Diskusní fórum akcie a burza

Pojištění důchod peníze vklad kredit byt

 Stran:  1  

Investor - 21-6-2019 v 11:03

Pojištění důchod peníze vklad kredit byt

Ladislav - 25-6-2019 v 11:00

Nejvíce peněz v důchodu by měly přinášet dividendy z akcií. Více než důchod od státu.
A tento dividendový důchod budou dostávat po tobě navždy i tvoje mladá paní a tvoje děti,
pokud byli na tebe hodní. A pokud akcie neprodají, nebo každý prodá jen polovinu.
Pokud jsi měl 1 paní a 2 děti, může dědit každý z nich po tobě 1/3 kusů od každé akcie. Když není počet dělitelný třemi, jeden dostane více kusů.
Pokud paní byla na tebe zlá, nemůžeš ji vydědit. Má právo jen na 1/6 z tvých akcií. A zbylých 5/6 akcií si rozdělí děti.

Stanislav - 4-7-2019 v 10:59

Tak jsem si předběžně počítal důchod, pokud bych odešel v 60 letech do předčasného důchodu, protože dříve to nejde a vyšel mi na 7.500 Kč. To je už za 4,5 roků, tak bych se aspoň vyhnul placení ZP, což by mi výrazně snižovalo životní úroveň a musel bych drbat dříve nebo později do ptf. Dividendy mám dnes ve stejné výši, takže důchod bych měl 15.000 Kč, a pokud ještě přeprodám akcie Citigroup za akcie s vyšším výnosem, tak se mohu dostat i na více jak 16.000 Kč měsíčně, což byla moje průměrná mzda v roce 2016. Tyto 4 poslední roky budou dost finančně krušné, pokud dojedu ještě do konce roku podporu, a čím jsem více doma, tím více se mi do práce už nechce. Až 40% chlapů po přechodu z práce na penzi trpí depresemi. Já jsem zase trpěl depresemi, když jsem chodil do práce a čekal jsem, co se mi zase stane za úraz. Takže si myslím, že minimálně bych mohl dělat 1 - 2 roky, abych netrpěl finanční nouzí, a poté zažádat o předčasný důchod. Původně jsem si myslel, že bych tam ještě 3 roky vydržel, ale po těch úrazech jsem to raději vzdal, protože zdraví nikde na hnoji nenajdu. A v záloze mám ještě variantu s bytem, která by připadala do úvahy až za 2,5 let, kvůli časovému testu. Máma mě furt tlačí k tomu, abych šel do práce a ona byla už 4 roky v důchodu, který má mírně přes 10.000 Kč, což je pěkná bída. Důchody se stejně přestanou postupem doby valorizovat, protože prostě na ně nebude! Nejhorší na tom válení spatřuji v nárůstu své váhy. Každý den sice cvičím po ránu 10 minut, ale myslím si, že je to málo. Dříve jsem nikdy necvičil, ale teď to dodržuji už 7 měsíců, protože cítím, že mi to prospívá. Šváry táta dělal řezníka a přibral do roka skoro 15 kg. Kamarád z práce přibral do roka 15 kg. Celá rodina je ovšem u vytržení, když mě vidí cvičit, ale já na to kašlu, že se mi posmívají. Připadám jim jak nějaký exot přilétnutý někde z vesmíru. Jídelníček se mi jaksi nedaří zvládat, protože velice rád vařím a to je pro mne hrob!

Wiki - 4-7-2019 v 11:42

Stando, jaký časový test ohledně bytu máš na mysli. Pokud by se jednalo o zaplacení daně z příjmů (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou), tak v bytě, kde bydlíš je tato lhůta pouze 2 roky (jinak je to 5 let).

wellbloud - 4-7-2019 v 11:48

Stanislave, mám to také za pár, ale předčasný důchod, předdůchod, nebo cokoliv předčasného bych nezvolil. Jedna hodná paní na sociálce mi zkusmo dělala kalkulace výšky penze, a přišlo mi to, že stát tyto možnosti nabízí jen proto, aby tě mohl odrbat. Já bych když tak volil oscilaci mezi pracovním poměrem a pracákem až do řádného důchodového věku. Nějaké info zde: https://www.epravo.cz/top/clanky/narok-na-podporu-pri-opakov...

bulinak - 4-7-2019 v 12:40

Zdraví: Pokud to ještě neděláte, tak všichni cvičte (jakékoliv kardio, silovku) ;-) okysličujete tím svůj mozek a vyplavujete endorfiny. Pro mnoho lidí je to doslova droga. Úbytek svalů ve vyšším věku vede k nárůstu tuku, kvůli menšímu pohybu (výdeji energie). Jinak břicho se dělá v kuchyni ;-)

Pavel - 4-7-2019 v 12:44

Já znám Standu, jak do sebe klopí jeden kousek za druhým, takže to cvičení mi taky připadá legrační:-)

Ale Stando, určitě není problém najít práci na zkrácený úvazek, třeba 0,8 a to by odpovídalo 4 dnům práce a 3 dnům volna, takový pravidelný prodloužený víkend. Nevylepší se ti sice průměrný výdělek (pro výpočet důchodu), ale přibudou ti odpracované roky, to je hodně důležitý taky.

Stanislav - 4-7-2019 v 18:03

Wiki, myslím daňový test u akcií.

Pavle, jako pivní skaut to mám opravdu velice složité. Ze 40 oslovených nabídek se mi ozvali akorát 2 na telefonování a jednu jsem odmítl, protože to bylo jezděni na ještěrce na 2 směny. Tu si nechávám v záloze na září, ale možná se už neozvou? Některé firmy mě odmítly, přitom mají inzeráty neustále na stejnou pracovní pozici. Co bude volné, tak určitě tupá výroba na 3 směny. Jinak to zkouším neustále, ale poslední měsíc toho moc není a na úřadě ten chlapec také nic vhodného nenašel. Chci to hlavně natáhnout co nejdál, aby mi proudila ještě 5 měsíců podpora, a pak mě to bude více nutit se už konečně rozhýbat. Čím se ten čas do penze zkracuje, tím je to pro mne veselejší. Včera jsem poprvé překonal měsíční metu 17.000 Kč na 109 měsíců, které mi ještě scházejí do důchodu. Můj poslední průměrný měsíční plat byl 17.807 Kč. To bych musel být idiot, abych chodil do práce pro dobrý pocit. Nynějším stavem konta se dostanu na hladinu mzdy z roku 2018 už letošního října. Po roce na ÚP mi mohou ti šmejdi nabídnout práci, která je pro dementy a nesmím jí odmítnout, takže bych tím ztratil nárok placení ZP a stejně bych si musel hledat práci sám a oni by byli z obliga, protože by se mě krásně zbavili jako obtížného hmyzu.

Wellbloud, započítávají se pouze 3 roky, kdy se už nevyplácí podpora, ale až po dovršení 55 let včetně, což mi bylo naštěstí už vloni. Pokud bych nemusel platit ZP, tak ty 4 roky přežiji úplně přepychově. Ze 7500 Kč vyžiji, ostatně jsem si to vyzkoušel už na mé podpoře 8264 Kč, kdy ještě ušetřím 2500 Kč. Takže celá dividenda po celé 4 roky by šla na nákup akcií, což by mohlo být dalších 400.000 Kč, z čehož by proudila další dividenda. Ušetřil bych i ZP, které by se mělo ještě zvýšit. Můj důchod složený z dividendy a kráceného důchodu by se vyšplhal tak na úroveň mé poslední výplaty, takže mi to opravdu nedává moc smysl se někde ještě zbytečně plahočit. Pokud jsem doma, tak ušetřím více peněz, než když jsem chodil do práce. Daňová úleva mi dává prostor na zvýšení dividendy o 2070 Kč měsíčně, což je velice příjemný bonus.

Pavel - 4-7-2019 v 18:17

Stando a zkoušel jsi nějakou bezpečnostní agenturu, nějaké hlídání? Není to sice dobře placené, ale mohli by ti vyjít vstříc ve velikosti úvazku. Pak ještě do nějaké prodejny něčeho smysluplného (nějaké technické věci), případně i sklady v Lidlu apod.

Ladislav - 4-7-2019 v 19:40

Já jsem dnes (ve věku 65 let) šel pomalu se dvěma dětmi v kočárku 4 hodiny pěšky.
Snad to stačí důchodci jako jediný sport, několikrát týdně jít víc jak 8 km pěšky.

Bill-Joe-12.jpg - 1.1MB

bulinak - 5-7-2019 v 06:33

Možná by bylo fajn někdy trochu víc rozpumpovat srdíčko a jít i ve větším tempu (po kratší čas) ;-)

Stanislav - 5-7-2019 v 09:35

Pavle, v bezpečnostních agenturách dělají povětšinou lidi, kteří by měli být trvale umístněni spíše na psychiatrii. V Lidlu je honička, že se ani nezastavíš. Vloni jsem se bavil s klukem a byl z té práce dost vydrážděný a ještě ho různě přesouvali podle potřeby. Říkal mi, že mnohdy nemá ani čas na cigáro, protože přijde mu několik palet s masem a se zeleninou a ovocem a musí to během 2 hodin ve dvou složit. To bych chodil domů jak orangutan po přespírání několika tun zboží za den. Lidí je tam málo, aby ušetřili na mzdách a je to vidět na zboží, které je v hrozném bordelu. Už jsem tam měl s nimi párkrát výstup, protože cena na zboží neodpovídala skutečnosti, tak mi to neprodali. Dokonce jsem je i upozornil na špatně označené zboží. Někde ani nejsou cenovky. Honí se tam jak nadmuté kozy a lidi jsou dobytek, protože zboží odloží ledabyle někam jinam a já občas jim to přehodím správně, abych jim ušetřil práci. Pokud ta parta funguje, tak je mají nechat pohromadě a udržuje se lépe pořádek. Další problém je, že se tam dost krade, ale moc se o tom nemluví, protože to firmě kazí image.

Pavel - 6-7-2019 v 18:42

Tak by sis Stando aspoň kromě platu nakradl na večeři:-)))

Ale ne, vážně - Ještě jsou Albert, Kaufland, OBI,... Jde jen o to, jestli ti to za to stojí, někde se budou chovat slušněji, co třeba IKEA? Tam bys nemusel brzy ráno vstávat.

Stanislav - 7-7-2019 v 12:08

Radši budu hledat déle, abych se dostal k něčemu solidnímu, abych do 3 měsíců nemusel spěšně opouštět palubu. Hlavně mě netlačí peníze, jako to je u většiny lidí v tomto státě. Pokud by byli lidi volnější a svobodnější, tak by to zaručeně prospělo zaměstnanecké kultuře, protože by někteří sociopati na vedoucích funkcích měli zúžený prostor na psychický teror. Firmě by de facto škodili, takže by je mohli brzo i kopnout do perdele, což by těm šmejdům hodně prospělo!

