Diskusni forum pro akcie

Otázky a odpovědi

Investor - 27-3-2012 v 05:44

____LH64c.JPG - 21kB

Ptejte se zde na cokoliv o investování i jinak.
Ale ne na počasí, ani kolik je hodin.
V nejhorššim případě se zde spojíme s informací na hlavním nádražží.

Ladislav - 29-3-2012 v 02:11

" "Mám na Vás dotaz, proč investoři opouští akcie ropných společností v době krize. Jako podklad mohu uvést akcie na finviz.com: např TSO nebo VLO. V roce 2009 se propadly na trojnásobek své hodnoty. Domníval jsem se, že těžební společnosti mají zajištěn zisk i v době krize, proč tedy nezájem investorů." " M.N
Se propadly na trojnásobek nebo na třetinu?
Od 2007 do března 2009 se propadla hluboko většina akcií na světě.
Proč by měli investoři prodávat akcie těžebí společnosti? Vždyt' 60% akcií prodávají a nakupují automatické programy samy. Investoři by ty akcie chtěli mít, ale jejich hloupý automat jim je vyhodí z portfolia a tak nemohou investoři nic jiného dělat než jejich obchodní automat vypnout.
Jistě benzín a nafta je potřeba v krizi i bez krize stále, protože ani v krizi se doprava nezastaví.

Lubos - 29-3-2012 v 09:13

Naftu a beznin sice v krizi je treba ale jej cena aj v r. 2008 klesla tak zrejme sa predpoklada jej pokles ale zatial jej cena rekordne stupa aspon na pumpach to tak vidim.

witsarah - 29-3-2012 v 13:51

opet zde, a vsechny zdravim
Q: ve strarem foru bylo mozne vlozit obrazek, ted tam vidim pouze odkaz na obrazek na webu? Je nejake reseni?

Ladislav - 29-3-2012 v 15:35

Sem lze přece dát obrázek taky.

1) Když má obrázek adresu http://....jpg apod.
dáme adresu obrázku mezi [ img]http://....jpg[ /img] ale bez mezer mezi [ img

2) Nebo po publikování příspěvku je možno kliknout Edit a pak Browse a naládovat do příspěvku obrázek z vlastního computeru. A pak kliknout Změnit příspěvek.

mnam - 30-3-2012 v 19:37

Q: začínám s investováním na začátek sem si koupil několik akcií Fortuny. Zatím bylo všechno jak sem čekal, jenže dneska mi od fortuny přišlo 100 a nijak nemůžu zjistit proč ? Nejde ani tak o částku ale o důvod. Dá se u zprostředkovatele nějak dohledat proč to přišlo ?

Ladislav - 30-3-2012 v 21:13

______Girls.JPG - 226kB

Čeho ti přišlo 100?

Matej1992 - 30-3-2012 v 22:39

Tipujem ze dividenda a asi v CZK lebo keby to bolo v EUR tak to musi byt dobre zabezpeceny zaciatocnik :lol:

mnam - 31-3-2012 v 07:49

Omlouvam se v korunách to je. Jde to nějak dohledat ?

Ladislav - 31-3-2012 v 10:02

Většina lidí zde se zajímá jen o akcie největších firem. Malé firmy jsou velice riskantní a zvláště když jsou to akcie z české burzy. Z českých akcií nepřipadá nic v ůvahu než akcie ČEZ. A některý jiný rok akcie Philip Morris. To je vše. Za nějaký rok nějaký český miliardový lump přijde na to, že má málo miliard a že by mohl český lid žádat ke kase. Tedy část jeho miliardového koncernu oddělí a pojmenuje zajímavým jménem a registruje v cizině a začne od toho prodávat akcie na burze Praha. A lidi mu dají potřebné miliony korun. Divim se, když je takový malý zájem o české akcie a růst nebo pokles kurzu akcie ČEZ se svádí na cizince, kdo pak kupuje ty akcie malých českých firem. Možná však je v Čechách všechno naruby a v Čechách lidé kupují více akcie malých firem než velkých firem. Možná také, že některý český fond dělí peníze pravidelně na všechny akcie, na každou stejné miliony, jak na ČEZ a.s., tak na Shit a.s. a Dreck a.s. a proto jsou ty akcie malých firem rychle vyprodané, jen akcie ČEZ jsou k dostání.
Moudrý investor koupí akcie jen, když jsou známy všechny možné poměry ohodnocení a také očekávaný růst zisku. U akcie Komerční banka neni známo P/S, to je špatné. Očekávaný růst zisku českých firem je znám jen z německé webstránky www.onvista.de a to jen pro 4 největší české firmy. To je také špatné, když se to očekávání nemůže porovnat v několika médiích.

Tedy nespekulovat s akciemi AAA Orco KIT CETV Fortuna ECM NWR und so ein Dreck, když neni známo PE PB PS PC a očekávaný růst zisku G !! Oznamovat očekávaný růst zisku českých firem je v Čechách trestné. Vrchnost tedy dělá vše možné, aby veřejnost oklamala s akciemi a pomohla manipulaci na burze pouhým doporučením akcie koupit, i kdyby se čekal pokles zisku podniku letos na polovinu, což by měl logicky provázet pokles kurzu akcie, nebot' každý kvartál, 4x ročně mohou být akcionáři zle zklamáni hlášením o poklesu zisku minulý kvartál.

Illegale - 1-4-2012 v 14:35

Ahoj všichni, jsem nováček, tu na foru i na burze. Mám dotaz, pokud by mi někdo odpověděl, byl bych potěšen.
Koupím akcie před rozhodným dnem a držím ji v rozhodný den, když je prodám po rozhodném dni dostanu dividendu, nebo musím držet akcie do dne výplaty dividend. Díky

Investor - 1-4-2012 v 16:33

10.1 Kdo má právo na dividendy
Důležité dny pro dividendy následují v tomto pořadí: declaration date (den schválení výšky dividendy) - ex-dividend date (den odečtení dividendy) - record date (rozhodný den dividendy) - payment date (výplatní den dividendy). V declaration date den představenstvo společnosti schválí výši dividendy. V ex-dividend date den se dividenda odečte z kurzu akcie. V record date den se zjišťuje, kdo je registrován jako akcionář. V payment date den akciová společnost odesílá akcionářům na konta dividendy. Dividendu dostane jenom ten, kdo má akcie koupeny už před ex-dividend date dnem a od toho dne drží akcie ještě i celý record date den. Pro dividendu není nutné mít akcie už v declaration date den, ani není nutno mít akcie ještě v payment date den. V ex-dividend date den se odečte vyplacená dividenda nebo tehdy vyplacená část roční dividendy z kurzu akcie, takže jestliže se vyplatí najednou celá roční dividenda 6% z kurzu akcie, nesmíme se leknout, když ten den ztratí naše akcie -6 %. Kdo si chce koupit akcie jen kvůli vysoké dividendě a pak je prodat, musí si tedy často počkat několik dní, až bude moci prodat akcie beze ztráty a musí započítat i daň z dividend, daň z výdělku z prodeje akcií a nákupní a prodejní poplatek za akcii, aby mohl posoudit, zda se to vyplatí držet akcie jen málo dní kvůli dividendě.
V Německu může být declaration date (den schválení dividendy) totožný se dnem, kdy je výroční setkání akcionářů = Hauptversammlung (HV) = Annual General Meeting (AGM) a dividenda se platí několik dní po HV. V USA bývají ty čtyři důležité dny před AGM a po AGM zas, neboť se platí dividenda 4× ročně po částech. Je-li výnos dividendy 6%, pak v USA klesne v ex-dividend date den akcie o 1,5% a to 4× ročně. Kdo má americké akcie jen od ex-dividend date do record date, ten získá právo jen na budoucí 1/4 dividendy.

Termíny placení dividend
České, německé a francouzské podniky a banky platí dividendy 1× ročně. Britské podniky a banky platí dividendy po částech 2× nebo 4× ročně. Španělské podniky a banky platí dividendy po částech 2x nebo 4× ročně. Americké podniky a banky platí dividendy po částech 4× ročně. Nizozemská dividenda od Royal Dutch Shell chodí 2× za rok. A z jiných zemí už dividendy nepotřebujeme.
Datum placení dividend můžeme hledat na webstránce každé firmy u investor relations a najdeme často jen datum placení dividend vloni, ex-dividend date den a record date den. Letošní rok ale budou akcie vypláceny většinou stejný den jak vloni, není-li to letos zrovna den pracovního klidu.
:dork: http://nr1a.com/kniha.htm :dork:

Karadjordje - 4-4-2012 v 12:12

Ahoj,
mám dotaz,
na jaké burze kupovat akcie USA? Na německé nebo v USA? Jak je to s měnovým rizikem?
Pokud koupím akcie USA v německu, dividenda chodí v dolarech a pak převod dolar na euro za které, musím akcie koupit....zdá se mi to nějaké složité a zbytečné poplatky za konverzi.
A pokud bych nakupoval jenou, dvakrát do roka po dobu 20 a více let, nezprůměroval by se kurz?

