Diskusní fórum akcie a burza

Zlato a suroviny

 Stran:  1  

Investor - 21-6-2019 v 11:04

Zlato a suroviny

Stanislav - 21-6-2019 v 12:12

Pro mě je docela velká podivnost, že roste zlato souběžně s DJIA? Pokořilo už metu 1400 USD za unci.

Pavel - 21-6-2019 v 12:44

Zlato roste proto, že oslabuje dolar a zejména dolarové výnosy. Taková je logika investorů uvažujících o zlatě jako alternativě měn a úroků.

TomasV - 21-6-2019 v 15:01

Citelné tlaky na další růst ceny zlata, která dnes poprvé za téměř 6 let překonala hranici 1400 dolarů za troyskou unci, budou pokračovat i v následujících měsících. Shodli se na tom analytici. Růstu ceny zlata nahrává podle nich vedle signalizovaného poklesu sazeb v USA růst geopolitických rizik či krok BIS, která povýšila status zlata v rezervách bank na aktivum s nulovým rizikem.

Pavel - 21-6-2019 v 20:16

No moc bych na nějaký další významnější růst nesázel, ale kdo chce...

bigusdykus - 25-7-2019 v 11:19

Z ordinace na Novojičínsku zmizely zlaté cihličky. Přiznal se uklízeč

https://www.novinky.cz/krimi/511449-z-ordinace-na-novojicins...

CUTTY - 28-9-2019 v 12:18

Na začiatku to vyzerá, že pre nás "skúsenejších" ide o bežnú "nudnú" prednášku, ale potom to začalo byť čoraz zaujímavejšie, len treba mať čas a vydržať. Chápem, že GOLDEN GATE si tým na jednej strane tak trochu prihrieva svoju polievočku, na strane druhej kus pravdy na tom je tiež. Škoda len, že najcennejším aktívom, ktoré máme, je náš čas.

Přednáška Cykly bohatství aneb Jak investovat efektivně 2017 - Pavel Ryba
https://www.youtube.com/watch?v=N5pWqf71DIY

Wiki - 16-10-2019 v 10:51

Na vlákně dividendy se otevřela debata ohledně zlata. Vzhledem k tomu, že to patří spíše sem, uvádím svůj názor.
Rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou zlata u obchodníka ( u něhož jsem zlato dříve nakoupil a mám jeho certifikát) je cca 8% (marže). Navíc někteří obchodníci (např. česká mincovna) negarantují zpětný odkup zlata. Rovněž není pravdou, že by cena stále stoupala, je o cca 20% nižší než před 8 léty.
O tom, že zlato je jistota v těžkých dobách rovněž pochybuji. Jak dopadli vlastníci zlata v revolucích nebo válce (vždy byli první cílovou skupinou pro rabovací gardy a ani v lágrech jim to nepomohlo).

Vosa - 16-10-2019 v 11:14

Společnost Golden Gate prodala během roku 2018 českým střadatelům zlato snad za 1,5 miliardy :smilegrin:
Zde odkaz na vymývací přednášku pro nové kupce s názvem cykly bohatství (zde vedené asi ředitelem prodejců p.Ryby).
https://youtube.com/watch?v=N5pWqf71DIY

Pavel - 16-10-2019 v 15:03

Citace: Původně zaslal: Wiki  
Na vlákně dividendy se otevřela debata ohledně zlata. Vzhledem k tomu, že to patří spíše sem, uvádím svůj názor.
Rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou zlata u obchodníka ( u něhož jsem zlato dříve nakoupil a mám jeho certifikát) je cca 8% (marže). Navíc někteří obchodníci (např. česká mincovna) negarantují zpětný odkup zlata. Rovněž není pravdou, že by cena stále stoupala, je o cca 20% nižší než před 8 léty.
O tom, že zlato je jistota v těžkých dobách rovněž pochybuji. Jak dopadli vlastníci zlata v revolucích nebo válce (vždy byli první cílovou skupinou pro rabovací gardy a ani v lágrech jim to nepomohlo).


Marže 8% je vysoká, dá se snadno najít nižší.

U hodně bohatých lidí, třeba 100 mil. Kč se dá pochopit, že třeba 10% majetku dají do zlata a uloží si jej do švýcarské banky. Jako sichr.

Stanislav - 17-10-2019 v 18:46

Zlato je hnůj! Za 200 let je to propadák vůči akciím. Nelze sledovat graf za určité výhodné období, ale 200 let už bohatě stačí, aby se dalo bezpečně poznat, co je výnosnější. Kdo chce, tak ať si zlato kupuje do sklepa na brambory, ale my tady zásadně nakupujeme fundamentálně podhodnocené akcie z proslulých indexů západní Evropy a USA. Ekonom nejsem, protože na VŠE v ČR učí jen samé hlouposti, kterak nakupovat zlato na uskladnění na zimu místo brambor a nákupy předražených nemovitostí.

czhunter - 18-10-2019 v 09:25

Nemůžeš porovnávat graf 200 let zpátky, protože doba se jaksi změnila. Když byl dolar vázaný na zlato, tak je logický, že cena zlata nerostla. Když jsi měl dolar, měl si ve skutečnosti poukaz na kus zlata uloženého v trezoru. Dnes máš poukaz na dluh vlády, který nějaký politik vytvořil na úkor budoucí generace.

Takže když už sledovat cenu zlata, tak až od roku 71.

Citace: Původně zaslal: Wiki  
Rovněž není pravdou, že by cena stále stoupala, je o cca 20% nižší než před 8 léty.
O tom, že zlato je jistota v těžkých dobách rovněž pochybuji. Jak dopadli vlastníci zlata v revolucích nebo válce (vždy byli první cílovou skupinou pro rabovací gardy a ani v lágrech jim to nepomohlo).


No nevím, roku 2015 byla cena 1070 USD za unci, dnes je 1519 to je 41% nárůst. Před 8 lety bylo zlato předražené kvůli panice na burze, tudíž inteligentní investor by ho před 8 lety nekupoval. Inteligentní investor by ho koupil lacino před krizí a pak ho se ziskem stovky procent prodával během krize 2008.

TomOli - 18-10-2019 v 10:14

Citace: Původně zaslal: czhunter  
...Inteligentní investor by ho koupil lacino před krizí a pak ho se ziskem stovky procent prodával během krize 2008.

Podle mě inteligentní INVESTOR nekupuje zlato nikdy, inteligentní spekulant, nebo spíše spekulant s dobrou intuicí a třemi [Censored]emi štěstí koupil zlato před krizí!!! Bavíš se o zlatu jako o jisté formě „pojistky“ proti dnešnímu finančnímu systému. Já mám naprosto odlišný názor, i když vycházíme ze stejného předpokladu – tedy jak funguje dnešní finanční svět včetně privátní akciové společnosti FED.

Já opravdu v transakční FIAT měně typu USD nespatřuji svého nepřítele, ale naopak skvělou příležitost k získání finanční svobody a nezávislosti, která před existencí FIAT money byla mnohem, ale mnohem obtížnější. Shodnu se s tebou, že existuje neustálé znehodnocování peněz (dnešních FIAT), i jak k tomu dochází – především zvyšování peněžní zásoby, což beru jako fakt a vůbec mě to netrápí a proto nesyslím zlato, BTC, známky obrazy, jiné drahé kovy ale:

1. Kupuji aktiva, co přináší cashflow, které s inflací roste, což odpovídá třeba nájmu, rentě z půdy nebo dividendám z podniku. (pokud budu vlastnit 1 hospodu tak + - budu mít pořád marži 15% z obratu a když bude inflace tak mi to nevadí, protože já taky zdražím a reálně budu na svém). CZK taky od 1990 ztratila xxx% své hodnoty, přesto si toho za dnešní plat můžeme koupit více než před 30 lety a to i navzdory dramatickému růstu peněžní zásoby a „machinací“ ČNB s měnou – jen se nesmí nenechat prachy ležet na vkladní knížce, pod polštářem nebo v kampeličce – prachy musí velice tvrdě pracovat, obzvláště jsou-li to fiat money – všimněme si, že FIAT money jsou nesmírně praktické, protože lze díky nim vyjádřit aktuální cenu a lze bez problému nakoupit reálné aktivum s minimálními transakčními náklady!!!

2.Půjčuji si rozumně na nákup aktiva – jak říká tvůj oblíbenec Rich Dad musíš se naučit řídit dluh!!! Pokud je inflace (znehodnocení peněz) = platí bod 1. Pro dluh ale platí opak!!! Když platím pouze úroky z dluhu, dluh nominálně neroste => reálně ovšem klesá (např. k poměru růstu nájemného, dividend nebo mezd). Pokud dokonce i splácím jistinu, tak nominálně klesá a reálně naprosto „mizí“. A z toho tedy vyplývá, že musím hlídat jen cashlflow z aktiva proti zápornému cashflow na úroky a splátky dluhu. Příklad z naší domoviny. Před 30 lety bylo možné koupit v paneláku 3+1 byt za 100 000 Kč v krajském městě - mém rodném Hradci Králové na 100% hypotéku. Jediné co bylo potřeba řešit - aby vydalo nájemné na splátku úroku (páč tenkrát byly úrkoky cca 8%-15%). Díky fiat money dnes nemovitost bez rekonstrukce jádra stojí cca 2 500 000 – 3 000 000 a hlavně čistý nájem včetně započítání poplatků a daní je cca 10 000 – 15 000. Ten dluh tedy dnes splatím z 10 nájmů, a nebo refinancuji a budu platit úroky cca pár stovek. Tomu říká Robert, že si investor tiskne peníze. 0 Kč investice, dnes nemovitost téměř bez dluhů s čistým cashflow 10 000. Díky bohu za FIAT money :D Obdobně to funguje i s akciemi, jen si na jejich pořízení nemůžeš vzít super výhodnou hypotéku, resp. můžeš, ale musíš zastavět nějakou nemovitost ;-). Ale i dnes si můžeš půjčit na páku za 3,5% PA a inkasovat 6% PA.

