Diskusní fórum akcie a burza
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
 Stran:  1  ..  98    100
Autor: Předmět: Dividendy
Michal.I
Member

[*] Zasláno 25-3-2017 v 11:23

Já myslím, že je rozumné kupovat kvalitní, dobře oceněné společnosti odkudkoliv na světě. Mám v USA tak 60 % svých investic. Co si budeme nalhávat, v USA je větší výběr, jsou lépe dostupné informace o akciích a nákupy jsou také levnější. Líbí se mi, že na NYSE najdu ADR kvalitních společností z různých koutů světa. Sice jsou tu ADR proklínané, ale opět - ušetří spoustu peněz. Kdybych měl kupovat akcie NVO či ETN na XETRA, zaplatím za ně o několik stovek více. Pokud bych je měl kupovat na jejich domácích burzách, tak nejen že zaplatím nehorázný poplatek, ale budu platit každý rok degiru 2,5 EUR za každou burzu. Myslím, že pro začínající drobné investory jsou tyto částky podstatné. Zatím mám pasivní příjem z dividend cca 500 CZK měsíčně. Až budu mít 20 000 CZK měsíčně, budou pro mě poplatky méně podstatné.

K tomu EURu... Souhlasím s tím, že posílením koruny bude ovlivněn i kurz ostatních měn, ale myslím že nikterak podstatně. Prostě koruna posílí vůči euru proto, že ČNB nakoupila eura. Kurz EUR/CZK byl celou dobu v podstatě fixní, na 27 CZK. Dolar i libra si oproti tomu cestují, jak chtějí.

Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
tkochanek
Junior Member
**

[*] Zasláno 25-3-2017 v 11:33

Ahoj jen takovy doplnek nikde to nemohu najit. Jak se vlastne pozna ze clovek nakupuje adr akcie a nekupuje na sve jmeno akcii? Pokud nakupuji pres fio na nasdaq napr GE melo by byt vse ok ne? Nevim zda existuje nejaky zahranicni depozitar kde si clovek muze overit zda skutecne akcie z usa a nemecka vlastni, a nejedna se o pochybne akcie? 🙂 Na ceskem depozitari me odkazali na fio a podobne ze se spravuje a eviduje vse tam myslim..tak jsem to nikdy moc neresil ale chci to uz resit. Mate s tim zkusenost nekdo pls?
Ladislav
Senior Member

[*] Zasláno 25-3-2017 v 16:46

Pokud někdo vyhledá akcii podle jména podniku, tak se mu tam objeví, zda je to akcie (registered share) nebo certifikát ADR a jaké je její číslo WKN a ISIN na burze v Německu, nebo symbol a ticker na burze v USA. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych koupil omylem ADR, když jsem chtěl akcii. Já kupuju akcie také vždy jen podle čísla ze seznamu akcií v indexu DAX, Eurostoxx50, Stoxx50, Dow Jones v tabulce prolhaném magazínu Börse Online a výjimka je jen akcie AT&T a Wells Fargo, které dnes v indexu nejsou a proto je najdu podle jména na www.onvista.de a www.comdirect.de , abych je koupil přes targobank.de v Německu na Tradegate a Xetra. V USA jsem nikdy akcie nekoupil a nekoupim.

Akcie a burza, jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/akcie Narozen 30.3.1954
Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
tkochanek
Junior Member
**

[*] Zasláno 25-3-2017 v 17:01

To Ladialav:
jj dik moc za odpověd. mě se ale ještě pořád jedná o jednu věc, která mi není jasná úplně .. Např. Jak zjistím že německou akcii nebo usa, kterou mam v ptf u brokera je skutečně psaná na mé jméno, zda se to dá ověřit v nějakém depozitáři?
minarjo
Senior Member