Díky moc za radu...

Ladislav - 4-4-2012 v 12:46

Pokud chceš komplikace, pak můžeš mít na www.brokerjet.cz konto na koruny, euro a dolary a kupovat přes Brokerjet akcie české na burze Praha, německé na burze Xetra a americké na burze New York.
Pokud nechceš žádné komplikace, můžeš mít jen konto na euro a kupovat akcie celého světa na burze Xetra a ty co tam nejsou, na burze Frankfurt.
Já mám u www.brokerjet.at jen konto na euro a kupuju i české akcie Čez nebo americké akcie a jiné jen na Xetra a Frankfurt.
Pokud máš jen konto na euro, budeš na něj dostávat americké dividendy v euro, poplatky z převodu jak u weksláků v Praze nejsou žádné.
Pokud bude dolar slábnout proti euru nebo koruně, tak bude hodnota vodorovně jdoucí americké akcie v euro nebo v koruně ubývat. Však ochrana nemá význam, nebot ta ochrana měnového rizika může sežrat 5% z tvojeho kapitálu za rok.
Pokud budeš kupovat akcii několikrát, samozřejmě vznikne průměrný nákupní kurs.

Gejza - 5-4-2012 v 12:50

Přeji pěkný den
Máte někdo zkušenostri s tímto http://www.lifeforestry.com/ ? Juklo to na mě na onvistas .de. Jestli to google dobře přeložil koupím si stromy ty někde někdo zasadí a až za sto let vyrostou budu v balíku.

Ladislav - 7-4-2012 v 22:10

Jak fungují zásilky na dobírku?
Adresát dá peníze pošt'ákovi při převzetí balíku.
A týden po odeslání balíku se odesílatel hlásí s potvrzením o odeslání na poště,
aby mu pošta dala peníze?

Karadjordje - 10-4-2012 v 14:27

Jěště by mne zajímalo proč je cena TESCA 4eu v librách je to přes 300. To nějak nesedí....
Díky

Reinvestor - 10-4-2012 v 14:32

Cena na Anglicke burze je tusim v pencich,a ne v librach

pinokio - 10-4-2012 v 20:22

Ještě odpověd na tu dobírku.Posílal jsem několikrát.
Adresát si většinou dobírku vyzvedne na poště tak že ji zaplatí a pak mu pošta balík vydá to že je v něm například cihla je už nezajímá.
Odesílatel má vyplněn tzv.podací lístek na kterém uvede obráceně adresy dojde mu domů složenka typu A a částku si může vyzvednout kdekoliv v ČR na kterékoliv poště.
Tato akce většinou trvá tak cca 3dny.

Jan K - 11-4-2012 v 08:57

Co rikate na FSLR? http://www.onvista.de/aktien/analysten-schaetzungen.html?ID_...
http://www.onvista.de/aktien/kennzahlen/fundamental.html?ID_...


Lubos - 11-4-2012 v 11:08

Ziadna dividenda, teda nezajem.

Adam - 11-4-2012 v 11:59

FIRST SOLAR INC.
V současné době neni nikde jinde více zničující konkurence jak mezi firmami na zařízeni pro solární energii. Několik solárních firem letos v Německu přihlásilo insolvenci a pak i konkurs a bankrot, také se solárními firmami v USA a v Číně je zle. Kdejaký výrobce levné obuvi v Číně začal před pár lety dělat levné solární zařízení, které bohužel nebylo zakázáno dovážet do Evropy a do USA, aby zničilo domácí firmy.
Tedy nikdy více žádné solární akcie nebudou už kupovány.
Je vhodné koupit jen levné akcie od podniků a bank, kterým žádná konkurence nebrání a nebude bránit letos a další léta zvyšovat zisk, platí nadprůměrnou dividendu, mají nízké zadlužení a pozitivní free cash flow.

Gejza - 13-4-2012 v 16:00

Přeji pěkný den
Koupil jsem akcie GlaxoSmithKline doufám,že to byla dobrá volba. Akcií je hodně peněz málo tak mi prosím poraďte co koupit dříve. BP,PDLI [NASD] PDL BioPharma, National grid plc. nebo Atlas Pipeline Partners LP.
Děkuji

Ladislav - 13-4-2012 v 16:21

Záleží na tom, zda chceš akcie držet 1 rok a pak prodat nebo 30 let pro dividendy.
Když jsi si dobře prohlédl ocenění akcií a očekávaný růst zisku na www.onvista.de a http://finance.yahoo.com a v magazínu Börse Online a víš, čím se ty firmy zabývají, pak toho víš z nás nejvíc. Ostatní lidé mohou vyslovit mínění teprve pak, když budou kontrolovat to, co už ty máš hotovo.

Akcie Glaxo Smith Kline je příliš drahá s PB 8,7

BP nečeká letos žádný růst zisku.

PDLI vypadá dobře http://finance.yahoo.com/q?s=PDLI
však je to příliš malá firma za 0,8 md. USD a riskantní biotech firma, u kterých by se mohl vyplatit stop loss order. Nebot když malé biotech firmě neni schválen nový medikament, může akcie ztratit -70% během jednoho dne a třeba už dnešní otevírací kurz je 70% pod včerejším závěrečným kurzem, takže stop loss -15% by nic nepomohl.

National Grid a Atlas Pipeline čekají pokles zisku a mají potenciál klesat.

Je to chvályhodné, že neopisuješ od nikoho a hledáš sám zlatý důl. Snad si byl v zoologické zahradě a nechal si tam vybrat náhodně akcie od nějaké opice. Protože podle známého příběhu opice vybrala výnosnější akcie než vysoce studovaný expert. :)
Ale nemusíš si dělat žádnou námahu s tim výběrem a koupit akcie na jeden rok jen podle sympatie k firmě, pokud se jedná o jednu firmu s dobrým potenciálem akcie tento rok ze seznamu akcií: Akcie na rok 2012 :punk: http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=1

Ladislav - 13-4-2012 v 17:10

:question: :question: :question:
Jedna městská knihovna v jednom českém velkoměstě by možná vzala moji knihu na fakturu.
Víte někdo, jak se posílá někomu něco na fakturu a může člověk sám, který nemá žádnou firmu, napsat na kus papíru nějakou fakturu?
Nebo je faktura možná jen na nějakém formuláři z papírnictví a je na tom danový doklad a číslo objednávky a variabilní symbol?
A to člověk sám bez firmy nezvládne, poslat knihu na fakturu?

Reinvestor - 15-4-2012 v 10:58

Nevite někdo,jestli existuje něco jako pojištěni proti bankrotu firmy?

Stanislav - 18-4-2012 v 17:10

Když jsem včera zadával příkaz na nákup QSC, tak se na mě usmívala Emilova MONEY EXPO 2012. Dnes mi přišel výpis a úložiště bylo změněno z Frankfurtu na Vienna? Nákupy předtím byly vždy v úložišti Frankfurt. Co se děje?

Všivákům německým bych platil 26,375% a všivákům rakouským ,, pouhých,, 25% srážkovou dań, i když mají s námi smlouvu o zamezení dvojitého zdanění. Stalina na ně! :dork:

seal - 18-4-2012 v 20:44

Citace: Původně zaslal: mnam  
Q: začínám s investováním na začátek sem si koupil několik akcií Fortuny. Zatím bylo všechno jak sem čekal, jenže dneska mi od fortuny přišlo 100 a nijak nemůžu zjistit proč ? Nejde ani tak o částku ale o důvod. Dá se u zprostředkovatele nějak dohledat proč to přišlo ?


že by změna oproti "close".....fortuna má dividendy v červnu, tedy loni měla.:info:
nebo se obchod vypořádal po částech....během několika dní.

Zbynek - 20-4-2012 v 19:34

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jestli nevíte, proč klesala poslední dobovou akcie Telefonici. Na stránkách Telefonici jsem také nenašel nic o dividendě pro rok 2012.
Dále jaký máte názor na akcie Metro, Veolia Environnement.

