Diskusní fórum akcie a burza Naposled aktivní: 7-9-2018 v 11:27
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
 Stran:  1  ..  138    140    142  ..  167
Autor: Předmět: Akcie na stalo pro dividendy
Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 11-12-2018 v 20:03

No hlavne ted tezko muze verohodne kazat vodu, kdyz pije vino:-)

A co jeho knizka, plna navodu a prikazu, ktere sam nedodrzuje... To se z ni stane muzejni sberatelsky kousek.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 10:37

Vajecny liker piju v prosinci = Advocaat za 4 euro 0,7 L a sladke cervene vino z Macedonie za 1,50 euro 1 L.
U cerneho piva Augustiner delam nekolik tydnu prestavku.
Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 10:37

Panove nechte chudaka Ladislava byt! Takovy ucitel na zakladni skole take musi deti ucit, ze alkohol a koureni neni zdrave a nemaji to delat, prestoze sam je kurak a obcas se napije. Instruktor autoskoly take musi sve kurzisty ucit, ze na plne care se nikdy nepredjizdi prestoze sam to v miste kde to povazuje za bezpecne klidne nekdy udela.
Chci tim rici, ze vzdy teorie je jedna vec a praxe druha. U nas investoru je nejvetsi neresti dvojice emoci strach+chamtivost a i mnoholety investor na nich sem tam pohori. U divi investoru jde nyni hlavne o tu chamtivost (proc mit akcie s 3% dividendou, kdyz hezky vyklesaly jine tituly a lze mit 6%). Snad nikdo neumi temto emocim celit na 100%, nejsme stroje. Ladislava ocenuji za uprimnost - vzdyt mohl pred nami sve zmeny portfolia take tajit, kdyz vybocuji z hlasaneho. On se ale nebal svuj postoj ovlivneny temito emocemi zde prezentovat.
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 10:42

Jo, a nikdo z vas neni tak uprimny, aby jako duchodce prozradil, ze ma nizsi duchod nez najemne z bytu. Ale nepotrebuje statni podporu na najemne, protoze dostava dalsi 1000 euro mesicne dividendy a pridavek na deti a pridavek na rodice.
Ja jsem memu duchodu ublizil, ze jsem pracoval posledni 2 roky pred duchodem jen 25 hodin tydne misto 40 hodin.
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 11:00

Microsoft Corp. - MSFT - www.microsoft.com
Akcie je v indexu Dow Jones, Nasdaq 100 a S&P 500. Prodava se na burze Xetra pod cislem WKN: 870747, ISIN: US5949181045 a na burze Nasdaq pod symbolem, tickerem MSFT. Microsoft je americky a mezinarodni technologicky koncern, nejvetsi vyrobce software pro computery na svete. Dalsi obor je hardware, napriklad mysi a klavesnice. Znamy je predevsim jeho PC system Windows a kancelarske software Office. Nektery rok je to i firma s nejvetsi burzovni hodnotou ze vsech zapadnich akciovych spolecnosti. Firmu zalozili roku 1975 Bill Gates a Paul Allen v Albuquerque, New Mexico, USA. Vedeni koncernu je dnes ve meste Redmond, Washington, USA. Koncern Microsoft zamestnaval 135.000 lidi po celem svete roku 2018. Teprve na podzim 2018 jsem se rozhodl koupit tyto akcie a drzet je stale jen pro dividendy. Bohuzel s P/E, P/B a P/S byla tou dobou akcie trikrat predrazena. Tedy budu cekat s prvnim nakupem akcie nekolik let na slevu. Po velkem viceletem krachu vsech akcii bude akcie MSFT fundamentalne vyhodnejsi s P/E, P/B a P/S. V letech 2008-2013 byl pomer P/E pod 15 a vynos dividendy nad 3% a tehdy se mela akcie koupit. Vice informaci o koncernu Microsoft je na strance www.wikipedia.org

http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=MSFT&r...
https://www.comdirect.de/inf/aktien/detail/uebersicht.html?I...