Wiki - 5-8-2019 v 17:01

Navazuji na příspěvek na jiném vlákně, protože se to zde hodí více.
Již jsem to uváděl na starém fóru, ale uvedu znova. Pro nárok na důchod je zapotřebí rozlišit dobu trvání pojištění, která se počítá od ukončení povinné školní docházky, tedy nástupem do učení nebo na střední školu, což je zpravidla 1.9.(Pokud se někdo narodil např. 1.3., tak se mu počítá od 15 a ½ roku (březen až září se nepočítá) a pokud měl někdo odklad a povinnou školní docházku ukončil např. v 16 letech, tak až od 16 let). Na délce pojištění pak závisí procentní výměra důchodu, která se počítá z osobního vyměřovacího základu v tzv. rozhodném období (to jsou roky za které se zjišťují výdělky pro výpočet důchodu). Výdělky získané před rokem 1986 se do rozhodného období nezahrnují, takže neovlivní výši důchodu, avšak pojistná doba se počítá. Z příjmů od roku 1986 se vypočítá osobní vyměřovací základ, což je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě. Roční vyměřovací základy od roku 1986 až do současné doby se při výpočtu starobního důchodu přepočítávají na současnou úroveň pomocí koeficientů. Koeficient za rok 1986 je vyšší jak 10 (v průběhu let se mění podle inflace apod.), v roce 1994 je cca 5 a v roce odchodu do důchodu je samozřejmě 1.

Pavel - 5-8-2019 v 17:34

Wiki: že by se mi to fakt započítávalo už od 14 let a kousek?

Stanislav - 5-8-2019 v 17:36

Wiki, dobře jsi to popsal. Já jsem to tak do hloubky neprobíral. Šel jsem na střední školu jako 14-letý, což je nesporná výhoda pro zápočet, ale mohu vám říct upřímně, že ve 14 letech se rozhodovat o své příští profesi je docela hodně zvláštní? Synovci šli až v 16 letech a myslím si, že jim vůbec nic neuteklo, tedy kromě peněz na zábavu. Mělo by se to počítat až od 15 let, jestli jsem to v minulosti dobře chápal?

Pavel - 5-8-2019 v 17:48

Citace: Původně zaslal: Stanislav  
Wiki, dobře jsi to popsal. Já jsem to tak do hloubky neprobíral. Šel jsem na střední školu jako 14-letý, což je nesporná výhoda pro zápočet, ale mohu vám říct upřímně, že ve 14 letech se rozhodovat o své příští profesi je docela hodně zvláštní? Synovci šli až v 16 letech a myslím si, že jim vůbec nic neuteklo, tedy kromě peněz na zábavu. Mělo by se to počítat až od 15 let, jestli jsem to v minulosti dobře chápal?


Když jdeš ve 14 letech na gympl, máš ještě 4 roky na rozhodování:-)

Stanislav - 6-8-2019 v 06:16

Pavle, možná v normální rodině. Já jsem dělal chemii, takže výběr byl víceméně jasný. Je fakt, že jedna spolužačka si udělala medicínu, ale to byla výjimka. Fotr se chystal v tu dobu na emigraci, aby ho nezavřeli a u mámy jsem měl zavřené dveře. Školu bych si tak mohl udělat někde na ubytovně při zaměstnání. Měl jsem velký zájem o garsonku v rodinném baráku mámy, ale bylo mi řečeno, že ať se každý stará sám o sebe. Místo toho tam měla tetka bordel s nářadím a skladiště s neužitečnými krámy. Ještě 17 let po její smrti to tam jistě bude vypadat obdobně. Zavšivily celý barák odpadem, což byl u nich trend. Chtěl jsem to kvůli zahradě, abych se v ní mohl rýpat. Nebylo to nic exkluzivního, protože koupelna a záchod byly mimo byt, ale celá spodní chodba i se sklepy byla v suterénu s tímto bytem samotná. Když jsem tam byl před 20 lety, tak už byla pěkně zanedbaná, protože tetka už kvůli nemoci nemohla a druhá jakbysmet. Okolní zahrady též, z čehož jsem byl docela vyděšen, protože v mém mládí jsme tam žili a celé se to tam zelenalo a bylo to hlavně bezvadně udržované. Dneska bych se aspoň mohl koukat přes 2 ploty na to, jak si č...k Klaus pinká tenisovou raketou o zeď svého baráku s tenisákem.

Navíc s mým škraloupem, že jsem jim ve 3. ročníku předělal komunistickou nástěnku ze zdravení na zvracení 16. sjezdu ÚV KSČ na ekonomické škole v Reslově ulici, kam jsme docházeli na nepovinný předmět psaní na stroji, bych se stejně s velkou pravděpodobností na žádnou školu nedostal, protože jsem vyfasoval trojku schování a měl jsem namále, že mě málem i vyhodili ze školy. Spolužáci tlačili na mě, abych se přiznal. Pokud bych to neudělal, tak by mě zaručeně někteří z nich udali. Já už o jejich společnost neměl pak zájem a nechodil jsem na jejich setkání. Je docela zvláštní, že já a můj spolužák Aleš jsme byli od rodičů bez vzdělání a jediní ze třídy jsme nebyli v SSM. Fotr se pak bavil s naším ředitelem a ten mu řekl, že je to stejně jedno. Byl to umírněný bolševik-prospěchář, ovšem ta soudružka ředitelka na ekonomce, to byla opravdu lahůdková stupidní komunistická kráva! Dneska to působí víceméně směšně a zábavně, ale v té době to tak velká sranda nebyla, to mi věř, protože to měli ještě pevně v drápech, a i proto je tak nenávidím, protože jsou tu stále ty stejné svině komunistický u moci jako předtím. Na vojně mě pak ty komunistický svině dali mezi kriminálníky, aby mi to ještě zostřili, protože fotr předtím emigroval do Rakouska, a pak do Německa. Po vojně jsem měl zákaz pracovat v PZO, abych jim snad přes Čukotku nešvihl do USA? Byl jsem žádat o práci v PZO a hned by mě vzali, ale jakmile se zeptali na emigraci v rodině, tak byl konec. Nemělo cenu lhát, protože by si to zaručeně zjistili. Později, když jsem sháněl práci, tak jsem musel vzít cokoliv, abych nezůstal bez prostředků. Většinou to byla podřadná práce. Až teď na stará kolena se blýská na lepší časy, ale díky mému věku zase není takový překotný zájem. Včera jsem si byl pro výpis od mé doktorky na vstupní prohlídku, ale má celý měsíc dovolenou. Jestli o to místo přijdu kvůli podělanému výpisu, tak to bude tedy obrovský pech! V předchozím zaměstnání jsem měl zájem přejít z výroby do kanceláře, ale nechtěli mě tam a brali si tam lidi z různých končin republiky ze známosti, i když to byli blbci a lemplové, což bylo pro tyto známosti víceméně signifikantní znamení. Měl bych tam navrch, protože bych byl jediný, kdo by měl přehled o výrobě a navíc bych byl z nich chemik, což by asi bylo pro ně na závadu, protože bych jim mohl nepříjemně zasáhnout do jejich kšeftů hlavně těm, kteří té chemii rozuměli a prali přes ně předražené suroviny.

Pavel - 6-8-2019 v 18:14

Stando ty máš fakt pestrej život. Jenom mi připadá, že jsi byl strašně dlouho v té chemické fabrice (na kterou jsi furt nadával) a neodešel jsi jinam.

Stanislav - 9-8-2019 v 06:51

Pavle, po čtyřítce jsi už pro společnost odepsaný. Kolega z práce odcházel z výroby na jiný flek, protože si začal předělávat byt za Prahou a dojíždění by se mu moc prodražilo. Byl to bývalý narkoman, ale vydrápal se z toho velice solidně. Byl vyučený zedník a vzal si holku, která měla vysokou školu a dnes s ní má 3 holky. Asi k tomu pomohly hodně vztahy v rodině, protože jeho otec byl alkoholik a povětšinou se rivalita v negativním smyslu převádí na syna, aby měl otec dominantní roli v rodině jako vůdce smečky. Setkal jsem se s tím v hodně rodinách a i já jsem byl de facto oběť. Prostě odcházel na jiné místo v místě bydliště a vůbec nebylo zřejmé, jestli ho vůbec vezmou, protože mi říkal, že je tam v čerstvých 40 letech prostě už stařec. Neozývali se snad 3 týdny, ale on si sliboval, že zavolají a taky že jo. Pak tam přišel ještě pracovat na odpolední brigádu, protože potřeboval peníze, ale za jiný prachy a udělal jim práci spolehlivě. Dělali velké frajery, že je nahraditelný, ale měl jediný papíry na náklaďák i s ADR. Potom kluci jezdili s dodávkami jak blázni a mercedes náklaďák se jim válel bez užitku ve stodole. To trvalo snad 2 roky, než našli za něj náhradu a ještě to bylo jen na smlouvu o dílo a ne na trvalo. Pokud by mu ti blbci přidali hned, aby neodcházel, tak se nemuseli vystavit takovým zbytečným problémům. Žádal je o zvýšení o pouhých 4000 Kč!!!

