Diskusní fórum akcie a burza Naposled aktivní: 7-9-2018 v 11:27
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
 Stran:  1  ..  9    11    13  14
Autor: Předmět: Začátek, první nákup akcií v životě
Inox.Knoxville
Junior Member
**

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 10:27

Ahoj, muzu se prosim zeptat jak dlouho je nutne drzet akcie (nakup/prodej) aby nepodlehaly zdaneni? U CZ titulu jsou to 3 roky, nevite prosim nekdo kolik je to u USA, UK a Nemeckych akcii? Diky moc
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 10:55

Vztahuje se to na vsechny staty sveta, tedy 3 roky.
roberto marconi
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 11:06

Kamoska kupovala vcera ultrakonzervy v CZK jako prvni nakup v zivote :-)
Filipa Morisa Kutna a Kelnerkovu O2 /ale te za malo/. Ted uz nic nedelat a tesit se na kveten ;-)
skodaj
Junior Member
**

[*] Zasláno 8-1-2019 v 12:03

Zdravim vespolek,

lonsky rok byl muj prvni co se tyce DGI.

Diky samostudiu a vasim nazorum se mi za ten rok podarilo slozit nize uvedene portfolio.

Pri soucasne situaci na trhu dale premyslim o dvou variantach:
a) rozsirit portfolio o nove tituly HSBC a IBM
b) dokoupit T, BMW, BATS

Jakou cestou by kdo resil? Hlidat si max kolem 15 titulu nebo rozsirovat?

Pripadne prosim komentare (resp i jakekoliv jine rady) ke slozeni portfolia a doplneni chybejicich kategorii.

Dekuji a preji hezky den

ptf.jpg - 55kB
tom brava
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 12:23

Poctive sledovat stacis 5 firem, max. 10. Cokoli nad 10 uz systematicky/pravidelne nestacis sledovat a pak je v zasade jedno, zda mas 15 nebo 25 nebo 35 firem. Takze za me OBECNE var.A pokracujici diverzifikace (pri vyberu overit, jestli doplnovane tituly nejsou sektorove nebo geograficky/menove v ptf moc nadvazene) + samozrejme prilezitostne pri poklesu pod posledni nakupku dokupovat i stavajici tituly v ptf (opet pokud nepresvihnes rozumnou vahu).

_________________________________________________________________________________________________________________
Cíl>zahraniční necyklické/defenzivní ptf s nízkou volatilitou s horizontem 5-10 let "AKCIODLUHOPISY":REITs:BDCs v poměru 80:5:15.
Očekávaný roční min. čistý divivýnos 4% (pro rok 2019 min.5%) /// REITs/BDCs net divivýnos min.8,5% (pro rok 2019 min.10%)
DeGiro: cons.staples:BTI,PM,MO-telcos:T,BT,VOD,VEON,CTL-utils:PPL,JE,AY,CWEN-services:PBI,NWL,M,ADES-shipping:GOGL,CMRE,SFL,NAT,TRTN-bas.mat:VEDL-REITs:CXW,NR Z,DX,AFIN,GNL-BDCs:FDUS,FSK,CMFN,AINV,TCRD,GARS,CGBD
Vitusus
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 13:40

Poctive sledovat znamena presne co? Pokud tim tom brava myslis, ze budes denne hltat kdejakou zminku o danych spolecnostech, tak souhlas, to zabere spoustu casu. Ale pokud kupuju spolecnost s tim, ze ji budu drzet v ramci DGI strategie 30 let, tak je mi opravdu sumak, ze vichrice shodila AT&T nekde v Iowe dva kilometry telegrafnich sloupu.

Jinak, dulezite je udelat si pred nakoupenim domaci ukol, tedy si danou spolecnost nastudovat. A potom uz jenom vicemene pasivne vnimas trendy v danem odvetvi, abys neprospal nejakou katastrofu, a jednou za kvartal kouknes na vysledky, ze kterych uvidis, jestli ta tvoje puvodni investicni teze je stale platna.

