Diskusní fórum akcie a burza Naposled aktivní: 7-9-2018 v 11:27
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
 Stran:  1    3  ..  13
Autor: Předmět: Bitcoin a kryptoměny
Investor
Super Admin
*********


Avatar


Příspěvků: 464
Registrován: 15-6-2009
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 23-7-2017 v 09:28
Bitcoin a kryptoměny


Ošklivé téma diskuse prosí založit zde jeden návštěvník fóra. Tedy musím založit.

''Dle mne nás budou kryptoměny trápit opakovaně a určitě je třeba k nim mít varovné informace. Proto bych rád apeloval a poprosil pana domácího, aby se zavedla sekce na jejich téma. Předem děkuji.''
Milan V

''Bitcoin je zločinecký výmysl, kdy lumpové mohou nakupovat beztrestně drogy a zbraně na různých portálech, aby je nikdo nedohledal. Dlouho to však nebude trvat a tato anonymní sranda určitě brzo skončí.''
Stanislav

''Jaké jsou bitcoinu fundamenty? Kdo ho vydává a garantuje apod.?
Bitcoin vznikl tak, že se pár lidí dohodlo, že ho budou akceptovat za směnu zboží a služeb. Nemá žádné fundamenty, není za ním žádná centrální banka nebo stát.
Rozhoduje o něm většina. Ani zakladatelé jej nekontrolují. Takže je to na stejné úrovni, jako kdybychom se dohodli, že budeme směnovat Céčka, akorát je to realizované v prostředí digitální sítě. Nemáš žádnou elementární jistotu, co s bitcoinem bude zítra, anebo kdo ho bude nebo nebude akceptovat, ani kolik jich bude, to vyhlášení, kolik jich bude, se taky může změnit.''
Arkyn

''Z toho co píšeš, je vidět, že o bitcoinu a kryptoměnách máš jen povrchní a zjednodušené znalosti, což ti samozřejmě nevyčítám, jen to konstatuji. Opravdu nelze srovnávat nějakou množinu navzájem zaměnitelných výrobků (Céčka) se systémem Bitcoinu a hlavně blockchainu. Jak už jsem psal, to téma sem nepatří, ale jestli se chceš o tomhle tématu seriózně dozvědět víc, můžeme si psát přes soukromé zprávy.''
Pavel
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****
Příspěvků: 1809
Registrován: 22-7-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 23-7-2017 v 10:57


Tak asi bude na mně, abych napsal úvodní komentář. O kryptoměnách se dá už hodně informací nalézt i v češtině a necítím se dost kvalifikovaný, abych suploval přednášky lidí, kteří se v tématice mnohem lépe orientují. Pokud toto téma někoho opravdu zajímá, za sebe bych doporučil stránky Karla Fillnera - http://btctip.cz/ a než je začnete číst, stáhněte si vpravo na odkaze e-book o BTC zdarma. Přečtením tohoto pdf bych doporučoval začít. Jako druhý krok bych doporučil na youtube toto video:

https://www.youtube.com/watch?v=tIcARS-VIq0

Pak už budete mít základní představu a bude jen na vás, jestli budete pátrat po dalších informacích a jaký názor si na bitcoin (a další kryptoměny) uděláte.

Tolik obecné doporučení a ještě pár myšlenek, proč si já osobně myslím, že se jedná o významný počin, který má budoucnost a nezmizí ze dne na den jako třeba mánie typu sbírání Céček.

S vývojem lidstva přišla potřeba vymyslet "peníze", aby směnný obchod umožňoval za výrobek (který mám a chci jej prodat) získat cosi univerzálně akceptovatelného, co drží hodnotu v čase, je snadno přenositelné a uschovatelné, snadno rozměnitelné a nepodléhá zkáze časem (uskladněním). Tak vznikly peníze představované víceméně nějakým drahým kovem. No v ten okamžik vstoupili na scénu vládci a začali si uzurpovat právo peníze razit a tedy i ovládat vlastnosti peněz a pochopitelně podvádět prostý lid. Dokud existovala jen cash, mohli vládci podvádět jen snižováním obsahu drahých kovů v mincích. Později, když byl opuštěn zlatý standard a zaveden bezhotovostní styk, zvětšili se možnosti vládců, jak okrást prostý lid. Jednak byl opuštěním zlatého standardu otevřen velký prostor pro znehodnocování měny (nadměrný tisk peněz) nebo dokonce okradení lidí (měnová reforma). Druhak byla vytvořen a je stále zdokonalován způsob kontroly nad našimi peněžními toky, nahlas už různí lidé uvažují o kompletním zrušení cashe. Tedy vývoj peněz a peněžních transakcí vede jednoznačně k čím dál většímu ovládání prostých lidí, k omezování jejich svobody nakládat s jejich majetkem.
Za této situace se již několikrát pokusili různí nadšenci zavést nějakou alternativní digitální měnu. Do vzniku Bitcoinu a zejména systému blockchain to vždy dopadlo špatně. Jakmile je totiž jakákoli měna řízena z nějakého centra, lze na takové centrum vytvořit nátlak a ovládnout jej. Tak taky skončily pokusy zavést nějakou alternativní měnu.
No a vznik Bitcoinu je naprosto novátorský v tom, že je decentralizovaný a není řízen z nějakého centra. To je to nejzásadnější, nejde tedy ani tak o bitcoin samotný, ale o systém jeho převádění mezi jednotlivými lidmi (účty), který je decentralizovaný. Nelze tedy podniknout nějakou razii v nějakém místě, kde sídlí centrum bitcoinu.

