Diskusní fórum akcie a burza

Akcie na stálo pro dividendy

 Stran:  1  2    4    6  ..  20

Vosa - 29-12-2019 v 11:50

Ajo, už na to koukám, omlouvám se za mystifikaci. Na dividendchannel.com jsou u T chybná data, asi není brán v potaz ten split v březnu 1998.

Pavel - 29-12-2019 v 12:41

Citace: Původně zaslal: r626  
Tak jsem si udelal pod stromeček radost a koupil jsem Exxon mobil a Chevron, ted ještě pošilhávám po RSD-A. Spis bych teda bral AT&T, tam je to ale bohužel dost prestrelene tak pockam na nejakou slevu.


Z čeho usuzuješ, že ATT je cenově přestřelené?

Pavel - 29-12-2019 v 12:46

Citace: Původně zaslal: Vosa  
Ajo, už na to koukám, omlouvám se za mystifikaci. Na dividendchannel.com jsou u T chybná data, asi není brán v potaz ten split v březnu 1998.


Pokud to jde, vždy se snažím data čerpat ze stránek konkrétní dotčené firmy:cool:

Pomah - 30-12-2019 v 12:20

Zdravím všechny,

je mi 28 let a tohle fórum sleduji už více jak rok. Díky Vám tady se mi hodně změnil pohled na investice a místo různých spořících účtů byl pro mě rok 2019 hlavně rokem akcií. Rád bych se Vám pochlubil mým aktuálním portofilem a ještě jednou poděkoval a hlavně všem popřál stejně úspěšný rok 2020, jako byl 2019! :)

díky!

portfolio
AT&T INC. US00206R1023 35,
BASF SE NA O.N DE000BASF111 15,
BHP GROUP PLC GB00BH0P3Z91 50,
BMW (BAY.MOTORENWERKE AG) DE0005190003 13,
DIGITAL REALTY TRUST US2538681030 10,
EXXON MOBIL CORPORATIO US30231G1022 14,
ISHARES S&P 500 IE0031442068 6,
ROYAL DUTCH SHELLA GB00B03MLX29 39,
THE KRAFT HEINZ COMPAN US5007541064 34,

zanek - 30-12-2019 v 14:10

Citace: Původně zaslal: Pomah  
Zdravím všechny,

je mi 28 let a tohle fórum sleduji už více jak rok. Díky Vám tady se mi hodně změnil pohled na investice a místo různých spořících účtů byl pro mě rok 2019 hlavně rokem akcií. Rád bych se Vám pochlubil mým aktuálním portofilem a ještě jednou poděkoval a hlavně všem popřál stejně úspěšný rok 2020, jako byl 2019! :)

díky!

portfolio
AT&T INC. US00206R1023 35,
BASF SE NA O.N DE000BASF111 15,
BHP GROUP PLC GB00BH0P3Z91 50,
BMW (BAY.MOTORENWERKE AG) DE0005190003 13,
DIGITAL REALTY TRUST US2538681030 10,
EXXON MOBIL CORPORATIO US30231G1022 14,
ISHARES S&P 500 IE0031442068 6,
ROYAL DUTCH SHELLA GB00B03MLX29 39,
THE KRAFT HEINZ COMPAN US5007541064 34,


Mam to uplne stejne, diky tomuto foru ted nemam penize v ruznych fondech a nevim kde jeste vsude. A ten vek hraje v tvuj prospech, je parada zacit tak brzo. At se dari!

Ladislav - 30-12-2019 v 17:28

Pomah,

Jestli už máš koupeny levné dividendové blue chip akcie:
AT&T, KRAFT HEINZ,
BASF, BMW,
BHP GROUP, ROYAL DUTCH SHELL

a stále ti zbývají peníze,
měl bys nyní vybírat další výhodně oceněné dividendové blue chip akcie mezi:
Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo,
Allianz, Munich Re,
British American Tobacco, HSBC,
Iberdrola,
Enbridge Inc., Bank of Nova Scotia,
Mitsubishi Corp.

Vitusus - 30-12-2019 v 21:54

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Pomah,

Jestli už máš koupeny levné dividendové blue chip akcie:
AT&T, KRAFT HEINZ,
BASF, BMW,
BHP GROUP, ROYAL DUTCH SHELL

a stále ti zbývají peníze,
měl bys nyní vybírat další výhodně oceněné dividendové blue chip akcie mezi:
Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo,
Allianz, Munich Re,
British American Tobacco, HSBC,
Iberdrola,
Enbridge Inc., Bank of Nova Scotia,
Mitsubishi Corp.



Pane domácí, mě zaujalo to Mitsubishi, proč? Já jsem na to zběžně koukal, a já vůbec nevím, jak tenhle business chápat, už jen ten základní popisek vypadá, jako když pejsek s kočičkou pekli dort:

Mitsubishi Corporation operates in industrial finance, energy, metals, machinery, chemicals, and daily living essentials worldwide. The company's Global Environmental & Infrastructure Business segment conducts environmental and infrastructure projects, related trading operations, and other activities in power generation, water, transportation, and other fields. This segment also manufactures and sells lithium-ion batteries for electric vehicles. Its Industrial Finance, Logistics & Development segment offers corporate investment, leasing, real estate/urban development, and logistics services. The company's Energy Business segment explores, develops, and produces oil and natural gas; invests in natural gas liquefaction projects; trades in crude oil, petroleum products, carbon materials and products, liquefied natural gas, and liquefied petroleum gas; and plans and develops new energy business. Its Metals segment invests in, develops, and trades in steel sheets and thick plates; steel raw materials, including coking coal and iron ore; and non-ferrous raw materials and products, such as copper and aluminum. The company's Machinery segment invests in, finances, and trades in machine tools, agricultural machinery, construction machinery, mining machinery, elevators, escalators, ships, aerospace-related equipment, and motor vehicles. Its Chemicals segment invests in, develops, and trades in basic materials comprising ethylene, methanol, and salt produced from crude oil, natural gas, minerals, plants, marine resources, and others, as well as plastics, electronic materials, food ingredients, fertilizers, and fine chemicals. The company's Living Essentials segment provides products and services, as well as develops businesses and invests in various fields consisting of food products and food, apparel, everyday products, healthcare, distribution, and retail. Mitsubishi Corporation was founded in 1950 and is headquartered in Tokyo, Japan.



Tam je všechno od banky po rafinérie, ocelárny a výrobu aut. Ano, dividenda vypadá pěkně, P/E taky, ale já mám rád firmy, které mají relativně jasný profil a jsem schopný pojmout, co vlastně dělají, tady jsem naprosto zmatený.

Ladislav - 30-12-2019 v 22:33

Vy všichni dohromady,

Najděte mi lepší dividendovou akcii na stálo z Japonska než Mitsubishi Corp.!
Aby se mi líbila, musí firma a akcie splnit:
Burzovní hodnota nad 30 miliard euro, cizí kapitál nesmí být 3x vyšší než vlastní kapitál.
Tržba, čistý zisk a dividenda musí růst minulých 10 let víc než 50%.
Dnes musí být P/E pod 15, P/B pod 3, P/S pod 3, výnos dividendy nad 3%.

A jestli nenajdete, budete se muset spokojit s mojí akcií Mitsubishi Corp.

