Diskusní fórum akcie a burza

Jakékoliv povídání

 Stran:  1  2    4  ..  10

roberto marconi - 18-9-2019 v 19:08

Roberto Marconi della maffia siciliana,
už 2 měsíce na foru funguje česká diakritika. Nemusíš se bát oháčkovat písmena.


Herr Ladis!

na odhackovani je tu Guru Jara :-) :-)

Ja rabotaju na korporatnom kompjutere no azbuky toze niet :lol::lol::lol:

Also, ich lasse es, wie es ist :rolleyes:

Stanislav - 19-9-2019 v 17:39

Jsem za ty 3 týdny tak naběhanej, jako bych běžel každý den Velkou pardubickou. Doufejme, že nebudu příští rok už jen řehtat?

indián - 21-9-2019 v 22:02

Hodím do placu téma investování na úvěr. Nelíbí se mi úrok např. u Fia na margin za 8-10%. Vím o možnosti získat bezúčelový úvěr s úrokem do 5% RPSN. Pohrávám si s myšlenkou úvěru řádově ve statisících korun. Časově na délku splácení 10 let s fixací úroku po celou dobu, abych se po pár letech nedočkal nemilého překvapení. Už mám nějaké akciové portfolio, které by mi vč. nákupu akcií i z úvěru pokrylo cca polovinu případné splátky. Druhá polovina by byla tak nízká, že by mě opravdu nezruinovala. Mám navíc dvě nemovitosti bez dluhů. Střechu nad hlavou bych rozhodně bance nezastavil, ale investiční byt ano. Když připočítám k dividendám příjem z pronájmu, tak mám splátku více než celou krytou, ale chtěl bych akcie počítat odděleně. Nákupy bych rozložil na celý příští rok, déle ne i kvůli čerpání úvěru a časovat trh také nechci. Pokud trhy klesnou, tak věřím, že po dobu úvěru (10let) se dostanou výše, než dnes. A když ne, tak díky složenému úročení by mohly výnosy stoupat. Tímto bych měl určitý časový "náskok". Jinak než bych zamýšlenou částku úvěru naspořil, by mi trvalo asi 5-6 let. Pokud by byl horizont 10-ti let krátký, tak nevadí, protože mám do důchodu ještě více, než 20 let.

Co si o tom myslíte, případné zkušenosti a návrhy uvítám. Děkuji

Ladislav - 22-9-2019 v 07:39

Já si myslím, že nákup akcií na kredit, který bude financován bezpečně zpátky třeba dividendami, nebo mzdou z práce, nebo nájemným od nájemníků bytu, ale ne tradingem, ten se vyplatí jen, když bychom byli na konci velkého krachu, jako v dubnu 2003 a v dubnu 2009 a chtěli bychom rychle koupit bezpečné blue chip akcie na počátku jejich růstu.
Dnes ale nejsme na konci velkého krachu. Naopak, velká část akcií má velký dvouletý krach teprve před sebou.
Tedy za hotovost na kontě nebo za malinký kredit bych koupil jen ty levné akcie s dividendou, u kterých to vypadá, že mají krach už za sebou.
Koupil bych některé z akcií, ale nejraději bez kreditu: Allianz, BASF, BMW, D. Telekom, Munich Re, Siemens, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Banco Santander, Iberdrola, Sanofi, AT&T, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo. Pro dojem zakončení krachu je nutné vidět jejich grafy.
:cool: Nedávný krach najdeme jen u akcií BASF, BMW, Banco Santander, Walgreens, Royal Dutch Shell, Kraft Heinz.
Ostatní jmenované akcie jsou jen levné, i bez minulého krachu.

Spekulanti mohou dnes spekulovat na několikaleté držení dnes koupených akcií Deutsche Bank, která se musí uzdravit a 200% růst během několika let. Ale nejlépe bez kreditu. I když bankrot největší bance Německa nehrozí. Jen její uzdravení se chystá.
Nespekuloval bych ale s krachlými akciemi Bayer a General Electric. A snad ani s Kraft Heinz. Ty mohou být ještě několik let nemocné.
:post: http://nr1a.com/mustrdepo.htm

Wiki - 22-9-2019 v 08:46

Kupovat na dluh akcie v této fázi ekonomického cyklu nepovažuji za užitečné. Půjčit si s 5 % úrokem při předpokládaném výnosu 5% z dividend mi nedává smysl. Jiná situace by ovšem nastala při případné krizi. Sám si držím rezervu pro případ recese s předpokládaným poklesem cen akcií alespoň o 20%.

Stanislav - 22-9-2019 v 09:32

Já sám jsem si hloupě naletěl s úvěrem v roce 2007, kdy zrovna začínala krize. Uvažoval jsem v obdobných intencích jako ty Indiáne. Lépe je vkládat své peníze ušetřené z výplaty, z nájmů a z dividend. Nikdo skutečně neví, jak se bude vyvíjet ekonomika v příštích letech, proto je rozumnější se úvěru raději vyhnout. V roce 2009 by to jistě dávalo smysl, ale i zasvěcenci v Citigroup čekali dlouhého půl roku, než začali nakupovat své akcie, což hovoří samo za vše! Byl to ostatně i můj první vstup do Citigroup, který se uskutečnil 15.9.2009, ale zcela nezávisle na zasvěcencích. Nákup byl uskutečněn z toho důvodu, že akcie byla fundamentálně laciná a doposud ještě je a další důvod byl ten, že Citigroup vlastnila celosvětově 20% všech kreditních karet.

indián - 22-9-2019 v 14:55

Vím, že by bylo ideální nakoupit na konci krachu za nízké ceny. Ale to je časování trhu, které se mi nepodaří. Wiki napsal, že mu nedává smysl při úroku 5% a výnusu 5%. Uvedu příklad: 300tis. na 10 let zaplatím bance celkem 370-380tis. a když budu stejnou částku investovat s 5% dividendou, tak vč. reinvestic dividend mi vychází po 10-ti letech 488tis. A to nepočítám s případným kapitálovým růstem. Chápu, že nikdo neví, jaké budou ceny za 10 let. Ale z dlouhodobého hlediska si myslím, že by mohly být výše. Když ne za 10, tak za 15

Pavel - 22-9-2019 v 20:39

Citace: Původně zaslal: indián  
Vím, že by bylo ideální nakoupit na konci krachu za nízké ceny. Ale to je časování trhu, které se mi nepodaří. Wiki napsal, že mu nedává smysl při úroku 5% a výnusu 5%. Uvedu příklad: 300tis. na 10 let zaplatím bance celkem 370-380tis. a když budu stejnou částku investovat s 5% dividendou, tak vč. reinvestic dividend mi vychází po 10-ti letech 488tis. A to nepočítám s případným kapitálovým růstem. Chápu, že nikdo neví, jaké budou ceny za 10 let. Ale z dlouhodobého hlediska si myslím, že by mohly být výše. Když ne za 10, tak za 15


Na to se nedá odpovědět správně, to bychom museli znát budoucí vývoj cen akcií:-)

5% je podle mně na 10 let takové hraniční procento, není to moc, ale zase žádné super terno. Takže podle procenta těžko soudit a přiklonit se na jednu stranu.

Osobně bych se řídil rizikem, které podstupuješ. Promysli si extrémně negativní scénáře a jestli bys je ustál ekonomicky i psychicky. Pokud ano, šel bych do toho.

indián - 22-9-2019 v 22:23

V příkladu úvěru ve výši 300tis. se bavíme o splátce kolem 3.000,-/měsíc. Už teď mi polovinu pokryjí dividendy a při případném výnosu z nové investované částky zbývají opravdu stokoruny. Což opravdu nepředstavuje téměř žádné riziko. Jen to časování trhu a budoucí negativní vývoj samozřejmě mohou zamávat s psychikou. Díky za názory

bigusdykus - 22-9-2019 v 22:38

Citace:
Ale z dlouhodobého hlediska si myslím, že by mohly být výše.



1/ Z dlouhodového hlediska firma poroste, neporoste, nebo zkrachuje.

2/ Předpokládáš že firma kterou koupíš, bude vyplácet stabilně dividendu?

3/ Co je pro tebe dlouhodobý horizont?


Vitusus - 23-9-2019 v 07:51

To, co tady prezentuje indián, je vlastně velice zajímavá myšlenka. Zkusme tomu dát trochu číselné obrysy:

Půjčím si na 10 let 300,000 Kč na 5% úrok p.a.
Těch 300,000 Kč investuji do akcií s 5% ročním výnosem.
Aby se to dalo trochu rozumně počítat, tak budeme uvažovat, že splátky i úrok se počítají měsíčně a že dividendy chodí rovnoměrně měsíčně, neexistuje žádný ex-dividend date a podobně, prostě nic, co by ten model zbytečně zesložiťovalo. A důležitý předpoklad je, že všechny dividendy reinvestuju, tudíž splátku platím plně ze svého.

Co se bude v průběhu času dít:

1) Za 10 let zaplatím na úrocích 81,835.85 Kč
2) Po deseti letech budu mít zainvestováno 494,102.85 Kč, tedy o 194,102.85 Kč více, než na začátku.

Teď přijde jeden zásadní předpoklad, a sice, že se nijak nepohnuly ceny těch akcií, tedy moje ptf má v tuto chvíli hodnotu těch 494,102.85 Kč. Pokud bych si řekl, že mým cílem bylo mít portfolio 300,000 Kč, tak můžu říct, že jsem vlastně z vlastních peněz za toto portfolio zaplatil v průběhu času 300,000 (splátky jistiny) + 81,835.85 Kč (úrok) - 194,102.85 (přijaté a reinvestované dividendy) = 187,733 Kč. Toto je má investovaná částka a ta mi vydělává 300,000 x 5 % = 15,000 Kč. Vztaženo k investované částce to je 7.99 % výnosu. Tedy celou tou operací můžu při zanedbání spousty věcí včetně inflace vygenerovat aktivum se skoro 8% výnosem tam, kde na začátku byl výnos pouze 5%.

Alternativně se na to můžeme koukat tak, že moje investice je 381,835.85 Kč (půjčka plus úrok) a výnos z této investice je 494,102.85 x 5 % = 24,705 Kč. Opět vztaženo k investici to dělá nějakých 6.47 % výnosu.

