Diskusní fórum akcie a burza

Naše portfolio

 Stran:  1  2    4

eppairforce - 18-3-2020 v 23:27

Citace: Původně zaslal: NevericiTomas  
Dobrý večer,

i já se podělím o své portfolio, které postupně buduji cca 6 let. Začínal jsem jednoduše nákupem ETF (v USD), poté jsem přidal i ETF (v EUR, akumulační) - tato etapa trvala 2-3 roky.

Postupně jsem ovšem myšlenku investic do ETF opustil a začal přikupovat jednotlivé, zejména americké akcie, viz níže. Klíčem k výběru byla vždy fundamentální analýza, pro inspiraci jsem si chodil i na tyto stránky. Často jsem dokupoval stejné tituly a průměroval tak svou nákupní cenu (většinou směrem dolů). Zatím jsem nic neprodal a ani to nemám v plánu, z akcií čerpám dividendy, které 100% reinvestuji a na prodej ETF nepřišla zatím řada.


Kód:
NAZEV NAKUPNI CENA %PORTFOLIA =USD= ABBVIE INC (ABBV) 85,88 6,47% GILEAD SCIENCES INC (GILD) 75,47 5,73% ALTRIA GROUP INC (MO) 46,33 9,26% AT&T INC (T) 35,09 9,05% VANGUARD TOT WORLD STK ETF (VT) 59,67 23,74% VANGUARD TOTAL STOCK MKT ETF (VTI) 97,80 2,93% WELLS FARGO & CO (WFC) 42,84 6,59% EXXON MOBIL CORP (XOM) 47,46 15,75% =EUR= ROYAL DUTCH SHELL (RDS.B) 26,35 4,48% ISHARES MSCI WORLD ETF (SWDA) 35,91 16,00%


Současný vývoj na trzích považuji za jedinečnou příležitost, která se nebude dalších 10? let opakovat. Bohužel pro mne, jakožto pravidelného a poctivého investora, který nakupoval za všechny dostupné peníze - nemám dostatek volného kapitálu na to abych současnou situaci náležitě využil.
Nabízí se tedy otázka co mám dělat, abych byl schopen vytěžit z propadu trhu co nejvíce?

Napadají mne 3 možnosti:

  • nedělat nic
  • prodat ETF a nakoupit výhodně oceněné akcie
  • vzít si úvěr na nákup dividendových akcií, kde úrok < dividenda - za normálních okolností bych toto vůbec neuvažoval, ale pokud se s úvěrem dá dostat na 2,99% a dividendy slušných podniků jsou aktuálně 6% a výše, beru to jako možnost




umím si představit, že bych nedělal s klidem nic. Ale nejspíš bych prodal ETF a koupil výhodně pečlivě vybrané akcie. (nejsem úvěrovej typ a kdo to umí využít má můj respekt)

r626 - 19-3-2020 v 04:59

Řešil bych to asi prodejem ETF, pokud bych tedy musel. Půjčku bych za současné situace zcela vyloučil. Vyplácení dividend a potažmo i cena akcii může být v dnešní době ohrožena u jakékoliv společnosti a tím pádem může dojít i k propadu cen akcii. Čím to potom lepit? To nemluvím o možné dlouhodobé recesi a možné ztrátě práce. Mám kolem sebe hodně lidi co pracuji ve službách v cestovním ruchu, PR a přišlo to jako rána z čistého nebe, fungující perpetum mobile se nějak zadrhlo.. takže s dalším zadlužováním bych byl velice opatrný.

Phoenix - 19-3-2020 v 07:02

Já třeba o zadlužení také uvažuji. Je to sice riskantní, ale pokud to vyjde a člověk to dokáže přečkat i s úvěrem, může to ptf posunout na jinou úroveň. Důležité je si to ale dobře spočítat a zvážit všechna možná rizika.
V práci máme aktuálně zakázky nasmlouvané na 3 roky (jsou to státní zakázky, takže se riziko neplacení snižuje) + si myslím, že nejsem tak snadno nahraditelný, takže bych v případě komplikací neměl jít z práce jako první. Epidemii bych měl tím pádem přečkat bez ztráty zaměstnání. Splátka úvěru + hypo co mám, bude dělat cca 1/3 příjmů domácnosti, bez nejistých dividend (pokud by se divi dál vyplácely, tak se poměr snižuje na cca 1/4). Na účtech si chci nechat rezervu, z které budu moci pokrýt úvěr při ztrátě zaměstnání na rok. Pokud by i tak došlo na nejhorší, tak holt začnu od nuly, je mi 26 let, takže na vybudování toho, co jsem do teď vybudoval mám času dost.

Ladislav - 19-3-2020 v 14:03

NevericiTomas,
kredit na nákup levných akcií může být dobrá věc, když úrok z půjčky bude nižší než výnos dividend.
Měl bys samozřejmě vědět, které dividendové akcie chceš koupit,
a kredit bys měl splácet malou částí ze mzdy a být jistý, že neztratíš zaměstnání po dobu splácení půjčky.

V době levných akcií roku 2009 jsem měl půjčeno od Brokerjetu v Rakousku 20.000 €, moje akcie měly hodnotu snad 4x vyšší, a úrok z půjčky byl snad 2x vyšší než výnos dividend koupených akcií. Ale jsem rád, že jsem koupil roku 2009 hezké levné akcie za 20.000 €, které jsem neměl.

NevericiTomas - 19-3-2020 v 17:34

Děkuji za odpověďi. K nákupu na úvěr jsem ještě nenašel odvahu.
Co jsem ale udělal byl prodej poloviny mé pozice ISHARES MSCI WORLD ETF (SWDA) a následně nákup ROYAL DUTCH SHELL (RDS.B)@10.58. Čas ukáže zda to byl dobrý tah.

NevericiTomas - 25-3-2020 v 10:10

Tak jsem tedy ziskal za libovou cenu RDS.B @10,58 jak jsem zminil vyse. Az mne zarazi, ze bych mel z tohoto titulu dostavat 15% dividendu rocne. To je neco naprosto nevidaneho a jen tak se to nebude opakovat.

Kód:
NAZEV NAKUPNI CENA %PORTFOLIA =USD= ABBVIE INC (ABBV) 85,88 6,47% GILEAD SCIENCES INC (GILD) 75,47 5,73% ALTRIA GROUP INC (MO) 46,33 9,26% AT&T INC (T) 35,09 9,05% VANGUARD TOT WORLD STK ETF (VT) 59,67 23,74% VANGUARD TOTAL STOCK MKT ETF (VTI) 97,80 2,93% WELLS FARGO & CO (WFC) 42,84 6,59% EXXON MOBIL CORP (XOM) 47,46 15,75% =EUR= ROYAL DUTCH SHELL (RDS.B) 13,35 12,48% (+8%) ISHARES MSCI WORLD ETF (SWDA) 35,91 8,00% (-8%)


V "rozprodavani" ETF - jak Ishares tak Vanguard, budu postupne pokracovat a vymenovat je za dividendove tituly. Vzhledem k procentualnimu zastoupeni to vidim na 4-5 USD titulu a 2 EUR tituly vymenou za vyse zminene ETF. Postupne samozrejme pridavam i vlastni penize ze zavislych cinnosti, ale bohuzel je to jen kapka v mori.

Cilem teto premeny je portfolio kvalitnich akcii s dividendovym vynosem 6-8%. To myslim v soucasne dobe neni vubec nerealne. Jsem ochoten jit i do rizikovejsich akcii s vyssim vynosem.

Stanislav - 25-3-2020 v 17:59

Dnes jsem dokoupil 24 ks RDS.B. V květnu budu pokračovat v krasojízdě a dokupovat stejnou akcii. Končím s nákupy akcií s nižší tržní cenou než 20 mld. USD! Čestné pionýrské! Macy´s mě vyléčilo. Při krizi jdou firmy s malým kapitálem většinou do krachu, pokud je velká konkurence a nízká EBITDA marže.