Já jsem nastoupil v roce 2003 a bylo to tam hrozně bezva, ale až do krize, která počala začátkem roku 2008. Po roce 2008 jsme výrazně zeštíhleli skoro o 50%, takže úměrně tomu přibyla i práce. Produktivita práce mi tak meziročně poskočila o 100% a plat byl naopak snížen, protože v ČR začala recese. Otěže fabriky převzali postupně mladí kapitalisti a začalo být zle, protože příliš švagrů na jednom bagru. Jelikož v roce 2007 jsem si vzal půjčku na akcie, tak bych nemohl odejít, ani kdybych chtěl. V následujícím roce jsem platil plastová okna nadoraz, takže jsem byl i rok bez lednice, která se mi v této době vysypala. Půjčil jsem skoro 40.000 Kč známým, ale peníze se mi už nevrátily. Bez těchto ,,známých,, bych měl daleko snadnější život. V Praze byla dost velká nezaměstnanost a vím, že můj kamarád i v roce 2005 sháněl velice těžce práci a jako inženýr skončil jako pilot dodávky. Šéfová tam rozkřikovala, že jim leze do zadku a že chtěl jezdit. Opak byl však pravdou, protože si ho zavolal nejstarší kapitalista a hodil ho jako rybu do vody. Buď budeš jezdit dodávkou, kterou viděl poprvé v životě nebo máš výpověď, tak si vyber! Já jsem vždycky přicházel do zaměstnání z ulice a nemám žádné pochyby o tom, že i zde budu plnit funkci derviše. Už některé střípky vylézají na povrch při osobním setkání. Na vrátnici 3 benga v přesyceném stavu a uvnitř v baráku aparát v kapitalistickém hávu s komunistickým myšlením. Naštěstí to mám jen na pár let a 59 let, což je za tři a čtvrt roku bude můj první jistý výstup. Do 60 let to odsloužím na pracáku, a pak bych zřejmě zažádal o předčasný důchod. Mám napočítáno zběžně, že bych mohl ušetřit nejméně půl milionu, takže na výstupu bych měl možná už 3 mega, což by bylo dostačující, i kdybych měl 7000 Kč důchod, což jsem si vypočítal předběžně. Já si spíše myslím, že se jim nikdo nehlásil za ty peníze a potřebovali chlapa? Peníze sice nebudou nijak závratné a smlouva je pouze na rok. Není to práce pro ženskou, hlavně pro kancelářskou línou běhnu, tak jen doufám, že tam ty poslední 3 roky doklepu ve zdraví? Zaručeně půjdu do lepšího, než jsem předtím dělal, alespoň po zdravotní stránce, protože tam jsem si vyloženě huntoval zdraví. Bude mě těšit, že přijdu mezi nové lidi, abych si vyčistil mozek od těch některých nepříjemných lidí. Pro mne to je strašné pomyšlení, že už vím dopředu, co ten člověk bude říkat. Vím to z rodiny, že když se začnu bavit o akciích, tak se všichni ježí. Tady se naštěstí o tom smí mluvit a je to dokonce i povinnost, takže si aspoň nepřipadám jak blázen! Doufám, že listopad v hospodě to jistí nebo prosinec? Lépe by to bylo nechat na pátek, abych se mohl vyhajat. Už mi to v mém stařeckém věku tak moc nejede.

roberto marconi - 24-8-2019 v 08:46

Hmm, Stando, esej jak z praku a brilantni tah na branku, to teda mas!!!:thumbup::thumbup::thumbup:

Stanislav - 24-8-2019 v 12:40

Roberto, bylo by to fajn, pokud by se světová ekonomika ustálila. Bude to stále častěji kolísat a je možné, že některé silné tituly se mohou úplně zbortit, což bude vytvářet nečekané ztráty. Demografický nežádoucí efekt hrozí hlavně v Japonsku a v Evropě. Ekonomika zde začne jednoznačně zpomalovat a v lepším případě stagnovat. Vzhledem k tomu, že DAX z velké části patří cizincům, tak se v příštích letech můžeme dočkat i toho, že se tradiční výroba bude stěhovat i mimo území Německa kvůli nedostatku pracovních sil. Pokud budou chtít Němci udržet výrobu, tak budou muset dovézt lidi nebo je stáhnout z okolních chudších států. Dnes je prý v Německu 21 mil. cizinců, což je 25% obyvatelstva.

Možná se tomu za svého života vyhnu, protože mi k dosažení průměrného věku dožití zbývá už pouhých 20 let. Nejsem totiž Kostěj Nesmrtelný!:lol:

Mindoro - 27-8-2019 v 13:12

Aby to nebylo jen o akciích, dnes jsem si zafixoval cenu elektřiny na rok 2020 za 999,-bez DPH , stálý plat 0 Kč, což při mém odběru činí necelé 2 000,- úspory oproti současnému tarifu. Dále jsem minulý týden založil účet u Monety ( dávají 1000,- Kč bonus) s přidruženým spořícím účtem s 2% úrokem, kde jsem přesunul prostředky z ukončeného termínovaného vkladu. Je dobré občas překonat svou lenost a hoďku, dvě strávit možnostmi co daný měsíc nabízí, ať se ta naše koule nabaluje rychleji

bulinak - 27-8-2019 v 13:23

Citace: Původně zaslal: Mindoro  
Aby to nebylo jen o akciích, dnes jsem si zafixoval cenu elektřiny na rok 2020 za 999,-bez DPH , stálý plat 0 Kč, což při mém odběru činí necelé 2 000,- úspory oproti současnému tarifu. Dále jsem minulý týden založil účet u Monety ( dávají 1000,- Kč bonus) s přidruženým spořícím účtem s 2% úrokem, kde jsem přesunul prostředky z ukončeného termínovaného vkladu. Je dobré občas překonat svou lenost a hoďku, dvě strávit možnostmi co daný měsíc nabízí, ať se ta naše koule nabaluje rychleji

Když jsem si nedávno zakládal spořák u Monety, tak ta akce ještě neběžela :crazy:
Od koho máš stálý plat za 0 Kč?

Mindoro - 27-8-2019 v 13:28

Tuším , že to není na spořák, musíš založit Tom účet jako první.
Bohemia Energy - Start ++, doporučuji neotálet, zřejmě produkt brzo stáhnou.

bulinak - 27-8-2019 v 13:39

Já vím, ale předtím se mi to nenabídlo, teď to nabízí nejprve založení b.ú...
K Bohemia Energy bych asi raději nešel, ale dej po čase vědět, jestli je vše ok.

Stanislav - 7-9-2019 v 13:45

Máte někdo zkušenosti s darovaním nemovitosti v rodině? Našel jsem nějaký formulář, kde by se to dalo opsat a pouze nechat ověřit podpisy na Czech pointu. Jakmile do toho strčí rypák nějaký advokát, tak ten cár papíru zdraží o více jak 3.000 Kč a stejně není záruka, že to udělá dobře. Jde o to, aby to mělo ty správné náležitosti, a poté dát návrh na vložení do KN. Daň se z toho samozřejmě neplatí a nabyvatel-obdarovaný to bude muset přihlásit k dani z nemovitosti. Už se to táhne více jak 1,5 roku a můj synovec se střední školou s maturitou stejně jako já to není schopen vyhledat na internetu nebo se zajít někam zeptat, aby se to konečně posunulo dopředu. Přes noc chrápe v práci za peníze, takže pak má celý den volno. Já se z té bejkárny vůbec neutrhnu, takže si to bude muset vyběhat sám. To vyběhávání jsem naštěstí podědil po mé mámě, takže si dovedu mnohdy poradit.

Pavel - 7-9-2019 v 16:28

Co třeba tady Stando:

https://www.vzory.cz/vzory/nemovitosti-byty/darovani-nemovit...

Ladislav - 17-9-2019 v 16:49

Mnoho obyvatel České republiky během dlouhých let zaplatilo 100.000 korun (nebo víc :question: ) na důchodové připojištění
s podporou státu, aby se jim zvýšil důchod o 700 korun. ;) A jejich investovaná suma u pojišťovny bude ubývat,
až nezbyde nic.

Já jsem raději koupil za pár milionů korun 25 solidních dividendových akcií, abych na počátku důchodu dostával
z dividend stejně peněz jako z důchodu a za 10-20 let několikrát víc peněz z dividend než z důchodu
a suma v akciích bude stále přibývat a později ji zdědí děti. A nemusí ani pracovat za peníze, ale třeba zadarmo.

Wiki - 9-11-2019 v 13:56

Kontrolou účtu Doplňkového penzijního spoření (DPS) u NN Penzijní společnosti jsem zjistil, že můj Růstový účastnický fond zhodnotil od začátku roku majetek o 17%. Fond umožňuje zdarma 1x v kalendářním roce přechod k jinému fondu téže společnosti (např. konzervativnímu, který na výkyvy trhu nereaguje).
O přechodu uvažuji, protože se obávám korekce akciového trhu a tím vymazání dosaženého výnosu s tím, že po korekci bych zřejmě bezplatně (do dvou měsíců zde máme nový kalendářní rok a opět možnost jednoho přestupu zdarma) přešel zpátky. Má někdo s takovým postupem zkušenost?

Martin - 9-11-2019 v 14:48

Citace: Původně zaslal: Wiki  
Kontrolou účtu Doplňkového penzijního spoření (DPS) u NN Penzijní společnosti jsem zjistil, že můj Růstový účastnický fond zhodnotil od začátku roku majetek o 17%. Fond umožňuje zdarma 1x v kalendářním roce přechod k jinému fondu téže společnosti (např. konzervativnímu, který na výkyvy trhu nereaguje).
O přechodu uvažuji, protože se obávám korekce akciového trhu a tím vymazání dosaženého výnosu s tím, že po korekci bych zřejmě bezplatně (do dvou měsíců zde máme nový kalendářní rok a opět možnost jednoho přestupu zdarma) přešel zpátky. Má někdo s takovým postupem zkušenost?

Ja jsem u CP, tam se vratit zpatky nebo jinam nemuzu, jestli se teda neco nezmenilo...kouknu se na to

Filda1 - 9-11-2019 v 15:59

Z transformovaného (penzijní připojištění =penzijní fond) můžeš přejit do účastnického fondu jen jednou a jednosměrně. V rámci penzijní společnosti si potom můžeš vybírat strategie z různých účastnických fondů dle rizika, výkonnosti atd. Využívám od začátku Conseq Zenith, kde mám dynamickou variantu, která 10 let před důchodem bude automaticky každý rok přesouvat 10% do konzervativního portfolia (to je z nařízení ČNB)..Krátkodobé výkyvy neřeším, nakupuji každý měsíc a průměruji. Mrkněte na tuto penzijní společnost, neb výkonem zatím válcuje ostatní. Převod mezi společnostmi je možný jednou za 5 let zdarma, jinak Ti strhnou poplatek 800,- Kč. Můžeš si tam i za pár korun zaplatit garanci, že v době výplaty tam bude minimálně to, co jsi vložil = za mě je to k ničemu, spíš jen psychologická berlička.

