Diskusní fórum akcie a burza Naposled aktivní: 7-9-2018 v 11:27
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
 Stran:  1  ..  98    100    102
Autor: Předmět: Otázky a odpovědi
minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 27-8-2018 v 07:15

Citace: Původně zaslal: mar.hladik  
Zdravím, měl bych pár dotazů na Revolut, který jsem si nedávno zřídil:
Mám standardní účet, dobíjel jsem czk kartou a aktivované mám tři separátní účty - czk, euro a USD.

Ahoj,
nejprve bych tě rád informoval, že toto fórum je zaměřeno spíš na dlouhodobé (akciové) investice, o platebním styku toho zde moc nepíšeme. Přímo Revolut má obšírné téma na tomto fóru, tedy doporučuji ti další dotazy pokládat tam
Nyní k věci:
Revolut používám cca 2 měsíce hlavně kvůli v podstatě nulovému spreadu při platbách v zahraničí (v době otevření forex trhů, tedy všední dny), a taky kvůli všem mezinárodním platbám zdarma. Tvé dotazy nicméně nesouvisí ani tak s Revolut, jako s principem mezinárodních plateb. Z tvých dotazů mám podezření, že jsi asi nikdy ani z české banky (je jedno jaké) žádnou mezinárodní platbu nezadával, jinak by ses neptal, co je Reference number (které je normálně ve formulářích všech mezinárodních plateb), nebo se mýlím? Nevadí, vše je jednou poprvé :).
Je třeba rozlišovat dva základní typy mezinárodních plateb: SEPA/Europlatba a jiná mezinárodní platba. SEPA jde zadat pouze v měně EUR a pouze ve státech Evropského hospodářského prostoru. Taková platba je levnější i rychlejší (jde přes Evropskou centrální banku, u příjemce může být klidně už druhý den). Pro zadání této platby je třeba znát mezinárodní formát čísla bankovního účtu (IBAN) a směrový kód banky (označovaný BIC či Swift), řada bank (a jejich formulářů) navíc i u SEPA chce i jméno a adresu majitele cílového účtu (přestože standard SEPA to nepožaduje). Poplatky u SEPA jsou vždy typu SHA (shared, každý hradí poplatky své bance dle jejího ceníku).
Ostatní platby (zejména v jiných měnách a mimo EHP) jsou pomalejší a dražší, hlavně díky systému korespondenčních bank (Swift protokol). U těchto plateb už je jméno a adresa majitele cílového účtu povinná, navíc místo IBAN lze použít jiné formy zápisu účtu (např. v USA IBAN nepoužívají, tam je to číslo účtu a ABA kód). Poplatky u Swift plateb mohou být typu BEN (vše hradí příjemce), SHA jako u SEPA nebo OUR (vše hradí odesílatel).
Tedy zpět k dotazům: z výše uvedeného vyplývá, že platbu v euro do země EHP i Revolut vždy zašle jako SEPA (to i při zasílání píše), ostatní (třeba v CZK na český účet) jako Swift. Tím že Revolut slibuje opravdu bezplatné převody, zasílá i Swift platby s poplatkem OUR, tedy příjemce nic neplatí, náklady jsou na straně Revolutu (tobě je neúčtuje).
V praxi pak třeba CZK platba zaslaná z Revolut (tedy z Británie) dorazí na český účet jako tuzemská platba z korespondenční banky systému SWIFT (bývá to buď z KB nebo z ČS), tedy ty nic neplatíš, tváří se to jako tuzemská příchozí platba.
Reference number je nepovinný řetězec a má u zahraničních plateb význam dalo by se říct něco jako variabilní symbol a zpráva pro příjemce v jednom. Tím že u zahraničních plateb nelze zadat variabilní symbol (to je české specifikum, v řadě zemí neexistuje), tak právě Reference number je jiná forma předání identifikace příjemci (nemusí jít jen o čísla, povolená jsou i písmena a jiné znaky). Pokud použiji výše popsaný příklad se zasláním CZK do ČR, pak Reference number se zobrazí ve Zprávě pro příjemce, a to hned za jménem majitele účtu, které jsi v Revolut zadal.
Pro měnu EUR máš možnost v Revolut si nechat vytvořit vlastní číslo účtu (vlastní IBAN), u jiných měn jako CZK či USD je to jen sběrný účet na jméno Revolut (identifikace, když bys tam něco posílal, je právě přes Reference number). Ale Revolut časem plánuje možnosti vlastního IBAN i pro CZK či USD (nyní jde jen pro EUR a GBP). Když bys měl v EUR vlastní IBAN, pak taková SEPA platba by dorazila příjemci z tvého jména (ne ze jména Revolut) a Reference number by bylo plně předáno, jako když SEPA zadáváš třeba z české banky.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
mar.hladik
Member

