Diskusní fórum akcie a burza
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
 Stran:  1  ..  28    30
Autor: Předmět: Daně
Leni
Senior Member

Nálada: prace a zase prace

[*] Zasláno 19-12-2017 v 09:43

minarjo: z toho co pises tedy vychazi, ze kdyz jsem mel loni divi prijem $31 (cca 850kc), tak jsem prilohu o kapitalovych prijmech podavat nemusel?
Protoze jsem mel, ale dalsi prijmy, tak jsem DAP samo podaval...

Fio: CEZ / Moneta / PMCR
Lynx: MO,VGR / ABBV,JNJ,PFE / ARCC,GAIN,MAIN,ORI / O,OHI,MPW,NNN,STAG / CSCO,QCOM / T,VZ / D,SO
Degiro: TGT / BIL / CAH,GIS,IMB,PG,PM,ULVR / BP,RDS.B / ARI,HSBC,HTGC,STOR / CLDT,HCP,HCN,VTR,WPC / CTL,BTQ / DUK,PPL

Doporucena cetba: http://www.investicnigramotnost.cz/
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
MilanV
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 21-12-2017 v 09:56

Vážení,

zasílám dotazy ohledně uplatnění nákladů související s daní ze zisku - realizace zisku prodeje akcií (neřeším kurz a ani časový test)

1. Při nákupu a prodeji platím transakční poplatky a poplatky burze. Je správné, že o tyto náklady povýším (nákup) a ponížím (prodej) vstupy pro výpočet zisku?

2. Náklady na vedení a správu ptf
2a Broker mi účtuje náklady za správu ptf či úkony při jeho správě (dělení akcií, ....) Mohu tyto náklady dát proti zisku (odečíst od zisku) ?
2b. Pokud ano, pak celé nebo jen poměrnou část vztaženou na titul a objem prodané akcie?

3. Náklady z úvěrů
3a Nákup mohu realizovat z půjčených prostředků. Náklady na tyto zdroje (úroky, vedení úvěrového účtu, náklady na vyřízení,...) mohu je uplatnit proti zisku?
3b Stejně jako v 2a se prám, zda celé či jen z poměrné části
3c Jak musím dokládat, že tento úvěr byl použit výhradně na držení akcií?
3d. Pokud je složitost u doložení v 3c, pak Margincall využívá kontokorent, který je účelově k nákupu a držení akcií, kterými je i jištěn. Je toto nezpochybnitelný náklad?

4. Časovost
Pokud se uplatňuje jen poměrná část, mohu uplatnit tyto částečné náklady i z předchozích období = pokud platí vztažení na konkrétní titul a ten prodám po 2,5 roce držení a koupil jsem si jej za cizí zdroje, pak uplatním náklady za poměrnou část úvěru za těch 2,5roku?
Tato kostrbatost však dokládá mou domněnku, že je správné uplatnit celkové náklady z celé mé aktivity = vše, co utratím za kalendářní rok za držení, pořízení a prodej proti zisku ze všech prodejů v daném zdaňovacím období

předem děkuji

EU: RDSA / EU-BREXIT: BATS / USA: MA, MU, JPM, AAPL, CAT, UNH, MCD, HON, HD, MGM, NEE
Wiki
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 21-12-2017 v 11:20

To Milan V
Fundovanou odpověď ti asi podá Minarjo. Já osobně při realizaci zisků uplatňuji pouze transakční poplatky spojené s nákupem a prodejem, např. u Lynxu 2x 5 USD. Při prodeji pouze části jsem uvedl poměrnou část nákupky.

minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 27-12-2017 v 13:36

@Leni:
ale musel jsi. Znova opakuji: je třeba řešit 2 pojmy, tedy zda je potřeba podávat CELÉ daňové přiznání (tedy zda vůbec je nutné ho vyplňovat, nebo zda stačí roční zúčtování zaměstnavatelem, případně žádné zúčtování třeba u důchodců či nezaměstnaných) a zda se musí ta která kategorie příjmů přiznat, pokud se přiznání už vyplňuje. U zde především diskutovaných daní z dividend tedy jednoduše platí:
1) pokud NENÍ povinnost vůbec podávat přiznání (viz výše, tedy např. zaměstnanec, co jakékoliv jiné příjmy mimo své kmenové zaměstnání měl pod 6000Kč za rok), pak logicky se zahraniční dividendy řešit nemusí (není kde, když se přiznání vůbec nemusí vyplňovat :))
2) pokud JE povinnost přiznání vyplnit (zaměstnanec s příjmy mimo zaměstnání nad 6000Kč, ostatní s celkovými příjmy nad 15000Kč za rok), pak se musí zahraniční dividendy řešit pro všechny částky, protože v daňovém přiznání se přiznávají celosvětové příjmy bez ohledu na výši.
Snad už jasné - ano s dividendami ze zahraničí třeba jen 4500Kč za rok by samo o sobě se přiznání podávat vůbec nemuselo, ale jakmile je třeba ho podat např. kvůli dalšímu příjmu (třeba 4000Kč z pronájmu, celkem tedy už nad 6000Kč u zaměstnanců), tak už v přiznání i takto malé zahraniční dividendy být musí. Limity pro podání/nepodání přiznání jsou jasné (6 resp. 15 tisíc Kč za rok), limity pro zahraniční dividendy při podávání přiznání také (spodní limit neexistuje).
minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 27-12-2017 v 13:49

Citace: Původně zaslal: MilanV  

1. Při nákupu a prodeji platím transakční poplatky a poplatky burze. Je správné, že o tyto náklady povýším (nákup) a ponížím (prodej) vstupy pro výpočet zisku?

2. Náklady na vedení a správu ptf
2a Broker mi účtuje náklady za správu ptf či úkony při jeho správě (dělení akcií, ....) Mohu tyto náklady dát proti zisku (odečíst od zisku) ?
2b. Pokud ano, pak celé nebo jen poměrnou část vztaženou na titul a objem prodané akcie?

3. Náklady z úvěrů
3a Nákup mohu realizovat z půjčených prostředků. Náklady na tyto zdroje (úroky, vedení úvěrového účtu, náklady na vyřízení,...) mohu je uplatnit proti zisku?
3b Stejně jako v 2a se prám, zda celé či jen z poměrné části
3c Jak musím dokládat, že tento úvěr byl použit výhradně na držení akcií?
3d. Pokud je složitost u doložení v 3c, pak Margincall využívá kontokorent, který je účelově k nákupu a držení akcií, kterými je i jištěn. Je toto nezpochybnitelný náklad?

4. Časovost
Pokud se uplatňuje jen poměrná část, mohu uplatnit tyto částečné náklady i z předchozích období = pokud platí vztažení na konkrétní titul a ten prodám po 2,5 roce držení a koupil jsem si jej za cizí zdroje, pak uplatním náklady za poměrnou část úvěru za těch 2,5roku?
Tato kostrbatost však dokládá mou domněnku, že je správné uplatnit celkové náklady z celé mé aktivity = vše, co utratím za kalendářní rok za držení, pořízení a prodej proti zisku ze všech prodejů v daném zdaňovacím období