Z bodu 2 jednoznačně vyplývá, že nakupovat a držet zlato je totální píčovina (pardon za ten výraz, ale nemohu si pomoci), protože, pokud uznáváš bod 1, jako že mi přijde, že si něco od Roberta četl, pak je ti snad jasné že zlato ti nic nezaplatí. Zlato nic neprodukuje, zlato je v podstatě z pohledu Bohatého táty pasivum, protože máš transakční náklady na nákup, držení a prodej. Je to nicotnost => nic to nepřináší na tvé konto – maximálně zájem násilníků, feťáků a zlodějů – se zlatem se šmelí v zastavárnách. Nevím, jak by mi někdo mohl ukrást akcii*. Když ale půjdu večer špatnou uličkou, zlatý řetěz z krku mi někdo vezme pod pohrůžkou násilí. Dům / byt mi taky vykrade a zlato sebere. Zbývá platit si safe v bance, což přináší negativní pasivní příjem, nebo můžu koupit ETF na fyzické zlato - sice klesnou transakční náklady, cashflow ovšem stejně nula a ještě bud závislý na důvěře ve tvůrce ETF, že dostojí svým slibům a nezkrachuje. Obecně ETF na komodity mi přijdou jako super nástroj pro spekulaci, nikoliv však na letité držení a uchování hodnoty.

Já se považuji za investora: Tzn. dle Bohatého táty kupuji aktiva převážně akcie, nemovitosti a rozšiřuji vlastní podnik. Investuji zásadně s vizí:

1. Aktiva musí generovat pasivní příjem a pokrýt veškeré náklady spojené s držením těchto aktiv. Poplatky, daně, pojištění...
2. Na penězích z prodeje aktiva nejsem závislý = nemusím nikdy prodat, abych měl peníze – stačí mi čistá renta (nájmy, dividendy). Prodej pouze z důvodu pořízení „kvalitnějšího“ aktiva např. prodám 4 byty a koupím malý činžovní dům…

Bohužel zlato nic z toho nesplňuje a z mého pohledu by to pro mě byla finanční zátěž koupit zlato. "Kvalitní" nemovitost kupuji na dluh, podhodnocené dividendové akcie částečně také s vizí rychlého návratu vlastních vložených prostředků. Na zlato bych musel naspořit ranec peněz, které bych uviděl, až když bych ho zase prodal. Ale já nic neprodávám, já investuji, nejsem spekulant. Můj investiční výsledek nepočítám dle toho, jak drahé je aktuálně moje portfolio, ale kolik měsíčně čistého z investic inkasuji a kolik to bude za rok, pět let, deset let.

*A co se týče těch válek a extrémů. Jediné, co ti pomůže tak, je mít zbraň, náboje, konzervy s jídlem a být fyzicky a psychicky připraven a přátelit se s lidmi se stejnou náturou. Proč by ti někdo při válečném konfliktu dával chleba za zlato, když si to zlato od tebe může jednoduše vzít. Prostě ti dá do držky a je to. Pokud padne právní stát, tak je veškerý majetek úplně k hovnu – a tím myslím VEŠKERÝ včetně osobních věcí jako oblečení, boty… Proč by s tebou měl v době krize chtít někdo dobrovolně směňovat jídlo (nutnost) za zlato / stříbro – absolutní zbytnost. Obchod bude fungovat jedině, když se ustanoví nějaká vláda a vymahatelnost práva – pravidla směny včetně vymahatelných sankcí - ale pak můžeš zase vlastnit domy, podniky, půdu a zase je zlato na [Censored], protože negeneruje pozitivní cashflow.

Doby, kdy se zlato hodilo, protože se lidé stěhovaly do Emeriky, jely týdny parníkem a spravovat nemovitost v Londýně bylo dost nepraktické, neměly mobil a apku na přístup na London stock exchange, tak hold vše „směnily“ za zlato, zabalili si pár kufrů se zlatem a migranty… ale jak přistály v nové zemi zaslíbené, tak okamžitě začali zlato směňovat za pozemky, dobytek, sadbu, dřevo na stavby… no prostě podnikat a generovat cashflow…


viky - 18-10-2019 v 10:40

Citace: Původně zaslal: czhunter  

No nevím, roku 2015 byla cena 1070 USD za unci, dnes je 1519 to je 41% nárůst. Před 8 lety bylo zlato předražené kvůli panice na burze, tudíž inteligentní investor by ho před 8 lety nekupoval. Inteligentní investor by ho koupil lacino před krizí a pak ho se ziskem stovky procent prodával během krize 2008.


Kouknutím na minulý graf je hned hned jasné, dole koupit a nahoře prodat. No a teď jsme dole nebo nahoře :lol::lol::lol:?

czhunter - 18-10-2019 v 12:37

Jste tak vedle, že ani netušíte jak moc. Už i jednotlivé státy USA mají dost FEDu a federální vlády a 7 států USA opět akceptuje zlaté a stříbrné mince jako peníze. Můžete jimi zaplatit daně a další věci. Zlato a stříbro je tam také nově osvobozeno od daně z příjmů, protože peníze se nedaní. První to začal stát Utah a nyní další a další se přidávají.

https://realmoney.thestreet.com/articles/05/25/2017

Venezuela nyní zažívá hyperinflaci. Měsíční plat stačí na nákup 0,5L minerální vody. Zato za jednu stříbrnou minci si koupíte jídlo na několik měsíců. Je logické, že při kolapsu papírové měny lidé přejdou na jinou formu směny. Venezuela byla nejbohatší země jižní Ameriky. Stačilo 10 let nepříznivého vývoje a jsou vyřízený.

https://www.forbes.com/sites/price-of-gold-venezuela

Rohl - 18-10-2019 v 13:16

Citace: Původně zaslal: czhunter  
Jste tak vedle, že ani netušíte jak moc.


Já myslím že ban.

A klidně si mysli něco o "ovcích" který nic nevědí a bla bla bla a další podobný řeči.

Vitusus - 18-10-2019 v 13:19

Citace: Původně zaslal: czhunter  
Jste tak vedle, že ani netušíte jak moc. Už i jednotlivé státy USA mají dost FEDu a federální vlády a 7 států USA opět akceptuje zlaté a stříbrné mince jako peníze. Můžete jimi zaplatit daně a další věci. Zlato a stříbro je tam také nově osvobozeno od daně z příjmů, protože peníze se nedaní. První to začal stát Utah a nyní další a další se přidávají.

https://realmoney.thestreet.com/articles/05/25/2017

Venezuela nyní zažívá hyperinflaci. Měsíční plat stačí na nákup 0,5L minerální vody. Zato za jednu stříbrnou minci si koupíte jídlo na několik měsíců. Je logické, že při kolapsu papírové měny lidé přejdou na jinou formu směny. Venezuela byla nejbohatší země jižní Ameriky. Stačilo 10 let nepříznivého vývoje a jsou vyřízený.

https://www.forbes.com/sites/price-of-gold-venezuela


Je to marný, je to marný, je to marný.

Peníze = transakční prostředek směny => fungují pouze, pokud existuje na obou stranách transakce důvěra.

Zlato nemá žádnou objektivní vnitřní hodnotu, stejně jako ji nemají papírové peníze nebo peníze elektronické. I v té Venezuele si můžeš koupit tu horu jídla jenom proto, že ve zlato mají lidé důvěru a ve venezuelské peníze ne. Americký dolar by ti tam posloužil v současné době naprosto stejně, protože jeho "hodnotě" lidé věří. Ta tvoje demagogie začíná být únavná a přitom jsi zatím nepředložil jediný logický argument pro svá tvrzení.

czhunter - 18-10-2019 v 16:30

Důvěra ve zlato trvá 5 tisíc let či více. Klidně si na něj vsadím, že dalších 50 let ještě vydrží. Fiat měna spadne na nulu se 100% jistotou. To je tisíci let a tisíci fiat měnami potvrzená věc.

Ano dolar by ve Venezuele posloužil dnes stejně. Jak ale poslouží, až padne sám dolar ve kterém přijímáme dividendy a po něm po vlně nedůvěry všechny fiat měny padnou také? To je logika co pochopí i dítě. Když budeš přijímat dividendy ve Venuezelské měně, tak si za ně dnes koupíš prd. Protože dividendy nedrží tempo růstu s hyperinflací.

Logických argumentů jsem tu předložil spousty. Od samotné diverzifikace portfolia až po nejasnou budoucnost dolaru a ekonomiky. To že i jednotlivé státy USA zavádí zlato a stříbro a centrální banky na východě nakupují zlato a zbavují se dolaru v obchodním styku také o hodně vypovídá.

Takže pro mě za mě si dělej co chceš, já si zlato do portfolia 5-10% zařadím. Udělat to před 20 lety, tak mám krásných 20% ročně nárůst, takže bych netratil. A že by za situace zpomalování ekonomiky cena zlata klesala příštích 20 let dost pochybuji. A i kdyby, tak 5% portfolia je tak nevýznamných pro celkový výnos, že mi to vadit nebude.

Wiki - 18-10-2019 v 16:42

Peníze zlatem nahradit nelze, protože zlata je a vždy bude pouze omezené množství.

Stanislav - 18-10-2019 v 17:35

Czhunter se tu rozhojňuje nad zlatem, které nemá moc velké průmyslové uplatnění, a pokud by nebyl hloupý, tak daleko cennější a samozřejmě i ušlechtilejší kov je platina, která by měla uplatnění především jako katalyzátor v ekologických automobilech na vodík, ale její výtěžnost je moc dobře známa a je omezena. Nejvíce se jí nachází v JAR, což obnáší 70% celosvětové produkce tohoto velice cenného ekologického kovu. Horší by to bylo s placením, protože platit motorem v supermarketu by byl trochu problém, protože platiny by tam bylo něco málo gramů a motor by vážil zaručeně přes metrák. Czhuntere, prober se už laskavě ze sna, protože tvé tipy pochází z 19. století! :lol:

Vitusus - 18-10-2019 v 17:59

Citace: Původně zaslal: czhunter  
Důvěra ve zlato trvá 5 tisíc let či více. Klidně si na něj vsadím, že dalších 50 let ještě vydrží. Fiat měna spadne na nulu se 100% jistotou. To je tisíci let a tisíci fiat měnami potvrzená věc.