To je ten důvod (systém blockchain), proč si myslím, že je to životaschopný projekt a jakkoli je investice peněz do kryptoměn vysoce riziková, pro mě osobně je to riziko přijatené. Nechci ale nikoho přesvědčovat, aby své peníze do kryptoměn investoval právě proto, že je tam riziko nesrovnatelné s akciemi, o kterých se zde bavíme zejména.

Pokud by vás něco dalšího ke kryptoměnám zajímalo a budu to vědět, pokusím se odpovědět.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Arkyn
Senior Member
****
Příspěvků: 712
Registrován: 13-3-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 23-7-2017 v 21:44


Dovolím si dát můj názor v několika bodech:

1) Systém. Blockchain jako technologii znám, je nová a ač se mě líbí, tak je to hacknutelné, jako jakýkoliv elektronický systém, jen možná o něco složitěji - což je pro běžného uživatele ještě horší. Konec konců už několikrát proběhly krádeže bitcoinů. Takže je to sice inovativní způsob, ale v zásadě se nic moc nemění, dá se ukrást apod. Staci pouzit google, i ceskych clanku na toto téma vyslo několik, za všechny shrnutí:
http://ceskapozice.lidovky.cz/jak-se-kradou-bitcoiny-06r-/te...

2) Akceptace. Co jsem primárně v jiném vlákně diskutoval není inovativní způsob "zabezpečení" ale fakt, že bitcoin je tu jen protože se někteří lidé dohodli že si jej vydávat a akceptovat. Je to stejné jako kdybych si já s kamarádem řekl že si budeme akceptovat třeba sponky s hologramem a pár lidí se k nám přidalo. Ano, bitcoin lze hůře vyrobit, nicméně to je jen otázka času, jako u všeho. A ano, nyní je těch lidí poměrně více, ale to nic nemění minimálně na následujících věcech:
a) Standardní měny vyhlásily státy a musí je na daném území lidé, firmy apod. akceptovat. U bitcoinu to tak není.
b) U bitcoinu není garantováno nic, ani jejich počet, vše je jen na dohodě a rozhodnutí větsiny. Ano i u standardnich men muze nastat ruzne rozhodnuti, ale je to od autorit, které jsou k tomu voleny a jmenovany.
c) za bitcoinem není zadny fundament. U standardni meny si clovek fakticky kupuje dluh daného státu - coz není mnoho ale aspoň něco :-)
Plyne z toho to nejdůležitější: cena tak neodráží žádný fundament ale pouze emoce (důvěra), určitá móda apod. = čirá spekulace a hazard

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

3) Můj názor:
a) myslím, že na 99% přijde za čas jiný způsob či "kryptoměna", která bude mít nálepku, že je ještě lépe zabezpečená, a pak půjde cena bitcoinu (nebo ostatní podobné) ke dnu a všichni přejdou na novou "módu". Kde není fundament, tam to z dlouhodobého hlediska jinak moc nejde.
b) nikomu nechci vymlouvat, že si může koupit kancelářskou sponku, která stála 0,08USD nyní za 2000USD a doufat, že cena půjde ještě nahoru. To je rozhodnutí každého člověka, včetně odpovědnosti za ně.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****
Příspěvků: 1809
Registrován: 22-7-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 24-7-2017 v 19:15


Můj komentář:

1) Nevím přesně jakou hacknutelnost máš na mysli, tak si to dovolím upřesnit. Bitcoiny jsou vedeny na účtech, jejichž čísla (přesněji kódy, je to kombinace písmen a čísel) jsou veřejně dostupná, není ale u těchto účtů jasné (pokud "majitel" účtu nechce), kdo s ním může nakládat, tedy kdo zná heslo neboli soukromý klíč. K nakládání je totiž potřeba znát něco jako heslo, což je dlouhý řetězec písmen a čísel, většinou nazývaný soukromý klíč. Kdo zná soukromý klíč, může z účtu odesílat bitcoiny. Všechny dosud známé hacky byly o tom, že se někdo dostal k těmto klíčům, neboť s nimi nebylo zacházeno dost obezřetně. Dnes už existují HW peněženky, které toto umí řešit a nebyly hacknuty. Na dlouhodobé pasivní uložení existují ještě "papírové" offline peněženky, které prolomit ani nelze. Tedy to riziko hacknutí je stejné jako třeba u špičkových šifrovacích algoritmů - nelze je prolomit metodou "brutal force" a veškerá známá "prolomení" byla způsobena uživatelskou chybou nebo malou obezřetností. Takové riziko na internetu vždy bylo a bude, pro někoho je to ale zásadní problém.

