne pro predrazení akcie.
A P/E bývá casto vysoké jen kvuli velkým výdajum podniku.
:exclamation: Tedy sleduj hlavne výsku P/S! U P/S nad 3 zacíná být akcie drahá. U P/S 6 je akcie silne predrazená.

michal.holik - 23-7-2019 v 11:26

Citace: Původně zaslal: skodaj  
Na konci loňského roku jsem se rozhodl založit dividendové portfolio které se v tuto chvíli skládá celkem z 16 titulů.
Co mě však zajímá je jak reagujete na vývoj cen u titulů které se dostanou výrazně nad váš nákup a vykazují vysoké P/E nad 35 a P/B nad 2.
Držíte nebo prodáte se ziskem a investujete do lépe ohodnocených titulů? Mluvím tu kokrétně o titulu W.P. Carey.

díky za váš názor


To samé jako Vitusus. Pokud je jen vysoké aktuální PE a není pádný důvod (relokace kapitálu, firma bude snižovat dividendu,...) prodávat tak neprodávám.
WPC je aktuálně předražený kousek, stejně jako mnoho dalších eREITs. Sám WPC mám, několik let. Mám ještě dalších pět společností s barákama ale ani jednu bych teď díky vysoké ceně nekupoval.
eREITs se hezky nakupovaly 1H2018 ;-)
Cokoliv z eREITs máš tak doporučuju neprodávat. Není pádný důvod aby ty společnosti snižovaly dividendy, obecně řečeno.

Pavel - 23-7-2019 v 14:47

Citace: Původně zaslal: Vitusus  
Citace: Původně zaslal: skodaj  
Na konci loňského roku jsem se rozhodl založit dividendové portfolio které se v tuto chvíli skládá celkem z 16 titulů.
Co mě však zajímá je jak reagujete na vývoj cen u titulů které se dostanou výrazně nad váš nákup a vykazují vysoké P/E nad 35 a P/B nad 2.
Držíte nebo prodáte se ziskem a investujete do lépe ohodnocených titulů? Mluvím tu kokrétně o titulu W.P. Carey.

díky za váš názor




Já osobně nereaguju nijak, třeba MCD mám na +123 % své nákupky a P/E je nějakých 26, ale nechává mě to naprosto klidným, jediná věc, kterou v tuhle chvíli vím, že je asi v nejbližším období jen těžko budu přikupovat, protože by to nebylo efektivní z hlediska alokace kapitálu. Asi by dávalo smysl ten kapitál realokovat, a některé položky očesávat, ale nemám tak velké portfolio, abych ho měl potřebu takhle aktivně řídit, mám 16 akcií MCD, kdybych měl 1,600, tak o tom asi budu uvažovat víc, ale v tuto chvíli ne.


V principu stejně, ale na realokaci neexistuje jednoduchý návod, kdy ano a kdy ne. Člověk se musí víc a detailněji zajímat, proč se P/E a další parametry výrazně změnili. Důvod může být dočasný i trvalejší, třeba nějaký větší účetní odpis nebo na druhou stranu třeba zase výrazně vzroste očekávání růstu zisku v budoucnu.

Bez takové znalosti je to jen střílení od boku.

Cyberguy - 23-7-2019 v 14:53

Citace: Původně zaslal: skodaj  
Na konci loňského roku jsem se rozhodl založit dividendové portfolio které se v tuto chvíli skládá celkem z 16 titulů.
Co mě však zajímá je jak reagujete na vývoj cen u titulů které se dostanou výrazně nad váš nákup a vykazují vysoké P/E nad 35 a P/B nad 2.
Držíte nebo prodáte se ziskem a investujete do lépe ohodnocených titulů? Mluvím tu kokrétně o titulu W.P. Carey.

díky za váš názor


Já kombinuji dvě strategie:
1. držím na divi - drtivá většina (není-li velmi vážný důvod - neprodávám)
2. nedržím na divi a tipuji např. na výrazný růst ceny - malá část ptf (při dosažení cíle prodávám). V minulosti např. WHX (to dnes asi už ani neexistuje), NOK, ADS, AMBA, ... A získaný peníz jsem použil (přesně jak píšeš) do jiných dividendových na stálo.

Mamut - 9-9-2019 v 14:01

Zdravím pánové,
před dvěma měsíci jsem objevil (konečně) investování do akcií a po krátké době trápení jako spekulant, jsem se konečně našel v dlouhodobém investování (tímto děkuji zdejšímu panu domácímu za rady). Rozhodl jsem se zrušit své předražené fondy a nasypat to do jednotlivých akcií. Ve výběru mi zatím uvázly tyto tituly:

Automobilky: váhám mezi Daimler a BMW

Materiály: váhám mezi BHP Group (BHP), Royal Dutch Shell plc (RDSA) nebo ConocoPhillips (COP), které již mám a jen bych dokoupil

Finance: zde klidně může být i více titulů:
Wells Fargo & Company (WFC), HSBC Holdings plc (HSBC), Banco Santander, S.A. (SAN), Allianz SE (ALV)

Ostatní: BASF SE (BASF), British American Tobacco p.l.c. (BTI), New Residential Investment Corp. (NRZ), JPMorgan Chase & Co. (JPM).

Poradíte mi jako začátečníkovi s výběrem a budu vděčný za jakékoliv doporučení?

TomasV - 9-9-2019 v 14:37

Hlavně se rozhoduj vlastní hlavou ,tyhle akcie podle mne stojí dnes za úvahu :

T,RDSB,Basf,BTI,MO,PM,WFC,ABBV,JnJ,MMM,XOM,PPL,

michal.holik - 9-9-2019 v 15:22

Citace: Původně zaslal: Mamut  
Zdravím pánové,
před dvěma měsíci jsem objevil (konečně) investování do akcií a po krátké době trápení jako spekulant, jsem se konečně našel v dlouhodobém investování (tímto děkuji zdejšímu panu domácímu za rady). Rozhodl jsem se zrušit své předražené fondy a nasypat to do jednotlivých akcií. Ve výběru mi zatím uvázly tyto tituly:

Automobilky: váhám mezi Daimler a BMW

Materiály: váhám mezi BHP Group (BHP), Royal Dutch Shell plc (RDSA) nebo ConocoPhillips (COP), které již mám a jen bych dokoupil

Finance: zde klidně může být i více titulů:
Wells Fargo & Company (WFC), HSBC Holdings plc (HSBC), Banco Santander, S.A. (SAN), Allianz SE (ALV)

Ostatní: BASF SE (BASF), British American Tobacco p.l.c. (BTI), New Residential Investment Corp. (NRZ), JPMorgan Chase & Co. (JPM).

Poradíte mi jako začátečníkovi s výběrem a budu vděčný za jakékoliv doporučení?


Ahoj Mamute,

přihodím pár poznámek.

1) Osobně bych evropské automobilky nebral. Důvodem jsou například: debilní výmysly z Bruselu, přesycenost trhu, u BMW měli problém s dividendou co si pamatuju,...
Jsem rád za svýho 15 let starýho atmosférickýho Golfíka ;-)

2) Proč v ostatních máš dvě firmy (JPM a NRZ), které patří do financí? JPM je banka, NRZ byť je to mREIT tak patří do financí. Mělo toto nějakou hlubší úvahu?

3) Pro diverzifikované stabilní ptf bych NRZ vzal jako okořenění ptf. Sám to tak mám + několik dalších titulů z mREITs a BDCs. Ty ovšem máš teprve se rodící ptf takže NRZ pouze po zdravé úvaze.
Pozn. doporučuju pořádně nastudovat systém fungování této společnosti a v případě dotazů kontaktovat místního uživatele "abak", který je odborníkem nejen na tento titul

4) Zajímalo by mě proč máš MSFT jako spekulaci? Za mě je to trvalka jak vyšitá. (nehodnotím aktuální ohodnocení)

5) Vzhledem k malému počtu titulů v tvém ptf bych nyní velmi zvážil vstup do JNJ. Za forward PE 15 je aktuální ohodnocení nadmíru dobré a moc lepších chvil za poslední tři roky nebylo.

6) Aktuální ocenění je obecně vysoko ale najdou se tituly... většinou s nějakým problémem. Zvaž cigaretáře MO+PM, zdravotníci se taky dají najít vyklesaní (JNJ, PFE, ABBV).
Naopak bych teď ne(při)kupoval velké hráče z eREITs (O, STOR, WPC, NNN,...), BDCs (MAIN, ARCC), spotřebáku (PEP, PG),

MilanV - 9-9-2019 v 16:01

Doporučil bych se zamyslet nad strategii. Je to o tom, jaké riziko jsi ochoten akceptovat. Dle toho važ, jakou měrou chceš dividendový a kapitálový (či jejich kombinace) růst.
Jak doporučoval Michal MFST, tak to je představitel spíše kapitalově růstová akcie. Naopak NRZ divi. JNJ slibuje dobrý kapitálový a i dividendový růst (navíc i růst dividendy v čase).

Strategií může být i mix.

Zvol strategii a postupně ji naplňuj nákupy ideálně přeprodaných titulů (nízké PE,....)

Ladislav - 9-9-2019 v 17:02

Mamut,
dole pod forem máš seznam 26 dividendových akcií na stálo, ze kterých bys měl vybírat.
Daimler tam neni, ani JP Morgan, tedy bys je neměl kupovat.
Ale BMW můžeš koupit a držet až do smrti. Daimler v žádném případě.
Mezi BHP a Shell neváhej, ale kup obě akcie. Protože jedna firma je na kamení a druhá na ropu.


Investice od Daimlera i investice do Daimlera jsou ''Stupid German Money''.
Daimler koupil kdysi nemocný Chrysler a pak ho asi se ztrátou prodal.
Daimler vyrábí se ztrátami hnusné auto Smart. Nyní se ta výroba musela skončit.
BMW ale koupilo fajnové firmy na výrobu Mini a Rolls Royce.

Daimler-BMW.png - 20kB
Modrá linie je akcie BMW. Černá linie nad žlutým pohořím je akcie Daimler.

Mamut - 10-9-2019 v 06:59

Pánové, děkuji za rychlou zpětnou vazbu a tipy.

TomasV: děkuji za další tipy, podívám se na ně.

Michal: u JPM a NRZ jsem je omylem nezařadil do ostatních, moje chyba :blush:. NRZ ještě nastuduji a zatím asi odložím a zařadím později. MSFT jsem přeřadil do trvalek. Děkuji za tip na JNJ a analýzu ocenění jednotlivých titulů.