No a odsud si můžeme začít hrát s různými dalšími scénáři, jako je růst dividend, růst/pokles hodnoty portfolia a podobně :)

bigusdykus - 23-9-2019 v 08:34

A což takhle tento scénář:
nebudeš si půjčovat, ale každý měsíc koupíš akcii za 3500 Kč (výše uvažované splátky). Kolik budeš mít za 10 let při předpokladu divi výnosu 5% p.a. ?

Vitusus - 23-9-2019 v 09:46

Citace: Původně zaslal: bigusdykus  
A což takhle tento scénář:
nebudeš si půjčovat, ale každý měsíc koupíš akcii za 3500 Kč (výše uvažované splátky). Kolik budeš mít za 10 let při předpokladu divi výnosu 5% p.a. ?


Tak tenhle scénář je pravděpodobně nejvýhodnější, protože na konci desátého roku takto bude člověk mít zainvestováno 543,488 Kč a měsíční příjem 2,264 Kč

Ale to jsme samozřejmě čekali, že tak bude, ty náklady půjčky se musí někde projevit. Ona by teoreticky měla existovat nějaká nenulová úroková sazba, při které se ta výpůjčka vyplatí více než postupné investování, ale nechce se mi to teď počítat :lol:

bigusdykus - 23-9-2019 v 10:03

Zainvestováno "ze svého" budeš mít 420.000 Kč.
Předpokládaný divi výnos, pokud se něco ne-po-se-re, bude třeba těch 2.264 Kč /měs

Celková hodnota portfolia je věc jiná, ta může být 540tis, nebo 1mil, nebo také nula.


Vitusus - 23-9-2019 v 10:22

Jasně, já ale neměnil nic z předpokladů výše, tedy reinvestice dividend na měsíční bázi a předpoklad nulové změny hodnoty kapitálu.

indián - 23-9-2019 v 21:51

bigusdykus:
1) nevím, jestli firma poroste, předpokládám, že ano
2) předpokládám, že bude stabilně vyplácet dividendu
3) investiční horizont mám min. 15-20 let

indián - 24-9-2019 v 05:03

Ale máte pravdu, že bude lepší každý měsíc investovat z vlastních prostředků. Rozdíl je už nepatrný. Když uvedu ještě situaci, že se bude pravidelně zvyšovat dividenda o 5%/rok, tak při počátečních 300tis. bude za 10 let 551tis. Když dám 3.000,-/měsíc, tak za 10 let vyjde cca 506tis. Úvěr by se vyplatil, jak psal Ladislav, na konci krachu

Pavel - 24-9-2019 v 07:07

Citace: Původně zaslal: indián  
Ale máte pravdu, že bude lepší každý měsíc investovat z vlastních prostředků. Rozdíl je už nepatrný. Když uvedu ještě situaci, že se bude pravidelně zvyšovat dividenda o 5%/rok, tak při počátečních 300tis. bude za 10 let 551tis. Když dám 3.000,-/měsíc, tak za 10 let vyjde cca 506tis. Úvěr by se vyplatil, jak psal Ladislav, na konci krachu


Volba, zda zvolit úvěr nebo postupně investovat svoje úspory, se mj. odvíjí i od zvolené investiční strategie prvotního zainvestování, tedy časování trhu.

Chceš narychlo během krátké doby nainvestovat hodně peněz a pak splácet úvěr? Nebo chceš průběžně investovat a tím nakupovat za cenu "dlouhodobého" průměru?

I v odpovědích na tyto otázky hledej návod, jakou cestu zvolit:-)

Vitusus - 24-9-2019 v 07:40

Pro indiána: Když tady čteš naše odpovědi, asi jsi už pochopil, že je to celkem komplexní rozhodovací úloha, když si uvědomíš, kolik parametrů do ní vstupuje, ale podle mého je jich nejdůležitějších pouze několik:

1) Jaký je diferenciál mezi vstupním dividendovým výnosem a úrokovou sazbou, za kterou si půjčuješ?

2) Jaké je očekávání růstu dividendy po dobu splácení úvěru?

3) Jaká je situace na trhu, tedy lze očekávat v průběhu doby splácení úvěru nějaké kapitálové zhodnocení?

Jakmile si dokážeš zodpovědět tyhle tři otázky, tak bys měl být schopný se rozhodnout, jaká bude tvoje investiční strategie. A vždycky pamatuj, že tvoje kalkulace budou pravděpodobně příliš optimistické, takže je dobré mít slušný margin of safety, tedy ta investice by se ti měla vyplatit, ikdyby se tvoje předpoklady nesetkaly s realitou třeba o 20-30 % (tohle číslo jsem jen tak plácnul, závisí na vkusu a postoji k riziku každého soudruha ;-) ).

Když bych se ještě vrátil k tomu výpočetnímu příkladu ze včerejška, tak porovnáváme dvě věci:

"Alternativně se na to můžeme koukat tak, že moje investice je 381,835.85 Kč (půjčka plus úrok) a výnos z této investice je 494,102.85 x 5 % = 24,705 Kč. Opět vztaženo k investici to dělá nějakých 6.47 % výnosu."

a

"měsíční příjem 2,264 Kč" "Zainvestováno "ze svého" budeš mít 420.000 Kč." při postupném investování 3,500 Kč měsíčně po dobu 10 let. To máme 27,168 Kč p.a., tedy také 6.47 % výnosu vztaženo k investici.

Tedy pokud budeš mít úrokovou sazbu nižší, než vstupní výnos, tak by se mělo (ceteris paribus) více vyplatit investovat najednou na začátku, zatímco pokud je úroková sazba vyšší, než výnos, tak se to nevyplatí (což jsme ale asi tak nějak intuitivně čekali) a je lepší investovat postupně.

indián - 24-9-2019 v 08:48

Rozdíl mezi úrokem z úvěru a výnosem vidím v tom, že u úvěru se počítá v čase z čím dál nižší částky, tím, jak se splátkou snižuje dluh. Naopak u investice probíhá ono "složené" úročení, kdy se zhodnocují i získané dividendy, když je reinvestuji. V zaplaceném úroku bance bych neviděl takový problém, pokud nepřijde vyloženě hromadný výpadek dividend. V tomto případě se akorát zpomalí, nebo zastaví zhodnocování, ale neohrozí to splácení. Kapitálový pokles portfolia mi v delším investičním horizontu také nevadí, pokud nenaberou trhy jižní směr v následujících 20-ti letech.
Trochu mě napadá srovnání, když někdo kupuje investiční nemovitost k pronájmu, tak má sice příznivěji úročený úvěr, ale také se spoléhá na to, že najde platícího nájemníka (dividendy) a že cena nemovitosti časem poroste. Co je pravděpodobnější v horizontu 15-20 let? Růst akcií, nebo nemovitostí?

MilanV - 24-9-2019 v 09:19

A tak se k nám dostal zlořád [Censored]775 i přes dohled Ladislava.

Stanislav - 28-9-2019 v 13:43

Jóžin z bažin - kouše, saje, rdousí! :lol:

7.png - 233kB

Ladislav - 30-9-2019 v 15:41

Joe-2019-8.jpg - 449kB

Joe Konecny byl koupit akcie na burze Frankfurt.
Die Aktien von der Allianz.


Pavel - 30-9-2019 v 18:09

Citace: Původně zaslal: Stanislav  
Jóžin z bažin - kouše, saje, rdousí! :lol:



Brutus! Ale zasmál jsem se:-)

Stanislav - 1-10-2019 v 16:53

Pavle, je to nemocný člověk, který svým zohyzděným obličejem musí dokonale trpět, proto se i tak hloupě chová. Většinou mají tito lidé velké sklony ke kriminalitě a jsou zlí, jelikož si tím léčí velké mindráky z mládí, když se jim spolužáci v mládí vysmívali. Ve Vinohradské nemocnici na plastice mnoho lidí páchalo sebevraždy, pokud byli zohyzděny ve tváři po požáru. Na jedné straně mě totálně s*re a z druhé strany je mi ho líto.

Vosa - 1-10-2019 v 18:21

Stanislav: Vtipný bylo jak Klaus ml. kritizoval K.Schwarzenberga ještě před prez. volbama, kvůli minulosti jeho otce a jeho tchána, který byl asi nacista? A přitom dědeček Klause mladšího - p. Miština za doby Slovenské republiky od 1940 zastával vedoucí pozici cenzurního oddělení ÚŠtB, spolupracoval s gestapem a podílel se tak na perzekuci slovenských židů.

Stanislav - 2-10-2019 v 05:07

Voso, Klausova matka se jmenovala Marie Klausová, stejně tak se jmenovala matka i Háchy. On sám si vzal svojí sestřenici Marii Klausovou. Mohli by natočit ságu Klausova rodu s názvem - Já kolaborant.

Ladislav - 2-10-2019 v 10:36


Tento obraz a nápis jsem vytvořil já sám včera z těch profilů hezkých Filipínek z Manily 25-33-letých s dětmi
na :post: www.dateinasia.com , které by mě zajímaly, kdybych chtěl mít děti od jiného otce a kdybych byl svobodný.