[*] Zasláno 25-3-2017 v 20:10

@tkochanek:
asi žiješ v iluzi, ale zahraniční akcie velmi často NENÍ psána na tvé jméno přímo, ale leží v takzvané Společné evidenci brokera (sběrném účtu), případně v evidenci nadřazeného (spolupracujícího) brokera. Podobně je to často u podílových fondů, které leží zpravidla na Majetkovém účtu banky, pod kterou daná investiční společnost spadá (třeba u ČS se to jmenuje Majetkový účet investičních nástrojů, jsou na něm podílové fondy, certifikáty, dluhopisy...nakoupené přes ČS, tedy ERSTE asset management a spolupracující IS).
Proto např. klienti Degiro nemohou nárokovat českou sazbu daně z dividend 15% u českých akcií (akcie leží v depu Degira v Nizozemí a česká firma platící dividendu není schopna zjistit, zda ta akcie v Nizozemí evidována je vlastněná českým občanem či jiným, musí tedy dle legislativy postupovat jako u akcií neznámé daňové rezidence a danit to 35%), nebo např. klienti Fio mají US či DE akcie na sběrném účtu Fio u zahraničního depozitáře automaticky (díky tomu automaticky chodí dividendy z nich, aniž by se klient o to staral), CZ akcie pak jsou deponovány dle volby (dle toho zda klient zvolil při zakládání komisionářské smlouvy s Fio pro CZ akcie vlastní český účet depozitáře CDCP nebo sběrný Master účet, v prvním případě musí pro dividendy do vyplácející banky). Neboli málokterý broker ti dá na výběr u ZAHRANIČNÍCH akcií, jak je evidovat protože zkrátka by bylo pro něj nejen administrativně náročné, aby akcie byly přímo na tebe, přímo bez sběrného účtu brokera (tvého nebo jemu nadřazenému, se kterým má smlouvu).
Výjimkou je z těch větších známých snad jen broker Interactive Brokers, kde akcie připisuje snad i v USA přímo na podúčet investora, ne na sběrný účet brokera. Lynx využívá systému IB, takže u něj je to podobné.

Nějak ale nechápu, proč je pro tebe tak důležité, jak technicky toto mají brokeři zajištěno - každá země má zcela jiný depozitář akcií, brokeři často mají tyto depozitáře ve více zemích dle burz atd...to je opravdu celkem velké množství možností... Víc by tě měly zajímat pojistné limity tvého portfolia (pro případ úpadku či zpronevěry brokera): v EU je to minimálně 20 tisíc EUR (platí pro Fio, Degiro...), IB (a tím i Lynx) mají díky US právu a připojištění u britské pojišťovny Lloyds tento limit až tuším půl milionu USD, to hned tak nepřekonáš :). Právě limity jsou jedním z důvodů (kromě poplatků a různých výhod),proč sám mám portfolio u 3 brokerů (Fio na české, Lynx na americké a Degiro na ostatní akcie)

K tématu ADR: obecně platí, že NEamerická akcie obchodovaná v USA je velmi často ADR, ale ne vždy. Poznáš to snadno i dle ISIN: pokud neamerická akcie kterou sis vyhlédl má ISIN začínající na US, půjde velmi pravděpodobně o ADR. Nelze na 100% říct, že neamerická společnost koupená v USA je vždy ADR, ale ve většině případů tomu tak je, ISIN je jedním z vodítek. Ale jsou výjimky, např. švýcarská společnost Garmin (ticker GRMN), ta má primární listing na americké NYSE (ne na své domovské švýcarské burze), tam nejde o ADR ale o přímou akcii (ticker začíná na CH, tedy Švýcarsko). Zda je nějaký tvůj titul ADR se dozvíš kromě zkratky ADR za názvem na Google finance třeba i z jeho tickeru zadaného u některé z bank emitujících ADR v ADR sekci webu, např. u Citibank zde. DO Search DR directory zadej ticker či název a uvidíš zda to ADR najde nebo ne-i kdyby emitentem nebyla Citibank, tak to ADR najde, akorát by tam bylo méně údajů (podobně lze hledat na ADR sekci webu Bank of new york, JPMorgan atd.)
Leni
Senior Member

[*] Zasláno 27-3-2017 v 14:20

Společnost zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která proběhne 24. dubna od 10.00 hodin. Z pozvánky je zřejmé, že dividenda ve výši 9,8 Kč na akcii bude splatná dne 26. června.

https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/191996-divid...
https://www.moneta.cz/documents/cz/ir/Pozvanka_VH_24_4_2017....