Akcie Microsoft, Nasdaq, USD, SMA 38, SMA 200
MSFT.bmp - 703kB

MSFT-crash-2019.png - 20kB Potrebuju propad akcie na 1/3 pro muj nakup
Wiki
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 11:05

Na hlavu Ladislava se zde snesla vlna kritiky ohledne jeho prodeju akcii ve ztrate, ackoliv drive takovy postup odsuzoval. Dle meho nazoru je vsak rozdil v dodrzovani strategie mezi investorem, ktery ma krome pasivniho prijmu jeste prijem ze zamestnani, kterym dotuje sve ptf. a investorem s pasivnim prijmem. Pokud nemuze investor dotovat ptf. jinymi prijmy, tak je odkazan na dotaci pouze vynosem z dividend, coz je 4-5% hodnoty ptf. a neprofituje tak z poklesu trhu. Vsichni se zde shodneme, ze se ma nakupovat pri mimoradnych poklesech cen akcii, jako je tomu v soucasne dobe. Obracena strana teze mince je, ze by se melo prodavat v dobe rustu, aby na vyklesane akcie byl v dobe poklesu kapital. Pro poklesy, ke kterym dochazi cca 2x rocne se opravdu vyplati drzeni 20% ptf. v hotovosti, cehoz bez dotaci z platu lze dosahnou planovanym prodejem. Chybou u Ladislava (obdobne to ma i Standa, ale ten toho vyuzil k diverzifikaci) nebyl prodej akcii, ale jejich spatne nacasovani.
Mindoro
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 11:14

Ono to muze byt nakonec skvele nacasovani, nikdo z nas nema kristalovou kouli, aby predpovedel dny budouci.Kazdopadne Stanislav konecne zacal trochu diversifikovat, coz chvalim a Ladislav si zvysil pasivni prijem a az budoucnost ukaze, zda-li to byly spravne kroky.
It's never easy!
Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 11:45

Nu dobra, uz jsme ten prekvapivy sok stravili.

Z meho pohledu to bylo hlavne o tom, ze nedoslo k zadnym podstatnym zmenam podminek jak na trhu, tak u Ladislava osobne, vse jelo podle planu, proto mi ta vyrazna zmena nazoru prisla az skoro sokujici.

Pan domaci byl pro mne pevnou kotvou i v casech horsich (poklesy cen na trhu) a dodaval mi optimismu. Ted uz se s tim jako velky kluk musim popasovat sam:-)
zanek
Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 11:58

Ale co my novacci, kteri jsme nedavno docetli jeho knihu a vsechno co v ni hlasa nam ted rozbori :).
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 12:19

Vsechno neni tak cernobile, proto i pan Ladislav dela nektera rozhodnuti, ktera predtim popiral. Ja sam jsem se domnival, ze to budu drzet nejmene do roku 2021, ale moje soucasna financni situace si vyzaduje vice penez z dividend, abych nemusel do ptf tak vrtat. Pokud bych mel stabilni prijem ze zamestnani, tak bych to i dodrzel. Podstatne je to, aby byly tituly fundamentalne lacine, coz si myslim, ze jsem i dodrzel. V hekticke dobe propadu tu byva dost napjata situace, kdyz naopak to jede, tak je tu zase vesela nalada. Uvedomte si prosim, ze predevsim kazdy jede za svoje a toto forum je jen navodne, jak si svoje ptf co nejlepe dotvaret s pomoci druhych. Rozhodnuti kazdeho z nas je vzdy individualni a sami jsme za nej samozrejme i sobe zodpovedni. Kritizovani a chvaleni jest povoleno, ale jen v mezich slusnosti.:yes:
Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 12:54

Dnes nakoupeno 120 kousku RDS-A na Euronext Amsterdam. Quick question, prijde mi doufam na Lynx divi v EUR? :lol:

Alvarez
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 14:21

Citace: Původně zaslal: Michal.I  
Dnes nakoupeno 120 kousku RDS-A na Euronext Amsterdam. Quick question, prijde mi doufam na Lynx divi v EUR? :lol:

Sam mam RDSA zakoupeno v Amstru na LYNX a divi chodi pekne v EUR do posledniho centu!

Tim ze deklaruji dividendu v USD, tak se hodi vzdycky cca 10 dnu pred vyplatnim dnem zjistit na jejich strankach, jakej deklarovali vyplatni pomer z USD->EUR, abys vedel, kolik ti toho ma nasledne priplout :)
Pavel_Pavel
Newbie
*

[*] Zasláno 12-12-2018 v 15:24

PROSIM,
NATIONAL GRID KUPUJETE V ANGLII, NEBO USA ?
PRIPADNE KDO MA USA - KOLIK STRHAVA ADR POPLATEK ?
DELAM SI ZALUSK POKUD PADNE POD 50..:-)
DEKUJI PEKNE, P.
tom brava
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 17:00

Citace: Původně zaslal: Pavel_Pavel  
PROSIM,
NATIONAL GRID KUPUJETE V ANGLII, NEBO USA ?
PRIPADNE KDO MA USA - KOLIK STRHAVA ADR POPLATEK ?
DELAM SI ZALUSK POKUD PADNE POD 50..:-)
DEKUJI PEKNE, P.