Wiki - 12-11-2019 v 11:59

Dnes mi z klientského portálu přišla odpověď na můj dotaz ohledně přechodů mezi jednotlivými fondy u NN Penzijní společnosti. Přechod je zdarma 1x za kalendářní rok, každý další je za 450 Kč. Majetek se převádí tak, že hodnota zůstává stejná a změní se počet jednotek dle aktuálního kurzu, V podstatě je to jako přechod mezi podílovými fondy. Např. u růstového byla hodnota jednotky 1,1703 a u konzervativního 1,016, čímž při přechodu obdržím více jednotek konzervativního. Přechod trvá cca 2 dny a stačí pouze vyplnit žádanku na klienském účtu.
Jak uváděl Filda1, tak u Consequ je klient přesměrováván na konzervativnější variantu podle věku, čímž je výnos více zakonzervován a např. při věku 53 let (eZenit-1601) je letošní zhodnocení 4,54%.
Conseq zřejmě počítá s tím, že většina klientů si penzijní spoření aktivně nespravuje a přesměrováváním do konzervativnějšího portfolia jim chce ochránit hodnotu před ukončením spoření. NN Penzijní společnost pouze doporučuje zvolení varianty a když klient přesto trvá na svém, tak mu to umožní.

minarjo - 25-11-2019 v 12:30

To co Wiki popisuješ je dáno Zákonem o doplňkovém penzijním spoření, nikoliv rozhodnutím konkrétní penzijní společnosti :). KAŽDÁ PS musí ze zákona minimálně 5 let před koncem smlouvy (standardně 65 let) každý rok postupně přesouvat z dynamických strategií do konzervativních (dluhopisy atd), a to každý rok tuším po 10 či 20%, nevím teď z hlavy (tedy první rok musí být v konzervativní strategii minimálně 10 či 20%, druhý rok už 20 či 40% atd.). A to penzijní společnost musí ty poslední léta udělat pokaždé, pokud to sám písemně neodmítneš. Rozdíl mezi penzijními společnostmi je pouze v tom, zda to "zkonzervativnění" dělají jen těch zákonem daných minimálně 5 let před koncem smlouvy, nebo delší dobu - třeba 10 let jako Conseq. Stát tak chrání investic neznalé před prudkým propadem trhu těsně před koncem smlouvy, nicméně ty znalé nenutí, ti mohou písemně buď každý rok zvlášť, nebo jedním požadavkem trvale odmítnout tuto automatickou ochranu přesunem do víc konzervativních fondů.
Jinak souhlas: změna investiční strategie u DPS je totéž co přesun mezi podílovými fondy, prostě proto, že každá ze strategií nic jiného než jeden (nebo mix více) fondů není :)

MilanV - 11-12-2019 v 07:23

Téma dědictví jsem přesunul do samostatného vlákna. Prosím i ty, co odpovídali, překopírovat odpovědi do vlákna, kde postupně budeme shromažďovat znalosti

Ladislav - 19-1-2020 v 12:56

Selb-2.jpg - 73kB
Foto: Bavorský Selb 10 km od českého Aše :) Takový dav lidí s muzikou mne bude vítat :)

Kam se stěhovat na důchod, když mne majitel bytu jednou vyžene a o podobný byt se hlásí dnes v Mnichově 200 zájemců, nájemníků kteří jsou ochotni platit o 50% vyšší nájemné než já. Aby měl člověk právo na minimální německý důchod Grundrente 900 euro od ledna 2021, jestli nebude krácen tento důchod o český důchod, anebo krácen o dividendy z akcií. A aby měl člověk právo na KinderGeld, dnes 408 € na dvě děti.

Podle německých území, kde je více než 10% bytů prázdných (kde bude asi nízká kupní cena bytů) jsem před dvěma roky vymyslel hezké východoněmecké město Görlitz na polské a české hranici. Jenže tam mohou být rasisté, nebezpeční pro moje děti a byty mohou být vykrádány od polských zlodějů. Měl bych to tam z Mnichova ale 563 km daleko se stěhovacím náklaďákem. Což není vůbec hezké.
Také v severovýchodním Bavorsku je 10% bytů prázdných, např. ve městě Selb u Aše a mají prodejní cenu možná nižší než v Chebu. A moje děti neumí česky, ale německy. Selb měl 24.000 obyvatel roku 1970 a jen 16.600 obyvatel roku 2019. Lidé v Selbu ubývají. 10% bytů nebo víc, je dnes prázdných. Vzdálenost do Aše 10 km, do Chebu 26 km, do Mnichova 276 km, do města Hof 28 km. Mohl bych jezdit v neděli za 3 € autobusem do Aše na oběd.
Snad bych tam koupil vlastní byt 60-100 m2 velký jen za 100.000 €, když je 10% bytů prázdných v Selbu. Kdyby tam moje děti šly se mnou, třeba by jezdily pracovat do Hofu. Nebo žily z dividend, nebo se odstěhovaly později na Filipíny. To je jejich věc, co budou dělat, až budou bez otce.

Selb-leer-2019.jpg - 198kB tmavočervená území = 10% bytů prázdných Selb-1.jpg - 32kB

Selb-3.jpg - 75kB Foto: Bavorský Selb 10 km od českého Aše

Pavel - 19-1-2020 v 13:55

A co Zittau?

Vosa - 19-1-2020 v 14:13

Žleby = Selb
http://chartae-antiquae.cz/cs/maps/18693

O dnešním Selbu
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096911352-objektiv/2...

Ladislav - 19-1-2020 v 17:59

Sehr schön! 58 m2 byt za 39.500 € = 991.00 korun
Kdybych prodal od každé mojí akcie 1/6 kusů, koupil bych byt ve městě Selb 58 m2 velký. Má 2 pokoje na spaní.
Kdybych prodal od každé mojí akcie 1/5 kusů, koupil bych byt ve městě Selb 70 m2 velký. Asi 3 pokoje na spaní.
Pak bych měl o 1/5 méně peněz z dividend, ale bez nájemného bych mohl dát polovinu důchodu do nákupu nových akcií a téměř celé dividendy. A jistě se najde i čtvercový byt. Tento dlouhý obdélník se mi nelíbí.
Neplatí se žádná provize makléři. A možná, že se dostane i sleva od státu, aby obyvatelstvo ve městě neubývalo.
https://www.immowelt.de/liste/selb/wohnungen/kaufen?sort=cre...
Selb-4.jpg - 54kB Selb-5.jpg - 49kB

Stanislav - 19-1-2020 v 18:54

Jak je možné, že se tam prodávají tak lacino byty, když tady ti gauneři neví, co by si za to řekli? Tady je hrozně pokřivený trh s byty a v budoucnu si budou lidi drbat hlavu, pokud budou kupovat předraženou nemovitost. Proč zrovna Selb, pane Ladislave? Mělo by to tu výhodu, že by rodina mohla o víkendu vycestovat do Čech na oběd, jako to dělá většina Němců žijících v příhraničí. Na kolik by tam vyšel nájem, aby se nemuselo drbat do ptf?

r626 - 19-1-2020 v 19:14

Cena je asi primo úměrná lokalitě, občanské vybavenosti, možnosti výdělku atd atd.. v porovnání s Aší srovnatelné, s hlavním městem pochopitelně srovnávat nelze..

https://www.sreality.cz/hledani/prodej/byty/karlovarsky-kraj...

Ladislav - 19-1-2020 v 19:17

Nájem v Selbu je asi 2,5x levnější než v Mnichově. Snad se platí v Selbu 350 € za 70 m2. V Mnichove asi 850 €.
Ale byt se muze koupit v Selbu 10x levneji nez v Mnichove. Selb: 35.000 € za 50m2. Mnichov: 350.000 € za 50m2 byt.
Jenže starý a velký akcionář, který bude mít stále několik stovek eur měsíčně na nákup dalších akcií, pokud se musí stěhovat 250 km do levného města, by se neměl vystavovat riziku, že majitel bytu bude zvyšovat nájemné a že se bude nájemník znova stěhovat jinam.
70-letý Akcionář by spíš měl mít vlastní byt, kde by po smrti mohly jeho věci zůstat stále, pokud jeho potomci neprodají byt.
Snad mají v Selbu i levné místo na hřbitově, kde mohou kosti akcionáře zůstat 100 let za malinký poplatek, i když se hrobka nebude 100 let udržovat, protože potomci budou bydlet 11.000 km daleko.

Pavel - 19-1-2020 v 19:39

To jsou ale proměny názorů, nejdřív jsme se dovídali od pana domácího, že se nemá bydlet ve vlastním, nýbrž v nájmu a nyní? Že prý bydlet ve vlastním. My v Čechách ale toto již dávno víme:-)

Ladislav - 20-1-2020 v 08:40

V nekterých zemích sveta má 70% lidí vlastní byty. V nekterých zemích sveta platí 70% lidí nájemné.
V mnoha prípadech jsou na tom lidé s vlastními byty hure nez ti nájemníci.
Neco jiného je, kdyz deti zdedí byt v hlavním meste po rodicích a chtejí tam az do smrti bydlet.
Ale pokud se mladý clovek bez bytu a s nízkou mzdou nastehuje do drahého mesta a chce za mlada cestovat po svete nebo i vlastnit auto,
pak nedostane kredit, nebo nechce platit 30 let polovinu ze mzdy na Kredit na vlastní byt.
Jestli ale duchodce je ochoten opustit milionové mesto a bydlet 250 km daleko, a zaplatit za nákup vlastního bytu jen 1/5 penez z jeho prodaných akcií,
to muze být zajímavé. Pokud v tom malém meste s 15.000 obyvateli je spokojen se zábavou = 50 programu v televizi a diskusní fora v internetu. :(

Wiki - 20-1-2020 v 10:55

Již v minulosti se zde na fóru otázky s bydlením ve vlastním bytě řešily. Osobně jsem měl trochu problém s tvrzením, že primární bydlení se do (osobního nebo rodinného) bohatství dle různých metrik nepočítá, zatímco akcie a další aktiva ano. Když bych tedy byt prodal a nakoupil za obdržený kapitál akcie, dluhopisy nebo dokonce zlato byl bych bohatší? Možná, že podle některých statistik ano, ale myslím si, že reálnější výpočet je tento: Pokud mám měsíční náklady na bydlení ve vlastním bytě 4.000,- Kč/měsíc a za stejný byt bych jako nájemník platil 11.000,-/měsíc, je rozdíl v nákladech 84.000,- Kč ročně (12 x 7.000) ve prospěch vlastníka bytu. Oněch 84.000 Kč je výnos z investice do vlastního bydlení. Pokud bych tento výnos měl porovnat s ptf. s výnosem 5% netto, tak stejný výnos bych obdržel při investici 1.680.000,- Kč, což je podle mne objektivní částka, která by se do bohatství započíst měla.