:info: 100% zadarmo je registrace a dopisování s nevěstami z celé Asie
na www.dateinasia.com
Při stěhování Filipínky do Evropy vyžadují úřady, aby měl člověk příjem jisté výšky. A když se bere Filipínka s dětmi, chce se, aby člověk vydělával ještě víc. Můj dnešní důchod plus dividendy by asi nestačily, aby mi povolily úřady stěhovat do Evropy Filipínku se dvěma dcerami. A za druhé jsem dosud ženatý a nechci být rozvedený. Mně bude stačit, že jeden se dvou mých synů bydlících dnes u mne bude bydlet u mne stále, i kdybych se dožil věku 86 let (za 21 let).
Kdo ale je svobodný a má zájem o svatbu s Filipínkou, najde stovky hezkých Filipínek bez dětí na :post: www.dateinasia.com

Ty Filipínky jsou asi mnohem šťastnější u rodičů na Filipínách, i když bez peněz, než na českém venkově i v Brně a Praze. Proto by měl být pán o 20-30 let starší, nebo nežít tak dlouho jako Pinay, aby se mohla vdova Pinay vrátit s penězi zase do vlasti na Pilipinas. A jestli se budou děti narozené v Praze nebo v Mnichově chtít stěhovat po smrti otce na Filipíny, to už si rozhodnou později samy. Hlavně aby se nestěhovaly děti s matkou na Filipíny samy, když otec dosud žije v Evropě a stěhovat se nechce. Co kdyby ho pak na Filipínách nechala zlá Pinay zamordovat od nějakého levného vraha. :(
:( Ale jestli budu za 10 let, ve věku 75 let rozvedený a žádný můj syn nebude bydlet se mnou, moje dividendy i můj důchod budou 2x vyšší než dnes, pak budu muset stěhovat nějakou novou Filipínku s dcerou do Evropy. Pak by ti noví spolubydlící zdědily můj milion euro v akciích. A moji vlastní synové by zdědili jen balíček bombonů Haribo. :(

Date-new-color.jpg - 140kB

Mindoro - 2-10-2019 v 14:03

Ladislave, než sis nastěhoval Filipínku do bytu, měl jsi trochu okusit život na Filipínách a poznat jak to s těmi Filipínkami vlastně je. Já strávil v Asii téměř dva roky , takže už snad trochu porovnání mám a mohu říct, že pokud bych už nebyl ženatý za Evropanku, tak bych volil Pinay. Nicméně i ty Filipínky nejsou bez chyb, nastuduj si něco o Tampo, specifický výraz pro reakce Filipínců na konfliktní situace.
PS: třeba se jednou potkáme v akcionářském důchodu na Filipínách :cool:

Ladislav - 2-10-2019 v 16:16

Jediný důvod stěhování na Filipíny, nejlépe asi do nějaké čisté a bezpečné čtvrti Manily by asi byl, mít v bytu stále mladou a hezkou spolubydlící (a třeba i sympatické děti). A když by mladá paní starého pána z Evropy opustila, přes internet by pán našel do 14 dní novou mladou hezkou spolubydlící.
:info: Ale po každé by to asi byla mrcha, která by čekala, že starý pán brzy zemře a zanechá jí všechny peníze.
Druhý slabý důvod - celý rok teploty 20°C- 35°C.
Ale co když nám zločinci unesou dítě a budou vydírat milion pesos a pak naše dítě zabijou, když nezaplatíme.
Zlé jsou na Filipínách vuřty a ještě horší kyselé okurky. Ale snad se v hlavním městě najde evropská výrobna uzenin a kyselých okurek anebo obchod dovážející vuřty a kyselé okurky z Evropy.

FB-Maria-Ana.jpg - 63kB ang larawan: isang Pinay ng Pilipinas meron walang salapi
:( Tahle ale nebydlí se mnou. Toto foto jsem ukradl před lety v internetu.

Mindoro - 2-10-2019 v 21:31

Haha ta tvoje Pinay ti asi dává pěkně do těla. Jinak k té bezpečnosti , samozřejmě máš pravdu, ale já osobně se toulám v noci městem docela pravidelně a nikdy jsem se do vážnějšího problému nikdy nedostal.Osobně bych si asi Manilu pro trvalý pobyt nevybral, ale ta logistika přesunů na jiné ostrovy a okolní země je v Manile bezkonkurenční.

Stanislav - 12-10-2019 v 17:57

Dnes jsem nasbíral přes 6 kg hub. Byly to převážně strmělky mlženky, které začínají červivět, protože je venku teplo jako prase. Rozedřel jsem si na nohách kůži od kanad, protože jsem si blbec vzal letní ponožky. Ještě by se něco jistě našlo, ale to bude pro mne zřejmě konec houbařské sezóny, protože je s tím práce jako na kostele a mně už to stačí. Strmělky jsem měl během půl hodiny vyčištěné a bylo jich přes 4 kg. Tyto houby miluji, protože jsou nasbírány hned, nikdo moc je nesbírá, protože mají lupeny a jsou podivně aromatické, takže na smaženici se nehodí. V octě jsou bezva na způsob zavináčů a vloni jsem z nich udělal houbový guláš ve směsi s čirůvkami a václavkami a to byl snad nejlepší guláš, jaký jsem kdy jedl z hub, takže provedu repete. Dnes mě po cestě zastavily dvě Ukrajinky. Jedna byla z Oděsy a zřejmě nevěděla, kam jít na houby, tak jsem jí řekl, kde jsem byl. Ty houby co málokdo zná, tak je znala všechny, protože oni jsou na to profíci. Kam se na ně hrabu! Druhá se mi přehrabovala v košíku a kdyby mi hrábla do rozkroku, tak by si jistě vytáhla i křemenáče! :lol:
Je to pro mne velká zábava chodit po lese a sbírat houby, ale nelíbí se mi, jak se plundrují lesy. Někteří blbci odhazují v lese odpadky jako by byli někde na skládce a terén je od těžké techniky nerovný. Kolikrát se mi chce až brečet, když vidím tu spoušť, která před 50 lety zaručeně nebyla. V té době však začaly v lesích vznikat černé skládky, což byl výdobytek bolševiků. Je to pouze vizitka společnosti, jak se chová k přírodě a příroda to zaručeně vrátí. Možná to dál od Prahy není, ale zde je to hotová hrůza! Všude se vypráví o kůrovci, ale ve smíšeném lese se to moc nevidí. Úplně zmizely paseky s malinami a stejně i borůvčí mizí. V mém mládí byly paseky vždy s borůvčím a jahodami, poté s malinami a ostružinami, a když se udělala prořízka, tak se objevovaly houby. Na stejné podloží se vracely stejné druhy hub a záleželo i na osvitu paseky a samozřejmě i podloží. Vůbec se mi to nedaří chápat, proč se zavádí nové zběsilosti, když ty staré zavedené praktiky po staletí fungovaly?

czhunter - 14-10-2019 v 18:02

Moje manželka je Filipínka a bydlíme spolu v ČR na vesnici. Tak je vtipný, že tu zmiňujete Pinay :cool:

Kupní síla v dolarech se na Filipínách ztrojnásobí, takže na předčasný důchod z dividend ideální. Už jsem o tom přemýšlel ale asi bych se tam po roce nebo dvou nudil. Přeci jen to moře nebude bavit věčně a v provinciích je pomalý internet. A manželka prý ani na důchod na Filipíny nechce, líbí se jí víc v ČR.

Ladislav - 14-10-2019 v 20:00

To je k nevíře.
Já naopak myslím, že žádná Filipínka by nebyla v české vesnici šťastnější než kdekoliv na Filipínách.
Přece má doma na Filipínách teplo, palmy, moře, příbuzenstvo, ryby, rýži ....
V české vesnici je přece pro ni veliká nuda a od podzimu do jara zima a nikoho tam nezná.

czhunter - 15-10-2019 v 09:26

Zima jí není, na klima v ČR si zvykla hned. Na Filipínách není teplo, tam je vedro a vlhko. Je to dost nepříjemné. Stačí tam sedět v restauraci a obědvat a propotíte košili. Jejich klima jí tak nechybí.

Jediné co jí chybí, tak je filipínské jídlo. Které mě teda moc nechutná až na nějaká grilovaná masa. Pokud bych se tam přestěhoval, tak bych určitě kupoval dovážené jídlo z Evropy nebo USA, které je tam však velice drahé. Jejich jídlo prodávané v supermarketech je nízké kvality.

Já svoje příbuzenstvo nepotkal minimálně 5 let a vůbec mi nechybí. Jí také nechybí a je ráda od nich pryč. Návštěva jednou za pár let a video hovory čas od času jí naprosto stačí.

Zatím se tu nenudí. Je potřeba si uvědomit, že většina Filipínek tráví většinu času doma, kde dělají domácí práce, koukají na televizi nebo na Facebook. Málokdy jsou ven, téměř necestují, nechodí na párty atd. Navíc máme dcerku a já sem většinu dne doma, takže o zábavu je postaráno :)

Vosa - 15-10-2019 v 20:27

Když už mluvíte o těch Filipínách, tak jsem si vzpomněl na jeden povedenej syrovej film z prostředí Filipín a Manily. O rodině co se snaží přestěhovat do Manily. Ten film vcucne, vyždíme a vyplivne zpět. No jestli to v té Manile funguje nějak podobně ve skutečnosti, tak jsem rád, že jsem se narodil v Evropě, i když kdesi v pr*deli pod Orlickými horami :smilegrin:
https://www.csfd.cz/film/311124-metro-manila/prehled/
https://www.theguardian.com/film/2013/dec/08/metro-manila-br...


metro manila.png - 266kB

czhunter - 17-10-2019 v 12:21

Film zkouknu, díky za tip. Je pravda, že do Manily proudí miliony lidí z venkova v naději na lepší život a přitom skončí někde ve slumu v naprosto otřesných podmínkách. Nemají už ale peníze na návrat zpátky do provincie, takže jsou tam v pasti. Manila je také nejhustěji obydlené město světa s nejhoršími dopravními zácpami. Já vždy v Manile jen přespal a rychle pryč do provincií. Bydlet v Manile bych nechtěl ani za nic.

To by jste se divili, kolik lidí na světě musí vystačit se sáčkem instantních nudlí jako jejich jediné jídlo za den. A nakrmte tím 4 děti a sebe. Troufnu si tvrdit, že většina lidí v ČR vůbec netuší, jaká je ve skutečnosti na světě bída a jaké máme štěstí, narodit se v tak krásné, bezpečné a bohaté zemi jako je ta naše.

Jinak co se říká o Filipínkách je pravda. Jsou krásné, hodné, velice skromné, nenáročné a rodinně zaměřené. Mluví dobře Anglicky a mají kulturu podobnou západu. Ideální kombinace pro manželku. Díky populační explozi je tam mladých holek 5x víc než v ČR a více žen než mužů. V ČR je to naopak a máme o 200 tisíc mužů mladého věku více než žen. Takže na Filipínách vás budou holky balit kudy půjdete a výběr je neomezený.

pigzor - 18-10-2019 v 10:36

Citace: Původně zaslal: czhunter  
Troufnu si tvrdit, že většina lidí v ČR vůbec netuší, jaká je ve skutečnosti na světě bída a jaké máme štěstí, narodit se v tak krásné, bezpečné a bohaté zemi jako je ta naše.

Presne tak to je. A protoze lidi ziji v klidu, bezpeci a nemaji problemy/nepritele, tak si je bohuzel musi vytvaret a pak to vypada, jak to vypada.