Ano dolar by ve Venezuele posloužil dnes stejně. Jak ale poslouží, až padne sám dolar ve kterém přijímáme dividendy a po něm po vlně nedůvěry všechny fiat měny padnou také? To je logika co pochopí i dítě. Když budeš přijímat dividendy ve Venuezelské měně, tak si za ně dnes koupíš prd. Protože dividendy nedrží tempo růstu s hyperinflací.

Logických argumentů jsem tu předložil spousty. Od samotné diverzifikace portfolia až po nejasnou budoucnost dolaru a ekonomiky. To že i jednotlivé státy USA zavádí zlato a stříbro a centrální banky na východě nakupují zlato a zbavují se dolaru v obchodním styku také o hodně vypovídá.

Takže pro mě za mě si dělej co chceš, já si zlato do portfolia 5-10% zařadím. Udělat to před 20 lety, tak mám krásných 20% ročně nárůst, takže bych netratil. A že by za situace zpomalování ekonomiky cena zlata klesala příštích 20 let dost pochybuji. A i kdyby, tak 5% portfolia je tak nevýznamných pro celkový výnos, že mi to vadit nebude.



No tak úroveň tvého stihomamu je opravdu obludná. Kdybys svůj příspěvek ukončil u tvrzení, že 5-10 % svého portfolia dáváš do zlata jako prostředek diverzifikace, tak by to všichni vzali jako názor a řekli si, že je to v pořádku. Ale místo toho tady rozjíždíš pekla plná faktických a logických chyb a nesmyslů.

Vydávat "nejasnou budoucnost dolaru a ekonomiky" za logický argument, to chce silný žaludek. Prosím, dostuduj si principy argumentačních klamů, protože je to vážně smutné tady vidět všechny ty tvoje fauly: https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam

Co už vůbec nechápu, proč tady plamenně tepeš do nás všech jako obhajobu něčeho, o čem ve finále tvrdíš, že je pro tebe v portfoliu naprostá marginálie. Kdybys opravdu věřil všem těm katastrofickým scénářům, tak máš v drahých kovech všechny svoje investice. A vůbec, tohle asi opravdu nemá cenu, strávil bych hodiny tím, že bych psal, v čem všem nemáš pravdu, a proč tvoje implikace jsou naprosto nelogické, ale tolik času opravdu nemám.

PS: Michale, doraz ho :lol:

Ladislav - 18-10-2019 v 18:08

Už to tu bylo psáno:
Dlouhodobě roste cena zlata shodně s inflací, tedy s cenou všeho zboží,
takže bochník chleba dnes stojí stejně zlata jako před 2000 lety.
Některá krátká období však rostla cena zlata extrémně moc a později to pokles zase vyrovnal, aby zůstal dlouhodobý růst rovný inflaci.
Zda je dnes zlato levné nebo drahé, to se pozná, když se narýsuje rovná linie mezi vrcholy a údolími ve stoletém grafu ceny zlata. Nebo bude stačit sedumdesátiletý graf zlata.

Pavel - 18-10-2019 v 18:18

Chlapi, já vám to naznačoval, ale stejně jste mě neposlechli a mysleli jste si, že na argumentaci s novým příchozím czhunter máte. Nemáte:-)

Jenom jako drobnou ukázku jeho demagogie, zmatenosti nebo dokonce lží:

cituji z jeho textu: "Takže pro mě za mě si dělej co chceš, já si zlato do portfolia 5-10% zařadím. Udělat to před 20 lety, tak mám krásných 20% ročně nárůst, takže bych netratil."

Tak si těch 20% ročně pojďme zkusit spočítat:
2019: cena zlata 1.500 USD (za trojskou unci)
2018: cena zlata 1.250 USD
2017: cena zlata 1.042 USD
2016: cena zlata 868 USD
2015: cena zlata 723 USD
2014: cena zlata 603 USD
2013: cena zlata 502 USD
2012: cena zlata 419 USD
2011: cena zlata 349 USD
2010: cena zlata 291 USD
2009: cena zlata 242 USD
2008: cena zlata 202 USD
2007: cena zlata 168 USD
2006: cena zlata 140 USD
2005: cena zlata 117 USD
2004: cena zlata 97 USD
2003: cena zlata 81 USD
2002: cena zlata 68 USD
2001: cena zlata 56 USD
2000: cena zlata 47 USD
1999: cena zlata 39 USD

Vitusus - 18-10-2019 v 20:30

Citace: Původně zaslal: Pavel  
Chlapi, já vám to naznačoval, ale stejně jste mě neposlechli a mysleli jste si, že na argumentaci s novým příchozím czhunter máte. Nemáte:-)


Díky za varování, příště budeme chytřejší, ale ono argumentovat s někým, kdo argumenty nepoužívá, dost dobře nelze :lol:

Ladislav - 19-10-2019 v 11:49

Pavle,
proč publikuješ tu lež, že unce zlata stála 1999 jen 39 dolarů, když pravda je 278 dolarů?

Gold.png - 21kB

abak - 19-10-2019 v 13:14

Pavel publikoval modelový příklad, jaký by měl být cenový vývoj zlata, pokud by za posledních dvacet let zvýšilo svou cenu v průměru o 20 % p.a. vzhledem k současné ceně, která se blíží $1500 za trojskou unci. Z příkladu je jasně patrné, že výrok czhuntera o zhodnocení nebyl pravdivý, kdyby ve skutečnosti do zlata na konci roku 1999 investoval, na ceně, která byla zároveň historicky nejnižší od roku 1980 (kdy se zlato obchodovalo za téměř 1000 USD), dosáhl by průměrného zhodnocení 8,9 % p.a., jenže i taková úvaha vychází z předpokladu přeoptimalizovaného historického vstupu, a proto ji nelze aplikovat obecně a už vůbec na ní není možné stavět obchodní systém, nebo investiční strategii, příspěvěk czhuntera byl proto velmi zavádějící.

Ať trochu umlčíme prodvače teplé vody z Golden Gate, níže příkladám časové řady průměrných ročních uzavíracích cen a průměrných ročních zhodnocení zlata kalkulovaných za posledních dvacet let.

Stanislav - 19-10-2019 v 14:26

V roce czhuntera 1999 byla cena zlata přibližně cca. 300 USD za unci. Za 20 let sice zhodnotilo zlato o 400%, ale to je pouze úvaha kdyby, protože náš vyprávěč toto zlato před 20 lety jistě nenakoupil. Reálný výnos je ještě nižší, protože americká inflace byla za toto údobí cca. 54%, takže reálné zhodnocení bylo pouze cca. 220%, což některé akcie hravě zvládnou i za dekádu. Reálný výnos očištěný od inflace v tomto případě vychází na 6% p.a. Jelikož v roce 1999 byl velice nepříznivý kurz k USD=34,60 CZK, takže unce zlata by stála v té době 10.380 Kč. Dnes je unce za 1500 USD při kurzu 22,94 CZK za dolar, tudíž unce by byla prodána za 34.410 CZK, což reálně odpovídá sumě 22.344 CZK, což je zhodnocení o pouhých 115%.

http://www.in2013dollars.com/us/inflation/1999?amount=1
https://www.kurzy.cz/kurzy-men/historie/rok-1999/

Vosa - 19-10-2019 v 14:57

Srovnání výkonnosti jednotlivých aktiv za posledních cca 200 let (1802 až 2011) publikované i v knize od Jeremy Siegela - Stocks for the long run
očištěno o inflaci
Vypadá to že nás ještě čekají dlouhé roky růstu akcií, dokud zase zlato nenajde svoji správnou a obvyklou hodnotu na ose x.



comparative 1802 2011 velikost 30.png - 3.6MB

czhunter - 19-10-2019 v 18:41

Srovnávací graf za posledních 200 let je klasika odpůrců zlata. Vaší logikou jste také nekoupili akcie před 200 lety. Zato můj graf za posledních 20 let je dle vás irelevantní, protože jsem zlato nekoupil před 20 lety. To je dvojí metr pánové.

Dále jak jsem již psal, až do roku 1971 byla cena zlata fixní, daná vládou a fixovaná na dolar. Proto je graf ceny zlata plochý do té doby. Zlato se neobchodovalo a za pouhé vlastnění zlata se šlo na 10 let do vězení nebo 10 tisíc dolarů pokuty. Takže cokoliv před rokem 1974 je irelevantní a fabulování.

Věřte mi, že kdyby dnes byl rok 1999, kdy akcie stály stonásobky PE, tak bych kupoval jen zlato a stříbro, tak jako mnoho jiných prozíravých lidí v té době. A nejspíše bych ho prodal na vrcholu krize v roce 2010 a koupil akcie, když šli 50% dolů. Takže reálný výnos by nebyl 20% ročně, ale násobně víc. Jenže v roce 1999 jsem byl na základce, takže jsem tu možnost neměl. Nyní jí mám a využiji jí.