Z webináře s jedním daňovým poradcem, který jsem kdysi shlédl, vyplývá jednoznačná věc. U prodejů CP lze jako výdaj uplatnit POUZE takový výdaj, který lze napevno spojit s daným obchodem (nákupem či prodejem). Nelze tedy např. uplatnit poměrnou část paušálního ročního poplatku brokera za burzu (těch 2,5 eur u Degiro), protože tento paušál není jasně spojen s akcií XXX, kterou pak prodáš, ale jen s obchodováním na dané burze jako takové. Rovněž nelze uplatnit jiné náklady související ne s nákupem či prodejem, ale s jinou korporátní akcí na daném titulu (štěpení atd.), protože nesouvisejí s prodejem ani nákupem. Z toho vyplývá:
ad 1. poplatky za nákup a prodej (jejich součet) náleží do výdajů. Takže zatímco příjmy z daného prodeje je to co jsi dostal při prodeji BEZ poplatků, tak výdaje jsou: cena nákupu plus poplatek při nákupu plus poplatek při prodeji
ad 2. nelze, viz výše. Nelze uplatnit náklady, které nesouvisejí s daným nákupem a prodejem daného cenného papíru, ale jen s vedením portfolia jako takového
ad 3. i u úvěrů bych byl opatrný, protože daný úvěrový rámec nesouvisí s jedním konkrétním cenným papírem a operací jeho nákupu a prodeje, ale souvisí se všemi na úvěr pořízenými a platí se průběžně ze všech akcií na úvěr, ne jen v okamžiku nákupu a prodeje daného titulu. Nelze tedy spárovat daný úvěr (či jeho část) naprosto jednoznačně s obchodem nákupu či prodeje.
ad 4. pokud prodáváš např. polovinu předchozího nákupu, měl bys do výdajů zahrnout jen polovinu poplatku za nákup (a celý poplatek za prodej, samosebou). Opět jiné výdaje než za nákup či prodej bych neuplatňoval. Ono je to snadné - vždy uplatnit jen to, co ve svém vlastním přehledu obchodů u toho řádku co prodáváš máš jako náklad - a pokud je třeba nákupní řádek dělit (prodáváš jen část), dělí se poměrově i náklady. Popisuji to na IG.cz v článku o danění prodejů celkem dost

Tedy shrnutí: to co se za náklady odehraje PŘÍMO při daném nákupu či prodeji (nejčastěji poplatek brokera burze za nákup a prodej), to lze snadno dát jako výdaj daného prodeje CP, a to i zdokumentovat, je to spučástí daného obchodu v přehledu obchodů brokera. Cokoliv jiného (paušály, úvěr,...) nelze přímo spárovat v konkrétní výši s obchodem nákupu ani prodeje, proto i ten poradce nedoporučoval se snažit toto jako výdaj uplatnit.
MilanV
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 27-12-2017 v 19:05

to Minarjo,

moc děkuji za odpověď.i Ač bych si přál jiné odpovědi, tvé jsou jasné a dostatečné.

EU: RDSA / EU-BREXIT: BATS / USA: MA, MU, JPM, AAPL, CAT, UNH, MCD, HON, HD, MGM, NEE
Jack N.
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 28-12-2017 v 09:21

Dotaz do pléna:
lze ADR fee uplatnit jako výdaj v příloze č.3 k DAP (řádek 322) ?

minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 28-12-2017 v 10:29

@Jack N:
ADR fee ne vždy souvisí přímo s výplatou dividendy jako takovou, ale často má spojitost se samotným vedením ADR u těch titulů, kde musí být dividenda konvertována z jiné měny do USD (a při výplatě dividendy je jenom účtován, i když přímo s výplatou souviset nemusí). Proto i když v tomto případě bys ADR fee jako výdaj u zápočtu zahraniční daně na FÚ možná "ukecal", ani zde nedoporučuji ADR fee uplatňovat jako výdaj související přímo s výplatou dividendy. Tedy jako výdaj pro daný stát na listu prostého zápočtu zahraniční daně, jak uvádíš.
Navíc ADR fee je vždy natolik malý, že ve výsledném zápočtu by hrál naprosto marginální roli. ADR fee bývá u významných hodně obchodovaných titulů v řádu desetin procenta hrubé dividendy, takže vzhledem k zaokrouhlování Koeficientu zápočtu na příloze 3 (který určuje, kolik procent tvoří příjmy coby základ daně z daného státu vůči celkovým všem příjmům) na celé setiny procenta by jeho vliv (při zahrnutí jako výdaje) byl ve většině případů stejně téměř nulový.
Proto já u prostého zápočtu v příloze 3 vždy nechal výdaje nulové.
EDIT: důležitou roli hraje i fakt, zda vůbec pro dané ADR vůbec je co započítat. U Británie nikoliv, viz následující můj příspěvek.

