Diskusní fórum akcie a burza

Daně

 Stran:  1  2    4

Mufimufin - 8-2-2021 v 13:07

Je potřeba ten 1042-S form o zadržené dani v USA nějak dokládat na FÚ, nebo je to pouze formalita pro příp. kontrolu? Většina výpisů od brokerů totiž ukáže (např. IB) kolik si strhli. Čekat do půlky března je tedy poměrně zbytečné. U takového Tastyworks jsem to nicméně nenašel, ale naštěstí tam za loňský rok ještě dividendy nemám.

Pravděpodobně letos zkusím poprvé využit služeb daňového poradce. Máte někdo zkušenost kolik v průměru očekávat u daňového poradce za daňové přiznání FO nepodnikatele tak, aby to zvládl z těch výkazů do DPFO nadatlovat? Stávající účetní se z těch výkazů protočily panenky.

abak - 8-2-2021 v 14:07

Kam ten spěch? Formulář 1042-S za loňský rok by měl být k dispozici až 15. března (možná proto ještě nejde na Tastyworks vyhledat). 1042-S je možné nahradit výpisem od brokera, ve kterém je jasně patrné, že byla z dividend stržena část daně. Platí, že 1042-S má vyšší právní váhu, než výpis od brokera, potvrzení od zahraničního správce daně je nezpochybnitelné, s prostým výpisem od brokera může být problém. Také je možné, že soudruzi ve vládě termín k podání DPFO opět o několik měsíců odloží, vzhledem k blížícím se volbám v lepším případě zcela odpustí daně z příjmu FO z loňského roku.

Nevidím žádný důvod proč by FO, jejíž jedinou činností je správa vlastního majetku (nehospodaří na kap. trhu s cizími prostředky), měla využívat daňového poradce. Pokud pouze na kapitálovém trhu (ať už z tradingu nebo z dlouhodobých investic), tak vám figurují v přiznání akorát příjmy z prodeje CP, výdaje s tím spojené (nákupní cena + komise) a dividendové/úrokové příjmy spolu s potvrzením o jejich srážce. Žádné zázraky v podobě odpisů a jiných daňově uznatelných výdajů přímo souvisejcích s činností na kapitálovém trhu nevymyslíme. U zaměstnanců/podnikatelů se k jejich daňovým přiznáním jen připočte daňová povinnost z výše uvedené činnosti. To zvládnete sám.

Mufimufin - 8-2-2021 v 14:45

Přesně tu logiku s nahrazením výpisem od brokera jsem aplikoval, takže díky za potvrzení. U Tastyworks nicméně přehledný výpis moc není, takže od příštího roku budu nucen čekat do půlky března (nutnost to chroustat z CSV souboru, ten si přes oddělovník převést do sloupců, apod.).

Spěchám, aby si na mne vůbec někdo našel čas. Poslat podklady k vypracování DP účetní v půlce 3/2021 tak mne prorazí dveřma. U daňového poradce je to samozřejmě v případě odkladu (který si taky nechají zaplatit) až ne tak velký problém.

Já už si nějaký předběžný výpočet udělal sám. Navíc IB komise zahrnuje v součtu jako "realized", tzn. zbývá pokud se nepletu jen other fees a sales tax.

Do DPFO pak ještě dosadit celkové nákupy a prodeje (tzn. od toho odečíst co zůstalo na účtu a co se převedlo transferem jinam), apod. .

Pak je nutné si vybrat (a všude dodržet) metodiku konverze USD, resp. jeden ze způsobů, které zákon umožňuje.

DP bych pravděpodobně dohromady taky dal, ale zasekal bych se s tím min. na půl dne a to mi za to úplně nestojí.


Mufimufin - 11-2-2021 v 15:40

Teď jsem si uvědomil, že export IB neobsahuje součet příjmů a výdajů (potřebuji zvlášť pro akcie a opce). Je tam jen realized zisk/ztráta.

Jde se nějakým vhodným nastavením v rozhraní IB dostat do stavu kdy to vyexportuje souhrn příjmů a výdajů zvlášť pro akcie a pro opce tak, aby když to od sebe odečtu vyšel ten realized?

Nemyslím si, že do DP postačí vložit zisk, ale budou tam chtít určitě příjmy a výdaje.

minarjo - 20-2-2021 v 14:14

Pro prodeje CP je vhodné vést si vlastní evidenci (nejlépe průběžně, nebo dodatečně z výpisu všech transakcí brokerů). Souhrnný výpis brokera ti nepomůže, protože mixuje vše dohromady, což zde není žádoucí (tříletý test si musíš vyřadit sám atd). Více jsem o tom dnes psal ve vlákně Broker.
Doporučuji třeba takovou evidenci, kterou mám ve svém seriálu Investor a daně - série má 6 dílů, to co hledáš je díl 3 (teorie k danění prodejů) a díl 5 (reálný příklad i s přílohou mé evidence), přímé odkazy:
https://www.investicnigramotnost.cz/investor-a-dane-3-prodej...
https://www.investicnigramotnost.cz/investor-a-dane-5-komple...

Mufimufin - 20-2-2021 v 14:33

Díky. Já si myslím, že vím jaký výstup je potřeba i jak se to má spočítat (teorii znám). Ptal jsem se spíše po tom jak si v 21 století usnadnit otrockou práci.

Nyní tvořím evidenci pro DP ex post z toho co exportuji od brokera (tzn. i od IB bohužel přes flex query CSV soubor). Do toho si užívám s očištěním ACAT transferů a open positions, které ve výkazu od IB stále straší. Třešnička na dortu je stock split a kdybych měl jít do extrému tak i FIFO (u průměrných cen a nákupů i třeba v kombinaci s tím stock splitem). Dobrovolně jsem tedy rezignoval a zkouším to přes daňového poradce. Účetníctví v rámci podnikatelských aktivit si taky sám nevedu a přenechám to zkušenějším, s tím že tohle mi ho velmi připomíná. Navíc spousta účetních tyhle příjmy odmítá počítat, protože se v tom jednoduše nevyznají (nechápou že nejde "jednoduše" sečíst příjem a výdaj).

Letos budu mít zřejmě 90% u Tastyworks, kteří umí jen CSV, takže tam to bude vyloženě postavené nad tou jejich tabulkou. Trochu pracnější bude u držených CP kontrolovat časový test tam, kde jsem v daném roce zároveň nenakoupil. Bude nutné se dívat do výkazů v předchozích letech.

Ideální by na to bylo nějaké hotové řešení v Excelu, které by tyhle věci zvládlo spolehlivě naimportovat a spočítat.

Ladislav - 4-3-2021 v 22:52

Jak správně zdaní fyzická osoba příjmy z cenných papírů za rok 2020:
Zdá se mi, ale můžu se mýlit, protože nebydlím v Čechách,
že člověk bydlící v Čechách zdaní 15% výdělek z prodeje akcií, když vydělal víc než 100.000 korun během roku a akcie nedržel 3 roky. Když byl výdělek menší a akcie nedrženy 3 roky, daň se neplatí. Když byl výdělek větší, platí z celého výdělku. Když byly akcie držené déle než 3 roky, asi se výdělek nedaní, ani když je výdělek milion korun.

Dividenda domácí i zahraniční dojde na konto vždy zdaněná 15% nebo víc a musí být zdaněná jen 15% a to každá dividenda během roku. Není právo na několik nezdaněných dividend každý rok. Takže britské dividendy chodící nezdaněné se musí danit v Čechách a česká banka sama tu daň z britských dividend odvede. A když prišly dividendy ze zahraničí zdaněné 25%, mohl by akcionář žádat v cizině část daně zpátky a zaplatit za žádost poplatek možná vyšší než peníze přišlé z ciziny za pár let zpátky. Když byly dividendy zdaněné v cizině 15% nebo víc, už nebude stržena asi žádná daň z dividend v Čechách.
:) A pokud mi neopravíte chyby, budu myslet, že jsem napsal danění správně. :)

Takže buďte rádi, že dostaváte dividendy Allianz a BASF a nechte si daň 25% líbit. Vždyť daň klesla asi letos z loňských 26,38% na pouhých 25%. Vyhýbat bychom se měli jen akciím majícím dividendy zdaněné 35% a to jsou akcie ze Švýcarska.

:post: https://www.patria.cz/pravo/4607785/jak-spravne-zdani-fyzick...

Pavel2000 - 5-3-2021 v 11:03

Ladislave, 100.000 korun je pouze podmínka (danit vs. nedanit výdělek z prodeje akcií). Pokud se danit musí (prodej >100.000 nebo držení <3 roky), tak se daní výdělek z prodeje VŠECH akcií prodaných v tom roce, nikoli pouze těch, co přesahují 100.000 korun. Ostatně tak je to popsané i v tom článku, na který se odkazujete.

minarjo - 6-3-2021 v 13:22

Ještě opravím Ladislava, že žádná banka (broker) zde za tebe v ČR neodvede daň z britských dividend, ty prostě dorazí nezdaněné a uvedením do daňového přiznání si je zdaní za celý rok každý investor sám (v nyní vyplňovaných přiznáních za celý rok 2020). Ostatně všechny zahraniční dividendy je třeba do daňového přiznání uvést, jen je pak možné, pokud investor nechce danit totéž zbytečně 2x, metodou zápočtu zahraniční daně zase tu zahraniční daň vůči české započíst (odečíst do povolených limitů české sazby) a tím zamezit dvojímu zdanění. Tedy v přiznání se uvede vše ohledně dividend ze zahraničí, následně stát po státu lze příslušný podíl zahraniční daně započíst. Tedy nemůžeme být rádi za německou sazbu nad 25%, my si můžeme započíst jen do české sazby 15%, takže reálně stále bude z Německa těch 26,3% (snížení na 25% v roce 2020 zatím nebylo uplatněno, možná tedy letos?). Zlatá Británie, kde výsledek tedy bude českých 15%.

Jurkylius - 8-3-2021 v 08:05

Zdravím, podával si už niekto daňové priznanie za rok 2021? Používam Lynx ale nemôžem sa dostať k ročnému prehľadu. Podarilo sa to niekomu po tej migrácii účtov? Nemám možnosť žiadnu z roku 2020 a súrne to už potrebujem.

TomasV - 8-3-2021 v 08:47

Citace: Původně zaslal: Jurkylius  
Zdravím, podával si už niekto daňové priznanie za rok 2021? Používam Lynx ale nemôžem sa dostať k ročnému prehľadu. Podarilo sa to niekomu po tej migrácii účtov? Nemám možnosť žiadnu z roku 2020 a súrne to už potrebujem.


https://www.lynxbroker.cz/podpora/jak-ziskam-podklady-pro-da...

Jurkylius - 8-3-2021 v 09:31

Citace: Původně zaslal: TomasV  
Citace: Původně zaslal: Jurkylius  
Zdravím, podával si už niekto daňové priznanie za rok 2021? Používam Lynx ale nemôžem sa dostať k ročnému prehľadu. Podarilo sa to niekomu po tej migrácii účtov? Nemám možnosť žiadnu z roku 2020 a súrne to už potrebujem.


https://www.lynxbroker.cz/podpora/jak-ziskam-podklady-pro-da...


