Diskusní fórum akcie a burza
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
 Stran:  1  ..  11    13
Autor: Předmět: Pojišštění důchod byt pole vklad kredit
kraken
Member

Nálada:

[*] Zasláno 7-9-2017 v 17:21

abbvie odpálila ja rekata
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 7-9-2017 v 23:08

Citace: Původně zaslal: kraken  
abbvie odpálila ja rekata

Jj, mají nějaký výrazný úspěch u klinických studií u nového léku.
MilanV
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 14-9-2017 v 07:47

Přesunuto z jiného vlákna. Dávám k diskusi

Moje strategie + Margin call
Prozatímní výsledek za rok 2017 mne vyprovokoval se více rozepsat o mé strategii. Píši to kvůli inspiraci nejen pro využití některé z mých myšlenek, ale hlavně k tomu, abyste i další přispěli do této diskuse. Nechci se ničím chlubit, ale jen ukázat výsledky mé strategie. Protože jsem již většinu zde publikoval, omlouvám se, že to zkusím v následujícím shrnout do jednoho článku. Omlouvám se za delší text.
Budu rád za reakce i kritiku. Protože si myslím, že problematika může zajímat vícero investorů, zkuste i reagovat, zda by nestálo tomuto věnovat samostatné vlákno
2016 jsem získal určitou hotovost prodejem nemovitosti a nakoupil trošku akcií a hlavně investiční fondy. O prázdninách jsem přečetl knihu pana Konečného a rozhodl změnit PTF prodejem všech investičních fondů a koupí akcií dle fundamentů. Kupoval jsem převážně Anglii a USA a tak jsem Kč měnil na danou měnu. Rok jsem zakončil 8% zhodnocením
2017 jsem využil půjčku, kterou jsem chtěl předběhnout čas a koupit větší balík akci s tím, že úroky budou umořovány dividendami a částka, kterou měsíčně našetřím z platu, půjde na splátku úroku.

V únoru mi banka nabídla MarginCall, který se dá nazvat Pákou či kontokorentem ručeným nakoupenými akciemi.
Zde vysvětlím, co to je. Mne se nejvíce líbí definice kontokorentu v měně za kterou nakupujete akcii. Takže nenesete kurzové riziko a platíte jen úrok (měsíčně) z aktuálně čerpané částky (ve stejné měně = při pohybu kurzu se úrok adekvátně v Kč mění). Margin call je o tom, že banka si hlídá, kdy ručení (vaše ptf – tedy ty tituly, které dáte a které banka akceptuje) jsou stále ručení (hodnota ručení stále pokryla hodnotu čerpaného kontokorentu). Při poklesu pod nějakou signální hodnot k Vás vyzve na doplnění (prodej nějaké části ptf či finanční částkou). Pokud by však dále probíhal pokles (obvykle 50%) pak může banka prodat celé či část ptf k umoření kontokorentu.
Podmínky mi postupně zlepšovali a na současných 4 procenta. Šel jsem do toho s následující strategií. Po dobu minimálně 4 let jej využít kontokorent k akceleraci výnosů za kapitálu s tím, že po této době část růstových akcií vyměnit za dividendové. Nějak mi půjčky nedělají dobře.
Rozhodl pro strategii nákupu části dividendových a větší části růstových akcií. Využil jsem limit postupně „na doraz“ a tak můj podíl vlastních prostředků je 27%. Zbytek je krytý kontokorentem. Když to shrnu, pak mám cca 30% dividendových a 70% růstových s výhledem držení na 4 roky
Začnu mluvit o výhodách.
Omezení kurzového rizika. V roce 2017 došlo k výraznému poklesu kurzu Kč USD či libry a tak mi sice o 18% klesla moje část, ale došlo ke snížení Kč ekvivalentu kontokorentu a tím i ke snížení úroku z této půjčky.
Výrazná akcelerace v případě růstových akcií. Uvedu příklad. Pokud mám kapitál 100kKč a koupím akcii s růstem 10% a dividendou 2% (po zdanění) pak mám za 12 měsíců 100+10+2=112kKč. Takže 12% zhodnocení. Pokud využiji kontokorent ve výši 300kKč, pak vstupuji do investice s částkou 400kKč. Pak, při stejných parametrech mám 400 (equita)+40 (růst akcie) + 8 (dividendy) -12 (4% úroku z 300kKč) = 436kKč. Zhodnocení ptf je sice jen 9% ale zhodnocení kapitálu je 36%!!!! (z 100kKč vzrostlo na 136kKč)
Nevýhody
Tak jak se mohu radovat s akcelerací zisku, pak stejně mohu zaplakat při poklesu. Pokud využiji stejný příklad. Bez kontokorentu mám při investici 100kKč, ztrátě 10% a dividendě po roce 100-10+2=92kKč a faktickou ztrátu 8% ( Toto plně potvrzuje to, co tvrdí účastníci tohoto fóra – dividendové akcie eliminují rizika poklesů – dále viz kniha pana Ladislava Konečného).
Při 300kKč kontokorentu pak mám bilanci 400-40 (10% pokles) +8 (dividendy) – 12 (4% úrok z 300) = 356 kKč. Takže kapitál se zmrskl z 100kKč na pouhých 56kKč. Ztráta je tudíž 44%!!!
Všimněte si tedy akceleraci nejen zisku, ale i ztráty, která je, díky úrokům, dokonce o 20% vyšší. (44% možné ztráty proti 36% možného zisku)
Další příklady si nasimulujte dle uvedeného příkladu.
Pokud tedy shrnu mou strategii, tak ta je v tom, že 30% držím v dividendových akciích s úmyslem držení nad 10 let. 70% jsme pořídil kvalitní růstové akcie (nejen z pohledu toho, co banka uzná, ale i z toho, abych eliminoval rizika propadu) ač z těchto 70% je stejně půlka s průměrnou dividendou. Ty hodlám držet maximálně 4- 5 let a pak je proměním za kvalitní, fundamentálně zdravé a dividendové akcie. Během roku provedu cca 20% korekcí v podobě prodeje či nákup některé překoupené.