Čím více o zlatu a stříbru zjišťuji, tím více vidím jejich enormní potenciál v příštích letech. Dnes jsem kupříkladu viděl video na kterém Robert Kiyosaki říká, že stříbro v současnosti je největší investiční příležitost, jakou kdy za svůj život viděl. Sám nyní kupuje zlato a stříbro ve velkém. Asi všichni zde ho znáte, kdo ne, tak velice zbohatl na nemovitostech, vzdělávání lidí a psaní knih o investování. Není to žádný prodejce stříbra, který ho prosazuje, jen aby vydělal na maržích. Dále Bill Gross, bývalý správce největšího dluhopisového fondu na světě, kterému se přezdívalo král dluhopisů, doporučuje zlato před akciemi a dluhopisy. Také prohlásil "I Think We Have Fake Markets". Neboli dle něj je nyní současný trh manipulovaný FEDem a podvodný. Takže mě věřit nemusíte, ale lidé jako Gross a Kiosaki by jste měli vzít na vědomí a vyslechnout jejich fakta.

Kiyosaki také řekl ve stejném videu, že dnešní dolar je trash, neboli odpad, podvod a že je jisté, že spadne na nulu. A že se ho máme zbavit.

Kiosaki mluví o jeho nové knize Fake na Youtube
Robert Kiyosaki - The bubble will burst




Pavel - 19-10-2019 v 20:33

czhunter: opět klasika, k tomu co jsem ti spočítal se nevyjadřuješ, neboť jsem tě snadno usvědčil z nepravdy, viz podrobnější vysvětlení od abaka. Tvůj styl reagovat jen na to co se ti hodí a ještě to zkreslit se stále opakuje. To pak opravdu není na diskuzi.

Hodně štěstí s drahými kovy a přijď se každý rok na Silvestra pochlubit, o kolik cena těch drahých kovů stoupla či nedej bože klesla. My ti na oplátku napíšeme, o kolik stouply ceny našich akcií a kolik nám vygenerovaly dividend.

bigusdykus - 19-10-2019 v 20:45

Jsem zmatený. Teď nevím jestli mám své milé koupit zlato nebo stříbro.

Pavel - 19-10-2019 v 20:54

Prolhaní agenti kupují svým milenkám nejraději diamanty:-)

roberto marconi - 20-10-2019 v 09:10

A co manzelkam a budoucim ex-manzelkam?

Pan Ladislav by take mozna dokazal poradit /pardon, on ma doma uklizecku/.

Ja bych to videl napriklad na uklidovy vozik. Ten od Rubermaid Commercial Products :-) :-) :-)

...a timto se ze mne stava prodavac smeti, fondu, diamantu, zlataaaa :-) :-):-)

Ladislav - 20-10-2019 v 10:21


A jsme zase u toho nesmyslu, kde jsme byli už mnohokrát:
mládež, děti, daytradeři, prodavači zlata a blondýny lžou, že od historicky nejvyššího předražení akcií všech dob = v zimě 1999/2000 akcie vynesly mnohem méně než zlato nebo daytrading od mistra světa v daytradingu.
Jenže akcie vynesly ze všeho nejvíce (když se nepočítá několik let bitcoinu), když se počítá výnos od nízkého ocenění akcií v zimě 2002/2003.


''''Jsem zmatený. Teď nevím, jestli mám své milé koupit zlato nebo stříbro.''''
Kup jí levné ale zdravé jako řípa :) západní blue chip akcie s dividendou!:
Allianz, BASF, BMW, D. Telekom, Munich Re, Siemens, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Banco Santander, Iberdrola, Sanofi, AT&T, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo.
:post: http://nr1a.com/Mary-Ann-stocks.htm


Chart-PG-EUR.png - 15kB Procter a Gamble v euro

Chart-JNJ-USD.png - 15kB Johnson a Johnson v dolaru

bigusdykus - 20-10-2019 v 11:09

Dolar zachránce. Zavedení americké měny uchránilo Ekvádor od osudu Venezuely

https://www.euro.cz/politika/dolar-zachrance-1470190#utm_med...

Vitusus - 20-10-2019 v 21:25

Já k tomu pěknému grafu od roku 1999 řeknu pouze dvě slova: Reinvestice dividend.

Složené úrokování za dvacet let udělá už celkem pěkný boost toho výnosu, ale nechce se mi to počítat, takže pokud někdo má chuť a čas si pohrát s výpočtem výnosu S&P 500 od roku 1999 včetně reinvestice dividend, možná bychom mohli tímto cvičením tu debatu definitivně ukončit.

Jo, a mně pořád nějak uniká ta souvislost mezi dolarem a cash flow plynoucím z námi držených akciových titulů, to jako až ten dolar skončí, tak zároveň s tím zkrachují i všechny ty podniky, nebo jak to je myšleno?

Pavel - 20-10-2019 v 22:14

Vitusus: nedráždi kobru bosou nohou:-)

Vitusus - 21-10-2019 v 05:52

Citace: Původně zaslal: Pavel  
Vitusus: nedráždi kobru bosou nohou:-)



Už mlčím, už mlčím :lol:

czhunter - 21-10-2019 v 10:01

Citace: Původně zaslal: Pavel  
czhunter: opět klasika, k tomu co jsem ti spočítal se nevyjadřuješ, neboť jsem tě snadno usvědčil z nepravdy, viz podrobnější vysvětlení od abaka. Tvůj styl reagovat jen na to co se ti hodí a ještě to zkreslit se stále opakuje. To pak opravdu není na diskuzi.

Hodně štěstí s drahými kovy a přijď se každý rok na Silvestra pochlubit, o kolik cena těch drahých kovů stoupla či nedej bože klesla. My ti na oplátku napíšeme, o kolik stouply ceny našich akcií a kolik nám vygenerovaly dividend.


Vyjádřil jsem se k tomu tím grafem, co ukazuje zhodnocení 10 tisíc dolarů na 44 tisíc dolarů dnes a také tím, že jak všichni víme, tak v době nízkých cen se neprodává ale nakupuje. Dnes prodávat zlato je jako prodávat akcie v roce 2011. Nikdo rozumný by to neudělal. Neboli zisk či ztráta se realizuje až při prodeji jak akcií, tak zlata a cokoliv mezi tím nehraje moc roli. Stačí počkat do příchodu příští recese a výnos bude vysoko nad 20% ročně. I dnešních skoro 10% je vynikajících. Kolik akcií má po zdanění dividendy 10% a nulové riziko ztráty jako zlato?

Až klesne hodnota našich akcií o 80%, jako v roce 1929-32 a bude trvat 20 let, než dosáhne původní ceny jako tehdy, tak teprve pak uvidíme, kolik je výnos z akcií. Historický graf indexu S&P 500 je navíc manipulovaný. Není v něm zahrnuto spousta defaultů a dalších okolností. Ostatně o tom píše i Benjamin Graham v jeho knize Inteligentní investor. Samozřejmě je pravda, že dividendový investor nepocítí krizi tak moc jako růstový, ale riziko bankrotů je velké a čekat 15 let, než budeme na nule nezvládne každý.

Odhadovaná cena zlata v příští krizi je 5 až 18 tisíc za unci ze současných 1,5 tisíce. A stříbro bude mít daleko vyšší výnosy, protože je nejvíce podhodnocené za několik století. V krizi 2008 překonalo stříbro výnosem zlato o 50%. V roce 1980 stoupla cena stříbra natolik, že na nákup průměrného domu stačilo pouhých 300 uncí. Mike Maloney spočítal, že při dnešních cenách a zopakování situace z roku 1980 by stačilo stříbro v dnešní hodnotě 6 tisíc dolarů na nákup domu v dnešní hodnotě 400 tisíc dolarů. Takový je dnešní potenciál zlata a stříbra. Proto Kiyosaki mluví o stříbru jako největší příležitosti jakou kdy viděl.

Dále pak v letošním roce centrální banky kupují nejvíce zlata za posledních 50 let. Spolu s nimi nakupují i velké fondy a boháči enormní množství. Od roku 1961 až do 2011 banky ve velkém prodávaly. Od roku 2011 neprodávají nic a jen kupují. A jak všichni víme, jsou to centrální banky, které tvoří dnešní ekonomiku a vědí co přijde, daleko dříve než ostatní. Vždy v historii se vyplatilo sledovat, co dělají velcí hráči, protože ti vždy vědí více než ostatní a dříve. Také bylo zlato nově změněno na tier 1 aktivum, které značí aktivum s nulovým rizikem.

Fakt vám doporučuji si zjistit jak USA, FED, měna založená na dluhu a deficitní utrácení vlád fungují a co se aktuálně v USA děje, když už tam investujete. Také si zjistěte něco o historii, protože jak prohlásil Winston Churchill, čím více se podíváte do minulosti, tím více uvidíte do budoucnosti.

Pár dokumentů pro začátek:
Neznámé dějiny Spojených států
Vzestup peněz - 6 epizod
Peníze jako dluh
Hidden Secrets od Money - 10 epizod
Rozhovor s kongresmenem a kandidátem na prezidenta Ronem Paulem o problematice dnešního monetárního systému a proč je to podvod.

Rohl - 21-10-2019 v 12:45

Hodťe na něj už někdo síť. Tohle je vážně případ pro Chocholouška :lol::lol:
Jaká má smyls lézt na forum dividendových akcií a cpát nám horem dolem zlato, který tu nikdo nechce a nikoho nezajímá?
Taky chodíš vyřvávat do sparťanský hospody, že je Slavie nejlepší?

P.S. Tak schválně, jen ze zajímavosti. Kde máme koupit zlato? Doporuč nám obchod.

bigusdykus - 21-10-2019 v 13:58

Názor navíc neuškodí, pokud snese diskusi.
Zrovna u toho O.Stone si nejsem jistý, jestli se už dočista nezbláznil. Podobný dojem jsem měl nedávno z koncertu Rogera Waterse. Křičet do publika jak je systém zkurvenej a vrcholní politici jsou prasata, jako pro mladý dredaře dobrý. Ale nějak se mi zdálo, že ten příběh je vykřičený jen zpoloviny.

Stanislav - 21-10-2019 v 17:13

Bývalý šéf FEDu Bernanke vyprávěl o zlatu, že mu vůbec nerozumí a náš zelenáč mu přišel už na základce na chuť a rozumí tomu prý jako koza petrželi.

