Diskusní fórum akcie a burza Naposled aktivní: 7-9-2018 v 11:27
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
Autor: Předmět: Nové chody na burzu IPOs
Ladislav
Super Mod

Nálada:

question.gif Zasláno 12-12-2017 v 18:23
Nové chody na burzu IPOs

Desetiletá spekulace s mladými americkými technologickými akciemi - American IPOs - jen za 100 USD
:post: http://www.nasdaq.com/markets/ipos/
Zbohatnutí s bitcoinem jsme propásli. Musíme zkusit zbohatnout s mladými americkými akciemi, které se objevují tyto dny poprvé na burze.
Kdo má nízký poplatek za USA, může zkusit koupit akcie na burze Nasdaq. Kdo má 2x levnější burzu v Německu, snad dostane ty akcie i na německé Xetra nebo Tradegate. :info: První den na burze by se neměly nové akcie kupovat. Často jsou 14 dní po IPO akcie levnější a finance.yahoo.com už pak může ukazovat ohodnocení mladé akcie s poměry P/E, P/B a P/S.

Nejprve bychom měli koupit uspokojivé nebo dostatečné množství akcií na stálo pro dividendy jako důchod.
Pak teprve bychom mohli hledat mladé akcie, které se prodávají v těchto dnech poprvé na burze = IPO.
České akcie jsou prašivé, bolševické, Babišovy. Německé akcie jsou líné. Budeme hledat raději americké IPOs.

IPO = initial public offering = první veřejná nabídka akcií na burze = going public.

Jak víme, od 1990 do 2000 rostly mnohé americké technologické akcie desítky tisíc procent ba sto tisíc procent a z tisíce udělaly milion za 10 let. Akcie Cisco Systems, EMC, DELL a jiné.
Nyní budeme hledat jiné mladé akcie = IPOs.
Nebudeme riskovat a koupíme každou IPO akcii jen za 100 euro nebo 100 dolaru.
Tato mladá firma, od které koupíme za 100 USD akcie, by mohla dosahovat minulý rok snad i negativní čistý zisk (= P/E N.A.), když už nenajdeme jinou firmu s pozitivním ziskem. Asi nebude firma platit dividendy. Snad bude často i P/B a P/S vyšší než 3. Ale asi by se nemusely kupovat drahé akcie s P/B 10 a P/S 10.

A necháme si mladou akcii tak dlouho, dokud firma nebude převzata od jiné firmy, nebo se bude zdát, že už dál akcie neporoste, nebo firma zkrachuje.
Bohužel často asi nenajdeme od analytiků očekávaný růst zisku budoucích 5 let na finance.yahoo.com, ale bylo by to hezké, kdyby analytici očekávali růst zisku a ne pokles zisku vedoucí k bankrotu firmy.
Stop loss order nebudeme používat, takže v příštím velkém dvouletém krachu akcií může tato mladá akcie hezky hluboko klesnout, na 1/2 ba i na 1/10. Jenže mi ji nechceme prodat s malou ztrátou ale s velkým výdělkem za asi 10 let.

A kde hledat nové americké akcie = IPOs? Snad zde :post: http://www.nasdaq.com/markets/ipos/
Já se snad k nákupu první mojí IPO akcie za 100 euro dostanu na jaře 2018. Nejprve chci koupit ještě po tisíci eur 4 různé dividendové akcie pro Mary Ann.
:exclamation: Nebudeme kupovat malé mladé biotechnologické firmy! Tyto akcie snadno klesnou -70% za den, když jim nový medikament není připuštěn zkušební komisí do výroby.

Jak rostly za 10 let 100.000% mladé americké akcie v letech 1990-2000:
Akcie EMC Corp. rostla 146.744% = prům. 107,3% ročně, z 0,0703 dolaru 12.1.1990 na 103,25 dolaru 20.9.2000 na P/E 224.
:info: Z 1.000 dolaru bylo 1,46 milionu dolaru za 10 let.

Akcie Cisco Systems Inc. rostla 112.378% = prům. 101,8% ročně, z 0,0712 dolaru 10.10.1990 na 80,0625 dolaru 27.3.2000 na P/E 258.
:info: Z 1.000 dolaru bylo 1,12 milionu dolaru za 10 let.

Akcie DELL Inc. = Dell Computer Corp. rostla 120.753% = prům. 103,3% ročně, z 0,0481 dolaru 31.1.1990 na 58,125 dolaru 22.3.2000 na P/E 109.
:info: Z 1.000 dolaru bylo 1,20 milionu dolaru za 10 let.
FBsmiley5.png - 21kB . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . FBsmiley4.png - 19kB

Profil uživatele Web uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 15-12-2017 v 19:59

Tyto americké IPO firmy (pro několikaletou spekulaci) by měly mít burzovní hodnotu vyšší než 500 milionů dolarů. Jen pak jsou jejich PE PB PS a zadlužení a růst zisku příští rok na finance.yahoo.com a prodávají se i na burze Frankfurt.
Neměly by mít jen jednoho zaměstnance, ale desítky až stovky zaměstnanců.
IPO, nebo první poslání akcií na burzu by nemělo mladší jak měsíc a starší jak rok
A není nutné kupovat akcie předražené s poklesem zisku příští rok, protože existují i dvě americké 2017-IPO firmy s P/S pod 3 s růstem zisku příští rok. Hned až je koupím, prozradím jejich jména zde a i na několika investičních Facebook skupinách.
Já však si nemohu dovolit vložit na každou tisíc dolarů. Dám na každou jen 100 euro. Protože spekulace se small caps není moje hobby. Já dávám raději tisíce eur na bezpečné dividendové blue chips akcie.