Ladislav - 27-3-2020 v 10:19

:( Chtěl jsem založit dnes anketu, kde by každý u 30-40 jmen akcií každý zaškrtal akcie, které má,
jenže ta anketa zdejšího fóra mi dovolí jen 1 volbu a ne 30 voleb pro jednoho člověka.
A po odeslání jedné volby s jedním jménem akcie už druhá a další volba není dovolena.
:(
A tak se na tu anketu vykašlem a nebudem linkovat pryč, na cizí web, kde by se založila anketa s možností volit 30 jmen.

bigusdykus - 27-3-2020 v 11:25

Tuto anketu mají ve formě tabulky na fóru Investiční gramotnost.

NevericiTomas - 3-4-2020 v 21:00

Několik stránek nazpět jsem si pročetl příspěvek od mr.stepka o (ne)výhodách ETF vs pasivní příjem (dividendové akcie):
Citace: Původně zaslal: mr.stepka  
Pasivní příjem vs. zhodnocení majetku (příp. ochrana)


pročetl jsem si i protiargumenty od pana Ladislava a abaka a ač jsou tyto dostatečně přesvědčivé a smysl dávají, stále nebyla zodpovězena autorova závěrečná otázka:
Citace: Původně zaslal: mr.stepka  

Chci se vyhnout nějakým subjektivním pocitům, takže čísla (iShares Core S&P 500 ACC):
Jak jsi na tom s portfóliem za poslední roky ty?


Mne přijde tento dotaz jako zásadní, ne-li ten nejdůležitější z celé následné diskuse. Já vím, lze namítat, že "mne nezajímá jak velké je mé portfolio, pro mne jsou důležitější rostoucí dividendy které měsíčně chodí na účet" což je zde velmi často užívaná rétorika. Ale domnívám se že naprostá většina ze zde diskutujících je zatím ještě v "akumulační" fázi investování, kdy případné dividendy používají k nákupu dalších titulů. Nezaznamenal jsem zde (možná se dovedně skrývá) nikoho, komu by dividendy sloužily výhradně jako zdroj obživy a byly tedy ze 100% spotřebovávány.

Myslím si, že dividendy jako zdroj obživy (jsou 100% spotřebovávány) je ten pomyslný cílový stav. S čím ale váhám a úplně si nejsem jist je to, jestli nakupování dividendových titulů je ta jediná správná a dokonalá taktika (a ETF by tedy měly být zatraceny) v již výše zmiňované "akumulační" fázi.

Ptám se tedy:
Jste ochotni zodpověďět dotaz mr.stepky výše a tím nadobro rozseknout otázku zda je v průběhu akumulace kapitálu volit ETF (iShares Core S&P 500 ACC) nebo postupné přikupování kvalitních akcií tehdy kdy jsou vhodně oceněny (a vyplácejí dividendu)?


Jak jste na tom se svými portfolii vy v porovnání s iShares Core S&P 500 ACC?


Za mne to vypadá takto: (je to report z Lynxu, který by měl zohledňovat i (reinvestované) dividendy - měl by to být vypovídající benchmark)

port.jpg - 91kB

bigusdykus - 3-4-2020 v 22:49

A což to zkrátit na "postupné přikupování kvalitních akcií" ?
Jinak si myslím, že 5 let je příliš brzy na soudy. Sám vidíš, že proti indexu EFA si nevedeš špatně a i když se mohlo několik let zdát že index VT přebíjí tvé portfolio, nyní se vaše výkonnost skoro potkala.
A když se podíváš na SP500 - v poslední době máš u sebe mnohem méně strmý pokles. Pokud bys měl všechny peníze v SP500, nechal by tě ten sešup v klidu?

Pavel - 3-4-2020 v 23:23

NevericiTomas napsal:

"Ptám se tedy:
Jste ochotni zodpověďět dotaz mr.stepky výše a tím nadobro rozseknout otázku zda je v průběhu akumulace kapitálu volit ETF (iShares Core S&P 500 ACC) nebo postupné přikupování kvalitních akcií tehdy kdy jsou vhodně oceněny (a vyplácejí dividendu)?"

Ta otázka je nesmyslně formulovaná (kromě toho že v ní chybí jedno slovo). Nikdo, i kdyby byl ochoten, neumí odpovědět na takovou otázku a tím nadobro rozseknout, zda je lepší A nebo B. Kdyby tak jednoznačná odpověď existovala, všichni by se jí řídili.

Tedy - je známo a statisticky prověřeno z minulosti, že dlouhodobě se obtížně poráží nějaký širší index. I tak velký a známý investor Buffett na sklonku své profesní kariéry říká, že investovat do indexu je pro běžného neprofesionálního investora dobrá cesta. Já si to překládám tak, že tím neudělám chybu. Druhá věc ale je, že sestavováním svého vlastního portfolia se učím akciím rozumět, trochu si hraju, trochu soutěžím a trochu jsem spekulant=gambler. A to mě baví.

Co baví tebe? Chceš si koupit ETF na index, posílat tam občas či pravidelně nějaké peníze a nestarat se? Nechceš se zajímat o trh akcií? Pak je to dobrá cesta (koupit index) a bez obav se jí vydej:-)

Vasek - 3-4-2020 v 23:55

Já bych se na to díval takto:

nezajímám se o indexové investování, tak o něm moc nevím, resp. nebaví mne se tím zabývat. Ale jde o tuto myšlenku. Když kupujete indexové ETF, tak kupujete veškeré akcie, které tento index obsahuje. Tedy jak dobré, tak špatné.

Při nákupu jednotlivých akcií kupujete jen akcie, které /v uvozovkách/ vám schválí pan domácí, tedy akcie, které vyplácí nadprůměrnou dividendu, jsou to akcie velkých starých společností.

Pokud jde trh nahoru, není vyloučeno, že ETF vydělá více, než vy.

Pokud jde trh dolů, není vyloučeno, že ETF prodělá více než vy. Není rovněž vyloučeno, že nějaké akcie z indexu přímo zkrachují, tedy pokles by měl být teoreticky hlubší, než u vašich jednotlivých akcií.

Když k tomu přičtete dividendy, tak si troufám říci, že na tom budete vždy lépe. Navíc i v poklesu mohou velké společnosti platit dividendy a z těch teoreticky můžete vyžít. Když bude ETF klesat, tak maximálně můžete prodávat ETF. A když budou jednotlivé akcie klesat, ale budou platit dividendy, tak myslím je vám to šumák. Jak říká pan domácí, on neprodává. Ale musíte myslet stejně jako pan domácí.

Snad jsem vystihl tu myšlenku správně.

A navíc, jak psal Pavel, řídí si svůj osud sám. Staví si základy finanční nezávislosti sám a když se mu to nepovede, tak maximálně může nadávat sám sobě. A ne ETF indexu.

Nemusím porážet nějaký index. Mne zajímá, když mne ta akcie vyplatí, co má. A že index zhodnotil o 20% víc než má akcie? K čemu mne to je dobré. Já nechci vlastnit index, kde 75% společností nesplňuje kritéria, které mám.

Další myšlenka může být, že jednou budete vlastnit tolik akcií z jedné společnosti, že tu společnost můžete ovládnout. A to u ETF nejde.

To bych řekl, že je myšlenka dne.

Wiki - 4-4-2020 v 09:35

Indexy jsou v době růstu výkonnější než dividendové portfolio, z čehož plyne, že v době poklesu mají větší ztráty. To, že v době krize firmy vyplácejí dividendy je, ale nemusí být pravda – viz. současné rušení popř. ořezávání plateb. Již nějakou dobu zde propaguji strategii, že je důležité realizovat zisky. Samozřejmě, že neumím zachytit ideální ceny při nákupu a prodeji, ale i když se to podaří pouze přibližně lze z toho těžit. Většina z těchto metod spadá do oblasti systematického investičního přístupu. Hlavní výhodou systematického přístupu, který vidím, je to, že vylučuje emoční reakci nebo rozhodnutí během dobrých i špatných časů, zejména při korekcích nebo selháních trhů jako je tomu právě teď. Navíc pokud nejste na příjmů z dividend příliš závislí a máte spoustu času, může se tato strategie stát i vašim koníčkem na částečný úvazek.
Někde jsem četl, že tuto strategii používá docela dost investorů a říkají jí Buy-Low Sell-High (BLSH) s využitím zásob DGI.