Díky. Nevedel som, že sa to dá takto prepnúť.

prevor - 9-3-2021 v 13:46

Zdravím kolegové, chtěl jsem se zeptat, zda nevíte, jestli lze prodejem pokleslých akcií na konci roku a jejich okamžitým opětovným nakoupením vytvořit daňovou ztrátu pro pokrytí jiných zdaňovaných kapitálových příjmů. Pokud vím, v USA je na toto 30-denní test, při kterém se nesmí totéž nakoupit zpět. Máme něco podobného i v ČR?

Pavel - 9-3-2021 v 14:41

Citace: Původně zaslal: prevor  
Zdravím kolegové, chtěl jsem se zeptat, zda nevíte, jestli lze prodejem pokleslých akcií na konci roku a jejich okamžitým opětovným nakoupením vytvořit daňovou ztrátu pro pokrytí jiných zdaňovaných kapitálových příjmů. Pokud vím, v USA je na toto 30-denní test, při kterém se nesmí totéž nakoupit zpět. Máme něco podobného i v ČR?


U nás není žádný takový 30ti denní test, můžeš nakupovat i prodávat dle libosti. Za kalendářní rok pak sečteš ztráty a zisky z akcií (které jsi prodal dříve než za 3 roky od nabytí) a výsledek, je-li to zisk, zdaníš.

bigusdykus - 9-3-2021 v 16:06


Citace:

Pokud vím, v USA je na toto 30-denní test, při kterém se nesmí totéž nakoupit zpět. Máme něco podobného i v ČR?


To je složitější.
Oficiální zákaz jako v USA sice není, ale záleží na případném posouzení FÚ.
Tzn. že to úředník může vyhodnotit jako pokus o účelové krácení daně.
Ptal jsem se na to nedávno poradce.

Pavel - 9-3-2021 v 17:30

Citace: Původně zaslal: bigusdykus  

Citace:

Pokud vím, v USA je na toto 30-denní test, při kterém se nesmí totéž nakoupit zpět. Máme něco podobného i v ČR?


To je složitější.
Oficiální zákaz jako v USA sice není, ale záleží na případném posouzení FÚ.
Tzn. že to úředník může vyhodnotit jako pokus o účelové krácení daně.
Ptal jsem se na to nedávno poradce.


Teoreticky ano, prakticky spíš ne. Ty totiž nedokládáš FÚ všechny nákupy (za kalendářní rok), ale jen prodeje a k nim příslušné nákupy. Navíc vždy můžeš tvrdit, že se vyskytly nové informace svědčící pro nákup.

Stanislav - 9-3-2021 v 19:42

Letos se posouvá poslední rozhodný den pro zaplacení daní na 3.5.2021. Takže po obdržené vratce kolem 14.3. budete mít ještě fůru času to promítnout do DPFO.

fraja - 15-3-2021 v 17:13

Zdravím. Vie niekto poradiť,či sa musia na Slovensku zdaniť dividendy,ktorých bola celková hodnota 1200eur.Z toho bolo už 900eur zdanených v USA. Musím zdaniť tých zvýšných 300eur ? Není tam oslobodenie do 500eur?

Antoan - 15-3-2021 v 18:55

Citace: Původně zaslal: fraja  
Zdravím. Vie niekto poradiť,či sa musia na Slovensku zdaniť dividendy,ktorých bola celková hodnota 1200eur.Z toho bolo už 900eur zdanených v USA. Musím zdaniť tých zvýšných 300eur ? Není tam oslobodenie do 500eur?


Ak tých 300 € divi nebolo vôbec zdanených čo je prípad napríklad divi z GB tak je potrebné ich dodaniť u nás 7% daňou. Menšiu daň ako 7 % treba vždy dodaniť a platí len u štátov s ktorými máme uzavretú dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia. Inak sa divi daní 35%. Oslobodenie od dane 500 € sa divi netýka. Je možné ho ale uplatniť pri prevodoch akcií pred časovým testom 1 rok a započítať aj náklady. Po 1 roku sa prevody akcií nezdaňujú. Bez záruky - to som vyčítal s našich daňových zákonov. :)

Mufimufin - 16-3-2021 v 13:41

Stalo se vám, že IB u Long Term Capital Gain u REIT nepromítl do 1042S? Jinými slovy je rozdíl mezi witholding tax v reportu a 1042S, protože v druhém zmíněném chybí long term capital gain i když si ji IB strhl jako witholding. Nepočítají z této částky z mně neznámého důvodu už tu 15% daň.

Všímám si teď u jiného brokera (TW), že posílají poštou 31.3 (dost pozdě a zřejmě ne můj případ cizince) ještě nějaké další potvrzení.
"Notice to Shareholders of Undistributed Long-Term Capital Gains. Mailed. Undistributed capital gains from mutual funds and Real Estate Investment Trusts (REITs) " Zřejmě to s tím bude souviset. Form 2439.

Když jsem začal googlit všiml jsem si, že v některých případech ty daně u long term capital gain platí snad i firma.

Nějaké odkazy:
https://www.freetaxusa.com/help/display_faq.jsp?faq_id=8304
https://www.law.cornell.edu/uscode/text/26/857

Vše mi ale přijde, že se vztahuje vyloženě na danění v USA.

Zajímalo by mně jestli mám normálně vzít 1042S a poslat ho jako přílohu DP, nebo to pak nebude sedět a tuzemský FÚ si s tím neporadí. Logicky by měli dojít k závěru, že nebyla mezi witholding stržena veškerá daň a chtít po mně dodanit něco, co mi zadržel broker (ten rozdíl z long term capital gain která v 1042S není započtena jako stržená).

Na 1042S u Tastyworks prozatím stále čekám a nevidím ho v administraci.

Edit: Ozvali se mi z Tastyworks, ze by long term capital gains meli pak vracet (tu strzenou). Tzn. kdokoliv mate REIT a spolehate se na to co je ve vypise pred 15.3 kdy prijde 1042S tak zda se danite spatne. Zajimalo by mne jestli to skutecne posilaji nazpet (take u IB), protoze jinak by slo o dvoji zdaneni 30%.

minarjo - 19-3-2021 v 20:52

Long term cap gain, Return of capital atd jsou v USA nezdaněné složky, vzniklé reklasifikací daní třeba u REITs zkraje roku (známé daňové vratky), takže nulová daň je správně. U Lynx, tedy i IB (stejný systém) v sekci Reports-Tax v dokumentu nazvaném Dividend report bys tyto složky našel zvlášť v sekci Dividend Revenue Summary, zatímco zdaněné složky jsou v tabulce Dividend Summary by country (dle zemí).
Form 1042-S běžně nepoužívám, protože se týká jen US akcií a já mám i evropské, takže pro FÚ vycházím právě z toho Dividend report dokumentu. Nicméně jednou jsem 1042-S zkoumal a vím, že tam jsou zvlášť Ordinary dividendy, zvlášť pak ty nedaněné složky, tedy report pak má mnoho listů (vždy tři stejné kopie pro jeden typ příjmů, pak další tři pro další typy atd...). Navíc když by nějaká daňová vratka ještě dorazila, tak IB může klidně tento formulář i několikrát aktualizovat (oba, jak Dividend report, tak 1042-S), proto je tyto dokumenty vhodné stahovat až v druhé půlce března, jak sám píšeš.

Mufimufin - 19-3-2021 v 20:56

Ve skutečnosti je to dle toho co jsem zjistil v meziobdobí tak, že by broker měl tu witholding tax za REITs, kterou pak neuvedl v 1042S vrátit. Otázka je kdy se to děje. Máte s tím někdo zkušenost? Mám potvrzeno od Tastyworks, že ji vrací, ale neřekli kdy to Apex Clearing dělá. Předpokládám, že u IB to bude obdobně.

Je to docela krkolomné, že v activity a dalších reportech i fakticky stržené dani je vše. Tzn. strhávají si 15% i za long term capital gains. Pak až v tom rozpisu dividend, který dodají spolu s 1042S (z toho jsem mmj. při psaní předchozího příspěvku vycházel) po 15.3 zjistím, že papírově přiznali "witholding tax" jen pro část.

minarjo - 19-3-2021 v 21:02

Ale vždyť u IB ty daňové vratky (za nezdaněné části, tedy třeba právě LT cap gain) vyplácené typicky v lednu až březnu v reportech v sekci Witholding Tax vidíš! Vždy když vratka dorazí, lze to pak vidět s datem buď původní výplaty dividendy, nebo datem výplaty vratky, a to tak, že je pro každou výplatu, které se vratka týká, přičtena původní sražená daň a odečtena nová, nižší daň, zohledňující právě tyto nezdaněné složky. Tedy už to dávno je do zůstatku vráceno, třeba mně za REITs a BDCs letos u Lynx přišlo nejvíc vratek mezi půlkou ledna až koncem února. Nezapomeň ale, že kvůli přechodu Lynx od IB UK do IB Ireland si je třeba v platformě ty Activity výpisy udělat za OBA ty Uxxxx účty, starý i nový (něco mohlo přijít na jeden, něco na druhý, případná hotovost je pak na nový účet ze starého automaticky průběžně zasílána transakcí nazvanou Cash adjustment).

Mufimufin - 19-3-2021 v 21:58

Znovu jsem si activity report a další reporty po novém roce už v rozhraní IB negeneroval. Problém je v tom, že mám u IB zrušen účet (původní i zmigrovaný cca od 2/2021), tudíž jsem "ve vakuu" a nevidím co tam reálně přišlo a co ne, resp. musím se spoléhat na to co vidím ve výkazech kam mám přístup, nebo na to co vidím v zůstatku když dám wire transfer.

Ve Witholding Tax jinak nevidím žádné plusové položky jak popisuješ - právě se znovu dívám do aktuálního reportu v rozhraní IB. Je tam vždy příchozí dividenda a odchozí 15% daň (witholding tax) ve formě minusové položky. Navíc to komplikuje i ta migrace do Irska, ale díval jsem se i do nového zmigrovaného účtu a tam taky nic není.

Na podporu se nedopíšu, protože mi v rozhraní sebrali možnost iniciovat chat (vidím jen fórum). Když napíšu na obecný, tak mi zase napíšou ať se ověřím přes svůj účet (?!), nebo jim zavolám. Telefonát by vyšel asi na to co mi strhli, takže tuhle možnost jsem vyloučil. Na kontakt od Tradestation Global stále čekám (v mezičase jsem k nim migroval) a tam si to taky hezky mezi sebou hází. V momentě kdy od toho TSG dalo ruce pryč poskytují podporu jen na jejich software a odkazují mne zpět na IB.

Ad. obecná rovina DP.
To co snad vrátí pak člověk musí zdanit, tzn. jak píšeš vycházet až z toho co přijde 15.3, což je pro nás docela šibeniční termín (pro ty co nemají odklad). Asi to jde ale řešit tak, že se vyřeší zisky z akcií a derivátů a pak se holt čeká "jak dopadnou" dividendy.

Jinak co mám informaci od daňového poradce, tak výpis správci daně nestačí a chtějí potvrzení od toho zahraničního. Tzn. já z toho důvodu přikládal 1042S a nikoliv výpis dividend.

TomasV - 20-3-2021 v 10:02

Taky jsem se ze zvědavosti podíval do reportu 1042S a mám tam rozdíl cca 300 USD oproti dividend reportu ,tato částka odpovídá dividendám od PM ,asi tu bude tím ,že PM není úplně americká firma?