Ladislav - 23-10-2019 v 18:24

Smrtelný trojúhelník v Nevadě: Las Vegas - Reno - Fresno
The Mysterious Triangle of Nevada

Od roku 1950 do roku 2019 se tam zřítilo 600 až 2000 letadel.
Co to tam ale zabrzdí a pak táhne letadla dolů, aby se všichni pasažíři zabili?
To jsou silné větry od západu z Kalifornie, které po překonání 3.000 metrů vysokých hřebenů pohoří Sierra Nevada, na východním úpatí hor v Nevadě prudce klesají a zabrzdí a stáhnou dolů letadla, i když je jasno a slunečno.
Nejznámější zabitý tam byl miliardář Steve Fossett roku 2007. Celý rok a 2 měsíce k tomu tam hledali jeho zřícené letadlo a ohryzanou kostru, protože on nikomu neřekl, kudy poletí a to území se stovkami zřícených letadel je 555 km veliké, zvrásněné a často i zalesněné.

Escobar - 24-10-2019 v 13:33

Může mi prosím někdo poradit jak vložit obrázek do diskuze?


děkuji

PaloK - 24-10-2019 v 16:05

miesto rýchlej odpovedi daj post replay a tam je viac možností na editáciu odpovede

bigusdykus - 24-10-2019 v 16:22



2019-10-24_17-21-20.png - 36kB

Ladislav - 24-10-2019 v 17:40

PUBLIKOVAT OBRÁZEK
Nejprve publikovat pár slov, nebo jen tečku
a pak kliknout v pravém horním rohu příspěvku EDIT.
A pak v levém dolním rohu příspěvku kliknout slova jako ''zvolit přílohu''.
A pak najít obrázek uložený v computeru, což v knihovně nejde,
a když je vidět, že se příspěvek naládoval do fora jako například obraz.jpg,
tak kliknout na ''změnit příspěvek''

5-euro-mince.jpg - 57kB Hezké mince 5 euro, že?

Ladislav - 28-10-2019 v 12:31

Hrozila mi ztráta 290 € měsíčně na pojišťovnu AOK. Ale v pátek jsem se informoval a dnes jsem tu hrůzu vyřídil.
V pátek jsem šel rychle pěšky po městě 3 hodiny a to je 12-15 km. A dnes zase tu samou trasu obráceně = z domova na KVR a AOK a domu.
Důchodce by měl každý den chodit několik hodin pěšky pro zdraví.
Kdybych platil tam jízdenku a zpátky druhou jízdenku, stálo by mne to 5,80 € denně a to si nepřeju.
Když byla moje spolubydlící Crazy Pinay samostatná uklízečka, vzala jí zdravotní pojišťovna AOK 15.10. z konta 290 € a hrozilo mi, že to vezmou 15.11. z mého konta, neboť jsem u AOK nahlásil v pátek moje konto pro příští pojištění pro Crazy Pinay. Ona vydělávala poslední dobou kolem 2.000 € měsíčně jako uklízečka v bytech. Za hodinu 16 €.
A 1.10. toho nechala, už nechce zbohatnout, nebo se bude v novém roce vzdělávat na státní útratu a pak začne pracovat někde nesamostatně. Roku 1983 jsem na státní útratu studoval němčinu u Goethe inštitutu a za to jsem ještě dostal 800 DM měsíčně na stravu a byt. Třeba dostane i dnes Crazy Pinay němčinu a k tomu 450 € měsíčně podporu od státu.
A tak mne v pátek informovala AOK a pak i krajský referát KVR, že musím samostatné podnikání pro Crazy Pinay odhlásit zpětně od 1.10.
A to se mi dnes v pondělí u KVR povedlo a tak jsem to nahlásil hned u AOK. Těch 290 € placených 15.10. z konta Crazy Pinay nám AOK nedá zpátky, protože to bylo pojištění pro září pro Crazy Pinay.
A 15.11. vezme AOK z mého konta jen 70 €, stejně tolik jako jsem platil dříve pro mne samotného z německého a českého důchodu dohromady. Nyní ta zcela stejná suma 70 € měsíčně bude zdravotní pojištění pro 4 lidi dohromady, pro mne, Crazy Pinay a dvě děti.

Nevynechal jsem ani neděli, kdy jsem tam a zpátky šel 2 hodiny pěšky, pro zdraví důchodce, tentokrát do stálého výstaviště BMW Welt, zeptat se, kolik aut prodává dnes BMW čistě elektrických. Jen jedno, to ošklivé auto 3i.

Vosa - 28-10-2019 v 17:45

To auto i3 je opravdu ošklivé. Zajímavější to však bude tak za 4 nebo 5 let až začnou sériově vyrábět automobily s vodíkovými palivovými články. Ty by měly napasovat nejspíš i do stávajících SUV modelů. Představení ,,BMW i Hydrogen NEXT" bude už snad v roce 2022. Tankování vodíku trvá jen pár minut a tak slepá ulička s dobíjením baterií už snad nebude trvat dlouho.

bigusdykus - 28-10-2019 v 18:05

Problém je prý mj. s distribucí vodíku. Je obava z toho, že kdyby se cisterna stala cílem útoku, tak to prej zdemoluje okruh 3 km.


Krutá zpráva pro vodík: auta s palivovými články spotřebují 2,4krát více energie než elektromobily Více na:
https://www.euro.cz/byznys/auta-na-vodik-spotrebuji-2-4krat-...


Vosa - 28-10-2019 v 18:41

Náklady na výrobu „zeleného“ vodíku by mohly do roku 2030 klesnout až na 1,4 USD za kilogram ze současné ceny v rozmezí od 2,5 do 6,8 USD za kilogram. Plně optimalizovaný solární nebo větrný systém by podle analýzy mohl do roku 2030 elektrolyzérům poskytovat elektřinu za 24 USD za megawatthodinu.
Podle údajů Mezinárodní energetické agentury se v současné době na světě testují elektrolyzéry o celkové kapacitě kolem 3 GW. Například dánská společnost Ørsted, světový lídr ve výrobě elektřiny z přímořských větrných parků se čtvrtinovým podílem na trhu, před pár dny oznámila svou účast v projektu na výrobu levného a bezemisního vodíku (zero-carbon) v kapacitě stovek MW ročně. Projekt podporuje britská vláda.

V rámci projektu hodlá Ørsted detailně otestovat synergie mezi větrnou energií a výrobou vodíku. „Projekt usiluje o významné snížení nákladů na výrobu zeleného vodíku testováním 5MW článků ve výrobním procesu s konečnou kapacitou 1 GW ročně,“ uvedl Graham Cooley, výkonný ředitel britské společnosti ITM Power zabývající se výrobou čistého vodíku, která na projektu rovněž spolupracuje. Největší vodíkové elektrolyzéry na světě mají v současné době kapacitu do 30 MW.
více na
http://www.hybrid.cz/investice-do-vodiku-rostou-cilem-je-dra...


Možností výroby vodíku je elektrolýza vody, k níž je zase třeba hodně elektřiny. Přesto se obecně považuje za perspektivní cestu. Státy severní Evropy mají rostoucí přebytky energie z větrných elektráren, na jižní polokouli bude podobná situace se sluneční energií.

U nás bohužel nemá velký význam ani jedno. „Česká republika na rozdíl od států severozápadní Evropy nedisponuje přebytky obnovitelné energie. Je to dáno především umístěním naší země na mapě světa – nad naším územím v srdci Evropy je velmi omezené proudění ve srovnání s přímořskými státy, které profitují z proudění vznikajícím pohybem mořských proudů. Dále v našem mírném podnebí nemáme toliko slunečního svitu, který se nabízí v oblasti středomoří, případně v tropickém a subtropickém pásmu. Pokud bychom chtěli vodík vyrábět elektrolýzou vody tak, abychom reálně saturovali významnou část spotřeby nejen v dopravě z jiného zdroje, než konverzí ropných látek nebo zemního plynu, neobejdeme se alespoň v České republice bez jaderné energie,“ shrnuje situaci Jiří Hájek, ředitel úseku vývoje a inovací ve výzkumně vzdělávacím centrum Unipetrolu.

S tím souhlasí i Aleš Doucek z ÚJV Řež a připomíná perspektivu jaderných reaktorů 4. generace, z nichž bude možné využít elektřinu i teplo pro účinnější tepelnou elektrolýzu vody.

Tady narážíme na daleko obecnější problém, že České republice 25 let od pádu komunismu chybí dlouhodobá energetická politika. Bez ní se ale neobejdeme ani v případě elektromobilů s bateriemi.
více na
https://www.auto.cz/vodikovy-pohon-automobilu-nechceme-lithi...

Do pulky roku 2020 má být první čerpací stanice na vodík i u nás (Unipetrol - síť Benzina). Do 2023 dalších asi 6.

kraken - 28-10-2019 v 18:46

H2 načerpáš, ale na jak dlouho ,obrazně- je to jak balon plněný heliem, problém je velikost atomu vodíku, pouhý proton a elektron, ty mrchy prolezou úplně vším, natlakováni nevydrží , kdo vymyslí chycení vodíku do mřížky , která je lehká a levná a má kalacitu -ma řízené uvolnění i záchyt - vyhrál a otevře cestu.


MilanV - 28-10-2019 v 19:05

Zatím se vyrábí vodík průmyslově víceméně jen částečnou oxidací metanu (CH4) a CO2 výrobce vyvede komínem tak, aby to Greta neviděla. Daleko lepší je tedy jezdit přímo na metan (zemní plyn), který není tak výbušný a hlavně je vybudovaná infrastruktura. Dále se rozvádí ve vysokotlakých rozvodech (částečně již tedy stlačený) a spotřebujete daleko méně energie pro 200-300atm tlakové láhve.
V Barceloně dokonce jezdí kuka vozy na metan vyrobený ze skládkového plynu. Tam je však vysoký obsah síry a i CO2 tak, že metan je kolem 50%. to vede k větším nádržím což se k celkové hmotnosti vozu ztratí.
Jinak ztlačování vodíku taky není žádná sranda. Vozítek hezkých pár kilo mrtvé váhy v podobě lahví stejně jak u baterek. Energie do stlačení je rozhodně nezanedbatelná. Pak ještě musíte část energie spálit do zahřívání redukčních ventilů, aby vám nezamrzli

Ladislav - 4-11-2019 v 18:36

VW ID.3 čistě elektrické auto je jen nepatrně hezčí než elektrické BMW i3.
To auto VW ID.3 se začne brzy prodávat a vyrábí se v německém Cvikově.
Má stát asi 29.900 euro a dosáhnout na čerstvě nabitou baterii 420 km.
Obyvatelům Německa se slibuje dar od státu 6.000 euro, když koupí VW ID.3 za 29.900 euro.
To BMW i3 na malou baterii má dosáhnout jen 270 km, ale s 2x větší baterií asi 300 km.
Tedy by měli němečtí výrobci okopírovat baterii od Tesly. Že?