Předem děkuji za vaše názory a odpovědi

Ladislav - 20-4-2012 v 20:00

Když tady nejsou otázky, je to bída a nuda, že se tu nic neděje.
A když tady jsou otázky, tak neni čas na odpovědi.
Ale burza je zavřená ted dva dny a do pondělka už zde bude několik odpovědí.

Matej1992 - 20-4-2012 v 23:01

Pokial myslis Telefonicu spanielsku, tak vacsina spanielskych akcii ide dole spolu so spanielskom v poslednych dnoch a zaroven velka cast investorov neveri v udrzanie dividendy a dlhov zaroven; takze podla mna pre to.
Veoliu sme riesili na starom fore a pokial si pamatam zaver bol cca taky, ze nie je to zla firma len sa musi oddlzit a hlavne sustredit sa na ziskove operacie, pretoze ma nizke marze/zisky/.

Stanislav - 21-4-2012 v 08:56

Ta španělská Telefónica S.A. má pouze 21% vlastního kapitálu koncem roku 2011, což v porovnání s konkurencí je dosti slabé. Pokud nebude nucena někdy v blízké budoucnosti i své podíly prodávat? Nezávislí konkurenti mají menší marže EBITDA a domnívám se, že s rozvojem modernizace budou k nim firmy i zákazníci odcházet. V Německu se příjmy v telekomunikacích zmenšily dost podstatně a tento trend bude pokračovat i pod přílivem nových technologií. Nedomnívám se, že by někomu stačilo mít pouze kecafon s drahým poplatkem, ale také k tomu i standartní laciné připojení k internetu. Kdo přijde s nejnižší a nejkvalitnější nabídkou, tak ten určitě vyhraje. Peníze se válejí na podlaze, jen se pro ně shýbnout! :lol:

mikroakcionář - 21-4-2012 v 16:45

Nevíte někdo kdy je vyplatní den dividendy od Telefonica S.A. a expirace? Kolikrát do roka chodí divi? Někde jsem dřív narazil, že 2x do roka.

Ladislav - 21-4-2012 v 19:47

Vloni poslala španělská Telefonica SA 2x dividendy,
přibližně po každé polovinu té roční dividendy.
Dań je 19%.

Zbynek - 22-4-2012 v 20:47

Děkuji všem za odpovědi. Přemýšlel jsem o koupi Telefonica SA, ale nyní jak se dočítám, asi raději tuto akcii vynechám.

pinokio - 23-4-2012 v 10:46

no mě by právě dost zajímal Ladislavův názor na Telefonicu .
můj je ten že má dobře rozjeté aktivity v zemích jižní ameriky.
A je to velký globální operátor.

Lubos - 23-4-2012 v 12:12

Tá Telefonica Sa ma tiež zaujíma. Kedý má vlastne ex-date?

Prater - 23-4-2012 v 16:35

Skor by som uvazoval nad France Telecom - dnesna cena 9,9 je najnizsia minimalne za poslednych 5 rokov, pricom zisky su porovnatelne s rokom 2008, kedy bola cena cca 25 eur.

V juni sa bude vyplacat dividenda 0,8 eur/akcia - 8% hruba divi k dnesnemu kurzu
V septembri sa bude vyplacat divi 0,6 eur/akcia - 6% hruba divi k dnesnemu kurzu.

Fundamenty su lepsie ako pri telefonice a je mozne celu dividendu za rok skasnut v priebehu 3 mesiacov jun- september. Dalej mozno spekulovat aj na rast ceny (nemam taketo spekulacie velmi v laske), kedze momentalne je France Telecom tak nizko ako uz velmi davno nie.

Na druhej strane sa da predpokladat, ze po payment date cena opatovne klesne zhruba o vyplatenu dividendu, takze existuje riziko, ze kapitalovy vynos bude aj zaporny...

Rad si vypocujem akykolvek komentar k tomuto napadu


Ladislav - 23-4-2012 v 17:00

Já se starám poslední dny jen o prodej mojí německé knihy v Německu.
A v pátek budu v jednom milionovém německém městě s několika Němci ve veliké hospodě moji knihu slavit. Abych tam několik knih hned prodal. Tři páni dostanou moji knihu zdarma za spolupráci.
Jestli hlavní knihovna Wien, Zörich, Berlin, Hamburg a München moji knihu nekoupí, tak ji dostanou zadarmo a pak ji koupí čtenáři z knihoven, abych jim nevynadal do ho-en :lol:

Telefonica SA neni akcie na letošní rok, ale akcie na stálo na dividendy jako důchod. Pak je ale dobré mít důchod z dividend z 10 až 20 různých akciích.
http://www.comdirect.de/inf/aktien/detail/uebersicht.html?ID...
Telefonica SA akcie by se měla koupit, jakmile trochu začne růst. A každý rok trochu přikupovat. Dnes je v trendu klesajícím. Já koupim akcie Telefonica už asi potřetí, asi v polovině června. Že je mám v mínus, to nesleduju. Jakmile začne trend rostoucí a koupim, tak další týden už muže trend klesající pokračovat. To je mi jedno. Čím levnější, tim více kusů koupim a dividenda je víc procent z kapitálu a neprodám akcii nikdy.

Lubos - 24-4-2012 v 09:06

Ladislave díky za odpoveď ohladom Telefonici ale ešte náhodou nevieš kedy má ex-date?

Karadjordje - 30-4-2012 v 12:16

Prosím vás,

jak je to se zdaněním pokud USA akcie nakoupím a prodám na americké burze nebo na XERTĚ? je tam nějaký rozdíl?
A u dividend?

Díky

Ladislav - 30-4-2012 v 14:49

Akcie při prodeji s výdělkem v Německu nebo v USA nejsou zdaněny automaticky. Výjímka nastane asi tehdy, když člověk bydlí v Německu a má konto na akcie v Německu. Pak mu možná banka vezme z výdělku automaticky daň. Však kdo prodá americké akcie v Německu na burze Xetra nebo Frankfurt přes Brokerjet v Rakousku, tomu z výdělku s akciemi stržena daň neni.
Z dividend jsou strženy daně automaticky v zemi, kde sídlí podnik, který dividendy poslal. Někde je strženo 10%, jinde 15%, 19%, 25%, 26%, 30% nebo 35%.
Daň 10% z dividend strhne Británie a Čína. Daň 15% z dividend strhnou Čechy, Nizozemsko, USA, Japonsko, Brazílie, Korea, Jizní Afrika. Austrálie 15% nebo fully franked dividend 0%. Španělsko 19%. Daň 25% z dividend strhnou Francie, Belgie, Rakousko, Norsko, Kanada. Nemecko asi 26,5%. Italie 27%. Finsko 28%. Švédsko 30%. Švýcarsko 35%.

Karadjordje - 1-5-2012 v 12:17

Takže je jedno kde nakoupím, že. Jestli na NYSA nebo XERTA. Kapitálový výnos daním až v ČR. Chápu dobře....?

Ladislav - 1-5-2012 v 13:00

Jestli koupíš akcie na Nise nebo na Odře je jedno.
Asi bys je měl prodat v té zemi, kde jsi je koupil.
Asi je nemožné koupit akcie s tickerem GE za dolary na Nise
a prodat je s číslem ISIN US3696041033 za eura na Odře.
Kdo bydlí v Čechách, jestli se nepletu, měl by platit daň po prodeji akcií s výdělkem jen tehdy,
jestli držel akcie kratší dobu než 6 měsíců.

Xetra - vlastní sestra másla.
NYSE pomůže každé kryse.

Ladislav - 1-5-2012 v 13:31

Lidi si stěžovali na hlavním nádraží, že jim na konto u Fia přišly dividendy Telefonica SA 2x zdaněné. Tak jsem to jen zopakoval. Třeba je to dnes jinak.

Moje portfolio z 20 akcií na stálo je taky pro krásu (nebo pro diversifikaci). Myslím, že se každý majitel akcií United Technologies může radovat, že ty akcie má. Zabezpečení proti poklesu hodnoty kapitálu mne nezajímá, protože ty akcie nechci nikdy prodávat. Jen bych prodal jejich část za pár let a koupil za to vlastní byt. Je velice nepříjmné, že některé akcie daji dnes méně než 3% z kurzu jako dividendu. Jenže v době nízkých kurzů a vysokých dividend v březnu 2009 jsem mohl koupit jen za 1.000 euro akcie. Neměl jsem všechny peníze volné, nebyl jsem bez akcií, ale měl za všechny peníze akcie koupeny - každý den od 2000 do 2012 jsem měl všechny peníze v akciích - jako oprimista, který se nenechá od proroků krachu od akcií nikdy odradit.