Pokud jde o optimalni pocet akcii v portfoliu, to je tezka otazka, a kazdy ti rekne neco uplne jineho. Pro me osobne to jsou dve firmy v kazdem z 11 definovanych sektoru. Nekdo jiny muze chtit ty firmy tri, nekomu staci jedna, ale to opravdu zalezi na rizikovem profilu kazdeho. Pro me jsou 4.5 % na jeden titul jeste akceptovatelne riziko, nekdo chce mit v jedne akcii max 2 % portfolia, tak jich ma 50.

Moje portfolio:

PG - 25 ks @ 61.30 $_________UTX - 15 ks @ 102.50 $_________VZ - 31 ks @ 47.50 $
JNJ - 25 ks @ 58.80 $_________T - 40 ks @ 38.09 $_________IBM - 11 ks @ 131.00 $
MCD - 16 ks @ 95.00 $_________SO - 31 ks @ 49.18 $_________WFC - 30 ks @ 50.00 $
WMT - 20 ks @ 72.96 $_________JPM - 26 ks @ 59.00 $
BBL - 41 ks @ 36.60 $_________OHI - 45 ks @ 34.00 $
CVX - 16 ks @ 93.80 $_________O - 26 ks @ 57.50 $
CSCO - 48 ks @ 31.25 $_________PPL - 54 ks @ 27.75 $
tom brava
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 13:50

Citace: Původně zaslal: Vitusus  
Poctive sledovat znamena presne co?.

Spiz nez "poctive" jsem mel asi pouzit vhodnejsi vyraz "aktivne":
Znamena to prolezat kazdy kvartal uplne vykazy a jednotlive cifry v nich a hodnotit vyvoj - down/upgrady analytiku apod., proste kvartalne sledovat a vyhodnocovat trendy tech firem. Takova byla moje naivni predstava pri investicnim startu....a realita dnes?

...sleduju jen "pasivne" = nastavenym zrcadlovym ptf na SA mi chodi na muj meil news, a prubezne ctu jen headlines techto prichozich zprav, kdyz to je vyrazna negativka, jeste mrknu co z toho plyne jako zaver v clanku. Nic vic nestiham a neprochazim pri poctu >10 firem, vlastne je to ten mod jak jsi popsal jako "neprosrat nejakou katastrofu", coz je ale spise eufemismus - pokud pruser neobjevis sam v trendech takrikajic dopredu, tak jen reagujes na zpravu, ktera vychazi uz v okamziku, kdy o tom vi prilis mnoho lidi a uz se to promitlo do kurzu.

_________________________________________________________________________________________________________________
Cíl>zahraniční necyklické/defenzivní ptf s nízkou volatilitou s horizontem 5-10 let "AKCIODLUHOPISY":REITs:BDCs v poměru 80:5:15.
Očekávaný roční min. čistý divivýnos 4% (pro rok 2019 min.5%) /// REITs/BDCs net divivýnos min.8,5% (pro rok 2019 min.10%)
DeGiro: cons.staples:BTI,PM,MO-telcos:T,BT,VOD,VEON,CTL-utils:PPL,JE,AY,CWEN-services:PBI,NWL,M,ADES-shipping:GOGL,CMRE,SFL,NAT,TRTN-bas.mat:VEDL-REITs:CXW,NR Z,DX,AFIN,GNL-BDCs:FDUS,FSK,CMFN,AINV,TCRD,GARS,CGBD
TomasV
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 15:55

Chci z divident financovat duchod a platit ucty.Pri mensim portfoliu 10 firem,pokud jedna nevyplati dividendu ,tak se mi snizi rocni prijem o 10 procent,u 30 firem to dela jenom 3 procenta.Proto pro mne je vetsi portfolio jasna volba.