Výsledky mé strategie k dnešnímu dni za rok 2017 jsou v podobě
Růst celého ptf (oceněno v Kč a tudíž započteny kurzové ztráty z eqiuty (mého kapitálu) a tím, že nákupy jsem dělal postupně v Q1 a Q2 2017 včetně realizovaných zisků a ztrát v korekci ptf) je 9,76%.
Růst mého kapitálu equity je 30% po započtení všech poplatků, úroků, kurzových ztrát, realizovaných zisků a ztrát z prodejů

EU: RDSA / EU-BREXIT: BATS / USA: MA, MU, JPM, FB CAT, HON, AAPL, MCD, QCOM, MGM,
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 18-10-2017 v 15:59

Dnes jsem si vzal opět malou půjčku na další nákup akcií, než se opět zvýší US REPO sazby v prosinci. Byla to opět mbank, ale s úrokem 9,9%, i když přeplácím o 6,3%, což není moc, ale ani ne málo. S konverzí budu na 8% a to ta banka jistě poroste meziročně rychleji, když má pěkně nastartovaný motor a je stále hezky pod účetní cenu. Půjčka mi přistála na kontě do 5 minut!!! Takže jsem zadal příkaz na převod prostředků na Patria a zítra se mi snad povede nákup Citigroup, který bych chtěl pěkně zakulatit na 500 kusů. Na Bank of America bych si to neodvážil, protože půjčka by musela být skoro o 100% výše, takže to zatím nechám osudu.
Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 18-10-2017 v 18:48

Při současné ceně Citigroup je 500 ks jejích akcií cca 36.500 USD, to je docela odvaha mít tolik peněz v jedné akcii. Tak ti Stando budu držet place, aby ti to vyšlo a brzy jsi přešel na větší diverzifikaci.
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 18-10-2017 v 19:42

Pavle, mé všechny nákupy bank jsou dnes opět v plusu i s poplatkem. Teď v září to bylo 8 let, co v tom jedu a ještě nějaký ten rok počkám, než budu správně diverzifikovat. Myslím si, že až po roce 2021 to bude teprve aktuální a počkám si na fundamentální předraženost, která tu diverzifikaci spustí. V USA je konečně u moci pravice, která bude výrazně snižovat daně, aby podpořily všechna odvětví, včetně bankovnictví. Slabý dolar této myšlence jen prospěje a bude dobré jít s ním ještě níže, protože finální produkt bude výrazný zisk pro americké firmy, který bude dlouhodobě udržitelný. Obdobně prošlo krizí se slabým eurem i Německo, které si nikterak nepohoršilo spíše naopak a povedlo se mu přes tuto ekonomickou nepřízeň vyrovnat státní rozpočet, který je slabě přebytkový. Tobě Pavle taktéž přeji vše nej, protože složením ptf patříš spolu s panem Ladislavem mezi mé největší oblíbence a moje budoucí diverzifikace ptf bude hodně podobná té vaší. :)
abak
Member