VW-ID-3.jpg - 67kB Foto: nové elektroauto VW ID.3

Ladislav - 5-11-2019 v 10:01

Séf od McDonalda opoustí své místo, protoze byl zamilován do spolupracovnice a to je v USA zakázáno.
Nevím, jestli také chudí pracovníci z jednoho závodu v USA mají zakázáno se mezi sebou zamilovat,
nebo jen vedoucí pracovníci se nesmí zamilovat do podrízených? :question:

Vosa - 5-11-2019 v 10:14

Anebo spíš vadilo, že se souložilo během pracovní doby.

arkyn - 5-11-2019 v 10:57

V USA není zakázáno zamilovat se v práci. Mám za to, že vedení, že zákaz vztahů maji v interních směrnicích, on o tom věděl a jako CEO tyto pravidla pak porušoval, čímž dává velmi špatný příklad celé firmě. Pak by taky mohl začít porušovat jiná pravidla, třeba kvalitu, účetnictví atp. V tomto je USA mnohem citlivější než třeba u nás, kdy se řada prohřešků přehlíží.

Ano, jsou kultury kdy vztahy v zaměstnání anebo zaměstnávání příbuzných nevadí anebo jsou i preferovány, např. v asii, ale to je holt jiný svět.

Vosa - 6-11-2019 v 21:48

Toto z roku 2018 mi zatím uniklo.
https://www.csfd.cz/film/679045-panika-pribeh-financni-krize...
Našel jsem dostupné pouze u HBO.
Na HBO GO je sedmidenní zkušební verze až pro pět zařízení (i smart TV).
https://www.hbo.cz/movie/panika-p%C5%99ibeh-financni-krize-2...
Jdu to odzkoušet

bigusdykus - 6-11-2019 v 23:42

Teď jsem to dokoukal, výbornej dokument.

Stanislav - 8-11-2019 v 22:06

Koupil jsem si nedávno Gombaseckou klobásu v Penny Marketu na zkoušku, která přišla 70 dkg za 100 kč a docela jsem litoval, že jsem si jí nevzal více! Ve špajzu navíc krásně bezproblémově vysychá! Vloni jsem si na Slovensku kupoval Gazdovskou klobásu za 6 - 7 eur/kg a myslel jsem si naivně, že z ní udělám zelňačku, ale mezitím jsem jí stačil přes 2 kg sežrat na posezení! Tato klobása je obdobně měkká a je i dobře kořeněná, a tudíž dobře klouže do krku, takže mi zůstal ve špajzu pouze relikt. Naštěstí jí mají opět v nabídce, tak snad bude v této super ceně ve stejné kvalitě, protože to je opravdu skvělý výrobek! V minulosti zhruba před 2 lety byla z Púchova a byla prý ošizená na mase, ale nedovedu posoudit kvalitu, takže se nemohu k tomu vyjadřovat, ale toto byl super výrobek a málem jsem se s ním zadusil!






Ladislav - 9-11-2019 v 09:32

Frugalista, frugalisté, definice, lexikon, encyklopedie, wikipedie
Kdo je frugalista, kdo jsou frugalisté?


Frugalista je jednoduchý a skromný minimalista, který jako pracovník nebo zaměstnanec silně spoří peníze
a investuje je do něčeho, kde jejich hodnota roste a nese dividendy.
Když je ten člověk ve věku 30 až 40 let spokojen s ročním výnosem svého kapitálu, stane se finančně nezávislý
na zaměstnavateli a finančně nezávislý na státu a přestane pracovat.

Setkáváme se v internetu s mnoha případy, kde frugalisté přestávají pracovat příliš brzy, když nemají zdaleka milion euro
v dividendových akciích. Jejich měsíční příjem z kapitálu bez práce jim dává jen tak málo peněz, kolik by dala sociální pomoc od státu. A tak mají jejich byt téměř prázdný a spí na matraci na zemi.
Jiní frugalisté se přestěhovali z USA nebo z Německa do levné země jako Thajsko, aby tam žili z jejich dividend,
nebo z pronájmu jejich bytu, nebo z činnosti v internetu.
Jen málo frugalistů bez práce investovalo alespoň milion dolarů a cestuje pak po světě a jejich našetřený a investovaný kapitál jim neubývá, protože žijí jen z výnosu kapitálu, jako jsou dividendy z akcií.


Já si myslím, že člověk by neměl přehánět s prací za mlada, ani přehánět se spořením peněz, ale vydržet pracovat až do věku 50-60 let. A pak žít z dividend a státního důchodu současně. Něco jiného je, když lidé ve zločinné americké bance nebo v techno firmě v Silicon Valley vydělávají 10.000 dolarů měsíčně. Ti mohou ušetřit milion dolarů za 10 let. A když mají milion dolarů v dividendových akciích, mohou přestat pracovat už ve věku 30 let.

Bída s nouzí:
Od výplaty k výplatě, tak žije polovina Čechů. Počítají s pozdějším odchodem do důchodu.

Obyvatelé Čech mají v průměru naspořeno na penzi jen 63 tisíc korun. V Evropě jde o hluboký podprůměr, přesto je to víc, než si našetřili Slováci, Poláci a Maďaři. Nejvíc mají na stáří odloženo Nizozemci, dva a půl milionu korun = 100.000 euro.

Neumřít v práci: kolik milionů je třeba na předčasný důchod?
Jeden český odborník se domnívá: Na měsíční rentu 20 tisíc korun potřebuji mít při odchodu do předčasného důchodu 6 milionů korun v bezpečném akciovém fondu s tisícem akcií z celého světa. A každý rok prodat část fondu za 240.000 korun. :)

Filda1 - 9-11-2019 v 12:32

před pár lety jsem nabyl přesvědčení, že suma 10 mil. Kč a výnos 4 - 6% p.a. by mohlo být něco jako cíl do budoucna..samozřejmě s doplacenými závazky..dneska bych pro jistotu částku navýšil cca o 30%..pak si myslím, že pro klid v duši a normální a kvalitní život by to mohlo stačit.. ze zkušenosti vím, že nejtěžší je ta první 1/4 cesty..najít kompromis, aby člověk nebyl skalní frugalista a něco si během života užil, protože s přibývajícím věkem bude sice finanční situace lepší a lepší, ale zdravotní stav jen horší a horší.. takže za mě hledám kompromis, kdy za největší osobní bohatství považuji zážitky, ale zároveň buduji portfolko, kdybych se toho cíle náhodou dožil :) před pár týdny jsem byl na funusu kamaráda, 40 let a infarkt..to jsou vždycky momenty, kdy člověka napadnou věci ..

MilanV - 9-11-2019 v 13:02

to Filda Ono je ještě klíčové, zda máš vlastní nemovitost či žiješ v pronájmu, jak propagují Frugalisté. Pak musíš zohlednit zda si ji budeš pronajímat v Praze či v nějakém menším městě. Vynechám úvahy změny státu, kde Ti spadnou náklady na bydlení a i další náklady na život.
Myslím si, že s vlastní nemovitostí u nás stačí bohatě 10M. Bez ní je to fakt na 15M a výše

Filda1 - 9-11-2019 v 13:19

MilanV: souhlas, a dále je zásadní, zda je člověk sám nebo s rodinou..prtže dětem to nevysvětlíš :) v mojí úvaze na téma investiční cíl to beru tak, že bydlím ve vlastním a nemám žádná pasiva..kdybych neměl rodinu, tak bych si uměl představit, že stačí i výrazně míň, prtže člověk stejně něco dělat musí, a nějaké peníze si vždycky (při)vydělá..

Stanislav - 9-11-2019 v 15:06

Já si myslím, že by se měl člověk více uskromnit a nadbytek peněz poskytnout potřebnějším. Já bych měl stejné chování i se 100 miliony korun a takto se i podobně chová Warren Buffett. Pokud jste zde pečlivě četli zdejší příběhy úspěšných investorů, tak peníze byly převážně použity na bohulibé účely. Blbců, kteří rádi utrácí i cizí peníze za nepotřebné věci, které ve finále ani nepotřebují, je bohužel neúměrně více než zodpovědných investorů. Může za to morálka ve společnosti, že se lidi obklopují krámy, které je potěší jen na chvíli a létají za exotickými zážitky do zemí, kde lidi žijí jak žebrácký dobytek. Ty peníze jsou dle mého soudu velice neefektivně utraceny. Zpravidla přes neziskovky by bylo velice vhodné tyto peníze na zážitky dát lidem, kteří by se postarali o to, aby se migrace zastavila a lidi z těchto chudých zemí nemuseli cestovat kvůli bídě a hladu do jiných zemí, kde je diametrálně odlišná kultura. Nedávno jsem sledoval Luďka Niedermayera ohledně eurodotací a vyjádřil se ve velice podobném duchu. To nás odlišuje od opic, že se dovedeme postarat o ty slabší a potřebnější.

arkyn - 9-11-2019 v 16:46

Ve finále je to o tom kolik chce mít člověk pasivní příjem a jak ho chce dosáhnout. Př. pro příjem 20tis měsíčně a preferenci aktiv s výnosností 3% to znamená 8mil portfolio. A je vcelku jedno zda ty příjmy dá na bydlení nebo na něco jiného.

Souhlas, že s vlastním bydlením je obvyklé, že ten příjem stačí o trochu menší. Ale i ten byt/dům potřebuje údržbu a jednou za čas větší investici.

Děti jsou hodně určující. 1 dítě = cca 2 mil výdajů za prvních 18 let života.

Další parametr je do kdy chce člověk být pracovně aktivní a na jak velký úvazek, zda naplno pracovat do 65ti či i dále, anebo třeba po 50ti si zmenšovat úvazek či přecházet na méně stresující práci či menší úvazek atd.

Rohl - 9-11-2019 v 23:47

1 dítě = cca 2 mil výdajů za prvních 18 let života.

Nějaký "ekonom" napsal tento žvást a ten neustále koluje internetem.
Vždyť je to neskutečná kravina. Jedno dítě by vás muselo stát 9 000 měsíčně. Dvě tedy 18 000 Kč. To by si nikdo děti nepořizoval.

arkyn - 10-11-2019 v 07:33

Citace: Původně zaslal: Rohl  
1 dítě = cca 2 mil výdajů za prvních 18 let života.