Tedy vybírejte mezi všemi japonskými akciovými společnostmi nad 30 miliard euro:
CANON INC. Technologie
CENTRAL JAPAN RAILWAY Železnice
DENSO CORP Autovybavení
EAST JAPAN RAILWAY Železnice
FAST RETAILING CO. Oděvy
HONDA MOTOR CORP. Automobily
JAPAN POST BANK CO. Banka
JAPAN TOBACCO INC. Tabák
KAO CORP. Drogerie a Kosmetika
KDDI CORP. Telekomunikace
KEYENCE CORP. Elektrotechnologie
MITSUBISHI CORP. Obchod :)
MITSUBISHI UFJ FINL. Finanční služby
MIZUHO FINANCIAL GROUP Finanční služby
NIDEC CORP. Elektromotory
NINTENDO CO. Zábavní elektronika
NIPPON TELEGRAPH AND TELEPHONE Telekomunikace
NISSAN MOTOR CO. LTD Automobily
NTT DOCOMO INC. Telekomunikace
ORIENTAL LAND CORP. Touristika
SOFTBANK CORP. Telekomunikace
SONY CORP. Zábavní elektronika
SUMITOMO MITSUI FINANC. Finanční služby
TOKIO MARINE HOLDING Pojištění
TOYOTA MOTOR CORP. Automobily
Když se nastaví ty moje podmínky nahoře vypsané, zbyde jen Mitsubishi Corp.
Jinak také, bank, pojišťoven a telekomunikací máme dost z Evropy a Ameriky a proto nepotřebujeme japonské.

r626 - 31-12-2019 v 17:04

Mohu se vás zeptat do jakých akcii RDS investujete?
Vím, že jsou dvě varianty A/B které mají stejné parametry co se týká dividend. Spíš se ptám na vhodnost investice pro českého investora. Zda investovat na burze v USA, nebo v Evropě, případně kde. Jedná se mi především o nejnižší zdanění dividend. Osobně se mi jeví lepší akcie obchodovaná v USA, neboť mám "možná zbytečně" obavy v souvislosti s Brexitem a nákupem na Londýnské burze.
Děkuji.

bigusdykus - 31-12-2019 v 17:25

Zdanění je v obou případech stejné. V USA se nekupuje přímo akcie, ale certifikát.

Igor - 31-12-2019 v 18:03

rdsa - holandsko. strhnou ti 15% dan, v CR si muzes zapocitat jen 10 a dalsich 5 dodanis
rdsb - velka britanie, dividenda ti prijde nezdanena a zdanis ji 15%

mam rdsb na NY burze jako ADR certifikat (ISIN: US7802591070). Pri vyplaceni dividend se neplati zadny poplatek za ADR jak to je v pripade jinych spolecnosti.

r626 - 1-1-2020 v 17:43

Děkuji za odpověď, koukal jsem na to ještě znovu detailněji a také mi vychází nejlépe varianta RDS-B v USA

Pavel - 1-1-2020 v 21:45

Citace: Původně zaslal: r626  
Děkuji za odpověď, koukal jsem na to ještě znovu detailněji a také mi vychází nejlépe varianta RDS-B v USA


Tak jako většině z nás - dividendy v dolarech a nedaněné u zdroje, tedy vyplacené bez zdanění.

r626 - 5-1-2020 v 15:27

Mohu vás ještě jednou poprosit o názory kde, a jaký druh A/B nebo ADR a případně proc mate nakoupeno? Dnes jsem narazil na příspěvek, kde byl velmi jednoznačně doporučován nakup A v Londýne. Osobně v souvislosti s Brexitem jsem k nákupu v UK dost skepticky. Děkuji za názory.

Pavel - 5-1-2020 v 20:24

Citace: Původně zaslal: r626  
Mohu vás ještě jednou poprosit o názory kde, a jaký druh A/B nebo ADR a případně proc mate nakoupeno? Dnes jsem narazil na příspěvek, kde byl velmi jednoznačně doporučován nakup A v Londýne. Osobně v souvislosti s Brexitem jsem k nákupu v UK dost skepticky. Děkuji za názory.


Shell deklaruje dividendu v dolarech (prý proto, že vede v dolarech účetnictví) a vyplácí pro své ADR v USA, klon B, dividendu v dolarech, nedaněnou. Akcie má v Londýně a tam vyplácí dividendu v librách (britský klon B), taky nedaněnou. A pak má akcie ještě na kontinentně (holandský klon A), kde je dividenda v eurech a je daněna 15%, avšak do zdanění si v ČR můžeš započíst jen 10% a tak 5% ještě dodaníš.

Holandský klon nemá asi nikdo (i když pan domácí někde psal, že tam bude daň také nula), většina z nás má buď to ADR v USA nebo britský klon. Když tak pak napiš, kterou variantu chceš a u kterého brokera, a napíšeme ti přesně, který ticket máš koupit.

ado130 - 5-1-2020 v 20:35

Keby niekoho zaujímal dôvod 10%: Zákon

Z akej čiastky by sa malo počítať zvyšných 5%?
Napr. dostanem $10, strhne sa $1,5, tzn. 15%, ale započítať môžem len 10%.

Pavel: potencionálny zdroj link?

bigusdykus - 5-1-2020 v 20:48

Ještě je třeba zmínit, že ADR je sprostý certifikát, kdy jsme vydáni na milost bance.
Shell mám také ADR, ale třeba BHP jsem již koupil napřímo.

Martinski - 5-1-2020 v 22:07

ado130

na slovensku je dan z dividend 7%
podle toho ze pises slovensky soudim ze tvuj domicil je sk
kdyz ti strhnou 15% uz nic nedodanujes ( spis by ti meli vratit 8% zpatky :-) co se nestane

ado130 - 5-1-2020 v 22:36

Martinski: dane platím v CZ

Pavel - 6-1-2020 v 09:14

Citace: Původně zaslal: ado130  

Z akej čiastky by sa malo počítať zvyšných 5%?
Napr. dostanem $10, strhne sa $1,5, tzn. 15%, ale započítať môžem len 10%.


Ze základu daně, tedy z hrubé výše (před zdaněním). Tak aby celková daň byla 15%, resp. 20%.

Konkrétně v tvém případě si započteš jen 1 dolar (ačkoli ti u zdroje strhli 1,5 dolaru) a dodaníš ještě 0,5 dolaru.

No a aby to nebylo úplně jednoduché, není to přesně těch 15% celkově, naše daňové přiznání to počítá složitěji, ale to už je na delší vysvětlování, například na srazu v březnu (Milane, dělám reklamu srazu!).
V principu jde o to, že díky různým odpočitatelným položkám snižujícím základ daně z příjmů v ročním daňovém přiznání jako například úroky z hypotéky nebo zaplacené příspěvky na penzijko nad 12 tisíc ročně (neplést ale se slevou na dani na poplatníka) trochu klesá efektivní daňová sazba pod 15% a ta se pak aplikuje na to, kolik procent (tedy těch méně než 15%) si můžeš započíst ze zaplacených daní z dividend v zahraničí.

Ladislav - 7-1-2020 v 12:59

Siemens HV 5.2.2020 um 10.00 Uhr in der Olympiahalle von Minga
Werner von Siemens dnes poštou ranní růžové mi poslal psaní,
že se mohu registrovat s číslem akcionáře a s heslem v papírovém dopise
na stránce :post: http://www.siemens.com/hv-service
a pak dostanu za minutu v e-mailu vstupenku na shromáždění akcionářů,
kterou vytisknu na papír. Když neumím ofotografovat obrázkový kód se smartfounem.
A tak navštívím 5.2. moje první letošní shromáždění.
Pak jdu 29.4. na HV Munich Re ve veletržním paláci Minga,
6.5. HV Allianz a 14.5. HV BMW v Olympiahalle Minga.
HV - HauptVersammlung - General Meeting - hlavní shromáždění akcionářů, i když vedlejší shromáždění se nedělají.

Vosa - 10-1-2020 v 11:13

Tak jsem vcera konecne odpalil prvni nakup Avastu za 145,- Kč/ kus.