Nálada: Neutrální

[*] Zasláno 18-10-2017 v 20:02

Stanislav:

Jaký je poměr vlastního a cizího kapitálu u vašeho akciového portfolia? 8% p.a. úrok je pro dlouhodobou držbu podle mého názoru likvidační. Citigroup Inc. je teď na svém sedmiletém maximu a vyplácí dividendu 1.77%. Čili chápu to jako jednoznačnou spekulaci na růst podkladového aktiva, který dává makroekonomický smysl. Desetiletá návratnost SPY je 7.4% p.a., respektive 9.5% p.a v případě posledních 15 let. To splácíte úrok a splátky úvěru i z jiných investičních aktivit, z dividend a realizovaných výnosů na akciovém trhu? Pokud by se opakoval scénař z roku 2008 a došlo k cca 37% poklesu akciového trhu, při 50% cizího kapitálu byste asi zažil krušný rok (pokud je váš příjem i jmění postaveno hlavně na investicích do akcií). Takto mít dnes nastavené financování cizího kapitálu je finanční sebevražda.

U mBank mám hypotéku, ale tím asi jejich výhodnost z mého úhlu pohledu končí. Proč nepoužíváte margin account u IB? Já mám na něm aktuálně u USD denominovaných investic úrok cca 2.66% p.a., respektive 3.28% p.a. u CZK a 1.5 % u EUR, ale u akcií jsem jej dosud nikdy nepoužil (používám pouze pro futures a opce). Initial margin requirement u IB v případě akcií je 50%, maintenance margin requirement je obvykle 25% z celkové tržní hodnoty portfolia (pro Evropana držícího US akcie).

Na vašem místě bych ihned zrušil a splatil úvěr na nákup cenných papírů u mBank, investiční prostředky převedl do IB a nákup na dluh učinil jednoduše přes TWS prostřednictvím marginového účtu. Pokud dobře počítám, tak vás tahle sranda u mBank stojí s konverzí měsíčně jen na úrocích přes 5000 CZK, tedy minimálně o 40 tisíc CZK ročně dráž než u IB.

Aktuální úrokové sazby zde: https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=interest&a...
MilanV
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 18-10-2017 v 20:42

Citace: Původně zaslal: abak  
Stanislav:

Jaký je poměr vlastního a cizího kapitálu u vašeho akciového portfolia? 8% p.a. úrok je pro dlouhodobou držbu podle mého názoru likvidační. Citigroup Inc. je teď na svém sedmiletém maximu a vyplácí dividendu 1.77%. Čili chápu to jako jednoznačnou spekulaci na růst podkladového aktiva, který dává makroekonomický smysl. Desetiletá návratnost SPY je 7.4% p.a., respektive 9.5% p.a v případě posledních 15 let. To splácíte úrok a splátky úvěru i z jiných investičních aktivit, z dividend a realizovaných výnosů na akciovém trhu? Pokud by se opakoval scénař z roku 2008 a došlo k cca 37% poklesu akciového trhu, při 50% cizího kapitálu byste asi zažil krušný rok (pokud je váš příjem i jmění postaveno hlavně na investicích do akcií). Takto mít dnes nastavené financování cizího kapitálu je finanční sebevražda.

U mBank mám hypotéku, ale tím asi jejich výhodnost z mého úhlu pohledu končí. Proč nepoužíváte margin account u IB? Já mám na něm aktuálně u USD denominovaných investic úrok cca 2.66% p.a., respektive 3.28% p.a. u CZK a 1.5 % u EUR, ale u akcií jsem jej dosud nikdy nepoužil (používám pouze pro futures a opce). Initial margin requirement u IB v případě akcií je 50%, maintenance margin requirement je obvykle 25% z celkové tržní hodnoty portfolia (pro Evropana držícího US akcie).

Na vašem místě bych ihned zrušil a splatil úvěr na nákup cenných papírů u mBank, investiční prostředky převedl do IB a nákup na dluh učinil jednoduše přes TWS prostřednictvím marginového účtu. Pokud dobře počítám, tak vás tahle sranda u mBank stojí s konverzí měsíčně jen na úrocích přes 5000 CZK, tedy minimálně o 40 tisíc CZK ročně dráž než u IB.

Aktuální úrokové sazby zde: https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=interest&a...