vidim to tak do pristich svestek, jak by rekl klasik ....ne vazne, taky jsem si stanovil od jara 2018 vstup pod pade, ale uz jsem pochopil ze letos nee...jinak za me jasna volba US/ADR kvuli popl. pri redicich dokuech pri setrvalem DOWNu...nejake fees za divku z ADR jsou smesne oproti popl/obchod

_________________________________________________________________________________________________________________
Cíl>zahraniční necyklické/defenzivní ptf s nízkou volatilitou s horizontem 5-10 let "AKCIODLUHOPISY":REITs:BDCs v poměru 80:5:15.
Očekávaný roční min. čistý divivýnos pro rok 2019 min.5% /// REITs/BDCs net divivýnos pro rok 2019 min.9%
Depot DEGIRO: cons.staples:BTI,MO-telcos:T,BT,VOD,VEON,CTL-utils:JE,AY,CWEN-services:PBI,NWL,M,NEWM-shipping:GOGL,CMRE,SFL,NAT,TRTN-bas.mat:VEDL-REITs:CXW,NRZ,DX,AF IN,GNL-BDCs:FDUS,FSK,CMFN,AINV,TCRD,GARS,CGBD
Preferred cumulative: SSW.E,TNP.E,TGP.B,GLOP.B
minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 18:58

Mylis se, Tome. Zrovna u National Grid je ADR fee pomerne citelny! Dam jsem se takto spalil, pred cca 2 lety jsem ale National grid zmenil z US na evropskou burzu (z ADR na kmen). Uz nevim presne, kolik ADR fee je, ale lze to snadno dohledat u emitenta (zjistim a napisu, urcite to je dost nad 1% kazde hrube dividendy (to slovo KAZDE je klicove).
tom brava
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 19:05

Citace: Původně zaslal: minarjo  
Mylis se, Tome. Zrovna u National Grid je ADR fee pomerne citelny! Dam jsem se takto spalil, pred cca 2 lety jsem ale National grid zmenil z US na evropskou burzu (z ADR na kmen). Uz nevim presne, kolik ADR fee je, ale lze to snadno dohledat u emitenta (zjistim a napisu, urcite to je dost nad 1% kazde hrube dividendy (to slovo KAZDE je klicove).

Jako to bude chtit case study -parametr necht doplni zadavatel dotazu, jinak to nerozseknem:
Cilovy objem inv do NGG?
Pocet prikupu? (ja bezne redim na 3-4-5 vstupni nakupy a tedy asi mensi nez je tady zvykem, klidne i jen po 5tisKc/obchod)
Poplatek broker/obchod - se odv. od objemu.....
Prislusne ADR fees za predpokladane (odhad) divky - opet od objemu te odhadnute divky....

A pak se dopracujeme k vysledku

_________________________________________________________________________________________________________________
Cíl>zahraniční necyklické/defenzivní ptf s nízkou volatilitou s horizontem 5-10 let "AKCIODLUHOPISY":REITs:BDCs v poměru 80:5:15.
Očekávaný roční min. čistý divivýnos pro rok 2019 min.5% /// REITs/BDCs net divivýnos pro rok 2019 min.9%
Depot DEGIRO: cons.staples:BTI,MO-telcos:T,BT,VOD,VEON,CTL-utils:JE,AY,CWEN-services:PBI,NWL,M,NEWM-shipping:GOGL,CMRE,SFL,NAT,TRTN-bas.mat:VEDL-REITs:CXW,NRZ,DX,AF IN,GNL-BDCs:FDUS,FSK,CMFN,AINV,TCRD,GARS,CGBD
Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 19:09

Mne vychazi ADR pass - though poplatek u NGG na Degiro na 0,97 % :)

minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 19:40

Ano Michale, skutecne je nynejsi ADR fee pro NGG (srazeny z vyplacene divi) 1% po zaokrouhleni-presne jde o 2 UScenty za ADR u final a 1UScent u interim dividendy. Ale pokud nekdo bude chtit ten ADR drzet dlouha leta (rekneme 20 let), zda se vam to malo? Moc ne, ze, zde jde o nabalovani snehove koule v neprospech akcionare, nabaluje ji emitent ADR.. Navic ADR fee muze emitujici banka jednostranne navysit a investor s tim nic nenadela, muze jedine prodat. Takze pro drzeni na vic jak 10 let to neni moc vhodne.
Navic, jak uz jsem zde nedavno na tema ADR fee reagoval: emitujici banky ziji nejen z poplatku ADR fee (fixne urceny za 1ks ADR u kazde vyplaty dividendy, s rustem divi pak zpravidla roste), ale take z menoveho spreadu konverze meny dividendy do USD (u NGG tedy ze spreadu, jaky pouzije pro konverzi GBP do USD). Zde si dokaze banka namastit kapsy klidne o dalsich 3-5% (zadarmo tu menovou konverzi delat nebude, v tomto banka emitujici ADR funguje podobne jako bankovni smenarna s podobnymi spready).
Tedy ADR fakt pro delsi drzeni jedine na tituly, kde dividenda neni konvertovana, tj. je v USD uz od podkladove akcie (jako u Shell, HSBC...). I zde ale neni garance, ze podkladovou menu dana firma nezmeni (tak jako nedavno ji zmenil Vodafone z GBP na EUR), nebo ze banka tato ADR emitujici poplatek nezavede (BP ma divi v USD, presto ADR poplatek existuje)
Alvarez
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 19:55