2) S akceptací to bylo jinak - tvůrci nabídli systém se zveřejněním všech podstatných parametrů a kódů tak, že jej lze dále rozvíjet a vylepšovat. Systém začali dobrovolně používat další lidé, kteří mají důvěru v tento systém včetně takových parametrů, jako je maximální nepřekročitelný počet vygenerovaných bitcoinů (počet je tedy garantován a je i jasné, kolik bitcoinů kdy bude). A hlavně mají důvěru v to, že právě decentralizace a rozhodování o dalším vývoji systémem BIP a výraznou většinou je dostatečně bezpečný a důvěryhodný. Konec konců cca 8 let už tento systém funguje a žádnému hackerovi se nepodařilo jej nabourat či jinak poškodit právě díky jasným a ověřitelným pravidlům.

Za systémem bitcoinu je fundament, a tím je celá infrastruktura, zejména však možnost reálně přes bitcoin uskutečňovat platby, aniž bys potřeboval využít bankovní převod se všemi jeho nevýhodami. O té infrastruktuře bohužel nedokážu příliš napsat, to už by bylo potřeba jít přímo za lidmi, kteří jsou u toho (Paralelní Polis třeba). To je podle mě ten fundament, který Céčka nebo kancelářské sponky postrádají. Možná někdo jiný toto za fundament nepovažuje.

3) Ano, může přijít jiná kryptoměna, zabezpečení mít lepší dost dobře nemůže, ale může mít jiné vlastnosti, kterými si získá oblibu a může i vytlačit bitcoin z jeho dominatní pozice (třeba vyšší míru anonymity). Bude ale s největší pravděpodobností opět založena na decentralizaci, jinak bude autoritami zlikvidovánam jak už jsem uvedl.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Arkyn
Senior Member
****
Příspěvků: 712
Registrován: 13-3-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 24-7-2017 v 22:05


Pavle, jestli mohu, tak drobná reakce:

V hlavním bodu píšeš víceméně totéž co já, tedy že celé je to takový "pokus" založený na důvěře mezi lidmi že toto je to pravé řešení na platby apod. Sice je to takový blackbox (do kterého málokdo vidí) a bez jakékoliv garance kohokoliv, tu by měl garantovat samotný koncept technický, ale prostě si věříme. Takovému systému ve světe lidí já nevěřím, protože vždy se najde někdo kdo tu důvěru a systém poruší, aby získal více. Tak učí historie, a bohužel v tomto se opakuje s železnou pravidelností. Jinak by nikdy nebyli hackeři, padělatelé atp. Jen technická platforma je nyní jiná.

Ad Nepovedlo se nabourat, viz odkaz - to je tedy co?
https://www.root.cz/clanky/vykradeni-bitfinexu-selhal-system...

Promiň, ale infrastruktura není přeci fundament, ale to je nutnost aby si vůbec mohl bitcoin vyrábět a používat. To je jako by si říkal, že hodnota VISA je v tom, že obchodník má VISA platební terminál a dráty k uskutečňování plateb. U VISA je to alespoň součástí nějaké účetní hodnoty firmy jejíž akcie kupuješ, lze to prodat, ale není to hlavní nositel hodnoty firmy. U decentralizovaného systému je jen na vlastnících té infrastruktury kdy ji použijí pro něco jiného, tj. není tím bitcoin podložen.
Jak sám píšeš, o fundamentu bitcoinu moc nevíme, a zda vůbec nějaký je. Pak to je z hlediska investování hazard. Tím nechci vůbec zpochybňovat, že jeho kupování a prodávání může být dobrá zábava, to určitě může být.

Vtip je v tom, že až přijde jiná kryptoměna, ať už bude založená na čemkoliv, tak cena bitcoinu poletí dolů, a až k zemi. Bitcoinem neinvestuješ do konceptu decentralizovaných měn, ale jen do jedné konkrétní.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****
Příspěvků: 1809
Registrován: 22-7-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 25-7-2017 v 11:14


Určitě můžeš Arkyne, jinak bychom sem nepřispívali, když bychom nechtěli polemizovat a argumentovat:-)

Ad důvěra: Většina špičkových objevů ve společnosti je tak složitá, že jim jen málokdo rozumí a důvěru v ně mají lidé zprostředkovaně přes ty, kteří tomu rozumí. Nemusí se jednat zdaleka jen o klasický případ teorie relativity, které skoro nikdo na světě nerozumí, ale věříme jí skoro všichni. To samé je u systému kryptoměn založených na blockchainu (zejména bitcoin), tedy na hlavní myšlence decentralizace. Takže je to o tom, jestli zrovna této oblasti jsem ochoten věřit zprostředkované důvěře v kombinaci s tím, jak hodně jsem schopen tu technologii pochopit já sám (tedy každý z nás jednotlivě).

Ad nepovedlo se nabourat: To je přesně ten případ, co popisuju v předchozím příspěvku, kde se také zmiňuji také o šifrování. Nešlo o prolomení systému, ale o prachobyčejné získání soukromých adres nelegálním způsobem, tedy jejich přečtením z nějaké databáze, která nebyla dostatečně zabezpečena - asi se detaily nikdy nedozvíme, jestli to byl nějaký úmysl nebo jen nedbalost a neopatrnost. To se ještě určitě několikrát v budoucnu stane. Psal jsem, že bez znalosti soukromého klíče nelze odesílat bitcoiny a tuto základní poučku nikdo dosud nevyvrátil, to je to podstatné. Prostředí internetu je samozřejmě obecně rizikové a díky tomu je naopak fajn, že systém bitcoinu už určitě prošel mnoha velmi kvalitními pokusy o prolomení (výzva pro každého hackera navíc v případě prolomení systému bohatě odměněná) a odolal.