MilanV - 10-1-2020 v 11:27

Vosa - vítám tě v klubu fandů růstových akcií. Já jej koupil první v září kolem 106 a dnes je 152. Po Brexitu půjde libra a o to víc Avast vzhůru. Poptávka po jejich produktech roste a dobře vsadili na trh domácností.

Ladislav - 11-1-2020 v 08:53

Kterou akcii mám koupit jako první, když na tu další budu ještě měsíc šetřit peníze?
A jedná se jen o moje peníze a ne o vaše peníze. Tedy neříkejte ''tu bych vůbec nekupoval'' ;)
A každou z těchto akcií mám už za 2.000 €. Nyní jen 1.000 € přidám.

Podle Morningstar.com:
WBA - Walgreens: P/E 13.4, P/S 0.36, P/B 2.0, dividenda 3.3%
ENB - Enbridge: P/E 17.9, P/S 2.0, P/B 1.7, dividenda 5.5%
BNS - Scotia Bank: P/E 10.7, P/S 2.96 :punk: P/B 1.4, dividenda 4.8% (jiné webstránky oznamují P/S 1.9 až 2.1)
MSBHF - Mitsubishi Corp.: P/E 8.17, P/S 0.27, P/B 0.76, dividenda 4.6%

Walgreens.png - 15kB Walgreens Boots Alliance

Enbridge.png - 10kB Enbridge :question: rychle koupit :question:

Scotia.png - 14kB Scotia Bank :question: rychle koupit :question:

Mitsubishi.png - 12kB Mitsubishi Corp.

Můj nápad:
Nejprve bych měl přidat 1.000 € na akcii Bank of Nova Scotia, protože může být brzy předražená, když má dnes P/S 2.96. Ale třeba se při výpočtu P/S Morningstar spletl. A akcie je ještě dost levná a P/B 1.4 a P/E 10.7.
Na grafu to vypadá na trend klesající a kdyby ten trend klesající byl pravdivý, mohla by být později akcie levnější s P/S.
:punk: A jiné webstránky oznamují u Scotia Bank P/S 1.9 až 2.1. A kdyby Morningstar lhal a P/S by bylo jen 2.0, pak by bylo lepší koupit nejprve akcii rostoucí, to je Enbridge, aby mi neutekla. :punk:

Pomah - 11-1-2020 v 10:11

Myslíte že akcie AT&T jsou nyní ještě za dobrou cenu? Uvazuji o výraznějším posílení pozice (cca 70ks) teď byl ex-dividend day, tak mi to přijde jako dobra příležitost, než to vystoupá nad 40$,

r626 - 11-1-2020 v 10:28

Osobne si myslim ze za 40 je na vrcholu.. historicky se za 10 let nedostala na vic jak 43 USD a nemyslim si ze tomu ted bude jinak. Ja jsem nakoupil par ted tesne před EX-date za nejakych 39 v dlouhodobem horizontu se to nejspis ztrati, ale myslim si ze doba poklesu na vhodnejsi nakup teprve prijde a i tak si myslim ze to min jak 30 nebude. Holt to není rustova akcie ale dividendova.

roberto marconi - 11-1-2020 v 10:43

Trhy jsou na vrcholech, nema moc smysl mudrovat nad nejakymi nakupy. Osibne bych videl korekcicku v dohledne dobe, rosteme dlouho a hodne, sedim na prackach a cekam az trhy vydechnou.
Pavle, Ty mas pro to cit, vidis to podobne nebo upne jinak?
Jeste mi vrta hlavou na svetove proslule Prague Stock Exchange ten CEZ, vypada jako no-btainer s temi rostoucimi cenami energii a predprodeji na 2-3 roky dopredu...

r626 - 11-1-2020 v 10:50

Trhy jsou nejspis na vrcholec, ale i tak za soucasne situace vidim u nekterych akcii potencial rustu během roku dvou nez to pripadne rupne... pokud vůbec. "T" ale není z tech firem. Zrovna nedavno jsem cetl na jednom disk. foru, kde nejaky mudrlant radil, jak nekupova, ze se to urcite nikam nepohne a byl to příspěvek z roku 2017 a ejhle cena byla dvojnasobna ve 2019.. mit tak kristalovou kouli :-))

TomasV - 11-1-2020 v 10:55

Nějaká větší korekce by se mi hodila ,právě mi skončily dvě smlouvy stavebního spoření ,ale při těchto cenách se mi nechce nakupovat.Kromě BMW mám v portfoliu všechno v zelených číslech.

Pavel - 11-1-2020 v 12:49

Citace: Původně zaslal: roberto marconi  
Trhy jsou na vrcholech, nema moc smysl mudrovat nad nejakymi nakupy. Osibne bych videl korekcicku v dohledne dobe, rosteme dlouho a hodne, sedim na prackach a cekam az trhy vydechnou.
Pavle, Ty mas pro to cit, vidis to podobne nebo upne jinak?
Jeste mi vrta hlavou na svetove proslule Prague Stock Exchange ten CEZ, vypada jako no-btainer s temi rostoucimi cenami energii a predprodeji na 2-3 roky dopredu...


Nikdo nemá křišťálovou kouli, na korekci to ale nevypadá, samozřejmě technicky se velkým traderům může korekce hodit, to nikdo nikdy neví (zatím ani oni, na to přijdou až těsně předtím).

Jsou odhady, že letos porostou zisky top US akcií meziročně o 5-10%, po neděli jede vicepremiér Číny do USA podepsat dohodu, v Evropě přibývají indikátory růstu, že už by mohlo být dosaženo dna (poklesu výkonu ekonomiky), Trump zesměšnil Írán a ten se navíc znemožnil sestřelením civilního letadla. Vše vypadá růžově a Trump neponechá nic náhodě, aby vyhrál volby, už před cca 1-2 roky se někde zmínil, že je ochoten dál snížit daně (když se objevovaly pochyby o účinnosti jeho daňové reformy), atd.

Takže o vývoj akcií se i nadále nebojím (kolik let už marně čekáme na krizi? A jak moc za tu dobu ceny vzrostly?), ale korekce je absolutně nepredikovatelná. Pro mě a doufám že i pro mnoho z vás je to skvělé období, kde tak maximálně optimalizuju složení portfolia a vysoké nárůsty cen akcií za poslední roky mi dávají pohodový polštář na případnou korekci o 10-20%. A sosám dividendy:-)

Pavel - 11-1-2020 v 12:56

Citace: Původně zaslal: r626  
Osobne si myslim ze za 40 je na vrcholu.. historicky se za 10 let nedostala na vic jak 43 USD a nemyslim si ze tomu ted bude jinak. Ja jsem nakoupil par ted tesne před EX-date za nejakych 39 v dlouhodobem horizontu se to nejspis ztrati, ale myslim si ze doba poklesu na vhodnejsi nakup teprve prijde a i tak si myslim ze to min jak 30 nebude. Holt to není rustova akcie ale dividendova.


To je samozřejmě věc názoru a za normální situace bych souhlasil, ale u ATT není normální situace, firma je v přerodu - snižuje vysoké dluhové zatížení, dokončuje transformaci po koupi TW. Doporučuju podívat se na poslední kvartální výsledky a hlavně na predikci, kdy sama firma odhaduje významný nárůst EPS pro rok 2022. Jestli jim to vyjde (přece nekupovali Time Warner jen tak pro nic za nic), tak bych cenu 40 viděl jako dávnou vzpomínku na levné časy:-)

Tady na straně 10, ať to nemusíte hledat:
https://investors.att.com/~/media/Files/A/ATT-IR/financial-r...