Nálada:

[*] Zasláno 27-8-2018 v 08:57

OK, minarjo velmi fundovaně vysvětleno, dík. Ano, pokud jde o mezinárodní platby, tak zatím jsem platil výhradně kartou-nákupy v eshopech, takže konkrétní položky ve formulářích pro zahraniční platby neznám. Píšeš, že reference number je nepovinný řetězec, ale dle toho co jsem se jinde dočetl předpokládám, že jej Revolut používá jako mé identifikační číslo na sběrném účtu, aby spároval došlou platbu s mým účtem u něj (použití tedy pro swift platby v USD, CZK apod.). Používá se tedy pouze pro příchozí platby na Revolut, aby Revolut spároval došlou platbu s mým účtem?
V nastavení Revolutu jsem rozklikl můj CZK a USD účet, je tam položka "Dont forget to enter this reference" s osmimístným kódem. To je to reference number? U CZK a USD účtu mám toto číslo a u Euro účtu je přímo mé jméno. Pro Euro/SEPA platby mám IBAN i BIC, takže reference number se nepoužívá.
minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 27-8-2018 v 17:02

Jo aha, ty myslíš Reference number při posílání peněz DO Revolutu, ne Z Revolutu (já psal o platbách z Revolutu, ty jsou zdarma a tam je Reference number nepovinné, když ho příjemce nepotřebuje). V tom případě platí co jsem psal: u měny EUR si můžeš založit v Revolut vlastní IBAN (pak Reference number není pro příchozí platbu třeba), nebo mít centrální IBAN, který patří přímo Revolutu (pak jde o sběrný účet a Reference number určuje, aby to Revolut připsal tobě, u CZK či USD posílaných do Revolut povinné). Ale proboha kdo by draze posílal DO Revolutu peníze převodem? To by tě u tuzemské banky stálo nemálo peněz (SEPA v EUR ještě jde, ale Swift platba v jiné měně stojí dost). Revolut je vždy výhodnější "nabít" platební kartou do CZK měny a až v Revolut udělat případnou konverzi do jiné měny a poslat to dál kam potřebuješ (nebo pro platby kartou Revolut v cizině ani nemusíš konverzi dělat, když by zůstatek v dané měně nestačil, provede to automaticky konverzi z tvé domácí CZK).
mar.hladik
Member

Nálada:

[*] Zasláno 27-8-2018 v 17:32

Dík, to mi stačí. První nabití jsem dělal kartou v CZK a další budu též tak dělat vzhledem k tomu, že je to zdarma.
minarjo
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 27-8-2018 v 23:25

Doplním již jen to, že Revolut pro CZK slibuje lokální účet (pak by platba za dobití převodem byla do nějaké české banky, ne tedy mezinárodní). Do té doby je to trochu komplikace, i s těmi sběrnými účty pro vklady v CZK, USD... I zde Revolut slibuje umožnit vytvořit účet (IBAN) lokální na jméno majitele, snad to taky brzy splní :).
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 29-8-2018 v 09:56

Budějovický Budvar nepatří do koncernu AB InBev, že?

Pražský Staropramen a plzeňský Prazdroj patří do koncernu AB InBev, že?

Jaké jiné české, moravské a slovenské pivovary patří do koncernu AB InBev?

