Diskusní fórum akcie a burza
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
 Stran:  1  ..  97    99
Autor: Předmět: Otázky a odpovědi
Alvarez
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-8-2018 v 21:12

Lado, v anglictine se opravdu u vetsiny podstatnych jmen (nouns) nerozlisuje mezi tim, zda-li se jedna o muze ci zenu. At uz napriklad v tebou uvedenem prikladu "investor", kterym muzou byt opravdu a zcela korektne chapany osoby obeho pohlavi, ale napriklad i teacher coby ucitel nebo ucitelka a v podstate vetsina nouns krome "vyjimek" typu actor/actress, hero/heroine a dalsi.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
CUTTY
Member

Nálada:

[*] Zasláno 9-8-2018 v 01:57

Citace: Původně zaslal: viky  
Ok, a kolik to umožnění zapůjčení akcií cca. vynáší, kolik % ročně ?
Jaká jsou rizika ? Co dividendy, přijdou normálně nebo v nějakém jiném režimu ?

1. To bude individuálne, výška úroku sa môže denne meniť, úrok označovaný ako short rate má tendenciu silne rásť v období, keď je silný záujem investorov o predaj na krátko (short selling) týchto akcií. Ak sú Tvoje akcie vypožičané, získaš polovicu z tohto úroku. Druhú polovicu získa broker na riadenie a administráciu tohto programu.

2. Čo sa týka rizík, tak okrem straty hlasovacieho práva spojeného s akciami by to údajne malo byť v pohode. Ten, kto si akcie požičiava, tak musí na účet zložiť 102 % z aktuálnej uzatváracej ceny akcie za daný deň. Napr. ak je uzatváracia cena 100 USD, tak na účet musí zložiť 102 USD. Ak by bol nejaký problém na strane toho kto si akcie požičal, tak by si dostal tých 102 % z aktuálnej uzatváracej ceny akcie za daný deň a akcie by si si za túto hotovosť mohol opäť nakúpiť. Ak by bol problém na strane LYNX, tak sa na Teba vzťahuje ochrana poistného plnenia.

3. Počas doby zapožičania akcií niekomu obdržíš dividendu, ktorá sa už ale za dividendu považovať nebude, pôjde o príjem z kapitálového majetku. Či obdržíš túto „dividendu“ (príjem z kapitálového majetku) v brutto (nezdanenú) alebo v netto (zdanenú)? Ponorka CUTTY pokračuje v pátraní.

Citace: Původně zaslal: Alvarez  
Da se ten program pak zase v pohode vypnout s tim, ze se muj ucet vrati k predchozimu nastaveni jake mam v danou chvili?

Aktivácia ako i deaktivácia SYEP je možná.

Citace: Původně zaslal: Honz4  
Vlastnit Teslu, tak by se to asi vyplatilo víc, ale tu si může Elon nechat. Teoreticky ale jestli pojedou trhy zase jednou na rekordy, tak by mohlo shortovat více traderů a mohlo by z toho kápnout i víc.

Elon Musk v utorok prehlásil, že plánuje stiahnutie firmy Tesla z burzy za 420 USD za akciu. Na tejto cene by valuácia Tesly dosahovala 72 mld. USD. Fluktuácia ceny akcií a verejné obchodovanie prostredníctvom shortovania sú jedny z hlavných dôvodov, prečo chce Musk Teslu stiahnuť z burzy. Ako náhradu pre investorov chce vytvoriť špeciálny investičný fond. Neuveriteľné, iné podniky by pri tej dlhovej guli boli už dávno zbankrotované, ale Tesla ešte stále dýcha!
viky
Member

Nálada:

[*] Zasláno 9-8-2018 v 09:13

Citace: Původně zaslal: CUTTY  

2. Čo sa týka rizík, tak okrem straty hlasovacieho práva spojeného s akciami by to údajne malo byť v pohode. Ten, kto si akcie požičiava, tak musí na účet zložiť 102 % z aktuálnej uzatváracej ceny akcie za daný deň. Napr. ak je uzatváracia cena 100 USD, tak na účet musí zložiť 102 USD. Ak by bol nejaký problém na strane toho kto si akcie požičal, tak by si dostal tých 102 % z aktuálnej uzatváracej ceny akcie za daný deň a akcie by si si za túto hotovosť mohol opäť nakúpiť. Ak by bol problém na strane LYNX, tak sa na Teba vzťahuje ochrana poistného plnenia.