Nějaký "ekonom" napsal tento žvást a ten neustále koluje internetem.
Vždyť je to neskutečná kravina. Jedno dítě by vás muselo stát 9 000 měsíčně. Dvě tedy 18 000 Kč. To by si nikdo děti nepořizoval.


Taky jsem si to myslel, ze je to zvast a strasne hodne. Ted uz mam realnou zkusenost, a ty cisla se vcelku potvrzuji v nekolika letech po sobe. Takze jsem to nepsal podle nejakeho ekonoma ale spis podle reality. Kdyz nascitas vse od poplatku za skolku ci skolu, krouzky, jidlo, obleceni a boty, vybaveni do skoly, nejake hracky ci zabavu, sport a dovolena, vybaveni pokoje, zmeny uvedeneho s vekem a rustem, tak to tam proste je, jen se s vekem meni struktura za co se to vydava.
Deti si neporizujes kvuli zisku.

Jestli mas jinou zkusenost, klidne popis.

Stanislav - 10-11-2019 v 13:14

Já jsem byl vlastně ve svých 30 letech v roce 1994 od zaměstnavatele šizené dospělé dítě, když jsem měl poloviční příjem, tedy 4500 Kč měsíčně. Zbytek jsem měl soudně vymáhat po rodičích, ale to mne v té době vůbec nenapadlo? :lol:

arkyn - 10-11-2019 v 17:34

Citace: Původně zaslal: Stanislav  
Já jsem byl vlastně ve svých 30 letech v roce 1994 od zaměstnavatele šizené dospělé dítě, když jsem měl poloviční příjem, tedy 4500 Kč měsíčně. Zbytek jsem měl soudně vymáhat po rodičích, ale to mne v té době vůbec nenapadlo? :lol:


Njn, inflace je mrcha :-) obzvláště když dosahovala v 90tých letech i přes 10% p.a.

Stanislav - 10-11-2019 v 18:41

Já jsem Arkyne ještě začátkem tohoto tisíciletí počítal inflaci od roku 1989 a vycházela mi na 8,5% p.a.

Mindoro - 11-11-2019 v 08:39

Citace: Původně zaslal: Rohl  
1 dítě = cca 2 mil výdajů za prvních 18 let života.

Nějaký "ekonom" napsal tento žvást a ten neustále koluje internetem.
Vždyť je to neskutečná kravina. Jedno dítě by vás muselo stát 9 000 měsíčně. Dvě tedy 18 000 Kč. To by si nikdo děti nepořizoval.


Osobně tento údaj nepovažuji za přehnaný, dnes bych to tipoval dokonce více. Když se zamyslím podobně jako Arkyn nade mnou nad všemi náklady od narození, kočárky , pleny , očkování, léky, hračky, stavebnice, hry, pokojíčky, kroužky, sportovní potřeby, šatstvo, boty a jejich obměny, rostoucí potravinová spotřeba, poplatky a náklady ve škole samozřejmě opět rostoucí v čase, kapesné, komunální odpad, elektronika pro větší ( notebook, mobil, tablet, konzole je dnes téměř samozřejmost), větší a tím dražší auto pro rodinu, větší dražší byt a s tím spojené vyšší náklady, výlety, kina, zábavní a naučná centra, zoo, aquaparky kam bych osobně nejezdil, násobně dražší rodinné dovolené a jejich menší dostupnost a mnohé jiné náklady, tak se s přehledem nad 2 mil. dostávám. I tak jsem si děti pořídil a jsou moje veliká radost ( a starost :lol: )

Pavel - 11-11-2019 v 09:15

Souhlas, 2mio za dítě není žvást, je to solidní odhad. Samozřejmě v každé rodině je to jinak, ale ten odhad dává smysl.

abak - 11-11-2019 v 09:34

Ne všichni žijeme, nebo plánujeme zůstat v Česku, v kontextu vyčíslení nákladů na dítě si proto pro rozšíření diskuze dovolím přidat trochu americké perspektivy:

"We all know that children are expensive. The budget route for each child is ~$250,000 for 18 years. The expensive coastal city route is closer to $1,000,000. If your kid goes to college for four years, add on another $100,000 – $400,000. Further, if your kid expects you to pay for their BMW and starter home as an adult, you’ve got to add yet another $200,000 – $2,000,000!"

Sam Dogen, 6/2018: Have A Net Worth Goal Before Having Children: How About $1 Million

Mindoro - 11-11-2019 v 09:49

Co se týče frugalismu, překvapuje mě, že se k němu často uchyluje mladá generace. Ještě , že jsem v té době netušil, co to nějaký frugalismus je. Stejně tak jako pravidelné investování, jelikož těžko se investuje, když jedna kapsa je prázdná a druhá vysypaná :lol:. Všechny peníze jsem rozházel za holky, pivo, exotické lowcost cesty a nekonečný pocit svobody a volnosti. Nádherné období. Pak přišlo období takzvaného usazení, vyšších výdělků, rodiny, nákupů i hromadění přebytků a po nějakém čase i potřeby tyto přebytky zhodnocovat a tím se otevřela cesta k investování. A paradoxně až nyní se dopracovávám k období "frugalismu", kdy již nepotřebuji a nechci lepší auto, vybavení domácnosti, stále nové in věci ( moje rodina je samozřejmě jiného názoru :smilegrin: ) , jsem unavený z každodenního stresu, honu, plánování, logistiky, zažívám pocity vyhoření v práci a můj cíl je dosáhnout takového pasívního příjmu, abych mohl postupně utlumovat pracovní nasazení ve prospěch pro mě nyní nejcennější komodity a tou je volný čas. Otázka je, zda-li ještě více zatlačit na pilu a zrychlit nabalování koule , nebo jít do cíle pomaleji,ale za cenu delšího setrvání v pracovním kolotoči.
It's never easy

Mindoro - 11-11-2019 v 10:03

Citace: Původně zaslal: abak  
Ne všichni žijeme, nebo plánujeme zůstat v Česku, v kontextu vyčíslení nákladů na dítě si proto pro rozšíření diskuze dovolím přidat trochu americké perspektivy:

"We all know that children are expensive. The budget route for each child is ~$250,000 for 18 years. The expensive coastal city route is closer to $1,000,000. If your kid goes to college for four years, add on another $100,000 – $400,000. Further, if your kid expects you to pay for their BMW and starter home as an adult, you’ve got to add yet another $200,000 – $2,000,000!"


Ano Abaku a nemusíme ani odskakovat do Ameriky, pokud budou děti pokračovat ve vysokoškolském studiu a následně jim pomůžeme s prvním bydlením, tak jsme velmi lehce a rychle na 5 milionech

abak - 11-11-2019 v 10:24

Frugalismus trochu naráží na fakt, že životní čas je tím dražší, čím jsme mladší, se stárnutím organismu se intenzita prožívání i kvalita života snižuje, budování majetkového zajištění od nuly je podmíněno předpokladem oddálené slasti, proto optimální volbou životní strategie pro frugalisty je zdá se životní styl, ve kterém se naučí využívat aktivit a věcí, které je nic nestojí a přitom jim přinášejí dostatek uspokojení, musí při tom však čelit potenciální společenské stigmatizaci, neboť frugalismus není příliš kompatibilní s běžným partnerským životem a neumožňuje okamžité potvrzení očekávané úlohy muže nebo ženy ve společnosti. Aneb jak se v Česku často říká, nic není zadarmo.

bigusdykus - 11-11-2019 v 10:36

U mladých lidí které vídám je frugalizmus jenom jiná forma hippie života. Je to podle mě dané i tím, že mladý člověk je zdravý, bezstarostný a ještě nezná poučení z životní prohry.
Ale přeju jim to a občas závidím.

Phoenix - 11-11-2019 v 19:28

Ohledně "nákladů" na dítě se dá polemizovat. Každý to bude mít jinak. Když vezmu mě, tak např. rodiče moje 6ti leté studium VŠ zas tolik nestálo. Prvotním nákladem byl ntb za cca 22k Kč a pak mi přispěli za tu dobu tak 30-40k Kč. Byt mi určitě kupovat nebudou :D, takže je celá moje VŠ (nejnákladnější období potomka) stála tak 62k + popelnice a občas nějaký oběd, ale to podle mě pokryla sleva pro rodiče studenta.

Pavel - 12-11-2019 v 08:03

Citace: Původně zaslal: Phoenix  
Ohledně "nákladů" na dítě se dá polemizovat. Každý to bude mít jinak. Když vezmu mě, tak např. rodiče moje 6ti leté studium VŠ zas tolik nestálo. Prvotním nákladem byl ntb za cca 22k Kč a pak mi přispěli za tu dobu tak 30-40k Kč. Byt mi určitě kupovat nebudou :D, takže je celá moje VŠ (nejnákladnější období potomka) stála tak 62k + popelnice a občas nějaký oběd, ale to podle mě pokryla sleva pro rodiče studenta.


No pokud sis celou dobu studia vydělával a z výdělku platil bydlení, oblečení, stravu, dopravu a další běžné věci, tak ano.

Phoenix - 12-11-2019 v 20:12

Citace: Původně zaslal: Pavel  
Citace: Původně zaslal: Phoenix  
Ohledně "nákladů" na dítě se dá polemizovat. Každý to bude mít jinak. Když vezmu mě, tak např. rodiče moje 6ti leté studium VŠ zas tolik nestálo. Prvotním nákladem byl ntb za cca 22k Kč a pak mi přispěli za tu dobu tak 30-40k Kč. Byt mi určitě kupovat nebudou :D, takže je celá moje VŠ (nejnákladnější období potomka) stála tak 62k + popelnice a občas nějaký oběd, ale to podle mě pokryla sleva pro rodiče studenta.


No pokud sis celou dobu studia vydělával a z výdělku platil bydlení, oblečení, stravu, dopravu a další běžné věci, tak ano.