O dani z australských dividend se povídá na australských webstránkách, že je zdanění různé. Já nevim podrobnosti. Jen to že: Austrálie 15% nebo fully franked dividend 0%. Který Australan nebo cizinec má právo na fully franked dividend zdaněnou 0%, to nevim.

Matej1992 - 1-5-2012 v 18:19

Neviem ako presne to ma Ladislav v hlave usporiadane, ale tomu co on robi by som rozumel v pripade, ze mam uz slusnu ciastku v akciach a chystam sa na dochodok. Priklad je podla mna vzdy najlepsi na pochopenie:
Mam 400 000€ v dividendach. Co s nimi urobim?? Dam to do dividendovych akcii, ktore neklesali a nerastli ani normalne, ani pocas velkej krizi, su nadnarodne konglomeraty a dividendu zvysuju cca o inflaciu kazdy rok a teda mozem ratat s rocnym tokom penazi z dividend vo vyske 3- 4% teda 12-16 tisic €, z ktorych v pohode vyzijem. :)
Ale ano pokial mam/s v plane zacinat je lepsie investovat do akcii ktore viac rastu ako su stabilne, aj ked netreba zabudat na diverzifikaciu. Ale zase nic ti nezaruci ze nebudes v strate alebo ze sliapnes mimo a tvoja akcia poleti raketovo dolu, ale toto je riziko ktore ma vyvazit nase vynosy. :)

sporic - 1-5-2012 v 21:45

Zdravim,
zajimalo by me proc se tolik propadla akcie Repsol. Za poslednich nekolik mesicu jsem v relativne velke ztrate a nevim, zda mam redit a nebo jen cekat. Doporucili by jste mi nejakou akcii, ktera by v soucasne dobe stala za koupi?

Ladislav - 2-5-2012 v 02:43

Dividendy Telefonica SA pro Slovensko:
11.05.2010 0,52650 €/ ks
08.11.2010 0,52650 €/ ks
06.05.2011 0,60750 €/ ks
07.11.2011 0,62367 €/ ks
Z toho přece neni vidět brutto a netto, at se na to dívám jakkoliv dlouho.

Portfolio z 10 až 20 akcií na stálo jen pro dividendy jako důchod by mělo být ze všech branží. Bohužel mi tam chybí potraviny, protože se mi Coca.Cola, McDonalds a Nestle nelíbí z několika důvodů.
Bohužel se nenajde v indexech Eurostoxx50, Stoxx50, DAX, Dow Jones dostatek akcií s dividendou nad 8%, ale i málo jich je s dividendou nad 6%, když se hledá roční růst 10% a nejen 5% u dividend, cashflow, účetní hodnoty, zisku a tržby od 1990 do 2007. Koupit na stálo akcie jakkoliv špatně fungující firmy jen pro vysokou dividendu nebude dobré, tedy neni radno kupovat akcie na stálo jako Munich RE, Allianz, E.ON., D.Telekom, France Telecom, Portugal Telecom, Vodafone atd. jen proto, že je vysoká dividenda, když vývoj těch pěti položek 1990-2007 by špatný, rostly třeba jen 1% ročně.

Jak za posledních 10 let pred krizí 2008 rostly v tech podnicích:
celková trzba v milionech euro nebo dolaru, celkový zisk, cash flow, vlastní kapitál, dividenda pro akcii v euro nebo dolaru:

AT&T: +168 %, +55 %, +159 %, +406 %, +56 %
General Electric: +81 %, +139 %, +190 %, +169 %, +228 %
Johnson & Johnson: +168 %, +265 %, +188 %, +190 %, +230 %
Pfizer: +256 %, +143 %, +324 %, +553 %, +383 %
Procter & Gamble: +107 %, +121 %, +137 %, +423 %, +154 %
United Technologies: +165 %, +275 %, +131 %, +437 %, +277 %
Bank of America: +84 %, +127 %, +91 %, +284 %, +127 %
Wells Fargo: +162 %, +310 %, +170 %, +385 %, +237 %

BP: +446 %, +535 %, +336 %, 116 %, +110 %
Royal Dutch Shell: +279 %, +265 %, +134 %, +123 %, +200 %
Tesco: +216 %, +250 %, +200 %, +196 %, +164 %
Barclays: +77 %, +213 %, +162 %, +487 %, +216 %
HSBC: +201 %, 209 %, +151 %, +585 %, +180 %

Iberdrola: +258 %, +285 %, +292 %, +38 %, +130 %
Telefonica: +128 %, +356 %, +99 %, +47 %, +354 %
Banco Bilbao: +90 %, +471 %, +199 %, +460 %, +421 %
Banco Santander: +468 %, +463 %, +320 %, +540 %, +222 %

Sanofi Aventis: +601 %, +1092 %, +953 %, +1080 %, +746 %
BHP Billiton: +199 %, +782 %, +262 %, +296 %, +663 %
Vale do Rio Doce: +851 %, +927 %, +965 %, +565 %, +71 %

Tedy nemohu kupovat jakkoukoliv akcii s vysokou dividendou, ale je akcie firem s takto dobrými růsty. Růst kurzu je nezajímavý, protože se nejedná o prodej akcií s výdělkem, ale jen o dividendy nad 3% a jejich růst.
Jestli bude 1. rok dividenda z kapitálu jen 3%, to je málo, ale když poroste dividenda 10% ročně a u těchto firem se to stalo, pak je dividenda z dnešního kapitálu v 8. roce už 6% a v 15 roce už 12% a ve 22. roce už 24% a v 36% roce už 100%. A jestli nějaké firmě těch pět položek nerostlo a neporoste 10% ročně, tak maji dividendu 8% z kapitálu dnes a za 20 let a za 30 let stále jen 8% z dnešního kapitálu v akcii.
Slabý je jen růst dividend AT&T, 55% za 10 let, ale když rostla tržba 160% a cashflow 160% za 10 let, měla by dividenda taky 160% a nejen 55%. Také nespravedlivě slabý byl růst dividend u Vale, 71% za 10 let, když tržba a cash flow rostly mnohem víc. Tedy Vale a AT&T šidily akcionáře s dividendou.

Ladislav - 2-5-2012 v 03:21

Španělská REPSOL akcie se propadá, protože kus firmy v Argentině chtěji zabrat a znárodnit a asi nechce stát Argentina španělské firmě za ten zabavený majetek zaplatit, nebo jen málo.
Vyhledej: Repsol znárodnit
http://www.bing.com/search?q=repsol+zn%C3%A1rodnit&qs=n&...

Marlen - 3-5-2012 v 20:46

Nevíte proč se propadá Herbalife ? Zdálo se to a vypadalo to slušně. Mají za sebou dobré hospodářské výsledky, ohlásili odkup akcií a přesto to spadlo o 32 % . Nikdy jsem se s tím nesetkala. Proto se ptám. Vyděsilo mě to.

Adam - 4-5-2012 v 01:49

Pravděpodobně nějaký lump jménem Jednorožec - Einhorn zmanipuloval akcie Herbalife, nějakou pověstí, takže spadly téměř na polovinu. A pak by je mohl ten lump Jednorožec - Einhorn tedy sám levně nakoupit. Ale co se stalo, to je psáno anglicky.
http://www.finanznachrichten.de/nachrichten-aktien/herbalife...

Marlen - 4-5-2012 v 06:48

Děkuji Adame. Tohle vše jsem si přečetla na anglických stránkách. U nás se o podobných případech nikdo raději nezmíní. Takže standartní situace. Vše je o penězích. Že by letos byly vysoké dividendy ? :cool:

PEGAS NONWOVENS

koma - 14-5-2012 v 15:40

Co si myslite o pegas nonwovens ??? Firma kazdy rok zvysuje dividendu ale napriklad investicia v Egypte mi nepride ako velmi bezpecna... Drzite niekto Pegas ???

seal - 14-5-2012 v 19:53

druhý největší evropský výrobce netkaných textílií....proč nekoupit prvního světového???

já nevím co to je a ani k čemu to je a jestli je to každý den potřeba vůbec používat..... takže bohužel nekupuji.:spin:

Zbynek - 17-5-2012 v 14:53

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, našel jsem tyto dva články ohledně RBS a dividendě, ale nerozumím tomu o jaké akcie se jedná a komu to bude vlastně vyplácené. Mohl byste někdo prosím vysvětlit.