A ještě k zamyšlení mimo daňové téma: ADR se vyplatí více u těch titulů, kde ADR fee není účtován (tedy kde nedochází ke konverzi dividendy do USD, ale i primární je v USD). To je např. u Shell, HSBC atd. Proto je myslím výhodné tituly, u kterých ADR fee účtován je (a u kterých navíc může být emitující bankou v budoucnu navyšován) nakupovat třeba na Xetra jako kmenové akcie (levně např. u Degiro). Sám jsem takto od ADR (s ADR fee) k přímým akciím na Xetra přešel za poslední 2 roky např. u Vodafone, National Grid, BP atd. a nemusím potenciálně nevyzpytatelný ADR fee řešit :)
minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 28-12-2017 v 16:52

Ještě doplnění k předchozímu příspěvku:
Pokud někdo má dividendy z ADR, jistě jde v převážné většině i dle diskusí tohoto fóra o ADR na britské akcie, u kterých se zápočet a tedy i ADR fee v přiznání neřeší, když je britská daň nulová (není tedy z Británie co započítat, list Přílohy 3 pro Británii se proto ani nedělá). Dotaz Jacka N. je tedy pro ADR na britské akcie bezpředmětný. Vlastnit ADR na britské akcie může mít smysl (eliminace měny GBP a drahé londýnské burzy z portfolia), ale jiné než britské firmy skrz ADR nemá moc smysl kupovat (německé či jiné z eurozóny má asi většina z Xetra, americké pak z US burz). I proto tedy myslím je jen velmi málo ADR fee poplatků za jiné než britské akcie, které by šlo v započtu uplatnit (tedy jen u zemí, jde lze nějakou tam sraženou daň započítat).
Jack N.
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 29-12-2017 v 14:30

minarjo, děkuji za obsáhlou odpověď.

Nejedná se o ADR na britské akcie, nýbrž na brazilské. U Vale a Copel (ELP) je mi to celkem fuk, jedná se o pár dolarů, ale u Cemig (CIG) je to už dvouciferné číslo. Cemig se dá koupit i na německých burzách, ovšem objemy oproti NYSE jsou řádově menší. Zřejmě se tedy s ADR fee budu muset smířit ...

Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 2-1-2018 v 19:08

Němci obsadili Čechy, proto se Češi musí učit německy a já sem dám nyní text německy.
Anebo, já jsem tuto informaci o německých daních z nízkého příjmu rodiny roku 2018 zjistil dnes a protože se mne to týká a nechci si to psát na papír, napíšu to sem do fora, abych to zde mohl vyhledat, až to budu chtít vědět přesně.

To potvrzení, které mi dá Finanzamt, se jmenuje Nichtveranlagungsbescheinigung – NV-ART 01 A - a musím ho poslat poštou na moji Targobank, aby přestala strhávat daň z dividend nebo z prodeje akcií s výdělkem, jakmile se jedná o víc jak 1.602 euro během roku. :( Ale jen jestli moje rodina má nižší roční příjem jak 18.000 euro. Ale má vyšší. Tedy NV nepotřebuju. Když se sečte 12.000 euro ročně příjem Mary Ann, můj český a německý důchod a moje dividendy 5.000 euro ročně, je to o několik tisíc víc jak nedanitelných 18.000 euro. :(

Pán má právo na nezdaněný příjem 9.000 euro ročně, paní na 9.000 euro. K tomu se přičte ještě na výnos z akcií 2 x 801 euro ročně.
Tedy moje rodina má právo na nezdaněný roční příjem z práce, důchodu a dividend: 18.000 + 1.602 = 19.602 euro ročně (1.633 euro měsíčně).
Kdo dostává peníze na děti, Kindergeld 194 euro měsíčně, nemůže platit ještě k tomu nižší daň z příjmu o Kinderfreibetrag, ani zvyšovat si hranici o nezdaněný příjem o Kinderfreibetrag. :exclamation:

Nyní z internetu německy, jen pro mne.
:cool: Nichtveranlagungsbescheinigung - NV
Wer wenig verdient, aber hohe Kapitalerträge hat, kann beim Finanzamt eine Nichtveranlagungsbescheinigung beantragen.

