Diskusní fórum akcie a burza
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
 Stran:  1  2
Autor: Předmět: Bitcoin a kryptoměny
Arkyn
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 12-9-2017 v 18:31

Pavle, naopak, je to v principu stejné.

1) princip je zcela stejný - přehnaná víra v něco nového, neozkoušeného a bez vazby na reálný svět. Konec konců jak sám píšeš ve svém příspěvku, u internetové bubliny lidé měli přehnané nadšení, nebo-li důvěru či víru, že toto je zásadní směr a jinak to nebude, a začali posuzovat firmy podle zcela jiných kritérií než do té doby. U kryptoměn sám píšeš že jde o důvěru a tedy víru v novou technologii.

2) zdánlivý rozdíl je v tom, že tehdy se kupovaly společnosti a nyní měna. Ale tehdy řada společností byly prázdné schránky, stejně tak jako řada kryptoměn - nic reálného za těmito soukromými měnami není, stejně jako tehdy nebylo za internetovými firmami. Ano, až kryptoměnu vydá nějaký stát apod. tak to může to být jiné, však tam také budou jiné garance.

3) velký rozdíl oproti investování je v tom, že třeba já nenazývám kupování něčeho bez fundamentu (ať už firmu nebo měnu), ale s velkou vírou a emocemi, investicí, nýbrž hazardem. Ale pozor, tuto zábavu nikomu neupírám, o tom žádná.

Jinak primárně jsem reagoval na zvolené formulace ve Vencově příspěvku, které mě tehdejší dobu živě připomněly. Jsou téměř totožné, opravdu. Akorát tehdy se hovořilo a psalo že do pár let budou kamenné podniky zlikvidované, že hodnota firmy se má odvozovat od počtu hitů na webu, nikoliv od obratu, zisku apod. Kdo se tomu plně oddal, ten pak tvrdě zkrachoval. Např. Ivo Lukačovič vždy dbal o to, aby za firmou byl reálný tok peněz, obchod, výnosy, zisky a hity pro něj byly vedlejší, proto slavil úspěch, nebylo to o štěstí.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 13-9-2017 v 16:01

Cena bitcoinu klesla o 5,6 % na 3 953 USD poté, co ho šéf JPMorgan Dimon označil za podvod. Pod 4 000 USD se ocitla poprvé od 22. srpna (FT). Warren Buffett by tento šmejd také nekoupil. Rozumný člověk nakupuje akcie k dlouhodobému držení pouze z velkých známých světových indexů rozvinutých zemí a akcie musí být fundamentálně podhodnocené. Dnes se mi zaplatil včerejší nákup i konverze, což je docela fofr, protože v minulosti obvykle prodělávám a musím dlouhodobě čekat, než se mi opětovně nakrmí ptf krmelec.

Arkyne, zrovna toho Lukačoviče bych zde nezmiňoval, protože tam se točí takové úplatky, že by ti z toho vypadly oči z důlků. Seznam se mi hnusí, protože obsahuje bolševické Novinky a vyhledávač je naprd.
abak
Member

Nálada: Neutrální

[*] Zasláno 13-9-2017 v 18:08

Zvažuje někdo možnost nákupu Bitcoinu prostřednictvím CEFu - Bitcoin Investment Trustu (GBTC, kótováno přes OTCQX)? Je to v dnešní době jediný fond, který umožňuje podílet se na cenovém vývoji kryptoměn standardní cestou, tedy přes Interactive Brokers bezproblému řešitelné, avšak volatilita je obrovská (často vyšší než u samotného Bitcoinu), premium v některých chvílích klidně 100 % oproti podkladovému aktivu, v podstatě jde o pink sheet akcie s trochou záruk a jasnější vlastnickou strukturou, nic víc oproti Bitcoinu nenabízí.
Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 13-9-2017 v 20:04

Pro mě má smysl koupě Bitcoinů napřímo, takže neuvažuji.
Venca
Newbie
*

[*] Zasláno 14-9-2017 v 00:08

Arkyne
1) Podle čeho usuzuješ že ta víra je přehnaná? O tom, že BTC je nafouklá bublina se mluvilo už když cena překročila 0,1 USD. Dále se o tom mluvilo, když cena překročila 1 USD, pak 100, pak 1000 a koneckonců se o tom mluví i dnes. Od vzniku BTC jsem napočítal už 4 splasknutí této bubliny. Tím, jak se však zvětšuje reálné uplatnění, tak tím roste i spodní hranice na kterou BTC spadne. Celkové množství BTC v oběhu je zhruba 16 milionů což podle dnešního kurzu dělá asi 64 miliard USD. Celkové množství USD v oběhu je asi 1560 miliard. Pokud by se tyto dvě čísla dostali třeba na poměr 1/2 a já si i přesto nemohl koupit v normálním supermarketu rohlíky za BTC, tak bych začal přemýšlet o přemrštěné cenně. Dnes je však cena relativně přiměřená počtu uživatelů v celém systému a vzhledem k tomu, že většina investorů (což můžeme vidět i zde) a uživatelů se zatím doslova bojí cokoliv s BTC mít, tak zde vidím ještě velký potenciál.

2) Srovnání s internetovou bublinou není až tak od věci. Netvrdím, že přežijí všechny kryptoměny stejně jako nepřežily všechny internetové společnosti. Přežije však samotná myšlenka a systém tak, jako přežil samotný internet.
Nedokážu si dost dobře představit kryptoměnu vytvořenou nějakým státem s určitou garancí. Nejen že by nikdo asi neměl důvod si ji pořizovat, když si může nechat klasickou elektronickou měnu, ale bylo by to proti samotnému principu fungování kryptoměn a v podstatě by to ignorovalo všechny výhody.

Tehdy se hovořilo, že budou kamenné podniky zlikvidované a dnes se tomu docela blížíme, i když ne tak rychle, jak se očekávalo. Ve větších městech si vše včetně jídla můžete objednat přes internet a spousta lidí to tak dělá.
Jinak tou důležitostí sítě jsem myslel to, že kvalitní velká síť je důležitou a cennou podmínkou pro úspěšný obchod avšak ne jedinou podmínkou. Síť, ve které se nic neprodává nebo nevyměňuje je k ničemu a dřív nebo později samozřejmě zanikne.
Arkyn
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 14-9-2017 v 11:00

Venco,
usuzuji na zaklade nekolika veci
1) bitcoin neni vic nez slib a mozna spise ocekavani nebo predpoklad ze jej uplatnis. Jistota neni zadna, klidne vsichni mohou rici ze dne na den ze jej neakceptuji. Nevim jestli to udelaji, ale moznost tu me
2) rizeni bitcoinu je na komunitnich zakladech, nikdy nebudes vedet co se stane a nebudes na to mit ani vliv
3) bitcoin nepotrebujes, platit bezpecne lze i bez nej

Pro me toto je kombimace ktera neni bezpecna, nedava zakladni jistoty a dlouhodobost a tudiz nema pro me hodnotu.

Ad argumentace historii. Opravdu ti narust ceny z 0,08 usd na 4000 prijde necim podlozeny? Ja tam vidim jen tentyz slib nebo predpoklad, proto bublina.

Ad internet, tehdy bylo ocekavani prevalcovani kamenych prodejen v jednotkach let. To bylo totalne prehnane. 17let po intertet bubline se nenaplnilo, a rada z puvodnich ocekavani je upravenych, vcetne nove regulace - vraceni zbozi
 Stran:  1  2