Každopádně danové přiznáním jsem už podal a jako přílohu použil právě dividend report a vše proběhlo v pořádku.

Tady musím znovu pochválit aplikaci na danovém portálu,vše jsem mněl hotovo do hodiny.

Mufimufin - 20-3-2021 v 11:11

To bude asi zase nějaký jiný případ.

Já mezi 1042S a dividend reportem, které IB poskytuje až okolo 15.3.2021 rozdíl nemám.

Rozdíl je mezi 1042S, dividend reportem x realized summary (část witholding tax) včetně reálně pro vše stržené 15% witholding tax.

Jelikož správce daně vychází z toho co mu předají ze zahraničí (= 1042S), tak jsem musel dle instrukcí daňového poradce přepracovat DP a zdanit i část long term capital gains co mi strhli a doposud nevrátili. Jako oficiální příloha DP má být totiž právě 1042S (potvrzení zahraničního správce daně), nikoliv sjetina dividend od brokera, nebo jiný export.

U Tastyworks žádný rozvětvený dividend report (s rozpisem dílčích podčástí dividendy) v tomto smyslu není. U REITs ale opět nesouhlasil 1042S s obdobou realized summary a výpisem z aplikace. Tzn. byl nižší než reálně strhli. Na rebate od nich (Apex Clearing) čekám.

Btw. u REITs (SPG) mi pod Tastyworks strhli 30% i přes podepsaný W8-BEN, tzn. doporučuji si to přepočítávat. To samé se ale stalo zpočátku co si pamatuji u IB, kde ho korektně korektně nezadali. Není tedy důvod to tedy pokud to někdo bude číst považovat vyloženě za kritiku jednoho brokera.

Kdyby to takhle mělo probíhat stále u REITs bude potřeba počítat u long term capital gains s 30% zdaněním (15% co si strhnou u brokera, resp. clearing společnosti a 15% daní v ČR).

TomasV - 26-3-2021 v 13:20

V tastyworks by mnělo být možné stáhnout formulář 1099-DIV,kde by mněly být podrobně rozepsány všechny dividendy.

https://support.tastyworks.com/support/solutions/articles/43...

Pampel - 26-3-2021 v 18:02

Co přidáváte k DP od Degira a Lynxu - celý ten vyjetý přehled, nebo jen tu část o dividendách? Nějak si říkám, že nemusej mít přehled o tom, jaké akcie mám v portfoliu.

minarjo - 29-3-2021 v 12:52

@Mufimufin:
Ty si ale neuvědomuješ, že ne každý má akcie pouze z USA. Samostatný Form1042-S přitom může použít právě jen a pouze ten, kdo má akcie pouze z USA, zkrátka proto, že jiné dividendy než americké logicky neobsahuje (je to dokument pro americký finančák IRS). Takže kdo má u stejného brokera současně i dividendy+daně odjinud, třeba z různých evropských zemí, stejně musí použít dividendový report brokera, jinou možnost nemá. Stejně tak kdo má brokerů více, nebo brokera který ani formulář 1042-S neumí, což je většina (neumí ho třeba Fio, Degiro...).
No a proč to pak komplikovat reportem brokera plus formulářem americké IRS, že... Zvlášť když i ty long term cap. gain a další v USA nezdaněné složky jsou v Dividend reportu třeba u Lynx jasně uvedené, jak jsem už psal dříve, ale o tabulku výše než rozdělení základních zdaněných dividend dle zemí - je třeba je zohlednit zvlášť (o tyto nezdaněné složky navýšit příjmy z kapitálového majetku, ale současně je jako nezdaněné nepřidávat k hrubým dividendám pro zápočet zahraniční daně).
Český FÚ tedy fakt nemůže vycházet (jen) z nějakého 1042-S, když ho tvůj broker ani neposkytuje, nebo máš i akcie neamerické. FÚ proto typicky vychází z tebou dodaných podkladů, kdy jednotlivé státy zvlášť oslovuje spíš jen málokdy (a když už tak hromadně za občany ČR, namátkově jednotlivé státy). Rozdíly vždy nějaké jsou, protože někteří brokeři se správou majetku pod svým jménem to ani nemusí na tvé jméno v zahraničí vykazovat, vykazují to na sebe a neuvádějí tvou rezidenci (třeba Degiro u mnohých zemí, třeba i ČR - proto české akcie u Degiro jsou s vysokou sazbou dividend a nevyplatí se je u něj kupovat).

@Pampel:
Přidávám dividendový souhrn. Tedy u Lynx jde o dokument Dividend report (k zobrazení v menu Reports-Tax), přičemž před uložením toho celého HTML do formátu PDF (tisk do PDF) nechám uzavřenou rozbalovací sekci detailů jednotlivých dividend, důležité je záhlaví a poslední tabulky, pak to je jen na 1-2 strany. A u Degiro je to dokument Roční výkaz, kde do PDF uložím (opět klasický Windows tisk do formátu PDF) jen tu stranu (tabulku) nazvanou Přehled dividend v CZK. To je hezky pak v obou případech už sečteno dle států, u Degiro v CZK jednotným kurzem, u Lynx v nastavené základní měně portfolia (Base currency).

Pampel - 29-3-2021 v 18:58

@minarjo - To je ono, díky! Zobrazit HTML a ne rovnou uložit do PDF.

Paki1 - 3-4-2021 v 11:33

Citace: Původně zaslal: minarjo  
Long term cap gain, Return of capital atd jsou v USA nezdaněné složky, vzniklé reklasifikací daní třeba u REITs zkraje roku (známé daňové vratky), takže nulová daň je správně. U Lynx, tedy i IB (stejný systém) v sekci Reports-Tax v dokumentu nazvaném Dividend report bys tyto složky našel zvlášť v sekci Dividend Revenue Summary, zatímco zdaněné složky jsou v tabulce Dividend Summary by country (dle zemí).
Form 1042-S běžně nepoužívám, protože se týká jen US akcií a já mám i evropské, takže pro FÚ vycházím právě z toho Dividend report dokumentu. Nicméně jednou jsem 1042-S zkoumal a vím, že tam jsou zvlášť Ordinary dividendy, zvlášť pak ty nedaněné složky, tedy report pak má mnoho listů (vždy tři stejné kopie pro jeden typ příjmů, pak další tři pro další typy atd...). Navíc když by nějaká daňová vratka ještě dorazila, tak IB může klidně tento formulář i několikrát aktualizovat (oba, jak Dividend report, tak 1042-S), proto je tyto dokumenty vhodné stahovat až v druhé půlce března, jak sám píšeš.


Mám dotaz, dávate do DP položku Return of capital např. GEO,NMM nebo Interest of RIC např. MAIN ? nebo Return of capital section 199A Dividends např. NRZ,SPG vše LYNX výpis

minarjo - 5-4-2021 v 14:07

Ano vše se u nás daní, tedy do českého přiznání do Příjmů z kapitálového majetku (řádek 38) to vše co jmenuješ (a co lze najít v ročním Dividend reportu, revenue Summary sekce) v součtu patří, stejně jako hrubé dividendy (Ordinary dividends). U nás v ČR zkrátka nemáme pro některé typy kapitálových příjmů úlevy jako v USA, takže se to takto v ČR dodaní.
Do zápočtu zahraniční daně (listy přílohy 3, pro eliminaci dvojího zdanění) nicméně patří jen v zahraničí zdaněné složky, tedy jen Ordinary dividend a daně (poslední tabulka v Dividend reportu odpovídá těmto zdaněným příjmům, dle zemí).

Paki1 - 6-4-2021 v 19:36

Citace: Původně zaslal: minarjo  
Ano vše se u nás daní, tedy do českého přiznání do Příjmů z kapitálového majetku (řádek 38) to vše co jmenuješ (a co lze najít v ročním Dividend reportu, revenue Summary sekce) v součtu patří, stejně jako hrubé dividendy (Ordinary dividends). U nás v ČR zkrátka nemáme pro některé typy kapitálových příjmů úlevy jako v USA, takže se to takto v ČR dodaní.
Do zápočtu zahraniční daně (listy přílohy 3, pro eliminaci dvojího zdanění) nicméně patří jen v zahraničí zdaněné složky, tedy jen Ordinary dividend a daně (poslední tabulka v Dividend reportu odpovídá těmto zdaněným příjmům, dle zemí).


Díky moc, Minarjo

Michal Pohanka - 6-4-2021 v 21:04

Zdravím,
řeším poprvé zdanění dividend v daňovém přiznání a dost v tom tápu, tak se obracím na odborníky s prosbou o radu.

Akcie nakupuji přes Fio - mám akcie společností z různých států, ale nakupuji buď na NYSE (většinou americké firmy) nebo XETRA (většinou evropské firmy).

K daňovému přiznání budu tedy muset vyplnit Přílohu č.3 (Výpočet daně z příjmů ze zdrojů v zahraničí) a to pro každý stát jednou.

Z Fia mám k dispozici 4 čtvrtletní výpisy z účtu.

U akcií z USA si najdu ve výpisech “Souhrn pro měnu USD” a tam použiju částku uvedenou jako “Výnosy z CP” a “Daň z výnosů z CP zaplacená v zahraničí”

Evropské akcie jsem si rozdělili podle informací o dividendě uvedené ve výpisu na 3 skupiny:

U některých (Allianz, BMW) je ve výpisu uvedena “Dividenda SRN” a pak “Daň z dividendy zaplacená v SRN” - tady je to jasné.

U jiných (Total, Vivendi, Anhauser Busch) je ve výpisu uvedena “Dividenda SRN po zdanění”, ale samotné výši sražené daně nebo dividendě před zdaněním nic. Znamená to, že v tomto případě si musím výši sražené daně i dividendu před zdaněním vypočítat sám podle státu, kde společnost sídlí?

Poslední skupina jsou akcie, u kterých je uvedena pouze “Dividenda SRN”. Tady mě zarazilo, že kromě akcií z Velké Británie (Shell), kde chápu, že dividenda zdaněna nebyla a já ji musím zdanit sám, jsou tam ale i akcie některých německých spol. (Deutsche Telekom a Vonovia). Když jsem pátral na internetu, zjistil jsem, že některé německé společnosti mají výjimku a jejich dividendy se danit v Německu nemusí. Je tohle ten případ?

Na závěr bych se chtěl zeptat obecně, jestli FIO nevydává třeba nějaký jiný výpis, ze kterého se dá snadněji zjistit výše stržené daně i třeba pro akcie z Franice nebo Belgie nebo je nutné pracovat jenom s těmi kvartálními výpisy a akceptuje je správce daně jako potvrzení o sražené dani?

Díky

arkyn - 7-4-2021 v 14:29

Citace: Původně zaslal: Michal Pohanka  
Zdravím,
řeším poprvé zdanění dividend v daňovém přiznání a dost v tom tápu, tak se obracím na odborníky s prosbou o radu.....
....
....Na závěr bych se chtěl zeptat obecně, jestli FIO nevydává třeba nějaký jiný výpis, ze kterého se dá snadněji zjistit výše stržené daně i třeba pro akcie z Franice nebo Belgie nebo je nutné pracovat jenom s těmi kvartálními výpisy a akceptuje je správce daně jako potvrzení o sražené dani?