Milan: zatím jsem vybíral akcie (zde většinou doporučované), které mají nízké koeficienty P/E, P/S, P/B, rozumný zisk a dividenda nad cca 4 % (+ještě dalších pár ukazatelů). Ještě se malinko v některých věcech hledám, ale postupně to dostudovávám a ujasňuji si (kapitál vs dividenda či mix).

Ladislav: Děkuji za zhodnocení automobilek, investici tam možná ještě odložím. Přeci jen jsou teď automobilky trochu na nejisté cestě (elektromobilita). Doporučovaných 26 titulů si ještě projdu.

Edit: Jinak při analýze dávat větší váhu na trailing P/E nebo forward P/E?

michal.holik - 10-9-2019 v 07:42

Citace: Původně zaslal: Mamut  
Pánové, děkuji za rychlou zpětnou vazbu a tipy.

...

Edit: Jinak při analýze dávat větší váhu na trailing P/E nebo forward P/E?

Na oboje. V případě TTM se ujistit zda je to počítané z hodnoty Earnings podle GAAP nebo non-GAAP (adjusted, diluted, adjusted diluted).
Dále doporučuji sledovat metriku PEG (čili PE poděleno očekávaným růstem; hodnoty do 2 obvykle značí dobrou dobu ke vstupu)

!!! ROZHODNĚ SLEPĚ NEKOUKAT NA P/S POD 3 A P/B POD 3. TÍM BYSIS ZAVŘEL CESTU K MNOHA KVALITNÍM SPOLEČNOSTEM !!!

Ladislav - 10-9-2019 v 09:16

Mamut,
dávat větší váhu na trailing P/E pod 15
a ještě více dbát při nákupu akcie na P/S pod 3, P/B pod 3, výnos dividendy nad 3%.
Tím se vyhneš spekulaci s předraženým neřádem: Adobe, Alibaba, Alphabet, Altria :(, Amazon, Apple, Coca Cola, Deutsche Börse, Diageo, Facebook, Mastercard, Microsoft, Netflix, Novo Nordisk, Nvidia, Philip Morris :(, SAP, Tencent, Vertex, Visa, Wirecard.

Ladislav - 18-3-2020 v 09:27


Já bych koupil akcie ten den, když jsou dost levné, například P/E pod 10, P/B pod 1, P/S pod 1 a trochu rostou, tedy neklesají. Tedy vypadá to třeba jen jeden den, že je krach skončen.
Každá moje akcie musí mít vyšší výnos dividendy než 3%.
Peníze bych dělil na více různých akcií, na každou alespoň 25.000 kč a za rok nebo za několik let bych na každou akcii přidal peníze, na každou alespoň 25.000 kč.
Nekupoval bych akcie bez dividendy ani s výnosem dividendy pod 3% ani akcie s P/B 4 ani akcie s P/S 4.
Kdo má strach, že krach není ukončen, může s nákupem počkat, až akcie ale i index 3 dny zasebou porostou.
Kdo má největší strach, počká s nákupem, až akcie stoupne nad klouzavý průměr kurzů posledních 200 dní, SMA 200, ale pak budou akcie asi o 25% dražší než dnes.
Ten kdo akcie nakoupí, měl by se dívat na plus nebo mínus jen na Silvestra a ne každý den ani každý týden. Však hledám na kontě každý den dividendy. Ale dividendy mi přijdou jen 85x během roku 2020.
Já koupil akcie Allianz vloni uspokojivě levně s kurzem 196 € a dnes po krachu mají kurz 140 €. Mně je to jedno, já dostanu hezké dividendy a plus nebo mínus budu vidět na Silvestra.
A podobně to bude vypadat s mnohou z mých 29 akcií, snad polovina je dnes v plus. To budu ale vidět až na Silvestra.
Já sympatizuju s lidmi, kteří drží akcie od nákupu až do smrti, nic neprodávají, když nehrozí firmě bankrot, a jejich portfolio má po dekádách hodnotu 2 až 10 milionů euro a jsou z něj dividendy 100.000 euro ročně. Tedy ať mám polovinu akcií v mínus nebo ne, za rok to bude vypadat jinak a dostanu během letošního roku 8.000 € dividendy.
A pár let později budu šťastný s 12.000 € dividendami během roku.
Pokud pán chce každou akcii prodat s výdělkem a brečí, když je dnes v mínus, tak to není moje strategie. Já nechci prodat žádnou akcii se ztrátou ani s výdělkem. Já chci ale brzy 12.000 € ročně dividend.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . dividenden.gif - 12kB

Juraj Simon - 18-3-2020 v 20:23

Zdravím, rozmýšľam nad nákupom prvých akcií, tipy na nákup? napríklad boeing za 95 USD dnes ? alebo ešte počkať?

Vasek - 18-3-2020 v 20:31

Boeing bych úplně vynechal. Není to dobrá akcie na držení na stálo. Já bych si jí nekoupil.

Celá fúze, změny ve firemní kultuře firmy a financializace podniků, kterou od devadesátých let tlačí Wall Street, v praxi znamenají, že „Amerika významně poškodila svůj letecký průmysl“. Aerolinky podle ekonoma nyní nemají ve vedení Boeingu velkou důvěru, firma čelí vyšetřování a náhradám škod. Správným řešením by bylo společnost rozdělit na civilní část a na tu, která dodává armádě. A do jejího vedení by se opět měli vrátit inženýři, uzavírá Matt Stoller.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4305255/stoller-upadek-b...

Ladislav - 18-3-2020 v 21:42

Boeing nekupovat. Vždyť má cizí kapitál 300x vyšší než vlastní.
A my máme dovoleno kupovat jen akcie, když je cizí kapitál maximálně 3x vyšší než vlastní.
U bank maximálně 20x vyšší cizí než vlastní.

JanaPha7 - 21-3-2020 v 22:57

Zdravim vsechny, poradi nekdo jake US akcie ted nakoupit nebo cekat? Jsem zacatecnice, volne prostredky, rizika jsem si vedoma:-). Diky.

Vasek - 22-3-2020 v 00:24

Dobrý večer,

celkovou částku vámi investovanou bych si rozdělil na několik stejných hromádek a za každou hromádku bych nakoupil jednu akcii.

Pokud máte tedy k dispozici třeba 300.000,.- Kč, tak bych na každou akcii dal 50.000,- Kč. A koupil šest různých akcii.

Asi bych začal tabákovými firmami. Ty jsou podle mne dost dole, můžou jít dále dolů, ale to nikdo neví. A čekat na nižší ceny by se nemuselo vyplatit.

Altria Group, Inc. - cena je hooodně nízko, zkusit v pondělí nákupku třeba 34,

případně British American Tobacco p.l.c. - zkusit třeba 2.450,- GBp - to jsou pence - výhoda je, že dividendy chodí nedaněné, případně lze akci dripovat a neplatit tak daň z dividend

AT&T Inc. - zkusit třeba 27,50.

Pak dál uvidíte, co se bude dít.

On vám sem zcela určíte napíše něco pan domácí, případně další členové, případně přímo se někoho zeptejte, rádi vám poradí. A někteří toho vědí dost, takže bych se jejich doporučení neobával. Ale i oni nemají křišťálovou kouli a můžou se seknout.

Můžete vycházet ze stejné filozofie jako pan domácí, kterého po nákupu již cena dané akcie nezajímá, ale zajímá ho každý rok 200 až 300 EUR z té které akcie. Jeho přístup lze pochopit, protože proč by se staral o cenu, když mu akcie přinese každý rok to, co chce on a bez práce.

Peníze jsou vaše a vy se musíte rozhodnout, kde je buď zmnožíte, či případně je proděláte.

Takže lovu zdar.

DJ weekend

- 600 bodů

https://www.ig.com/en/indices/markets-indices/weekend-wall-s...





Pavel - 22-3-2020 v 09:32

V podstatě souhlas s Vaskem. Poohlédnout se ještě po nějakých aristokratech, ideálně větších a stabilních jako PG, JNJ, MMM, případně po utilitách - D, DUK, SO, NEE. Nezapomínal bych ani na silné ropáky - RDS.B, XOM a CVX. Prostudovat a nespěchat, nakažených přibývá silným tempem a škody na ekonomikách se teprve začínají odhadovat (a nejsou to hezká čísla).

PS.: ty zkratky jsou jednoznačné - stačí zadat do seekingalpha.com.

Ladislav - 22-3-2020 v 11:05

Slečna se zajímá jen o americké akcie.
A já se zajímám jen o levné dividendové akcie.
Tedy pak by měla slečna koupit za 10% peněz akcie AT&T a za 10% peněz Wells Fargo.
A pak silně přemýšlet 6 dní a 7. den dojít k tomu, že máme také krásné levné dividendové akcie v západní Evropě (Shell B, BHP, B.A.Tobacco, Iberdrola, Allianz, BASF), v Kanadě (Enbridge, Bank of Nova Scotia) a třeba i smíšený koncern Mitsubishi Corp. v Japonsku.
Před nákupem každé akcie by měla akcie pár dní stoupat, mělo by to vypadat, že je krach zakončen. A po nákupu akcie už se nedívat každý den, jak je akcie v plus nebo v mínus. To zjistit jen jednou ročně, na Silvestra. A příští rok a další léta každou akcii přikupovat. Kapitál dělit stejnou měrou na akcie 1:1:1:1:1:1.

jára - 22-3-2020 v 18:31

Všechny vás tu zdravím, protože je to zde můj první příspěvek zde. Přečetl jsem si fórum a podle fóra si zkusil sestavit portfolium. Brokera mám dlouhodobě na FIO, dřív jsem si tam spíš jenom spekuloval nebo řešil jenom RMS a českou burzu.

Právě jsem si rozbil stavební spoření a plánuji po 20 000Kč nakoupit těchto 20 akciových titulů. Kupuji tyto akcie na stálo a na dividendy, je mi 30, takže horizont držení může být dlouhý :-). Máte někdo nějaké výhrady pro ti některým titulům? Uvědomuji si, že 20 000Kč je normálně málo, ale nyní jsou slevy, takže si myslím, že to stačí :-)

Allianz SE
Bank of America
AT&T Inc.
Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A. (BBVA)
Bank of Nova Scotia
BASF
Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft
volkswagen
Citigroup
Mitsubishi Corporation (MSBHY)
International Business Machines Corporation
BP PLC
Kraft Heinz
Enbridge Inc
Siemens
Royal Dutch Shell
Wells Fargo & Company
Chevron Corporation
Airbus SE
Altria Group, Inc.