In Deutschland gibt es einen sogenannten Grundfreibetrag. Aktuell, also 2018, sind 9.000 Euro pro Jahr für Singles und 18.000 Euro pro Jahr für Verheiratete steuerfrei. Wer neben dem Gehalt auch noch Kapitalerträge vom Aktienverkauf oder Dividenden hat, muss diese Einkünfte zum Gehalt addieren. Bleibt man dann trotzdem unter dem Grundfreibetrag, lohnt sich eine Nichtveranlagungsbescheinigung, kurz NV Bescheinigung um Steuern zu sparen.
Grundsätzlich steht jedem Sparer ein sogenannter Sparerfreibetrag zu. Kapitalerträge bis zu 801 Euro im Jahr sind für Singles steuerfrei, erst wenn der Gewinn darüber liegt, wird die sogenannte Abgeltungssteuer fällig. Ehepaaren steht ein Freibetrag von 1.602 Euro zu.

Mit einer Nichtveranlagungsbescheinigung können Sie auch höhere Kapitalerträge als 801 Euro haben und müssen trotzdem keine Steuern bezahlen. Denn diese Bescheinigung stellt Sie von der Abgeltungssteuer frei, wenn Sie mit Ihren gesamten Einnahmen – Gehalt und Kapitalerträge – unter dem Grundfreibetrag bleiben.

Bei Ihrem Finanzamt bekommen Sie einen zweiseitigen Antrag, den Sie ausfüllen müssen. Das Formular ''Antrag auf Ausstellung einer Nichtveranlagungs-Bescheinigung'', NV-Bescheinigung, finden Sie auch online.
Sobald Sie vom Finanzamt Ihre Nichtveranlagungsbescheinigung bekommen haben, müssen Sie die Bescheinigung an Ihre Bank weiterleiten. Ihre Bank darf Ihnen danach Ihre Kapitalerträge ohne Abzug von Abgeltungssteuer auszahlen.
:info: Grundsätzlich wird die Nichtveranlagungsbescheinigung für 3 Jahre ausgestellt und sie endet zum Jahresende des dritten Jahres. Ist diese Zeit vorbei, müssen Sie einen neuen Antrag stellen.

Kindergeld oder Kinderfreibeträge?
Sie können für Ihr Kind nur entweder Kindergeld oder den Kinderfreibetrag erhalten. Für die meisten ist das Kindergeld die günstigere Option.
Alles klar?

Akcie a burza, jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/akcie Narozen 1954
Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 4-1-2018 v 20:08

Francie mi strhne z dividend Sanofi 30%, akcie koupené na Xetra. Kdo bydlí v Čechách, měl by to tak nechat. Kdo bydlí v Německu a jeho rodina přetáhla toho roku nezdanitelné 1602 euro dividendy, tomu strhne banka v Německu, přes kterou akcie koupil, dalších asi 11.38%, takže má francouzské dividendy zdaněné ve Francii a Německu dohromady asi 41,38%. Přesto bych s tim nic nedělal a nežádal část daní z Francie zpátky, protože je to komplikované a má to vysoký poplatek. A akcie Sanofi bych držel až do smrti pro dividendy. Vždyť jsou to moje jediné akcie z Francie.
A na konec mi zbyde z dividend Sanofi víc peněz než z dividend ČEZ, pokud bych koupil tu i onu za 7.000 euro.

Akcie a burza, jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/akcie Narozen 1954
Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Leni
Senior Member

[*] Zasláno 15-1-2018 v 15:04

Tak daňový excel byl vydán:
https://www.finance.cz/download/1412-priznani-k-dani-z-prijm...