Co třeba zkusit cestu nejmenšího odporu, tj. máš na Fio záložku Obchody, kde jsou všechny transfery a z té to lze vyexportovat do .csv souboru, tj. do excelu. Když si tam s tím pohraješ, vyfiltruješ, dopočítáš daně, tak všechny data do Daňového přiznání získáš. Zkusil bych první pokus i bez tohoto výpisu, a je pak otázkou každého FU zda bude požadovat něco navíc. Mě poprvé akceptovali i takto ala evidenci z Fio ve formě excelu, a další rok nechtěli už vůbec nic. Ono když uvidí, že to dáváš DP opakovaně, tak taky budou jiné nároky než když poprvé. Jako chce to mít v souladu a nepodvádět, ale další věci bych dokládal jen pokud je budou požadovat - neboť jakmile úřad na něco naučíš tak to bude vyžadovat, i když to bude zbytečné.

Nejsem tedy daňový poradce, ale jen smrtelník ...

Michal Pohanka - 7-4-2021 v 15:00

Citace: Původně zaslal: arkyn  
Co třeba zkusit cestu nejmenšího odporu, tj. máš na Fio záložku Obchody, kde jsou všechny transfery a z té to lze vyexportovat do .csv souboru, tj. do excelu. Když si tam s tím pohraješ, vyfiltruješ, dopočítáš daně, tak všechny data do Daňového přiznání získáš. Zkusil bych první pokus i bez tohoto výpisu, a je pak otázkou každého FU zda bude požadovat něco navíc. Mě poprvé akceptovali i takto ala evidenci z Fio ve formě excelu, a další rok nechtěli už vůbec nic. Ono když uvidí, že to dáváš DP opakovaně, tak taky budou jiné nároky než když poprvé. Jako chce to mít v souladu a nepodvádět, ale další věci bych dokládal jen pokud je budou požadovat - neboť jakmile úřad na něco naučíš tak to bude vyžadovat, i když to bude zbytečné.

Nejsem tedy daňový poradce, ale jen smrtelník ...


Ahoj, to jsem udělal, ale v tom výpisu v excelu je stejně zase u těch mimo německých evropských akcií uvedena jenom “Dividenda SRN po zdanění”, takže aniž bych to počítal, výši sražené dividendy u těchto emisí jednodušeji asi nezjistím.

FIO má v sazebníku položku "Potvrzení o výši a sazbě daně z dividend u zahraničních emisí", ale za každou emisi chtějí myslím 350,- Kč a to bych se fakt nedoplatil.

arkyn - 7-4-2021 v 16:04


Ale to máš všechny informace co potřebuješ.
1) víš, že ti ze SRN doputovala čistá dividenda, tedy po zdanění
2) víš, že dividenda se v SRN daní 26,375% a
3) pro kontrolu u každé z firem ze SRN si dokážeš na stránkách firmy najít jakou hrubou dividendu vyplácela a zda teda proběhlo zdanění ve výši 26,375 či jiné
... takže všechna data lze dopočítat.

Michal Pohanka - 9-4-2021 v 08:52

Citace: Původně zaslal: arkyn  

Ale to máš všechny informace co potřebuješ.
1) víš, že ti ze SRN doputovala čistá dividenda, tedy po zdanění
2) víš, že dividenda se v SRN daní 26,375% a
3) pro kontrolu u každé z firem ze SRN si dokážeš na stránkách firmy najít jakou hrubou dividendu vyplácela a zda teda proběhlo zdanění ve výši 26,375 či jiné
... takže všechna data lze dopočítat.


Ahoj, to je pravda, ale jak to tedy je u těch akcií firem z jiných států EU koupených na XETRA? V mém konkrétním případě Total, Vivendi (Francie) a Anhauser Busch (Belgie). Ve výpise je uvedena “Dividenda SRN po zdanění”, ale znamená to, že z dividendy byla sražena daň podle státu, kde má společnost sídlo (v případě Francie tedy 20% a u Belgie 25%) nebo se i tyhle dividendy daní v Německu 26,38%? Když si vezmu třeba, že mi od Totalu přišla dividenda 9,6 EUR znamená to, že hrubá dividenda byla 12 EUR nebo 13.039935?

eco - 9-4-2021 v 09:04

Citace: Původně zaslal: Michal Pohanka  


Ahoj, to je pravda, ale jak to tedy je u těch akcií firem z jiných států EU koupených na XETRA? V mém konkrétním případě Total, Vivendi (Francie) a Anhauser Busch (Belgie). Ve výpise je uvedena “Dividenda SRN po zdanění”, ale znamená to, že z dividendy byla sražena daň podle státu, kde má společnost sídlo (v případě Francie tedy 20% a u Belgie 25%) nebo se i tyhle dividendy daní v Německu 26,38%? Když si vezmu třeba, že mi od Totalu přišla dividenda 9,6 EUR znamená to, že hrubá dividenda byla 12 EUR nebo 13.039935?


Kolik akcií TOTAL máte?

Ladislav - 9-4-2021 v 09:26

:)
Když to nikomu nepovíš ty, tak nemusíš chtít, aby někdo jiný prozradil, kolik koupil kusů akcie, nebo kolik dal do ní peněz.
:)
My se však můžeme domnívat, agent StB Bureš zrovna tak, když máš 99 různých akcií, asi jsi dal na každou průměrně 1.000 €.
Tedy snad si dal do akcií během 15 let celkem 100.000 € ze mzdy.

Agent StB Bureš investoval nakradené peníze, pro své zločiny si zařídil poštovní schránku ve Švýcarsku, když bydlel v Bratislavě.
:post: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/novy-dukaz-o-babisove-spo...

Michal Pohanka - 9-4-2021 v 20:27

Citace: Původně zaslal: eco  
Citace: Původně zaslal: Michal Pohanka  


Ahoj, to je pravda, ale jak to tedy je u těch akcií firem z jiných států EU koupených na XETRA? V mém konkrétním případě Total, Vivendi (Francie) a Anhauser Busch (Belgie). Ve výpise je uvedena “Dividenda SRN po zdanění”, ale znamená to, že z dividendy byla sražena daň podle státu, kde má společnost sídlo (v případě Francie tedy 20% a u Belgie 25%) nebo se i tyhle dividendy daní v Německu 26,38%? Když si vezmu třeba, že mi od Totalu přišla dividenda 9,6 EUR znamená to, že hrubá dividenda byla 12 EUR nebo 13.039935?


Kolik akcií TOTAL máte?


Ta čísla jsem uváděl jenom jako příklad, ve skutečnosti jsou jiné. Ale když jsem si spočítal rozdíl mezi tím, kolik by měla být hrubá dividenda a kolik jsem dostal čistou, u akcií z Holandska to sedí (zdaněno 15% podle sazby v Nizozemí), u Španělska taky (19%), akorát u té Francie to nedopovídá ani sazbě v SRN, ani ve Francii, ale hodně se to té německé blíží (kolem 26,6 %). U Belgie to vychází na 30%, ale přitom by měli mít sazbu 25%, tak nevím, co mi uniklo.

Paki1 - 10-4-2021 v 09:30

Mám jeden dotaz
v r. 2018 jsem nakoupil 164 ks Iberdrola a za r. 2019 mi připsali 6 akcií místo dividend. Tyto jsem zdanil v DP za r. 2019.
V r. 2020 jsem prodal všech 170 ks akcií, mám počítat do příjmu i zisk z těch 6 připsaných akcií ( tím je asi zdaním podruhé ne ? )
Nebude vypadat v DP podezřele že jsem nakoupil 164 ks a prodal 170 ks ?

Děkuji za rady

Michal Pohanka - 10-4-2021 v 15:48

Citace: Původně zaslal: Paki1  
Mám jeden dotaz
v r. 2018 jsem nakoupil 164 ks Iberdrola a za r. 2019 mi připsali 6 akcií místo dividend. Tyto jsem zdanil v DP za r. 2019.
V r. 2020 jsem prodal všech 170 ks akcií, mám počítat do příjmu i zisk z těch 6 připsaných akcií ( tím je asi zdaním podruhé ne ? )
Nebude vypadat v DP podezřele že jsem nakoupil 164 ks a prodal 170 ks ?

Děkuji za rady


Podle mě byste měl zdanit jenom případný rozdíl, tzn. pokud měly akcie v roce 2019 hodnotu x a v době prodeje hodnotu y, tak by se měla daň počítat z y -x, pokud je y větší. Ale nejsem odborník na daně, beru to jenom logikou daně z příjmů.

Stanislav - 10-4-2021 v 16:40

Paki1, těch 6 akcií jsi obdržel za nějakou cenu, ze které jsi vypočítával srážkovou daň. Pokud se prodejní cena lišila do plusu, tak z toho rozdílu zaplatíš daň 15%, a pokud byla nižší, tak přece odečteš od základu daně a dodaníš 15%.

Longjing - 16-4-2021 v 12:31

Zdravím, rád bych se zeptal, jak je to se zdaněním a časovým testem při odprodeji akcií. Mám takové dva scénáře, u kterých si nejsem jistý, který z nich je ten pravdivý: 1) pokud v prosinci 2021 prodám akcie za 99 999 Kč a pak hned v lednu 2022 prodám třeba za dalších 99 999, tak nemusím platit daně 2) Pokud v prosinci 2021 prodám akcie za 99 999 Kč, mohu udělat stejný prodej až v prosinci 2022, abych neplatil daně. Sám se přikláním k té první variantě, ale bohužel jsem nikde nenašel odpověď s takto konkrétním případem.

minarjo - 17-4-2021 v 12:17

Daňové období pro daň z příjmů je vždy kalendářní rok, za něj se hranice 100 tisíc v součtu vyhodnocuje (stejně za cokoliv jiného v daních) a za něj se pak na jaře dalšího roku přiznání podává. Takže platí varianta 1), prodej z ledna by se týkal až přiznání dalšího roku..
Na den přesně (třeba od 12.2.2018 do 12.2.2021) se vyhodnocuje nicméně druhé pravidlo pro osvobození od daně z prodeje cenných papírů, tedy ty 3 roky časový test mezi nákupem a prodejem (tam stačí o den nad hranici 3 let a už se daný prodej nedaní). Toto pravidlo by se tě týkalo ale jen tehdy, když bys za kalendářní rok těch 100 tisíc v prodejích překročil, pod tuto hranici není třeba ho řešit, když to ten objemový limit do100 tisíc pokryje sám o sobě.

Longjing - 19-4-2021 v 10:13

Citace: Původně zaslal: minarjo  
Daňové období pro daň z příjmů je vždy kalendářní rok, za něj se hranice 100 tisíc v součtu vyhodnocuje (stejně za cokoliv jiného v daních) a za něj se pak na jaře dalšího roku přiznání podává. Takže platí varianta 1), prodej z ledna by se týkal až přiznání dalšího roku..
Na den přesně (třeba od 12.2.2018 do 12.2.2021) se vyhodnocuje nicméně druhé pravidlo pro osvobození od daně z prodeje cenných papírů, tedy ty 3 roky časový test mezi nákupem a prodejem (tam stačí o den nad hranici 3 let a už se daný prodej nedaní). Toto pravidlo by se tě týkalo ale jen tehdy, když bys za kalendářní rok těch 100 tisíc v prodejích překročil, pod tuto hranici není třeba ho řešit, když to ten objemový limit do100 tisíc pokryje sám o sobě.