Ad fundament: tady si asi nerozumíme, co si pod tím kdo představuje. Pro mě je fundament to, že díky infrastruktuře lze bitcoin reálně používat jako platební prostředek v situacích, kdy jiné formy převody peněz nemají tak dobrou uživatelskou hodnotu - z nejrůznějších úhlů pohledů. To je pro mě hodnota systému Bitcoin + blockchain a považuji ji za fundament. Srovnávat nějakou účetní hodnotu akciové společnosti VISA se sytémem bitcoin nedává smysl, jde o míchání hrušek a jablek, protože koupě akcií VISA je něco úplně jiného než koupě Bitcoinů.

Koupě (investování) Bitcoinů je samozřejmě úplně jiný typ rizika než nákup akcií, to je jasné. Riziko ztráty je zde neporovnatelně vyšší než u kvalitných akcií. Také ale potenciální zhodnocení takového nákupu (slovo investice asi není úplně vhodné, zde na fóru jej chápeme jinak, je to spíš spekulace) se pohybuje v úplně jiných řádech. Pro mě je to otázka důvěry v robustnost systému decentralizované digitální měny a Bitcoin má takový náskok (několikaletá důvěra, úroveň infrastruktury), že jeho vytlačení jinou kryptoměnou považuji v krátkodobém horizontu (1-2 roky) za vysoce nereálné. Pouze pokud by se objevila fatální chyba či selhání konkrétní konstrukce Bitcoinu jako kryptoměny, pak by to mohlo vzít rychlý konec, ale tak už to u nových věcí bývá. Stačí se podívat třeba na začátky firmy Apple, kolikrát byly blízko krachu a kde jsou dnes. Anebo internet, jak dlouho mu trvalo rozšíření a jak mnoho let byl považován za zbytečnost vhodnou jen pro specifickou skupinu uživatelů. Ale to už je na delší a spíše filozofickou diskuzi.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Stanislav
Senior Member
****


Avatar


Příspěvků: 4433
Registrován: 27-3-2012
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 25-7-2017 v 17:00


Pro mne je nepochopitelné, proč to někdo vůbec kupuje, když to má takovou volatilitu? S tím prostě žádný rozumný obchodník nebude obchodovat, protože potřebuje stabilní kurz. Koupím například za 1000 USD, prodám za 2500 USD. To je jistě fajn, protože v tom momentě vydělám, ale co když se mi stane pravý opak? Prodělám 60% během chvilky, ale zase s dobrým pocitem, že jsem si pěkně zahrál. To je stejný hazard, jako nakupovat penny stocks. Reálná cena sice není známá, ale co kdyby to náhodou jednou řachlo? Bitcoin vymysleli ve FEDu a je to lumpárna na okradení čínských hejlů. Hlavní těžaři sídlí v Číně a to mi zrovna nepřipadá moc rozumné, se s takovou sebrankou dávat dohromady.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Arkyn
Senior Member
****
Příspěvků: 712
Registrován: 13-3-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 25-7-2017 v 21:42


Jak jsem psal, zabava a hazard ok, proc ne, ale neni to investovani.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Arkyn
Senior Member
****
Příspěvků: 712
Registrován: 13-3-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 30-7-2017 v 06:33


Pro info, davam to nejen kvuli tomu rozstepeni, ale hlavne kvuli tomu jak a kdo rozhoduje atd.

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/bitcoin-se-v-utery-nejs...
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Ladislav
Super Mod
*******


Avatar


Příspěvků: 5128
Registrován: 27-3-2012
Bydliště: Avrupa
Online

Nálada:

[*] Zasláno 30-7-2017 v 13:10


Anglicky psáno ''Bitcoin je pyramida'' = podvod, kde noví zájemci zvyšují profit těch starších, kteří zmiznou, dokud je čas.
http://www.cnbc.com/2017/07/26/billionaire-investor-marks-wh...
Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****
Příspěvků: 1809
Registrován: 22-7-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 3-8-2017 v 20:49


Vida, jak je bitcoin užitečný:lol:
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Arkyn
Senior Member
****
Příspěvků: 712
Registrován: 13-3-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 4-9-2017 v 10:54


Pro info: Čína zakázala vydávání nových kryptoměn. Podle ní je proces nelegální a nepodléhá žádné regulaci
http://byznys.ihned.cz/c1-65868040-cina-zakazala-vydavani-no...

Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****
Příspěvků: 1809
Registrován: 22-7-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 4-9-2017 v 11:35


Ano, Čína se snaží kryptoměny regulovat, hlavně ale kvůli tomu, že její měna není úplně volně směnitelná a pořád aplikuje kontrolu kapitálových toků. Takže se logicky bojí odlivu kapitálu za hranice. Naproti tomu se zazse objevují informace, které speciálně bitcoin staví o kousek blíž jejímu běžnému užívání:

http://bitcoinonline.cz/2017/08/31/bitcoin-ztraci-status-zlo...
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****
Příspěvků: 1809
Registrován: 22-7-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 4-9-2017 v 11:38


Ještě jeden odkaz pro zájemce o aktuální cenový vývoj bitcoinu:

http://bitcoinonline.cz/2017/09/04/cena-btc-dosahla-5-000/
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Arkyn
Senior Member
****
Příspěvků: 712
Registrován: 13-3-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 4-9-2017 v 17:36


Pavle, jen drobna korekce, aktualne 4300. Dle meho nazoru skoky nahoru a dolu znamenaji v tomto pripade absenci fundamentu, proste se to veze jen na momentalnich emocich.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Stanislav
Senior Member
****


Avatar


Příspěvků: 4433
Registrován: 27-3-2012
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 4-9-2017 v 18:16


Já bych si ten oblíbený bolševický hnůj nikdy nekoupil. Pokud by cena jednoho bitcoinu dosáhla 100.000 USD, tak by to mohlo zlikvidovat až 2/3 devizových rezerv Číny, což by nebylo od věci. Je to velká sranda, že to ti čínští bolševičtí hlupáci kupují. Stejně to skončí velkým krachem a kdo nebude u toho, tak ten se bude náramně smát! :lol:
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Kosmik
Junior Member
**
Příspěvků: 5
Registrován: 9-5-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 6-9-2017 v 16:53


Jak tady píšete o pádu ceny Bitcoinu, tak to bylo zapříčiněno Čínou a banem ico (viz. https://www.cnbc.com/2017/09/04/bitcoin-digital-currency-pri... ), ktery sice přímo neovlivnuje BTC i tak ale tahle zpráva dokázala dostatečně ovlivnit sentiment trhu. Dnes už je ale Bitcoin zase ve starých kolejích a obchoduje se za 4640 dolarů za minci. S názorem, který tu píše ale Standa moc nesouhlasím. Jak můžeš vidět, tak hodnota kryptoměn neustále roste. Ano, občas padnou během jednoho dne třeba i o 20-30%, ale vždy se z toho dostali. Dyt se podívej jakou měl hodnotu Bitcoin před pár lety. Nebo Ethereum na začátku roku - asi 9 dolarů. A jaká je cena Etherea tedka? 326 dolarů. To je růst asi o 3 500% nahoru od začátku roku. A to dokázal za 9 měsíců, neskutečný. Sám osobně nevidím investování do kryptoměn jako chvilkovou záležitost, spíše ale jako chytrou a relativně výhodnou investici dneška, která se z dlouhodobého hlediska prostě vyplatí. Nevím jak moc si povede BTC, využití Etherea je ale zásadně větší, vidím v něm tak celkem dobrou budoucnost kryptoměn. Dyt si vem jen jaké aplikaci mohou vývojáři na Ethereum platformě vytvořit. Třeba budeme i některé z nich za pár let sami používat v běžném životě.
Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Stanislav
Senior Member
****


Avatar


Příspěvků: 4433
Registrován: 27-3-2012
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 6-9-2017 v 17:21


Kosmíku, cena roste tím, že to někdo ochotně nakupuje, ale bohužel schází tomu fundamenty. Není to tak nezávislé, jak se o tom vzletně píše, protože někdo do toho cpe peníze - software a automaty. To určitě nepadá z nebe zadarmo, takže nějaký důvod to jistě má a centrální banky by to mohly kdykoliv zarazit, včetně vlád, pokud by se to vymykalo jakékoliv kontrole. Financování terorismu by byl dosti závažný prohřešek a co není, může klidně i být. Mně je úplně jedno, jak se ty hloupé kryptoměny nazývají, ale někdo to musí financovat, protože ani kuře nehrabe zadarmo.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Kosmik
Junior Member
**
Příspěvků: 5
Registrován: 9-5-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 6-9-2017 v 18:15


Ano to máš pravdu, že cena roste tím jak je někdo ochotně nakupuje a používá. Proto taky BTC roste čím dál tím více, protože lidi prostě věří, že ty Bitcoiny které obdrželi za prodání nečeho (nebo i za poskytnutí nějaké služby) budou moci znovu použít. Tím tak roste popularita s rukou v ruce s cenou kryptoměny. S těma centrálními bankami a vládami máš pravdu, že to můžou kdykoliv zamezit. Není tomu ale tak dávno kdy Japonsko (kde je asi pulka obchodu všech kryptoměn) a Austrálie officiálně označili kryptoměny jako způsob legální platební možnosti. Chápu ale tvůj skepticismus a netvrdím, že to není divoká hra.
Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Venca
Newbie
*
Příspěvků: 2
Registrován: 10-9-2017
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 12-9-2017 v 13:45


Zdravím.
Přečetl jsem si všechny komentáře a myslím, že je potřeba na celou věc nahlížet z úplně jiného úhlu. Ano bitcoin a jiné kryptoměny nemají klasický fundament, na který je většina investorů zvyklá a světe div se oni ho ani nepotřebují. Nemůžeme se na to dívat jako na klasické peníze. Hodnota BTC nespočívá v samotném množství měny, ale v celkové síti a využitelnosti. S každým nárůstem počtu uživatelů (ne spekulantů) a s každým dalším obchodníkem, který začne přijímat platbu v BTC, se hodnota celého systému zvyšuje. Je to trochu podobné třeba telefonní síti nebo samotnému internetu. To co je dnes nejdražší nejsou pevné věci ale myšlenky, nápady, know how a sítě.