Investiční strategie:B&H
Portfolio:
Dominion Energy,BHP Billiton,Iberdrola,PPL Corporation,British American Tobacco,Altria Group,Münchener Rückversicherungs,Cisco Systems,Wells Fargo ,AT&T,Royal Dutch Shell,BMW,Philip Morris International,PepsiCo,Basf SE,AbbVie Inc.
skodaj
Junior Member
**

[*] Zasláno 8-1-2019 v 16:00

Dekuji za nazory.

Zvolil jsem kompromis - zaradil do portfolia novy titul a prikoupil T, XOM, MO a KHC :)
Alvarez
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 16:15

Citace: Původně zaslal: tom brava  
Nic vic nestiham a neprochazim pri poctu >10 firem, vlastne je to ten mod jak jsi popsal jako "neprosrat nejakou katastrofu", coz je ale spise eufemismus - pokud pruser neobjevis sam v trendech takrikajic dopredu, tak jen reagujes na zpravu, ktera vychazi uz v okamziku, kdy o tom vi prilis mnoho lidi a uz se to promitlo do kurzu.

tome, Vitusus zminoval, abys neprospal zadnou katastrofu :)
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 16:17

Skodaj,
neprikupuj prozatim akcie, ktere uz mas! Prikoupis je az pozdeji.
Nekupuj nikdy nemocne IBM!
Kup brzy poprve akcie: HSBC, Iberdrola, BHP Group, Sanofi! Pokud neklesaji, ale trochu rostou.
Uvazuj o nakupu AB InBev, kde ale bohuzel byla snizena dividenda!

Osklivy pokles trzby a cisteho zisku 2008-2018 u IBM. :(
Darebaci se snazi ziskat akcionare stalym zvysovanim dividendy.
http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=IBM&re...

Dalsi tragedie u IBM je extremni zadluzeni, pro ktere neni mozno akcii kupovat.
Roku 2017 byl cizi kapital : vlastni kapital = 107 : 17 :(
http://financials.morningstar.com/balance-sheet/bs.html?t=IB...

Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
tom brava
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 16:22

Citace: Původně zaslal: Alvarez  
Citace: Původně zaslal: tom brava  
Nic vic nestiham a neprochazim pri poctu >10 firem, vlastne je to ten mod jak jsi popsal jako "neprosrat nejakou katastrofu", coz je ale spise eufemismus - pokud pruser neobjevis sam v trendech takrikajic dopredu, tak jen reagujes na zpravu, ktera vychazi uz v okamziku, kdy o tom vi prilis mnoho lidi a uz se to promitlo do kurzu.

tome, Vitusus zminoval, abys neprospal zadnou katastrofu :)

sorry necitoval jsem presne, ale kontext nebyl porusen

StanikKolarik
Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 17:21

Citace: Původně zaslal: Pomah  
Ahoj vsem,

rad bych se tu jen pochlubil, ze jsem se stal vlastnikem prvnich akcii v zivote, dal jsem na vase rady a nakoupil jsem stejne jako Ladislav 13ks akcii BMW a taky 35ks akcii AT&T, snad mi budou delat uz jen radost :)

tak to jsme na tom stejne... ja jsem prvni akcie* koupil na Silvestra (ANH) a vcera vstoupil do AT&T a jelikoz se mi u obojiho podarilo trefit vcelku dobre ceny, tak mi to dela taky hodne velkou radost. takze drzim palce kolego

* sve prvni akcie jsem koupil jiz 2010, ale to jsem tomu rozumel jeste vetsi prd nez dnes, takze to ani nepocitam

StanikKolarik
Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 17:36

mimochodem, docela rad bych do portfolia CASEM dostal nejake rejdare, ale kvuli Maersku se mi ale na Danskou burzu nechce a nic z tech velkych na burze neni (cti na hlavnich burzach). Mate nejaky napad

tom brava
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 17:57

taky jsem dlouho meditoval ohledne shippingu, zda do toho jit ci nejit (pritom jsem prosvih loni jarni pokles Frontline), az jsem se v prosincovem vyprodeji konecne rozhoupal pro GOGL a CMRE, (vysoka divi a domicil v dan. raji)....pote hned odskocily +11/+14%, takze jen prvni snizeny zastrel a k vybudovani vetsi pozice zatim nedoslo :-(( stejne radeji vyckam na prvni zdaneni divky - u DG jeden nikdy nevi, cim zase prekvapi

Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 18:54

skodaj: jsem rozhodny zastance diverzifikace, podle mne je 10 minimum, rozumny pocet zacina na 15 ks. Optimum povazuju tak asi 20-30 akcii.