Super, díky moc za odpověď. Tím pádem je tedy lepší si vždy někdy ke konci roku zkontrolovat, kolik mi ještě do toho limitu 100k za daný rok zbývá, odprodat akcie, které se v tu dobu drží na topu a vyhnout se jakémukoliv zdanění, chápu to dobře? A jak se vlastně prosím vůbec určí ta hodnota 100k CZK v případě, že obchoduji především v cizí měně? Jestli to chápu dobře, tak se to vypočítá z jednotného kurzu za daný rok, nicméně ten se dozvím až na začátku následujícího roku, takže to mám nějak předvídat? Případně si spočítat průměr k poslednímu dni každého předchozího měsíce toho roku a tipnout si jen prosinec? Ještě úplně poslední dotaz: následná konverze cizí měny zpět do CZK se daňově nijak neřeší i přesto, že jsem díky této konverzi dosáhl zisku? Př. nakoupil jsem dolar po 22 Kč, koupil za něj akcie, po nějaké době prodal akcie a převedl dolar zpátky s kurzem za 25 Kč, které si převedu od brokera na svůj běžný účet.

minarjo - 21-4-2021 v 17:13

Ano, kurz můžeš "odhadnout", protože Jednotný kurz není nic jiného než průměr kurzů daného roku. Tak si můžeš třeba z webu ČNB zjistit kurzy například na začátku každého měsíce, který zatím proběhl, udělat si průměr a to bude hodně blízko Jednotnému kurzu (čím víc vzorků z roku, tím přesnější). A těch 100 tisíc můžeš dát s rezervou, tedy odprodeje tebou spočítaným cca průměrem třeba raději max do 95 tisíc Kč (jistota pro případ, že by koncem roku koruna vůči dané měně více oslabila a Jednotný kurz by to tedy táhlo o něco výše).
Ty směnárenské operace bych tolik neřešil, řešíme v daních prodej CP (v měně, ve které se uskutečnil), ne směnu devíz z/na Kč, nejsme podnikatelé vedoucí účetnictví. Když přijedeš z dovolené a směníš třeba zbylá eura v hotovosti zpět na Kč, tak kurzový rozdíl také neřešíš, no ne? Něco jiného jsou cílené měnové obchody na forex trzích, to je otázka pak na tradery, kteří Forex obchodují, ti už to samosebou daní, když obchodují třeba měnový pár EUR/USD.

Ladislav - 22-4-2021 v 06:13

Daňové ráje
Darebácké firmy z celého světa (Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft, Nike, Starbucks a jiné) si tam pořídí kancelář nebo jen poštovní schránku, aby mohly platit nízkou daň, třeba z jejich výdělku v USA a v Německu.
1. British Virgin Islands
2. Cayman Islands
3. Bermuda
4. Netherlands
5. Switzerland
6. Luxembourg
7. Hong Kong
8. Jersey
9. Singapore
10. United Arab Emirates
11. Ireland
12. Bahamas
13. United Kingdom
14. Cyprus
15. Mauritius
:cool: Joe Biden a USA chtějí prosadit minimální podnikovou daň 21% a jsou ochotné jít i proti daňovým rájům.
Když Američané pro návrh daně 21% získají podporu od velkých zemí, jako Německo a Francie, bylo by překvapivé, kdyby dohody nebylo dosaženo.
A tak by daňové ráje musely vybírat od všech darebáckých firem daň 21% a už by se mnohým firmám nevyplatily ty daňové podvody.
Jiný návrh je, aby firmy platily místní daň země, kde vydělaly peníze. Lumpové by pak nemohli platit daň v Irsku z peněz vydělaných v Německu.


Wiki - 22-4-2021 v 11:18

Dnes mi byl z FÚ doručen přeplatek na dani z příjmů za rok 2020. DAP byl podán elektronicky v polovině února. V letošním roce se sleva na poplatníka zvyšuje, což umožňuje dosahovat vyšších zisků (pro čerpání dvou slev na poplatníka mohu bez zdanění realizovat zisky do 371.200,- Kč). Přestože by se sleva na poplatníka měla v roce 2022 zvyšovat o 3.000,- Kč/rok, myslím si, že tomu tak nebude, protože očekávám spíše zvyšování daní (snižování nebo zmrazení odečítatelných položek).

Longjing - 22-4-2021 v 15:44

Citace: Původně zaslal: minarjo  
Ano, kurz můžeš "odhadnout", protože Jednotný kurz není nic jiného než průměr kurzů daného roku. Tak si můžeš třeba z webu ČNB zjistit kurzy například na začátku každého měsíce, který zatím proběhl, udělat si průměr a to bude hodně blízko Jednotnému kurzu (čím víc vzorků z roku, tím přesnější). A těch 100 tisíc můžeš dát s rezervou, tedy odprodeje tebou spočítaným cca průměrem třeba raději max do 95 tisíc Kč (jistota pro případ, že by koncem roku koruna vůči dané měně více oslabila a Jednotný kurz by to tedy táhlo o něco výše).
Ty směnárenské operace bych tolik neřešil, řešíme v daních prodej CP (v měně, ve které se uskutečnil), ne směnu devíz z/na Kč, nejsme podnikatelé vedoucí účetnictví. Když přijedeš z dovolené a směníš třeba zbylá eura v hotovosti zpět na Kč, tak kurzový rozdíl také neřešíš, no ne? Něco jiného jsou cílené měnové obchody na forex trzích, to je otázka pak na tradery, kteří Forex obchodují, ti už to samosebou daní, když obchodují třeba měnový pár EUR/USD.


Přesně takové lidské vysvětlení jsem potřeboval, díky! V tom případě nemusím řešit žádné daně ani daňové přiznání v okamžiku, kdy třeba budu chtít někdy v budoucnu prodat všechny akcie (zakoupené za dolary, které jsem předtím převedl z CZK s nynějším kurzem), které již mají časový test za sebou, a pak všechny utržené dolary z těch akcií najednou převést třeba na milion CZK s tím, že tam budu mít např. zisk 120k CZK jenom z čisté konverze měny?

Wiki - 23-4-2021 v 09:25

Americký prezident Joe Biden navrhne prudké zvýšení daně z kapitálových zisků pro nejbohatší Američany. Daň by měla vzrůst ze současných 20 % na 39,6 % pro osoby s příjmy nad 1 mil. USD ročně. Daňová změna by měla začít platit od příštího roku, ale již v letošním roce by mohla akciové trhy ovlivnit realizacemi zisků.

minarjo - 24-4-2021 v 08:00

@Longjing:
Nějak si neumím představit, jak, nebo spíš proč by se ten výnos z konverze měn spojených s nákupem/prodejem cenných papírů samostatně řešil, když to v českém přiznání řešíme vše v Kč, tedy přepočteno Jednotným kurzem jsou v přiznání jen koruny. Prostě částka v Kč a doba držení rozhoduje, nikoliv měna držení. A když byl časový test 3 roky splněn, tak prodej CP je bez daně: kurzový vliv ti může výnos v Kč zvýšit i snížit, ale tím že jde stále jen o ty Kč, nevidím důvod ho uvažovat samostatně. Prostě prodal jsi 3 roky od nákupu, tím jsi osvobození od daně splnil bez ohledu na výši realizovaného zisku v Kč (a bez ohledu, kolik z té výše zisku bylo způsobeno růstem cen cenných papírů a kolik změnou kurzu).

Longjing - 24-4-2021 v 14:58

Citace: Původně zaslal: minarjo  
@Longjing:
Nějak si neumím představit, jak, nebo spíš proč by se ten výnos z konverze měn spojených s nákupem/prodejem cenných papírů samostatně řešil, když to v českém přiznání řešíme vše v Kč, tedy přepočteno Jednotným kurzem jsou v přiznání jen koruny. Prostě částka v Kč a doba držení rozhoduje, nikoliv měna držení. A když byl časový test 3 roky splněn, tak prodej CP je bez daně: kurzový vliv ti může výnos v Kč zvýšit i snížit, ale tím že jde stále jen o ty Kč, nevidím důvod ho uvažovat samostatně. Prostě prodal jsi 3 roky od nákupu, tím jsi osvobození od daně splnil bez ohledu na výši realizovaného zisku v Kč (a bez ohledu, kolik z té výše zisku bylo způsobeno růstem cen cenných papírů a kolik změnou kurzu).


Dobře, děkuju za vše.

Cyberguy - 24-4-2021 v 18:38

Citace: Původně zaslal: Wiki  
Americký prezident Joe Biden navrhne prudké zvýšení daně z kapitálových zisků pro nejbohatší Američany. Daň by měla vzrůst ze současných 20 % na 39,6 % pro osoby s příjmy nad 1 mil. USD ročně. Daňová změna by měla začít platit od příštího roku, ale již v letošním roce by mohla akciové trhy ovlivnit realizacemi zisků.


Tímto krokem by nejvyšší federální sazba ze zhodnocení aktiv prodaných bohatými vzrostla až na 43,4 %, pokud se do ní zahrne i přirážka na zaplacení Obamacare.

Ladislav - 26-4-2021 v 09:46

Ještě jednou:
Americký prezident Joe Biden navrhuje zvýšit daň z kapitálových výnosů pro Američany vydělávající víc než milion dolarů za rok z 20% na 39,6%.
Otázka je, zda návrh projde Kongresem a zda bude uplatňován už letošní rok nebo až roku 2022.
Při zvýšení daně vznikne asi obrovský prodejní tlak na předražené akcie Adobe, AbbVie, Airbnb, Alphabet, Altria, Amazon, Apple, Beyond Meat, Coca Cola, Coinbase, Facebook, Mastercard, McDonald's, Microsoft, Netflix, Nvidia, Philip Morris, Qualcomm, Starbucks, Tesla, Vertex Pharma, Visa.

Já myslím, že miliardáři neplatí dnes daň 20% ale jen 11%.
Republikáni si asi daň ze spekulací a z dividend nenechají zvýšit a budou v kongresu protestovat.
Ale Warren Buffett oznamuje už léta, že je ochoten platit vyšší daň než 11%, protože chudý lid platí v USA daň 35%.

Zdvojnásobení nízké daně ze spekulací a z dividend pro milionáře z USA by mohlo konečně začít ten velký tříletý krach předražených akcií, který už tady nebyl od roku 2009 nebo od 2003.
Z mých dividendových akcií bych žádnou neprodal. A po krachu bych koupil levně asi jen akcie Microsoft. Protože akcie Coca Cola, Visa, Adobe, Nvidia budou asi i po velkém tříletém krachu předražené.
Ale já vím, že mnozí z vás kupují tyto akcie i dnes a nevadí vám P/B 6 ba ani P/B 60. Asi proto, že P/B nikdo nesleduje, P/B se neučilo v 9. třídě ZDŠ, P/B snad někdo přirovnává k P/E.


Horsey-14.jpg - 156kB

Marekkoc - 27-4-2021 v 07:53

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stribrna-kulka-novy-ucet-...

Že by se blízko na lepší daňové časy &#128578;

malyzajic - 16-5-2021 v 22:41

Ahojte, nějak jsem se zamotal do zdanění a chtěl bych se zeptat jak byste řešili tento případ.