Další velkou výhodou, která zde ještě nebyla zdůrazněna je jeho samotný potenciál. Žádná z klasických měn (i když USD či GBP se v minulosti snažili) nemá reálné šance stát se celosvětovým platidlem v běžném i malém obchodním styku ve většině států světa. BTC tyto šance má a myslím, že to tak i dopadne za nějakých 10-15 let. To jestli se hlavní kryptoměnou stane BTC nebo něco jiného je zase další téma, avšak BTC má k tomu asi ze všech nejblíže.

Z komentářů jsem pochytil názor, že dnešní ekonomika by nemohla fungovat pouze na BTC. Ano s tím souhlasím, avšak to ani není ambicí BTC a není to ani dost reálně možné. Každý stát si bude chtít udržet svoji klasickou měnu. To ale nebrání tomu, (pokud žijeme v demokratické zemi) aby mohla vedle toho existovat další kryptoměna, která bude mít globální charakter.

Závěrem.
Jen blázen by měl v portfoliu 50% kryptoměn nedejbože 50% BTC, na druhou stranu jen ignorant nebo opravdu konzervativní investor by měl 0%.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
michal.holik
Senior Member
****
Příspěvků: 931
Registrován: 6-5-2015
Bydliště: Praha
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 12-9-2017 v 14:02


Citace: Původně zaslal: Venca  
Zdravím.
Přečetl jsem si všechny komentáře a myslím, že je potřeba na celou věc nahlížet z úplně jiného úhlu. Ano bitcoin a jiné kryptoměny nemají klasický fundament, na který je většina investorů zvyklá a světe div se oni ho ani nepotřebují. Nemůžeme se na to dívat jako na klasické peníze. Hodnota BTC nespočívá v samotném množství měny, ale v celkové síti a využitelnosti. S každým nárůstem počtu uživatelů (ne spekulantů) a s každým dalším obchodníkem, který začne přijímat platbu v BTC, se hodnota celého systému zvyšuje. Je to trochu podobné třeba telefonní síti nebo samotnému internetu. To co je dnes nejdražší nejsou pevné věci ale myšlenky, nápady, know how a sítě.

Další velkou výhodou, která zde ještě nebyla zdůrazněna je jeho samotný potenciál. Žádná z klasických měn (i když USD či GBP se v minulosti snažili) nemá reálné šance stát se celosvětovým platidlem v běžném i malém obchodním styku ve většině států světa. BTC tyto šance má a myslím, že to tak i dopadne za nějakých 10-15 let. To jestli se hlavní kryptoměnou stane BTC nebo něco jiného je zase další téma, avšak BTC má k tomu asi ze všech nejblíže.

Z komentářů jsem pochytil názor, že dnešní ekonomika by nemohla fungovat pouze na BTC. Ano s tím souhlasím, avšak to ani není ambicí BTC a není to ani dost reálně možné. Každý stát si bude chtít udržet svoji klasickou měnu. To ale nebrání tomu, (pokud žijeme v demokratické zemi) aby mohla vedle toho existovat další kryptoměna, která bude mít globální charakter.

Závěrem.
Jen blázen by měl v portfoliu 50% kryptoměn nedejbože 50% BTC, na druhou stranu jen ignorant nebo opravdu konzervativní investor by měl 0%.


Nemyslím si, že bych bitkojnem zaplatil za 10-15 let rohlíky v sámošce. V některejch sámoškách se ani nedá platit kartou (je to z části dáno transakčním poplatkem za použití placení kartou, ale jsou i jiné důvody). Další poznámka je ta, že by se muselo razantním způsobem vyřešit zabezpečení. Prostě mám v peněžence sumu, nebo tu samou sumu na kartě. BTC nemám nastudováno, ale zatím to beru jen jako balík jedniček a nul. V minulosti již byly velké krádeže jedniček a nul. Pravděpodobně se však digitalizaci nevyhneme...
Zíměrně jsem nepoužil Kč, €, protože v rámci Evropy je toto na úplně jinou diskuzi.
<<< DIVIDENDOVÉ PORTFOLIO = 31 titulů /// YOC celého ptf = 3,88 % /// 1y DGR celého ptf = 6,42 % >>>
Energy ________________ XOM
Industrials ___________ EMR
CyclicalConsGoods _____ MCD, HD
NonCyclicalConsGoods __ PEP, PG
Tobacco _______________ MO, PM, VGR
Financials ____________ MA
BDCs __________________ MAIN, ARCC
mREITs ________________ NRZ, ARI
Healthcare ____________ JNJ, PFE, ABBV, UNH
Technology ____________ CSCO, MSFT
Communications ________ T, VZ
Utilities _____________ DUK, D, NEE
eREITs ________________ O, WPC, STOR, NNN, OHI, VTR