Budiž daňové diskuse započne... :lol:

Lynx: MO,VGR / ABBV,JNJ,PFE / ARCC,GAIN,MAIN,ORI / O,OHI,MPW,NNN,STAG / CSCO,QCOM / T,VZ / D,SO
Degiro: TGT / BIL / CAH,GIS,IMB,PG,PM,ULVR / BP,RDS.B / ARI,HSBC,HTGC,STOR / CLDT,HCP,HCN,VTR,WPC / CTL,BTQ / DUK,PPL

minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-1-2018 v 01:10

Ano Leni má pravdu, daňové období je zde.
Všem doporučuji můj šestidílný seriál Investor a daně na webu investicnigramotnost.cz. Dal mi celkem dost práce a věřím, že na většinu typických otázek investorských daní poskytne odpověď. Prvních 5 dílů už na webu vyšlo. Pátý je komplet příklad celého Přiznání, vyžaduje znalosti předchozích čtyř. Poslední šestý díl (daňové úlevy) v pondělí 22.1. večer sérii uzavře.
Číst doporučuji od prvního dílu zde
xjezek01
Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-1-2018 v 08:27

Když podávám DAP za akcie, tak stačí to a zamestnavatel podá za zaměstnání? Nebo musím všechno sám? Díky
Ondřej
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-1-2018 v 08:29

Ne. U zaměstnavatele si musíš vyžádat potvrzení o výdělku a to do DAP uvést. Věřím, že když si přečteš články od minarjo bude ti to jasné.

Ministerstvo zdravotnictví varuje!!! Na investování může vzniknout závislost!!!
Spolumajitel:
Banco Santander; Royal Dutch Shell; ArcelorMittal; AT&T; Veolia Environnement; Omega Healthcare Investors; Altria Group Inc;PepsiCO;Johnson&Johnson;Southern Co;
Dolarové investice: 4,05% YOC
Eurové investice: 2,80% YOC
2016 yield: 4%

https://www.investicnigramotnost.cz ; https://www.facebook.com/investicnigramotnost/
Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-1-2018 v 09:40

Po přečtení článků o daních od Minarjo (děkuji za ně) bych se chtěl zeptat, jestli se už někomu stalo, že finančáku výpis od brokera nestačil jako doklad o výši zaplacené daně. Dotaz je spíše pro ty, kteří už jedou ve vyšších objemech, protože jak bylo naznačeno, nás malé ryby nechávají dýchat.

Řešil tu už někdo někdy žádost o odpuštění daně v zahraničí? Tzn. přišlo by to nezdaněné a danilo by se až v ČR? Prý to jde, ale je to administrativně nákladné. :)

Mé portfolium:

Consumer (cyclical): BMW, DAIM
Consumer (defensive): MO
Technology: CSCO, INFY
Telecom: T
Financial: RY, MUV2, BBVA
REITs: OHI
Industrial: ETN
Materials: RDS, BPL, RIO, BHP
Health: NVO, ABBV
Utilities: HNP, NGG, IBE, SBS
Services: GME, LB, WPPGY
Leni
Senior Member

[*] Zasláno 17-1-2018 v 10:02

chapu to spravne, ze divi od Ventas (VTR) pripsana ted v lednu se bude zapocitavat az do letosniho DAP 2018???

Total Taxable in 2017 $2.325 :info:
http://phx.corporate-ir.net/phoenix.zhtml?c=73172&p=irol...

michal.holik
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-1-2018 v 12:30

Citace: Původně zaslal: Leni  
chapu to spravne, ze divi od Ventas (VTR) pripsana ted v lednu se bude zapocitavat az do letosniho DAP 2018???

Total Taxable in 2017 $2.325 :info:
http://phx.corporate-ir.net/phoenix.zhtml?c=73172&p=irol...

Ano. Psali to VTR na svem webu a taky to dava logiku. Prislo ti se zauctovanim lednovym takze je to DAP18.
Ale kazdy investor co je sleduje samozrejme vi, ze je to ta prosincova vyplata posunuta o par dnu coz zrovna ted vyslo do dalsiho roku.