Ladislav - 4-4-2020 v 10:19

''''Při nákupu jednotlivých akcií kupujete jen akcie, které /v uvozovkách/ vám schválí pan domácí''''

Nene, návštěvníci fora kupují všechno možné, co pan domácí nemá: Apple, Amazon, OHI, Moneta, Coca Cola, Microsoft a desítky dalších šunek.

''''Pokud jde trh nahoru, není vyloučeno, že ETF vydělá více, než vy.''''

Měli byste usilovat o to, abyste dosáhli 12.000 € ročně dividendy, ať už kurzy akcií rostou nebo klesají. Akcie byste měli držet až do věku 100 let jako ti lakomci z Nebrasky.

S ETFs koupíte všechen nesympatický hnůj: Apple, Amazon, Facebook, Goldman Sachs, Nike, Netflix, Bayer, Wirecard atd.
S jednotlivými akciemi si vytvoříte své vlastní ETF o 30 akciích, které jsou vám všechny sympatické a jsou levné a platí 3% až 10% dividendy.
:punk: Nedávno jsem vypočetl, že mých 29 akcií mi bude platit 85x ročně dividendy.
A kdyby všech 30 akcií platilo dividendy po částech 4x ročně, hrůza, to by chodily z nich 120x ročně dividendy.
Zde člověk musí zapomenout, jestli jeho portfolio rostlo za rok o 5% víc nebo míň než index. Ale 90x ročně dividendy,
to je veliké radost. :punk:

Vitusus - 5-4-2020 v 17:15

Já k tomu jenom dodám jednu věc, a sice. Podívejte se, jak jsou ty ETFs poskládané, případně, když kupujete "index", tak se třeba koukněte, jak je postavené třeba SPY, zjistíte, že v něm jsou ty největší společnosti z té stovky, nebo pětistovky, nadvážené do té míry, že ten zbytkový ocas už pak nic nedělá. No a potom jediný rozdíl mezi námi, kteří kupujeme dividendy, a tím indexem, je to, jak moc se daří FAANG akciím, které spíše neplatí než platí dividendu a většina z nás se jim vyhýbá velkým obloukem.

abak - 29-4-2020 v 17:43

Citace: Původně zaslal: abak  
Čekám na razantnější prorazení S&P 500 pod 2750 bodů, následně vidím prostor pro pokles o dalších 10 %, pokud se S&P 500 dostane na 2500 bodů, pravděpodobně zvýším portfoliovou alokaci v akciích na 100 %, kvalitní tituly budou v takovém případě poskytovat už velmi zajímavé výnosy vzhledem k úrokovým sazbám i podstupovanému riziku.

Aktualizace po ~ 50 dnech. Věřím, že je nás více a někomu se podařilo dostat na předkrizovou úroveň hodnoty akciového portflia ještě dřív, hodnota mého akciového portfolia je aktuálně 4,5 % nad předkrizovou hodnotou z 20. února, S&P 500 se stále potácí ~13 % pod předkrizovým vrcholem. V průběhu druhého a třetího kvartálu se plánuji zbavit části koncentrovaných pozic v defenzivních sektorech, jejichž tržní ocenění se začíná blížit předkrizovému stavu a v případě rychlého návratu na původní ocenění pak také části z nejvíc zasažených titulů z řad mREITs (NRZ) a hybridních eREITs s CMBS aktivy (STWD) a posílit růstovou složku portfolia některými z techologických titulů, také si v případě pozitivního výhledu pro příští rok dovedu představit vyšší koncentraci mezi cyklickými tituly (aktuálně mám v hledáčku například MLM a VMC).

Wiki - 5-6-2020 v 17:28

Takto překotný růst nemůže vydržet. Investoři začnou brzy vybírat zisky. Sám mám 6 titulů nadvážených na dvojnásobek a počítal jsem, že s prodejem budu muset 2 roky počkat, ale zřejmě mi postačí ještě připsat cca 10% a začnu prostředky vyvádět mimo. Dřívější poklesy a současný růst jsou mimo realitu.

Stanislav - 5-6-2020 v 18:47

Wiki, chřipkový propad sice nebyl tak hluboký, ale o to byl rychlejší a stejně tomu bude i s návratem. Je to výpadek ekonomiky na necelé 3 měsíce. Bohužel jsem to nevystihl, asi jako většina z nás, protože se na to nedalo tak rychle reagovat. Hypotéční krize byla prozíravější a už koncem ledna 2009 jsem měl choutky na nákup, ale nebyly peníze, protože jsem měl dluh a nejisté zaměstnání. Pokud bych byl bez dluhu, tak bych reagoval zaručeně dobře, stejně jako pan Ladislav, který nakupoval až v únoru. Jsem moc rád, že to bylo z mé hlavy a nebyl jsem nikým ovlivněn a zároveň jsem rád, že i pan Ladislav reagoval skvostně. Od začátku roku 2009 až do 5.3.2009 byl prostor nakupovat s klidem skoro cokoliv a výtěžnost byla během jednoho jediného měsíce dubna v témže roce skoro 100%! U chřipky ten propad byl lehce přes 2 týdny a to pochybuji, že to někdo mohl s přehledem vyčíhnout? Jsem moc rád, že zde někdo solidně nakoupil a myslím si, že to bylo velice odvážné a zároveň velice chytré. Moje předpověď se potvrdila, že to nebude takový debakl jako hypotéční krize a současný růst to potvrzuje, že jsem se moc nemýlil. Ta mediální sranda chřipka vychýlila průmyslovou tržní vyspělou společnost na pokraj prvobytně pospolné společnosti, kde se investoři soustředili na čekání na mamuta, který už ovšem dávno vyhynul.

Slai1 - 5-6-2020 v 19:41

Vyčihnul som to tak, ze som kupil BASF po 40,20€ +42% a WELLS FARGO po 23,32€ +21%
Manzelku som natlacil do ProSiebenSat.1 po 8.12€ +48%a ALLIANZ po159.31€ +20%

Ale máme aj BAYER momentalne -14%
FRESENIUS +10%
VONOVIA +7%
WIRECARD -29%
Hellofresh SE -6%
AXA -17%
Peugeot S.A -25%

Takze nejake tie klučky od dveri uz vo firmach vlastnime.

Stanislav - 5-6-2020 v 20:07

Slai1, porovnej si fundamenty, jestli jsi vůbec nakupoval správně? Wirecard byl určitě fundamentálně předražený a máš tam největší propad. Byl jsi ve správné chvíli na pravém místě a to se taktéž počítá. Gratuluji!

Pafka - 5-6-2020 v 22:22

RDS.B -5%
BASF +32%
Gazprom +38%
Pro pobavení 14.5 zadáno BUD nákup za 39 USD přišlo na 39.45 USD, dnes 57 USD a já bez.
Ale začínám tak chyby určitě budou.

Ladislav - 6-6-2020 v 10:31

'''Ale začínám tak chyby určitě budou.'''

Chyba je ta akcie Gazprom.
Jen ruští agenti pracující pro Putina oznamují v internetu, že mají ruské akcie.
Slušný člověk by ruské a čínské akcie nekoupil.
Protože z ruských akciových společností zabral bez placení Putin 10% akcií,
další nadpoloviční většinu akcií zabrali ministři vlády.
A akcie v komunismu neexistují. Tedy ruské akcie a čínské akcie, to je veliký podvod.
Ať už Gazprom a Sberbank nebo Alibaba, Baidu a Tencent.