Ladislav - 20-1-2020 v 13:43

Benidorm-Bazen.jpg - 46kB Benidorm

Představte si, představte si, co jsem měl dnes k obědu
Šílená Mary Ann podala před týdnem na ''Úřadu péče o mládež'' žádost, abych já platil na její konto každý měsíc alimenty na každé ze dvou mých dětí 160 €. Celkem 320 € měsíčně.
Jenže já na to nemám peníze. A nebudu získávat na alimenty peníze pozvolným prodejem akcií, abych za 20 let byl zcela bez akcií a žádal město zaplatit moje nájemné.
A tak jsem žádal pro jistotu druhé depo na akcie u mé banky, a současně jsem otevřel konto na akcie u jiné banky. Abych akcie přestěhoval do druhého depa stejné banky nebo do jiné banky, třeba by pak úřad moje akcie nezjistil.
Tedy jsem poslal včera zprávu na Fejsbuk konto Mary Ann, přestože byla s dětmi přes noc u mne,
že musí tento týden vystěhovat z mého najatého bytu všech 20 párů bot a 40 obleků, protože za týden přijede stěhovací auto a vystěhuje můj nábytek a věci 250 km daleko od Mnichova. A v půli února bude bydlet v mém dnešním najatém bytu už jiná rodina.
Jenže dnes v poledne mi řekla šílená Mary Ann, že byla na úřadu vzít žádost o alimenty zpátky a že jí řekli, že stornování není možné. A tak že prý jí mám posílat na konto měsíčně těch žádaných 320 € a že mi je ihned bude posílat na moje konto zase zpátky.
Jenže já mám právo na protest proti platbě alimentů a mám ho poslat poštou do 29.1. A pak je možno ještě žalovat u soudu. Jenže když bude brát zpátky žádost o alimenty Mary Ann až u soudu, zbytečně nás to bude stát peníze.
Já píšu už týden tento protest a stále ho vylepšuju, že nejsem schopen platit 320 € měsíčně na děti. A dnes jsem připsal, že se Mary Ann marně snaží žádost o alimenty stornovat.
Mary Ann by chtěla větší byt pro dvě děti než dnešních 50m2, nejlépe 100 m2 a že prý bych mohl bydlet s nimi. Chtěla by se stěhovat kvůli teplu do Španělska nebo na Filipíny. 250 km severně od Mnichova se stěhovat nechce. A tak raději žádá v Mnichově na úřadu nájem velkého levného sociálního bytu, kde bych mohl bydlet i já. Jenže při tom nedostatku sociálních bytů v Mnichově se bude třeba čekat na velký sociální byt 10 let.
Takže snad ani 60-100 m2 velký byt ve městě Selb za 40.000 €-100.000 € kupovat nikdy nebudu.
Bylo by hloupé nechat si krátit německý minimální důchod Grundrente 900 € měsíčně od ledna 2021, nebo nechat si případně krátit i příspěvek na děti 408 € měsíčně a každý rok víc, stěhováním do Španělska nebo na Filipíny.
Místní banky dovolí dětem otevřít konto zadarmo a třeba i koupit akcie od věku 7 let. Tak může mít za 1,5 roku syn Joe konto a syn Bill za 3,5 roku konto. A získat pak ode mne třeba 50-100 € měsíčně a uvažovat, zda koupit za 250 € nebo až za 500 € akcie BMW nebo raději Allianz. A později Shell a cokoliv levného s dividendou. A mít radost z dividend už od věku 7 let. Výhodné jsou pro moje děti akcie z Mnichova, protože pak mohou jít na shromáždění akcionářů.

Bill-Joe-Davao-3.jpg - 484kB Akcionáři Joe a Bill

Wiki - 20-1-2020 v 15:31

Úřady nechtějí žádost stornovat, protože mají podezření, že to žadatelka může dělat pod nátlakem povinného. Jinak platí, co jsem psal 18.10.2019 na vlákně Problém forum.. život…
„ Při rozvodu se majetek získaný za dobu trvání manželství zpravidla dělí rovným dílem. Soud nebude zajímat, zda paní pracovala, nebo se starala o děti. Při dělení by měl být brán v potaz majetek se kterým každý z manželů vstupoval do manželství a tento by se dělit neměl.“
Psaní protestů proti alimentům je sice přípustné, ale málokdy účinné, protože na zájmy nezletilých dětí se musí přihlížet přednostně.
Vypátrání hodnoty majetku sice záleží na schopnostech úředníků, kteří se v investování moc nevyznají, ale v daném případě zde hrozí nebezpečí v přímém upozornění manželky (družky) na udání správného směru při tomto pátrání. Na stanovení výše alimentů má vliv výše okamžitých příjmů povinného, ale divil bych se, kdyby soud rovněž nepřihlédnul k výši naakumulovaného majetku, protože rozvoj nezletilých dětí má přednost před spokojenou- byť zaslouženou penzí.
Nechci být špatným prorokem, ale toto oznámení úřadům nebude ze strany matky dětí poslední a odstěhování do Španělska to vyřeší pouze částečně, protože i tam k němu může (a asi bude) docházet. Odstěhování na Filipíny by mohlo vést k odstranění akcionáře a následné spotřeby portfolia.

Pavel - 20-1-2020 v 15:49

"...odstranění akcionáře..."

Georg - 20-1-2020 v 17:10

Výši výživného, pokud se nedohodne, stanoví soud. Povinnost platit výživné, je od data podání šílené Mary Ann na úřad.

Wiki - 20-1-2020 v 17:22

„Odstranění akcionáře“
Napsal jsem to sice v nadsázce, ale je to věc na zamyšlení. Pokud nemá člověk neomezené příjmy, tak jej vybudování ptf. stojí jisté odříkání, které s ním musí snášet i jeho blízcí. Záleží pak na tom, zda se tomuto životnímu stylu rodina přizpůsobí a potomci si část návyků přenesou i do svého života a jsou jakžtak spokojeni, nebo dojde k opačnému extrému, že začnou šetření nenávidět a chovat se zcela opačně. Ze svého okolí znám oboje a důsledky jednání, že potomek doslova rozfofroval rodinný majetek získaný po několik generací jsou alarmující (někdy i s životem neslučitelné).
Osobně tuto stránku nepodceňuji a životní styl konzultuji se svoji manželkou, přičemž mám štěstí a ta s tím nemá problém. Oba jsme se shodli, že nám již není třeba vyvíjet nějaké extrémní úsilí za účelem vydělávání kapitálu a spíše jsme přešli do pasívního i úsporného (hlavně bezstressového) způsobu konzumace již naakumulovaných prostředků.
Nejhorší je, že vztah ke spotřebě se dá v počátcích soužití partnerů vypozorovat velmi obtížně. Tento se může vlivem okolí měnit a násilné ovlivňování může mít zcela opačný účinek.


Pavel - 20-1-2020 v 19:52

Nemyslel jsem to nijak zle, jen realisticky. Tvoje příspěvky vždy rád čtu (podobně jako Stanislavovy - toho ale znám osobně a čtu je rád z jiných důvodů), tím posledním jsi mě jen utvrdil, že je budu číst i nadále:thumbup:

roberto marconi - 20-1-2020 v 21:41

Ladislavuv veletoc k vlastnimu bydleni 10 kilaku od Ase je velmi, velmi zajimavy, ma to hlavu a patu a jestli ma ve svem mladickem veku koule na to prestehovat se, proc ne?
Nezname cenu najemu jeho Mnichovskeho bytu a uplne jasne nevidim, jak to ma se svym domacim = land lordem. Jestli je vsak cena bytu v Selbu rovna 10 letum uhrazeneho najmu v Mnichove, asi by to stalo za uvahu.
Mno a co se tyce vyzivneho na fakany: pokud Maruschka Anna pujde k soudu, soud bude posuzovat milion veci, zejmena pak prijem obou rodicu /v to pocitaje prijem z ptf/ a potreby obou mladiku, no rekl bych, ze se pan Domaci mirne prepocital s uvahou, ze bude brat Kindergeld a asijska matka jeho deti bude slepe poslouchat a nasledovat moudreho bile muze.
Podle toho , co Ladislav popisuje, sama vubec nevi, ktera bije a nevi co sama ze sebou. Naprosto klasicky scenar, ktery se neustale opakuje a je stary jako lidstvo samo :grind:

Pavel - 20-1-2020 v 22:20

Nájem Ladislavova bytu v Mnichově je cca 600 Euro (kdysi to tu psal), je dotovaný německým socialistickým chováním. Proto se dalších 200 Němců klepe, aby takový byt dostalo. Když byly nestandardně nízké oficiální nájmy v Čechách (hlavně v Praze), platilo se mezi lidmi odstupné za jejich uvolnění.

Na ten rozvodový soud v Reichu bacha, mají tam určitě trochu jiné zákony na ochranu dětí a matek než v Čechách. Možná v něčem i horší. Hnus je hlavně v tom, že tam sociální pracovnice rozvracejí manželství víc než tady. Copak jim asi ta bláznivá Filipínka musela nalhat (nebo vůbec nic?), že ji tak podporují v rozvrácení manželství? Taky psal Ladislav, že nedávno dostala rozum a že zase půjde pracovat. Ono handrkovat se starým důchodcem Ladislavem o pár stovek Eur měsíčně (víc z něj stejně nedostane) zas není takové terno, to si snadno vydělá víc.

Ladislav - 21-1-2020 v 09:23

Moje nájemné jsem si sám pred rokem snízil o 5% na úroven o 10% vyssí, nez je prumerné nájemné bytu stejné kvality.
Platím asi 660 € a mel bych platit asi 600 € za byt 50 m2 velký.
Platim asi 60 nebo 90 € rocní príspevek na mnichovský spolek nájemníku a tam dostanu zadarmo advokáty. A jeden mi pomohl vypocítat nájemné, které bych mel platit a poradil, ze si nájemné mohu sám snízit bez dohody s majitelem bytu, aby moje nájemné bylo jen o 10% vyssí, nez je prumer pro byty stejné kvality.
Kdyz Mary Ann uznala, ze s mým nemeckým duchodem nizsim nez nájemné nemohu platit alimenty 160 € na kazdé ze dvou detí, a kdyz chce se mnou bydlet, pokud mestský referát najde velký sociální byt, tak snad je i ochotna podepsat papír, ze platit alimenty nemusím, kdyz uz mi to rekla asobne vcera v pondelí. Snad by se s tim nemuselo chodit k soudu, kdyz soudy nemají zádný cas na malickosti. Jen na vrazdy si cas udelají.
Ja mohu taky hned napsat Testament, ze muj syn Bill zdedí 5/12 mých akcií, syn Joe 5/12 mých akcií a Mary Ann zdedí 2/12 z mých akcií.
:no: Páchat sebevrazdu nemohu. Protoze kdo byl 2x na Tahiti a 2x na Havaji, to musí být stastný clovek, který nikdy nezpáchá sebevrazdu. :no:

18-ročný cyklus nehnuteľností

koma - 25-1-2020 v 07:57

Teória 18 ročného cyklu, vytvorená Fredom Harrisonom, nám ponúka skutočné dáta za posledných tri sto rokov, ktoré potvrdzujú, že táto skúsenosť platí aj v oblasti nehnuteľností...

Aký mate názor alebo osobnú skúsenosť s realitami ? Skúšali ste niečo alebo máte budúci dôchodok len v akciách ???

abak - 25-1-2020 v 14:14

Citace: Původně zaslal: koma  
Teória 18 ročného cyklu, vytvorená Fredom Harrisonom, nám ponúka skutočné dáta za posledných tri sto rokov, ktoré potvrdzujú, že táto skúsenosť platí aj v oblasti nehnuteľností...