Cyberguy - 21-10-2019 v 21:06

Citace: Původně zaslal: bigusdykus  
... Podobný dojem jsem měl nedávno z koncertu Rogera Waterse. Křičet do publika jak je systém zkurvenej a vrcholní politici jsou prasata, jako pro mladý dredaře dobrý. Ale nějak se mi zdálo, že ten příběh je vykřičený jen z poloviny.


:-) jestli já nebyl na stejném koncertě? Rogera Waterse (a Pink Floyd) mám moc rád. Jejich kritiku beru. Ale z toho létajícího nápisu nad hlavama o prasatech jsem už byl zklamaný. Celkově to tam do lidí pražil (migrace a pod.). Vlastně jsem si od té doby Floydy nepustil.

bigusdykus - 21-10-2019 v 21:43

Znáš tuhle verzi?

Pink Floyd cover Shar Airag Mongolia
https://www.cda.pl/video/1649182c3


Cyberguy - 22-10-2019 v 05:50

Dobře válí kluci mongolský. :-) Utíkám do pce a večer si to dohraju. Díky.

czhunter - 22-10-2019 v 19:17

Nikoho přesvědčovat nehodlám. Za můj čas mi to nestojí. Jen jsem zde uvedl moje zjištění co jsem za poslední 3 roky shromáždil a varování od lidí co podnikají v USA desítky let a desítky let studují ekonomickou situaci USA. Pokud je chcete ignorovat, protože si myslíte, že víte více než lidé podnikající 50 let v USA i v zahraničí a spravující stovky miliard dolarů, pak je to na vás. Já se proti riziku pojistím dle jejich rad a tak ať se stane co se stane se nebudu v důchodu pást na louce jako někteří.

Jednoho dne třeba poznáte, proč Benjamin Graham doporučoval mít jenom 50% portfolia v akciích a jako absolutní maximum 75% a proč se jeho rady nikdy nevyplatilo ignorovat. Až začne desítky milionů baby boomers prodávat svoje akcie v 401k důchodovém pojištění, až bude 1 důchodce na 2 lidi produktivního věku z původních 42 lidí pár dekád zpátky a až bude dluh USA 10x HDP, jak vláda předpokládá do roku 2050, pak poznáte, proč ještě nikdy v historii nedopadlo znehodnocování měny a utrácení na deficit dobře.

Opravdu doporučuji si přečíst knihu Investujte do zlata a stříbra od Michaela Maloney s předmluvou od Roberta Kiyosakiho. Je to nejprodávanější kniha o zlatu a stříbru, ale z větší části se také zabývá historií a aktuální situací v USA a proč nedopadne dobře. Je to opravdu velice poučná kniha a dá se koupit za nějaké dvě stovky na bazoši. Její přečtení vás nezabije a třeba zjistíte, že na jejich slovech je hodně pravdy.

Pro zajímavost sem přiložím pár grafů z této knihy.


Jak je vidět z grafu, tak inflace roste od zrušení zlatého standardu a válek Bushe ml. exponenciálně. Stejně jako FED vytváří měnu vytvořenou ze vzduchu a nepodloženou skutečnou produktivitou exponenciálně.



Dow Jow index po započtení inflace. Jak je vidět, tak ač cena v dolarech závratně stoupá, tak reálná hodnota indexu naopak od roku 95 klesá a není moc větší než 60 let zpátky. Skutečná kupní síla akcií tedy klesá.



Horní linie je reálná inflace od roku 1982 až do 2007. Spodní je udávaná vládou USA po změně metodiky výpočtu, aby nevypadala tak hrozivě. Vláda tak manipuluje údaj o inflaci. Udává 3-4% a reálná je 10-11%. V praxi je tak potřeba roční zvýšení dividend o 10%, aby jste vůbec na tom nebyli hůře než předchozí rok.





Úvěrové dluhy jako procento HDP. Opět rostou téměř exponenciálně jako téměř všechny ukazatele.

[url][/url]

Dluh USA včetně předpokládaného. Graf dluhu k HDP vypadá stejně.

A nakonec pro dokreslení situace opět graf zobrazující množství základní měny vytvořené FEDem. Od roku 2008 se počet dolarů zčtyřnásobil! V dřívějších dekádách kdy v USA byla inflace až 19% ročně se takovému tempu vytváření peněz ani nepřiblížili. Srovnejte to v grafu třeba s tiskem peněz ve dvacátých letech před velkou depresí či krizí roku 2002. Měna založená na dluhu je pyramidový podvod či Ponziho schéma, proto vše roste exponenciálně od roku 1971 až nakonec dolar padne, tak jako vždy v historii.
[url][/url]

Tak a to je můj poslední příspěvek zde. Pokud jsem alespoň trochu vzbudil vaší zvědavost, tak si kupte výše zmíněnou knihu a zkoukněte desetidílný dokument Hidden Secrets of Money. Nic za to nedáte a třeba se naučíte něčemu co vám jednou zachrání důchod.

Hidden secrets of money - Youtube

Vosa - 22-10-2019 v 21:17

Tu knížku mám. Měl bys tedy co nejdříve přehodnotit svoje portfolio, prodat všechna aktiva včetně akcií a mít 100% prostředků v drahých kovech, tak jak to dělá M.Maloney (řečník a zakladatel goldsilver.com). Jinak tě bude čekat stejný osud jako nás všech - pokud budeš mít ve zlatě pouze 5-10% svých prostředků. To chceš při tom kolapsu přijít o 90 až 95% portfolia? To chceš aby pouze 5 až 10% tvého portfolia vydělávalo 20% ročně?

Ladislav - 23-10-2019 v 06:38

USA ''''Vláda tak manipuluje údaj o inflaci. Udává 3-4% a reálná je 10-11%.''''

:question: Opravdu rostou v USA ceny zboží 10% ročně a každých 7 let se zdvojnásobí? :question: Já tomu nechci věřit.

arkyn - 23-10-2019 v 07:09

Konkretni cisla se tezko komentuji. Ale toto je bohuzel obvykly postup vlad odjakziva. Dela se to prostrednictvim slozeni spotrebniho kose a vahy jeho slozek. Napr. zahrnu tam vice elektroniky, potraviny ktere maji stabilni cenovou hladinu, bydleni v regionu mimo velka mesta, a sup mam inflaci nizsi nez kdyz tam zahrnu jine veci. A samozrejme zalezi jake konkretni zbozi pocitam a ze kdy, maso z polska je obvykle o dost levnejsi nez z rakouska, pripadne zda se zohlednuji ruzne akce obchodniku atp. Prostor udelat inflaci podle sebe je znacny.

V CR to take podle me uplne neodpovida.

arkyn - 23-10-2019 v 07:27

Slozeni spotrebniho kose CR lze dohledat zde: https://www.czso.cz/csu/czso/spotrebni_kos_archiv

Perlicky:
televize je na 2 radcich, celkem 2,5ks televize na 1 domacnost za rok. Neznam nikoho kdo kupuje tolik televizibza rok. Navic logicky kdyz sleduji tutez televizi v prubehu 12ti mesicu, tak jeji cena vyrazne klesne.

Notebook je na 2 radcich, celkem 3,7ks notebooku na 1 domacnost za rok.
Osobni pocitac, 6ks na domacnost za 1 rok.
Zarizeni pro zpracovani dat, bez identifikace, 8ks
Atd.

Zatimco kdyz nascitam polozky jidla, tak nevim nevim zda bych prezil s tim mnozstvim.

Ladislav - 23-10-2019 v 10:02

Pokles hodnoty portfolia z dividendových akcií na 1/2
by neměl vadit nikomu, kdo potřebuje každý měsíc dividendy, aby zaplatil to, co zaplatit musí. Jídlo, elektriku, plyn, telefon, internet a třeba i nájemné.

Vždyť ten krach portfolia z akcií na polovinu hodnoty nastává jen ve velkém krachu akcií jako 1929-1932, 2000-2003, 2007-2009.
Jen správci jmění a manažeři smíšených fondů mají za úkol od svých klientů, aby zabezpečili hodnotu jmění tolik, že neklesne víc než 10% za rok. A tak kupují pro klienty i dluhopisy a zlato. A najdeme to doporučení i v knize Bena Grahama, protože spravoval jmění klientů.
Kdo však spravuje jen svůj vlastní majetek, a potřebuje každý měsíc dividendy, a chce zanechat ještě větší majetek a dividendy svým dětem, ten by měl mít i ve věku 70 let 100% peněz v dividendových akcií od starých velkých a zdravých podniků a žádných 70% peněz v dluhopisech a nic ve zlatě.
Vždyť se většina těch zdravých a na maximu 2x až 3x předražených akcií dostane brzy po každém velkém krachu zase zpátky na vrchol. Podívej se na dlouhodobé grafy akcií Procter a Gamble, Johnson a Johnson, jak se rychle zotavily ze všech minulých velkých krachů na burze!

Stanislav - 23-10-2019 v 17:57

To je Arkyne index cen vztažený na 1000 promile. To znamená, že ta televize je cenově obsažena v těch 2,5 promile v tom celkovém spotřebním koši. Výpočet se řeší zřejmě průměrnou cenou televize krát ty 2,5 promile za roční období. Co je nad 1000 promile, tak by měla být inflace a v opačném případě deflace, ovšem v závislosti na růstu HDP.

bigusdykus - 23-10-2019 v 18:40



giphy.gif - 1.8MB

arkyn - 23-10-2019 v 22:43

Citace: Původně zaslal: Stanislav  
To je Arkyne index cen vztažený na 1000 promile. To znamená, že ta televize je cenově obsažena v těch 2,5 promile v tom celkovém spotřebním koši. Výpočet se řeší zřejmě průměrnou cenou televize krát ty 2,5 promile za roční období. Co je nad 1000 promile, tak by měla být inflace a v opačném případě deflace, ovšem v závislosti na růstu HDP.