Hradil jsem si i běžnou spotřebu. Měl jsem to z brigád. Byl jsem defakto donucen okolnostmi, ale to nebylo hlavní myšlenkou. Sám to vnímám jako skvělou přípravu do budoucího života, jelikož si takto potomek zažije dost užitečných věcí a od 18ti i nabere praxi, kterou bude moct dobře uplatnit při hledání povolání.
Tím že jsem si tímto prošel, tak určitě budu jednou razit u potomka stejnou myšlenku. Sice asi ne tak z mého pohledu přísnou, ale nějakou měkčí variantu určitě. Představa, že bude mít potomek ve všem rozpuštěno např. 10k měsíčně mi přijde zbytečný luxus. Můj odhad je tak 6-7k v aktuálních cenách.

arkyn - 12-11-2019 v 22:12

Citace: Původně zaslal: Phoenix  
Citace: Původně zaslal: Pavel  
Citace: Původně zaslal: Phoenix  
Ohledně "nákladů" na dítě se dá polemizovat. Každý to bude mít jinak. Když vezmu mě, tak např. rodiče moje 6ti leté studium VŠ zas tolik nestálo. Prvotním nákladem byl ntb za cca 22k Kč a pak mi přispěli za tu dobu tak 30-40k Kč. Byt mi určitě kupovat nebudou :D, takže je celá moje VŠ (nejnákladnější období potomka) stála tak 62k + popelnice a občas nějaký oběd, ale to podle mě pokryla sleva pro rodiče studenta.


No pokud sis celou dobu studia vydělával a z výdělku platil bydlení, oblečení, stravu, dopravu a další běžné věci, tak ano.


Hradil jsem si i běžnou spotřebu. Měl jsem to z brigád. Byl jsem defakto donucen okolnostmi, ale to nebylo hlavní myšlenkou. Sám to vnímám jako skvělou přípravu do budoucího života, jelikož si takto potomek zažije dost užitečných věcí a od 18ti i nabere praxi, kterou bude moct dobře uplatnit při hledání povolání.
Tím že jsem si tímto prošel, tak určitě budu jednou razit u potomka stejnou myšlenku. Sice asi ne tak z mého pohledu přísnou, ale nějakou měkčí variantu určitě. Představa, že bude mít potomek ve všem rozpuštěno např. 10k měsíčně mi přijde zbytečný luxus. Můj odhad je tak 6-7k v aktuálních cenách.


Chápu a plný respekt. Záleží jen na tom k čemu ty chceš své děti vést a k čemu se okolím necháš dovést, a že ten tlak je ve finále nemalý co se týká materiálních věcí (oblečení, obuv, věci na rozvoj a hračky), ale i nemateriálních (kroužky, aktivity jako kolo, lyže, dovolená apod.). Jakmile k tomu napočítáš třeba větší auto nebo úpravu či změnu bydlení, hned je to zas vše jinak, i kdyby si počítal jen dodatečné náklady.

Musím říci, že jsem také měl nastavené očekávání jinak, nižší, než je realita. Pro info, jen náklady na státní školku jsou u nás aktuálně 2tis/měsíc za školené a stravné - v tom nejsou dodatečně placené výlety ani pravidelné kroužky či aktivity jako plavání, bruslení apod.

Stanislav - 15-11-2019 v 19:05

Tak mám zkušebku v předstihu za sebou a mám potvrzeno dále vykonávat práci. Dozorčí soudu marodí, tak si konečně dohledala v rodokmenech, že jsem s jejím manželem a s jejími dětmi pokrevný příbuzný. Má totiž stejného koníčka jako já, což je na celé věci pikantní. Po přízni řízni! V práci to bohužel nesmím říct, protože bych si mohl většinu lidí znepřátelit, i když se tuto informaci dozorčí dozvěděla až posléze a s žádnou protekcí to nemá pražádnou souvislost! Myslel jsem si ze začátku, že by mě mohly některé citlivé informace zajímat, ale postupem času zjišťuji, že mi je to jedno a utvrdilo mě to v jednom faktu, že moje peníze jsou v bezpečí jedině v USA! Stejně si myslím, že tam vydržím maximálně 3 roky a tradááá do pryč! Můj původní plán byl odchod z pracovního procesu v 59 letech a já se k tomu přibližuji. Shodou okolností jsem se dostal do velice dobrého kolektivu a těžko se mi bude utíkat, protože obě holky mají smysl pro humor, což je zpravidla u ženských nevídaný jev! Dnes mi koupily koláč a kaki na víkendové rozloučení. Marcela má doma neschopného na domácí práce bankéře a on musí poslouchat jak švýcarské hodinky. Jí se nedá ani nic namítat, protože by byla schopná mi jednu i natáhnout. Půlka ženských jsou pěkně namakané a je to znát i na jejich práci. Byly by schopné postavit i barák. Výpomocné fifleny z kanceláří zvládnou zhruba polovinu jejich práce a věčně u toho kňučí a kvičí. Dnes si dvě málem vjely do vlasů, čemuž jsem se smál, protože to byla víceméně prkotina. Snažím se jim rozdávat dobrou náladu, i když si někdy mezi nimi připadám jak opuštěná lesba. :lol:

Pavel - 15-11-2019 v 21:50

Další skvělé čtení od opuštěné lesby, díky:-)

Stanislav - 17-11-2019 v 11:27

Dnes jsem byl na poště si vybrat prachy a bába mi říká dobrý a žádný pohyb. Tak já na to, ještě bych chtěl ty peníze! :lol:

Vosa - 17-11-2019 v 14:06

Perlička z České Třebové z listopadu 89.
V prosinci 1989 byl režisér Jiří Krejčík (např. film Vyšší princip) požádán studenty českotřebovského gymnázia o pomoc v konfliktu s ředitelem školy, který měl zamezovat jejich iniciativě po 17. listopadu. Naléhavost žádosti režiséra oslovila a vytušil námět na film.

https://www.respekt.cz/tydenik/2000/20/skolni-pripad

Nedokončený film režiséra Krejčíka "Maturita v listopadu" z listopadu 1989. Ředitel Čebiš spáchal tři hodiny poté sebevraždu.
https://www.youtube.com/watch?v=XAjt8oVeMiY

Stanislav - 17-11-2019 v 19:52

Voso, v garáži se prý udusil výfukovými plyny. To je divná sebevražda, ale proti gustu žádný dišputát. V jedné pasáži tam Krejčík řve jak hyena, aby se všichni ztišili. Nomenklaturní umělci se měli za bolševika velice dobře, obzvlášť když byli hodně známí.

Dostal jste se někdo vůbec k exilové literatuře v ČSSR před rokem 1989? Já jsem měl v ruce Listy od Tigrida, ale spolupracovník pan Čermák(bývalý vedoucí) mi doporučil, abych to rychle položil, pokud nechci být vyslýchán na STB. Ve svém okolí později jsem vůbec neslyšel, že by se někdo mohl dostat k takovéto literatuře a ani v mé rodině, což bylo docela zvláštní? Ladislavovi Lisovi, kterému jsem psal krátce práci, tak byl v roce 1968 generálním tajemníkem pražského ÚV KSČ. Zrovna takováto nadřazená banda nechutných bolševiků řídila chartu, což mi dodnes hlava nebere? Pan Čermák, který už jistě bude po smrti, mi sehnal domácí práci na Černýho a světského Třísku. Černý byl otec kluka, který hrál u Janka Ledeckého ve skupině Žentour. Ester Ledecká, když vzpomínala na první lyžování, tak jezdili prý do Krkonoš do Svatého Petra k tátovi Černýho, což by mohl být jistě on. Měl před rokem 1989 snad v té době obě občanství, protože jeho manželka byla občanka Rakouska, jelikož mohl volně vycestovat z ČSSR legálně na západ. Tady mu to zřejmě vyhovovalo, protože jsem na něj dělal, jelikož měl invalidní důchod, což si dost možná i zaplatil, a předtím na něj dělal pan Čermák, takže byl krytý a v Rakousku by to asi nešlo. Zřejmě kšeftoval, a tím se vytahoval i pan Čermák, který jezdil v Maďarsku po válce u UNRRY a byl u všeho, co se dalo ukrást a zpeněžit. Hlavně chlast a cigára. Nutno dodat, že pan Čermák měl už jistě v roce 1990 akcie, protože se o tom zmínil, ale v té době jsem tomu nerozuměl, takže jsem se na to ani nevyptával. Psal jsem práci i Milanovi Hlavsovi, který byl frontman skupiny Plastic Peoples of the Universe. Hodně se rád vozil autem, takže jsem s ním kolikrát byl na výletě. Byl úplně normální a v té propagandistické sr@čce 30 případů majora Zemana z něj udělali úplného debila. Prezident Václav Havel ho měl rád, ale spíše to bylo kvůli jeho ukecané kamarádské povaze. S vedoucím-komunistou jsem měl nejeden výstup, že se s ním vůbec bavím, když je to nepřítel lidu. Byla to podivná doba, i když dnes je to sice jiné, ale nemohu se zbavit pocitu, že ta společnost je furt rozdělena na dva tábory a vysvětluji si to tím, že jsou bolševici neustále u moci, jak politické, tak hlavně té ekonomické. Čím jsem starší, tím více mě to s*re, protože se už žádné kvalitativní změny nedožiji. Mladším ročníkům to ani nedochází, protože to nemají s čím srovnávat a je to vidět hlavně v tom, že si se starší generací vůbec nerozumějí. Hlavním pojítkem mezi nimi je pouze konzum, který však potřebuje generovat peníze na nové a nové krámy, kterými se zahlcují. Ti lidi kolem mne, kteří žijí už od 40. roku v dluzích kvůli vysokému nájmu, tak budou mít velice neradostné stáří a domnívám se, že poroste více kriminalita a sebevraždy, protože penzijní příjmy budou po roce 2030 výrazně klesat. Velký zvrat nastane s Husákovými dětmi, kterých bude odcházet do důchodu ve velkém počtu, hlavně po roce 2040. Ekonomika nebude stagnovat, ale spíše klesat, protože se zvýší průměrný věk obyvatelstva. Je to velký hazard, že se stát nechystá v předstihu na tuto dobu a netvoří výrazné přebytky místo deficitů. Vůbec dnes nedovedu posoudit, co to udělá s akciemi? Domnívám se jen, že poklesnou akciové výnosy na těch 4 - 5% p.a., pokud bude zachována nízká inflace a ekonomika poroste dlouhodoběji velice mírným tempem. Velice brzo se můžeme dočkat i záporných sazeb, pokud dojde k nějakému ekonomickému odchýlení. Banky si prostě budou brát nenažraně peníze od střadatelů.

Vosa - 17-11-2019 v 21:20

Stanislav: Je divný, že i Krejčík na konci toho filmu povídá (čas od 1:23:30), že je zvláštní že dveře garáže byly pootevřené.
A už se to pak nijak zvlášť nevyšetřovalo, takže kdo ví, jak to bylo.
Ale je to asi nejpravděpodobnější verze no.