Aký mate názor alebo osobnú skúsenosť s realitami ? Skúšali ste niečo alebo máte budúci dôchodok len v akciách ???


Teorie nemovitostního cyklu je postavena hlavně na datech z amerického nemovitostního trhu (u Británie lze předpokládat daleko větší cenovou stabilitu), který je svými charakteristikami zcela odlišný od českého, nebo slovenského. Český nemovitostní trh je stále víc zabetonován regulativy, rostoucími stavebními, časovými a daňovými náklady a demografickými trendy, unikátnost a jedinečnost již existujících nemovitostí je zde daleko vyšší, způsob využití dané nemovitosti má daleko vyšší přidanou hodnotu, zkuste si zkolaudovat nový podnikatelský objekt s využitím, které je v rozporu s územním plánem a zapláčete nad výsledkem, v horším případě se z toho zblázníte a vyhlásíte stoletou válku všem úředníkům a neziskovkám. Pokud pronajímáte několik nemovitostí v Česku a na Slovensku, máte s vysokou pravděpodobností nekorelovaný koš aktiv, který vám umožňuje generovat výnos bez ohledu na období hospodářského cyklu a často vám umožní kompenzovat ztráty z kapitálového trhu. Dám vám konkrétní příklad - mezi roky 2008 až 2012, kdy se spousta soukromých firem topila v problémech a kapitálový trh procházel velmi těžkým obdobím jsem neměl žádný výpadek příjmů z nájmu, naopak jsem inkasoval rostoucí nájem. V mém případě navíc nehrozí riziko prodeje, protože nikdy prodávat nechci, naopak nemovitostní portfolio rozšiřuji. Co se týče cenového vývoje nemovitostí, je sice pozitivní, že kapitálová složka investice roste na hodnotě, ale primární je pro mě u nemovitostí výnosová složka. Osobně mám větší podíl majetku v investičních nemovitostech, než v akciích, a plánuji i v budoucnu v tomto trendu dál pokračovat.

Kdybych byl člověk s vizí klasického důchodce, který se spolehá na starobní důchod od státu, rozhodně bych ze všeho nejdřív usiloval o získání vlastního bydlení, nebo v horším případě alespoň obecního bytu s minimálním nájmem a až po tom se začal více orientovat na kapitálový trh. Ideálně nekupovat na začátku jednu bytovou/nebytovou jednotku, ale aspoň dvě (klidně malometrážní) a příjmem z nájmu z jedné z nich krýt ze 100 % splátky úvěrů. Při tom všem přelévat prostředky do a z kapitálového trhu podle potřeby, stavu trhu a tolerance rizika.

Pokud pomineme morální a etické principy, jako nejvýnosnější legální strategie na Československém realitním trhu za uplynulých třicet let je stále privatizace národních podniků na začátku 90. let, kdy v podstatě z ničeho vytvořil existující estébácký management SPV s minimálním vkladem základního kapitálu, následné získal úvěr od zahraničních bank a pověření k řízení a zprivatizoval OKD (nebo jiný podnik s balíkem aktiv s nemovitostmi) za setinu tržní ceny, ale takové příležitosti už jsou dávno pryč.

Stanislav - 25-1-2020 v 17:34

Abaku, problém bude to, jestli ta paka estébácká vůbec udrží majetek, protože takhle kapitalismus vůbec nemůže fungovat, protože ten je založen převážně na solidnosti a já se domnívám, že během 2 generací o to ti zmetci s velkou měrou přijdou, stejně jako to fungovalo u šlechty před více jak 100 lety. Šlechtic daroval svému podanému majetek za určité služby, což většinou bylo za vynikající služby v armádě. Během dvou generací byla z toho majetku nula. Ten, kdo neumí hospodařit, tak by neměl dostávat majetek, protože ho po čase stejně znehodnotí. Mezi námi je dost zodpovědných lidí, kteří by s tím určitě velké problémy neměli, ale zřejmě by záleželo na skladbě majetku? Jistě brzy uvidíme v přímém přenosu, jak se bude Babišovi bortit impérium pod tíhou dluhů. Dodnes mi není vůbec jasné, jak takový člověk může mít tolik majetku, když je to idiot? Ovšem se domnívám, že moc lidí proti němu nepůjde, protože se budou bát o kejhák.

abak - 25-1-2020 v 20:07

Jste docela optimista. Těžko říct, jestli posledních třicet let naopak ta estébácka paka nerozdělilo na schopná a neschopná, když si mezi sebou v devadesátých letech postupně vykupovali kontrolní podíly ve zprivatizovaných podnicích, nakonec zbyli jen ti nejprozíravější estébáci a oportunisti s většinovými podíly typu Andreje Babiše (a regionální lídři se setinovými majetky, ale stále s klíčovými objekty zájmu, ať už šlo o bývalé areály JZD, nebo obytné domy s přihelhlými stavebními parcelami, či areály stavebních družstev apod.). Nelze pochybovat o tom, že Andrej šel přes zákon, ale dělal to vždy za předpokladu, že disponoval větší právní silou, než okradený subjekt, ať už šlo o stát, jeho společníka, nebo konkurenční podnik. Nedá se označit za chytrého člověka, ale rozhodně je velmi úspěšný morální psychopat, což mu, ruku v ruce s jeho minulostí, umožnilo celkem bezhlavě získat monopolní postavení v zemědělství a chemické výrobě.

K drolení v druhých a třetích generacích by došlo daleko rychleji, kdyby na trhu působilo větší množství menších podnikatelských subjektů, v omezené konkurenci se udrží daleko snadněji. Navíc dělají pomocí legislativních úprav vše pro to, aby stížili vstup na trh všem ostatním lidem a podnikům.

Jen dodám, že ten pravý kapitalismus, který zažilo USA v padesátých až semdesátých letech minulého století v Česku nikdy nebyl, český tržní systém je definičně nejblíž tzv. "Crony Capitalism", který je na hony vzdálený kapitalismu, je smutné, že si někteří lidé si mylně stěžují na kapitalismus, který jsme v Česku nikdy neměli. Václav Klaus na přednášce v Brně k poslednímu výročí privatizace řekl, že je s kupónovou privatizací spokojen, za vyníka případných problémů označil český právní řád, který nebyl připraven na tržní ekonomiku a privatizační proces, ale privatizce podle něj skončila dobře a rovnoměrnějšího rozdělení majetku údajně nebylo možné dosáhnout. Já s takovým názorem nesouhlasím, dopady oligopolizace trhu a systémové korupce s ní spojené jsou den ode dne evidentnější.

koma - 1-2-2020 v 13:54

Abak dakujem za odpoved. Aj napriek neustálemu rastu vidim v nehnutelnostich potecial aj pre malých investorov a to pre dostupne uvery. Zvysovanie miezd a hospodarsky rast vyvolava tlak na ceny tak preco to nevyuzit ? Nakup na paku(hypo) sa mi zda v poriadku aj ked vela ludi na týchto strankach nehnutelnostiam nefandi

Ladislav - 11-2-2020 v 12:24

Rozdíl mezi zákonným důchodovým pojištěním a dividendami z akcií
1) Peníze ze zákonného důchodového pojištění dostaneš vypláceny bez krácení až od důchodového věku.
Ty do pojištění vložené peníze ubývají a pro tvoje děti nezbyde nic.
2) Peníze z dividendových akcií dostaneš v mnoha případech vypláceny už za měsíc po tom, co si akcie koupil.
Ty vložené peníze neubývají, ale zvyšují hodnotu a později budou dostávat i tvoje děti dividendy, když zdědí tvoje akcie.
Pokud mají lidé možnost volit, měli by lidé ukládat peníze do dividendových akcií a neplatit důchodové pojištění.
A v některých zemích světa nemusí platit zákonné důchodové pojištění lidé vydělávající samostatně.
A pokud lidé musí platit zákonné důchodové pojištění, měli by současně i kupovat dividendové akcie.
Aby v prvním roce důchodu dostali minimálně tolik peněz z dividend, jako z důchodového pojištění.
Samozřejmě připadají v úvahu jen akcie starých velkých a zdravých podniků a žádné nemocné podniky: Nokia,
Ford, AIG, General Motors.
Můj syn Joe dostane první akcie na konto ve věku 6 let. Nejprve mám v úmyslu koupit synovi 4 britské akcie
s výnosem dividendy 6 až 7%, protože jejich dividendy chodí nezdaněné.
BHP Group, British American Tobacco, Royal Dutch Shell, HSBC.

roberto marconi - 11-2-2020 v 13:06

Jj, a v Britanii se mi libi dripovani, bez zdaneni. Mit tak jeste 300 let zivota ...:lol:

Wiki - 5-3-2020 v 19:57

Za rok 2019 se mi prostředky na účtu u DPS (doplňkové penzijní spoření) u NN penzijní společnosti po odečtení vlastních fin. prostředků jako vkladu zhodnotily o 20% (zhodnocení fondu+státní příspěvek). Vloni jsem měl prostředky v růstovém fondu a od letošního roku jsem změnil strategii na spoření v konzervativním fondu. Hodnota jednotky v růstovém fondu letos (v posledním měsíci) ztratila 10%.

Ladislav - 6-3-2020 v 08:39

Zdá se, že kontroluješ výkon fondu každý měsíc a hledáš důvod, abys ten neřád prodal a koupil dividendové akcie.
U 20-30 dividendových akcií bys pak měl kontrolovat každý den, od jaké firmy přišly dividendy.
Kurzy jsou nezajímavé, když jsi s těmi firmami ženatý a nechceš jejich akcie nikdy v životě prodat, ale přenechat je ve věku 100 let dětem.
Stačí zcela, vidět plus a minus u každé tvé akcie jednou v roce, na Silvestra.
Nebo když delší dobu dosahuje Dow a DAX jeden rekord za druhým, můžeš se podívat, jestli už máš všech 20-30 akcií v plus a která z nich je 200% v plus. A která akcie je dosud v minus.
Samozřejmě, když budeš jednu akcii přikupovat, měl bys přičíst nový nákupní kapitál 1.000 € k tomu už investovanému kapitálu a sečíst nakoupený počet akcií, z čehož pak vyleze sám průměrný nákupní kurz. A tehdy bys viděl i plus nebo minus u té jedné akcie.
Ale jinak stačí vidět plus nebo minus u tvých 20-30 akcií jen na Silvestra.
Zatímco u fondu kontroluješ vývoj častěji, aby jsi se mohl naštvat a prodat ten neřád, jestli je v plus.

Wiki - 6-3-2020 v 09:42

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Zdá se, že kontroluješ výkon fondu každý měsíc a hledáš důvod, abys ten neřád prodal a koupil dividendové akcie.