Zde vidím jisté malé riziko, například na centovkách či bio tech akciích. Cena může otevřít druhý den s několikanásobným gapem, pak sice mám těch svých 102%, ale zisk mi uteče. Shortař sice dluží, ale broker částku musí nejdřív vymoct, což se ale nemusí někdy povést. Kdo ponese ztrátu, broker ?
VSbrok
Senior Member

Nálada: radsi se neptejte

[*] Zasláno 10-8-2018 v 09:48

Citace: Původně zaslal: CUTTY  
3. Počas doby zapožičania akcií niekomu obdržíš dividendu, ktorá sa už ale za dividendu považovať nebude, pôjde o príjem z kapitálového majetku. Či obdržíš túto „dividendu“ (príjem z kapitálového majetku) v brutto (nezdanenú) alebo v netto (zdanenú)? Ponorka CUTTY pokračuje v pátraní.

Tohle by snad být problém neměl být, ne? Divi = kapitálový příjem, takže je to furt stále daněno 15% úplně stejně...

Problém vidím stejný jako viki, když by o to shortař přišel, tak je sice hezký, že máte prachy, ale nemáte akcie a druhý den může cena otevřít úplně někde jinde a ani těch 102% na zpětný nákup nemusí stačit :no:

Ale jako doplňkový příjem možná asi dobrý... noooo moooožná zkusím až se dohrabu, tedy spíš přesáhnu požadovaný limit.

Fio: CEZ / Moneta / PMCR
Lynx: MO,PEP,VGR / ABBV,JNJ,PFE,OMI / ARCC,GAIN,MAIN,ORI / O,OHI,MPW,NNN,STAG / CSCO,QCOM / T,VZ / D,NGG,SO

Povinná četba: www.investicnigramotnost.cz
CUTTY
Member

Nálada:

[*] Zasláno 11-8-2018 v 21:47

To VSbrok,

v podstate máš pravdu, záleží podľa toho kde máš daňový domicil, aká je daň z dividendy a aká z príjmu kapitálového majetku a prípadných zmien v zákone o daňových sadzbách. Teraz ide v podstate len o to, či „dividenda“ (príjem z kapitálového majetku) bude zdaňovaná 2krát, raz ako dividenda (daň v štáte, z ktorého pochádza) a druhýkrát ako príjem z kapitálového majetku (daň v štáte, v ktorom máš ako klient domicil), alebo len raz. Či obdržíš túto „dividendu“ (príjem z kapitálového majetku) v brutto (nezdanenú) alebo v netto (zdanenú).
ferovyobchodnik
Newbie
*

[*] Zasláno 16-8-2018 v 10:57

Dobrý den,
přemýšlím nad změnou svého brokera (XTB, FIO) - obchoduji CFD USA akcie a to jak spekulativně (dividenda – důležité proto zda a jak vypořádají, výsledky), tak pozičně (swing). Částečně také obchoduji Forex – EUR/USD. Budu rád za rady/doporučení, přes koho obchodujete.
Potřeboval bych, aby nabízel co nejvíc CFD akcie USA. Je pro mě nutnost obchodovat mimo standardní hodiny (after hours, pre market). Samozřejmě, aby byl přijatelný poplatek za otevření a uzavření pozice (většinou v objemu cca 10tis USD a několik stovek až tisíc KS), i poplatek za držení přes noc (swap…;), a to jak na short tak na long. Také je důležité, jak velkou páku teď nabízí, případně zda se u nich člověk může kvalifikovat jako „profi“ obchodník.
Díky moc, FO
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 16-8-2018 v 16:56