Furt přemýšlím, zda za cená 85kč/ks do toho mám jít nebo ne :question:
9,8/85*100=11,53% DY, což je 9,8% čistého DY :info:

Lynx: Industry: 0.98% (BA) / NonCycl.: 13.81% (MO,VGR) / Health: 13.14% (JNJ,PFE,ABBV) / Finance: 9,08% (ARCC,ORI,MAIN,MPW) / REIT: 10.22% (OHI,NNN) / Tech: 24.41% (CSCO,QCOM) / Telco: 13.35% (T,VZ) / Utility: 15.01% (SO,D)
Degiro: Cycl.: 9.32% (TGT) / NonCycl.: 14.34% (ULVR,PM) / Energy: 20.89% (RDS.B,BP plc) / Finance: 9,63% (HSBC,ARI/HTGC) / REIT: 25.44% (HCP,VTR,WPC,HCN) / Utility: 16.37% (DUK,PPL)

Chtece si založit nový účet u Lynx nebo Degiro a chtěli by jste 50USD nebo 500Kč kredit na poplatky, dejte mi vědět.
roberto marconi
Senior Member

[*] Zasláno 27-3-2017 v 20:42

Leni, neni to jen cca 10% do mesice, ale i 10% +6-7% do 13 mesicu. Bez zapocteni reinvestice divi. A panove, kdo z Vas to ma? Neni co resit.
Leni
Senior Member

[*] Zasláno 27-3-2017 v 22:58

roberto marconi: diky :info: :smilegrin:
Hmm nekde musim vyskrabnout 43k Kc a urvat 2 loty dokud se to furt flaka kolem 85kc/ks...

Mrkni do svy kristalovy koule :lol: co Ti rika ... pujde cena pred ex-divi nahoru nebo se furt bude motat kolem 85?
Moje kristalova kulicka ukazuje, ze by mela cena pomalu stoupat, ale je to fakt zatim jen mala kulicka, tak nevim zda ji mam verit, hlavne kdyz me v lednu tak zklamala :fake_sniffle:

I kdyz hadam, ze po vyplate divi to pujde tak k 80ti, ze? Ikdyz spravne by to melo klesnout na 75, ze? Pokud by se spravne odecetla divi :question: :info:

Lynx: Industry: 0.98% (BA) / NonCycl.: 13.81% (MO,VGR) / Health: 13.14% (JNJ,PFE,ABBV) / Finance: 9,08% (ARCC,ORI,MAIN,MPW) / REIT: 10.22% (OHI,NNN) / Tech: 24.41% (CSCO,QCOM) / Telco: 13.35% (T,VZ) / Utility: 15.01% (SO,D)
Degiro: Cycl.: 9.32% (TGT) / NonCycl.: 14.34% (ULVR,PM) / Energy: 20.89% (RDS.B,BP plc) / Finance: 9,63% (HSBC,ARI/HTGC) / REIT: 25.44% (HCP,VTR,WPC,HCN) / Utility: 16.37% (DUK,PPL)

Chtece si založit nový účet u Lynx nebo Degiro a chtěli by jste 50USD nebo 500Kč kredit na poplatky, dejte mi vědět.
Wiki
Senior Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 08:47

PM ČR dnes zveřejnil výsledky za 2016. Zisk na akcii v roce 2016 vzrostl na 1008 Kč z 936 Kč v předchozím roce. Management navrhuje vyplatit dividendu 1000 Kč.
Poslední den s nárokem na dividendu je 21. duben.
roberto marconi
Senior Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 10:10

Leni,

moje koule mi nic nerikaji o cene tohoto papiru.fakt nemam poneti a nevi to nikdo na svete.
Co je jasne je prave ta divi, neco jako desetikacka letos. A vo tu tady jde.
roberto marconi
Senior Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 10:11

Jo Wiki, a proto drzim neprodam a kasiruju.Pekna zprava z dnesniho rana.
Leni
Senior Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 10:17

roberto marconi: no tož to jsme na tom zdá se stejně a ta 10ti kačka mě též láká... snad se to bude furt motat kolem 85 než mi dorazí prašule do Fia...