Zde je popřípadě nějaký seznam mích náhrad a nebo mi nějaké vnukněte, za každou radu budu rád.

Cisco Systems
General Electric Company
Lockheed Martin Corporation
Fanuc Corporation
Boeing
Deutsche Lufthansa AG
Microsoft Corporation
Mastercard
Visa
Rolls-Royce Holdings plc
Ryanair Holdings plc
PPL Corporation
Starbucks Corporation
The Boeing Company
E.ON SE
Texas Instruments
AVAST

Broker pro nákup US akcií

jiri81 - 22-3-2020 v 19:43

dobrý den všem,
v návaznosti na předchozí příspěvek.. jsem v podstatě v podobné situaci, momentálně používám již x let pouze FIO e-broker pro obchodování na BCPP, všichni víme, jak vypadá co se týče nabídky titulů a likvidity.
Rád bych postupně budoval portfolio z US akcií, spíše dlouhodobé nákupy dividendových titulů, neočekávám intraday obchody, nevyužiji možnost shortování ani marginu.
Prosil bych tímto o radu, jakého brokera zvolit, FIO mi pro US akcie popravdě nepřijde moc zajimavé, řeším pro začátek tyto hlavní body (možná jsou i důležitější, nechám si rád poradit):
- vedení obchodního účtu nejlépe v USD
- poplatky
- jednoduché prostředí aplikace
- konverze vkladu z CZK účtu do USD (nemám nyní běžný účet v USD)
- zdanění připisovaných dividend (někde jsem se dočetl, že např. brokeři s domicilem v NL (údajně Lynx) daní veškeré dividendy bez ohledu na to, kde společnost působí sazbou 35%)
- oddělení majetku klientů od majetku brokera..

Rád bych se tedy dotázal, jaké brokery využíváte a zda mi můžete některého doporučit. Předem všem díky
Jirka


Vasek - 22-3-2020 v 19:45

Nekupovat:

Bank of America
Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A. (BBVA)
Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft
volkswagen
Citigroup
Airbus SE

Vasek - 22-3-2020 v 19:52

Koupit co nejdříve:

Shell - zkusit cenu 10,50
Altria - 33
Well Fargo - 25

Ostatní postupně, ne to tam napráskat za jeden den.

Zítra akcie budou zase o něco níž. Víkendový DJ je stále minus 300 bodů.

Ceny budou ještě lepší.

jiné banky:

HSBC
Santander - oblíbená akcie pana domácího

Dno na akciích stejně netrefíme a obrat v nedohlednu.

https://oenergetice.cz/ropa/kolabujici-ropny-trh-muze-dubnu-...

Ropný trh musí rovněž brát v potaz aktuální situaci v Libyi. Její produkční kapacita je 2,8 milionů bpd. Současná produkce přitom nepřesahuje, v důsledku občanské války, 100 tis. bpd.

TomasV - 22-3-2020 v 20:09

Citace: Původně zaslal: jiri81  
dobrý den všem,
v návaznosti na předchozí příspěvek.. jsem v podstatě v podobné situaci, momentálně používám již x let pouze FIO e-broker pro obchodování na BCPP, všichni víme, jak vypadá co se týče nabídky titulů a likvidity.
Rád bych postupně budoval portfolio z US akcií, spíše dlouhodobé nákupy dividendových titulů, neočekávám intraday obchody, nevyužiji možnost shortování ani marginu.
Prosil bych tímto o radu, jakého brokera zvolit, FIO mi pro US akcie popravdě nepřijde moc zajimavé, řeším pro začátek tyto hlavní body (možná jsou i důležitější, nechám si rád poradit):
- vedení obchodního účtu nejlépe v USD
- poplatky
- jednoduché prostředí aplikace
- konverze vkladu z CZK účtu do USD (nemám nyní běžný účet v USD)
- zdanění připisovaných dividend (někde jsem se dočetl, že např. brokeři s domicilem v NL (údajně Lynx) daní veškeré dividendy bez ohledu na to, kde společnost působí sazbou 35%)
- oddělení majetku klientů od majetku brokera..

Rád bych se tedy dotázal, jaké brokery využíváte a zda mi můžete některého doporučit. Předem všem díky
Jirka



Na US akcie bych doporučil Lynx/IB,osobně mám Lynx,přeci jenom česká podpora se hodí a Lynx jí má skvělou.Pokud dobře podepíšeš formulář ,tak všechny US akcie chodí sražené 15%,peníze posílám v korunách a měním v Lynxu,kde mají Forex,poplatek 5USD.

Cyberguy - 22-3-2020 v 22:56

Ahoj Jano, Jiří a Járo,
kolika lidí se zeptáte, tolik různých rad získáte. Každý má rád něco jiného, každý má jinou toleranci k riziku, rozdíl může být ve strategii a nakonec se budete muset rozhodnout sami, protože jedete za své.
Např. já bych z Járova seznamu vyškrtal evropské banky, letadla a automobilky (v mém případě ironické, protože poslední dva obory mne mírně živí). Nevidím tam nic z health care (J&J, PFE, ABBV, GSK, ...). Namixoval bych to aby tam bylo poměrné zastoupení i ENERGY, INDUSTRIALS, MATERIALS, CONSUMER ...
Broker - používám kombinaci FIO & Lynx. Nic z toho nezavrhuji. Každý je v něčem dobrý a v něčem ne. Například LMT koupíš na FIO. U Lynx ti to nedovolí. Když podepíšeš příslušné formuláře W8BEN o daňovém domicilu, budeš mít strhávané daně tak jak píše Tomas. V tom se FIO od Lynx neliší. Výše strhávané daně 15% nemusí nutně být pravidlem. Něco extra se vždy najde (LP společnosti, daňové ráje, GB, německá&rakouská@francouzská&holandská&.... daň).
Čtěte zdejší a sesterské IG forum a najdete tipů dost a dost.

jára - 23-3-2020 v 16:28

No já hledám jenom bezpečný přístav pro svoej peníze, co nejnižší riziko.
Vím, že pan domácí jede akcie bez rizik a na dvidendu.
Akcie na rizika, bych tu ani nepsal, protože jsem pochopil už dávno, že o tom neni toto forum.

eppairforce - 23-3-2020 v 17:33

Bezpečný přístav, stejně jako já. Kupovat bez zabezpečení opcema je nebezpečné ať si říká kdo chce co chce.

jára - 31-3-2020 v 16:18

Vy co používáte broker účet u FIO banky.
Jak moc se dá věřit těm informacím, co jsou napsané u akcie?
Jako popis a doporučení od FIO koupit, prodat či držet, tohle neřeším.

Spší mne zajímají popisi dvidenda/ PE atd..
Normalně používám googl finance nebo yahoo - nic lepšího jsem na hlídání a tvoření portfolia v onlin čase nenašel a yahoo mi dáva navíc informace, kdy dojdou didendy a novinky o firmě.

Ale příjde mi, že informace na FIO bývají zavádějící, protože třeba dividendy mají uplně špatěn uvedené mnohdy..


Ladislav - 31-3-2020 v 17:12

Po vyhledání akcie na Fio.cz jsou údaje o P/E P/B P/S a výnosu dividendy zcela špatně nebo chybí.
Nutno hledat tyto údaje jinde, i když se akcie koupí přes Fio.
Snadno by se na Fio našlo Shell - výnos dividendy 0%. Ale to nic neznamená. To je jen chyba.

minarjo - 31-3-2020 v 21:56

Ne, v aplikaci Fio eBroker těm fundamentálním ukazatelům nevěř. Jednak tam mají snad odjakživa chybu, která neřeší přepočty měn (takže když třeba akcie britská reportuje účetnictví a divi v USD místo GBP, tak to není zohledněno), jednak to je pro EU akcie úplně mimo (údaje často chybějící), pro US akcie tak 50:50. Fundamenty hledej fakt jinde a eBroker použij už jen na nákup dané akcie vyhledané dle tickeru či klidně přímo dle ISIN (ano, i když to explicitně Fio nikde nepíše, lze hledat i dle ISIN zadaného do pole Najdi CP).

jára - 18-4-2020 v 16:09

Tenhle má podle mne velice rozumný postoj k nákupům, jako pan domácí.
Doufám, že se pan domácí neurazí za to, že jsem sem umístil odkaz na něcí stream kanál..
Ale líbí se mi jeho výsvětlování a zpoustě nováčkům, to možná dá dobrý přehled :-).
https://www.youtube.com/channel/UCHZBx-13vmV8CVBH1pgbU_w


DavidC - 12-6-2020 v 18:17

Ahoj všichni, přesouvám se sem z jiného vlákna se souborem otázek, snad se najde někdo, kdo mi na ně postupně odpoví :)

Rozhodl jsem se pro investování do akcií, které chci dlouhodobě držet a postupně si vybudovat takové portfolio, které by mě z dividend v podstatě mohlo živit. Na 99% nemám zájem o trading, ale opravdu o dlouhodobé držení tak, abych to nemusel denně hlídat.

1. účet mam u ČSOB a České spořitelny, brokera Patrii. Vlastním už akcie jedné firmy, kde pracuej rodinný člen a ty jsou koupeny na Patrii. Preferoval bych mít to vše pohromadě, ale určitě si nechám poradit jiného brokera, pokud to bude zásadně výhodnější. Neplánuji pouze US akcie, ale i evropské.

2. Do začátku jsem se rozhodl investovat 50 000 Kč. Uvědomuji si, že to neni závratná částka, ale je mi 24 a pul milion k dispozici nemam. Pro začátek jsem si vybral akcie Shell a Wells Fargo. Existuje nějaký důvod, proč do začátku tyto dvě nekupovat a do kterých případně jít ?

3. Na jaké burze kupovat ? Pan domácí mi v jiném vláknu doporučoval burzu Xetra, jiní to zas vyvracejí. Na jaké burze tedy koupit akcie RDSa a WFC ?

4. Jak často tyto 2 firmy vyplácejí dividendy ? Teoreticky v jakém časovém horizontu se ta investice za 25 000 kč do jedné z akcií může vrátit tak, aby byl v podstatě zaplacen vklad a už to šlo jen do plusu ? Samozřejmě chci za veškerý zisk z dividend své portfolio rozšiřovat, ale spíš tak pro informaci.

Opravdu mi jde o dlouhodobení držení akcií a vyplácení dividend. Nechci denně kontrolovat jejich cenu a trejdovat je, ale postupně jen přikupovat a rozšiřovat portfolio a abych se o koupené akcie v podstatě nemusel starat.