Teď jsem zjistil, že moje domácí burza ve Frankfurtu se přestěhovala záhadně do New Yorku. To by mne tedy zajímalo, jak to bude s prodejem, když akcie jsou nakoupeny v eurech ve Frankfurtu. Nákup mi je jasný u amerických akcií, protože ten už bude možný pouze na NYSE za dolary, ale ten prodej se bude konat s poplatkem za dolary nebo za eura? Kde jsou ty akcie vůbec uloženy, když s nimi mohou manipulovat na jiných trzích? Úložiště bylo naposledy u Commerzbank ve Frankfurtu, ale jak se to záhadně převeksluje na NYSE a do které banky? Jak tohle může vůbec ČNB povolit, že mi prostě nařídí konverzi do jiné měny, než jsem původně investoval, kvůli očekávání vstupu ČR do eurozóny. Pokud bych si mohl vybírat burzu na prodej nebo nákup na jakékoliv burze za jakoukoliv měnu, tak bych s tím problém neměl. Evropské burzy a americká burza mají přece jiná pravidla, takže tohle je pro mne dosti nepochopitelné.

Tak mě to ještě pustí, ale kdo chce nakoupit akcie, které ještě nemá, tak má zřejmě smůlu.
Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 16-8-2018 v 17:49

Stando, řešení je Patria=>Lynx
Alvarez
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 16-8-2018 v 18:23

Naprostej souhlas s Pavlem. Nez vecne lamentovat nad brokerem, u ktereho jsi jiz dlouhodobe nespokojeny, je lepsi presunout portfolio jinam, kde se k tobe chovaji jako ke klientovi, ktereho si vazi. A musim uznat, ze pristup LYNXu me vzdycky nadchne, bleskove odpovedi, velice vstricny pristup a poplatky v porovnani s vetsinou konkurence nadstandardni.

Navic Stando, ac mas zalostne malou diverzifikaci a to jiste moc dobre vis, tak v tomto pripade je to vlastne velikanska vyhoda, protoze mas jen dve spolecnosti a presun portfolia jinam, treba zrovna k LYNX te neprijde na moc penez a zadne velke poplatky. Urcite ta zmena brokera stoji za zvazeni.

Osobne mam dva brokery, ale co mi minuly rok dosla trpelivost s FIO a jejich neschopnosti pripisovat dividendy spravne, zejmena v pripade Scrip programu, tak jsem vetsinu zahranicniho portfolia jiz presunul k LYNX, kde dneska drzim naprostou vetsinu spolecnosti a jsem nadmiru spokojen. A dneska jsem se konecne dokopal a prodal i zbytek zahranicnich titulu (ktere, jiz prosly danovym testem) a po prevodu penez je opetovne nakoupim take u LYNX. Jednak se mi zjednodussi reinvestovani dividend, jelikoz budu mit veskerou obdrzenou hotovost na jednom miste, a za druhe budu mit jistotu, ze vse probiha presne tak jak ma a jak si predstavuji.

U FIO uz mi zustaly jen ceske tituly a i kdyz jsem se tomu dost dlouho branil a zdrahal, a odrazoval tady od toho i uzivatele Leni - kteremu se timto omlouvam, tak az bude CEZ nad moji nakupkou, tak ho asi strelim a na LYNXu nakoupim za hotovost jine blue chips tituly se stejnym a nebo jeste vyssim dividend yieldem ... V ceske spolecnosti tak nejak ztracim viru a radeji budu mit penize zainvestovane jinde a verim, ze lepe. Takze az CEZ zase prehoupne moji nakupku, a ze uz nad ni v posledni dobe byl nekolikrat, tak leti z baraku a koupim radeji solidnejsi spolecnosti s jistejsi a stabilnejsi politikou a potencialem k rustu dividend.