Pro jednoduchost uvažujme, že 1 akcie stoji $1. Řekněme, že v roce 2015 jsme nakoupili 50 ks akcií. O 3,5 roku později dalších 50ks a po měsící opět 50ks. Za další 3 měsíce se změnil ISIN a broker přidal do výpisu transakcí 2 řádky se stejným datem "Změna ISIN kódu" prodej a nákup. Za rok 2019 jsme tento prodej brokera neřešili, nic jsme nedanili, protože jsme nic neprodávali. V roce 2020 jsme akcie prodali.

Kód:
ks $ poznámka 01.05.2020 Prodej -150 150 vlastní prodej, akce klienta 01.10.2019 Změna ISIN kódu: Nákup 150 -150 akce brokera 01.10.2019 Změna ISIN kódu: Prodej -150 150 akce brokera 01.07.2019 Nákup 50 -50 01.06.2019 Nákup 50 -50 01.01.2016 Nákup 50 -50 splňuje časový test >3 roky


1. Je chyba, že se v roce 2019 prodej neřešil/nedanil? Pokud ano, jak to napravit?
2. Jak spárovat prodej s nákupy když nejstarší nákup vypadl díky časovému testu?

Ladislav - 7-9-2021 v 08:10

Francouzská daň z dividend 12,8% v dosahu
Kanadská daň z dividend 15% v dosahu


Když mi byla 3.9.2021 stržena daň z kanadských dividend 35,53%, dostal jsem 6.9.2021 energii vystudovat,
jak získám kanadskou daň z dividend počátkem roku 15% a koncem roku 25%
a francouzskou daň z dividend počátkem roku 12,8% a koncem roku 25%.
Počátkem roku mají obyvatelé Německa právo na dividendy bez německé daně až do 801 € na osobu a 1602 € na rodinu.

U kanadských dividend pošleme na místní daňový úřad vyplněný formulář NR301 a Certificate-of-Residence.
Pak pošleme Nr. 301 a ''Certificate-of-Residence'' s razítkem daňového úředu na banku, kde máme akcie na kontě.
http://nr1a.com/Kanada-Formular-Nr-301.pdf
http://nr1a.com/Kanada-Certificate-of-Residence.pdf

U francouzských dividend pošleme na místní daňový úřad vyplněný formulář 5000-CZ, v Německu 5000-DE
a pak tento formulář 5000 pošleme s razítkem daňového úřadu na banku, kde máme akcie na kontě.
http://nr1a.com/Frankreich-Formular-5000-DE.pdf

Nevím, zda Fio.cz nabízí také formuláře NR300 a 5000-CZ a jejich vyřízení, pro snížení kanadské
a francouzské daně z dividend, nebo zda to vyřídí váš levný zahraniční broker.
:) U DKB.de banky se platí poplatek 11,90 € za kanadský případ, 11,90 € za francouzský případ
a funguje to snížení daně po celé 3 roky.

Banff.jpg - 451kB

Re:

Bence - 28-10-2021 v 07:42

Dobrý den, chtěl jsem se poradit ohledne placení daní z výnosů stocks tradingu – tedy obchodování s akcií, kterému jsem se tento rok začal aktivněji věnovat a mám ho jako vedlejší zdroj příjmu. Přes týden chodím normálně do denního zaměstnání, po večerech a občas o poledních pauzách v práci (haha) se věnuji obchodování s akciemi. Brzy se bude podávat daňové přiznání a já v tom trošku tápu, můžete mi poradit nějaký šikovný zdroj, kde by bylo alopaticky vysvětleno, jak je to v ČR s daněním příjmů z obchodování s akciemi?

Ladislav - 14-11-2021 v 14:28

Zdanění prodeje akcií a daně z dividend
České video 5 minut, Vojtěch Rohlena
https://www.youtube.com/watch?v=6kJslrJ3RR0


Video.jpg - 100kB

Ladislav - 1-12-2021 v 15:11

Formulář W-8 BEN vyplnit v PDF
pak vytisknout na papír, podepsat, scannovat a zas v PDF poslat své bance nebo brokerovi, aby americké dividendy chodily do Evropy zdaněné jen 15%. Ale možná, že někdo umí PDF podepsat v computeru bez tisknutí na papír kvůli tomu podpisu. Za 3 roky poslat W 8 Bena bance nebo brokerovi zas, platí 3 roky.
:post: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf

Cyberguy - 1-12-2021 v 20:24

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Ale možná, že někdo umí PDF podepsat v computeru bez tisknutí na papír kvůli tomu podpisu.
:post: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf


Není to tak složité Ladislave. Stačí se podepsat na papír, podpis vyfotit/naskenovat, uložit. Otevřít pdf a pomocí "Nástroje/Vyplnit a podepsat/Podepište sami (může být různé)/Přidat podpis/Obraz ... vyberte svůj uložený podpis a můžete jej vkládat do pdf (pokud to uložený formát dovolí).

Ladislav - 2-12-2021 v 07:02

Jenže jeden mi povídal včera, že W-8 BEN už dnes není vůbec potřeba každé 3 roky odesílat
a americké dividendy chodí do Evropy mnoho let automaticky zdaněné jen 15%.

Když tento formulář má datum October 2021, tak asi je potřeba i letos vyplnit a poslat naší bance.
:post: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf

Jezdec - 13-12-2021 v 04:20

Dotaz pro Eco a Ladislav příp. další

tyto akcie nikdy neprodám, zdědí je děti, či syn....
Měl bych dotaz, jak je to s děděním akcií např. v Německu, je zde dědická daň? Případně v jaké výši. Aby děti nezaplakaly, až by musely
z těchto akcií odmotat třeba 40% jako to je v UK při překročení určité hranice dědícího majetku.....

Ladislav - 13-12-2021 v 08:01

Každé dítě v Německu může zdědit po rodiči akcie a jiné věci do 400.000 € bez daně.
Jmění nad čtyřista tisíc euro je zdaněno 7% a když je toho moc nad 400.000 €, je daň 11%.
Ale z toho milionu nebo milionů je prvních 400.000 € bez daně.
Vdova, která se nerozvedla s pánem, může zdědit 500.000 € bez daně. A nad 500.000 € platí daň.
Mrcha, která se s pánem rozvedla, nemá právo na žádné dědictví.

eco - 13-12-2021 v 19:00

Podle současných zákonů bude muset můj syn zaplatit daň z velké části mého portfolia. Než však zemřu, bude to 59 let. Můj plán je zemřít v 96 letech. Nevím, jaké budou daňové zákony v roce 2080.
Ale pan Ladislav věří, že zemřu dříve a půjdu do pekla.

Dědictví

Jezdec - 14-12-2021 v 01:39

MRCHA, KTERÁ SE S PÁNEM ROZVEDLA, NEMÁ PRÁVO NA ŽÁDNÉ DĚDICTVÍ.
Souhlasil bych s Vámi, ale život píše i jiné příběhy např. Ric Ocasek,kdyby žil a viděl jak Pavlína Pořízková se směje....

to Eco, gratuluji k Vaší dlouhověkosti...možná mladá generace by mohla již začít šetřit na daně....aby nemusela pak
sahat do rodinného zlata v podobě vyladěného portfolia.....

Díky za info, tak koukám, že Německo s tou daní na tom není tak strašně....jak UK se 40procenty,
ale na Cechy to hold nema....


eco - 14-12-2021 v 19:18

Citace: Původně zaslal: Jezdec  

to Eco, gratuluji k Vaší dlouhověkosti...


Moc vám děkuji! Pan Ladislav si stále myslí, že v šedesáti přijdu do pekla. :(


Citace: Původně zaslal: Jezdec  


Díky za info, tak koukám, že Německo s tou daní na tom není tak strašně....jak UK se 40procenty,
ale na Cechy to hold nema....



Slyšel jsem, že v Bosně není vůbec žádná dědická daň = 0 %.

Jezdec - 16-12-2021 v 17:55

to Eco

Myslím že zminoval 69, ale padlo to ..co kdyby...neznělo to jako věštba


:) KDYŽ KOUPÍŠ NOVÉ AKCIE BHP, MUSÍŠ TY STARÉ VRÁTIT.
A CO KDYŽ ODEJDEŠ DO PEKLA UŽ VE VĚKU 69? :(


V USA je prý dan dědická federální ale od limitu přes 11 mio. USD, a v 6. státech k tomu ještě státní dan....
Jak jsem se dozvěděl, je lepší zemřít na Floridě...než v NJ

69

eco - 16-12-2021 v 20:26

Citace: Původně zaslal: Jezdec  

Myslím že zminoval 69, ale padlo to ..co kdyby...neznělo to jako věštba


To může být. V 60 letech jste ještě příliš mladí na to, abyste zemřeli, a v 69 letech jste také příliš mladí na to, abyste zemřeli. Měli byste se dožít alespoň 85 let.


Citace: Původně zaslal: Jezdec  

Jak jsem se dozvěděl, je lepší zemřít na Floridě...než v NJ


Jako starý člověk byste měli žít na místě, kde svítí slunce. Pan Ladislav si příliš myslí, že Česká republika a Mnichov = studená místa. Měl by si raději koupit byt v Benidormu = Španělsko = teplé místo.

fraja - 16-3-2022 v 10:58

Zdravím,kedy zasiela Degiro ročný prehlad k dani?

Wiki - 16-3-2022 v 11:57

Výpis je na účtu Degira k dispozici od 19.2.2022

akcionarek - 17-3-2022 v 20:17

Chtěl bych se zeptat na danění dividend,

mam příjmy z dividend, které se daní 0% dan, musím tedy dodanit do těch našich 15%?
- jedna se o okacie z GB a Bahamy to mi chodí nezdaněné..

Z jakých měn vycházet, kupoval jsem GB akcie na Xetra z eura a z Bahamy na US burze za USD.

Musím uvést do přiznání i ostatní akcie už zdaněné jejich divi? Všechny jsou zahranicni a vždy koupene bud na xetra nebo USA.

Jak mam vyexportovat podklady pro danení dividend u Fia, stači nějak okopírovat pozadí ve složce obchody kde je to videt? Bude to po mě uřád vůbec chtít, nebo jim jen stací růžové DPFO a k nim přílohu příjmy z kapitalového majetku?

Jaký kurz určit na přepočet na CZK z příjmu dividend co mi vyplatili v EUR a USD a kde ho najdu? Idealně tedy vědět kdy došlá dividenda např.v EUR a dosadit na něj kurz v daný den kdy opravdu došli? Nebo raději určit nějaký univerzálni kurz dosazený ČNB? Kde ho připadně najdu?

Dividendy spadá do příjmů z kapitálového majetku?