Předem díky za jakoukoliv radu :)

Stanislav - 12-6-2020 v 19:09

Davide, já jsem nakupoval na Patria tento týden WFC na NYSE za dolary - 80 ks/30,37 USD. Pokud nebudeš moc přemýšlet, tak nakoupíš levněji jak já. Poplatek byl 14,90 USD. Na ropáka se vykašli, protože ropy je přehršle po světě. Americké banky zaručeně nezkrachují, jak se opájeli po krizi ruští ekonomové a předvídali bankrot USA a vymazání dolaru, ale světe div se, stal se zázrak a podělal se jim bolševikům rubl! WFC možná krátkodobě dividendu skrouhne, ale nebude to trvat věčně. Je to v současné době nejlevnější bankovní akcie z velké americké bankovní čtyřky. Mnoho lidí nemělo to štěstí, vstoupit za tuto cenu, takže to je jakýsi parametr pro tebe i pro tvoje rozhodnutí. Dbej pouze na fundamenty a ostatní finanční strádání ti vyplní spolehlivě čas.

danno - 12-6-2020 v 19:35

prave cakam na pripisanie 4000€ na ucet lynxu, chcem za 2000 prikupit WFC tato banka sa mi paci a ma potencial. @DavidC ak ta zaujima aj dividenda skus pouvazovat aj o BASF, ak nakupis do 22.6 dostanes rocnu divi 3.30€ na akciu. A budes nakupovat Shell, tak nakupuj RDSB kvoli nizsim daniam, to mi radil aj Standa.

@Stanislav Vies mi poradit aku akcie dokupit za zvysnych 2000€? Premyslam aj nad Philip Morris ČR. Ma to nejaku nevyhodu ho nakupit za € cez platformu Lynx?


r626 - 12-6-2020 v 19:57

Pošlete mi prosím někdo link s doporučením na založení účtu u Lynx? Díky.

DavidC - 12-6-2020 v 20:28

Jakej je rozdil mezi RDSA a RDSB? A na jake burze je nakupovat?

Stanislav - 12-6-2020 v 20:32

Danno, já mám ADR BTI, takže nemohu ti sloužit. Mně se v minulosti naskytl stejný problém, ale kvůli nelibosti k tabáku jsem to odmítl, což byla chyba. Tenkrát jsem mohl pochytat 100 akcií po 4000 Kč a dnes bych byl vysmátej - v důchodu. Můj kamarád to roky předtím koupil v kuponové privatizaci a platili mu dividendy. Dnes jsou opět akcie laciné a je jich moc na výběr, takže je menší možnost, že bys ulítl. Tabák šel skvěle nahoru za poslední 2 dekády, ale dnes prý kouří méně mladých lidí, což by se mohlo dříve nebo později odrazit na výsledcích. Chlapci radili, že je dobrá volba AT&T, ale já jsem dost skeptický k těmto velkým nafouklým konglomerátům. Pokud budeš něco nakupovat, tak se číhni na EBITDA marži a co je pod 15%, tak raději zanech svému osudu. Razím fundamentální analýzu jako pan Ladislav a předražené akcie nekupuji! Jsem také chybující člověk, tak mě neber moc vážně, protože zrovna nákup MACY´s bylo šlápnutí do hovn@. Bylo to na spekulaci, která se nepovedla. Příště už nic takového nebude, jelikož jsem se poučil. Tady vidíš, že nikdo není neomylný a je to dobré, že se chybami člověk učí. Uvědom si, že v této krizi kupuješ skoro na dně, což jsem ve svém začátku neměl, proto jsem ulítl tak hluboko. Ať se ti daří!

Stanislav - 12-6-2020 v 20:37

Davide, B je kotováno ve VB a A v Holandsku. Mezistátní smlouva ČR s Holandskem uznává pouze 10% srážkové daně, takže dalších 5% procent musíš dodaňovat v dalším kalendářním roce. Z VB ti to přijde nezdaněné, tak zaplatíš pouze 15% v DPFO a ne 20% jako v případě klonu RDS.A.

DavidC - 12-6-2020 v 20:59

Díky za radu. Na začátek mého portfolia kupuji tedy Shell - RDSB a Wells Fargo na NYSE. Nechám to zatím na Patrii.

Existuje nějaký důvod, proč to nemam udělat už během zítřka, ale čekat na nějaký den v průběhu týdne ?

Stanislav - 12-6-2020 v 21:33

Jediný důvod je, že zítra a pozítří je den klidu. Dobrý den! :)

danno - 12-6-2020 v 22:04

toto forum som videl prvy krat pred 6 rokmi, ale az tento rok som chcel zainvestovat peniaze, ktore lezia mrtve na ucte. AT&T uz mam nakupene takze kvoli diverzifikácii pozeram po niecom inom. Na tomto fore je aktivnych par ludi a kazdy moze prihodit svoj tip, ktory inspiruje dalsich ludi. A kedze tato doba praje cenam akcii treba ju vyuzit.

@DavidC To ti nik nepovie, hnevat sa budes sam na seba ze si kupil skoro/neskoro :)

Ladislav - 13-6-2020 v 21:35

Být tebou, tak bych brzy koupil za všechny prachy.
9 solidních akcií pro dividendy na stálo,
jsou 12.6.2020 levné a mají hrubý výnos dividendy nad 5%.

Já je všechny mám a poslední 3 akcie budu ještě 3 roky přikupovat.
AT&T - dividenda 6,3% - USA
Wells Fargo - dividenda 6,4% - USA
BHP Group - dividenda 5,3% - Británie
British American Tobacco - dividenda 6,8% - Británie
BASF - dividenda 5,7% - Německo
Allianz - dividenda 5% - Německo
Bank of Nova Scotia - dividenda 5,9% - Kanada
Enbridge - dividenda 7,2% - Kanada
Mitsubishi Corp. (obchod) - dividenda 5,3% - Japonsko

roberto marconi - 14-6-2020 v 08:38

Mno, Stando, Macy's nebylo slapnuti do howknow, v dlouhe casove rade muzes byt vychechtany, bo Krzetja Kretinsky je vychechtany v kratke casove rade :-)
Ze mu Macy's dalo bambilijon = miliardu v ceskych na stole?

Delame to dobre...vem si tech 30% z nasi populace co ma co drzet, tak 70% z nich drzi kesh na terminovanych vkladech….

Pavel - 14-6-2020 v 19:17

Citace: Původně zaslal: DavidC  
Díky za radu. Na začátek mého portfolia kupuji tedy Shell - RDSB a Wells Fargo na NYSE. Nechám to zatím na Patrii.

Existuje nějaký důvod, proč to nemam udělat už během zítřka, ale čekat na nějaký den v průběhu týdne ?


Chceš koupit akcie RDSB a dostávat dividendu v Librách? Nebo chceš dividendu v dolarech? Pak bys musel koupit ADR na ty akcie Shellu RDSB. U Shellu se dividenda stanovuje v dolarech a do Liber nebo Eur (u holandského klonu) se přepočítává.

Bacha na to, co přesně budeš kupovat.

DavidC - 14-6-2020 v 20:24

Citace: Původně zaslal: Pavel  
Citace: Původně zaslal: DavidC  
Díky za radu. Na začátek mého portfolia kupuji tedy Shell - RDSB a Wells Fargo na NYSE. Nechám to zatím na Patrii.

Existuje nějaký důvod, proč to nemam udělat už během zítřka, ale čekat na nějaký den v průběhu týdne ?


Chceš koupit akcie RDSB a dostávat dividendu v Librách? Nebo chceš dividendu v dolarech? Pak bys musel koupit ADR na ty akcie Shellu RDSB. U Shellu se dividenda stanovuje v dolarech a do Liber nebo Eur (u holandského klonu) se přepočítává.

Bacha na to, co přesně budeš kupovat.


Když na webtraderu na Patrii hledám akcii RDSB, tak mi to nabídne možnost jen přes Londýn v librách. Asi jsem v tom už trošku zamotaný..
Wells Fargo přes NYSE v USD je jasná, s tím nemám problém, ale Royal Dutch Shell mi trošku motá hlavu. Kupuji RDSB místo RDSA kvůli lepším daňovým podmínkám, jak již někdo zmiňoval v tomto vláknu.. preferoval bych asi dividendu v dolarech, následující roky to plánuji vždy reinvestovat..

fraja - 15-6-2020 v 06:21

Zdravim Vás všetkých. Chcem sa Vás spytať,prečo je lepšie kupiť RDSB na NYSE a nie za eura na burze v Amsterdame?
Mam učet na LYNX v eurach a nemusel by som meniť eura na dolare a aj dividendy by boli už v eurach.

bulinak - 15-6-2020 v 06:25

fraja: Je to lepší pro ty, co mají účet v dolarech, třeba vůbec neobchodují jiné než US akcie...

Ladislav - 15-6-2020 v 11:51

Fraja,
jestli máš účet v euru a poplatek za Amsterdam nižší než na Tradegate (Berlin) a Xetra (Frankfurt),
pak jistě kup Shell v Amsterdamu za euro!
Jen čeští daytradeři kupují evropské akcie v New Yorku a mnohdy kupují pouhé odpadky z evropských akcií zvané ADR.

fraja - 15-6-2020 v 15:04

Vďaka za rady,kúpil som na burze v Amsterdame poplatok na europských burzach mám stejnaky 6 eur.

Pavel - 15-6-2020 v 16:46

Citace: Původně zaslal: DavidC  
Citace: Původně zaslal: Pavel  
Citace: Původně zaslal: DavidC  
Díky za radu. Na začátek mého portfolia kupuji tedy Shell - RDSB a Wells Fargo na NYSE. Nechám to zatím na Patrii.

Existuje nějaký důvod, proč to nemam udělat už během zítřka, ale čekat na nějaký den v průběhu týdne ?


Chceš koupit akcie RDSB a dostávat dividendu v Librách? Nebo chceš dividendu v dolarech? Pak bys musel koupit ADR na ty akcie Shellu RDSB. U Shellu se dividenda stanovuje v dolarech a do Liber nebo Eur (u holandského klonu) se přepočítává.

Bacha na to, co přesně budeš kupovat.


Když na webtraderu na Patrii hledám akcii RDSB, tak mi to nabídne možnost jen přes Londýn v librách. Asi jsem v tom už trošku zamotaný..
Wells Fargo přes NYSE v USD je jasná, s tím nemám problém, ale Royal Dutch Shell mi trošku motá hlavu. Kupuji RDSB místo RDSA kvůli lepším daňovým podmínkám, jak již někdo zmiňoval v tomto vláknu.. preferoval bych asi dividendu v dolarech, následující roky to plánuji vždy reinvestovat..