Take zalezi, jestli mas jeste nejaka jina aktiva, treba pozemky, byty, terminovane vklady, dluhopisy, atd. Pokud ano a akcie tvori treba jen 30 nebo 50 procent celkovych aktiv, pak neni potreba takova diverzifikace.

Uz to tu nekdo psal, dobre pravidlo je mit v jednom titulu max. 5% svych aktiv.
Vitusus
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 21:29

Ono to v podstate vychazi z nejakych pravidel money managementu pri alokaci aktiv do rizikovych prilezitosti. To vam rekne kazdy trader na burze, sazkar na fotbal, hrac pokeru, money management je zaklad, a disciplina pri jeho dodrzovani jeste vetsi zaklad.

Vetsina z nich se shodne i na tom, ze to optimum je nekde mezi 2 % (ultrakonzervativni a aplikovatelne spis pri tech sazkach nebo tradingu, kde se opakuje velke mnozstvi prilezitosti) az po max 5 %, coz rika Pavel a rikam to ve svem prispevku vyse vicemene i ja. No a podle toho, jako uroven rizika zvolis, tak podle toho si musis i delat domaci ukol.

tom brava, ono to prave souvisi i s tim rizikem, pokud mas v portfoliu 50 titulu a kazdy z nich dela 2 % tveho portfolia, tak ani ta motivace sledovat vse do hloubky neni takova, jako kdybys jich mel jenom 5 a kazdy dela 20 % portfolia, ta uroven strachu, ktera te pohani k primerene eliminaci rizika, je proste uplne nekde jinde.

Moje portfolio:

PG - 25 ks @ 61.30 $_________UTX - 15 ks @ 102.50 $_________VZ - 31 ks @ 47.50 $
JNJ - 25 ks @ 58.80 $_________T - 40 ks @ 38.09 $_________IBM - 11 ks @ 131.00 $
MCD - 16 ks @ 95.00 $_________SO - 31 ks @ 49.18 $_________WFC - 30 ks @ 50.00 $
WMT - 20 ks @ 72.96 $_________JPM - 26 ks @ 59.00 $
BBL - 41 ks @ 36.60 $_________OHI - 45 ks @ 34.00 $
CVX - 16 ks @ 93.80 $_________O - 26 ks @ 57.50 $
CSCO - 48 ks @ 31.25 $_________PPL - 54 ks @ 27.75 $
Pavel
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 8-1-2019 v 22:06

Jeste doplnim - s tim sledovanim vyvoje hospodareni jednotlivych titulu to neni tak horke a dramaticke. Vyznamne, hmatatelne a vycislitelne informace se okamzite projevi na burze v cene a tam nema normalni investor sanci reagovat driv nez ostatni.

Ja osobne to sledovani chapu spis tak, ze se minimalne jednou kvartalne (pri zverejneni vysledku) zamyslim nad spolecnosti jako celkem, strategicky se na ni podivam s delsim horizontem a znovu si ujasnim, ze ji chci (nebo nechci) dale drzet, popripade jeji pozici navysit ci snizit.
pigzor
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 9-1-2019 v 10:41

Citace: Původně zaslal: StanikKolarik  
mimochodem, docela rad bych do portfolia CASEM dostal nejake rejdare, ale kvuli Maersku se mi ale na Danskou burzu nechce a nic z tech velkych na burze neni (cti na hlavnich burzach). Mate nejaky napad
Ja a jeste nekdo odtud - nevzpomenu si ted jmeno, mame Seaspan /SSW/, nakup myslim na NYSE.
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 9-1-2019 v 11:16

""Stal jsem se vlastnikem prvnich akcii v zivote. Dal jsem na vase rady a nakoupil jsem stejne jako Ladislav
akcie BMW a taky akcie AT&T. Snad mi budou delat uz jen radost.""
Pomah 11-12-2018 v 17:41

To zalezi jen na tom, z ceho vznikne radost, z ceho vznikne smutek a co bude lhostejne pro tebe.