Jan Mrázek - 7-6-2020 v 22:10

Citace: Původně zaslal: Pafka  
RDS.B -5%
BASF +32%
Gazprom +38%
Pro pobavení 14.5 zadáno BUD nákup za 39 USD přišlo na 39.45 USD, dnes 57 USD a já bez.
Ale začínám tak chyby určitě budou.


chyba? nejni to spíš smůla? prostě jsi si řekla v daný moment, že jsi ochotná nakoupit za 39USD...přeci si nemohla vědět, že cena padne jen malinko nad...kdybys nebyla začátečník tak bys cenu nastavila správně na 39.5 ?

postcd - 3-8-2020 v 12:46

Ahoj, děkuji za tyto užitečné stránky, vybral jsem podle nich některé akcie do portfolia. Jaký je Váš názor na následující portfolio.
Číslo udává počet akcií. Řazeno podle investovaných prostředků (počet akcií x kurz) od nejvíce po nejméně:

https://finance.yahoo.com/quote/GOOGL - 5
https://finance.yahoo.com/quote/MSFT - 25
https://finance.yahoo.com/quote/FB - 15
https://finance.yahoo.com/quote/NEE - 10
https://finance.yahoo.com/quote/MUV2.DE - 8
https://finance.yahoo.com/quote/NGG - 34
https://finance.yahoo.com/quote/T - 50
https://finance.yahoo.com/quote/XYL - 17
https://finance.yahoo.com/quote/LRCX - 3
https://finance.yahoo.com/quote/SIE.DE - 8
https://finance.yahoo.com/quote/VVDH.SG - 45
https://finance.yahoo.com/quote/HSBC - 30
https://finance.yahoo.com/quote/R6C3.DE - 30
https://finance.yahoo.com/quote/WFC - 12

Je tam nějaká nezdravá společnost která podle vás v horizontu třeba 20 let nedopadne dobře/je příliš riziková?
Mám tam dost velké zastoupení technologických firem jako Google, Microsoft, Facebook, Lam research, Siemens. Ještě mě zaujal Intel, Qualcomm, Broadcom, Cisco (http://nr1a.com/mustrdepo.htm). Z jiného soudku pak Mitsubishi (http://nr1a.com/mustrdepo.htm).
Pokud je vhodné více vyvážit portfolio, z jaké oblasti byste doporučili? Zajímá mě obnovitelná energetika, odpady, voda, zemědělství.

Ladislav - 4-8-2020 v 07:15

Mohl bys koupit: Allianz, BASF, BHP Group, B.A.Tobacco, Pfizer, Raytheon Tec.

U tvých, nám v Berouně neznámých podniků bys měl kontrolovat růst tržby a zisku posledních 10 let na:
http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=NEE&re...
http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=XYL&re...
http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=LRCX&r...
:) Snad jsou ti společnosti Lam a Xylem dobře známé a rozumíš jim. :)

postcd - 19-8-2020 v 10:34

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
kontrolovat růst tržby a zisku posledních 10 let na:
http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=NEE&re...

Děkuji, proč nestačí kontrolovat jen "Net Income USD Mil" ale i revenue?
V angličtině to jsou které řádky, které výše doporučujete kontrolovat? Ptám se kvůli tomu, že tam je řada hodnot, která je podobná nebo vychází z revenue a profit a kterým ne vždy rozumím.

Ladislav - 19-8-2020 v 19:04

Revenue = sales = roční tržba podniku.
Kdo chce vydělat s akcií za rok, měla by tržba podniku během následujících 12 měsíců silně růst.
Kdo chce akcie držet celý život pro dividendy, měla by tržba podniku minulých 10 let a budoucí dekádu desítky procent růst.

Net income = earnings = čistý zisk vzniklý, když se odečetly výdaje a daně z roční tržby.
Kdo chce vydělat s akcií za rok, měl by zisk podniku během následujících 12 měsíců silně růst.
Kdo chce akcie držet celý život pro dividendy, měl by zisk podniku minulých 10 let a budoucí dekádu desítky procent růst.

Také dividendy by měly minulou dekádu a budoucí dekádu růst, nejlépe 160% nebo 100%.
Já mám ale i akcii Deutsche Telekom, kde jsou dividendy stejné jak před 10 lety.

Kontrolovat by se mělo při nákupu akcií také P/S pod 3, P/B pod 3, dividendový výnos nad 3%, P/E není důležité moc, ale mohlo by být pod 15.
Cizí kapitál by neměl být víc jak 3x vyšší než vlastní kapitál = total liabilities : total stockholders equity < 3 : 1. Vyjímka jsou banky, tam < 20 : 1.

Jezevec - 17-10-2020 v 14:34

Tady je moje portfolio, plány co koupit prodat po novém roce, poprosím vás o rady co případně udělat jinak.
ČR: ČEZ a O2 přikoupil bych čez poradíte za kolik? Nebo bude lépší O2?
Velká Británie: GlaxoSmithcline, Lloyds banking group, SSE Southern Scotich enegy, přikoupit GSK
USA: AMD,Pfizer,PKX Posco,Verizon,Ford, Telefonica Sa ADR ,National grid ADR, prodat PKX bude-li za 60-70 USD ,prodat AMD až bude za 120 USD nebo kam až může vyrůst? Co přikoupit z toho co mám, případně co jiného.
Španělsko:SAN Banco Sntander Prodat až bude za 6E.

bigusdykus - 17-10-2020 v 14:44

Záleží jestli máš věšteckou kouli.
Minulé kurzy nejsou zárukou budoucích. SAN může být za 6E, ale také 0,6.
Takže k otázce "kam může růst" : do nekonečna nebo do nuly.

CEZ kupuji průběžně.

Ladislav - 18-10-2020 v 10:23

Jezevec neboli Dax,
české, ruské, čínské, polské a jiné bolševické akcie mít nemusíš. Ještě by tě napadlo koupit Agrofert, ČEZ, Sberbank, Gazprom, Alibaba, Tencent, Xiaomi. Samý bolševický podvod na západní mládeži.

Koupit bys mohl dnes: AT&T, Kraft Heinz, Raytheon Technologies, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, Allianz, BASF, BMW, D. Telekom, Munich Re, Siemens, AB Inbev, BNP Paribas, Iberdrola, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Sanofi, Bank of Nova Scotia, Enbridge, Mitsubishi Corp.

Prodat na jaře můžeš španělské banky a britské banky, jestli zaplatí dividendy a stoupnou kurzy. Nemusíš prodávat španělské banky a britské banky se ztrátou, jestli budeš ještě 20 let na živu.

Já bych taky rád prodal v dubnu 2021 španělské banky, když zaplatily dividendy a stouply kurzy.
Já totiž chci koupit za ty peníze v dubnu akcie BNP Paribas. Doufám, že jednou budou francouzské dividendy zdaněné 12.8%, jak to má být od 1.1.2018 a nebudou furt dál zdaněné chybně 30%.

Moje portfolio od 1. máje roku 2021:
My28stocks.bmp - 359kB

report 2020

Escobar2020 - 20-10-2020 v 10:04

Zdravím osazenstvo a jak sem slíbil zasílám každoroční přehled portfolia:)

Escobar 2020.png - 203kB

Ladislav - 20-10-2020 v 16:41

Velice hezké. Ale snad by bylo lepší 31.12. nebo 1.1. :)
Ale mně je to jedno. Já sem píšu jen proto, aby byla vidět nějaká reakce. :)

PeterDK - 21-10-2020 v 15:21

Ahojte

Vytvoril som infografiku pre tých, ktorí stále nevedia cez koho investovať do akcií:

https://financie-trochu-inak.sk/cez-koho-na-burzu/

Velke-porovnanie.jpg - 73kB

Ladislav - 21-10-2020 v 16:30

Když je to velké porovnání, tak snad porovnáváš alespoň 10 firem, také Fio, Lynx, Degiro.

Mamut - 22-10-2020 v 15:40

Citace: Původně zaslal: Escobar2020  
Zdravím osazenstvo a jak sem slíbil zasílám každoroční přehled portfolia:)


Pěkně se ti portfolio rozrůstá od minulého zveřejnění v roce 2019, akorát jsi musel kromě reinvestovaných dividend vložit i dost vlastních prostředků během posledního roku. Ať se daří!

Aries - 8-11-2020 v 11:28

Ahoj akcionáři, všiml jsem si, že dost z nás má akcie AT&T. Zajímá mě kolik máme dohromady akcií AT&T.
Já mám 120ks.
Počet free-float akcií 7 119 653 454 :-)

Ladislav - 8-11-2020 v 12:15

Já mám 246 akcií ATaT.

bulinak - 8-11-2020 v 15:01

Mám jich 76.

Pomah - 8-11-2020 v 15:21

Já mám přesně 90 ks

eco - 8-11-2020 v 17:20

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Moje portfolio z 25 akcií na stálo pro dividendy.
Za několik let, když se nezvýší dividenda, prodám akcie Tesco.
Když budu mít 6.000 euro bez užitku, koupím akcie Walgreens Boots Alliance pro držení navždy.
Po velkém krachu akcií koupím 3x levněji akcie Microsoft pro držení navždy.