A tohle jsi četl? Dával jsem to na jiné vlákno, kde taky přispíváš:

https://www.shell.com/investors/retail-shareholder-informati...

Jsou dva typy akcií - RDS.A a RDS.B. A obě tyto akcie se dají koupit na NYSE jako ADR. Pan domácí ADR považuje za špatnou věc, spousta z nás ale má opačný názor.

Ještě je potřeba počítat s tím, že ADR mají dvojnásobnou hodnotu než akcie (a i dvojnásobnou dividendu). Hezky shrnuto je to tady, na konkrétním příkladě vyplacení dividendy i její konverze do Eur a Liber (dividenda je deklarována v dolarech):

https://www.shell.com/investors/dividend-information/histori...

minarjo - 16-6-2020 v 08:23

@DavidC:
Pokud nechceš mít zkraje zbytečně moc měn, klidně kup Shell B ADR (ticker RDS.B) na americké burze za USD, i dividenda pak bude v USD. Nediv se, že kurz je po přepočtu na USD dvojnásobný oproti evropským burzám, protože jeden ADR na Shell (tedy jeden kus koupeného RDS.B za dolary) reprezentuje dvě klasické akcie Shell. I dividenda je pak samosebou dvojnásobná, viz web Shellu, kde to také mají na běžné akcie a ADR rozděleno.

K tvému dotazu frekvence dividend a návratnosti investice v dividendě:
Pro návratnost není důležitá frekvence výplaty dividendy, protože hlavní ukazatel dividendy, tedy Dividendový výnos (tedy kolik procent z ceny akcie je ročně vyplaceno v dividendě) se vždy vztahuje na rok. Ať už je dividenda placená jednou ročně naráz (typické pro většinu akcií EU), pololetně (typické pro Británii) nebo čtvrtletně (typické pro USA a rovněž pro některé evropské firmy s celosvětovou působností, zpravidla ty s účetnictvím v USD, jako třeba Shell, HSBC atd.).
Pokud koupíš akcii s aktuálním dividendovým výnosem řekněme 5% (v čistém po odečtení daně), tak jednoduchou matematikou zjistíš, že návratnost celé investice je 20 let (100/5), ale to jen za předpokladu, že by celou dobu nedošlo ke zvýšení dividendy. Jelikož se typicky vybírají akcie co dividendy pravidelně zvyšují, bylo by to samosebou pak o dost méně let. US akcie s typickým divi výnosem kolem 3% (což by znamenalo návratnost 30 let) mohou v tomto vypadat méně atraktivní než evropské s výnosem 5-7%, ale zase zpravidla díky vyšší ziskovosti zvyšují dividendy více. Tedy ve výsledku můžeš počítat s návratností 15-25 let u většiny dividendových akcií. Pokud ale dividendy pravidelně investuješ do dalších (nebo i stejných) akciových titulů, tak efektem "nabalování sněhové koule" (obdoba úroků z úroků u spoření) bude doba celkové návratnosti dále klesat... je to čistá matematika opřená o historii, nic víc nic méně :)

DavidC - 16-6-2020 v 12:38

Citace: Původně zaslal: minarjo  
@DavidC:
Pokud nechceš mít zkraje zbytečně moc měn, klidně kup Shell B ADR (ticker RDS.B) na americké burze za USD, i dividenda pak bude v USD. Nediv se, že kurz je po přepočtu na USD dvojnásobný oproti evropským burzám, protože jeden ADR na Shell (tedy jeden kus koupeného RDS.B za dolary) reprezentuje dvě klasické akcie Shell. I dividenda je pak samosebou dvojnásobná, viz web Shellu, kde to také mají na běžné akcie a ADR rozděleno.

K tvému dotazu frekvence dividend a návratnosti investice v dividendě:
Pro návratnost není důležitá frekvence výplaty dividendy, protože hlavní ukazatel dividendy, tedy Dividendový výnos (tedy kolik procent z ceny akcie je ročně vyplaceno v dividendě) se vždy vztahuje na rok. Ať už je dividenda placená jednou ročně naráz (typické pro většinu akcií EU), pololetně (typické pro Británii) nebo čtvrtletně (typické pro USA a rovněž pro některé evropské firmy s celosvětovou působností, zpravidla ty s účetnictvím v USD, jako třeba Shell, HSBC atd.).
Pokud koupíš akcii s aktuálním dividendovým výnosem řekněme 5% (v čistém po odečtení daně), tak jednoduchou matematikou zjistíš, že návratnost celé investice je 20 let (100/5), ale to jen za předpokladu, že by celou dobu nedošlo ke zvýšení dividendy. Jelikož se typicky vybírají akcie co dividendy pravidelně zvyšují, bylo by to samosebou pak o dost méně let. US akcie s typickým divi výnosem kolem 3% (což by znamenalo návratnost 30 let) mohou v tomto vypadat méně atraktivní než evropské s výnosem 5-7%, ale zase zpravidla díky vyšší ziskovosti zvyšují dividendy více. Tedy ve výsledku můžeš počítat s návratností 15-25 let u většiny dividendových akcií. Pokud ale dividendy pravidelně investuješ do dalších (nebo i stejných) akciových titulů, tak efektem "nabalování sněhové koule" (obdoba úroků z úroků u spoření) bude doba celkové návratnosti dále klesat... je to čistá matematika opřená o historii, nic víc nic méně :)


Super, takhle polopaticky vysvětlené je to pro mě v tuto chvíli nejlepší, abych si v tom udělal pořádek. Díky moc tobě i ostatním za cenné rady :)

Ještě jsem přemýšlel o přechodu z Patrie na Lynx, ale trvají na minimálním vkladu 100 000Kč a kompletní vytvoření účtu a připsání peněz na účet tak, abych mohl začít nakupovat je dle nich asi 8-10 dní. Takže prozatím zůstávám a nakupuji RDSB ADR a WFC na Patrii.

eco - 12-11-2020 v 14:26

Citace: Původně zaslal: Mamut  


Automobilky: váhám mezi Daimler a BMW


BMW.



Citace: Původně zaslal: Mamut  

Materiály: váhám mezi BHP Group (BHP), Royal Dutch Shell plc (RDSA) nebo ConocoPhillips (COP), které již mám a jen bych dokoupil


BHP.

Citace: Původně zaslal: Mamut  

Finance: zde klidně může být i více titulů:
Wells Fargo & Company (WFC), HSBC Holdings plc (HSBC), Banco Santander, S.A. (SAN), Allianz SE (ALV)


Allianz.

Citace: Původně zaslal: Mamut  

Ostatní: BASF SE (BASF), British American Tobacco p.l.c. (BTI), New Residential Investment Corp. (NRZ), JPMorgan Chase & Co. (JPM).


BASF + BAT.


Ladislav - 15-11-2020 v 08:49

Eco je odborník.
I když má omylem asi několik akcií z Ruska nebo z Číny.
Ale každý se jednou nebo dvakrát v životě splete s akciemi.

VSbrok - 15-11-2020 v 09:49

Citace: Původně zaslal: DavidC  

Super, takhle polopaticky vysvětlené je to pro mě v tuto chvíli nejlepší, abych si v tom udělal pořádek. Díky moc tobě i ostatním za cenné rady :)

Ještě jsem přemýšlel o přechodu z Patrie na Lynx, ale trvají na minimálním vkladu 100 000Kč a kompletní vytvoření účtu a připsání peněz na účet tak, abych mohl začít nakupovat je dle nich asi 8-10 dní. Takže prozatím zůstávám a nakupuji RDSB ADR a WFC na Patrii.


no pokud máš 200k, tak to máš i s bonusem 50 USD, když se regneš pod člena.

Původně bývalo 50k Kč, ale jak v březnu padly ceny, tak investovat chtěl každej a hlásili se hordy nových investorů ... když ty akcie jsou tak levný. Takže, aby to stíhali, tak navýšili vstupní vklad.

Ti čoveče nevím, zůstávat u Patrie s poplatem 10 USD je šílenost ... a když Ti dělá problém 100k vstup, tak zkus Degiro, tam žádný vstupní limit není ... pokud Ti teda nebudou vadit zas jiná omezení ... jako vedení v eurech + konverze všeho do eur (peněžní fond), nižší krytí, příšerně pomalá podpora, nemožnost nákupu zbrojařů.

Petr - 8-1-2021 v 19:46

Zdravím,

je dobrá volba nakupovat i neevropské akcie za eura jak prosazuje p. Ladislav a mít portfolio složené pouze z jedné měny?

Chtěl bych koupit některé US akcie na evropských burzách za eura, ale když vidím relativně malou likviditu, tak mám trochu obavy do budoucna. Některé US akcie mi dokonce Lynx ani neumožní za eura koupit.

Většinu hotovosti mám pouze eurech a korunách, žadné dolary.

Uvažuju, že část euro portfolia směním do akcií v dolarech a to z těchto důvodů:
- aspoň částečné mėnové zajištění
- výše zmíněná likvidita
- dividenda z amerických akcií chodí stejně v dolarech, atd.

Je zde hodně pro a proti a tak trochu nevím, jak se rozhodnout. Řešili jste sami něco podobného, když jste začínali?

Díky za názory, Petr

bigusdykus - 8-1-2021 v 20:02

Ladislav je občanem Německa, takže k tomu má jiný přístup.
Já bych to neřešil, spíše se doporučuje kupovat akcie v místě jejich domicilu. Tedy ne přes certifikáty ADR. Ale ani to nemusí být dogma, občas není moc na výběr.

Jinak já mám akcie USD/EUR/CZK zhruba ve stejném poměru.

Ladislav - 9-1-2021 v 09:52

'''' spíše se doporučuje kupovat akcie v místě jejich domicilu.''''

Ale né. Když nekupuješ každou akcii za miliony eur, ale jen japonskou akcii za 1.000 €, kanadskou akcii za 1.000 € a francouzskou akcii za 1.000 €, nebudeš je přece kupovat za jeny a dolary na burze Tokio, Toronto, Paříž. Ale všechny na Tradegate nebo Xetra v Německu za eura.