Ok, diky za upresneni. I tak me nektere pomery nesedi.

arkyn - 24-10-2019 v 07:44

My vcera tady o inflaci, a dnes uz je to na ihned:
https://archiv.ihned.cz/c1-66664920-inflace-je-nizka-tak-pro...

Pavel - 25-10-2019 v 07:32

Citace: Původně zaslal: arkyn  
My vcera tady o inflaci, a dnes uz je to na ihned:
https://archiv.ihned.cz/c1-66664920-inflace-je-nizka-tak-pro...


Ten článek patří do placené sekce, poslal jsem ti zprávu.

Pavel - 11-11-2019 v 09:28

V uplynulých týdnech se tu znovu rozvířila diskuze o vhodnosti či nevhodnosti investice do zlata. Pokud chcete trochu více rozumět vývoji cen zlata (fundamenty), je určitě dobré sledovat například oficiální informace od Světové rady pro zlato (WGC). Z jejich informací vychází tento zajímavý článek na Patrii:

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4262861/zlato-za-ctvrtle...

eppairforce - 1-3-2020 v 09:02

Trochu mě znepokojuje, že zlato taky propad !! Nenormální, během paniky, proč se to děje?

abak - 1-3-2020 v 10:47

eppairforce: Vybírání zisků, sektorová rotace a přesun kapitálu do levnějších akcií, či hotovosti, propad zlata byla jednou z prvních známek, že panika koncem minulého týdne povolovala, většina kvalitních titulů uzavřela páteční obchodní seanci růstem, také jsem už v pátek vstupoval do několika akciových pozic, z nichž všechny uzavřely nad otevírací cenou.

Vasek - 1-3-2020 v 12:00

Víkendový DJ je už v minusu asi 600 bodů. Takže pondělí seance bude pravděpodobně hodně drsná.

https://www.ig.com/en/indices/markets-indices/weekend-wall-s...

Pavel - 1-3-2020 v 12:51

Citace: Původně zaslal: Vasek  
Víkendový DJ je už v minusu asi 600 bodů. Takže pondělí seance bude pravděpodobně hodně drsná.

https://www.ig.com/en/indices/markets-indices/weekend-wall-s...


Taky si myslím, ještě se totiž vůbec nerozjel virus v severní Americe. Tam je veliká nejistota, jak to bude vypadat.

Anebo může hrát roli i toto: https://www.novinky.cz/zahranicni/turecka-invaze/clanek/ture...

Vasek - 1-3-2020 v 18:39

Zlato je jen uchovatel hodnoty.

Jsem kupoval 1 unci asi v roce 2008 za 19.000,- Kč, dnes má hodnotu kolem 36.000,- Kč. Asi bych za ní dostal stejně zboží jako v roce 2008. Jsou to peníze v jiné formě.

Jinak Turci jsou pěkně vyčůraní. Spustili ofenzívu a současně pouští uprchlíky do Řecka.

Tak doufám, že je Putin nakope do zadku. V Sýrii nemá nikdo jiný než Rusko a Írán co dělat. Proč všichni neřvou, že jeden stát napadl druhý? To udělat Rusko, tak už se zavádí sankce.

To je pak pěkný bordel.

MartinS - 7-3-2020 v 00:08

Před pár roky cca 10 let jsem byl příznivcem jen akcií, měl jsem tu i nick, bohužel jsem pozbyl přihlašovací údaje. Rozhodl jsem se před rokem cca diverzifikovat zlatem a myslím, že to byla správná volba. Podle mého plánu je teď ideální držet poměr akcie/zlato cca 50%

Během měsíce se to může v téhle době klidně vše změnit. Myslím, že držet vše v akciích je chyba.

A abych se nemusel zajímat o daně, začal jsem kupovat indexy.

Tím ale samozřejmě nechci říct, že Value Investing je špatný, naopak, já jen vidím value i ve zlatě (v téhle době) a kdybych se nemusel otravovat s daněmi, měl bych v portfoliu jednotlivé akcie a ne ETF.


minarjo - 7-3-2020 v 11:15

Zabývat se daněmi je ale švanda, když se to naučíš a víš co děláš, máš to lépe pod kontrolou než skrz správce ETF :).
Ale teď vážněji: měl bys tedy ještě zmínit, že nakupuješ výhradně AKUMULAČNÍ (Acc) ETFka, jen tak daňové záležitosti zahraničních dividend kompletně přeložíš na správce daného ETF. Zmiňuji to proto, že celkově je na trhu přeci jen daleko víc ETF distribučních, tj. těch co dividendy vyplácejí, tedy pak by sis složitostí daňového přiznání nepomohl :).
A nezapomínej, že z Acc ETF získáš tedy peníze jen prodejem. S tím mohou být také spojené daně (100 tisíc/ 3 roky), k tomu poplatky... takže i když ti současný způsob může vyhovovat teď, tak v době čerpání z portfolia za X let to už může mít i pro tebe řadu nyní ignorovaných nevýhod (jakýmkoliv čerpáním ti bude akciového majetku pořád ubývat, narozdíl od čerpání vyplacených dividend, k tomu poplatky/případně daně za prodejní obchody...).
Téma zlata už vůbec raději nezmiňuji, tam k tomu všemu přísluší ještě řádově: vyšší poplatky transakce, obří spread nákup-prodej (pokud mluvíme o fyzickém zlatu) a samosebou nižší likvidita.

MartinS - 7-3-2020 v 14:45

Jasně, že beru akumulační, konkrétně nejvíce S&P 500 index, evropským akciím už vůbec nevěřím po tom co se tu poslední roky děje.

Tři roky mě taky netrápí, jsem dlouhodobý investor.

Poplatky za transakce zlata velké nejsou, 1Oz se kupuje momentálně za 38543 a prodej za 36752 což je 4,5% zlato uloženo v bance v bezpečnostní schránce.

Když koupím a prodám za 1000 EUR akcie, tak zaplatím cca 22 EUR což je 2,2%

Je to dvakrát víc, ale při dlouhodobém držení zanedbatelné.

Hlavně to dělám pro klid, když čistě hypoteticky spadnou trhy o 50% tak zlato většinou o těch 50% vyroste, nechce se mi čekat 5 let, než se trhy vzpamatují a zase začnou opět vydělávat.

Po roce 2000 americkému indexu trvalo 5 let, než se vzpamatoval, pak zas 2008 krach a zase se vzpamatovával dalších 5 let. Počítám, že to do pár roků krachne zase. :lol:

Ladislav - 10-3-2020 v 15:08

Jak jste se včera dozvěděli z Dikobrazu a z Rudého Práva,
cena ropy se během pondělka propadla o 30%,
kvůli nějaké hádce ruských darebáků s arabskými
a proto se mnohé ropné akcie v Evropě i v Americe propadly včera -15% až -25%.
-30% je prý rekordní jednodenní pokles ceny ropy od roku 1991.
A dnes v 15.00 hodin už cena ropy roste +7% a ropné akcie rostou ještě víc.

MartinS - 18-3-2020 v 07:32

Zlato neposiluje.
Proč ?
Protože se nedá koupit. Není nabídka, není poptávka. Já bych si klidně další slitek koupil, ale nejde to. Ve většině solidních obchodů vyprodáno.

Zbývá koupit zlato na burze jako cár papíru, na to jim kašlu a myslím, že většina lidí.
Podle mě docela vystřelí, pokud se bude dát dostat. Nejvíce se ho vyrábí ve švýcarsku a kdoví, jaká je tam situace.

Můžou si třeba v itálii koupit slitek ? Podle mě ne.

Další důvod proč neposiluje. Lidi a automaty se zlatých papírů na burze zbavují, protože se bojí, že by ho fyzicky nemuseli vůbec vidět a zbyl by jim jen cár papíru.

Vasek - 18-3-2020 v 11:15

Jeden z důvodů, proč zlato klesá, je ten, že ti, kdo drželi zlato ve futures kontraktech, tak jsou nuceni tyto kontrakty zavírat, aby získali peníze na pokrytí margin callů u jiných pozic, které drží.

Jinak jak jsem psal, zlato je uchovatel hodnoty a pokud budou centrální banky dál tisknout, logicky poroste i cena ostatních aktiv.

Píši jen o fyzickém zlatu. Papírové je vcelku nanic, pokud nechcete jen prodávat a kupovat.

Wiki - 18-3-2020 v 11:42

Citace: Původně zaslal: MartinS  
Zlato neposiluje.

Podle mě docela vystřelí, pokud se bude dát dostat.