Penzijní fond nemohu prodat před 60-kou, protože bych přišel o dosud připsané státní příspěvky. V době zaměstnání mi zaměstnavatel měsíčně přispíval částkou 600,- Kč, což se státním příspěvkem znamenalo slušný bonus.
U penzijního fondu, stejně jako u akcií vyhodnocuji strategii z dlouhodobějšího hlediska. Např. rok 2019 jsem vyhodnotil jako růstový a podle toho jsem změnil strategii penzijního fondu. Stejně jsem postupoval u akcií a pozice jsem až do podzimu navyšoval. Pak jsem situaci přehodnotil a přešel do pasivity. Strategii fondu jsem změnil na konzervativní (jednou ročně je to bez poplatku) a u akcií, kde běžně držím kolem 20% hotovosti jsem přidal další prostředky získané prodejem akcií, čímž jsem se dostal na 60% hotovosti. Svým postupem se pouze snažím minimalizovat ztráty.

Ladislav - 9-2-2021 v 08:08

Video německy, 10 minut. Úplně jiné video než jaké jste kdy viděli, na téma akcie a dividendy jako důchod.
Autorka Krissy Rieger je narozena na Ukrajině asi před 20-25 lety a bydlí v Mnichově.
Ona má na Youtube už sto videos a také na téma Warren Buffett, proroci krachu, AT&T, Shell, Altria, Procter a Gamble a Johnson, 3M, Carnival PLC, ETF a jiné.

Dividendenstrategie :post: https://www.youtube.com/watch?v=hRfOXAs41_Y

KGV KBV KCV :post: https://www.youtube.com/watch?v=uPvvJ2D0XKk

AT&T :post: https://www.youtube.com/watch?v=WhZLgFYq6X4

4 Dividendenkönige: PG, Altria, 3M, JNJ :post: https://www.youtube.com/watch?v=-bCU-R3QJ54

Shell :post: https://www.youtube.com/watch?v=XUxP8uv0pxI

Krissy-Rieger.jpg - 185kB

Ladislav - 9-7-2021 v 18:53

Joe-50.jpg - 186kB

Další chyba neopatrné české vlády.
Strana a vláda dovoluje dlouhá léta zahraničním milionářům, zahraničním firmám, ruské a italské a jiné mafii
a bohatým zahraničním obchodníkům s drogami, aby nakupovali byty v Praze.
A proto se ceny bytů v Praze už asi dostaly na takovou úroveň, že by je průměrně vydělávající Čech neměl kupovat.
Také růst nájemného v Praze asi není omezen žádnými předpisy a tak vyroste nájemné v Praze postupně do takové výšky jako v Paříži a v Londýně a český lid to nebude schopen platit.
:question: Co zbývá českému lidu, který nemá vlastní byt ani domek? :question: Platit nájemné z bytu na venkově a nejlépe v Rakousku.
Ve Vídni je možná nájemné nižší než v Praze, nájemné je asi brzděno a jsou k dostání levné sociální byty a vysoké důchody.

Aries - 19-7-2021 v 07:43

Dotaz na pronajímatele - jak řešíte platbu energií v bytě kde je topení a voda napsané na SVJ a vy jej musíte nějak rozpočítat třeba v průběhu roku, kdy nájemník končí/přijde nový nájemník?

Cyberguy - 19-7-2021 v 22:41

Citace: Původně zaslal: Aries  
Dotaz na pronajímatele - jak řešíte platbu energií v bytě kde je topení a voda napsané na SVJ a vy jej musíte nějak rozpočítat třeba v průběhu roku, kdy nájemník končí/přijde nový nájemník?


Voda je řešitelná odečtem z vodoměru. Teplo je složitější. Já měl digitální měřáky na každém topení a zase jsem to řešil odečtem k danému dni konce nájmu.

Cyberguy - 19-7-2021 v 22:41

Citace: Původně zaslal: Aries  
Dotaz na pronajímatele - jak řešíte platbu energií v bytě kde je topení a voda napsané na SVJ a vy jej musíte nějak rozpočítat třeba v průběhu roku, kdy nájemník končí/přijde nový nájemník?


Voda je řešitelná odečtem z vodoměru a dopočítáním. Teplo je složitější. Já měl digitální měřáky na každém topení a zase jsem to řešil odečtem k danému dni konce nájmu.

Aries - 20-7-2021 v 13:31

U vody to ještě jde, a to teplo jak tedy ? Vyúčtování chodí jednou za rok, bereš tedy nějakou částku a z minulého vyúčtování a tu jim rozdělíš dle hodnoty na měřidle ?

Cyberguy - 20-7-2021 v 17:37

Citace: Původně zaslal: Aries  
U vody to ještě jde, a to teplo jak tedy ? Vyúčtování chodí jednou za rok, bereš tedy nějakou částku a z minulého vyúčtování a tu jim rozdělíš dle hodnoty na měřidle ?


Přesně tak. Z posledního vyúčtování vypočtu hodnotu jedné naměřené jednotky. A vynásobím rozdílem mezi počátečním a posledním stavem měřidla. Je to pro každého nájemce / pronajímatele nejprůkaznější v daném okamžiku, kdy neskončilo zúčtovací období.

Ladislav - 19-9-2021 v 10:29

Ve španělském Manhattanu = v Benidormu jsou byty asi 4x levnější
než v Praze a v Mnichově
= 166.000 € . . . za 94 m² . . . 3 místnosti

To znamená asi 1 obývák, 2 ložnice, oddělená kuchyně, oddělená koupelna


Stěhování do Benidormu je zajímavé jen, kdyby se tam chtěla stěhovat také paní a děti a být tam nezaměstnané.
A v létě je tam asi několik dní nesnesitelná teplota 40° C ve stínu.
:( Doufám, že byty jsou k sehnání ihned a hotové a nejsou mizerné kvality na spadnutí,
od zkrachovalé čínské společnosti Evergrande.
:(

:( Já si myslím, že člověk se může stěhovat do Benidormu ihned:
1) když mu bude stačit na nákup bytu vzít peníze z prodané poloviny akcií
2) když paní a děti se do Benidormu budou chtít stěhovat také
3) nebo když se paní a děti odstěhují ze společného města tisíce kilometrů daleko, do Moskvy nebo do Manily,
kde pán žít nechce a ani tam nechce cestovat na návštěvu.
Takže styk s rodinou bude možný pak do konce života jen online v PC kameře.
Takže místo denního setkávání s vlastními dětmi bude možné setkávat se jen s mořem, s lodí, s rybou a s vínem,
jestli se paní a děti nechtějí stěhovat s pánem do Benidormu, ale do Moskvy nebo do Manily.
:) https://www.immowelt.de/expose/2t3f94j

Beni-2021-1.jpg - 119kB

Beni-2021-2.jpg - 90kB

Beni-2021-3.jpg - 93kB

Beni-2021-4.jpg - 63kB

Beni-2021-5.jpg - 88kB

Beni-2021-6.jpg - 79kB

Beni-2021-7.jpg - 59kB

Benidorm-2017.jpg - 644kB

Georg - 20-9-2021 v 09:14

Ladislave, každý máme jiný vkus. Vždyť je to město samých mrakodrapů s velkou koncentrací lidí a tím i kontaminovaným mořem. Najdi byt v zelené stromové vesnici na dosah menšího města u moře ve Španělsku nebo lépe Fancii o 50% levnější.

Benidorm = Španělsko = Spojené státy evropské

eco - 7-10-2021 v 17:32

Pane Ladislave, kdy si koupíte byt v Benidormu?

Ladislav - 7-10-2021 v 17:47

Dnes v 19 hodin. Makléř dělá přesčas.

Ladislav - 7-11-2021 v 08:14

Sežene se v Plzni ihned byt ke koupení 75-80 m2 za 5 milionů?

Jen pro informaci, asi mnoho let dřív, než je potřeba. A třeba nebudu nikdy potřebovat.
Koupí se v Plzni v centru nebo na předměstí (ne ve vesnici u Plzně) ihned byt 75-80 m2 za 4,5 až 5 milionu korun?
Nebo se byt na nákup v Plzni těžko najde a je jich nedostatek?
Totiž:
Kdyby byl český prezident jiný a slušný člověk.
Kdyby byl český předseda vlády jiný a slušný člověk.
Kdyby majitel bytu v Mnichově mě vyhnal z bytu.
Kdybych se nechtěl stěhovat 1.600 km daleko = do Španělska.
Kdybych směl vidět moje děti jen jednou v roce na Vánoce.
Pak nevím, zda bych neměl koupit byt v Plzni raději než 200 km od Mnichova někde v Bavorsku, kde jsou 3x levnější byty
než v Mnichově. Možná, že stojí v Mnichově 80 m2 byt 25 milionů korun a v Plzni centru nebo na předměstí (ne ve vesnici
u Plzně) 5 milion korun. A Cheb, Klatovy, Strakonice, Budějice nejsou na přímé železniční trati z Mnichova.
A centrum Plzně je hezké starobylé a v létě je na náměstí asi každý den nějaký koncert, country, rock, pop, klasik
a snad i reggae.
Byty na prodej :post: https://reality.idnes.cz/s/prodej/byty/3+1/plzen-mesto/

plzen.jpg - 104kB

Aries - 8-11-2021 v 10:43

Byty byly vždy drahé, jen jde o to, zda na to máte nebo ne. Případně jak jej financovat. Nejlevnější byla do teď hypotéka. Tyto peníze se ovšem zdražují. Pokud jde pouze o cenu, je potřeba každý den sledovat realitky. Případně do nich zavolat, aby Vám dali echo ještě než jde na inzertní servery.
Ceny porostou, takže zatím 3-4 miliony 3+1 stojí. Do budoucna to bude více.

Ladislav - 8-11-2021 v 14:31

Hlavně že starobylé centrum Plzně je asi nejvíce sympatické že všech českých měst a v létě je venku téměř každý den nějaký koncert. Kostel na náměstí je ale ošklivý. Lepší přistavět venku kus v gotickém stylu.
Kdybych prodal 3/4 akcií, peníze na velký byt v Plzni budu mít.
Nyní jde jen o to, abych byl vyhnán z mého bytu v Mnichově a nemohl moje děti vidět každý den, ale jen jednou za rok.
Ale zatím smím najímat za 664 € byt 50m2 v Mnichově a moje děti nebydlí 11.000 km daleko, ale jen 4 km daleko ode mne.
Takže mám šanci, že budu moci od jara vidět moje děti každý den.
Žádný soud přece nemůže zakázat dětem nebo otci vidět se každý den a nemůže ani soud zakázat otci čekat na své děti před školou. Když matka smí čekat na své děti před školou, tak otec to také musí mít dovoleno, když nepřinese sebou zbraň, aby své děti zabil. :)

Bill-Joe-37a.jpg - 614kB Bill Konecny vlevo, Joe Konecny vpravo

Benidorm > Pilsen

eco - 9-11-2021 v 16:11

Pane Ladislave, měl byste si koupit byt ve Španělsku, protože ve Španělsku je slunce, pláž a moře. To se líbí dětem i dospělým. Ale v České republice je hodně rasismu. To není dobré pro vaše děti. Koupit byt ve Španělsku = Benidorm.