Akcie AB InBev je trochu předražená dnes:
Trailing P/E 24.50
Forward P/E 18.63
PEG Ratio (5 yr expected) 1.89
Price/Sales 3.40
Price/Book 2.80
Forward Annual Dividend Yield 5.05%
Trailing Annual Dividend Yield 2.53%
https://finance.yahoo.com/quote/BUD/key-statistics?p=BUD

Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
michal.holik
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 29-8-2018 v 10:23

Citace: Původně zaslal: Ladislav  

Trailing P/E 24.50
Forward P/E 1 18.63
Price/Sales 3.40
Price/Book 2.80

Mám takové tušení, že při spojení AB Inbev a Sabmiller bylo potřeba z důvodu regulátorů prodat Plzeň a tuším, že Plzeň teď spadá pod Asahi (Jakopnsko)

<<< DIVIDENDOVÉ PORTFOLIO USA /// YOC celého ptf = 3,81 % /// 1y DGR celého ptf = 6,42 % >>>
Energy ________________ XOM
Industrials ___________ EMR, HON
CyclicalConsGoods _____ MCD, HD
NonCyclicalConsGoods __ PEP, PG
Tobacco _______________ MO, PM, VGR
Financials ____________ MA
BDCs __________________ MAIN, ARCC
mREITs ________________ NRZ, ARI
Healthcare ____________ JNJ, PFE, ABBV, UNH
Technology ____________ CSCO, MSFT
Communications ________ T, VZ
Utilities _____________ DUK, D, NEE
eREITs ________________ O, WPC, STOR, NNN, OHI, VTR

TOP 8 největších pozic: PEP, MO, JNJ, T, NEE, O, MA, MSFT

spekulace: Micron Technology

<<< DIVIDENDOVÉ PORTFOLIO EVROPA /// YOC celého ptf = 3,9 % /// 1y DGR celého ptf = X,XX % >>>
Unilever, British American Tobacco, Royal Dutch Shell
Honz4
Member

Nálada:

[*] Zasláno 29-8-2018 v 10:48

Citace: Původně zaslal: michal.holik  
Citace: Původně zaslal: Ladislav  

Trailing P/E 24.50
Forward P/E 1 18.63
Price/Sales 3.40
Price/Book 2.80

Mám takové tušení, že při spojení AB Inbev a Sabmiller bylo potřeba z důvodu regulátorů prodat Plzeň a tuším, že Plzeň teď spadá pod Asahi (Jakopnsko)

Zkoumal jsem to, když jsem chtěl investovat do nějakého pivovaru. Nakonec jsem si vybral Molson Coors - tomu patří u nás Staropramen. Přisel mi lacinější než AB InBev. Plzeňský prazdroj a s ním tedy i Gambrinus, Kozel a Radegast by měly být japonského Asahi. Budějovický Budvar je doufám pořád ještě nás všech Čechů.

A největší pivovarnická skupina světa u nás tedy vlastní jen budějovický pivovar Samson? Ptám se: "A není to málo, Antone Pavloviči?"
Vitusus
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 29-8-2018 v 12:04

Budějovický Budvar je pokud vím státní podnik.

Moje portfolio:

PG - 25 ks @ 61.30 $_________UTX - 15 ks @ 102.50 $_________VZ - 31 ks @ 47.50 $
JNJ - 25 ks @ 58.80 $_________T - 40 ks @ 38.09 $_________IBM - 11 ks @ 131.00 $
MCD - 16 ks @ 95.00 $_________SO - 31 ks @ 49.18 $
WMT - 20 ks @ 72.96 $_________JPM - 26 ks @ 59.00 $
BBL - 41 ks @ 36.60 $_________OHI - 45 ks @ 34.00 $
CVX - 16 ks @ 93.80 $_________O - 26 ks @ 57.50 $
CSCO - 48 ks @ 31.25 $_________PPL - 54 ks @ 27.75 $
Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 30-8-2018 v 20:18

Citace: Původně zaslal: Honz4  
Díky za informace, pane ponorko. Jelikož ale některé otázky zůstávají stále nezodpovězeny, tak jsem se rozhodl, že půjdu do neprobádaných vod, tam kam lidská noha zatím ještě nevkročila a vyzkouším vše in natura.