Jo, stále silné tisknutí nových dolarů a menší tisknutí eur způsobuje, že dolar slábne proti euru. Snad budou jednou 2 dolary za 1 euro. A to snižuje kurz amerických akcií v euru a peníze z amerických dividend v euru.

roman85 - 21-1-2021 v 12:21

Dobry den, rozhodol som sa konecne zacat investovat a kedze nemam absolutne ziadne skusenosti, rad by som sa v niektorych veciach poradil so skusenejsimi. Moj zamer v skratke:
Mam 30 rokov a planujem zalozit portfolio na dlhodobe investovanie (20+ rokov). 90% z portfolia bude orientovanych na stabilne spolocnosti vyplacajuce dividendy. Moje investovanie bude uzatvoreny kruh, tj. ziadne vybery, vsetky pripadne zisky budu opat vlozene do akcii. Na zaciatok mam pripravenu mensiu hovotost a mam v plane postupne rocne alebo 1/2 rocne dokupovat dalsie akcie, podla toho, kolko si budem moct dovolit. Zijem na Slovensku a teda mam vsetky peniaze v €.
Vopred dakujem za pripadne rady, moje otazky:

1. Aky broker by ste na taketo investovanie doporucili? Vybral som si Lynx, ale vzhladom na aktualny presun spolocnosti z UK si niesom isty. V niektorych diskusiach to ludia riesia ako mozny "problem" do buducnosti.
2. Odporucate nakupovat akcie iba priamo v krajine kde sidli dana firma? Mam totiz zaujem o spolocnosti z EU, USA, UK a JAP a to by bol podla mna celkom bordel (4 meny), moj plan je teda nakupovat USA akcie v USA a zbytok akcii kupit na burze v DE. Takze by som mal v portfoliu len dolare a €.
3. Napadlo ma, ze by som FR spolocnosti mohol nakupit priamo na FR burze. Je to rozumne alebo ich radsej tiez kupit v DE?
4. A potom mam zmatok v akciach v DE. Vacsinou su dostupne na burzach FWB aj SWB (kde je v nazve vacsiny spolocnosti uvedene REGISTERED SHARES). Ktoru burzu je najrozumnejsie vybrat? Osobne sa mi viac paci FWB, pretoze ma kratsie nazvy.
5. Je vhodna doba na zaciatok investovania alebo by ste par mesiacov pockali? Moj plan je zacat cim skor, idealne do konca januara.
6. Je mozne vlozit sem moje planovane portfolio na posudenie? Ak sa v nom nachadzaju uplne nezmyselne spolocnosti, rad by som ich za nieco vymenil :D.
//
Dufam, ze nevadi, ze pisem po slovensky, podobne forum v slovencine som nenasiel.

Cyberguy - 21-1-2021 v 13:32

Ahoj Romane 85,
vítám Tě a na začátek, mně určitě slovenština nevadí. A k Tvým dotazům:
1. záleží na chuti každého soudruha. Váhou v rozhodování by měly být výše poplatků (za obchod, za držení na určitém trhu, ...), jednoduchost převodu peněz z a na investorský účet, převodní kurzy které daný broker nabízí, srozumitelnost a ovladatelnost obchodní platformy, omezení typu nelze koupit "neetické" tituly a jim podobná "ochranářská" opatření nás drobasů. Ze tří nejpreferovanějších pozoruji DeGiro, FIO a Lynx. Já používám Lynx a FIO. Každý mám z nějakého důvodu a tyto mi oba splňují. Myslím že na Slovensku jsou dostupní všichni tři.
2. Dívám se na to jako ty. Nedrobím na množství různých měn a držím se svých 3 hlavních ($, €, CZK).
3. FR společnosti nekupuji z důvody vysokého zdanění dividendy. Pokud kupuji tituly s jiným domicilem, vybírám ADR nebo aby byly obchodovány v mnou vybrané měně na nějakém rozumném trhu (burze).
4. Na DE burzy nejsem machr. To přenechám jiným. Kupuji tam, kde mi to můj broker dovolí. Zvážím likviditu, poplatky, ... pak se rozhoduji.
5. Nikdo neví co bude za 1/2 roku. Jestli je lepší čekat nebo nečekat. Kdo zná tuhle odpověď, sem s ní (pravděpodobně se autor odpovědi bude jmenovat Bůh ... nebo nějak podobně). Když vstoupíš na trh v nevhodnou chvíli, alespoň se Ti vytvoří příležitost ředit v budoucnosti za nižší ceny. Podle mne není na co čekat.
6. Je fajn, když tu sdílíme nápady a rámcové informace o PTF. Proto se tady všichni potkáváme. Pomůžeme Ti svými názory (rozhodnout se musíš sám). A popřemýšlíme nad Tvými nápady. Ty obohatíš nás, my Tebe.

Ladislav - 21-1-2021 v 16:13

Roman 85.
Můžeš koupit akcie hned, jestli jsou levné s P/S pod 3 a P/B pod 3
a jestli to nevypadá na grafu na trend klesající. Zdá se ti, že po nákupu porostou.
Ale jestli se dostanou přece jen po nákupu do mínus a za 5 let jsou už 50% v mínus, nevadí.
Vždyť budeš mít každý rok radost z dividend, akcie bude za 10 let v plus, také můžeš za několik let levně přikoupit.
Francouzské, britské a japonské akcie kup v Německu.
Nekupuj žádné certifikáty ADR, ale každou akcii v originále, registered share.
Nejlevnější poplatek má německý trh Tradegate, pak burza Xetra. Frankfurt má vyšší poplatek.
Ale nevím, jestli Lynx, Degiro, Fio umí nákup na Tradegate zařídit a levněji než na Xetra.

''''Je mozne vlozit sem moje planovane portfolio na posudenie?'''' přece to nebudeme zakazovat.
Napiš sem plánované akcie, ať tě odradíme od předražených, nebo čínských a ruských.

''''Dufam, ze nevadi, ze pisem po slovensky, podobne forum v slovencine som nenasiel.''''
Slovenské fórum ako-investovat.sk je určeno jen pro krátké spekulace s indexem.
Kdo by tam psal, že chce držet akcie doživotně pro důchod z dividend, tomu by Slováci ubližovali, chtěli, aby z fóra zmizl.
Zakázáno je psát v našem fóru nečitelným písmem ruským, čínským, arabským, řeckým, japonským a podobně.

:cool: Vyber si levné akcie z :post: http://nr1a.com/mustrdepo-3mesice.htm
ale Procter&Gamble, Johnson&Johnson, Cisco, Pfizer jsou 2x předražené.
:exclamation:

Antoan - 21-1-2021 v 16:48

Čau Roman, aj keď sú tu oveľa skúsenejší borci tak ja aspoň takto:
- broker - ak si dobrý v angličtine tak to máš pestrejší výber. Ak nie tak je možný Lynx (mám aj ja) s českou podporou čo je pre nováčika určite výhoda, prípadne české FIO. Neskôr doporučujem diverzifikáciu. A dobre prelúskať poplatky !
- nákup akcie v domicile je výhodou, tzv. ADR certifikáty sú spojené s poplatkami aj keď malými, ak niekto používa povedzme len USD tak to nemusí byť zlé riešenie. Podľa domicilu firmy Ti aj budú chodiť dividendy - britské v GBP, EÚ v €, US/CAN v $ a pod. Ja používam preto 3 meny €,$,GBP . Britské akcie sú fajn - GB dividendy (zatiaľ) nedaní a teda ich daníš len Ty potom v DP - 7% čo je najnižšia daň z dividend.
Ak do 1 roka akciu nepredáš, potom je jej predaj(teda profit z predaja) oslobodený od dane a odvodov.
- FR akcie nemám -ako píše kolega dividendy sú zaťažené 30% daňou aj keď sa tu dlho premieľa, že má byť 12% - nemám overené
- gro akcií kupujem v US- NYSE, NASDAQ alebo na FWB, nie všetko Ti každý broker z rôznych dôvodov dovolí

Doporučujem Ti si prečítať komplet túto diskusiu a diskusiu na Investičnej gramotnosti - fakt Ti to pomôže - ako mne. Sú tu fakt slušní a zdatní borci.
Kedy investovať - je len a len na Tebe ako so svojimi chechtákmi naložíš. :) Ale máš pred sebou taký veľký investičný horizont (čo Ti mimochodom neomale závidím;), že byť dnes nezainvestovaný je podľa mňa chybou. Predikcie na rast akciových trhov nastupujúcej bidenovsko-postcovidovej doby vzhľadom na neuveriteľné množstvo natlačených papierikov sú namieste. Aj keď čierne labute nevymreli a krištáľovú guľu budúcnosti nikto nemá :cool:


Pampel - 21-1-2021 v 17:24

A jen doplním - pokud investuješ s dlouhým horizontem, nelekni se, až to spadne, nepanikař, neprodávej, ale využij příležitosti k dokoupení. Časem se to zase zvedne. Koukni na propad v březnu 2020.

Vive la France!

eco - 21-1-2021 v 19:14

Citace: Původně zaslal: Antoan  

- FR akcie nemám -ako píše kolega dividendy sú zaťažené 30% daňou aj keď sa tu dlho premieľa, že má byť 12% - nemám overené


Je to složité. Mnoho lidí platí 30% daň z francouzských dividend, ale platím jen 12% daň. Záleží na makléři. A musíte jít na finanční úřad a zaregistrovat se ve Francii.
Mám tyto společnosti z Francie:

- TOTAL
- Pernod Ricard
- Air Liquide
- LVMH
- Danone
- AXA

Nikdy ty akcie neprodám. Budu vybírat dividendy celý život. Pokud zemřu v 96, můj potomek zdědí podíly.

TomasV - 21-1-2021 v 20:41

Co máš za Brokera ,že ti umožní dan 12 procent u francouzských akcii?

eco - 21-1-2021 v 21:18

Citace: Původně zaslal: TomasV  
Co máš za Brokera ,že ti umožní dan 12 procent u francouzských akcii?


Jsem s německým makléřem. Makléř se nazývá DKB. (Deutsche Kreditbank: www.dkb.de )

roman85 - 25-1-2021 v 01:20

Citace: Původně zaslal: Ladislav  

Napiš sem plánované akcie, ať tě odradíme od předražených, nebo čínských a ruských.