Toz tak.
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 16-8-2018 v 19:20

Chlapi díky, asi tam nejprve zaparkuji Citigroup, a pak se uvidí. Všechno to bohužel stojí další nesmyslné peníze, které jdou bohužel na vrub klientovi - tedy mně. Já úplně žasnu, že si dovolí okrádat klienty na tak malém pískovišti? Já jsem doposud nediverzifikoval kvůli nestabilitě brokerů na českém trhu, ale v blízké budoucnosti by se mi to mohlo náramně vymstít. Projde mi časový test z letošního posledního nákupu, a pak v roce 2021 - 2022 to konečně rozhodím. Dokud poroste US REPO sazba, tak si myslím, že se nemusím vůbec znekliďňovat, ale po roce 2020, kdy dosáhne možná ke 4%, tak začnu být velice ostražitý. PTF by mohlo do té doby vzrůst o 50%, což vidím jako reálné k výrazné fundamentální podhodnocenosti obou titulů.
Alvarez
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 16-8-2018 v 19:40

Stando, urcite do toho jdi a ver mi, ze neprohloupis. A byt na tvem miste, s mymi zkusenostmi s vicero brokery - kdy FIO je v ramci poplatku porad daleko lepsi nez Patria, tak bych rovnou presunul obe tve spolecnosti naraz ... preci jen tim minimalizujes naklady spojene s presunem obou spolecnosti, nebo nakladu spojenych s prodej/prevod/nakup.

Asi bych na tvem miste dokonce zvazil, zda-li presunout portfolio v ramci titulu zakoupenych na EU trzich (pravdepodobne XETRA), pokud to LYNX umoznuje (mit Citigroup a Bank of America zakoupene na XETRA) a nebo jejich prodej a opetovny nakup na domaci NYSE burze, kde budes mit mensi poplatky za dalsi prikupy a vetsi prehled o spravne obdrzenych dividendach v USD nez nejakych moznych prevodech USD->EUR (nevim jak to ma Patria, ale FIO vyplaci dividendy u US, UK spolecnosti zakoupenych v kotaci na evropskych burzach dividendy v EUR, coz me osobne ne uplne tesilo, protoze ty kurzy muzou pouzivat vselijake). Od te doby, co jsem presunul napr. AT&T a nebo HSBC, a opetovne je nakoupil na jejich domacich burzach, tak presne vim, kolik dostanu pripsano na ucet a jsem nadmiru spokojen.

Kazdopadne, jdi do toho a utec od nekud, kde nejsi spokojeny ... od toho mame konkurenci, aby se broker mohl chytit za nos, ze neco neni v poradku a mozna se zamyslel nad tim, ze neco dela spatne a skoncil tak pripadne v propadlisti dejin!
Ondřej
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 16-8-2018 v 21:19

Já měl za to, že Standa je u Patrie kvůli nějaké loajalitě či nevím čemu. Přiznám, že jsem nečetl všechny příspěvky zpětně, ale chceš li to přesunout, prodej a domluv se s někým kdo má účet u Lynx, nakoupíš to zpět defacto zdarma díky 50$ na poplatky, stačí aby tě někdo doporučil. Takže přesun portfolia tě bude stát pouze poplatky za prodej u Patrie.