Ladislav - 21-11-2019 v 14:53

Drahá a bezpečná Lufthansa prodává dnes zpáteční letenku z Německa na Chicago jen za 424 €.
Asi je dnes, nebo bude brzy v Chicagu sníh a mráz -20° a pravidelné denní letadlo má proto mnoho míst prázdných
a ty je potřeba zaplnit.
Já bych se raději letěl podívat dovnitř burzy v New Yorku. Ještě jsem v burze NYSE nebyl a nikdy nebudu.
:question: Nevíte, jestli se člověk dostane kdykoliv snadno a rychle na balkon burzy New York? Nebo je nutno dlouho předem objednat organizovanou exkurzi? Nebo turisté dovnitř burzy nesmí? :question:
Už někdo z vás byl uvnitř burzy NYSE na Wall street ? :question:

Rohl - 23-11-2019 v 21:35

Tak jsem se pustil do svého projektu a založil si YouTube kanál na finance a dividendové investování.
Udělal jsem 14 ti dílnou sérii videí pro začátečníky a investování do dividendových akcií.
Odkaz zde:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLmdr1OmLWouR73gyfNFQ3...

Další videa budou postupně vycházet a zabývat se všemi možnými tématy s tím spojenými. Celý video kanál zde:
https://www.youtube.com/channel/UCSZ1vORrlV6v51hysX0Q1Yg

Součástí bude série dividendového portfolia, které oficiálně odstartuje od ledna 2020 a bude mít 20-letý horiztont, kam se budou přikupovat akcie za 5000 Kč měsíčně.
https://www.youtube.com/watch?v=prCwG9wP5Og

Nečekejte ale ode mne nějaké hluboké analýzy, jsem stále začátečník. Spíše půjde o seriál, jak naučit běžnou veřejnost investovat. Spoléhat se na sebe, řídit své základní finance, složený úrok atd. Prostě ukázat, že to jde a není to nic složitého.

Díky všem kdo se alespoň na pár vteřin podívají.:)

Cyberguy - 23-11-2019 v 23:38

Dobře ty kluku! Chválím za osvětu a přístup. Pustil jsme si první díl a dobře se to poslouchá.

Ladislav - 24-11-2019 v 08:27

:) Jestli někdo kupuje akcie méně než 10 let, a nachází pro něj stále ještě nové a potřebné informace, a chce ty nové poznatky hned ukazovat také veřejnosti, má si dávat ty poznatky na webstránku.
Zde je nutné dbát na slovo Buffett a nepsat Buffet.

Kdo investuje déle než 10 let a dává také poznatky dohromady a chce je ukázat veřejnosti, může vydat vlastní knihu, i když žádná redakce mu to nevezme. Tedy u levné tiskárny, kde je levnější pro autora kniha A 4 než A 5 a B 5.
A na západě se tisknou knihy levně i po jednom kuse, třeba i formátu A5 nebo B 5, ihned, když někdo jednu knihu na Amazonu objedná přes nějakou ''Book on Demand'' tiskárnu. Např. :post: http://www.bod.de
Také zde je nutné dbát na slovo Buffett a nepsat Buffet.

Jen ten, kdo se nestydí ukazovat svůj ksicht veřejnosti, třeba i před velikým sálem posluchačů nebo v televizi, ten může ukazovat svůj ksicht na Youtube. Ale měl by se zabývat akciemi déle než 10 let. :)

:punk: Já jsem šel včera dost rychlým tempem pěšky na konec města a zpátky a nikde jsem neseděl. A protože to trvalo 5,5 hodiny, ušel jsem pěšky snad 25 km. :punk: Ale marathon bych neuběhl, to je 42 km.

Ladislav - 29-11-2019 v 09:26

Skandál
Tousty ze supermarktu ''Golden Toast'' vyrábí pekárna Lieken a ta patří Agrofertu a Babišovi.
Když to dnes vím, příště už ten neřád nekoupím, abych nepodporoval Babiše.
https://www.lieken.de/ueber-lieken/unternehmensstruktur/
Lieken
1920: Fritz Lieken übernimmt die väterliche Bäckerei
2013: Lieken wird Teil des tschechischen AGROFERT-Konzerns, dem drittgrößten Unternehmen in der Tschechischen Republik.

eppairforce - 1-12-2019 v 01:56

Bravo, bravo



Citace: Původně zaslal: Rohl  
Tak jsem se pustil do svého projektu a založil si YouTube kanál na finance a dividendové investování.
Udělal jsem 14 ti dílnou sérii videí pro začátečníky a investování do dividendových akcií.
Odkaz zde:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLmdr1OmLWouR73gyfNFQ3...

Další videa budou postupně vycházet a zabývat se všemi možnými tématy s tím spojenými. Celý video kanál zde:
https://www.youtube.com/channel/UCSZ1vORrlV6v51hysX0Q1Yg

Součástí bude série dividendového portfolia, které oficiálně odstartuje od ledna 2020 a bude mít 20-letý horiztont, kam se budou přikupovat akcie za 5000 Kč měsíčně.
https://www.youtube.com/watch?v=prCwG9wP5Og

Nečekejte ale ode mne nějaké hluboké analýzy, jsem stále začátečník. Spíše půjde o seriál, jak naučit běžnou veřejnost investovat. Spoléhat se na sebe, řídit své základní finance, složený úrok atd. Prostě ukázat, že to jde a není to nic složitého.

Díky všem kdo se alespoň na pár vteřin podívají.:)

Ladislav - 1-12-2019 v 08:18

Mne by zajímalo, jestli VR Finance znamená V. Rohlena Finance
a jestli má VR Finance také nějakou českou webstránku.
Jestli je to jeho vlastní firma, nebo V. Rohlena pracuje pro nějakou cizí firmu VR Finance.

Video pamatuje i na lidi, kterým nefunguje zvuk na computeru,
protože asi vše co V. Rohlena řekne, je vidět i v psané formě.
Snad se brzy objeví slovo ''akcie'' na videu a několik jmen akcií, které by se mohly koupit.
:post: https://www.youtube.com/channel/UCSZ1vORrlV6v51hysX0Q1Yg

MilanV - 1-12-2019 v 10:38

To Rohl Děkuji za tvůj projekt. Dalo Ti to jistě hodně práce.
Každá aktivita místní komunity je osvěžující. Takhle vznikla i Investiční gramotnost a klukům se daří nacházet další členy

Ladislav - 1-12-2019 v 12:17

Oni ale často píšou ti autoři článků dlouhou povídku o podniku
nebo i uvedou neznámé finanční veličiny
a zapomenou na to nejdůležitější pro mne:
Burzovní hodnota, růst tržby - zisku - dividendy minulých 10 let, poměr cizí kapitál : vlastní kapitál,
výnos dividendy, P/S P/B P/C P/E.
A třeba by mohli i napsat, že autor akcii má, nebo bude kupovat, jak dlouho ji chce držet, nebo proč nechce koupit.

Stanislav - 1-12-2019 v 16:23

Rohl, velice zajímavá a hezká práce. Teď si právě pouštím první díl. Shrnuje to podstatu tohoto webu. :)

bulinak - 1-12-2019 v 17:33

Mně se to také líbí :thumbup:

Vosa - 1-12-2019 v 19:39

Prohlížel jsem staré screeny průzkumného portfolia které tvořil Michal l.
A neregistruji zde aktivitu spousty původních nicků.
Toto fórum už nenavštěvují např. Alvarez, Michal l., Martinski, tom brava ??
Nebo mají změněné přezdívky?

Pavel - 1-12-2019 v 20:49

Citace: Původně zaslal: Rohl  
Tak jsem se pustil do svého projektu a založil si YouTube kanál na finance a dividendové investování.
Udělal jsem 14 ti dílnou sérii videí pro začátečníky a investování do dividendových akcií.
Odkaz zde:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLmdr1OmLWouR73gyfNFQ3...

Další videa budou postupně vycházet a zabývat se všemi možnými tématy s tím spojenými. Celý video kanál zde:
https://www.youtube.com/channel/UCSZ1vORrlV6v51hysX0Q1Yg

Součástí bude série dividendového portfolia, které oficiálně odstartuje od ledna 2020 a bude mít 20-letý horiztont, kam se budou přikupovat akcie za 5000 Kč měsíčně.
https://www.youtube.com/watch?v=prCwG9wP5Og

Nečekejte ale ode mne nějaké hluboké analýzy, jsem stále začátečník. Spíše půjde o seriál, jak naučit běžnou veřejnost investovat. Spoléhat se na sebe, řídit své základní finance, složený úrok atd. Prostě ukázat, že to jde a není to nic složitého.

Díky všem kdo se alespoň na pár vteřin podívají.:)


Tak jsem první 3 díly zkouknul a pro veřejnost dobrý! Měl bych ale dotaz/připomínku k prvnímu dílu - jestli tu tabulku správně chápu, tak vůbec nepočítá s růstem ceny akcií v čase (za těch 30-40 let), ne? Pouze s růstem dividendy. To je trochu škoda a mělo by to tam být vysvětleno, protože to dělá ohromný rozdíl. Obvykle se udává nějaká historicky zjištěná hodnota růstu cen akcií, tuším 4% nebo tak něco.

Stanislav - 2-12-2019 v 18:22

Pavle zakomponovat reinvestice dividend a inflaci by bylo zřejmě hodně matematicky náročné a promítnout to pak do tabulky nebo do grafu. Pokud je průměrný dlouhodobý růst akcií cca. 7% p.a. a inflace lehce pod 3% p.a., tak reálný růst akcií by skutečně mohl být ty 4% p.a., ale včetně reinvestovaných dividend.

Pavel - 2-12-2019 v 19:10

Citace: Původně zaslal: Stanislav  
Pavle zakomponovat reinvestice dividend a inflaci by bylo zřejmě hodně matematicky náročné a promítnout to pak do tabulky nebo do grafu. Pokud je průměrný dlouhodobý růst akcií cca. 7% p.a. a inflace lehce pod 3% p.a., tak reálný růst akcií by skutečně mohl být ty 4% p.a., ale včetně reinvestovaných dividend.


Nebylo Stando:-)

kraken - 2-12-2019 v 19:45

prolém není v modelových výpočtech, ale v realitě .... slovy klasika, jinak to stojí v knichách a jinak v gatích
 Stran:  1  2    4  ..  10