TOP 9 největších pozic: PEP, MO, JNJ, T, NEE, O, MA, MSFT, MAIN

Na spekulaci zakoupeno: Micron Technology
Vše zaparkováno u Lynx.
Poslední nákup 12/2018, od té doby syslím $$$ a čekám na korekci ;-)
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Arkyn
Senior Member
****
Příspěvků: 712
Registrován: 13-3-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 12-9-2017 v 16:29


Citace: Původně zaslal: Venca  
Zdravím.
Přečetl jsem si všechny komentáře a myslím, že je potřeba na celou věc nahlížet z úplně jiného úhlu. Ano bitcoin a jiné kryptoměny nemají klasický fundament, na který je většina investorů zvyklá a světe div se oni ho ani nepotřebují. Nemůžeme se na to dívat jako na klasické peníze. Hodnota BTC nespočívá v samotném množství měny, ale v celkové síti a využitelnosti. S každým nárůstem počtu uživatelů (ne spekulantů) a s každým dalším obchodníkem, který začne přijímat platbu v BTC, se hodnota celého systému zvyšuje. Je to trochu podobné třeba telefonní síti nebo samotnému internetu. To co je dnes nejdražší nejsou pevné věci ale myšlenky, nápady, know how a sítě.

Další velkou výhodou, která zde ještě nebyla zdůrazněna je jeho samotný potenciál. Žádná z klasických měn (i když USD či GBP se v minulosti snažili) nemá reálné šance stát se celosvětovým platidlem v běžném i malém obchodním styku ve většině států světa. BTC tyto šance má a myslím, že to tak i dopadne za nějakých 10-15 let. To jestli se hlavní kryptoměnou stane BTC nebo něco jiného je zase další téma, avšak BTC má k tomu asi ze všech nejblíže.

Z komentářů jsem pochytil názor, že dnešní ekonomika by nemohla fungovat pouze na BTC. Ano s tím souhlasím, avšak to ani není ambicí BTC a není to ani dost reálně možné. Každý stát si bude chtít udržet svoji klasickou měnu. To ale nebrání tomu, (pokud žijeme v demokratické zemi) aby mohla vedle toho existovat další kryptoměna, která bude mít globální charakter.

Závěrem.
Jen blázen by měl v portfoliu 50% kryptoměn nedejbože 50% BTC, na druhou stranu jen ignorant nebo opravdu konzervativní investor by měl 0%.


Toto je temer 100% deja vu s internetovou bublinou. Tyto formulace by se daly najit kolem roku 2000 naprosto totozne.

Neber si to osobne, ale musim se pousmat. Nepamatuji mnoho, ale cas kdy byly i v serioznich mediich clanky jak zisk, obrat a produkty jsou vedlejsi a jak to nejdulezitejsi je pocet hitu na internetovych strankach, to si pamatuju velmi dobre. Rostly spolecnosti neznamych jmen o desitky a stovky procent. Uplne stejne jako ted kryptomeny, bez fundamentu, bez realneho obsahu, jen podle emoci. Jelo to asi 2-3 roky, dokud do toho byli lidi ochotni davat penize, do firem ktere spise prodelavaly, a pak si uvedomili ze fundament je potreba a bublina praskla.

Zajimave ze lide tak rychle zapominaji.

Mimochodem, mena je jednim ze zakladnich znaku statu, nebo spolecenstvi statu/unii apod. vcetne nastroje menove politiky. Opravdu si nemyslim, ze staty se vzdaji meny a do jiste miry kontroly ekonomiky ve prospech kryptomeny u ktere ani neni jasne kdo a jak ji ridi, to je vice nez sci-fi, a do 15ti let naprosta utopie.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****
Příspěvků: 1809
Registrován: 22-7-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 12-9-2017 v 16:55


Arkyne, srovnání s internetovou bublinou je hodně přitažené za vlasy. Tehdy šlo o přehnané nadšení, které se projevilo ochotou platit za akcie firem násobně více, než u běžných firem. A to vše s pocitem, že jejich rychle rostoucí byznys bude pokračovat ještě několik let a ospravedlní zaplacenou cenu.
U blockchainových technologií (kryptoměny v čele s Bitcoinem) nejde o předraženou investici do nějakého podniku, který má určitou fundamentální hodnotu a nějaký potenciál, nejde o žádný nákup jejich akcií. Proto píšu, že je to srovnání přitažené za vlasy.
Jde o důvěru v novou technologii jako princip (blockchain, decentralizované potvrzování transakcí se všemi důsledky) a důvěru v alternativní platební prostředek v tom nejširším slova smyslu včetně možnosti, že jeho funkce se může blížit funkci digitálního zlata (uchovatel hodnoty).

Srovnáváš tedy jablka s hruškami.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Arkyn
Senior Member
****
Příspěvků: 712
Registrován: 13-3-2015
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 12-9-2017 v 18:31


Pavle, naopak, je to v principu stejné.