Ministerstvo zdravotnictví varuje!!! Na investování může vzniknout závislost!!!
Spolumajitel:
Banco Santander; Royal Dutch Shell; AT&T; Veolia Environnement; Omega Healthcare Investors; Altria Group Inc;PepsiCo;Johnson&Johnson;Southern Co;Pfizer;Realty Income;Target;Dominion Energy;Cisco;Cardinal Health;

https://www.investicnigramotnost.cz ; https://www.facebook.com/investicnigramotnost/
Mr.Štěpka
Junior Member
**

[*] Zasláno 16-8-2018 v 21:25

Převod (nejen) zahraničních ISINů od Patrie je nepříjemná věc:
- Za přesun ISINu si účtují 0,5% (min. 1 000, max. 10 000 CZK).
- Pokud se titul prodá, potom min. 16,90€/14,90$ dle burzy (u většího objemu více). Dále je nutné vzít v úvahu převod hotovosti v cizí měně, což je 280,-- plus náklad korespondenční banky (počítám s převodem €/$ na účet Lynx/IB). Kdyby jsi se tomu chtěl vyhnout, pak jsi odkázán na konverzi, ale defaultě počítají 1,5 % z částky - pokud převádíš více než 1000€/$, je možné domluvit individuální kurz.

Troufnu si tvrdit, že výhodnější bude přesun ISINu. Pokud bys akcie prodal, tak vzniknou další náklady (prodej, odeslání peněz nebo konverze).
Ondřej
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 16-8-2018 v 23:28

Jde vidět, že Patria měla co dočinění s tuneláři. Z toho co uvádí Mr.Štěpka se mi chce blejt.

Ministerstvo zdravotnictví varuje!!! Na investování může vzniknout závislost!!!
Spolumajitel:
Banco Santander; Royal Dutch Shell; AT&T; Veolia Environnement; Omega Healthcare Investors; Altria Group Inc;PepsiCo;Johnson&Johnson;Southern Co;Pfizer;Realty Income;Target;Dominion Energy;Cisco;Cardinal Health;

https://www.investicnigramotnost.cz ; https://www.facebook.com/investicnigramotnost/
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 17-8-2018 v 09:25

Stan = ze Citigroup a Bank of America portfolio
""PTF by mohlo do té doby vzrůst o 50%, což vidím jako reálné k výrazné fundamentální podhodnocenosti obou titulů.""

Akcie a burza, jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/akcie Narozen 1954
Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 17-8-2018 v 09:28

Stan = jen ze dvou akcií Citigroup a Bank of America celé portfolio
""PTF by mohlo do té doby vzrůst o 50%, což vidím jako reálné k výrazné fundamentální podhodnocenosti obou titulů.""

S P/S 3.6 jeví se mi akcie Bank of America předražená.
https://finance.yahoo.com/quote/BAC/key-statistics?p=BAC

Nečekal bych 4 roky, že akcie Bank of America znovu dosáhne vrcholu z roku 1998 nebo 2006. Hlavně že jsi s akcií už dnes desítky procent v plus. A výnos dividendy 1,7% je velice nešťastný. Větší radost budeš mít z dividend 5% z několika evropských a amerických akcií.
http://nr1a.com/Mary-Ann-stocks.htm

BAC.png - 18kB
Bank of America v dolaru. :( Nečekal bych 4 roky, že akcie znovu dosáhne vrcholu z roku 1998 nebo 2006. Hlavně že jsi s akcií už dnes desítky procent v plus.

Akcie a burza, jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/akcie Narozen 1954
Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
zanek
Member

[*] Zasláno 17-8-2018 v 12:41

Zdravim,
mam nasledujici dotaz. Mam ucet u Lynx a kdyz si a kdyz koupim akcie Vodafone nebo Shell na americke burze tak mi dividendy budou chodit v USD a zdaneni bude 15%, tak jak u jinych ciste americkych titulu?
Alvarez
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-8-2018 v 13:03

Citace: Původně zaslal: zanek  
Zdravim,
mam nasledujici dotaz. Mam ucet u Lynx a kdyz si a kdyz koupim akcie Vodafone nebo Shell na americke burze tak mi dividendy budou chodit v USD a zdaneni bude 15%, tak jak u jinych ciste americkych titulu?

Vodafone ADR: https://www.vodafone.com/content/index/investors/shareholder...

Royal Dutch Shell ADS: https://www.shell.com/investors/dividend-information/histori...