Proč chcete držet Banco Santander a Banco Bilbao navždy?

Ladislav - 8-11-2020 v 19:51

''''Proč chcete držet Banco Santander a Banco Bilbao navždy?'''' ptá se Eco

Už nechci držet akcie Banco Santander a Banco Bilbao navždy. Mám je téměř 10 let.
Tyto banky posílají akcionářům dividendy v podobě akcií a za tím účelem vydávají nové akcie.
A tak akcií stále přibývá a tím se dělí hodnota bank na větší počet akcií a jejich kurzy proto klesají.
Banka Santander během 10 let zdvojnásobila počet akcií, což si zaslouží pokles kurzu na 1/2 během posledních 10 let.
A tak akcionář dostal během 10 let třeba 1.000 € dividendy, ale hodnota akcií mu klesla o 1.000 €.
Takže až budou příští rok nebo později akcie Bilbao a Santander na kopci, mohl by je akcionář prodat a třeba i se ztrátou rovnou obdrženým dividendám během let, co akcie má.

eco - 8-11-2020 v 22:53

Akcie evropských bank můžete vyhodit do koše. Mám rád kanadské bankovní akcie.

Kanec - 9-11-2020 v 08:34

pocet kusu ATT je jedna vec. ale dokupujete ted za tuhle mensi cenu nebo zacinate mit strach? ja nejake ATT akcie mam a jeden tyden jim verim a dalsi jim neverim vubec ..
premyslim jestli za 10 let budou porad relevantni a jestli budou z 5G nejak tezit.

PS: jinak moc krasne pocty kusu mate ;)

Ladislav - 9-11-2020 v 09:14

Jedna telekomunikace patří do každého portfolia ze 30 akcií pro dividendy jako důchod.
A je lepší držet doživotně ATaT než Verizon, Qualcomm, Vodafone, Orange, Deutsche Telekom, Telefónica a jiné.

kraken - 9-11-2020 v 14:24

rtx...+10% a to ho ještě nejmenovali.dost dobrý zbrojíř nás čeká

bulinak - 9-11-2020 v 14:47

Vakcína Pfizer ;-)

eco - 9-11-2020 v 20:59

Citace: Původně zaslal: Jezevec  
Tady je moje portfolio, plány co koupit prodat po novém roce, poprosím vás o rady co případně udělat jinak.
ČR: ČEZ a O2 přikoupil bych čez poradíte za kolik? Nebo bude lépší O2?
Velká Británie: GlaxoSmithcline, Lloyds banking group, SSE Southern Scotich enegy, přikoupit GSK
USA: AMD,Pfizer,PKX Posco,Verizon,Ford, Telefonica Sa ADR ,National grid ADR, prodat PKX bude-li za 60-70 USD ,prodat AMD až bude za 120 USD nebo kam až může vyrůst? Co přikoupit z toho co mám, případně co jiného.
Španělsko:SAN Banco Sntander Prodat až bude za 6E.


Tyto společnosti jsou dobré:
Glaxo, SSE, Pfizer, National Grid

Tyto společnosti jsou špatné:
Ford, Banco Santander


eco - 9-11-2020 v 21:01

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Jedna telekomunikace patří do každého portfolia ze 30 akcií pro dividendy jako důchod.
A je lepší držet doživotně ATaT než Verizon, Qualcomm, Vodafone, Orange, Deutsche Telekom, Telefónica a jiné.


NTT Docomo je také dobrý.

Ladislav - 11-11-2020 v 15:58

Unbenannt.png - 106kB Nelíbí se mi

Já nevím, jak na této stránce vytvořit kolo s 30 hezkými barvami
:post: https://spinthewheel.app/30-colors-random-names
Ale jak je vidět, ta jména podniků v akciovém portfoliu se nedají číst.
I když bych později našel kruh ze 30 hezkých barev, asi bych měl psát jména vodorovně mimo kruh.
A lepší bude asi tabulka než barevný kruh.

circle-12-stocks.png - 57kB Tyto barvy jsou moc hezké, ale jak jich udělat 30?
? Snad by bylo lepší publikovat vedle sebe 2 kruhy o 15 barvách?

My28stocks.jpg - 72kB A tak zatím zůstávám u tabulky.

eco - 11-11-2020 v 18:07

Tady je moje portfolio jako grafika.

port1.jpg - 701kB

3M, ABB, Abbvie, Air Liquide, Allianz, Altria, Amgen, Anheuser Busch, Apple, AT&T, AXA, BASF, BMW, Bayer, Baywa, BHP, Blackrock, BP PLC, Bristol-Myers-Squibb, Brit.Amer.Tobacco, Canadian National Railway, China Constr. Bank, Church Dwight, Cisco Systems, Coca Cola, Colgate Palmolive, Commonwealth Bank of Australia, Danone, Diageo, DIC Asset, Deutsche Telekom, Ebay, Exxon Mobil, Fastenal, Gazprom, General Mills, Gilead Sciences, Gladstone Comm., GlaxoSmithKline, Henkel, Hormel Foods, Imperial Brands, Intel, Japan Tobacco, Jardine Math. Hold., Johnson&Johnson, Kimberly Clark, Kraft Heinz, Linde, LVMH, Main Street Capital, McDonalds, Merck & Co., Microsoft, Mondelez, Munich Re, National Grid, Nestle, NextEra Energy, Novartis, Novo Nordisk, Omega Healthcare, PepsiCo, Pernod Ricard, Pfizer, Philip Morris, Ping An Ins., Procter&Gamble, Realty Income, Reckitt Banckiser, Rio Tinto, Roche, Royal Bank of Canada, Royal Dutch Shell, Sabra Health Care, SAP, Schaeffler, Siemens, Softbank, SSE PLC, TAG Immobilien, Talanx, Texas Instruments, Total, Unilever, Union Pacific, Visa, Vodafone, Vonovia, W.P.Carey

r626 - 11-11-2020 v 20:15

Citace: Původně zaslal: eco  
Tady je moje portfolio jako grafika.



a není to málo Antone Pavloviči ?

Ladislav - 11-11-2020 v 21:02

circle15.png - 33kB
Já bych vedle černobílé tabulky s 28-30 akciemi publikoval taky 2 kruhy vedle sebe s 15 stejnými barevnými políčky.
Ale nenašel jsem s Google anglicky, německy ani španělsky barevné kruhy s 15 políčky.
Našel jsem jen černobílý kruh.
Tedy jsem na programu Paint dal 2 kruhy vedle sebe a vyplnil do nich barvy.
Bohužel jsou ty barvy zubaté na kraji, tak jsem je retušoval.
A teď abych tam vyplnil jména mých akcií vodorovně, bez otáčení,
nebo oddělil jeden kruh a otáčel ho 15x a vyplňoval jména a pak zas druhý kruh.
A pak ty odděleně 15x otáčené a se jmény popsané kruhy zase nalepil vedle sebe?
Nebo vyplnil jména vedle kruhů? Nevím.
Ale barvy jsem udělal hezké. Na Slovensku vyrobené barvy pro mé portfolio se mi nelíbí.
Circles30col.jpg - 176kB hezké barvy, že?

Circle25stocks.png - 676kB tyto barvy se mi nelíbí, ale ukazují, že jména vodorovně psaná jsou možná. A ještě lepší budou ta jména vypadat, když bude v kruhu jen 15 políček.

Ladislav - 11-11-2020 v 21:40

Zdá se, že Josef Eco má 85 různých akcií.
To není chytré, jestli kupuje akcie jen pro sebe a ne pro celou svou velkou rodinu, nebo akciový fond pro klienty.
Přece nikomu na světě se nemůže líbit 85 podniků. A nikdo se nechce na 85 podnicích podílet.
Bylo by dobré všechny akcie z Číny a z Ruska prodat.
Ale jestli má nějaké akcie z Evropy a z USA v mínus, asi je nechce prodat se ztrátou.

eco - 11-11-2020 v 23:06

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
A nikdo se nechce na 85 podnicích podílet.