<<< DIVIDENDOVÉ PORTFOLIO USA /// YOC celého ptf = 3,92 % /// 1y DGR celého ptf = 6,25 % >>>
Energy ________________ XOM Exxon Mobil
Industrials ___________ EMR Emerson Electric, HON Honeywell
CyclicalConsGoods _____ MCD McDonald's, HD Home Depot
NonCyclicalConsGoods __ KO Coca-Cola, PEP PepsiCo, PG Procter & Gamble
Tobacco _______________ MO Altria, PM Philip Morris, VGR Vector
Financials ____________ MA Mastercard
BDCs __________________ MAIN Main Street Capital, ARCC Ares Capital Corporation
mREITs ________________ NRZ New Residential Investment Corp, ARI Apollo Commercial
Healthcare ____________ JNJ Johnson & Johnson, PFE Pfizer, ABBV AbbVie
Technology ____________ CSCO Cisco Systems, QCOM Qualcomm, MU Micron Technology, MSFT Microsoft
Telecommunications ____ T AT&T, VZ Verizon
Utilities _____________ SO Southern Co, DUK Duke Energy, D Dominion Energy, NEE NextEra Energy
eREITs ________________ O Realty Income, OHI Omega Healthcare, WPC W.P.Carey, HCN Welltower, NNN National Retail, VTR Ventas

<<< DIVIDENDOVÉ PORTFOLIO EVROPA /// YOC celého ptf = 3,9 % /// 1y DGR celého ptf = X,XX % >>>
Unilever, British American Tobacco, Royal Dutch Shell
abak
Member

Nálada: Neutrální

[*] Zasláno 17-1-2018 v 12:44

Citace: Původně zaslal: Michal.I  
Po přečtení článků o daních od Minarjo (děkuji za ně) bych se chtěl zeptat, jestli se už někomu stalo, že finančáku výpis od brokera nestačil jako doklad o výši zaplacené daně. Dotaz je spíše pro ty, kteří už jedou ve vyšších objemech, protože jak bylo naznačeno, nás malé ryby nechávají dýchat.

Řešil tu už někdo někdy žádost o odpuštění daně v zahraničí? Tzn. přišlo by to nezdaněné a danilo by se až v ČR? Prý to jde, ale je to administrativně nákladné. :)

Netuším, co si představuješ pod pojmem "výpis od brokera". Setkal jsem se pouze s tím, že v loňském roce můj správce daně neuměl anglicky a tudíž nerozuměl formuláři 1042-S, který viděl poprvé v životě, po vysvětlení a překladu vše akceptoval. V předchozích letech 1042-S procházel bez komplikací.

Jestli chceš řešit odpuštění daně v zahraničí, tak musíš kontakovat zprostředkovatele (brokera) a zahraničního správce daně, ale je důležité si uvědomit, co vlastně chceš, protože příjem se daní u zdroje. Nedovedu si představit opodstatněné odpuštění daně v zahraničí, pokud jsou v ní kapitálové příjmy daněny dle zákona vyšší než nulovou sazbou a pokud s konkrétní zemí máme smlouvu o zamezení dvojího zdanění.
minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-1-2018 v 16:59

@abak:
Já i zde diskutující pod pojmem "výpis od brokera" myslíme zkrátka to, co daný konkrétní broker poskytuje (z čeho lze vyčíst zahraniční hrubé dividendy a sražené daně, ať už celkově sečtené podle zemí za celý rok, nebo jednotlivě). Jen velmi málo brokerů totiž poskytuje formulář Form 1042S, tedy ten od US finanční správy. Snad jen Interactive Brokers (Lynx) ho ze známých zde diskutovaných umí. Navíc tento americký formulář se týká jen USA dividend, ale co dividendy třeba z evropských zemí? Fio umí jen celkový PDF výpis všech obchodů (dividendy a stržené daně si v něm každý musí jednotlivě najít sám), Degiro pak výpis (report za celý rok) tabulkový v CZK s dividendami a daněmi po zemích, tedy struktura obdobná tabulce Seznam pro zamezení dvojího zdanění... O uznání těchto běžných výpisů na FÚ jde. Tedy výpisů dividendových (či všech) transakcí exportovaných brokerem z jeho systému do PDF souboru.
abak
Member