Předem děkuji za odpovědi

http://www.reuters.com/finance/stocks/RBS.L/key-developments...
http://www.reuters.com/finance/stocks/RBS.L/key-developments...

Investor - 17-5-2012 v 15:19

Já si myslim, že majitelé přednostních akcií RBS dostanou půlroční dividendy 31. května.
O majitelích kmenových akcií, kterých je asi většina, se tam asi nic nepíše.

mikroakcionář - 18-5-2012 v 21:12

Nevíte někdo proč dnes tolik spadly akcie telefoniky (-5.8%) Není to náhodou den bez nároku na dividendu od dnešního dne?

Investor - 19-5-2012 v 03:38

Vloni došly dividendy Telefonica SA na konta 10.5. Letos ještě asi nedošly.

U Telefoniky SA byla odečtena v pátek ráno dividenda a práva na akcie najednou.

La mayor companía de la bolsa espanola ha descontado hoy un dividendo de 0,53 euros y los derechos para el scrip dividend, lo que deja su cotización por debajo de los 10 euros por primera vez desde el ano 2003.

Gejza - 19-5-2012 v 05:53

Co pak se to děje v americe? Tento týden to vše klesá a to docela hluboko.

Matej1992 - 19-5-2012 v 09:04

Vsetko pada kvoli Europe, grecke banky su v kybli uplne a zacalo sa prvy krat v Bruseli nahlas hovorit, ze sa pripravi aj plan na Eurozonu bez Grecka, co doteraz predstavitelia EU si nepripustali.
Spanielske dlhopisy maju uroky nad "nezadrzatelnymi" 6-tymi percentami a dalej rastu.
Spanielske banky su v prd... ako som tu uz viac krat pisal, vyse 8% vsetkych uverov su v podstate nesplacane a pravdepodobne nikdy ani splatene nebudu, kvoli splastnutiu realitnej bubliny v Spanielsku, co nielenze vymaze bankam zisky na najblizsich par rokov ale mozno bude treba statna/europska zachrana ako pri banke Bankia.
V niektorom dalsom vlakne niekto daval pekny graf/tabulku spolocnosti najma z Spanielska, ktore maju drvive percento trzieb/zisku z Juznej Ameriky, kde sa zacina pomalicky utlmovat rast ekonomiky a zacina sa znarodnovat.
Cina spomaluje rast ovela viac ako to bolo predpokladane, z toho dovodu VALE,BHP a dalsie taziarenske firmy ohlasili, ze zisky pojdu kvoli poklesu zaujmu o komodity rapidne dole a okresavaju investicne naklady na dalsie roky.
A vyznavaci technickej analyzy su smutny lebo S&P 500 prelomil psychologickych 1300 bodov, ktore tak dlho dobijal.
Ale ja som "In Cash", takze som spokojny a dufam ze este trosku trh klesne a prilezitosti k nakupu bude zase vela :)

Investor - 19-5-2012 v 13:10

U Telefoniky SA byla odečtena v pátek ráno dividenda 0.53 euro a práva na nějaké script dividendy 0.285 euro, celkem 0.815 euro z kurzu pryč.
A proto akcie Telefonica klesla pod 10 euro poprvé od 2003.
Zavírací kurz ve čtvrtek: 10.61 EUR, v pátek pokles na 9.795 EUR a zavírací kurz v pátek 9.919 EUR.

La mayor companía de la bolsa espanola ha descontado hoy un dividendo de 0,53 euros y los derechos para el script dividend, lo que deja su cotización por debajo de los 10 euros por primera vez desde el ano 2003.
Los accionistas de la empresa de telecomunicaciones reciben desde hoy un dividendo de 0,53 euros por título. Además, comienzan a cotizar los derechos de asignación gratuita para su 'script dividend', por importe de 0,285 euros.
Las acciones concluyeron ayer en los 10,61 euros. Descontados los 0,815 euros del dividendo y de los derechos, partían la jornada de hoy desde los 9,795 euros. Finalmente ha cerrado a 9,919 euros.

mikroakcionář - 19-5-2012 v 17:48

Aha, díky za informace, teda už aby nastalo nějaké to další kvantitativní uvolnování at to pěkně vzroste, přemýšlím, že až na to dojde, jestli nato dojde a Telefonica přes prázdniny vzroste a dostane se alespoń trochu do plusu, tak zřejmě snížím expozici na polovinu z cca 2K EUR a zbytek přesunu jinam

Ladislav - 19-5-2012 v 19:48

Akcie Telefonica SA neni na jeden rok, protože nemá letos potenciál růstu.
Za účelem prodat s výdělkem za rok ji neměl letos nikdo kupovat.
Akcie Telefonica měl koupit jen ten, kdo se umí radovat s pouhých dividend a chce mít hned nebo za několik let každý měsíc několik stovek euro nebo několik tisíc korun jako dividendy a od 65. roku chce mít vyšší dividendy než důchod z pojištění.
Kdo má akcie Telefonica SA koupeny za 2.000 euro, neměl by je nikdy prodávat, ale celý život téměř každý rok přikupovat 10 až 20 různých akcií myšlených na stálo jen pro dividendy. Na každé akcii je nutno mít stejně peněz.
Tedy nejprve bys měl mít vybráno aspoň 10 akcií na stálo a pak mít nejprve každou z nich koupenu za 2.000 euro. A pak kupovat dál ty samé akcie, aby byly s nástupem důchodu každá koupena aspoň za 10.000 euro.

mikroakcionář - 20-5-2012 v 20:24

Ano víceméně ta tak chci dělat,10-20 akcií na stálo jen u té telefoniky je tam strašák v úpadku španělské země, ale zato má firma příjmy i z jiných zemí a může poměrně značně redukovat svoje rozvahy. Původní plán měl být držet jí navždy, pravděpodobně je nemožné předem určit co udělám v budoucnu, je také možné že nic, že se bude o telefinice mluvit zase jen v dobrém atp. Každopádně tento týden dokoupim BP a trochu málo na Čez a budu mít 1:1:1 (Telefinica S.A. , Čez, BP) za asi tak cca 14-21 dní budu chtít (možná pokud obchod tesco klesne níž) tak bych doředil tesco a taky by byl 1 ku ostatním a už bych měl 4 akcie na stejno, jeste mám Barclays, ale mám ji koupeno za méně ani né za 1000 EU, je možné že banky provedu 1:1 tj. ku ostatním, ale jen jako sektor, tj. třeba koupím jen za 2000 EUr a celkově tři různé akcie, k Barclays třeba ještě HSBC a KB. a to bych bral jen jako jednu akci - akcie sektoru bank, nechci mít v porfoliu vysokou expozici na banky, čeká se větší inflace a in budou důlní a energetické sektory nebo aspoń myslím.
Hrotím to trochu jinak, jak sou volné many z mého osvč podnikání kupuji akcie jak se mi zlíbí, ale jen ty kapitálové silné, nijak nehledám fundamenty, držím se jen cíle akcie na vždy a pro hotovostní tok v budoucnu, mám jich méně, ale když jsou dole, tak přikoupím ty které mám a můžu snížit průměrnou nákupku, jestli nebude možnost jiná, přídálm další titul atp. až bude nejméně těch 10 a spíš 15 titulů. a těch se budu držet a jen navyšovat, jen nevím jestli jen u jednoho brokera kdyby náhodou nezkrachoval, když je garance těch 20K EUR, teda jedna babka povídala.

Ladislav - 21-5-2012 v 01:27

Nezapomeň Sanofi Aventis, BHP Billiton atd.!

Pokud se jedná o akcie na stálo jen pro dividendy jako důchod: Neměl bys přikupovat spadlé akcie, abys zlevnil průměrný nákupní kurz, protože ty akcie nebudeš nikdy prodávat.
Naopak nejprve bys měl přikupovat akcie rostoucí s nízkou dividendou, protože za rok bude jejich dividenda už jen 2,5% z kurzu a pak už se nevyplatí kupovat pro dividendy.
Ty akcie které nerostou a maji vysokou dividendu, ty budou mít vysokou dividendu nad 4% i za rok, tak se přikoupí nejpozději.