Děkuji za případné odpovědi.






pedrocz - 18-3-2022 v 06:41

Do DPFO uvádíš všechny zahraniční dividendy do Přílohy 3, jak zdaněné u zdroje, tak nezdaněné. Celková výše nezdaněných dividend se uvede do řádku 38. Je úplně jedno, v jaké měně jsi tituly nakoupil, daníš v měně vyplacené dividendy sazbou podle domicilu sídla firmy. Do CZK se přepočítává kurzy zveřejněnými MF na začátku roku, letos to je Pokyn č. GFŘ-D-54. Po mně nikdy FÚ nechtěl výpisy od brokerů, pouze Seznam, který je přílohou DPFO.

kraken - 21-3-2022 v 06:40

lepsi je priloha 4, viz
https://forum.investicnigramotnost.cz/viewtopic.php?f=9&...

akcionarek - 21-3-2022 v 09:17

Díky za info:

'' daníš v měně vyplacené dividendy sazbou podle domicilu sídla firmy"

To teda nemusím dodanovat ty britské akcie, kde domicil je 0% a u nás 15%?
Ale nekteří psali, že ten rozdíl doplatí..

akcionarek - 21-3-2022 v 20:53

Tak studuju přílohu č.3 a vůbec nechápu nějaký koeficient zápočtu co se přimíchává do hlavního dpfo str2. dílčího základu daně, kde mám příjmy ze zakonu 7 a 10 nějaké děleno cosi.

Daně si dělam snad posledních 12 let sám, ale toto je teda španělská vesnice.

Domicil: GB, ES,US,BM a do toho kurz podle pokynu pro eur 25,65 a usd 21,72
Třeba taková iberdrola me poslala dividendu s hláškou IBE1 - Dividenda SRN - po zdanění, ale dan už nejde videt, to si teda asi pro zápočet budu muset vymyslet navýšení 19%

takže 4 přílohy pro 4 různé domycily, ale hlavně to dopočítat, asi budu muset vyhledat poradce na vyplnění příloh a až pak v dalších letech už snad budu vědět sam jak si udělat i daně z dividend, které jsou zbytečně složité.

akcionarek - 21-3-2022 v 21:14

Tak dílčí základ daně do 38 dle zákona 8 už mám,
jedná se o celkovou výši nedaněných dividend z Británie vyplácené v EUR avšak domicilem 0% z GB a dividend z Bermud (domicil 0%) (GOGL) vyplacené v USD
zdroj: pedrocz :)

Ted jen vyplnit ty přílohy a mam to komplet :)

Jelikož mám 5 ruzných příjmu a i když použiju ruzné slevy (poplatnik aj.), tak stejně tu srážkovou dan 15% tak jako tak z dividend k danim z desítky zaplatím, co bych neudělal pro stát :)

minarjo - 21-3-2022 v 21:42

Koeficient zápočtu neřeš, to ti online formulář vyplní sám (ručně "propiskou" je toto ale opravdu náročné, z mého pohledu pro většinu nereálné a hlavně ZBYTEČNÉ to dělat ručně, proč, v dnešní době?). Přes EPO na mojedane.cz to ale zvládne každý, tam stačí zadat u listu přílohy 3 pro každý stát, ve kterém byla nějaká daň sražena, hrubou dividendu (ř. 321) a Daň zaplacenou v zahraničí (ř.323) a vše ostatní to spočítá automaticky samo, když jsou ostatní části přiznání vyplněny. Jen pozor, daň na ř.323 nelze uvést celou, musí být limitovaná ("osekaná") dle Smluv o zamezení dvojího zdanění (smlouvy definují horní hranice zápočtu, a to nejen u dividend) - ve většině zemí to je na max. na 15% z řádku 321, což je pohoda, ale u některých zemí (Francie, Nizozemí, Rakousko, Rusko) to je jen na 10% z hrubé dividendy ř. 321 (takže se vlastně započte méně, neboli část se u těchto zemí doplácí v ČR).
Opravil bych jednu věc u příspěvku od @pedrocz z 18.3. - NE, do listů Přílohy 3 opravdu nepatří všechny hrubé dividendy, ale jen ty ZDANĚNÉ v zahraničí, protože dle daňového zákona lze uplatnit zápočet zahr. daně jen na zdaněné příjmy (což je snad i logické, nelze započítávat daň za něco, z čeho jsem ji v zahraničí neplatil). Ale ANO, jinak má @pedrocz pravdu - na řádek 38 (kapitálový majetek) patří VŠECHNY zahraniční hrubé dividendy, zdaněné i nezdaněné - tím uvedením se zajistí zdanění v ČR, no a ty listy Přílohy 3 následně mohou to dvojí zdanění u zdaněných příjmů v zahraničí o daň uznanou k zápočtu zase snížit. Listy Přílohy 3 se tedy dělají jen za země, kde nějaká daň byla sražena, tedy např. pro Británii či Bermudy nemá tento list smysl dělat, když tam je zdaněný příjem i daň nula (a tedy i daň uznaná k zápočtu nula - byly by na něm jen nuly, žádný zápočet z nuly není možný :)).
Novinka přes Přílohu 4 zmíněná výše bude pro většinu výhodnější, ale letos s tím nechci zdejší osazenstvo mást, když se lhůta pro podání krátí. Ale jak jsem slíbil na fóru IG.cz, pro příští Přiznání pro ni připravím rozšíření mé série Investor a daně 1-6 o další díl, plus aktualizace stávajících (na webu investicnigratonost.cz v sekci Daně). Tuto sérii doporučuji všem, co nejen u danění zahraničních dividend váhají.

bulinak - 22-3-2022 v 06:59

Ještě dotaz. Když jsem prodal pozici, která je po časovém testu 3 let ve ztrátě, tak ji normálně započítávám, že ano?
Není to tak, že po časovém testu tu pozici neuvádím vůbec, ať je z ní zisk či ztráta?

pedrocz - 22-3-2022 v 08:14

Jen pro upřesnění, chápu, že uvádět do Přílohy 3 dividendy nedaněné u zdroje nemá moc smysl. Přesto jsem tam zatím vždy uváděl i GB dividendy, abych předešel zbytečným dotazům FÚ na nesoulad částky na ř. 38 s Přílohou 3 a přikládaným Seznamem. I když možná v řádku 38 nemusí být jen dividendy, ale třeba i úroky z vkladů v zahraničí a další příjmy.

TomasV - 22-3-2022 v 12:24

Citace: Původně zaslal: pedrocz  
Jen pro upřesnění, chápu, že uvádět do Přílohy 3 dividendy nedaněné u zdroje nemá moc smysl. Přesto jsem tam zatím vždy uváděl i GB dividendy, abych předešel zbytečným dotazům FÚ na nesoulad částky na ř. 38 s Přílohou 3 a přikládaným Seznamem. I když možná v řádku 38 nemusí být jen dividendy, ale třeba i úroky z vkladů v zahraničí a další příjmy.


Ta logika je celkem jednoduchá , to co se uvede do řádku 38 se znovu zdaní 15 procenty a to je vše žadná další povinost není.Naštěstí máme možnost u zemí,kde je podepsaná smlouva o dvojím zdanění tuto dan odečíst a na to je právě příloha 3.Pokud někomu nevadí danit dvakrát ,tak přílohu 3 nemusí vyplňovat.

akcionarek - 23-3-2022 v 09:37

Tak já u těch příjmů ze zdrojů v zhraničí přílohy č.3 u těch co mají dan 0 napíšu do formuláře dan 0% nelze provést zápočet a ještě dole.
321.
Uvedeno v DAP str.2 Dílčí základ daně z kap. majetku, taková poznámka, snad si to přeberou.

321.u GB a BM budou jako základ daně v 38. ty příjmy od nich a ES/US se vyjímá, pač se u nich dá provést zápočet.

minarjo - 25-3-2022 v 22:30

Citace: Původně zaslal: bulinak  
Ještě dotaz. Když jsem prodal pozici, která je po časovém testu 3 let ve ztrátě, tak ji normálně započítávám, že ano?
Není to tak, že po časovém testu tu pozici neuvádím vůbec, ať je z ní zisk či ztráta?


ŽÁDNÁ pozice prodejů cenných papírů, která splnila časový test tři roky od nákupu, do přiznání nepatří! Je zcela irelevantní, zda skončila ziskem či ztrátou, zkrátka spadá do daňového osvobození časovým testem a nelze ji zahrnout. Proto je dobré si dělat svou evidenci a pokud je u daného uzavřeného obchodu mezi datem nákupu a prodeje 3 roky a více, tak do přiznání (do příjmů a výdajů na přílohu 2 sekce Ostatní příjmy, typ D-prodej cenných papírů) takovou transakci vůbec nepočítat. Já k tomu v Excelu mám extra sloupec pojmenovaný jednoduše FÚ, kam se mi automaticky vyplňuje N jako ne, pokud mezi těmi daty tři roky jsou. Řádky s N v tomto sloupci pak snadno odfiltruji. Viz série Investor a daně 1-6 na webu Investiční gramotnost.

minarjo - 25-3-2022 v 22:42

Citace: Původně zaslal: pedrocz  
Jen pro upřesnění, chápu, že uvádět do Přílohy 3 dividendy nedaněné u zdroje nemá moc smysl. Přesto jsem tam zatím vždy uváděl i GB dividendy, abych předešel zbytečným dotazům FÚ na nesoulad částky na ř. 38 s Přílohou 3 a přikládaným Seznamem. I když možná v řádku 38 nemusí být jen dividendy, ale třeba i úroky z vkladů v zahraničí a další příjmy.

Přesně jak ti už psal @TomasV, plně s ním souhlasím. Obecně není přímá souvislost mezi započtením zahraniční daně z dividend na listech přílohy 3 a řádkem 38 (na něm jsou všechny příjmy z kapitálového majetku, kam NEspadají jen zahraniční dividendy, ale například i úrokové příjmy z většiny P2P půjček platforem jako Bondster, Mintos, Zonky Rentiér, ale třeba i úroky z dluhopisů, pokud nejsou daněny už srážkou u zdroje, tedy typicky u těch zahraničních atd). Platí pouze to, že řádek 38 musí být MINIMÁLNĚ tak velký jako součet řádků 321 na všech listech přílohy 3 dohromady. Je to logické, zdanit je v ČR třeba všechny zahraniční dividendy, ale i ty další případné kapitálové příjmy (proto to vše na ř.38) a pak nepovinně je možné si nechat část daně odečíst (odborně započíst vůči české dani, proto metoda zápočtu), aby se nedanilo dvakrát, k tomu jsou listy přílohy 3 (již vyčíslenou daň sníží). Z logiky věci proto nemá smysl dělat list přílohy 3 pro Británii, protože fakt tam jsou samé nuly :) (a to i na řádku 321, protože zápočet lze ze zákona uplatnit jen ze ZDANĚNÝCH hrubých příjmů a jen ty zdaněné na tento řádek patří, ne zcela všechny z daného státu).
To o čem píšeš (abys měl nějaký soupis všech zahraničních dividend napříč státy) k tomu není určena příloha 3 (ta jen vyčísluje zápočet u států, kde ho lze provést, nemá souvislost s celkovou dividendou, tedy i tou nezdaněnou), ale je k tomu tabulka SEZNAM pro poplatníky uplatňující nárok na vyloučení dvojího zdanění (zkrácené SEZNAM), která by měla být při použití listů přílohy 3 vždy přiložena. Tento Seznam můžeš udělat třeba v Excelu, kde co řádek to jeden stát, v něm hrubá dividenda, sražená daň, no a součet těch hrubých dividend napříč státy spadá pod řádek 38 (pokud jsi jiné kapitálové příjmy neměl, tak se mu ten součet přímo rovná). Takový SEZNAM je obzvlášť důležité dělat, pokud máš brokerů více, pak to na něm vše napříč brokery sečteš, aby šly listy přílohy 3 pro jednotlivé státy vůbec udělat. No a listy přílohy 3 se pak vyplatí dělat JEN pro ty řádky SEZNAMu, kde Daň zaplacená v zahraničí je vyšší než nula (půjde pak zčásti či celá započíst). Opět doporučuji můj seriál Investor a daně 1-6, zde hlavně kapitolu na komplet příklad. Tam vzorový SEZNAM a další věci vidíš.
Mimochodem, brokeři jako Lynx (v Dividend reportu) či Degiro (v Ročním výkazu) generují tabulku ve struktuře jako má ten SEZNAM, tedy co řádek to stát a dividendy+daně z něj, tím dost ulehčují práci (seskupením dividend dle zemí, investor to nemusí ručně dělat sám, jako třeba u Fio).

kraken - 9-4-2022 v 13:26

odložím zde zajímavý odkaz, může se někomu hodit
https://www.dauc.cz/clanky/7562/zamezeni-dvojiho-zdaneni-v-p...