Nálada: Neutrální

[*] Zasláno 17-1-2018 v 18:13

minarjo,

přesně z těchto důvodů používám dnes už pouze IB a obchoduji pouze s instrumenty kótovanými na US burzách a s podniky se sídlem v USA. Jinak je odpověď zřejmá - je nutné oficiální potvrzení zahraničního správce daně, ve všech ostatních případech se po vás může finanční správa vozit teoreticky jakkoli bude chtít a nakonec budete muset zaplatit sraženou daň znovu. Výpis od brokera je ve většině případů pro FS jen cár papíru. Můžete to tlačit výš, využít zastoupení daňovým poradcem, nebo jít do jiného typu sporu, ale lepší je se lidsky domluvit, ovšem pro většinu úředníků je něco takového sci-fi. Zprostředkovatelé typu Fio, Degiro a další jsou použitelní pouze pro nákup akcií tuzemských podniků, pokud nemají kapacitu ani systém pro zajištění potvrzení o stržené dividendě.

Ale za mě - bylo by užitečné udržovat aktuální informační databázi s postupem pro získání potvrzení zahraničního správce daně o výši stržené dividendy, alespoň v následujících deseti zemích: Japonsko, Čína, EU, UK, Hong Kong, Kanada, Indie, Německo, Švýcarsko a Španělsko.

Stačily by tři zásadní informace: Jaké konkrétní podklady je nutné shromáždit (1), kam je zaslat (2) a kdy je zaslat, abychom získali potvrzení zahraničního správce daně nejpozději do konce termínu pro podání DP (3).
minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-1-2018 v 19:38

@abak:
Ano máš pravdu FÚ MŮŽE chtít doložit strženou daň přímo na formuláři zahraničního správce daně (třeba právě Form 1042S pro USA). Naštěstí ale často tohoto práva nevyužívá. Ze zkušeností mých (a taky z jiných webů a fór) toto FÚ nechce (a stačí mu obyč výpis brokera) typicky v těchto situacích:
1) daně stržené v zahraničí jsou nízké, typicky v řádu set či nízkých tisíců Kč: takové dovolí započíst snad většina FÚ i "jen" s výpisem od brokera
2) daně ze zahraničních dividend jsou už sice o trochu vyšší, ale ve srovnání s celkovou českou daňovou povinností jde o malé procento. Tedy když například zaměstnanec s celkovou daňovou povinností 80 tisíc Kč by chtěl započítat zahraniční daň 7 tisíc Kč (tedy pod 10% své celkové daňové povinnosti), i tehdy FÚ často toto neřeší
3) FÚ je hodně vytížený: typicky ve velkých městech typu Praha či Brno je menší pravděpodobnost, že by detailněji přiznání fyzické osoby podané elektronicky přes EPO (jak to popisuji v mém příkladu na ig.cz) zkoumali, pokud EPO při podání nehlásí žádnou chybu. Na to často nemají moc času
4) spadáte pod "správnou" (myšleno méně znalou) úřednici FÚ. Zahraničním dividendám často většina úřednic FÚ nerozumí. Má osobní zkušenost z mého pražského FÚ je taková, že zahraniční zápočty dividend tam umí 1 (slovy JEDNA) úřednice, protože jen na ní mě ta má tehdy odkázala s dotazy na to, co doložit k započtu zahraniční daně. Ostatní spíš nad tím zavřou oči, pokud tam není do očí bijící chyba, než aby tuto jedinou v tématu znalou přehlcovaly kontrolou.

Tedy to jsou mé zkušenosti, kdy to bývá v pohodě. Jakmile ale už tedy zahraniční daně k započtu jsou u někoho významnější procento celkové daně (či více Kč), nebo narazí na více znalou úředníci, už to může být horší...
 Stran:  1  ..  28    30