PM ČR: supr výsledek, za dnesní cenu ale přikupovat nechci. Nejsou prachy a cena už dost vysoká :info:

SH5
Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 10:29

Citace: Původně zaslal: roberto marconi  
Leni, neni to jen cca 10% do mesice, ale i 10% +6-7% do 13 mesicu. Bez zapocteni reinvestice divi. A panove, kdo z Vas to ma? Neni co resit.

Vidím to podobně. Předpokládám, že divi příští rok bude nominálně nižší, ale ikdyby spadla na polovinu, tak to bude při současném kurzu stále nad 5%.

Za mě je to asi nejlepší volba banky z RM systému. Uvidíme co ukáže čas Včera ještě tiskem proletěla spekulace od zájmu Monety o aktiva jiné banky, které z CZ trhu chce vypadnout.

Kdyby se tento transfer podařil, tak to může opět vygenerovat dodatečný zisk.

Když budete ignorovat Ladislava a Stanislava, tak je toto fórum dobrou inspirací se skvělými a ochotnými lidmi. Díky za ně!
CUTTY
Senior Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 12:25

To SH5 & all,

ak o taliansku bankovú skupinu UniCredit prejavia záujem iba dvaja záujemcovia, tak sa to podľa mňa skôr podarí KB (Société Générale) než Monete.

V riadnej konsolidovanej účtovnej uzávierke MONETA Money Bank k 31.12.2016 je uvedený zisk po zdanení 4.053.922.695,- Kč. V riadnej individuálnej účtovnej uzávierke MONETA Money Bank zostavenej k 31.12.2016 je uvedený zisk po zdanení vo výške 7.269.196.635,09 Kč, ktorý bol pozitívne ovplyvnený dividendami vyplatenými dcérskymi spoločnosťami MONETA Money Bank v náväznosti na zmeny v ich kapitálovej štruktúre; celková výška dividendy vyplatenej dcérskymi spoločnosťami MONETA Money Bank činí 3.563.916.834,54 Kč a bola financovaná z nerozdeleného zisku z minulých rokov spoločností MONETA Auto, s.r.o. a MONETA Leasing, s.r.o.

Valné zhromaždenie schvaľuje rozdelenie zisku MONETA Money Bank, a.s. za rok 2016 po zdanení vo výške 7.269.196.635,09 Kč následovne:

-časť vo výške 5.007.800.000,- Kč bude rozdelená medzi akcionárov ako podiel na zisku a zostávajúca časť vo výške 2.261.396.635,09 je nerozdelený zisk.

Takže, ak by v riadnej účtovnej uzávierke MONETA Money Bank k 31.12.2017 bol uvedený rovnaký zisk po zdanení ako k 31.12.2016 (4.053.922.695,- Kč), v riadnej individuálnej účtovnej uzávierke MONETA Money Bank zostavenej k 31.12.2017 bude uvedený zisk po zdanení vo výške 6.315.319.330,09 Kč, teda o 953.877.305,- Kč menej než v roku 2016. Podarí sa MONETA Money Bank tento rozdiel vyrovnať alebo bude zisk ešte nižší, prípadne vyšší? Tipujme! :spin: :rolleyes::spin:
Leni
Senior Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 14:21

SH5: fix aby do toho :grind: UPC výpadek :grind: a než to opravili, tak Moneta je 85,3 :(
Tak příkaz zadán na 85, tak uvidíme, zda to projde.. :question:

V hloubce trhu to klesá, tak snad... :smilegrin:
85,50 24 278 Nákup
85,40 5 326 Nákup
85,30 11 Nákup
85,30 -0,23%
Prodej 85,20 2 250
Prodej 85,10 6 110
Prodej 85,00 29 900
Prodej 84,90 32 480
Prodej 84,80 37 750

CUTTY: Moneta si myslím, že je dobrá banka, takže si myslím, že to vytáhnou :info:

MilanV
Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 16:50

dnes mi dorazila dividenda za BHP Billiton plc a plně zaplatila náklady mého kontokorentu za tento měsíc. Zatím vychází strategie nákupu dividendových akcií za cizí zdroje a placení nákladů (úroků) z dividend.