1) princip je zcela stejný - přehnaná víra v něco nového, neozkoušeného a bez vazby na reálný svět. Konec konců jak sám píšeš ve svém příspěvku, u internetové bubliny lidé měli přehnané nadšení, nebo-li důvěru či víru, že toto je zásadní směr a jinak to nebude, a začali posuzovat firmy podle zcela jiných kritérií než do té doby. U kryptoměn sám píšeš že jde o důvěru a tedy víru v novou technologii.

2) zdánlivý rozdíl je v tom, že tehdy se kupovaly společnosti a nyní měna. Ale tehdy řada společností byly prázdné schránky, stejně tak jako řada kryptoměn - nic reálného za těmito soukromými měnami není, stejně jako tehdy nebylo za internetovými firmami. Ano, až kryptoměnu vydá nějaký stát apod. tak to může to být jiné, však tam také budou jiné garance.

3) velký rozdíl oproti investování je v tom, že třeba já nenazývám kupování něčeho bez fundamentu (ať už firmu nebo měnu), ale s velkou vírou a emocemi, investicí, nýbrž hazardem. Ale pozor, tuto zábavu nikomu neupírám, o tom žádná.

Jinak primárně jsem reagoval na zvolené formulace ve Vencově příspěvku, které mě tehdejší dobu živě připomněly. Jsou téměř totožné, opravdu. Akorát tehdy se hovořilo a psalo že do pár let budou kamenné podniky zlikvidované, že hodnota firmy se má odvozovat od počtu hitů na webu, nikoliv od obratu, zisku apod. Kdo se tomu plně oddal, ten pak tvrdě zkrachoval. Např. Ivo Lukačovič vždy dbal o to, aby za firmou byl reálný tok peněz, obchod, výnosy, zisky a hity pro něj byly vedlejší, proto slavil úspěch, nebylo to o štěstí.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Stanislav
Senior Member
****


Avatar


Příspěvků: 4433
Registrován: 27-3-2012
Offline

Nálada:

[*] Zasláno 13-9-2017 v 16:01


Cena bitcoinu klesla o 5,6 % na 3 953 USD poté, co ho šéf JPMorgan Dimon označil za podvod. Pod 4 000 USD se ocitla poprvé od 22. srpna (FT). Warren Buffett by tento šmejd také nekoupil. Rozumný člověk nakupuje akcie k dlouhodobému držení pouze z velkých známých světových indexů rozvinutých zemí a akcie musí být fundamentálně podhodnocené. Dnes se mi zaplatil včerejší nákup i konverze, což je docela fofr, protože v minulosti obvykle prodělávám a musím dlouhodobě čekat, než se mi opětovně nakrmí ptf krmelec.

Arkyne, zrovna toho Lukačoviče bych zde nezmiňoval, protože tam se točí takové úplatky, že by ti z toho vypadly oči z důlků. Seznam se mi hnusí, protože obsahuje bolševické Novinky a vyhledávač je naprd.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
 Stran:  1    3  ..  13

  Nahoru

Powered by XMB
XMB Forum Software © 2001-2011 The XMB Group

Nepiš háčky, čárky a kroužky nad písmeny. Česká diakritika nefunguje od 6.9.2018 a způsobí, že se příspěvek neobjeví.

Odstranit českou diakritiku z tvého příspěvku! >> diakritika.rs-design.sk + + + textmod.pavucina.com

Vánoční písničku "Svatá noc" zpívá Anna Procházková O-holy-night mp3

O Holy Night - Hillsdale College - O holy night

Piš prosím v diskusi celé jméno firmy a ne jen americký symbol akcie, jako nějaký hloupý daytrader!

Dow Jones Dow Jones Dow Jones     DAX DAX

Avatar do profilu foto         Gifs     nr1a.com/AKCIE = akcie Evropa USA Cechy     Radio Tahiti

statistika navstev NAVRCHOLU.cz
      Vánoce

Diskusní fórum pro akcie investice fondy diskuse jak investovat ako investovat rozumná inteligentní diskusia pre akcie nr1a Ladislav Konecny nr1a.com odborná diskuze o akciích experti burza gurus diskuzní forum

  Investiční kniha česky ISBN 9788086062334     existuje i anglicky, německy, španělsky
  Akcie a burza – jediná kniha, kterou potřebuješ  
Autor: Ladislav Konečný nar. 1954     5. vydání knihy 2018     info v PDF obsah knihy a obálka knihy.   Test the best !!
Kniha pro akcie a investice: 280 stran, A4 = 210 x 297 mm, 0.76 kg, 18 obrázků, tisíc užitečných informací o investování

Online obchod na knihu > nr1a.com/kniha.html < zde prosim objednat       Informace nr1a@seznam.cz

Grafy mých 25 akcii na stálo pro důchod z dividend: Allianz, BASF, BMW, Deutsche Telekom, Munich Re, Siemens, Anheuser Busch InBev, AT&T,
Bank of America, Cisco Systems, Johnson & Johnson, Kraft Heinz, Pfizer, Procter & Gamble, Wells Fargo, Banco Bilbao, Banco Santander,
Iberdrola, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Lloyds Banking Group, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi.
Ladislav Konečný
Finanční karikatury

Všechny 30-50 akcie indexu, grafy, fundamenty:   DAX   Dow Jones   Eurostoxx50   FTSE 100

° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° °       Grafy deseti nejznámějších kryptoměn