Připojuji se k tomuto názoru. I já jsem z úvěrů za cca 8% uchýlil k nástrojům Margin call kontokorent za 4%. Já sice propaguji svou RB, ale myslím si, že podobné podmínky má většina bank

EU: RDSA / EU-BREXIT: BATS / USA: MA, MU, JPM, FB CAT, HON, AAPL, MCD, QCOM, MGM,
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 18-10-2017 v 20:45

Abaku kdepak, je to pouhých půjčených 53.000 Kč, který jsem schopen zaplatit do dubna 2018. Zaplatím tak o 3.330,64 Kč více za celý rok neboli měsíční splátka je 4694,22 Kčx12. Nejeví se mi to tak zase výhodné, ale budu mít z toho dobrý pocit, že to číslo je tak pěkně zaokrouhlené. A do účetní ceny to přibližně odpovídá tomu úroku. Než bych natrhal ty korunkové květinky z výplaty, tak by uběhl celý půlrok a tržní cena vůči účetní ceně se může ocitnout podstatně výše, než je právě dnes. Není to to správné ořechové, což dobře vím, ale je to spíše taková sběratelská vášeň, které nelze odolat.
Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 18-10-2017 v 21:13

Pokud je to na tak krátkou dobu, jak píše Standa, tak je úrok spíš vedlejší parametr, větší roli hraje rychlost, operativnost, dostupnost, snadnost, atd.
abak
Member

Nálada: Neutrální

[*] Zasláno 18-10-2017 v 22:13

Stanislav:

Rozumím, ale i v takovém případě mě příjde krkolomné řešit krátkodobý úvěr u jednoho subjektu (mBank), prostředky převádět, konvertovat a teprve poté investovat u druhého subjektu (Degiro) a úvěr opět splácet u prvního subjektu, když lze vše u IB učinit v jednom kroku a v podstatě ihned prostředky získat a alokovat.
MilanV
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 19-10-2017 v 06:42

Stanislav - stejné úvahy jsem měl i já. Než kupovat několikrát za rok a platit několik poplatků za rok, pak je lépe vzít si půjčku a úroky jsou částečně kompenzovány úsporou jednoho nákupu a plně rozumnou dividendou, která jde už z nakoupených titulů. No a z výplaty postupně splácet. Po splacení to pak celé otočit ještě jednou. Ideálně mít výročí někdy v září.

Krásným příkladem může být Shell když se podaří půjčit za inzerovaných 4,9% a dividenda je 6,7% (-15% daň pokud neberu výplatu v akciích). No a pokud ji mám na 12 měsíců a měsíčně splácím, pak přeplatím jen 2,5% úroku a dividendy chytnu za 2-3 Q.

abak - proto jsem začal používat kontokorenty v měně akcie. Postup Stanislava je sice krkolomější, ale pokud se mu myšlenka osvědčí, jistě přejde na způsob co oba doporučujeme.

Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 19-10-2017 v 06:47

Já jsem se zařekl, že si půjčovat peníze na nákup akcií už nebudu, když jsem na začátku svého investování roku 2007 to bohužel udělal a splakal jsem nad výdělkem. Vloni jsem si půjčil po více jak 9 letech znovu na výhodný úrok a letos jsem to zopakoval. Přinesl to sem Cutty a vůbec to nebylo hloupé! Navíc mi dojížděla karta od mbank, kterou používám na placení a za určitých okolností se tam platí 29,- Kč, takže když je úvěr, tak se to poplatků netýká. Od Poštovní spořitelny jsem si jí ještě nezřídil, jelikož tu možnost jsem měl teprve od podzimu 2015, kdy bych na ní dosáhl platem zdarma. Včera mne překvapila ta rychlost naběhnutí peněz, ale bohužel ještě ani dnes ráno ty prostředky na Patria nemám, takže mám důvodné podezření, že je tam ti šmejdi používají ve svůj prospěch, aby si s mými penězi hráli. Možná by bylo rozumné, aby zavedli on-line sledování peněz, jako je tomu například u poštovních zásilek, protože takto by se nemohli vymlouvat jeden na druhého a klienti by jim mohli zavolat a aspoň se jich zeptat, z jakého důvodu tam ty peníze spí? Asi máš pravdu Abaku, že by bylo lépe mít i jiného brokera, ale doufejme jen, že sem někdy v budoucnosti dorazí nějaký low end z USA nebo Německa. Ten bankéř ze Citigroup mi to zhruba před 2 lety nastínil, že by k tomu mohlo dojít. To co je dnes na trhu je prostě k blití. 2x hýbat sazbami v jejich prospěch během 2 let je na zastřelení. Zajímalo by mne, jestli vůbec berou ohled na klienty a raději nehledají rezervy ve svých řadách k výraznému zeštíhlení?