Dakujem za vsetky komentare, tolko reakcii som necakal.
Lynx ucet zalozeny, o par dni by mohol byt aktivovany a mozem zacat.

pociatocny nakupny plan :

ROYAL DUTCH SHELL B
EXXON MOBIL CORPORATION
JAPAN TOBACCO
BRITISH AMERICAN TOBACCO PLC
*
BP PLC
BAYER AG
KRAFT HEINZ CO
SUBARU CORP.
ORANGE
CANON INC

// spolocnosti z casti nad * chcem nakupovat za 2,5x vacsie mnozstvo €, takze mi 2,5x viac zalezi na spravnom vybere spolocnosti nad *. :)

roberto marconi - 26-1-2021 v 10:38

Romane,

tvuj pristup je OK, hosani ti tady pozadi s brokry a hromadou veci...S ohledem na tvuj vyber, nad hvezdickou mas 2 sektory I pod ni to nevypada na velikou diverzifikaci. Postupne zbuduj ptf z vide oboru /I kdyz mne se to keca, mam 30% v ruznem tabaku/. Ale ta potreba konzumovat cigara denodenne, ta nam akcionarum zajistuje budouci svelte zitrky.

Pokud jedes na long run, vyplati se koncentrovat svoje usili na divi aristokraty, champion, kingy , challangery...zkratka vsechny, kteri dlouhodobe zvysuji divi.
Pri DGI typu investovani je nepodstatnejsim faktorem cas a ten ty mas, takze za 20 et se budes usmivat jak mesic na hnuj a tetelit se income streamem, odhaduji, v hodnote stovek k CZK rocne. Vlastne desetitisicu EUR, ako ze si zo Slovenska :-)

bigusdykus - 27-1-2021 v 01:51

S těma naftařema bych si to raději rozmyslel. Pokud bys měl tuto skladbu portfolia před rokem, tak jseš nyní dost v mínusu.
Zkus buď zkombinovat jednoho naftaře + jednoho těžaře + jednoho transportéra (např. Enbridge), nebo naftaře doplnit elektrárnou.

Dva tabáky také ne. Pokud tedy vůbec tabák, kup ho v čechách za koruny.

Osobně bych zařadil do portfolia nějakou techno firmu, např. Apple (s finanční rezervou na dokupy při poklesu). A pro začátek na long-run zkus zvážit BRK-B

A celkově se zaměř na finanční plán. Jestli začínáš, tak případný pokles o 30-50% celého portoflia tě v klidu nenechá.
Takže si promysli, kolik měsíčně budeš přihazovat, jaké máš možnosti atd. Abys nemusel nouzově prodávat.

Pavel - 27-1-2021 v 08:12

K té diverzifikaci: Všechno má svoje hranice a ani diverzifikace se nemá přehánět. Pokud budeš portfolio dál navyšovat, urči si nějakou cílovou podobu (třeba 20 akcií a každou za 5.000 Eur). No a pak nakupuj klidně až do té úrovně 5.000 Eur za jeden titul, pokud je ta akcie za dobrou cenu. Nekupuj hned všechny tituly v malých objemech, taky nebudou všechny tebou vybrané tituly za rozumnou cenu a bude potřeba jít postupně.

Zpočátku tak sice budeš mít jen pár titulů, ale to nevadí, protože hlavním smyslem je, abys neměl v jednom titulu alokováno příliš mnoho peněz, jejichž výrazný pokles tě ekonomicky hodně zasáhne - vztaženo v absolutní výši vůči tvým ostatním aktivům (třeba bydlení) a k tvým příjmům.

Wiki - 27-1-2021 v 11:59

Obdobný problém jsem řešil se synem svého známého, který chce začít investovat.
Nakonec se rozhodl pro ETF (nechce podávat DAP). Vzhledem k tomu, že nechce riskovat s technologiemi, padlo rozhodnutí na utility. Nejprve jsem doporučoval
ISHARES GLOBAL CLEAN ENERGY UCITS ETF ISIN: IE00B1XNHC34, ale ten v poslední době hodně posílil a může hrozit výrazná korekce.
Nakonec se rozhodl pro XTRACKERS STOXX EUROPE 600 UTILITIES SWAP UCITS ETF https://www.onvista.de/etf/XTRACKERS-STOXX-EUROPE-600-UTILIT...
Fond je konzervativní, dividendy reinvestuje (17% podíl má Iberdrola). Není to na rychlé zbohatnutí, ale chtěl jistotu.

bigusdykus - 27-1-2021 v 12:28


Citace:
pokud je ta akcie za dobrou cenu


To je ale ten kámen úrazu. Jestli byla akcie za dobrou cenu se obvykle zjistí až zpětně. Stačí pár okolností a letecký, ropný, tabákový nebo bankovní průmysl mohou být rychle na kolenou, s pozastavenými dividendami. A nízké ukazatele PE a PS nepomůžou, protože cykly mohou být velmi dlouhé.

Pokud nebude mít vyvážené portfolio nebo reálný finanční plán, tak se uředí k smrti.
A na takové ty poučky "až to sletí tak dokoupím a zbohatnu", bych moc nehleděl. Až to celé sletí, tak první bude řešit, za co se najíst a jak nepřijít o práci. Nebo to riskne :)

BurgeConnouer - 3-3-2021 v 15:44

Založil jsem si úplně zdarma demo účet obchodování, a tak jsem si mohl celkem dlouhou dobu zkoušet všechny podmínky obchodování, ale bez rizika finanční ztráty. Je to skvělý trénink a naprosto bez stresu. Člověk si může vybrat nejrůznější obchodovatelná aktiva – jedno nebo hned několik a testovat svoje strategie v praxi. Vydrželo mi to tři měsíce, kdy jsem se cvičil v obchodování a teď „naostro“ už nemám žádný problém. Rozhodně doporučuji všem nováčkům, kteří chtějí udělat velké peníze na akciových a dalších trzích. Mně to hodně pomohlo.

eco - 3-3-2021 v 16:06

Citace: Původně zaslal: BurgeConnouer  
A pokud mým cílem není koupit akcie za dividendy, ale koupit za spekulace, nemohu v tuto chvíli mít akcii za 500 eur a více, fondy mi to neumožňují, ale chtěl bych s pomocí rozpočtu zvýšit spekulací a již začít nakupovat za dividendy


Nechceme tu spekulanty.:( Jsme renomované investory. :)

Marek - 3-3-2021 v 17:03

Citace: Původně zaslal: roman85  
Citace: Původně zaslal: Ladislav  

Napiš sem plánované akcie, ať tě odradíme od předražených, nebo čínských a ruských.


Dakujem za vsetky komentare, tolko reakcii som necakal.
Lynx ucet zalozeny, o par dni by mohol byt aktivovany a mozem zacat.

pociatocny nakupny plan :

ROYAL DUTCH SHELL B
EXXON MOBIL CORPORATION
JAPAN TOBACCO
BRITISH AMERICAN TOBACCO PLC
*
BP PLC
BAYER AG
KRAFT HEINZ CO
SUBARU CORP.
ORANGE
CANON INC

// spolocnosti z casti nad * chcem nakupovat za 2,5x vacsie mnozstvo €, takze mi 2,5x viac zalezi na spravnom vybere spolocnosti nad *. :)

Takze si to secteme:

Tri upadajici ropaci
Dva upadajici cigaretari
Potravinar, ktery loni zhucel tak, ze se i Buffettovi protocily panenky
Chemicka ze srdce levicoveho chaosu EU, Nemecka
Upadajici vyrobce fototechniky, ktery jiz dekadu dostava kotel od Sony

Tak snad to Subaru, no:lol:

Jestli chces letity bezpecny dividendy, pak si kup neco jako 3M, Cardinal, PG, JNJ, KO

Petr - 3-3-2021 v 18:12

Já bych to zahrnul asi takto:
Chceš investovat prachy a nevíš kam, protože tomu nerozumíš a čekáš až Ti někdo poradí.
Ok, od toho je tu tento server a pokud nejsi úplně mimo, tak se chytneš.
Já sám za sebe ti poradím jednu vec: procti si web p. Ladislava a jeho filozofii a buď se chytneš anebo se vydaš vlastní cestou. Jde jenom o to mít vlastní koule a čas ukáže, které rozhodnutí bylo to lepší.


Ladislav - 3-3-2021 v 19:56

Sem chodí Němci, Švýcaři i Dáni, jak mladí tak staří elegáni a dělají proto pravopisné chyby v českém jazyku.
Zločin je ale jen, když někdo píše Buffet místo Buffett. Ale nehrozí mu vyloučení z fóra, ba ani pokárání.
Jen bude považován za ...., za císaře pána.

roman85 - 3-3-2021 v 21:40

Citace: Původně zaslal: Petr  
Já bych to zahrnul asi takto:
Chceš investovat prachy a nevíš kam, protože tomu nerozumíš a čekáš až Ti někdo poradí.

V podstate ano, ale s tym, ze uz sa stalo, reagujes na mesiac stary prispevok. Mnoho nazorov tu padlo a po dlhom zvazovani som upravil svoje portfolio do konecnej podoby (zmena polovicky spolocnosti, bohuzial zrovna Subaru je prec, zostali tam len upadajuce spolocnosti, ak by som to mal v skratke zhodnotit v duchu prispevku nad tebou :D ).

*
Este by som mal otazku ohladom dani z dividend. USA ma 15% s formularom W-8BEN, Velka Britania ma 0%, takze mi pride vsetko a ja si raz rocne dodanim 7% na Slovensku? A co Holandsko alebo Japonsko, mali by mat 15%, takze to funguje rovnako ako v pripade USA? Ma niekto zo Slovenska prakticku skusenost s dividendami z tychto krajin? dakujem


r626 - 4-3-2021 v 07:07

Já nevim, co pořád máte s tím KHC kečupem.. :thumbdown: Já od nich v ČR registruju pouze 2 produkty a ani jeden z nich osobně nekupuju..
čistě subjektivní názor..

KraftHeinz

eco - 4-3-2021 v 08:38

Citace: Původně zaslal: r626  
Já nevim, co pořád máte s tím KHC kečupem.. :thumbdown: Já od nich v ČR registruju pouze 2 produkty a ani jeden z nich osobně nekupuju..
čistě subjektivní názor..


Produkty KraftHeinz jsou k dispozici po celém světě. V Německu si můžete koupit produkty Kraftheinz v každém obchodě.