Pak samozřejmě podám detailní hlášení, jestli už tou dobou nebudu na Bahamách :)

Už je čas na hlášení (nejsi-li na Bahamách):cool:
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 3-9-2018 v 18:33

Taky vás to moc mrzí, že jste koupili lichý počet akcií a nekončí počet pětkou?
Mne to mrzí moc, že mám 729 akcie Banco Bilbao, 129 x JNJ, 131 x PG, 109 x UTX.
Ale snad budu moci prodat za několik let s výdělkem akcie Barclays a za získané peníze u každé liché akcie přikoupit za 1.000 euro zase lichý počet akcií, aby vznikl pak všude sudý počet akcií.
Bohužel mi poslaly snad všechny 4 moje firmy ze Španělska akcie namísto dividend a tak mi vytvořily ony samy nebo ještě v budoucnu vytvoří lichý počet akcií.

Septimius
Junior Member
**

Nálada:

[*] Zasláno 17-9-2018 v 07:56

Vie mi prosim niekto povedat, ci akcia SNY (Sanofi)na NYSE u FIO je ADR alebo "normalna" akcia?
Dakujem za pomoc.
Alvarez
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-9-2018 v 08:27

Citace: Původně zaslal: Septimius  
Vie mi prosim niekto povedat, ci akcia SNY (Sanofi)na NYSE u FIO je ADR alebo "normalna" akcia?
Dakujem za pomoc.

https://www.marketwatch.com/investing/stock/sny
Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-9-2018 v 11:50

Akcie Sanofi na NYSE je ADR

Mé dividendové portfolio:

Cyklická spotřeba: BMW, Daimler
Necyklická spotřeba: Altria, Anheuser-Buds Inbev, Kraft Heinz Company, General Mills, The Procter & Gamble Company, British American Tobacco
Technologie: International Business Machines, CISCO
Telekomunikace: AT&T, Telefonica SA
Finančnictví: Royal Bank of Canada, Munich RE, Banco Bilbao
Nemovitostní fondy: Omega Healthcare Investors
Průmyslové zboží: Eaton Corporation, General Electrics
Materiály: Royal Dutch Shell, Buckey Partners, Rio Tinto, BHP Billiton
Farmacie: AbbVie, Pfizer, Bayer AG
Utility: Huaneng National Power, National Grid, Iberdrola, SABESP
Služby: Game Stop, L Brands, WPP

Mé spekulace:

DXC Technology, Micron Technology
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 5-10-2018 v 17:06

Jaka pracka je normalni - asi na 7 kilo pradla, ze :question:
Neni 6 kilo prilis maly prostor?
Muze se koupit beze strachu pracka za 300-350 euro = 8.000-9.000 korun od firmy Gorenje, Siemens, Amica, Beko?
Recenze na Amazon.de vidi smejdy vsude, spatne fungovani a brzy kaput at uz je to pracka Siemens, Gorenje ("Jugoslavie"), Amica (Polsko) nebo Beko (Nemecko-Turecko).
Tak nevim, jakou pracku za 300-350 euro koupit a zda v kramu nebo pres Amazon. Kram chce za dopravu 30 euro, Amazon doda do domu zadarmo.
Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 5-10-2018 v 19:10

Pracka? Tim je myslena citove zabarvena varianta slova "ruka"? To vubec nedava smysl, nikdo neudrzi v pracce 7 kilo pradla... Ladislave, staci dve pracky, co mas od narozeni, nekupuj nove, jak by ti je primontovali? :lol:

Necyklická spotřeba: Altria, Anheuser-Buds Inbev, Kraft Heinz Company, General Mills, The Procter & Gamble Company, British American Tobacco

Mé spekulace:

Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 5-10-2018 v 19:51

Tak se vykaslu na Amazon a koupim pracku nezname znacky OK. vyrobenou v Nemecku jen pro ochod Saturn a Mediamarkt. Za 249,- euro.
Na 7 kilo pradla. Jsem informovan, ze 6 kg pradlo je maly prostor pro 4-clenou rodinu. 4-clena rodina pry potrebuje pracku na alespon 7 kg pradla.
Doprava do domu by mne stala od nich 40 euro. Jenze ja to mam do kramu Saturn jen kilometr a to stoji taxi snad mene nez 10 euro. Tedy bych musel stat pred obchodem s prackou a cekat na nejake kombi taxi. Snad mi vynesou 60-kilovou pracku pred obchod na chodnik nebo mi pujci vozik na 5 minut.
Ta pracka OK. OWM 17412 A3 ma dobre recenze, ale na Amazonu neni. A v pripade poruchy to mam do kramu Saturn jen kilometr daleko.
https://www.mediamarkt.de/de/product/_ok-owm-17412-a3-186792...