Pro vysvětlení - kontokorent v měně kupované akcie = nemám kurzové riziko, + nemusím nic splácet, - musím platit úroky, + dostávám dividendy z takto koupených akciích, - riskuji ztráty při propadu nad 50% ptf, + růst ceny akcií násobím 2x, + z tohoto růstu za 5 až 10 let zaplatím při prodeji akcií kontokorent a jdu do důchodu (prodám jen růstové a dividendové si nechám)
Michal.I
Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 17:55

Milane, nevím, jestli už si to tu někde nevysvětloval podrobněji, ale mohl bys tu kdyžtak rozepsat, o co jde a jak přesně to děláš? Včetně nějakých konkrétních částek (či apoň procent) + odkazů? :) Dík

MilanV
Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 18:35

Citace: Původně zaslal: Michal.I  
Milane, nevím, jestli už si to tu někde nevysvětloval podrobněji, ale mohl bys tu kdyžtak rozepsat, o co jde a jak přesně to děláš? Včetně nějakých konkrétních částek (či apoň procent) + odkazů? :) Dík

Protože mi přišlo několik dotazů, zkusím zopakovat již to, co jsem dříve uváděl.

Mám kontokorent u RB
Vyjednal jsem si 4,5% (začal jsem na 5%) úrok z reálně čerpané částky, který je ve měně čerpání. Takže pokud načerpám 1000USD, stojí mně to 45USD ročně.

Jinak platím vyšší poplatky za nákup prodej. cca 0,1% z USA burz. Pokud budu držet víc jak rok, pak je to zanedbatelný poplatek
Další poplatek je z PTF, který je 0,3% ročně. Zase je to zanedbatelný poplatek.

No a teď k tomu pozitivnímu.
Příklad:
Pokud jsem nakoupil za 100.000USD akcie, pak mám kontokorent za 100.000USD. Když jej investuji, pak mám akcie za 200.000USD.
Platím 0,3% z PTF = 600USD ročně (tento poplatek je v Kč dle kurzu na konci měsíce)
Dále platím úrok 100.000USDx4,5%=4.500USD ročně (platí se měsíčně 375USD)
dividenda je například 3%po zdanění, pak je 200.000USD*3%=6.000USD ročně.
Celkově jsem 6000USD-4500USD-600USD na 900USD ročně z dividend

Předpokládám růst 15% a tak 200.000x15% = 30.000. Takže z celkové 15, ale z kapitálu 30%!!!

Kurzové riziko mám jen u toho, co kupuji za své. Takže mohu koupit akcie Monety, nimi ručit, a kupovat finanční ekvivalent v USD. Podmínka je však mít všechny akcie na nějakém indexu.

Takže samá pozitiva kromě toho nejzásadnějšího negativa:

Pokud by moje PTF pokleslo na celkovou hodnotu (akcie koupené za moje a i za peníze banky) se blížily k ceně čerpaného kontokorentu, pak banka bude sama prodávat akcie tak, aby hodnota PTF odpovídala půjčeným penězům = nucený prodej. To nastane, pokud nedoplním hotovost a akcie klesnou o více jak 50%. Takže ručím za kontokorent akciemi. Nicméně je tu pozitivum, že se nedostanu do dluhů a jen přijdu o svůj kapitál :-(

Upozorňuji, že je to kontokorent a ten nemusím splácet, pokud jej banka nezesplatní

Další dotazy rád zodpovím. Nicméně jsem to nastartoval v lednu tohoto roku a postupně dokoupil v únoru. Na reálné zkušenosti to chce více jak rok. Zatím mi akci vyklesaly o 3%
Arkyn
Senior Member

[*] Zasláno 28-3-2017 v 19:27

Dnes me byly pripsany dividendy Shell na Fio.

Jeste BP na samem konci mesice a tim bude zakonceno rekordni ctvrtleti podporene taky jednorazovymi refundacemi dani z reits.
 Stran:  1  ..  98    100