Adam - 23-5-2012 v 15:32

Athens.jpg - 340kB

To by mne zajímalo, jestli opustí Řecko eurozónu už v pátek nebo až v nědeli.
Všechny české finanční webstránky (s vyjímkou této zde) jsou pesimistické a straší každý druhý den zemědělce i soustružníky, že Řecko vrátí euro a zevede drachmy.
Jenže to je velice potěšující, to neni negativní.
Myslím, že ten den, kdy Řecko opustí eurozónu, akcie západních bank neklesnou, ale vyskočí nahoru. Protože při špatné zprávě se nemaji akcie prodávat, ale nakupovat. Když se to lidi doví, je to už hodiny staré a v kurzech akcií by to mělo být už obsaženo.
Však zavedení drachmy v Řecku neni špatná zpráva, ale dobrá zpráva. Řecko by si chtělo každý měsíc půjčit dalších 15 miliard euro, aby zaplatilo jeho úředníky. Však vrátit ty miliardy Řecko nechce nikdy. To by skončilo s výstupem Řecka z eurozony a byl by pokoj.

"Spravodajské agentúry priniesli správu o tom, že Grécko sa skutočne pripravuje na exit z menovej únie. Potvrdil to Lukas Papadimos, ktorý ešte minulý týždeň stál na čele gréckej vlády."

Akcie klesají už několik měsíců, však cena zlata také. Kam investoři tedy dávají ty uvolněné peníze? Ti hloupí do akcií Fejsbuk a ti chytří investují do dovolené v Řecku, dokud Řecko ještě stojí. Třeba se může nyní levně koupit Akropolis nebo ostrov Mykonos.

Stanislav - 23-5-2012 v 16:02

Řecko neopustí eurozonu, a pokud jo, tak se někdo šeredně napakuje, jako v případě Kosova. :grind:

georgesoros.jpg - 13kB Pokud se trefím prstem do pravé dírky, tak vás to bude stát milí Řekové pouhých 200 mld. euro, když do levé, tak to bude JACKPOT s +100%. Hra je hra! :lol:

Adam - 23-5-2012 v 16:50

Kam sem dáváš toho lumpa prolhaného,
který ve prospěch jeho hedgefondu publikuje po celém světě v hloupých mediích zcela zadarmo
jeho hloupé názory, vydané jen za účelem změny indexu nebo ceny eura o 1%.

Ladislav - 24-5-2012 v 11:05

10.5.2012 od T.S.
"Chtěl bych pár akcii Facebooku, ale nevim, jestli mám možnost u Fio je koupit???"

11.5.2012 od L.K.
"Žádné akcie Facebook nekupovat. Je to podvod na lidech od Goldman Sachs.
Jsou extremně drahé s P/S 27, KUV 27. Kupovat jen akcie s P/S pod 3, KUV pod 3.
A dividendu nad 3% hledat."

Investor - 24-5-2012 v 11:08

"Dobry den,
Prosim vas o radu.Ziji nekolik let v Anglii a usetril jsem asi £10 000 a ted bych to rad prevedl na koruny a poslal to na cesky ucet.Je mozne pomoci forexu zmenit libry na koruny?
Dekuji za odpovedi i pripadne rady.
Mel slo o to, ze banka prevadi s velice nizkym kurzem, ja bych chtel dosahnout kuzru co mozna nejlepsiho, proto jsem myslel ze je mozno vyuzit forex (ve smyslu investice do koruny) k nakupu ceske koruny za libry, ale asi to tak nefunguje."
Tomas

"Pomoci Forexu asi neni možno měnit peníze.
Forex slouží jen pro spekulace s měnovými páry, tak jako burza.
Pošli si libry na český korunový účet a ona to banka už nějak vymění na koruny.
Tento příspěvek bys měl okopírovat a vložit do téma Otázky."
Ladislav

Pyrhos - 28-5-2012 v 20:09

Dobrý den,
investuji od roku 2008 (cca 10. měsíc) chtěl bych přispět svojí sbírkou akcií s přehledem, jak si dneska stojím a zároveň se zeptat pana Ladilava na doporučení (jeho názor) co by prodal, případně přikoupil.
Děkuji
http://www.php.net/gifs/php_logo.gif

Portfolio.JPG - 57kB

Ladislav - 29-5-2012 v 02:48

Pyrhos, máš vůbec koupenu moji knihu? A proč ne?
Zřejmě v tom tvém seznamu dole několik akcií chybí.
Hnuj KIT neměl být nikdy kupován, to je jen bouda na český lid. Nějací zahraniční lotři chtěli vybrat od českého lidu miliony korun a nějaký český lotr jim za úplatek pomohl dát hnuj akcie KIT na burzu Praha.

Prodal bych jen to, co je v plus a nemá to letos potenciál růstu a nechce se to držet stále pro dividendy na důchod. To je jen akcie Leoni. Ovšem jestli ta akcie Leoni nemá letos potenciál růstu a ty ji dnes prodáš a ona poroste do Vánoc +50%, tak by to byla veliká škoda ji dnes prodávat s výdělkem 7%.
Pokud ty firmy, od kterých jsou akcie nejvíce v minus, letos maji zvýšit zisk, tak bych ty akcie přikoupil, aby se dostaly dříve do plus a mohly se prodat beze ztrát. Pokud ty firmy očekávají letos pokles zisku, tak bych přikoupil akcie až ten rok, když budou očekávat růst zisku.

Na stálo jen pro dividendy jako důchod bych si nechal akcie: ČEZ, PM, BP, Shell, Bank of America.

ETF Natural Gas, Trina Solar a Renevable Energy vypadaji špatně, ale asi budeš ještě několik let na živu, tak se třeba později dostaneš do plus s nimi. Nemusíš spěchat prodávat se ztrátou. Třeba budeš za 5 let v plus. A proto by bylo dobré kupovat jen levné akcie s dobrou dividendou, od podniků, kterým neškodí konkurence, tedy nikdy více solární akcie a ani Nokia.

Metro third biggest commercial company world-wide

koma - 29-5-2012 v 06:35

Nie je cas na nakup spol. Metro ? Dividenda je zaujimava...

Matej1992 - 29-5-2012 v 06:48

Tiez sa mi zda ze dost klesali v poslednom case, ale zase viem ze idu na dlh lebo zisk maju zaporny...neviem ci su v tom jednorazove polozky alebo sa im nedari, skus to omrknut a napis potom na co si prisiel :)

Metro

koma - 29-5-2012 v 09:53

Fio pise:

For the three months ended 31 March 2012, METRO AG's total revenue increased 2% to EUR15.65B. Net loss for the period increased from EUR3M to EUR82M. Total revenue reflects increased demand for the Company's products and services in the Cash & Carry and Real business segments as well as favorable market conditions. Higher net loss for the period reflects decreased operating margins due to increased selling expenses.

Odporucanie: drzat


Onvista dnes pise: Fliegt Metro aus dem DAX?

Takze metro coskoro opusti DAX :cool:

KGV 10,72


Petr - 29-5-2012 v 10:48

S dovolením - tři otázky na úvod. :)
Dobrý den, jako nováček, který právě studuje kniha pana Ladislava a který s pojetím value investing bytostně sympatizuje, bych se na úvod rád zeptal na tři věci. A. - nejprve na to, jak konkrétně zjišťovat roční růst zisku podniku (kde jsou k dispozici nějaká data), za B. - za druhé na to, jak si vysvětlit docela velký rozdíl v publikované procentuální hodnotě dividendového výnosu mezi různými zdroji dat. Konkrétně třeba na onvistě je pro akcie Telefóniky S.A. za rok 2011 uvedena hodnota 11,21%, kdežto na brokerjet je to pouze 5.6%. A za C. - za třetí bych si rád ujasnil míru toho, jak dalece skutečně není pro výběr té které akcie důležitá makroekonomická analýza (Warren Buffett se nestará o makroekonomické faktory). Tohle mi připadá akceptovatelné v (byť nedávné) minulosti, ale dnes, kdy mj. např. Ponziho schéma na spoustu oblastí financování skutečně kolabuje (končící cykly, budoucí závazky celosvětově vybrakovaných důchodových fondů - a do toho očekávatelný nárůst příjemců dávek, objektivní rozdíl mezi produktivitou ekonomik jako např. Německo a Španělsko), mi to připadá přece jen poněkud lehkomyslné, byť to zní lákavě. Očekáváte tedy jako hlavní nástroj řešení těchto makroekonomických problémů převážně v podobě umořování deficitů inflací - tedy řízeným nárůstem měnové báze se zákonitým pozitivním růstem (bohužel nejen) ceny akcií ? Díky moc za případné odpovědi.