OK-OWM-17412-A3-Waschmaschine-7-kg.png - 97kB OK. pracka za 249 euro
Vosa88
Junior Member
**

Nálada:

[*] Zasláno 8-10-2018 v 10:52

To bude taxikar koukat, az bude Ladislav nastupovat do auta spolu s prackou a rudlem :lol::lol::lol:

Portfolio : AT&T, BMW, CISCO, Microsoft, Royal Dutch Shell B, McDonalds, Moneta, Sotherly Hotels, Manhattan Bridge Capital, New Residential Investment, Facebook, Pepsi Co., Vodafone
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 8-10-2018 v 17:48

Bohuzel, ja si dovolim jednou v roce na vanoce zaplatit za 1 km dopravu a zapojeni pracky v bytu 40 euro nejakemu zamestnanci z obchodu Saturn. Snad tento tyden.
Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-10-2018 v 18:53

Mohli bychom na Vanoce zajet za panem domacim na odborny akciovy seminar a pracku mu z obchodu prepravit a zapojit. To by byl sraz!!
Kamarád
Junior Member
**

Nálada:

[*] Zasláno 8-10-2018 v 19:17

Ahoj lidi, koukal se nekdo z vas na Danske Bank? 40 % pokles kvuli https://www.kurzy.cz/zpravy/469034-skandal-udelal-z-danske-l... . Dividendova politika dle jejich stranek se ridi payoutem 45-55%. CEO povidala, ze nechce tuto politiku i pres problemy menit, no yeld byl vytazen poklesem akcii na 5,9%.
Historie divi nic moc (od 2008 do 2013 spis uplne nic).
No jsem zvedav na vase nazory...

-————————————————————
PTF: ADES, AT&T, Banco Santander, Bank of Nova Scotia, China Mobile, Companhia Enérgetica de Minas Gerais, SABESP, Eaton Corp., Iberdrola, L-Brands, PPL Corp., P&G.

Spekulace: Huami Corp.
Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-10-2018 v 20:27

Dnes mi Degiro az do vecera ukazovalo u spolecnosti Iberdrola rust +5 %. Tak jsem se radoval, jenze kdyz jsem zapnul Lynx, tak tam zadny rust nebyl videt. Prisuzoval jsem to zpozdenym datum (ta data), ale nakonec ten rust zmizel i z Degiro a jsem porad stejne chudy :(:lol:

Mé spekulace:

Jurkylius
Junior Member
**

Nálada:

[*] Zasláno 12-10-2018 v 20:30

Zdravim. Nedavno som cital na fore ze mate alerty na konkretne akcie ked dosiahnu pozadovanu hodnotu. Kde to najde? Ktora stranka?

--------------------------------------
AT&T, OMI, AMAT, BMW
Cyberguy
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-10-2018 v 20:50

Ja to mam nastavene ve FIO (e-broker)

Uvažujete o založení účtu u Lynx? Nabízím $50 bonus na poplatky za obchody. Pište do soukromých zpráv.
Vit
Junior Member
**

Nálada:

[*] Zasláno 20-10-2018 v 10:39

Je zde na foru osoba ktera pouziva e-brokera a ma i zalozen bezny ucet v cizich menach u Fio.
chtel bych pripsane dividendy presouvat na Lynx a chci se vyhnout koverzi USD => CZK odeslat na Lynx a dalsi konverze CZK => USD
ale u LYNX mam nastaveno menu CZK, budu potom muset zmenit v nastaveni menu nebo muzu na LYNX posilat USD?
 Stran:  1  ..  98    100    102