MilaneV, to je přesně ono, jak já uvažuji a vlastně jsme si v tom podobní, akorát to děláme každý po svém. To zdražení polatků k tomu i vybízí, a tím se ti blbci ochuzují o prachy. Psal jsem jim to hned na začátku, aby udělali roční paušál, kde by vybrali stejně, ale klienti by pravidelnými nákupy několika titulů ke konci roku byli na tom podstatně lépe, protože by se ta nákupní cena pěkně rozložila v čase. Holčák mi napsal, že je to zajímavá myšlenka a že budou o tom uvažovat, a tím to ale skončilo. Myslím si, že je zahubí nenasytnost, protože tímto způsobem to nejde dělat, a pokud se objeví na obzoru lepší broker, tak zřejmě přesednu, proto držím také pouze ty 2 pozice, aby mě to nestálo příliš mnoho peněz, jako se to stalo v minulosti u Brokerjetu a nyní se to může klidně opakovat. To hloupé zdražení je signifikantní, že se tam něco děje v té firmě a je to z mého pohledu velice nezdravé pro obě strany.
Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 19-10-2017 v 09:01

Asi jsem na toto moc velký srab. Radši omezím spotřebu a narvu o to více do akcií, než si půjčovat peníze. Mezi lidmi je v současnosti celkem dost peněz, nemyslíte, že by nebylo od věci zeptat se v rodině? Myslím, že by vám utrhali ruce, kdybyste jim nabídli 5 % úrok. Vlk se nažere a koza zůstane celá (teda poloviční). Chápu tu mechaniku páky, ale kam spěchat? Stojí to za to riziko, že se zrovna trefím do vrcholu? Není lepší investovat prachy pravidelně?

Mé portfolium:

Consumer (cyclical): BMW, DAIM
Consumer (defensive): MO
Technology: CSCO, INFY
Telecom: T
Financial: RY, MUV2, BBVA
REITs: OHI
Industrial: ETN
Materials: RDS, BPL, RIO, BHP
Health: NVO, ABBV
Utilities: HNP, NGG, IBE, SBS
Services: GME, LB
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 19-10-2017 v 10:35

Michale I, ta akcie měla být už dávno na účetní ceně, jak by se na ní po zásluze slušelo. Nákup 39 ks po 61,74 eur. Jak se dostane na účetní cenu, tak jsem samozřejmě s půjčkou v plusu, a pak začne navíc vyplácet dividendu. Půjčku lehce pokryji dividendami a trochou peněz z výplaty, takže mě to tak nezatíží a já se dovedu dost uskromnit. Počítám, že jí do dubna lehce splatím, pokud by se nevyskytly nějaké problémy. Z té půjčky ušetřím navíc nejméně 2 poplatky, protože bych zřejmě nakupoval na 3 etapy a přijde do toho navíc i jedna dividenda, takže se mi ta půjčka smrskne na pouhé 2000 Kč a spočítej si, pokud by cena po novém roce byla o 2 eura výše, tak je to další odpis o cca. 1300 Kč a další a poslední nákup by byl tedy v dubnu a cena by mohla být už o 4 eura výše z té dnešní původní nákupní ceny. Nechci nic nechávat náhodě a vzhledem k tomu, že se mi konečně rozvázaly ruce svobodně nakládat se svými penězi, tak o to více mě to těší. Je to taktéž adrenalin a ten se taktéž někdy hodí, protože zlepšuje náladu z věčného šedého čučení na monitor, a pokud nejsou zrovna volné prostředky při určitých vhodných situacích, tak to na investorské náladě nepřidá. Prachy investovat pravidelně si pouze mohou dovolit lidi s vysokými příjmy a já zaručeně mezi ně nepatřím. Jeď si podle svého scénáře, jako si jedu i já a nikomu to nevnucuji, protože tohle do rozumného investování má hodně daleko, ale musím prostě trochu riskovat a tomu odpovídá i mé ptf.
Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 19-10-2017 v 12:52

:lol: Jasný Stando, nic proti. Tentokrát tě naopak obdivuji. Já spíš řeším, jestli vyšší příjem alokovat celý do akcií, nebo tam cpát pořád stejně a zbytek odkládat na účet, abych si udělal rezervu pro případný propad trhu (20 a více %). Zatím si nevydržím sedět na rukou a přikupuji. Ty báječné dividendy za to stojí. Právě proto mě napadlo, že bych ti klidně prachy půjčil za poloviční úrok, než tvá banka :lol: (samozřejmě žertuji, ale kdybys byl například člen rodiny a věřil bych ti, klidně bych ti na 5 % úrok na investice půjčil). Doufám, že se ti ten husarský kousek vyplatí, na mě je tam moc "možná", "až" a "jestli".