Ano, chci vlastnit 85 společností. Každý den pro mě pracuje 10 milionů lidí. Kvůli dividendám si chci ponechat akcie navždy. Za 60 let zdědí akcie můj syn.

Ladislav - 12-11-2020 v 10:09

Tak jsem hotov se zobrazením mého portfolia v barevném kruhu.
Nedělám rozdíl v tom, že polovinu akcií mám koupenou za 6.000 € a polovinu za 7.000 €
a 6 posledních akcií zatím jen za 1.000 €, 2.000 € a 3.000.
Černobílý kruh s 15 výseky se mi podařilo vybarvit jen zubatě na programu Paint.
Třeba mi jednou někdo z vás vyrobí lepší kruh s patnácti stejnými barvami.
A rád bych měl ty samé barvy a žádné jiné. 15x stejných výseků v kruhu.

My28stocksWheels.bmp - 1001kB

eco - 12-11-2020 v 11:15

Kolik eur stojí vaše portfolio? Kolik eur dostanete na dividendách každý rok?

Ladislav - 12-11-2020 v 12:35

Vloni dividend 7.494 € čistého. Letos méně kvůli prasečí chřipce.

eco - 12-11-2020 v 14:09

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Vloni dividend 7.494 € čistého.


To je více než 600 eur měsíčně. V české vesnici s tím můžete bydlet, pokud tam máte svůj vlastní dům. Ale v Mnichově 600 eur není moc peněz.
Mnichov je velmi drahý. Proč? Každý chce žít v Mnichově.

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Letos méně kvůli prasečí chřipce.


Když společnost přestane vyplácet dividendy, prodám to. Nikdy nechci prodávat společnosti, které vyplácejí dividendy, i v krizových situacích. Za 60 let by můj syn měl zdědit všechny podíly.

Vosa - 12-11-2020 v 22:17

Ladislave, snad toto by mohly být vyhovující kruhy :yes:

kruh-a.jpg - 153kB

kruh-b.jpg - 164kB

Ladislav - 13-11-2020 v 09:55

:) Díky za tu dvouhodinovou práci.
Ještě mi prosim pošli ten jeden barevný kruh bez nápisů.
:)

Jinak budu muset jména retušovat pryč, abych dostal tvuj krásný barevný kruh bez nápisů..
Takový krásný barevný kruh se může mnoha lidem hodit, i když nemají 15 akcií.
Nejprve si tam napíšu jména při otáčení o 24 stuňů.

Banky Bilbao a Santander vynechám.
U Walgreens nepíšu Wallgreens. Lepší je Walgreens.
U HSBC přidám Group, u Mitsubishi přidám Corp., u Raytheon přidám Technologies, u Cisco přidám Systems.

U mých budoucích kruhů:
V kruhu A: K USA přidám Kanadu a Japonsko.
Evropu dám do kruhu B. A budu 14x, 15x otáčet při psaní jmen.

eco - 13-11-2020 v 12:15

Citace: Původně zaslal: eco  
Citace: Původně zaslal: Ladislav  
A nikdo se nechce na 85 podnicích podílet.


Ano, chci vlastnit 85 společností. Každý den pro mě pracuje 10 milionů lidí. Kvůli dividendám si chci ponechat akcie navždy. Za 60 let zdědí akcie můj syn.


V určitém okamžiku bude 99 společností. 100 společností by pro mě bylo příliš mnoho.

Ladislav - 13-11-2020 v 16:52

Kolega Vosa vyrobil krásný barevný kruh pro mých 28-30 akcií portfolia. Děkuju stokrát!
Jestli se při otáčení kruhu 14x po 24 stupních na programu Photshop obraz moc neponičí, tak napíšu do kruhu 14 jmen podniků při 14 otáčení o 24 stupně a použiju 2 kruhy. 15. místo nechám volné.
Na jeden kruh dám mých 14 akcií evropských Na druhý kruh 10 akcií z USA, 2 kanadské, AB Inbev a 1 japonskou.
Tento kruh můžete použít i pro vaše portfolio, jestli nevadí, že každá vaše pozice akcií má jinou hodnotu, ale na obrázku jsou pozice stejné.
Circle15.bmp - 1.2MB

eco - 13-11-2020 v 18:14

Příští rok chci koupit tyto akcie:

Red Electrica (Španělsko)
Itochu (Japonsko)
Asahi Breweries (Japonsko)
AbbVie
Clorox
Essity (Švédsko)

bigusdykus - 14-11-2020 v 09:19

Co vás vede k tomu Cloroxu a Essity?

Ladislav - 14-11-2020 v 14:52


Portfolio mých 28 akcií pro dividendy.


circle15usL.jpg - 33kB
circle15euL.jpg - 31kB

eco - 14-11-2020 v 17:51

Citace: Původně zaslal: bigusdykus  
Co vás vede k tomu Cloroxu a Essity?


Clorox: Clorox je podobný Reckitt Benckiser. Tyto produkty jsou vždy potřebné, dokonce i v době krize. Kromě toho byly dividendy vypláceny a zvyšovány po celá desetiletí.

Essity: Dělají kapesníky. Značka se jmenuje Tempo. Mateřská společnost SCA existuje od roku 1929. SCA vyplácí dividendy po celá desetiletí a každoročně je zvyšuje. Předpovídám tedy, že Essity také každoročně zvyšuje dividendy.

Ladislav - 15-11-2020 v 09:48

Portfolio akcií pana Eco,
co se mi tam nelíbí a co tam chybí.


V portfoliu pana Eco se mi nelíbí akcie: China Construction Bank, Ping An, Gazprom, Novo Nordisk, Bayer, Schaeffler.

Panu Eco chybí sympatické akcie: Bank of Nova Scotia, Enbridge, Iberdrola, Mitsubishi Corp., Raytheon Technologies, Sanofi, Wells Fargo.


Akcie-od-Eco-85x.jpg - 701kB

3M, ABB, Abbvie, Air Liquide, Allianz, Altria, Amgen, Anheuser Busch, Apple, AT&T, AXA, BASF, BMW, Bayer :(, Baywa, BHP, Blackrock, BP PLC, Bristol-Myers-Squibb, Brit.Amer.Tobacco, Canadian National Railway, China Constr. Bank :(, Church Dwight, Cisco Systems, Coca Cola, Colgate Palmolive, Commonwealth Bank of Australia, Danone, Diageo, DIC Asset, Deutsche Telekom, Ebay, Exxon Mobil, Fastenal, Gazprom :(, General Mills, Gilead Sciences, Gladstone Comm., GlaxoSmithKline, Henkel, Hormel Foods, Imperial Brands, Intel, Japan Tobacco, Jardine Math. Hold., Johnson&Johnson, Kimberly Clark, Kraft Heinz, Linde, LVMH, Main Street Capital, McDonalds, Merck & Co., Microsoft, Mondelez, Munich Re, National Grid, Nestle, NextEra Energy, Novartis, Novo Nordisk, Omega Healthcare, PepsiCo, Pernod Ricard, Pfizer, Philip Morris, Ping An Ins.:(, Procter&Gamble, Realty Income, Reckitt Banckiser, Rio Tinto, Roche, Royal Bank of Canada, Royal Dutch Shell, Sabra Health Care, SAP, Schaeffler, Siemens, Softbank, SSE PLC, TAG Immobilien, Talanx, Texas Instruments, Total, Unilever, Union Pacific, Visa, Vodafone, Vonovia, W.P.Carey

VSbrok - 15-11-2020 v 10:05

taky přidám jeden koláček :smilegrin:

VLptf.jpg - 276kB

eco - 15-11-2020 v 14:32

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Portfolio akcií pana Eco,
co se mi tam nelíbí a co tam chybí.


V portfoliu pana Eco se mi nelíbí akcie: China Construction Bank, Ping An, Gazprom, Novo Nordisk, Bayer, Schaeffler.


Proč ne?

bigusdykus - 17-11-2020 v 10:50

Citace: Původně zaslal: eco  

Essity: Dělají kapesníky. Značka se jmenuje Tempo. Mateřská společnost SCA existuje od roku 1929. SCA vyplácí dividendy po celá desetiletí a každoročně je zvyšuje. Předpovídám tedy, že Essity také každoročně zvyšuje dividendy.