Ladislav - 9-11-2021 v 16:46

Slušný důchodce se přestěhuje za měsíc do nebe, zlý důchodce do pekla.
A nemusí platit tisíce eur za stěhování nábytku stovky kilometrů daleko za rok.

Ladislav - 18-12-2021 v 15:21

Dědit dům nebo byt tam, kde člověk chce žít, by bylo moc hezké. Já jsem ve vesnici nechtěl žít a proto zdědila můj rodný dům dcera mé sestry. Jiná možnost je, že pak člověk zděděný dům ve vesnici prodal a za získané peníze koupil byt ve městě, kde chce navždy zůstat. Kdo nedědil nic, měl by z průměrné mzdy 20 let šetřit a kupovat 20 let levné akcie a být těch 20 let bez dovolené a bez auta. Pak by asi ušetřil na nákup vlastního bytu a levné akcie zdravých západních podniků by v tom množení kapitálu pomohly. Pokud by ty akcie měly dividendy, za 10 let by stačily dividendy zaplatit nájemné z bytu a za dalších 10 let by se byt koupil. Ovšem kdo má 5 milionů korun v dividendových akciích, často se nerad loučí s těmi akciemi, aby za ně koupil vlastní byt, protože by pak byl ihned bez dividend. A tak je příjemné platit dál nájemné z bytu, když člověk má 5 milionů korun v akciích, protože má krásný příjem z dividend.
Ten dům na obrázku se stodolou, kurníkem a chlívem mohl být můj a už bych ho dávno prodal a koupil velký byt ve velkém městě. Ale dědila tento můj rodný dům dcera mé sestry a ta spolu s jejím pražským policajtem tu stodolu a snad i kurník nechali zbourat. Asi aby nebylo nutné opravovat nikdy víc střechu nebo omítku.
Dum-42.jpg - 514kB

eco - 18-12-2021 v 21:09

Jak to, že ty nemáš nic a dcera tvé sestry má všechno? Žije teď v tomto domě dcera vaší sestry?

Ladislav - 19-12-2021 v 06:42

Když jsem tam byl na jaře 2016, tak tam dcera mé sestry žila.

Mary-Joe-Pra-1.jpg - 330kB

Jezdec - 19-12-2021 v 07:02

Rodny dům by se neměl prodávat, to raději prodat akcie....
rodný dům by se měl dědit a pečovat o něj pro další generace....
rodný dům je štafetový kolík....

vyjímka může být, pokud se v něm odehrály špatné věci...

eco - 19-12-2021 v 10:25

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Když jsem tam byl na jaře 2016, tak tam dcera mé sestry žila.


A její manžel jezdí každý den z malé vesnice do Prahy = velkoměsta?

Ladislav - 19-12-2021 v 19:10

Jo. Jen 35 km.

eco - 19-12-2021 v 19:32

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Jo. Jen 35 km.


Pane Ladislave, pokud je obec vzdálena od Prahy pouhých 35 km: Byl jste v mládí a jako mladý muž často v Praze? Pokud ano: Jak vás toto město formovalo?

Ladislav - 26-7-2022 v 18:13

Můj důchod od 2018 byl podprůměrný v Čechách i v Německu, když sečtu český a německý důchod dohromady.

Když přičtu ke dvěma důchodům ještě dividendy, byl můj důchod hned od počátku nadprůměrný pro Čechy i pro Němce.

Teď mi slibovali, že můj podprůměrný německý důchod poroste 5,35 % od 1.7.2022,
ale bohužel,
můj německý důchod byl dnes zvýšen o 70 % a to i do minulosti od 1.1.2021. Prý jsem pracoval 46 let.

Nyní je můj český a německý důchod dohromady a bez dividend nadprůměrný pro Čechy a asi průměrný pro Německo.

Když sečtu ale český důchod a německý důchod dohromady, přičtu dividendy a odečtu zdravotní pojištění a odečtu daně z dividend, pak je můj celkový důchod dost nadprůměrný i pro Německo.

Bohužel musím odečíst každý měsíc 664 € nájemné, 110 € za plyn a elektriku a 30 € za telefon a internet.

:( Nyní se zabývým neškodným množstvím alkoholu. Můj bratranec Josef z Prahy Smíchov zemřel ve věku 74 na cirhózu jater.
A v internetu se lže, že by se neměly pít víc než 2 láhve piva denně.
:) Já však myslím, že cirhózu jater nezaviní ani 5 lahví piva denně, nebo 0,7 litru vína denně, nebo 0,2 litru 40%ního alkoholu denně.

Mě nyní moc zajímá koktejl vlastní vynález: 1:1:1 = vodka a lépe obilná pálenka : hruškový džus : citronová limonáda.

:) Nyní mohu kupovat každý rok víc akcií než vloni, snad 4x ročně koupím akcie a žádné neprodám. Jen když mi chodí dividendy Iberdrola v akciích, tak je brzy potom prodám, abych neměl nikdy víc než 1450 akcií Iberdroly.

Ladislav - 31-8-2022 v 19:57

Tak to byla pravda v tom minulém dopise od zákonného důchodového pojištění.
A tak můj německý důchod koncem července byl o slíbených 5,35% vyšší než důchod koncem června
a můj dnešní důchod na konci srpna byl o 72% vyšší než důchod koncem června.
A tim pádem začal být můj německý důchod vyšší než moje nájemné bytu 52m2 v nejdražším městě Německa
a taky je můj německý důchod vyšší než moje dividendy, které jsou asi stejné jako nájemné.
A pak dostávám ještě český mini-důchod za práci v Čechách v letech 1969-1981.

Dividendy.jpg - 57kB

Aries - 1-9-2022 v 06:49

Měsíční výdaj 20 tisíc korun za bydlení pro jednoho mi přijde hodně. Určitě by se dalo bydlet někde levněji nebo ne?

Ladislav - 1-9-2022 v 14:59

Jistě se dá 200-2.000 km od Mnichova bydlet levně, nebo koupit byt levně. V Plzni, v Bulharsku, v jižní Itálii.
Ale moje děti bydlí a asi ještě léta budou bydlet v Mnichově a já nemám právo ani zájem je stěhovat.
Moje nájemné je 664 € (16.268 kč) za 50m2 a vyžaduje se o dost víc v Mnichově za 50m2.
A k tomu přijde 150 € za plyn, elektriku, telefon a internet. Ale to vše zaplatí můj německý důchod, 31.8.2022 zvýšený o 72%. A pak mám ještě dividendy, český mini-důchod a příjem z knihy česky, německy, anglicky a španělsky. Dohromady halda peněz.

Bill-Joe-Davao-10.jpg - 91kB

Aries - 2-9-2022 v 09:01

Děti, tomu rozumím

Ladislav - 2-9-2022 v 12:59

Foto: Joe Konecny a Bill Konecny 2019.
Snad mi do vánoc 2022 dovolí policejní presidium udělat aktuální foto mých dětí.

Joe-Bill-2019-7.jpg - 179kB

Aries - 2-9-2022 v 13:04

Držím palce

Ladislav - 2-9-2022 v 13:14

Shromáždění akcionářů Munich Re 2018 a velkoakcionáři Joe a Bill Konecny

Bill-Joe-15.jpg - 459kB

Ladislav - 8-12-2022 v 08:06

''První výplatu bych dal mamince, ale hned z té druhé bych 10 % investoval do akciového fondu, který kopíruje nějaký velký akciový index. A s každou další výplatou stejně tak. Až do důchodu. Vklady by narůstaly, protože očekávám, že i můj plat poroste. Padesátník 10 let před důchodem už volí spíše bezpečnější dluhopisy, aby velký propad trhu z jistiny neukrojil v okamžiku, když začnu vybírat.'' Popisuje Daniel Gladiš základní strategii, jak se zajistit na důchod.

Zdá se, že manažer hedge fondu Vltava = Daniel Gladiš se poučil od husity Vávry z Tábora.
Však ETF na S&P 500 nebo ETF na MSCI World je svinstvo. Oba jsou závislé hlavně na extrémně předražených amerických techno akciích v krachu 2021-2023.
Rozumné je koupit 10-30 levných ale zdravých podniků s dividendou 3 % až 10 % z Německa, Francie, Británie, Kanady, Japonska, Austrálie, USA. Nechávám USA na posledním místě, i když z USA můžeme mít 2x víc akcií než z Německa. Snad se z toho divoký český spekulant poučí, že nemůžeme dát 100 % peněz na akcie z USA.
Dluhopisy nepřipadají nikdy v úvahu. A 4 % ročně z akcií nebo z ETF nebude prodáváno zrovna, když jsou akcie v dolíku. Konzumovat se budou jen dividendy a akcie budou dědit potomci akcionáře. Žádné dluhopisy, žádné ETF, žádné ADR. I v důchodu je možno dividendové akcie přikupovat.
Kdyby měl důchodce koncem prosince 1000 € na kontě, měl by je nechat na doplatky za plyn a proud, nebo jet na výlet do Španělska? Raději koupím akcie Enbridge nebo Fortescue Metals. V případě doplatků za plyn a proud v lednu, mám dovoleno udělat dluh na kontě 2.000 € a na jaře přijdou tisíce a tisíce eur dividendy.

Obrázek: akcionáři Bill a Joe Konecny před burzou

Bill-Joe-33a.jpg - 579kB

Ladislav - 21-12-2022 v 20:05

Do důchodu s 5.000.000 Kč
Jak na to.
Video 10 minut.
https://www.youtube.com/watch?v=nndVp6i4uY4


duchod.jpg - 77kB

Roman Hála - 22-12-2022 v 11:05

Tak jsem se na to video podíval. Jelikož všichni doporučují co máš udělat ve 20,30 letech ,tak já ve svém věku se mohu akorát tak zastřelit . Musel bych investovat minimálně 2000 € měsíčně abych vytvořil portfolio o 5 000 000 kč. No a to 100% nedokážu.

Mark-senior - 22-12-2022 v 18:14

Romane, já už to taky nestihnu. Na důchod jsem se nějak zabezpečil, jenom ta inflace mě štve. Každý měsíc mi přistane na účtu nějaká částka, ze které se dá vyžít. A investování mě láká. Tak to zkusím.
 Stran:  1