Párkrát ročně se navštěvujeme se známými, kde ženské řeší svoje záležitosti a já se se známým navzájem přesvědčujeme, která z investic je lepší. Já propaguji nemovitosti na bydlení a akcie a on pozemky, kryptoměnu zlato a stříbro. Známý, který propadl zdravému životnímu stylu mi šel ukázat , jak začal doma pěstovat bylinky. Vyčlenil si k tomu místnost se speciálním osvětlením a ve větších „akváriích“ pěstuje nějaké zelené biopotraviny. Celá rodina omezila maso a cukry a stravují se zdravě. Známý si dělá zásoby zlata a v den návštěvy mne přesvědčoval o trendu, kdy ani zlato není to pravé a největší potenciál je ve stříbře, neboť gold silver ratio ve výši 80 svědčí o naprostém podcenění stříbra a začne s nákupy (ta 80 znamená, že zlato je 80x dražší než stříbro). Já jsem pouze konstatoval, že židé taky byl připraveni na horší časy, měli zásoby zlata a další majetek a stejně je to nezachránilo od likvidace. Jeden druhého jsme nepřesvědčili, ale oba jsme se shodli, že současný vývoj je neudržitelný a je načase vytvořit si rezervy, každý svým způsobem. Já jsem skončil rok s 60% v hotovosti a v současné době i po provedených příkupech držím stále 25% hotovosti. Zatím jsem akcie neprodával pouze přikupoval, někdy moc brzy. Se známým jsem se letos nenavštívili, takže jsem se ho na situaci neptal. Když si vezmu letošní vývoj, tak bitcoin je mírně v plusu, stejně tak zlato, ale stříbro ztratilo cca 40%. (Gold silver ratio je 122, to je nejméně za minimálně 50 let).
Osobně jsem přesvědčen, že investice do zlata zase tak výhodná není. Udrží hodnotu, ale v případě, že se situace zlepší a hotovost se bude přesouvat do akcií, tak sešup ceny zlata bude tak rychlý, že nebude možné je se ziskem prodat, protože ani obchodníci nebudou chtít čekat roky na další krizi, aby realizovali zisk. Je to každého volba, ale já osobně preferuji vlastní nemovitost, kde mám minimální náklady na bydlení cca 3000/měs.. Zbytečně neutrácet za spotřebu, vytvořit si rezervu na dobré časy (když si vytvoříte rezervu na špatné časy, tak se jich nakonec dočkáte, což nikdo nechce) a s přebytky nakládat podle svého přesvědčení. Sám jsem byl překvapen, že současné propady cen akcií mne až tolik nevzrušují a čekám na lepší časy. Poučkama se moc neřídím, ale dodržuji, že nejhorší je prodávat v panice. Nějak jsem se až moc rozkecal, asi to bude tím, že jsem zatím nevytáhl kolo, ale nechci to uspěchat, abych nechytil nějaké nachlazení a nemusel se léčit.

Vasek - 18-3-2020 v 13:31

Stříbro bych nepodceňoval, je to hlavně průmyslový kov, bez kterého se neobejde prakticky nic. Dokonce se někde četl, že je ho daleko méně než zlata. Takže by teoreticky mělo být dražší.

Když bych si měl vybrat, tak bych spíše šel do stříbra. Má dle mne ohromný potenciál a jakmile se to rozjede, tak se možná všichni budou divit.

Pavel - 19-3-2020 v 08:59

Citace: Původně zaslal: Vasek  
Stříbro bych nepodceňoval, je to hlavně průmyslový kov, bez kterého se neobejde prakticky nic. Dokonce se někde četl, že je ho daleko méně než zlata. Takže by teoreticky mělo být dražší.

Když bych si měl vybrat, tak bych spíše šel do stříbra. Má dle mne ohromný potenciál a jakmile se to rozjede, tak se možná všichni budou divit.


To zní jako hodně odvážná teorie. Nicméně ten "ohromný" potenciál ještě stále dosud spoustu let nemělo a najednou ho bude mít? Stají za tím nějaká nová technologie či cosi podobného a trh to ještě neví?

MartinS - 20-3-2020 v 08:26

Přesně jak jsem předpokládal

Distribuce dočasně pozastavena. Švýcarská rafinérie Argor Heraeus je uzavřena. Uzavřeno je i víděňské distribuční centrum drahých kovů. Avizovaná doba uzavření je 14 dnů.



viky - 20-3-2020 v 09:28

Citace: Původně zaslal: Vasek  
Stříbro bych nepodceňoval, je to hlavně průmyslový kov, bez kterého se neobejde prakticky nic. Dokonce se někde četl, že je ho daleko méně než zlata. Takže by teoreticky mělo být dražší.

Když bych si měl vybrat, tak bych spíše šel do stříbra. Má dle mne ohromný potenciál a jakmile se to rozjede, tak se možná všichni budou divit.


U stříbra je drobná nevýhoda, při nákupu fyzického stříbra se musí platit DPH.

Vasek - 20-3-2020 v 12:13

Ano, u stříbra se musí platit DPH.

Ale když ho koupí plátce DPH, lze si v pohodě DPH uplatnit a navíc, když se to udělá šikovně, tak pak lze prodat stříbro, aniž by si musel odvádět DPH. je to svým způsobem podvod, ale nedohledatelný.

Řekněme, že státu odvádíš z jiné činnosti DPH v řádu statisíců měsíčně, tak si prostě a jednoduše koupíš stříbro za řekněme 100.000,- Kč měsíčně, s DPH 121.000,- Kč, uplatníš ho a je to. Pak počkáš pár let, FÚ může zpětně kontrolovat 3 roky zpět a máš peníze ze stříbra vyprané.

Sice si porušil nepochybně zákon o účetnictví, ale na to ti nikdo nepřijde. A navíc pokud jsi stříbro kupoval v době, když nebylo kontrolní hlášení, tak už je to vůbec o ničem.

Nyní by to také šlo, ale musel bych se na to podívat, protože kontrolní hlášení trošku komplikuje situaci. Ale vím, že to obejít určitě půjde. Jen to chce myslet a být lepší než FÚ.

Navíc mám k dispozici velmi chytrého daňové poradce a už jsem se s ním na toto téma bavil. A myslím, že jsme dospěli k závěru, že moznosti tu jsou.

Pokud jde o potencionál stříbra, myslím tím investici v řádu deset dvacet let, nikoli roky.



Karma83 - 16-4-2020 v 16:56

Citace: Původně zaslal: Wiki  
Citace: Původně zaslal: MartinS  
Zlato neposiluje.

Podle mě docela vystřelí, pokud se bude dát dostat.

Párkrát ročně se navštěvujeme se známými, kde ženské řeší svoje záležitosti a já se se známým navzájem přesvědčujeme, která z investic je lepší. Já propaguji nemovitosti na bydlení a akcie a on pozemky, kryptoměnu zlato a stříbro. Známý, který propadl zdravému životnímu stylu mi šel ukázat , jak začal doma pěstovat bylinky. Vyčlenil si k tomu místnost se speciálním osvětlením a ve větších „akváriích“ pěstuje nějaké zelené biopotraviny. Celá rodina omezila maso a cukry a stravují se zdravě. Známý si dělá zásoby zlata a v den návštěvy mne přesvědčoval o trendu, kdy ani zlato není to pravé a největší potenciál je ve stříbře, neboť gold silver ratio ve výši 80 svědčí o naprostém podcenění stříbra a začne s nákupy (ta 80 znamená, že zlato je 80x dražší než stříbro). Já jsem pouze konstatoval, že židé taky byl připraveni na horší časy, měli zásoby zlata a další majetek a stejně je to nezachránilo od likvidace. Jeden druhého jsme nepřesvědčili, ale oba jsme se shodli, že současný vývoj je neudržitelný a je načase vytvořit si rezervy, každý svým způsobem. Já jsem skončil rok s 60% v hotovosti a v současné době i po provedených příkupech držím stále 25% hotovosti. Zatím jsem akcie neprodával pouze přikupoval, někdy moc brzy. Se známým jsem se letos nenavštívili, takže jsem se ho na situaci neptal. Když si vezmu letošní vývoj, tak bitcoin je mírně v plusu, stejně tak zlato, ale stříbro ztratilo cca 40%. (Gold silver ratio je 122, to je nejméně za minimálně 50 let).
Osobně jsem přesvědčen, že investice do zlata zase tak výhodná není. Udrží hodnotu, ale v případě, že se situace zlepší a hotovost se bude přesouvat do akcií, tak sešup ceny zlata bude tak rychlý, že nebude možné je se ziskem prodat, protože ani obchodníci nebudou chtít čekat roky na další krizi, aby realizovali zisk. Je to každého volba, ale já osobně preferuji vlastní nemovitost, kde mám minimální náklady na bydlení cca 3000/měs.. Zbytečně neutrácet za spotřebu, vytvořit si rezervu na dobré časy (když si vytvoříte rezervu na špatné časy, tak se jich nakonec dočkáte, což nikdo nechce) a s přebytky nakládat podle svého přesvědčení. Sám jsem byl překvapen, že současné propady cen akcií mne až tolik nevzrušují a čekám na lepší časy. Poučkama se moc neřídím, ale dodržuji, že nejhorší je prodávat v panice. Nějak jsem se až moc rozkecal, asi to bude tím, že jsem zatím nevytáhl kolo, ale nechci to uspěchat, abych nechytil nějaké nachlazení a nemusel se léčit.



ohledně té obavy o zlato, že půjde po uklidnění rychle dolů: při minulé krizi, která se již teď jeví jako slabší, než co nás čeká teď, rostlo zlato cca 4 roky (2008-2012), na cca 2,5 násobek, než začalo klesat

a o tom, kolik momentálně chystají do ekonomik napumpovat centrální banky ve srovnání s krizí minulou se tu již někde psalo, to co dřív za měsíce, teď v rámci dnů, tudíž s tím poklesem zlata bych si nebyl tak jistý


Karma83 - 16-4-2020 v 17:02

a ve srovnání s akciemi, když si vezmu například dow jones index, od propadu 2008 trvalo dlouhých 9 let, než se index dostal na 2,5 násobek, zlatu to trvalo tedy polovinu času

Karma83 - 16-4-2020 v 17:05

dividendové akcie však celých těch 9 let vyplácely dividendy, tudíž si vlastně upravím svou úvahu: se započtením dividend měly akcie výkonnost podobnou jako rostoucí zlato (2008-2012)

Wiki - 16-4-2020 v 17:22

Na webech se najdou různé srovnávače pro zlato a akcie. Zde je jeden, který srovnává akcie, nemovitosti a zlato za mnoho let
https://finlord.cz/2017/08/zlato-nejlepsi-uchovatel-hodnoty/

Karma83 - 16-4-2020 v 17:36

Citace: Původně zaslal: Wiki  
Na webech se najdou různé srovnávače pro zlato a akcie. Zde je jeden, který srovnává akcie, nemovitosti a zlato za mnoho let
https://finlord.cz/2017/08/zlato-nejlepsi-uchovatel-hodnoty/


zajímavé, potvrzuje to to, že zlato je dlouhodobě pouhý uchovatel hodnoty, nic víc, nicméně v době krize může krátkodobě být stejně výnosný, dokonce i výnosnější než akcie

Karma83 - 16-4-2020 v 18:14

a ještě jednu zajímavou věc bych zmínil, zlato je nyní na historickém maximu v CZK, nicméně v USD ještě pořád do topu téměř 200 USD chybí a nemyslím si, že by tato krize nedosáhla min na vyrovnání dolarového maxima, podle rychlosti tisku peněz hádám, že ho ještě překoná

Georg - 16-4-2020 v 19:10

Prosím o radu. Rád bych prodal zlomkové zlato 18 karátů. Doporučíte někdo výhodného obchodníka?