Ladislav - 29-5-2012 v 11:51

Metro AG
http://aktien.boerse-online.de/metro/de0007257503.html
Ze všech prohlaných webstránek a magazínu je podle mne nejmenší lhář ale taky lhář magazín Börse Online. Mám doma ten z 12.4.2012.
A tam se píše o Metro: Z minulého zisku a kurzu 12.4. je KGV 13.9, KBV 1.48, KUV 0.13, KCV 4.1, dividenda 5.0%, očekávaný růst zisku z 2011 na 2012 z 1.93 na 3.00 euro, to je růst zisku +55% letos.
Tedy P/E 13.9, P/B 1.48, P/S 0.13, P/C 4.1. Akcie extrémně levná s P/S 0.13. Fejsbuk P/S 27 v 1. den.
Kdyby tato lež byla pravda a vývoj na burze byl logický, tak by se akcie Metro měla letos vyplatit a vynést aspoň +50%. Však důležitý je také růst tržby. A ten neni znám. Jestli zisk poroste kvůli snížení výdajů a současně letos klesne tržba, pak to akcii moc nepomůže. Rozhodně však bude lepší investovat na Xetra do akcie Metro, než do nějakého exotického hnoje na burze Praha = KIT, CETV, Orco, ECM a nové koňské kobližky od Koblice.

Ladislav - 29-5-2012 v 12:17

A)
Pro zjištění zisku minulého a letos očekávaného by se mohl použít magazín Börse Online. A ty údaje by se měly porovnat v jiných mediích. S těmi akciemi, které oznamuju jako akcie na tento rok, jsem to už porovnal. Však manažer fondu by měl hledat na webstránce podniku, napsat tam a jeti se tam osobně zeptat šéfa na zisk a tržbu minulý rok a očekávané letos.
B)
Dividenda se asi oznamuje někde ta z minulého roku a někde ta z letošního roku. Jestli se u Telefoniky oznamuje někde letos nižší dividenda, tak snad Telefonika se opravdu chystá tu dividendu snížit a někde se to ještě nedověděli.
Možné je také, že někde oznamují platbu jedné dividendy Telefonica 5% z kurzu akcie a ona ta divideda přijde 2x za rok, celkem 10%. :cool:
C)
O Buffettovi a jiných chytrých investorech, Lynch, Kostolany, se povídá, že se nestaraji o makroekonomiku. Asi proto, že předpovědi hospodářství se nesplní a zprávy o tom slouží jen k manipulaci kurzů a zprávy byly objednány od hedgefondů. A když to nejhůř vypadá, asi to bude v nízkých kurzech už obsaženo. A když je strach, tak je nutno nakupovat akcie. Takže vyhlídky a makroekonomiku nemaji smysl moc sledovat. Ovšem lidi by měli kupovat jen ty levné akcie, u kterých všechna média čekají letos silný růst zisku podniku, pokud chtěji akcie za rok s výdělkem prodat. A nikdo by neměl kupovat na jeden rok akcie podniku, kde všechna média čekají letos pokles zisku nebo stejný zisk jak vloni.

Petr - 29-5-2012 v 12:48

Děkuji za rychlou odpověď.
ad A. Ano děkuji za tip, chápu , mravenčí práce, ale zase se to nebude dělat pořád (preferuji jednorázový "správný" výběr:):)
ad B. Chápal bych kdyby se jednalo o prognózy, ale zde se jedná o rok 2011, tedy o minulost, která by snad měla být poměrně jednotná, ale rozdíl 100 resp. 50 % je zarážející.
ad C. Právě proto, že preferuji nákup akcií coby náhradu za důchodové pojištění, mě ten globálně negativní makroekonomický výhled nedává moc spát a přiznávám se že funguje jako nákupní brzda a orientuje mne spíš na "hmatatelná aktiva" jako drahé kovy, kde ale zase určitě existuje ohromná nedokumentovaná manipulace s "falešnými nákupy či prodeji" a z toho pramenící velká nejistota budoucích kurzů.
Mějte se fajn

Ladislav - 29-5-2012 v 13:17

Možné je také, že někde oznamují platbu jedné dividendy Telefonica 5% z kurzu akcie a ona ta divideda přijde 2x za rok, celkem 10%.
Zde se čeká dividenda Telefonica SA 13.5% z dnešního kurzu akcie
http://www.comdirect.de/inf/aktien/detail/uebersicht.html?ID...

Petr - 29-5-2012 v 13:29

Tady je ten brokerjet s těmi 5,6%, co mě mate:
https://cz.brokerjet.com/markets/details/stocks/quotes/overv...

Ladislav - 29-5-2012 v 15:12

U dividendy Telefonica SA se pravděpodobně Brokerjet spletl a bude 2x vyšší
http://www.onvista.de/aktien/snapshot.html?ID_OSI=85440

Petr - 29-5-2012 v 17:24

OK chápu, data verifikovat na více místech. Stává se takováto mýlka častěji ?

Matej1992 - 29-5-2012 v 20:35

Velmi casto, hlavne si to musis najst ty!
Mozes pozerat EPS na onviste, na finvize, na comdirecte, ale podstatne je aby si ich pozrel vo vyrocnych spravach...vsetko ostatne je druhorade.
Este je dobre citat clanky a komentare analytikov/reporty zo stretnuti s manazmentami firiem ale nesmies im vsetko verit, ale casom si zacnes aj sam vsimat rozne jednorazove polozky a chytaky ktore by si si inac nevsimol...
Taktiez ta dividenda a hlavne ukazovatele ako PE,PB su vsade inaksie pretoze kazda stranka bere iny zisk a hlavne vacsina stranok neprepocitava ukazovatele k aktualnej cene ale raz za tyzden, mesiac , atd...
A netreba zabudat, ze odhady zostanu vzdy len dohadmi...mozu ale nemusia sa splnit...jedine co je ako tak hodnoverne je ze manazment (kvalitny) ktory dokazal posunut firmu dopredu a zvacsit pocas krizy by to mohol dokazat aj teraz, ale nie je to nikde zarucene... ;)

Petr - 29-5-2012 v 21:17

Díky za info. Jsem si vědom toho, že je hlavně na mně samotném si tohle dávat do kupy. Na druhé straně, když mi jde o to vybudovat dlouhodobé portfolio, tak větší objem této mravenčí práce vidím v etapě prvotního rozhodování o tom, které akcie do portofila vůbec vybrat. Po té (po nákupech) doufám, že to bude chtít již jen "méně náročný dohled" nad tím, jestli některé z vyvolených nesměřují do kytiček. Ale to už doufám, že by mělo být jednodušší, protože nebude potřeba porovnávat akcie mezi sebou z důvodů vhodného prvotního výběru. No a právě proto, že jsem v té prvotní výběrové etapě, tak se snažím poučit se od zkušenějších a pokud možno se vyvarovat začátečnických chyb. Na druhou stranu nejsem ten typ, který by pouze převzal Ladislavovy tipy bez toho, aby si je nesnažil odůvodnit a pochopit jejich volbu. Rovněž jsem si dobře vědom toho, že současné levné ceny vhodných kandidátů nebudou trvat věčně a pokud se mi podaří vypořádat se se svojí "negativní makroekonomickou infekcí/nedůvěrou:)" , není pro nákup moc na co čekat.

Matej1992 - 29-5-2012 v 22:04

Neboj nakupis, vystupa/klesne, emocie zacnu tebou lomcovat...predas/kupis...poznam to na vlastnej kozi :lol:
Ale aspon spoznas sam seba a pomalicky sa vytrenujes/svoje nervy a zistis ci je to pre teba alebo nie a kde sa musis zlepsit a co je tvoja silna stranka...ale ako sa vravi co ta nezabije to ta posilni...a uz len za to ze spoznas chovanie sameho seba v kritickych situaciach, za to podla mna tych par eur stoji :)

Petr - 30-5-2012 v 08:14

Dík za povzbuzení, apropo, říkáš pár euro. V této souvislosti bych se ještě rád zeptal, zda existují nějaké nákupní limity např. na Xetře, jinak řečeno - existuje nějaké nákupní minimum co do počtu akcií nebo finančního objemu ? Je mi jasné, že čím menší obchod tím je poplatek brookerovi procentuálně větší. Jde mi o to jestli daný finanční objem vyhrazený na nákup lze rozprostřít do méně kusů akcií od více podniků nebo jsem limitován nějakými minimálními nákupy tj. musel bych nakoupit víc kusů akcií od méně podniků.