A děláte si nějaké podrobnější fundamentální rozbory?
Zrovna u toho Essity jsem zahlédnul vyšší zadlužení a s dividendovou historií to také není úplně na jedničku. Mateřská firma mě až tak nezajímá, protože divi budou chodit od Essity. A ta vyplácí stěží 10 let, dnešní výnos je pod 3%

roberto marconi - 18-11-2020 v 18:19

Essity je, chlapci, TORK. A tork ta swinja modrobila visi na 70% hajzlu ve stredni Evrope. Z hlediska market sharu a consomable byznysu v papiru a v mydle a desinfekci nema tento brand chybu. Jdu na to mrknout blize. Ale je to lidr.

Ladislav - 4-12-2020 v 10:31

Ten Jakob registrovaný zde jako ''eco'' by měl být přejmenován na ''Jakob''.
A potom, jména začínají přece s velkým písmenem. Tak jaképak ''eco'' nebo ''Jakob eco''. Lepší Jakob.

On se cítí asi lépe, čím více podniků vlastní.
Dnes mu patří 90 podniků, příští rok mu bude patřit 100 podniků.
Za 10 let mu bude patřit 200 podniků.
Ale to není rozumné. Neměl by zalévat plevel.
Lepší než vlastnit po letech v důchodu 1.000 podniků a každý za 1.000 € (celkem akcie za milion € ),
je vlastnit 30 podniků a každý za 33.000 €. Pravda?

3M, ABB, Abbvie, Air Liquide, Allianz, Altria, Amgen, Anheuser Busch, Apple, AT&T, AXA, BASF, BMW, Bayer :(, Baywa, BHP, Blackrock, BP PLC, Bristol-Myers-Squibb, Brit.Amer.Tobacco, Canadian National Railway, China Constr. Bank :(, Church Dwight, Cisco Systems, Coca Cola, Colgate Palmolive, Commonwealth Bank of Australia, Danone, Diageo, DIC Asset, Deutsche Telekom, Ebay, Exxon Mobil, Fastenal, Gazprom :(, General Mills, Gilead Sciences, Gladstone Comm., GlaxoSmithKline, Henkel, Hormel Foods, Imperial Brands, Intel, Japan Tobacco, Jardine Math. Hold., Johnson&Johnson, Kimberly Clark, Kraft Heinz, Linde, LVMH, Main Street Capital, McDonalds, Merck & Co., Microsoft, Mondelez, Munich Re, National Grid, Nestle, NextEra Energy, Novartis, Novo Nordisk, Omega Healthcare, PepsiCo, Pernod Ricard, Pfizer, Philip Morris, Ping An Ins.:(, Procter&Gamble, Realty Income, Reckitt Banckiser, Rio Tinto, Roche, Royal Bank of Canada, Royal Dutch Shell, Sabra Health Care, SAP, Schaeffler, Siemens, Softbank, SSE PLC, TAG Immobilien, Talanx, Texas Instruments, Total, Unilever, Union Pacific, Visa, Vodafone, Vonovia, W.P.Carey
Akcie-od-Eco-85x.jpg - 701kB Chaos portfolio - ''Jakob eco'' - 90 akcií

eco - 4-12-2020 v 10:58

Citace: Původně zaslal: Ladislav  

On se cítí asi lépe, čím více podniků vlastní.
Dnes mu patří asi 85 podniků, příští rok mu bude patřit 100 podniků.
Za 10 let mu bude patřit 200 podniků.


Vlastnit 100 podniků je příliš mnoho. Moje maximum je na 99 firmách.

eco - 4-12-2020 v 16:28

Citace: Původně zaslal: r626  

A já myslel, že "eco" je Alter ego pana Ladislava , protože mi občas ty jeho názory přijdou až moc demagogické a vidím v tom jistou paralelu :-))))


Já? Demagogický? Například kde?

eco - 4-12-2020 v 16:35

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
3M, ABB, Abbvie, Air Liquide, Allianz, Altria, Amgen, Anheuser Busch, Apple, AT&T, AXA, BASF, BMW, Bayer :(, Baywa, BHP, Blackrock, BP PLC, Bristol-Myers-Squibb, Brit.Amer.Tobacco, Canadian National Railway, China Constr. Bank :(, Church Dwight, Cisco Systems, Coca Cola, Colgate Palmolive, Commonwealth Bank of Australia, Danone, Diageo, DIC Asset, Deutsche Telekom, Ebay, Exxon Mobil, Fastenal, Gazprom :(, General Mills, Gilead Sciences, Gladstone Comm., GlaxoSmithKline, Henkel, Hormel Foods, Imperial Brands, Intel, Japan Tobacco, Jardine Math. Hold., Johnson&Johnson, Kimberly Clark, Kraft Heinz, Linde, LVMH, Main Street Capital, McDonalds, Merck & Co., Microsoft, Mondelez, Munich Re, National Grid, Nestle, NextEra Energy, Novartis, Novo Nordisk, Omega Healthcare, PepsiCo, Pernod Ricard, Pfizer, Philip Morris, Ping An Ins.:(, Procter&Gamble, Realty Income, Reckitt Banckiser, Rio Tinto, Roche, Royal Bank of Canada, Royal Dutch Shell, Sabra Health Care, SAP, Schaeffler, Siemens, Softbank, SSE PLC, TAG Immobilien, Talanx, Texas Instruments, Total, Unilever, Union Pacific, Visa, Vodafone, Vonovia, W.P.Carey
90 akcií


Z 90 společností se vám nelíbí pouze 4. Myslíte si, že i ostatní společnosti jsou dobré. Také si myslím, že společnosti jsou dobré. Nikdy je neprodám, do konce života budu sbírat dividendy.

r626 - 4-12-2020 v 16:38

Citace: Původně zaslal: eco  
Citace: Původně zaslal: Ladislav  
A nikdo se nechce na 85 podnicích podílet.


Ano, chci vlastnit 85 společností. Každý den pro mě pracuje 10 milionů lidí. Kvůli dividendám si chci ponechat akcie navždy. Za 60 let zdědí akcie můj syn.


Já nevím, třeba tady..
Přijde mi to takové zaryté plácaní do větru.. ať od pana Ladislava nebo od tebe/Vás. Člověk se přece nějak posouvá dál a tvrdit, že chci něco držet až do smrti nikdy neprodat atd... je podle mého minimálně úsměvné, je tolik vnějších vlivů, které nelze predikovat. Viz letošní Covid.

eco - 4-12-2020 v 16:42

Citace: Původně zaslal: r626  
Citace: Původně zaslal: eco  
Citace: Původně zaslal: Ladislav  
A nikdo se nechce na 85 podnicích podílet.


Ano, chci vlastnit 85 společností. Každý den pro mě pracuje 10 milionů lidí. Kvůli dividendám si chci ponechat akcie navždy. Za 60 let zdědí akcie můj syn.


Já nevím, třeba tady..
Přijde mi to takové zaryté plácaní do větru.. ať od pana Ladislava nebo od tebe/Vás. Člověk se přece nějak posouvá dál a tvrdit, že chci něco držet až do smrti nikdy neprodat atd... je podle mého minimálně úsměvné, je tolik vnějších vlivů, které nelze predikovat. Viz letošní Covid.


Warren Buffett by si také rád navždy ponechal své akcie.

TomasV - 4-12-2020 v 16:57

Taky neprodám žadnou akcii,jinak dneska moje portfolio poprvé překonalo hodnotu 100k dolarů:thumbup:

eco - 4-12-2020 v 17:23

Citace: Původně zaslal: TomasV  
Taky neprodám žadnou akcii,jinak dneska moje portfolio poprvé překonalo hodnotu 100k dolarů:thumbup:


Srdečné blahopřání!

r626 - 4-12-2020 v 17:33

Citace: Původně zaslal: eco  
Citace: Původně zaslal: r626  
Citace: Původně zaslal: eco  
Citace: Původně zaslal: Ladislav  
A nikdo se nechce na 85 podnicích podílet.


Ano, chci vlastnit 85 společností. Každý den pro mě pracuje 10 milionů lidí. Kvůli dividendám si chci ponechat akcie navždy. Za 60 let zdědí akcie můj syn.