Pomah - 11-1-2020 v 12:56

Ok, tak s AT&T asi ještě počkám, jako druhou možnost vidím v pondělí koupit 30ks Enbridge, jak radí i pan domácí ;)

Stanislav - 11-1-2020 v 14:03

Pomahu, u Enbridge bohužel není dividenda dostatečně pokryta ziskem, což výrazně kazí její image. Já bych byl raději pro nákup Royal Dutch Shell-B nebo Exxon Mobil. Možná že ten vražedný atentát v Iráku poslouží ke zvýšení cen ropy, pokud se rozpoutá nějaký lokální konflikt v Hormuzském průlivu? Včera jsem pozorně sledoval rozhovor návštěvy ministra zahraničí ze Saúdské Arábie. Redaktor se ho ptal i na názor současného bolševického prezidenta ČR, který šíří náboženskou nenávist a ministr to taktně přešel a spíše hovořil o spolupráci a doufal ve zmírnění vášní mezi USA a Íránu. Byla to vůbec první oficiální návštěva v ČR a to hradní bolševické hovado dělá našemu státu takovou špatnou reklamu. Od Saudů se dá spíše čekat, že by mohli zde investovat, na rozdíl od těch bolševických čínských špinavců.

r626 - 11-1-2020 v 14:18

Citace: Původně zaslal: Pomah  
Ok, tak s AT&T asi ještě počkám, jako druhou možnost vidím v pondělí koupit 30ks Enbridge, jak radí i pan domácí ;)



https://simplywall.st/stocks/ca/energy/tsx-enb/enbridge-shar...

r626 - 11-1-2020 v 14:22

Jinak souhlas se Stanislavem ohledne pokryti zisku u Enbridge. Raději jsem zvolil variantu XOM, Chevron, a pokoukavam i po RDS-B

Jack N. - 11-1-2020 v 16:37

Pro pokrytí dividendy se u potrubáků používá ukazatel DCF - Distributable Cash Flow.

Enbridge má výhled pro rok 2019 DCF v rozmezí 4.30 - 4.60 CAD (první tři kvartály byl 3.56 CAD), dividenda je 2.95 CAD. Z toho vyplývá výplatní poměr 69 - 64%. Pro odvětví se jedná spíš o lepší hodnotu.

Pro rok 2020 je výhled DCF v rozmezí 4.50 - 4.80 CAD, předpokládaná dividenda je 3.84 CAD.
Výplatní poměr se zhorší na 85 - 80%. Lze očekávat, a prezentace investorům to naznačují, že růst dividend se zpomalí na cca polovinu okolo 5%. Vzhledem k vysokému výnosu se stále jedná o slušnou hodnotu.

Jinak si dovolím upozornit, že finanční páka (debt / Ebitda) klesla za poslední 3 roky z hodnoty 6x na 4,7x a je nyní dokonce mírně nižší než u TC Energy (býv.TransCanada)

Odkaz na prezentace: https://www.enbridge.com/investment-center/events-and-presen...



Ladislav - 11-1-2020 v 21:32

''Pro pokrytí dividendy se u potrubáků používá ukazatel DCF - Distributable Cash Flow.''

Je to pravda s tim DCF, nebo vtip?

Tak to nevadí tak moc, že má Enbridge každý rok vyšší dividendu než čistý zisk?
Tak proč Enbridge každý rok zvyšuje dividendu, když na to nemá peníze?
No hlavně že je dividenda každý rok jen nepatrná část z tržby. Stačí tedy snížit výdaje, aby zbyly peníze na dividendy.
Jenže mnohý rok se zvyšuje počet akcií, tak třeba pochází peníze na dividendy také z prodeje nových akcií.
:( A já myslel počátkem prosince, že jsem našel tu nejlepší akcii Kanady. :(
Zde kontrolovat :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=ENB&re...

''The management team at Enbridge truly has created a safe, perpetual money machine.''
''Řídící tým v Enbridge skutečně vytvořil bezpečný a trvalý peněžní automat.'' Píše jedna prolhaná stránka.
A furt dividendy zvyšují. I když jsou dividendy každý rok vyšší než čistý zisk, ze kterého by měly být placeny.
Tak snad je to v Kanadě jinak. :question: A dividendy se platí z tržby.

"For 2019, Enbridge paid around 65% of its cash flows as dividends. The company targets a payout ratio of below 65% of its distributable cash flows in the long term. This payout ratio allows it to retain capital for investment into growth projects.''
''Za 2019, Enbridge zaplatil přibližně 65% svých peněžních toků jako dividendy. V dlouhodobém horizontu se společnost zaměřuje na výši výplaty pod 65% svých rozdělovních peněžních toků. Tento mzdový poměr umožňuje zachovat kapitál pro investice do růstových projektů.''


Potěšující je to, že Enbridge kromě dopravy ropy a plynu se zabývá také solární energií a větrnou energií.
:punk: Hloupé je, že finance.yahoo.com počítá P/E z kvartálového zisku, P/E 55. Když má být P/E 17 z ročního zisku. :punk:

Jack N. - 12-1-2020 v 09:39

Distributable cash flow (DCF) je důležitý ukazatel pro produktovody, skladování a celou oblast midstream vůbec. Ukazuje volný peněžni tok, který lze vrátit akcionářům. Klasický ukazatel P/E pro tuto oblast není vhodný, obdobně jako u realit, kde se používá P/FFO, resp. P/AFFO.

DCF se počítá: EBITDA - úroky - kapitálové výdaje na údržbu zařízení - platba preferenčních akcií - daně. Rozvoj podniku je financován několika způsoby, zpravidla kombinovaně: nevyplacená část DCF, dluhopisy, preferenční akcie a vydávání nových akcií.

Další informace viz:
http://sellsidehandbook.com/industries/energy/midstream/#Dis...
https://www.fool.com/investing/how-to-invest-in-pipeline-sto...



Ladislav - 12-1-2020 v 09:56

Takže to je snad v pořádku, že dividenda Enbridge je každý rok vyšší než čistý zisk, když dividend payout ratio nepočítají z čistého zisku, ale z distributable cash flows.

"For 2019, Enbridge paid around 65% of its cash flows as dividends. The company targets a payout ratio of below 65% of its distributable cash flows in the long term. This payout ratio allows it to retain capital for investment into growth projects.''
''Za 2019, Enbridge zaplatil přibližně 65% svých peněžních toků jako dividendy. V dlouhodobém horizontu se společnost zaměřuje na výši výplaty pod 65% svých rozdělovních peněžních toků. Tento mzdový poměr umožňuje zachovat kapitál pro investice do růstových projektů.''


''Canadian energy company Enbridge has paid dividends to its shareholders for more than 64 years now. Over 20 years, Enbridge’s dividends grew at a CAGR (compound annual growth rate) of 12.1%.''
:exclamation: ''Comparing dividends as a percentage of cash flows generated by the company’s operations is far more reliable since doing so ignores non-cash items. ENB records a figure called distributable cash flow, or DCF. This figure was formally known as adjusted cash flows from operations, but the calculation method hasn’t changed. Dividends paid by the company generally represent less than 65% of its DCF.'' :exclamation:

Výnos dividendy je asi 5,5% z dnešního kurzu akcie Enbridge - ENB.
Pro příští dividendu 1.-5.3.2020 je nutné koupit akcie dříve než 13.2.2020.

Ta dividenda z Kanady se platí po částech 4x ročně. Bohužel strhnou daň asi 25%. :punk:

Pavel - 12-1-2020 v 11:48

Jacku, jestli máš ENB, jak je to s daněním a měnou dividend? Když by člověk chtěl nakoupit na NYSE u Lynxu a chtěl dividendy v americkejch třeba?