Ladislav - 30-5-2012 v 11:24

Na Xetra neni žádné omezení a žádné maximum ani minimum pro investovanou sumu.
Však je vhodné ale ne nutné koupit akcie za 1.000 euro nebo víc, aby poplatek za to 10 euro byl 1% a ne 2% jako z 500 euro.
Kdo nemá žádné akcie, měl by rozdělit například 5.000 euro na 5 různých akcií.
30.000 euro bych nedělil na 30 akcií od 30 firem po 1.000, ale raději na 10 akcii po 3.000 nebo na 6 akcií po 5.000 euro.
Limit je možno ale ne nutno nastavit pro kurz akcie, za který je člověk ochoten koupit. Ale když je cena na burze celý den vyšší než zvolený limit, tak se akcie za celý den nekoupí. Když se ale žádá akcie bez limitu pro kurz = market = pak je koupena každá akcie za sekundu.

Petr - 30-5-2012 v 12:07

Díky Ladislave, takhle nějak jsem si i představoval, že by bylo rozumné aby to fungovalo resp. vhodně volit strukturu portfolia.

mikroakcionář - 30-5-2012 v 18:55

Chtěl bych se optat na fundamentální data telefoniky s.a. která padá jako shnilá hruška ze stromu. na comdirectu je PE 5.92 a DIVe 13.77% (8.92 EUR). Beta nad 1.2 což je asi horší nez ve střednědobé minulosti a než by mělo. Chtěl bych zjistit PB/PS ROE a zadluženost pokud bude pan Ladislav ochotný, předem díky pokud ano.

Mám v plánu TEF zředit najspíše do jednoho měsíce ve výši max 1000 EUR případně koupit IBerdrolu nebo opět přiředit Barclays, ale TEF je moc nízko nyní (performance cca -37%) tak asi přiředit spíše ji.

Muj avast zaznamenal škodlivý URL na tyto web stránky, tak snad si toho někdo všim, hlasí mě to vždy když zajdu sem na web asi od včerješka.

Petr - 31-5-2012 v 09:47

Z mých prvotních rešerší mi jako aktuálně vhodný kandidát vypadl moloch BP. V této souvislosti bych se rád zeptal, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma akciemi (US versus GB):
http://www.onvista.de/aktien/snapshot.html?ID_OSI=85411
http://www.onvista.de/aktien/snapshot.html?ID_OSI=189891
Je nějaký důvod mezi nimi jasně rozlišit do které případně jít ?
ad. avast - mně to dělá taky, ignoruju to.

Ladislav - 31-5-2012 v 11:08

To první je asi ADR BP z burzy NYSE, což je certifikát od americké banky na akcii BP.
Ta druhá je správná akcie BP z burzy Xetra. WKN 850517. Tu mám já.

Ladislav - 31-5-2012 v 16:08

Telefonica SA
KUV 0.74, KBV 2.11, KCV 2.77, zisk 2011 1.52, zisk 2012 asi 1.39
ROE nevim, cizí kapitál 83.3%, vlastní kapitál 16.7%

Iberdrola SA
KUV 0.64, KBV 0.62, KCV 3.92, zisk 2011 0.50, zisk 2012 asi 0.47
ROE nevim, zadlužení nevim

Aktuální KGV v červnu by se mělo počítat tak, že se dnešní kurz akcie vydělí polovinou součtu loňského zisku a letos očekávaného zisku.

Oboje akcie maji letos potenciál poklesu.
Však já je přikupuju každý rok, jakmile se pokles zastaví a pár dní rostou, neboť někdy rostou i akcie od podniků s poklesem zisku. A já je nechci na prodej s výdělkem, já je chci na 30 let pro dividendy jako důchod.

Aja - 31-5-2012 v 18:53

Ladislave, a kupujete ještě nějaké akcie na prodej se zickem nebo už budujete jen důchodové portfolio??

mikroakcionář - 31-5-2012 v 21:42

Díky za fundování fundamentů, ta telefonica asi vypadá dobře KBV je asi PB a 2.11 a když by mělo být do 1.5 Ale může být taky PE/PB násobek 22.5 max, když má TEF cca PE 6 a PB 2.11 což dělá součet cca 13 takže ok, horší už je zadluženost, ale snad to mají zodpovědně zfouknuté. Já ji nejspíš koupím do 3 týdnu. Dnes jsem převedl na brokerjet cca 600 eur a za ně přikoupím snad v pondělí opět Barclays, mám ho od ceny 2.527 á 300ks a tak bych snad mohl přiředit dalších cca 250ks a zpruměrovat nakupku na cca 2,535 snad.

mikroakcionář - 31-5-2012 v 21:45

překlep, na 2,350 snad.

Petr - 31-5-2012 v 22:46

Jsem stále víc zmaten z těch všech rozcházejících se (manipulací) údajů.
Tady jsou např. další možnosti parametrů Telefoniky SA, podle kterých se lze údajně kvalifikovaně rozhodovat:
http://www.finviz.com/quote.ashx?t=TEF&ty=c&ta=1&...
a nebo tady jsou data k té Barcalys:
http://www.finviz.com/quote.ashx?t=BCS&ty=c&ta=1&...
Skutečně je asi na místě se řídit vhodně zvolenými parametry, ale druhá věc je znát jejich pravdivé hodnoty.
Zdá se mi, že jediné "racionální" je si říct - jsem pesimista nebo optimista? Když jsem optimista (dnes kontrarián), nakupuju levně a v podstatě ignoruji makroekonomické souvislosti (klapky na oči, vše je už v kurzu akcie zohledněno - kým ? Hloupým a manipulujícím "trhem":). Když jsem naopak pesimista, makroekonomika je řídící postoj a proto dnes prodávám (dnes většina lidiček - a jsou tam kam jsem je (manipulující kapitalista) svými manipulacemi chtěl dostat a následně levně skoupit jejich majetky:).
Parametry (téměř na každém webu jiné hodnoty) jsou jen "podpůrné argumenty" pomáhající utvrdit mne ve výchozím postoji/sentimentu.
Jdu si tedy ujasnit, jestli dividendové výnosy z dlouhodobého držení i dočasně nevydělávajících, defenzivních akcií jsou skutečně výnosnější, než kapitálový výnos z jejich včasného nákupu a posléze včasného prodeje. Není odhad tohoto načasování méně problematické, než se brodit prolhanými údaji ekonomickými parametry ?
Skutečně nemáte pocit/povědomost, že všechny ty eko-parametry jsou sice možná teoreticky správně zkonstruovány, ale jejich praktické uplatnění je v důsledku jejich "prolhanosti" zodpovědně neupotřebitelné ?
Mějte se:)
P.S. Proč např. Finwiz nezná/nebere v potaz Iberdrolu ?

Ladislav - 1-6-2012 v 02:20

Aja
Kupuju jen 20 akcií na stálo, ale část jich prodám za pár let, abych koupil byt na Costa Blanca.
A na prodej zcela ze 100% mám taky akcie RBS, Lloyds a Citigroup, ty tak ale můžu přikoupit.

Ladislav - 1-6-2012 v 02:33

Petr
Proč Finviz nezná Iberdrolu?
Finviz je jen malá omezená slovenská webstránka, která krade chybné údaje asi na finance.yahoo.com
A jestli Yahoo nemá údaje o Iberdrole, tak Finviz taky ne.

Člověk rozumný může žít z dividend akcii držených až do smrti, ten kapitál bude dlouhodobě přibývat sám od sebe 100-160% za průměrnou dekádu a dividendy se zdvojnásobí každých 7-10 let.

Zatimco trader, který nedostene rozum ani v 65 letech, at si zkusí až do smrti vydělávat krátkodobým držením akcií pomocí technické analýzy a se stop loss orders, jak ten lump Šorš Choroš. Bude však bojovat stále s mnoha jinými daytradery a s obchodnim automaty, pomalými i vysokofrekvenčními. Jedině idiot jak ten Šorš Choroš spekuluje krátkodobě i v 80 letech, ovšem jemu to vychází, protože manipuluje celý hloupý svět falešnými pověstmi, které mu všechny hloupé noviny a webstránky otisknou (i Patria.cz a Investicniweb.cz) i když za to nebyly od lumpa vůbec zaplaceny.

Petr - 1-6-2012 v 08:09

Finviz.com - malá omezená slovenská stránka ? Fakt ? Podle počtu firem dle zemí bych řekl že spíš americká stránka. Odkud bere data fakt nemám potuchy, ale proč myslíte ž ejsou chybné ? Dlouhodobá zkušenost či verifikace oproti kterým (proč tentokrát ne chybným) datům ? S rozdílem mezi traderem a investorem s Vámi plně souhlasím. Jen si musím "osahat" tu míru manipulací v této branži.