Já nevím, třeba tady..
Přijde mi to takové zaryté plácaní do větru.. ať od pana Ladislava nebo od tebe/Vás. Člověk se přece nějak posouvá dál a tvrdit, že chci něco držet až do smrti nikdy neprodat atd... je podle mého minimálně úsměvné, je tolik vnějších vlivů, které nelze predikovat. Viz letošní Covid.


Warren Buffett by si také rád navždy ponechal své akcie.


To držení nám WB předvedl relativně nedávno s aerolinkama :-)
Ale v poho nechtěl jsem se nikoho dotknout tak to berte s nadhledem :-))

eco - 4-12-2020 v 23:10

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Ten Jakob registrovaný zde jako ''eco'' by měl být přejmenován na ''Jakob''.
A potom, jména začínají přece s velkým písmenem. Tak jaképak ''eco'' nebo ''Jakob eco''. Lepší Jakob.


A jak byste se měli jmenovat?
Tady si říkáš Ladislav. Velmi běžné křestní jméno.:cool:
Jako autor knihy si říkáte Ladis Konecny; to zní jako jméno intelektuála.:info:
Na Facebooku si říkáš Lad Konecny; to zní jako významný americký investor.:exclamation:

Ladislav - 6-12-2020 v 09:10

'''Chci držet všechny akcie až do smrti.''' To přece neznamená, že každopádně budu všechny držet.
Nějaká firma se po letech akcionáři zprotiví.
U některé firmy se ukáže, že za 10 let zdvojnásobila počet akcií díky posílání di:info::info:vidend v akciích, které za tím účelem nově vytvořila.
A pak člověk akcie prodá, i když sliboval v diskusním fóru, že je neprodá nikdy.
Kdysi dávno mohl někdo plánovat držet navždy akcie AIG, General Motors, General Electric, Citigroup, Bayer, Volkswagen.
Před několika lety se na ně měl ale každý akcionář rozlobit a prodat je. Ty americké na počátku finanční krize. VW kvůli podvodu s výfuky. Bayer kvůli Monsanto.
:info: Eco a Ladislav už několik akcií prodali a jiné později prodají, i když je chtěli držet stále. :info:

kraken - 6-12-2020 v 11:05

GE neřekla poslední slovo, držím a dořeˇduji

eco - 8-12-2020 v 18:51

Citace: Původně zaslal: kraken  
GE neřekla poslední slovo, držím a dořeˇduji


Taky si to myslím. Ale podle Petera Lynche může trvat až 30 let, než taková společnost znovu získá svou původní sílu.

kraken - 8-12-2020 v 19:34

mně stačí poloviční -:), rebalancovaná , ge hitachi má v jaderkách na 30 let vystaráno

MUSTR

eco - 16-12-2020 v 19:26

Mnoho webových stránek má vzorová portfolia. Pan Ladislav má své modelové portfolio zde:

http://nr1a.com/mustrdepo.htm




Není jediný. Pan Fischer z Německa má také ukázkové portfolio na svých webových stránkách:



https://reich-mit-plan.de/2020/12/dividenden-depot-9-dezembe...
https://www.comdirect.de/inf/musterdepot/pmd/freunde.html?po...

Pan Tiedt z Německa má také modelové portfolio:


https://aktienfinder.net/blog/das-starterdepot-vermoegensauf...

Líbí se mi většina akcií z portfolií. Nemám rád tyto akcie:
Freenet > často nevyplácí dividendu
Centrica - > nevím
Royal Gold -> já nevím
RTL Group -> nikdo se nedívá na televizi dnes
BNP Paribas -> existují lepší banky

Ladislav - 17-12-2020 v 12:04

Himmel, Arsch und Gartenzwerg :)
Pamatuj: Aktien = akcie. Ale bing.com/translator nebo google.com/translator dělá z Aktien ''zásoby''
Merke: Aktien = akcie. Aber bing.com/translator oder google.com/translator macht aus Aktien ''zásoby''
Tedy vždy opravit zásoby na akcie, also immer 'zásoby' in 'akcie' verwandeln.

eco - 17-12-2020 v 12:13

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Himmel, Arsch und Gartenzwerg :)
Pamatuj: Aktien = akcie. Ale bing.com/translator nebo google.com/translator dělá z Aktien ''zásoby''
Merke: Aktien = akcie. Aber bing.com/translator oder google.com/translator macht aus Aktien ''zásoby''
Tedy vždy opravit zásoby na akcie, also immer 'zásoby' in 'akcie' verwandeln.


Bing je lepší než Google.

Ladislav - 17-12-2020 v 12:17

Und dein Bild muss man kleiner machen[img = 800x400
oder [img = 800x800

eco - 17-12-2020 v 12:25

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Und dein Bild muss man kleiner machen[img = 800x400
oder [img = 800x800


Jetzt kannst du ja die Portfolios kommentieren!
Nyní můžete komentovat portfolia!

Ladislav - 17-12-2020 v 12:32

Doufám, že chudý spekulant Tiedt včas přestane posílat měsíčně 25 € na extrémně předražené akcie
''Amazom'' :) Apple, Microsoft, Visa, Tencent a nebude investovat furt dál během krachu na 1/4.
Vždyť chudý spekulant Tiedt ani neví, že se ''Amazom'' jmenuje Amazon.

Spekulant nebo investor?

eco - 17-12-2020 v 13:29

Je pan Fischer pro vás také spekulantem? Nebo je pan Fischer investor?

eco - 17-12-2020 v 13:30

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Apple, Microsoft, Visa, Tencent a nebude investovat furt dál během krachu na 1/4.


Společnost "Tencent" bude stát pouze 10 centů po havárii. :lol:

eco - 22-12-2020 v 12:38

Alexander z Německa má také velké portfolio. Říká tomu "důchod s dividendou".
Zde je jeho portfolio:



Jeho portfolio mu platí mezi 900 a 1000 eur každý měsíc:

Zde je jeho domovská stránka:
https://www.rente-mit-dividende.de/depot/

Dobrá věc na portfoliu je, že je široce diverzifikované. :)
Špatná věc o portfoliu: Je to téměř jen společnosti z USA. Platí účty v eurech, ale dostává jen americké dolary. :sniffle:

Ladislav - 22-12-2020 v 17:23

Holt je to amatér a začátečník, i kdyby kupoval akcie už 20-30 let.
Evropan s dividendami jako důchod by neměl mít z 95% samé akcie z USA,
ale jen 33% až 40% akcií z USA.
Dolar totiž může ošklivě slábnout proti euro. Dnes 1 € = 1,22 $. Později 1 € = 3 $.

Pavel - 22-12-2020 v 17:59

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Holt je to amatér a začátečník, i kdyby kupoval akcie už 20-30 let.
Evropan s dividendami jako důchod by neměl mít z 95% samé akcie z USA,
ale jen 33% až 40% akcií z USA.
Dolar totiž může ošklivě slábnout proti euro. Dnes 1 € = 1,22 $. Později 1 € = 3 $.


Nebo taky obráceně:-)

Antoan - 22-12-2020 v 19:54

S nadhľadom to vyzerá tak, že rýchlosť rotačiek FEDu je vyššia ako ECB. A tak sa zdá, že oslabovanie $ bude ešte pokračovať. Bez záruky. :)

eco - 22-12-2020 v 19:58

Citace: Původně zaslal: Pavel  
Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Holt je to amatér a začátečník, i kdyby kupoval akcie už 20-30 let.
Evropan s dividendami jako důchod by neměl mít z 95% samé akcie z USA,
ale jen 33% až 40% akcií z USA.
Dolar totiž může ošklivě slábnout proti euro. Dnes 1 € = 1,22 $. Později 1 € = 3 $.


Nebo taky obráceně:-)


Silný dolar a slabé euro by byly pro Alexandra dobré.
Moje akcie jsou kótovány v následujících měnách:
Euro
Americký dolar
Kanadský dolar
Britská libra
Dánská koruna
Švýcarský frank
Australský dolar
Hongkongský dolar
Ruský rubl
Singapurský dolar
Japonský jen

Ladislav - 23-12-2020 v 08:59

Hlavně nekupuj akcie za šekely!
Raději navštiv ostrovy Scheissellen!

 Stran:  1  2    4