Stanislav - 12-1-2020 v 13:00

Jeho podnikání je dle mne dost zvláštní, protože Enbridge vydělává hlavně v Mexiku a v USA, protože doma díky kanadské vládě je dost omezen kvůli životnímu prostředí a různým dalším restrikcím. Je to především dáno pevnými přepravními sazbami, s kterými se nesmí libovolně hýbat, takže rychlejší návratnost investice na území Kanady je zcela nemožná, i když finanční toky jsou dlouhodobě víceméně stabilizované. Jacku, bezpochybně máš o tom daleko lepší informace na pokrytí dividendy než já ohledně peněžního toku, ale ta skutečnost vybírání zisků přes MLP se mi zdá hodně zvláštní a zavání to podle mne spíše daňovými úniky.

Jack N. - 12-1-2020 v 16:56

Daň z dividend v Kanadě je sice 25%, ale existuje jeden fígl jak ji snížit, a to koupit akcie na americké burze za USD.
Enbridge mám u Fia právě za USD na NYSE. U Lynx mám TC Energy (bývalá TransCanada, ticker TRP), opět za USD na americké burze. Daň v obou případech = 15%. Dividendy jsou v USD. Nejedná se o ADR, ale o duální listing.

Enbridge vydělává hlavně v USA, Kanada je na druhém místě, v Mexiku skoro nic nemají. Kanada má možná přísnější ochranu životního prostředí, ale komodity a jejich přeprava je důležitá pro národní hospodářství a určitě nemají zájem o nějaké výraznější omezování (= méně peněz do státní kasy).
Jedná se o "klasickou korporaci", nikoliv LP/MLP, takže z hlediska daní zde není pro akcionáře žádná komplikace.
Pěkná mapa infrastruktury je zde:
https://www.enbridge.com/map#map:infrastructure



MilanV - 12-1-2020 v 17:53

Z Kanadských titulů mám v zaměřovači do dividendového ptf Vermilion Energy Inc. (VET). Rád bych ji koupil přes NYSE v USD. Divi skoro 13% a vyplácí měsíčně.

Tondrisek - 13-1-2020 v 17:09

To je fakt vysoká DIVI. Není za tím něco schovaný nějaký problémek???

Jack N. - 13-1-2020 v 18:23

Vermilion Energy (VET) vypadá zajímavě, stáhl jsem si lednovou prezentaci a po kratším studiu zjistil:

- slušný růst volné keše (strana 12)
- vysoká a postupně stoupající dividenda (14)
- přijatelný až solidní výplatní poměr (15)
- stoupající zdrojová základna (23)
- konzervativní rozvaha - finanční páka pouze 1.9x, výborné úrokové krytí 13.4x (34)
- další nízké dluhové ukazatele (36)

Nelíbí se mi spekulativní rating (BB-) a dividendový výnos 13% působí jako takový velmi podezřele (i přes solidní ukazatele). Jak bude vypadat hospodaření za 5 - 10 let ? Ustojí opětovné snížení cen ropy ?
Tohle chce opravdu důkladně prozkoumat, někde může být nenápadný problémový činitel.

Odkaz na prezentaci - první nahoře:
https://vermilionenergy.com/invest-with-us/events--presentat...


mar.hladik - 13-1-2020 v 18:28

Článek porovnává různé pasivní příjmy - DIVIDENDY vs. NEMOVITOSTI vs. P2P půjčky:
https://investplus.cz/investice/pasivni-prijem-dividendy-vs-...

MilanV - 13-1-2020 v 18:46

Jack N. díky za názor. Taky ta udržitelnost mi nedá spát. Nicméně hodně vyklesala a tak 13% je z dnešní ceny. Pokud by cena vrátila zpět, pak by tak hrozná nebyla. Vyklesání bylo způsobené právě ratingem.

Nedalo mi to, a protože přišly divi za MO tak jsem VET trošku zobl. Na americké burze a za USD

Pavel - 13-1-2020 v 19:27

Citace: Původně zaslal: Jack N.  
Vermilion Energy (VET) vypadá zajímavě, stáhl jsem si lednovou prezentaci a po kratším studiu zjistil:

- slušný růst volné keše (strana 12)
- vysoká a postupně stoupající dividenda (14)
- přijatelný až solidní výplatní poměr (15)
- stoupající zdrojová základna (23)
- konzervativní rozvaha - finanční páka pouze 1.9x, výborné úrokové krytí 13.4x (34)
- další nízké dluhové ukazatele (36)

Nelíbí se mi spekulativní rating (BB-) a dividendový výnos 13% působí jako takový velmi podezřele (i přes solidní ukazatele). Jak bude vypadat hospodaření za 5 - 10 let ? Ustojí opětovné snížení cen ropy ?
Tohle chce opravdu důkladně prozkoumat, někde může být nenápadný problémový činitel.

Odkaz na prezentaci - první nahoře:
https://vermilionenergy.com/invest-with-us/events--presentat...


Ten rating BB- je hodně špatný, spousta institucionálních investorů takové akcie vůbec nemůže nakupovat. Ten by vysvětloval i ten vysoký výnos. Taky záleží, jak se historicky vyvíjel ten rating, jakou má historii. Tedy spekulace jako hrom, ale to má MilanV (v malém množství) rád!

Phoenix - 13-1-2020 v 20:06

Citace: Původně zaslal: mar.hladik  
Článek porovnává různé pasivní příjmy - DIVIDENDY vs. NEMOVITOSTI vs. P2P půjčky:
https://investplus.cz/investice/pasivni-prijem-dividendy-vs-...


FIO je podle hodnocení třetí broker z pěti hodnocených, dobrý joke. Tihle autoři, kteří nemají páru o čem píšou, by se měli zakázat. Jinak článek úplně o ničem.

Ladislav - 14-1-2020 v 09:19

Mně se ten článek líbí.
Ukazuje, že pronajímat byt a investovat do P2P může být riziko.

Pasivní příjem: DIVIDENDY vs. NEMOVITOSTI vs. P2P půjčky
https://investplus.cz/investice/pasivni-prijem-dividendy-vs-...

arkyn - 14-1-2020 v 12:37

Vsechny investice maji riziko, konec koncu i neinvestovat ma sve riziko :-)

r626 - 14-1-2020 v 17:45

koukám špatně, nebo přestal RDS navyšovat dividendu?
https://seekingalpha.com/symbol/RDS.B/dividends/scorecard

arkyn - 14-1-2020 v 18:51

Citace: Původně zaslal: r626  
koukám špatně, nebo přestal RDS navyšovat dividendu?
https://seekingalpha.com/symbol/RDS.B/dividends/scorecard


Uz nejakou dobu Shell drzi dividendu stejnou. Jestli jsem pochopil spravne, tak delaji velky buyback akcii a pak navysi teprve dividendu.

Tondrisek - 15-1-2020 v 15:34

Uz nějaký čas pokukuji po přikoupení Banco Santander. Tato pozice se tady příliš neřeší a jak jsem si všiml, tak ji propaguje více méně jen pan domácí. Nicméně za současnou cenu a divi cca 6,5% to zas tak špatně nevypadá. Byl bych rád za jakýkoliv váš názor či pocit z tohoto titulu. :)

bulinak - 15-1-2020 v 19:03

Mám na SAN (Banco Santander ADR) dlouhodobý výpis PUT opce na striku 3$.

bigusdykus - 15-1-2020 v 20:19

To je hodně pesimistické...
I když, současný kurz je na úrovni 20 letého minima...