Antoan - 4-3-2021 v 09:21

Este by som mal otazku ohladom dani z dividend. USA ma 15% s formularom W-8BEN, Velka Britania ma 0%, takze mi pride vsetko a ja si raz rocne dodanim 7% na Slovensku? A co Holandsko alebo Japonsko, mali by mat 15%, takze to funguje rovnako ako v pripade USA? Ma niekto zo Slovenska prakticku skusenost s dividendami z tychto krajin? dakujem

Tak ako hovoríš britské divi dodaníš 7% tami. Britské divi sú pre nás z tohto pohľadu výhodné. A Brexit sa ukáže ako dobrý krok pre akcie resp. britskú ekonomiku.;)

Marek Ťa síce sekol :) ale ja to nevidím tak tragicky. Ropáci sa viac či menej už začali transformovať na čistejšie energie k čomu tak trochu dopomohol aj covid ... Cigaretári sú stále istota dividend a vzhľadom na určitú skupinu investorov, ktorí akože odmietajú investovať do vražedného nástroja sú za prijateľnú cenu ...a dopoviem- tí istí ale so zbrojármi a rakeťákmi problém nemajú.:cool: KHC síce padol a práve preto, že to má za sebou to vôbec nemusí byť zlý tip...

r626 - 4-3-2021 v 13:55

Citace: Původně zaslal: eco  
Citace: Původně zaslal: r626  
Já nevim, co pořád máte s tím KHC kečupem.. :thumbdown: Já od nich v ČR registruju pouze 2 produkty a ani jeden z nich osobně nekupuju..
čistě subjektivní názor..


Produkty KraftHeinz jsou k dispozici po celém světě. V Německu si můžete koupit produkty Kraftheinz v každém obchodě.


Můžeš koupit je jedna věc, věc druhá je skutečně kupovat..
Já mam třeba již několik let v oblibě modrou pilulku od Pfizer a snad brzy i očkování :lol::lol::lol:


Ladislav - 19-3-2021 v 11:19

Rohlena.jpg - 101kB

Jak začal investovat 2017 Vojtěch Rohlena
a brzy změnil zájem: místo obchodování rostoucích akcií,
kupuje akcie už jen kvůli dividendám.
Video 4 minuty :post: https://www.youtube.com/watch?v=_gWh4L-JVUc

chaindler - 19-3-2021 v 20:29

Jakožto člověk, který s investováním začíná zjišťuji, že problém dnes není jak, ale do čeho.

v EU/USA naprosto zmizely "levné" akcie s rozumnou dividendou. V tuto chvili muze investovat v podstate pouze spekulant, nikoliv investor.

Pavel - 19-3-2021 v 23:18

Citace: Původně zaslal: chaindler  
Jakožto člověk, který s investováním začíná zjišťuji, že problém dnes není jak, ale do čeho.

v EU/USA naprosto zmizely "levné" akcie s rozumnou dividendou. V tuto chvili muze investovat v podstate pouze spekulant, nikoliv investor.


Kvalitní dividendoví aristokraté, kteří mají DY vyšší než 10Y americké státní dluhopisy, nejsou drazí. Dočíst se to můžeš i v knize klasika - B. Grahama, Inteligentní investor.

Ladislav - 20-3-2021 v 08:20

''''V tuto chvili muze investovat v podstate pouze spekulant, nikoliv investor.'''' Jaroslav Chaindler

Většina z těchto mých akcií je i dnes výhodně oceněná:
AT&T, Kraft Heinz, Raytheon Technologies, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, Allianz, BASF, BMW, D. Telekom,
Munich Re, Siemens, AB Inbev, Iberdrola, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, BNP Paribas, Sanofi,
Bank of Nova Scotia, Enbridge, Mitsubishi Corp.

:punk: A výhodně oceněné jsou desítky akcií, které nemám a publikuju zde ve fóru jako: Dogs of the Dow, psi z DAXu, psi z Británie, Japonska atd. :punk:

Jakmile ušetřím peníze z dividend, přikoupím výhodně oceněné akcie:
Bank of Nova Scotia CA0641491075
Enbridge Inc. CA29250N1050
Mitsubishi Corp. JP3898400001
Walgreens Boots Alliance USA US9314271084
BNP Paribas FR0000131104

akcionarek - 21-3-2021 v 21:05

Já se chystám v týdnu založit eur běžný účet a účet obchodní u fia a tedy se stanu začátečník a budu chtít poprvé nakoupit.
Asi se mi nepodaří nakoupit veškeré vstupní PTF hned hromadně, ale asi postupnými platbami.
Jelikož je porfolio vstupní tak by mě ani pokles nějak netrápil, jen at ty firmy přežijí turbulentní období.
Chci to nejlepší z GB později z EU a US, začnu s... s TO nejepší z GB :)
Jinak Britanie je centrem koncentrace řízení a není to tedy stát uměle zkonstruovaný (tak jako zbytek connonwealtu+usa) a díky vystupu z EU (brexit) do pár let převezmě otěžě a předstihne ekonomický GER, tj. snad bude GB v top v Evropě, Eu podle mě nepřežije proto se chci zaalokovat právě tam.

Ladislav - 22-3-2021 v 07:23

Hlavně nekupuj to, co někdo nazývá ''To nejlepší z GB, z EU a USA'',
ale kontroluj si sám u každé jedné akcie, zda má P/B pod 3, P/S pod 3, dividendu nad 3% a cizí kapitál podniku není víc jak 3x vyšší než vlastní kapitál.
Pokud chceš akcii za rok prodat, musí firma letos očekávat růst zisku a tržby desítky procent, z toho vyplývá PEG 0,1 až 0,5.
Pokud chceš akcii držet do konce života kvůli dividendám, musela firma zvyšovat tržbu v letech 2010-2019. Jen pokles tržby a zisku 2020 se jí promine kvůli korona krizi.
Jestli někde někdo nabízí: ''To nejlepší z USA'', mohou to být extrémně předražené akcie před velkým krachem: Adobe, Apple, Amazon, Microsoft, Netflix, Nvidia, Visa, Mastercard, Tesla, které nejsou to nejlepší. To jsou jen nejsilnější akcie roku 2020.

Kdo chce akcie brzy koupit a držet až do konce života kvůli dividendám, nemůže koupit ty nejlepší, ale naopak ty nejhorší, s nulovou performancí, s kurzem jako před lety: AT&T, BMW, British American Tobacco, Royal Dutch Shell, Wells Fargo.
Rostoucí dividendové stálice jsou dnes 2x předražené: Johnson & Johnson, Procter & Gamble.

leroux - 28-6-2021 v 23:14

zdravim,
chtel bych se prosim zeptat jestli, a pripadne jak, musim resit dane z obchodovani akcii na tdameritrade, pripadne etoro.
Nemam v Cesku trvale bydliste a ani tam posledni dva roky neziju. Momentalne se pohybuji v zahranici, kde nemam pevnou adresu.
Pri registraci u techto brokeru ale musim uvest nejakou adresu. Mam cesky pas a u svych bankovnich uctu mam starou ceskou adresu (mych rodicu).

Bankovni ucty v cesku uz nemam, pouzivam revolut, monese a wise (jeste nedavno to byl transferwise).

dekuji a preji pekny den :)

Ladislav - 29-6-2021 v 06:59

Daň by se měla platit podle toho státu, kde žije člověk déle než 183 roku.
Kdo nežije v žádné zemi ani 182 dní roku, asi by neměl platit daň nikde.
Ale broker nebo banka budou chtít jistě nějakou adresu. Není dovoleno konto bez adresy.

Ladislav - 27-10-2021 v 03:42

:( Jen žádný index S&P 500. Jen žádné americké techno akcie. :(
40 % z iShares Core S&P 500 UCITS ETF dělají americké akcie sektoru IT-Software a ty jsou dnes tak předražené jako roku 2000. Mají před sebou velký krach během dalších 4 let. Tedy investice na 3 roky se asi nevyplatí. Není dobré investovat do amerického indexu S&P 500 na nejvyšším vrcholu všech dob. Investice bude rozumná po krachu indexu na polovinu, jak tomu bylo počátkem roku 2003 a počátkem roku 2009.
Když letos začíná chudý člověk s akciemi, spočítá si, za kolik let bude euro-milionář, když techno akcie porostou stejně jako minulé 3 roky. Stejně tak tomu bylo roku 2000, když začínali lidé s akciem. Místo očekávaného růstu přišel velký tříletý krach předražených západních techno akcií. Tedy investici do techno akcií a amerických indexů začít až po velkém krachu a dnes kupovat jen levné akcie s dividendou 3% až 9%.
Obrázek: index S&P 500 od 1990 do 2021 = velký krach, krach na polovinu je blízko

SP500-1990-2021.png - 13kB

Jít do toho?

Mark-senior - 14-12-2022 v 18:20

Vždy jsem si říkal, zkusím si koupit nějaké akcie. Třeba 2 akcie Cola-coly. A potom můžu říct, jsem spolumajitel velké firmy. Stále jsem to odkládal, čas utíkal a najednou jsem důchodce. Připravil jsem se na něj slušně, nechali jsme si postavit pasivní domek na okraji menší vesnice, koupili nové auto, i nějakou korunu našetřili. Ovšem, realita dnešních dnů je strašná, příjem nic moc, roční ztráta z ušetřených peněz na kontě je jedna pětina. Tak jsem se vrátil k původnímu snu, koupím si nějaké akcie, snad ten propad nebude tak krutý.
Asi jste to všichni zažili, kterého brokera, v jaké měně, které akcie. Zkusím to s XTB, ale nevím, v korunách, v eurech, nebo dolarech. Eura a dolary nemám, tak asi v korunách. Ale co když budu chtít nějaké americké akcie, nebo německé, francouzské? Tak nevím. Asi si toho budu muset ještě moc moc moc přečíst. A rozhodnout se. Nebo si nechat poradit.
Napoví mi někdo?
Děkuji.

Ladislav - 14-12-2022 v 19:30

Snad by stacilo konto u Fio.cz
Coca cola je 4x predrazena s P/S 12.
Pokud je zajem hlavne o dividendy a nizkou dan, mely by se koupit akcie z Britanie, Australie, USA
s dividendou nad 5 % a P/B pod 3 na burze v Nemecku, snad budou zdaneny 0 % nebo 15 %.
Napriklad B.A.Tobacco, BHP, AT&T..

Parametry.jpg - 139kB

Roman Hála - 14-12-2022 v 19:47

Když jsem začínal tak jsem si otevřel účet u FIa. Dodnes jsem tam nekoupil žádnou akcii. Z mého pohledu dost vysoké poplatky. Otevřel jsem si účet u XTB. Česká podpora a je možno investovat v Kč,€ a $.Osobně investuji v korunách. Dost lidí (začátečníků) investuje i přes Degiro. Tam posíláte peníze na sběrný účet a automaticky se Vám převedou na €.Ostatní brokery jsem nezkoušel, tak vám neporadím. Myslím si, že se tu najde dost odborníků.
No a pokud chcete nakupovat dividendové akcie, tak stačí sledovat pana Ladislava .

 Stran:  1