Radost by mely byt dividendy a rust kurzu akcii, ktere uz nechces prikupovat.
Radost by mel byt veliky pokles akcie, kterou nemas a chces levne koupit.
Lhostejnost by mel vyvolat pokles tvych akcii.
Smutek, nestesti, nastvani, zloba nebo chut k vrazde nebo sebevrazde by pokles tvych akcii nemel nikdy vyvolat. Protoze vetsina z nas (a snad i ty) kupuje jen akcie levne, od podniku zvysujicich zisky a chysta se drzet akcie az do smrti kvuli dividendam jako duchod. Tedy pokles kurzu akcii 50% do minus pro nas nic neznamena. Vzdyt levne koupene akcie od zdraveho podniku nebo banky podle statistiky nebudou 15 let v minus.
StanikKolarik
Member

Nálada:

[*] Zasláno 9-1-2019 v 11:24

BMW nemam a ani nechci.

Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 9-1-2019 v 11:42

Opravil jsem majitele BMW na ''Pomah''.

Ty si muzes koupit Trabanta nebo Ziguli :)
StanikKolarik
Member

Nálada:

[*] Zasláno 9-1-2019 v 11:51

ale tim ze mi chybi veta, tak se potvrdilo ze admin/moc muze upravovat i prispevky druhych lidi

_turek
Junior Member
**

[*] Zasláno 17-3-2019 v 15:52

Ahoj nejaky mesic to tu studuji a nejaky mesic si plnim svuj sen a porizuji si sve prvni akcie. Co se tyce nacasovani tak pro me v nejhorsi doba. Za dva mesice se nam narodi druhe dite, vek pokrocil za chvili mi bude 39. Ceny akcii jsou vysoko pred korekci. Ale neva nejak se musi zacit. Zatim do akcii posilam drobne takze zdejsim velikanum budu pro smich, ale nejak se zacit musi. Bydlim v OV takze prazske srazy budou pro me z ruky.

Muj plan je ne za kazdou cenu nakupovat dividendove aristokraty, ale snazit se porazet trh podhodnocenymi akciemi, ty budu hledat hlavne pres ctvrtletni povinne reporty valueinvestoru (fondu). A az pred duchodem portfolio kompletne preklopit na dividendy.

Ma prvni akcie byla Avast (jejich vstup na burzu a ma vidina ze v budoucnu poroste jak jine uspesne IT firmy na burze me rozhybalo zajit si do FIO zridit ucet, pak nasledoval STOCK a Kofola. Ted prisetrim na nejakou prvni zahranicni akcii. Pokukuji po britskych firmach, jako Marks and Spancer atd... . Ale to se jeste uvidi. Chci akcie spis drzet.
Vosa88
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-3-2019 v 18:17

Marx & Spencer mam zatim jenom tricko :lol:
https://www.geekshirts.cz/data/cache/image-thumbnail/motive-...

Portfolio : Altria Group, AT&T Inc, Bayerische Motoren Werke AG, Cisco Systems, Facebook, Iberdrola SA, Johnson & Johnson, JP Morgan Chase & Co., Main Street Capital Corporation, Manhattan Bridge Capital, McDonald´s Corporation, Microsoft Corp, Moneta Money Bank, New Residential Investment Corp, Pepsi Co. , Royal Dutch Shell B, Sotherly Hotels, Vodafone Group Plc, Wells Fargo & Company
 Stran:  1  ..  9    11    13  14