PaloK - 15-1-2020 v 20:55

vypísaná put opcia znamená, že aby získal vypísanú prémiu, nesmie kurz klesnúť (pri expirácií) pod túto hranicu

r626 - 16-1-2020 v 17:52

Nemate nejaky typ na nakup aristokrata nebo krale? koukal jsem a při současných cenách me napadá 3M. jinak pokukuju po PEP, KO ale ty jsou na rocnich maximech, tak ještě asi pockam..

bulinak - 16-1-2020 v 19:12

...nebo také že koupím 100 akcií za 3$, když v době expirace bude cena pod 3$.

Martinski - 16-1-2020 v 19:17

to r626

co takhke FRANKLIN RESOURCES ? :)

r626 - 16-1-2020 v 20:31

to asi ne :-))

Pavel - 16-1-2020 v 22:43

Citace: Původně zaslal: r626  
Nemate nejaky typ na nakup aristokrata nebo krale? koukal jsem a při současných cenách me napadá 3M. jinak pokukuju po PEP, KO ale ty jsou na rocnich maximech, tak ještě asi pockam..


IBM, ABBV, ATT a taky to MMM

ale všichni mají svoje malá ALE, jinak by totiž neměly tak dobrý DY

žádný oběd není zadarmo (se říká)

r626 - 17-1-2020 v 05:36

Díky za tip, ATT uz něco malo mam, tak pripadne dokoupim az to trochu padne. u ABBV uprimne nejsem uplne presvedceny predevsim diky koncici licenci. Takze mi z toho vychazi paradoxne asi nejlepe IBM navzdory velke zadluzenosti a mozna i nizkemu potencialu na rust v segmentu. :fake sniffle:

Pavel - 17-1-2020 v 08:19

Citace: Původně zaslal: r626  
Díky za tip, ATT uz něco malo mam, tak pripadne dokoupim az to trochu padne. u ABBV uprimne nejsem uplne presvedceny predevsim diky koncici licenci. Takze mi z toho vychazi paradoxne asi nejlepe IBM navzdory velke zadluzenosti a mozna i nizkemu potencialu na rust v segmentu. :fake sniffle:


Ještě jsem zapomněl na ropáky, jsou teď cenově pod tlakem, tak pokud je ještě nemáš, koukni i na ně.

r626 - 17-1-2020 v 10:03

Mám už pár kusů od XOM a CVX ale zakoupenych relativne nedavno, tak se ani v jednom z pripadu neda mluvit o tom, ze bych ted koupil s vyraznou slevou :-))

roberto marconi - 17-1-2020 v 15:08

Mno, pokud mam zvysit income z ptf tak jak do toho cucim, tak mne vychazi komercka z 6% divi za 4 mesice a CEZ za 8 metro, kdy je cena jeste slusna a jedu v domaci mene. Venku snad Santander, semtam ropak /BP, RDS a XOM/.

No a spekulacka BGS, zvazuju ze bych tak 100ks vzal ale je to gamble. Divi cut isi a nevisi ve vzdychu je to tak 50 na 50, ale pruser GME to neni. Kdyz by BGS cutnul divi o pulku, prad tam bude nadprumernych 6%, ...mno, bude to jeste trochu mudrovani…

A ano Pavle, there in no lunch for free a ...vecere taky ne. Ledaze bys sel na predvadecku titanoveho nadobi...ale to je jiny level:lol::lol::lol:

kraken - 17-1-2020 v 17:26

myslím, že investice tak, jak je známe s P/E,PB se mění, nastupuje metrika s CO2, vznikne něco jako P/CO2...nebo green index, a bohužel, ta cifra bude hrát prim . To mi připomíná slavnou rakouskou el. závku, která poznala, zda je el. energie eko, a svítila se zelenou ledkou, když když brali z dukovan , tak jim to někdo zhasnul . Kdo chvili stál, stojí opodál, greteni vperjod...,úniku není, už ani v USA:
https://finance.yahoo.com/news/pepsico-achieve-100-renewable...

r626 - 18-1-2020 v 10:03

2 Kraken: ještě tam bude metrika genderové vyváženosti v managementu firmy :)))


r626 - 18-1-2020 v 10:07

České akcie které mam, jsou ted taky o dost vis než jsem nakupoval, takže s nákupem zatím nespěchám a do Kofole až tak nevěřím :))

objevil jsem tohle na NYSE: Tanger Factory Outlet Centers (SKT)

Peterle - 18-1-2020 v 12:37

A co tak:
NYMT - New York Mortgage Trust, Inc. s 12,70% dividendou?

Stanislav - 18-1-2020 v 13:06

Oba REIT´s mají velice nízkou tržní cenu. Pokud někoho zajímá pouze vysoký DY a nehledí na vyšší tržní cenu, která zaručuje vyšší bezpečnost, tak je to spíše spekulace než investice. Těžko vám mohu poradit, protože já se těmto akciím raději vyhýbám a striktně dbám na určité fundamenty, které jistě zaručí vyšší bezpečnost mé investice.

r626 - 18-1-2020 v 15:26

Mě právě zaujalo, že SKT zvyšují dividendu již 26 let

bulinak - 18-1-2020 v 17:33

Já na SKT úspěšně vypisuji opce :)

r626 - 18-1-2020 v 19:46

Tak o opcich m si zatím pouze ctu cla;)nky a snazim se pochopit jak to cele funguje.. Zacatky jsou tezky

pigzor - 20-1-2020 v 14:01

Citace: Původně zaslal: kraken  
Kdo chvili stál, stojí opodál, greteni vperjod...,úniku není, už ani v USA:
https://finance.yahoo.com/news/pepsico-achieve-100-renewable...
Co je spatnyho na tom, ze Pepsi bude vyuzivat obnovitelne zdroje el. energie? Aspon neco, ne? Kdyz uz kurvi planetu tunou plastu a lidem zpusobuji zdravotni problemy z cukru v napojich.
Nekdo jde vpred a nekdo zamrzl. Otazka co je horsi. :)

kraken - 20-1-2020 v 15:14

jen si říkám, a jak v toto světě obstojí čr? co nabídneme? jaderky asi neprojdou

Whitewalker - 24-1-2020 v 16:19

Wallgreens (WBA) vypada stale vice zajimaveji. Cena pada dolu a firma vypada financne silna.
Je ale otazka co s firmou udela vstup Amazonu na trh dodavani leku a doplnku.
https://www.amazon.com/stores/page/5C6C0A16-CE60-4998-B799-A...

Asi se u teto akcie neda cekat vyrazny narust ceny, ale pro dividendy by mohla byt dobra.
Zatim vyckavam, kam se cena v pristich dnech dostane;)
Ma ji nekdo v hledacku jako mozny nakup? Diky.

kraken - 24-1-2020 v 19:31

amazoni to maji vychytaný..můj odhad: dopadne to jako s elektronikou..a vítězstvím e shopů. navíc zboží objemově a váhově malé,zato pěkně drahé a expirující v čase.. nebo se probudí WBA a nabídne neco podobného?

Ladislav - 24-1-2020 v 19:33

Já mám Walgreens za 2.000 €, na jaře přikoupím za 1.000 €
a 2021-2023 kdybych byl nějakou nevysvětlitelnou záhadou ještě naživu,
tak přidám dalších 3.000 € na Walgreens.
Ale jestli se pověst splní a investiční společnost KKR bude chtít všechny akcie WBA,
pak bych prodal.
Vždyť potřebuju několik tisíc euro na mé dvě první akcie z Kanady a první moji akcii z Japonska:
Scotia Bank, Enbridge, Mitsubishi Corp. (obchod).

abak - 24-1-2020 v 19:50

Citace: Původně zaslal: Whitewalker  
Wallgreens (WBA) vypada stale vice zajimaveji. Cena pada dolu a firma vypada financne silna.