tome, pokud ti nevadi dividenda vyplacena v GBP a chces se vyhnout poplatku za nakup na londynske burze, je tu moznost nakoupit v Nemecku na frankfurtske burze, kde mam u LYNX poplatek 6 EUR, a pri nakupu za 1000 EUR to dela pouhych jednorazovych 0.6% a pak uz nic, jako v pripade kazdorocnich poplatku za ADR.
tom brava
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 20:22

Alvarez: ja mam 2EUR/nakup na XETRA DG, jak rikam kupuju nekolikanasobne redene treba po 5tisKc za pokyn, proto preference USA/ADR 0,5EUR/obchod u DG
Minarjo: a jsme oklikou opet u nekonecnych polemik z jara 2018 co v praxi znamena teoret. efekt snehova koule s mensimi ci vetsimi prirustky (a to hodne zalezi na startovacim yeldu)...proto ja hovorim o ohranicenem horizontu investice u akcie 5(min.)-10let (max.)
Jsem spis realista (pres ruzne propocty slozeneho uroku apod.) a je treba spise planovat na 5/max.10 let pro pripadny exit z akcii oproti nazoru drzet "navzdy a do smrti" apod., protoze se s pravdepodobnosti jistoty mohou zmenit podminky na trhu napr. inflace radikalne uleti k 5% a akcie vykonnostne propadaji/vynosnost divky klesa resp. nereaguje absolutne pruzne a pak je rozumne prejit na jine instrumenty TV/dluhopisy, ktere reaguji na zvysenou zus/inflaci temer okamzite. A to jeste nezminuju scenar zvysene dane z prijmu na kap. prijmy, o ktere se v Cesku uvazuje...to klidne muze vymazat 10-20% divky, a pak vzhledem k riziku aktiva nestoji za to podstupovat risk.
No a v praxi se kazdemu stane ze 10-30% pozic se uz pri nakupu nepovede (nespravne ohodnocena firma) nebo se pozdeji za X let pokazi a je treba se jich driv nebo pozdeji ikdyz po zrale uvaze ale nekompromisne zbavit a nahradit je jinymi kravami na mliko, takze i proto vyrazy "navzdy a do smrti" u akcii jsou nesmysl....

Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 21:15

Uznavam Minarjovy argumenty :) NGG jsem nakupoval na NYSE v dobe me mladicke nerozvanosti, dnes uz bych koupil na XETRA. Ovsem nechce se mi drzet dve ruzne pozice stejne akcie, takze to asi ozelim.

tom brava
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 21:26

Pouze jeden argument by me zlomil pro pref. akcie v EUR nez USD, pokud mam na vyber z obou moznosti - kdyby se potvrdilo, o cem se tak ruzne dost spekuluje, ze kolisavost CZK vuci EUR je prokazatelne a vyznamne mensi nez vuci USD - jeste jsem na toto tema nic nestudoval, ale uz jsem nekolikrat v posl. dobe slysel, ze podil euroizace ceske ekonomiky prubezne roste a s tim i spjatost paru EUR-CZK, ale meli jsme tu 3 roky kurz. fixace a to narusilo veskere delsi casove rady ....

kraken
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 22:02

je otazka , zda NGG na XETRA jeste je
tom brava
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 22:09

jo vlastne uz neni, tak pak vychazi u DG London 4EUR/obchod vs. USD-ADR 0,5EUR/obchod, a favorit je u mne jasny...

Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-12-2018 v 22:31

To bych byl zase u problemu, ze nechci, aby se mi na uctu u Lynxu hromadily meny ze vsech koutu sveta a na Degiro je zase fixni poplatek za rok/burzu. Takze kazdy at zvazi vyhody a nevyhody.

Stran:  1  ..  138    140    142  ..  167