Ladislav - 29-10-2022 v 05:01

:) Z Youtube známý český 15%-spekulant Jindřich Pokora z Mníšku pod Brdy :) chce prodat každý papír s výdělkem 15 % a moc ho trápí daň z dividend. :) Ale já mám polovinu důchodu z dividend, mých 30 podniků nikdy neprodám, růst kurzů nepotřebuju, daně z dividend mi nevadí, protože je dostanu zase zpátky = stát platí část důchodu, školy a školky a přídavky na děti. :) Tedy ať se trápí čeští spekulanti s papíry dál, že jim vzali 15 % až 30 % daň z dividend. Pro mne není ani daň 25,5 % z německých dividend překážkou, radovat se z tisíců eur z dividend Allianz, BASF, BMW, Munich Re, Siemens. A Deutsche Telekom mi posílá dividendu nezdaněnou a tak to zůstane, když nikdy neprodám a nechám ji dědit mé děti Bill a Joe. :)

Joe-Bill-2019-7.jpg - 179kB

Ladislav - 31-10-2022 v 12:42

Kompletní přehled danění dividend u bank a brokerů v zemi české

:( https://bulios.com/status/31949-kompletni-prehled-daneni-div... :(

dividend-stocks.jpg - 46kB

Ladislav - 4-12-2022 v 13:07

18-letý člověk v prvním roce s ETF nebo s daytradingen nebo s bitcoinem, si může dělat srandu z 68-letých value investorů s dividendovými akciemi. Ale když dosáhne ten mladý spekulant 68 let, pak možná bude mít také jen diividendové akcie. :) Daň z dividend musí být, protože z daně se platí školy, školky, úředníci, polovina důchodu, sociální pomoc, přídavky na děti, nájemné bytu chudým lidem, zbraně pro Ukrajinu, část plynu a proudu 2022-2023. :) V Německu má člověk prvních 801 € v roce dividend bez daně, rodina 1602 €, takže německé a britské dividendy chodí nezdaněné a k americké dani 15 % se v Německu nepřičte 10 %, až do 801 € dividend počátkem roku. Dividendy D.Telekom jsou vždy bez daně, pokud se akcie nikdy neprodají. :) Ale letos se zvyšuje v Čechách přídavek na dítě na 5000 kč a sociální pomoc na dítě na 9000 kč, a to bude stějně jako v Německu. A peníze na to mohou přijít ze zvýšení daně z dividend v Čechách.
daytrader.jpg - 94kB

weetush - 10-3-2023 v 17:04

Mám dotaz na zkušenější :)

Líbí se mi Vonovia VNA přes Xetru (mám Fio). Akorát přemýšlím zda je možné se vyhnout 26,375% dani z dividend v Německu nákupem ADR v USA - např. VONOY.

Je moje úvaha správná, že takto to bude zdaněno 15 procenty v USA a ušetřím tím cca 13 procent ?

Pro úplnost kalkulace je nutno počítat také s ADR fee.

Díky za odpověď.

Ladislav - 10-3-2023 v 20:29

Já jsem našel v Americe a přeložil do češtiny, že ADR na německou akcii koupené v USA bude zdaněno 26,375 %,
i když už má být 25 % a kdo chce 11,375 % zpátky, musí o to žádat.

Informace o dividendách ADR a daních
Jak se vyplácejí a zdaňují dividendy ADR?
Dividendy se vyplácejí v amerických dolarech a obecně podléhají dani, stejně jako dividendy od americké akcie. Dividenda XXXXX AG podléhá německé srážkové dani ve výši 26,375 % z hrubé částky.
Držitelé ADR mohou získat zpět 11,375 %, čímž si sníží srážkovou daň na
15 %.
Držitelé ADR, kteří mají nárok na vrácení peněz, musí být rezidenty Spojených států amerických (nebo ČR) v souladu s výše uvedenou úmluvou. Doporučujeme vám kontaktovat vašeho makléře nebo daňového poradce, kde získáte další informace a jakékoli příslušné daňové formuláře pro USA.

Ladislav - 12-3-2023 v 07:16

Jak danit zisk, příjem, dividendy domácí a americké v ČR.
Video 24 minut.
:( https://youtu.be/CMrvUntoFlE :(

video.jpg - 56kB

Roman Hála - 12-3-2023 v 11:05

Po vyplnění daňového přiznání ,jsem došel k závěru, že se mi vyplatí držet akcie Španělska 19%, Nizozemí 15% a Velké Británie 0%. Pokud broker umožnuje W-8BEN na USA, Kanadu a Austrálii tak se vyplatí nakoupit akcie i v těchto zemích. V žádném případě nehodlám investovat do akcií v Německu 26% ,Francie 27%,Itálie 26% Švýcarsko 35%,Portugalsko 35%,Norsko 25%,Švédsko 30% atd.

Ladislav - 12-3-2023 v 11:41

Výběr akcií na stálo pro důchod z dividend nesmí bý omezen na akcie s dividendovou daní pod 20 %.
Je veliký rozdíl, když strhnou daň 26 % z 6%ní dividendy a daň 0 % - 15 % z 3%ní dividendy.
Je jasné, že daň 26 % z 6%ní dividendy je lepší.
Měli bychom kupovat jen akcie s dividendou nad 3 % a nečekat 25 let, až silně rostoucí 1%ní dividenda bude 12 % z dnešní investice.
3%ní dividenda by se měla každých 10 let zdvojnásobit.
6%ní dividenda by 10 let neměla klesnout.
Akcie s dividendou 7 % až 12 % bychom neměli prodávat, když sníží dividendu na 1/2.
Stále bychom měli držet jen akcie podniků, které nám jsou sympatické, minulých 10 let zvyšovaly tržbu, nemíří k bankrotu.

Dividendy z Británie, Austrálie a Deutsche Telekom chodí bez žádosti zdaněné 0 %.
Dividendy z Kanady a USA chodí jen se žádostí zdaněné 15 %. Bez žádosti asi 28 % a 30 %.
Dividendy z Francie chodí s žádostí zdaněné 12,8 %. Bez žádosti asi 28 %.
Dividendy z Japonska chodí bez žádosti zdaněné 15 %.
Dividendy ze Španělska chodí bez žádosti zdaněné 19 %.
Já mám velikou radost z mých 6 německých dividend 4 % až 8 %, i když mají 4 z nich daň 26,375 % a je slíbeno už léta 25 %.
Dividendy Siemens a Deutsche Telekom dostanu nezdaněné a smím to tak nechat.
Daň 26,375 % z dividend Allianz, BASF, BMW, Munich Re mi nevadí, protože dostanu polovinu důchodu zaplacenu z daní.
Daně z dividend platí také školy, školky, knihovny, úředníky, sociální pomoc, nájemné chudým, luky a šípy pro ukrajinské vojáky.
Radost má spočívat v tom, že ti ty podniky patří a nesmíš odmítat nebo nenávidět podnik jen proto, že má 26%ní daň z dividend.
Jen spekulant, který chce každou akcii do roka prodat s výdělkem, ten nesmí kupovat akcie s dividendou, protože v ex-dividend den odečtená dividenda sníží kurz akcie.

Dividendy.jpg - 57kB

akcionarek - 14-3-2023 v 10:12

Mám zprávné informace o stanovéní jednotlivých kurzů za zdanovací období 2022?

Když stanovený jednotný kurz dle čnb za celý rok 22 je:

u EUR 24,54
u USD 23,41

Ladislav - 14-3-2023 v 12:52

Asi dostaneš rychleji odpověď, když se staneš člen Facebook skupiny
€ AKCIE $ dividendy, value investing = https://www.facebook.com/groups/2660933057270038/

FB-NYSE.jpg - 64kB

akcionarek - 27-3-2023 v 19:21

Blíží se daně a co je pro mě vždy oříšek je zdanění dividend a jelikož musím daně podat elektronicky přes datovku nebo EPO tak bych rád podrobněji vyřešil dividendy a jejich dodanění..
Interaktivní formulář nepoužiji, protože nemám ms office

Svoje DAP 1-4 a přílohu č.1 chápu už léta naprosto správně ale chtěl bych se zeptat na to danení dividend

Týká se mě domicil: BM,DE,US,GB,AU,ES,CA

zdaněné domicily u zdroje: CA (barrick), US, ES, DE
nezdaněné (musím dodanit): základ daně uvést v DAP2. (38): GB (britské PLC), BM (GOGL),AU (BHP a Woodside)

Potřebuji sesmolit nějak těch 7 listů přílohy 3 se scénařem kde je to uvedené s a bez dane z té dividendy..

nějaký typ pro vepsání v EPO ? :)





Ladislav - 11-7-2023 v 01:16

Akcionáři se straší s daní 40 % ze zděděných US akcií

Ale my akcie z USA po otci nezdědíme. A když zdědí naše děti US akcie po nás, stále budou mít velikou radost, že ty americké akcie po nás zdědily. Když každé z našich 2 dětí zdědí naše neamerické akcie za možná 120.000 EUR a US akcie za 59.999 USD, nebudou platit asi žádnou daň z dědictví. A když každé z našich 2 dětí zdědí po nás neamerické akcie za 120.000 EUR a US akcie za 60.001 USD, banka našich dětí strhne asi sama automaticky daň 18 % z US akcií za 60.001 USD. Daň 40 % bude stržena dětem jen, když zdědí každé z dětí US akcie za víc než 1 milion USD.
Není chytré nechat děti a mladou paní dědit od amerických akcií jen ETF s ISIN z Irska a Lucemburska, aby dědily US akcie v tom ETF bez daně. Má ale význam mít v portfoliu 10 dividendových akcií z USA a 20 dividendových akcií západní Evropy, Kanady, Japonska, Austrálie, celkem 30 podniků, které ti jsou sympatické. Nikdy žádné ETF, protože s ETF půjčíš peníze investiční společnosti a nevlastníš žádný podnik. A daň 18 % z US akcií nad 60.000 USD nebude pro žádné z našich dětí tragedie. Budou mít stále radost, jestli zdědí US akcie za víc než 60.000 USD.

Ladislav - 13-4-2024 v 06:13

Americká dědická daň na cenné papíry, akcie, ETF, za víc jak 60.000 $
České video 7 minut
https://youtu.be/R-hgOVN42eI

video.jpg - 30kB

 Stran:  1  2    4