Ma ji nekdo v hledacku jako mozny nakup? Diky.

Optimismus rozhodně nesdílím. Měl jsem ji v hledáčku, ale očekávám její ekonomickou stagnaci při nejmenším následující dva až čtyři roky, klidně i déle. WBA se potácí ve velkých konkurenčních problémech, její provozní marže se neustále stlačuje, tržby stagnují, zadlužení se nesnižuje a to, že nemůže jednoduše vypovědět nájemní smlouvy u některých svých poboček, které má v nájmu na příštích 15 až 25 let může být při dalším oslabení zdrcující (smluvní obligace plynoucí z nájemních vztahů tvoří čtvrtinu kapitálové struktury). Amazon si část trhu určitě ukrojí a uzavření nebo prodej některých obratově slabších poboček WBA je téměř jisté, bez rozumného divestičního plánu to nepůjde. Jenomže objem a optimismus potenciálních kupců stagnujících lékáren se s nástupem Amazonu rozhodně nezvětší.

roberto marconi - 24-1-2020 v 20:34

R626: semetrika genderoveho vyvazeni, tak to jo :thumbup::smilegrin::lol:

Etern1ty - 27-1-2020 v 15:54

Zdravím všechny, rád bych jednorázově nakoupil akcie za asi 500 tisíc Kč a potom měsíčně dokupoval. Chci se zeptat, zdali jsou teď nějaké akci na vhodném kurzu ke koupi například 4 až 5 titulů. díky :)

TomasV - 27-1-2020 v 16:15

Citace: Původně zaslal: Etern1ty  
Zdravím všechny, rád bych jednorázově nakoupil akcie za asi 500 tisíc Kč a potom měsíčně dokupoval. Chci se zeptat, zdali jsou teď nějaké akci na vhodném kurzu ke koupi například 4 až 5 titulů. díky :)


RDSB
XOM
WFC
BTI
MO
T
Basf
IBM

r626 - 27-1-2020 v 17:50

XOM je teď na historickém minimu za posledních 10 let, takže tam taky něco přikoupim, jen doufám, že se mu zase brzy bude chtít nahoru a nezalekne se Gréty :-)

mr.stepka - 27-1-2020 v 18:34

Citace: Původně zaslal: Etern1ty  
Zdravím všechny, rád bych jednorázově nakoupil akcie za asi 500 tisíc Kč a potom měsíčně dokupoval. Chci se zeptat, zdali jsou teď nějaké akci na vhodném kurzu ke koupi například 4 až 5 titulů. díky :)

Vzal bych 500-1000 Kč a koupil si nějaké knížky, abych věděl, co dělám. Za dobrý vstup do světa investic považuji knihu Daniela Gladiše - je srozumitelně napsaná a na minimum stránkách obsahuje maximum informací. Ale určitě je na webu spoustu relevantních zdrojů.

Pokud to je moc času, který tomu nechceš věnovat (čemuž bych se nedivil), tak bych se podíval na problematiku ETF a dělal investice přes široce diverzifikovaný index jako MSCI World nebo S&P 500. Volbou kapitalizační třídy zajistíš, že ti sice nebudou chodit žádné dividendy, ale výrazně ušetříš na daních a na dlouhodobějším horizontu to je dost znát. Další výhodou je to, že pokud nebudeš prodávat, tak nebudeš muset jenom kvůli akciím řešit daňové přiznání. Ve výsledku budeš velmi pravděpodobně úspěšnější, než většina drobných investorů, kteří vybírají konkrétní akcie.

Částku bych v každém případě rozdělil do menších investic - řekněme po 100-125 tis. a investoval postupně. Nelze říct, jak se trh bude aktuálně chovat a panika kolem coronoviru je docela velká.

Pokud bys přes všechno výše chtěl jít do konkrétních akcií, musíš si odpovědět na tyto otázky:
- Délka investičního horizontu
- Averze k riziku
- Jakým způsobem se budeš dále vzdělávat

zanek - 27-1-2020 v 22:41

Hodne lidi ted kupuje Exxon, ale vy se te firmy nebojite? Delal jsem si analyzu a podle me je ta firma nezdrava. Nekde jsem i cetl clanek (nemuzu najit) ze uz musi prodavat majetek, aby dokazali vyplacet dividendu. Dlouho jsem ze vsech ropaku preferoval Exxon hlavne kvuli historii zvysovani dividendy, ale BP a Shell vypadaji lepe.

michal.holik - 27-1-2020 v 23:43

Citace: Původně zaslal: zanek  
Hodne lidi ted kupuje Exxon, ale vy se te firmy nebojite? Delal jsem si analyzu a podle me je ta firma nezdrava. Nekde jsem i cetl clanek (nemuzu najit) ze uz musi prodavat majetek, aby dokazali vyplacet dividendu. Dlouho jsem ze vsech ropaku preferoval Exxon hlavne kvuli historii zvysovani dividendy, ale BP a Shell vypadaji lepe.


Očekávám reakci od Stanislava. Vzhledem k tomu, že je to jeden ze dvou konzervativců zde a má zároveň XOM v hledáčku tak nám zcela jistě popíše své úvahy

Stanislav - 28-1-2020 v 06:48

Michale, Exxon zajisté prodává málo zisková ložiska, což při nízkých cenách ropy dává smysl. V USA je zaručeně větší konkurence než v Evropě a samotné USA spolyká 20% světové těžby ropy. BP je dost zadlužené a u RDS hrozí snížení spotřeby útlumem ekonomiky v Evropě. Evropské banky jistě budou mít velký problém financovat rozvoj hospodářství a hlavně jeho inovaci, když nejsou v moc dobré kondici oproti americkým bankám. Evropskou ekonomiku zaručeně dusí americké dluhopisy, proto ECB přistoupila k záporné úrokové sazbě. Kdyby evropské banky raději v minulosti kupovaly akcie, tak by udělaly zaručeně lépe a hlavně ty německé. Vydělané peníze by zůstaly v Evropě. Díky rychle stárnoucí populaci se tento handicap už nedovede nikdy zvrátit a evropským důchodcům tak připravily banky neradostný výhled na financování důchodů. Můžeme být rádi, že je možné opět nakupovat za libové ceny. Příští měsíc se chystám na nákup, tak jsem zvědav, jaká cena se mi bude nabízet?

michal.holik - 28-1-2020 v 07:57

Citace: Původně zaslal: Stanislav  
Michale, Exxon zajisté prodává málo zisková ložiska, což při nízkých cenách ropy dává smysl. V USA je zaručeně větší konkurence než v Evropě a samotné USA spolyká 20% světové těžby ropy. BP je dost zadlužené a u RDS hrozí snížení spotřeby útlumem ekonomiky v Evropě. Evropské banky jistě budou mít velký problém financovat rozvoj hospodářství a hlavně jeho inovaci, když nejsou v moc dobré kondici oproti americkým bankám. Evropskou ekonomiku zaručeně dusí americké dluhopisy, proto ECB přistoupila k záporné úrokové sazbě. Kdyby evropské banky raději v minulosti kupovaly akcie, tak by udělaly zaručeně lépe a hlavně ty německé. Vydělané peníze by zůstaly v Evropě. Díky rychle stárnoucí populaci se tento handicap už nedovede nikdy zvrátit a evropským důchodcům tak připravily banky neradostný výhled na financování důchodů. Můžeme být rádi, že je možné opět nakupovat za libové ceny. Příští měsíc se chystám na nákup, tak jsem zvědav, jaká cena se mi bude nabízet?