Mé portfolium:

Consumer (cyclical): BMW, DAIM
Consumer (defensive): MO
Technology: CSCO, INFY
Telecom: T
Financial: RY, MUV2, BBVA
REITs: OHI
Industrial: ETN
Materials: RDS, BPL, RIO, BHP
Health: NVO, ABBV
Utilities: HNP, NGG, IBE, SBS
Services: GME, LB
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 19-10-2017 v 15:01

Michale I, já to v rodině řešit nebudu, protože mě považují za blázna a takto to bylo nejrychlejší a nejschůdnější. Dost jsem včera váhal, protože jsem přemýšlel, aby ty peníze nedošly třeba až v pondělí nebo mi Patria nezablokovala nákup kvůli T+2, což se mi v nedávné minulosti už stalo. Ten úrok byl deklarovaný pod 6%, ale vzhlem k tomu, že mám první platbu až 20.11. 2017, tak se to zdražilo o 444,- Kč, ale to nevadí, protože já bych to do toho termínu tu první požadovanou splátku nesplnil. Je jen škoda, že kdo promptně platí, tak té bance vydělá slušné peníze rychlou návratností, takže je může otočit ještě jednou a dostane se tak na více jak 11% čistého příjmu za rok. Pokud se mi to osvědčí, tak to budu praktikovat i nadále. Je jen škoda, že ten úrok není příznivější, ale to se nedá nic dělat, protože v bankách není s nimi valná domluva. Musím si akorát vybrat takovou půjčku, abych jí byl schopen v co nejkratším čase zaplatit, nejlépe do půl roku z výplaty a z dividend. Toť vše!
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 25-10-2017 v 09:15

Už mám před sebou jen 5 pracovních dní po pěti hodinách.
Pak se na to vykašlu, protože bude venku zima, a budu od 1.11.2017 důchodce ve věku 63 a půl. Bohužel musím vyměnit dětem několikrát denně pomočené a pokakané pleny Babylove 4 z drogerie DM, protože mladá paní chodí do práce.
Na 2. a 3.11. mám v půjčovně rezervováno auto VW Passat Kombi za 120 euro neomezené km a na jednu noc rezervován dvoulůžkový pokoj za 50 euro v hezkém moderním hotelu v centru Berlína, blízko slavné ulice Kurfürstendamm. A jedu s dětmi 550 km do Berlína navštívit Angelu Merkel - Kanzleramt, Bundestag, KaDeWe, Brandenburger Tor, Unter den Linden, Kurfürstendamm, McDonalds a Kentucky Fried Chicken a konzulát Kokosových ostrovů :)

dm-windeln.png - 70kB

Akcie a burza, jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/akcie Narozen 1954
Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 14-11-2017 v 15:50

Zaplatil jsem 1/6 půjčky a už je úrok na příjemných 3,9%, což je ucházející. Takže z 53.000 Kč budu platit pouze 2.100 Kč navíc za celý rok. Odečtu z toho ještě 1.100 Kč za zbytečné poplatky a pididividendu za méně než 500 Kč, takže se domnívám, že to zase tak špatný nápad nebyl. Dnes je sice tržní cena níže, tak bych nakoupil i lépe, ale to se nedá dopředu odhadnout, protože minulý měsíc bych utopil peníze za stejnou cenu a nyní bych se jen na to koukal, pokud bych se bál si vzít půjčku. V budoucnosti bych to mohl využít k nenadálým situacím na trhu, ale je problém, že ty prachy putují na Patria až druhý den. Moje vize je nakupovat dopředu a celkové náklady aby poklesly pod 7%, což je průměrná výkonnost akcií za 1 rok. V tomto případě se mi to podařilo, tak doufejme, že to nebudou chtít doplatit, protože po 1.11.2017 došlo opětovně ke změně podmínek s touto nemilou restrikcí, která by se mne ovšem neměla týkat.
Wiki
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 15-11-2017 v 18:49

Citace:

Původně zaslal Ladislav : 695 euro nájemné z bytu
asi bych koupil za půl milionu euro byt.
Na kupování bytu není momentálně vhodná doba. V uváděných cenách je to P/E 60.
 Stran:  1  ..  11    13