Karma83 - 16-4-2020 v 19:52

já prodával neinvestiční zlato na avarrio.cz, které má výkup v Praze, šidí sice na váze i ryzosti, ale i přesto je výsledná výkupní cena nejvyšší, jakou jsem kde objevil. Nicméně ještě nedávno měli kvůli covid-19 zavřeno, určitě neprodávat někde ve zlatnictví, tam nabízejí úplně směšné výkupní ceny

Karma83 - 16-4-2020 v 20:04

a pokud má někdo další tipy na nějaký dobrý výkup, rád se také dozvím

viky - 17-4-2020 v 12:19

Citace: Původně zaslal: Karma83  
a ještě jednu zajímavou věc bych zmínil, zlato je nyní na historickém maximu v CZK, nicméně v USD ještě pořád do topu téměř 200 USD chybí a nemyslím si, že by tato krize nedosáhla min na vyrovnání dolarového maxima, podle rychlosti tisku peněz hádám, že ho ještě překoná


Další doporučovatel zlata :). Teď je zrovna vhodná doba koupit zlato, zvláště když cena je na maximu :lol::lol:.

Investice se dělá tak, že se kupují aktiva, když jsou ceny nízké a ne naopak.

Pavel - 17-4-2020 v 12:38

O zlatě každému podle jeho vkusu. Aktuálně je už zase maličko pod 1700 dolary, tedy těsně pod cca 7 letém maximu.

Zlato.jpg - 50kB

Pavel - 17-4-2020 v 12:40

A ještě 5 denní graf ceny:

zlato 5days.jpg - 45kB

Karma83 - 17-4-2020 v 19:20

Citace: Původně zaslal: viky  
Citace: Původně zaslal: Karma83  
a ještě jednu zajímavou věc bych zmínil, zlato je nyní na historickém maximu v CZK, nicméně v USD ještě pořád do topu téměř 200 USD chybí a nemyslím si, že by tato krize nedosáhla min na vyrovnání dolarového maxima, podle rychlosti tisku peněz hádám, že ho ještě překoná


Další doporučovatel zlata :). Teď je zrovna vhodná doba koupit zlato, zvláště když cena je na maximu :lol::lol:.

Investice se dělá tak, že se kupují aktiva, když jsou ceny nízké a ne naopak.



Já ho nikomu nedoporučuji, každý ať si investuje podle svého uvážení. Koupil jsem 12/2019 za 1080 Kč za gram, nyní je o téměř 300 Kč dražší, tj. cca 28% za 5 měsíců (při mém objemu nákupu už to dělá téměř 600 tisíc Kč momentálního nerealizovaného výnosu). S prodejem nicméně přesto ještě počkám. Maximum v Kč vůbec nic neznamená.

Karma83 - 17-4-2020 v 19:22

A souhlasím, že se kupuje, když je levné. Proto jsem v prosinci loňského roku nekupoval akcie ani nemovitosti, obojí na maximu. Kupoval jsem zlato, protože bylo podle mě nejlevnější z těchto tří druhů aktiv. Nepsal jsem teď kupujte, jen že podle mě stále nehrozí, že by šlo extrémně dolů a že spíš ještě poroste.

Karma83 - 17-4-2020 v 19:51

V budoucnosti chci přejít ze zlata do akcií. Řídit se přesně tím, kupovat když je levné. Nevyhýbam se však žádným druhům aktiv, jelikož ve výsledku jde vždy o zisk, nezáleží z čeho pochází. Momentálně je situace hodně nejistá, tudíž akcie ještě nemusí mít své dno a zlato svůj vrchol.

Karma83 - 17-4-2020 v 19:56

Citace: Původně zaslal: viky  
Citace: Původně zaslal: Karma83  
a ještě jednu zajímavou věc bych zmínil, zlato je nyní na historickém maximu v CZK, nicméně v USD ještě pořád do topu téměř 200 USD chybí a nemyslím si, že by tato krize nedosáhla min na vyrovnání dolarového maxima, podle rychlosti tisku peněz hádám, že ho ještě překoná


Další doporučovatel zlata :). Teď je zrovna vhodná doba koupit zlato, zvláště když cena je na maximu :lol::lol:.

Investice se dělá tak, že se kupují aktiva, když jsou ceny nízké a ne naopak.



Pochlubte se tedy Vy, co jste kupoval levného v prosinci loňského roku, zda se řídíte svou poučkou. Jestli je něco levné totiž ukáže vždy až budoucnost, ne to, co si v té chvíli myslíme. A kupovat akcie v roce 2019 po nejdelším období konjunktury v historii mi nepřipadá jako kupovat něco, co je levné. Krize vždy přicházejí, je jedno, zda je vyvolá krach hypoték, nebo špatně upravený netopýr. Navíc zadlužení stále roste, minulá krize se odložila pouze tisknutím nekrytých peněz a dnes je vše ještě mnohem horší. Řeší se zase dalším QE v mnohem větším objemu. Nic neroste do nebe.

zanek - 20-4-2020 v 19:11

Ropa je dneska masakr :lol:. Niz a niz kazdou minutu.

juras - 20-4-2020 v 19:22

ropa stojí 0,05 USD :)

kraken - 20-4-2020 v 19:53

já bych si jeden barel na minus 23 USD koupil

viky - 21-4-2020 v 09:47

Citace: Původně zaslal: kraken  
já bych si jeden barel na minus 23 USD koupil


Je tu droboulinký problémek, kontrakt je na 1000 barelů a ropu si musíš vyzvednout v Texasu :lol::lol::lol:.

MartinS - 21-4-2020 v 13:24

Co je blbé u zlata vzrostla marže alespoň u zlataky.cz z nějakých 4% na 13% to je docela síla, snad až ho bude na trhu dostatek, tak zase marže klesne. Zatím se v moc obchodech dostat nedá.

Ladislav - 12-5-2020 v 13:30

Nespekuluj na burze, nebo ztratíš všechny peníze!
Drž solidní blue chip akcie doživotně kvůli dividendám, pokud nebude firmě hrozit bankrot!

Daytrader podivné národnosti - Syed Shah bytem Kanada, měl 20.4.2020 ráno na kontě 77.000 dolarů. Za pár tisíc dolarů koupil futures na ropu, při poklesu ceny za pár tisíc dolarů levně přikoupil. Jenže cena ropy toho dne klesla pod nulu na mínus 37,63 dolarů za barel a computer brokera Interactive Brokers ukazoval stále cenu 1 cent, protože na negativní ceny není programován.
Při zavření burzy na komodity 20.4.2020 dlužil Syed Shah brokerovi 9 milionů dolarů a z části si za to může broker sám, protože jeho computer neumí oznámit ceny komodit pod nulou.



Wiki - 13-7-2020 v 09:40

Česká národní banka se v období od května 1997 do září 1998 zbavila 85 procent zlatých rezerv (zásoby se snížily z 61,9 na 7,8 tuny). Cena zlata se tehdy pohybovala prakticky na svém úplném dně za celé období posledních čtyřiceti let (323 dolarů za unci). V současné době, kdy zlato dosahuje dlouholetých maxim, tak ČNB koupila 1,2 tuny zlata.
Je vidět, že tam jsou opravdu odborníci.
Weberova definice odborníka:
Odborník je člověk, který toho ví čím dál víc o čím dál méně věcech; dokonalosti dosahuje ve chvíli, kdy ví absolutně všechno o ničem.

Ladislav - 28-7-2020 v 06:39

Snad by bez rozmnožování počtu dolarů byla cena zlata v dolaru celý rok stejná.
Nechci ztrácet čas zjišťováním, zda počet švýcarských franků a norských korun letos stoupl.
Ale jestli je ve Švýcarsku a v Norsku množství peněz celý rok stejné, snad bude i cena zlata u nich celý rok stejná.
Jestli však se počet dolarů letošní rok zdvojnásobí, snad se to množství peněz jmenuje M1, pak se zdvojnásobí letos i cena zlata v dolaru a kurzy mnohých amerických akcií. Akcie Tesla více, akcie aerolinií méně.
Vy jste v Praze poučováni prolhanými médii, že hospodářství v USA je zdravé a hospodářství téměř celé Evropy je v krizi. Jenže opak je pravdou. Hospodářství v USA je letos kvůli čínskému viru asi tak nemocné jako roku 1930. A zločinná americká centrální banka FED asi skutečně zdvojnásobí letos počet dolarů. Jestli na konci roku nebude dolar v euru a v české koruně 2x levnější než na počátku roku, je to jen tím, že počet eur a českých korun také letos silně roste, ale nebude zdvojnásoben.

Stanislav - 31-7-2020 v 16:49

Zlato dnes pokořilo hranici 2000 USD za unci. Dokud nebude účinná vakcína proti té netopýří chřipce, tak určitě zažijeme ještě růst této podivné nerozumné investice, která nemá žádnou dividendu a ani řádné tržní ocenění. Až porostou akcie, tak se cena zlata opět vrátí pod 1300 USD za unci.

Georg - 31-7-2020 v 17:39

Před 20 lety jsem si koupil zlaté řetízky z Dubaje. Současná cena je 3x vyšší na výkup zlata než investice a to cenu kazí nízký dolar. Před 10 lety jsem koupil zlaté mince a současně se draží za 3x vyšší cenu.
 Stran:  1