Pěkná analýza, děkujeme.
Z tohoto sektoru doporučoval na srazu Georg prozkoumat OXY

Ladislav - 28-1-2020 v 08:57

Etern1ty

Výhodně oceněné akcie na stálo jen pro dividendy jako důchod: Allianz, BASF, BMW, Munich Re, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell B, Iberdrola, AT&T, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, Enbridge Inc., Bank of Nova Scotia, Mitsubishi Corp.

TomasV - 28-1-2020 v 09:23

Citace: Původně zaslal: zanek  
Hodne lidi ted kupuje Exxon, ale vy se te firmy nebojite? Delal jsem si analyzu a podle me je ta firma nezdrava. Nekde jsem i cetl clanek (nemuzu najit) ze uz musi prodavat majetek, aby dokazali vyplacet dividendu. Dlouho jsem ze vsech ropaku preferoval Exxon hlavne kvuli historii zvysovani dividendy, ale BP a Shell vypadaji lepe.


XOM má pořád velice silnou rozvahu a rating AA+,takže tvrdit že je firma nezdravá je podle mne nesmysl,také podle managmentu jsou ziskový při ceně 40usd za barel ropy.

Pavel - 28-1-2020 v 10:25

Citace: Původně zaslal: zanek  
Hodne lidi ted kupuje Exxon, ale vy se te firmy nebojite? Delal jsem si analyzu a podle me je ta firma nezdrava. Nekde jsem i cetl clanek (nemuzu najit) ze uz musi prodavat majetek, aby dokazali vyplacet dividendu. Dlouho jsem ze vsech ropaku preferoval Exxon hlavne kvuli historii zvysovani dividendy, ale BP a Shell vypadaji lepe.


Exxon prochází dost velkou restrukturalizací a změnami své orientace v byznysu. To vždy budí nervozitu u investorů. Doporučuji prostudovat články na webech a (nejen)kvartální oficiální info od firmy.

Abychom tomu porozuměli a uvěřili (informacím od vedení firmy), to bychom tomu jejich byznysu museli o hodně víc rozumět. Takže to spíš zůstává v rovině toho, že by investor měl pochopit, kam firma směřuje, k jakému byznysu a pokud s tím investor nemá problém, pak už je to jen o důvěře v management.

Osobně mám jen RDS a stačí mi jeden ropák, mimo jiné proto, že má široký záběr od těžby až k prodeji produktů, navíc je hodně v zemním plynu, který se podle mého názoru stává čím dál víc perspetivní a to z toho důvodu, že jeho spalování produkuje o dost méně emisí než uhlí (viz např. Německo).

roberto marconi - 28-1-2020 v 10:53

No a, Pavle, mame tu zatim drobny vyplach a ani to tak dlouho netrvalo po nasi vymene nazoru, kdy jsem mel za to, ze trhy celkove jsou fakt vysoko.
Ekonomiky jsou relativne v dobre kondici, ale nejaky vyplachovy spoustec to uz chtetlo a je celkem jedno jesli je to mor prasat, padajici Bojing nebo klesajici Bejdjing. Suma fuk, nic neroste do nebe a burza uz vubec ne, I kdyz v radu desteileti a stoleti roste rozhodne o tech cca 10% rocne, kdyz to zjednodusime.
Takze jsme stale ve stejne situaci, stridaji se obdobi rustu a korekci s celkovym trendem dlouhodobeho rustu.
A pro mne to znamena jedine: videt sva ptf v horizotu desetileti, idealne v nich nemit vlozeny penize, ktere mohu potrebovat nebo brzo potrebovat, pri poklesech prikupovat, sbirat divi a idealne divi firem zvysujicich divi kazdym rokem, divi reinvestovat, nejcasteji nedelat nic, sedet na rukach, prodavat malo….
K tomu vsemu si udelam trejd v US pro radost a vynos, nejakych 500-1000 usd vlozim do ceskych papiru v domaci mene. Nic vic, nic mene, neni to slozite a protoze je to pomale, tak to funguje.
Jo a ten Starbucks jsme nemel trejdovat, ale drzet, divi aristokrati se neprodaji ani netrejduji.Toz tak. Zelaju prijatnyj djen :thumbup:

Pavel - 28-1-2020 v 11:22

Kazatel roberto promluvil, amen:-)

Máš pravdu chlape, jako (skoro) vždy! Zatím to ale vypadá jen na drobný výplach, akcie se drží zuby nehty. No uvidíme, jak to kluci šikmookí zvládnou. Tu nemocnici prý postavili za 4 dny a ne za 6, tož i Stachanovci jim můžou závidět:-)

pigzor - 28-1-2020 v 11:46

Ta nemocnice zdaleka jeste nestoji :) Tady se muzete mrknout na live webcam ze staveniste https://m.yangshipin.cn/video?type=2&pid=600016637

roberto marconi - 28-1-2020 v 12:10

Njet, Pavle, nemam zadnou cernou pr..l :lol:

Jen mam dany pristup k tomu co delam, co mi vyhovuje a co mi po ruznych zkusenostech s vytrestenyma ocima na monitor a bezesnych nocich vyhovuje :rolleyes:


Ladislav - 28-1-2020 v 12:17

Akcie Deutsche Telekom vypadá jak podnikový dluhopis s 5%ním úrokem
Od roku 2005 do roku 2019 dividenda Deutsche Telekom 0,50 € až 0,78 € investici do akcie zaplatila.
Reinvestované dividendy znamenají, že od roku 2005 do dnes by byla investice 103% v plus. Ale bez dividend by byla akcie dnes 12% v mínus. Já mám akcii od roku 2018, dnes procento v plus.
Jedna hloupá komunistka povídala včera v televizi, že je akcie stále pod kurzem z roku 2000 a že investice do akcií je riskantní jak Casino. Jenže roku 2000 byla akcie s P/E extrémně předražená a studovaný akcionář by ji nekoupil.
Dividenda Deutsche Telekom byla posledních 10 let 3x snížena a je dnes nižší než před 10 lety. Ale šéf slíbil, že 0,60 € je garantované minimum a nikdy nebude dividenda nižší.
Na konta v Německu chodí dividendy Deutsche Telekom nezdaněné a pokud akcionář nikdy neprodá, nikdy nezaplatí daně z dividend. Pokud by prodal, pak by platil všechny daně z dividend za minulá léta dohromady.
Dividenda dělá každý rok průměrně 5% z kurzu akcie a průměrně 60% z čistého zisku.
D-Telekom-dividend.jpg - 820kB

Pavel - 28-1-2020 v 14:33

Citace: Původně zaslal: pigzor  
Ta nemocnice zdaleka jeste nestoji :) Tady se muzete mrknout na live webcam ze staveniste https://m.yangshipin.cn/video?type=2&pid=600016637


Jj, zase ty starý komunistický trapný triky:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cina-se-chlubila-svetu-no...

Pavel - 28-1-2020 v 14:36

Citace: Původně zaslal: roberto marconi  
Njet, Pavle, nemam zadnou cernou pr..l :lol:

Jen mam dany pristup k tomu co delam, co mi vyhovuje a co mi po ruznych zkusenostech s vytrestenyma ocima na monitor a bezesnych nocich vyhovuje :rolleyes:



Já to myslím v dobrém, v rozbouřených časech (ty ještě zdaleka nenastaly) je každý takový stabilní investor s bohatými zkušenostmi vítán. Tak jsem si tě dovolil nazvat kazatelem, tj. šiřitelem pozitivního a hlavně dlouhodobě konzistentního přístupu.

r626 - 28-1-2020 v 15:53

Tak už se nám ta Amerika zase pěkně zelená. Blbý je to, že jsem od včerejška nestihnul nic nakoupit :-(
 Stran:  1  2    4    6  ..  20