Dividendy pro drzitele ADR a ADS certifikatu jsou deklarovany a vyplaceny v USD.

Dan se odviji od zeme domicilu dane spolecnosti a ne od toho, na ktere burze titul zakoupis.

Vodafone = 0%
RDS.A (nizozemsky klon) = 15%
RDS.B (britsky klon) = 0%

Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-8-2018 v 14:58

Prodej by mě vyšel s konverzí na zhruba 30.000 Kč. Převod ISINů na 9.000 Kč. Je to zde dobrá láce pro brokery, které nikdo nehlídá a nechá je volně krást. V USA stojí převod ISINU pouhých 2,5 USD. 5 USD = 9.000 Kč. ČR je nepřátelská země vůči drobným investorům a MF spolu s ČNB ovládají idioti. :grind:
Alvarez
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-8-2018 v 15:14

Stando, kontrolni otazka ... ty kdyz jsi prevadel portfolio od Brokerjetu, tak sis pred tim, nez jsi zaparkoval svoje dve akcie k Patrii, neprostudoval smluvni podminky / ceniky atd? Protoze pokud ano, tak dost dobre nechapu, proc jsi se i pres tohle vsechno rozhodl prevest svoje tituly prave k tomuto brokerovi?

Kdyz jsem resil to same, a hledal jsem pro sebe brokera noveho, tak jsem stravil hodiny studiem a nacitanim vsech moznych dokumentu od nejruznejsich brokeru a az teprva po vyhodnoceni toho nejlepsiho, co mi nejvic vyhovoval, jsem prevod teprve uskutecnil, ale s vedomim toho, ze jsem udelal maximum proto, abych byl v budoucnu spokojen ... a uprimne LYNX moje ocekavani predcil.
Arkyn
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-8-2018 v 15:25

Citace: Původně zaslal: Alvarez  
Citace: Původně zaslal: zanek  
Zdravim,

Vodafone ADR: https://www.vodafone.com/content/index/investors/shareholder...

Royal Dutch Shell ADS: https://www.shell.com/investors/dividend-information/histori...

Dividendy pro drzitele ADR a ADS certifikatu jsou deklarovany a vyplaceny v USD.

Dan se odviji od zeme domicilu dane spolecnosti a ne od toho, na ktere burze titul zakoupis.

Vodafone = 0%
RDS.A (nizozemsky klon) = 15%
RDS.B (britsky klon) = 0%

Jen doplnim, ze Shell pokud vim vede ucetnictvi v USD, proto i dividenda zakladni akcie je vyhlasovana v USD.
A pokud jde o ADR Shellu, minimalne pro RDS.B kupovaneho na NYSE, dan je 0%
viky
Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-8-2018 v 15:26

To je těžký, mám nějaký dolary na usd účtu u jedné naší zkostnatělé banky. Chci je převést do Lynxu, nicméně to je zahraniční převod do USA a za to chce banka rovnou celé 1 % z částky.

Bohužel jsem si též neprostudoval důsledně tarify a omylem tam doláče odjinud poslal, takže nyní bezbolestně peníze z banky nevytáhnu.
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-8-2018 v 16:47

Alvarezi, poplatky za vedení účtu byly před 3 lety jinde a to samé platilo i u nákupu akcií na burze Frankfurt, který byl srovnatelný s Brokerjetem, tedy 16,90 eur do ekvivalentu 300.000 Kč, což při výprodeji by to byla slušná láce. Vchod do Lynxu vypadal jak vchod do feťáckého doupěte, než se přestěhovali na Václavák. Moc jsem toho na výběr neměl a belgická KBC byla jedinou systémovou bankou, která vlastnila brokera Patrii. Ten poplatek za přenesení ISINu taktéž vzrostl. Netušil jsem, že jsou tak nenažraní a to samé se může stát i u ostatních brokerů, když na to ČNB s*re a nechává špatné hospodaření brokerů na klientech.
 Stran:  1  ..  97    99