Ale IPOs nemají žádnou šanci růst za 5 let tisíce procent tak jak Bitcoin.

Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 16-12-2017 v 08:50

I když na ty dvě IPO akcie dnes před Vánoci nemám peníze, přece jen investovat do každé jen 100 euro, je asi málo, že? Když poplatek za nákup mi udělá banka hnedle 15 euro a dividendové blue chip akcie kupuju za 6.000 euro, měl bych každou tu IPO small cap akcii koupit alespoň za 300 euro a poplatek k tomu, že? Otevírat konto u brokera s poplatkem za nákup akcie 3 dolary ale nikdy nebudu. Ich liebe die Targobank. A dostávám od ní každý rok veliký nástěnný kalendář.

Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 16-12-2017 v 08:54

Žhavá diskuse je pod tímto tématem, že? Už je tu čtvrtý příspěvek.

Michal.I
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 16-12-2017 v 09:01

:lol: nějak jsem z těch 4 příspěvků nepochopil, o co jde. Musím první mrknout na odkazy. Jestli se dá dohledat, jak se firmám dařilo, i když ještě nevstoupily na burzu a ty firmy se budou jevit jako dobrá investice, nevidim důvod, proč to nezkusit. Být tebou, tak opravdu závažím založení ještě jednoho brokera právě pro tyto pidi 100 dolarové investice. Nebude ti to dělat bordel ve tvém Mega divi portfoliu, co máš u Targobank a navíc tě to nebude stát 3 $ jak tvrdíš, ale cca 0,7 $. To už za to myslím stojí :)

Mé dividendové portfolio:

Cyklická spotřeba: BMW, Daimler
Necyklická spotřeba: Altria, Anheuser-Buds Inbev, Kraft Heinz Company, General Mills, The Procter & Gamble Company, British American Tobacco
Technologie: CISCO
Telekomunikace: AT&T, Telefonica SA
Finančnictví: Royal Bank of Canada, Munich RE, Banco Bilbao
Nemovitostní fondy: Omega Healthcare Investors
Průmyslové zboží: Eaton Corporation, General Electrics
Materiály: Royal Dutch Shell, Buckey Partners, Rio Tinto, BHP Billiton
Farmacie: AbbVie, Pfizer, Bayer AG
Utility: Huaneng National Power, National Grid, Iberdrola, SABESP
Služby: Game Stop, L Brands, WPP

Mé spekulace:

DXC Technology, Micron Technology
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
MilanV
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 16-12-2017 v 09:02

Tak já něčím přispěji.

Určitě je to dobrý nápad. Díval jsem se na aktuální nabídku, ale nic mne nezaujalo. Rozhodně jsem rád za vlákno a předem děkuji všem, co naleznou něco zajímavého. Jak se něco takového objeví, jistě přijde i diskuse.

Mohu Vás Ladislave poprosit o informaci, o kterých dvou uvažujete?

Dle velikosti v Ptf
Růstové - MA, MU
Dividendové - AAPL, MSFT, BA, UNH, NRZ
Dividendové na stálo: T
abak
Senior Member

Nálada: Neutrální

[*] Zasláno 16-12-2017 v 20:44

Téma i naznačená strategie sem určitě patří a velmi mě zaujala, akorát příliš nezapadá do mé současné investiční strategie. Také dávám přednost spíše bezpečnějším dividendovým blue chips akciím. Rád bych se podíval na historické výsledky takové strategie.

Ladislave, jak hodně jsou následující parametry závazné?

tržní kapitalizace > $500m
1 rok > doba od vstupu na burzu > 1 měsíc
počet zaměstnanců > 10
P/S ideálně < 3
doba držby >= 10 let
nesmí se jednat o biotech sektor

Aby se o strategii dalo seriózněji dál uvažovat, zajímalo by mě, kolik různých titulů jsem musel koupit naslepo v průběhu roku jen podle výše uvedených parametrů, na to aby alespoň jeden z nich dosáhl zhodnocení jako EMC Crop., Cisco Systems Inc. nebo Dell Inc., třeba v období posledních dvaceti let. Jinými slovy - může někdo strategii s výše uvedenými parametry otestovat?

Pokud statisticky 99 ze 100 podniků s výše uvedenými parametry za deset let po svém IPO zbankrotuje nebo nezvýší svou hodnotu a jeden zvýší svou hodnotu tisícinásobně a investoval jsem do každého $1000 dolarů, pořád jsem vydělal přes 900 tisíc dolarů, po započítání poplatků možná o nějakou tu tisícovku méně. Hranici break-even pravděpodobnosti úspěšnosti strategie odhaduji na 0,15 % až 0,2%. O nasazení bych silně uvažoval při pravědpodobnosti úspěšnosti větší než 1 %.

Sleduji už několik let bloggera, kterému se s podobnou strategií daří vytvářet velmi slušná zhodnoceni. Akorát místo do akcií těsně po IPO, investuje do no-name low cap těžařů s určitým příslibem nalezení nových nalezišť drahých kovů v budoucnosti a doba držby je výrazně kratší, obvykle se nakonec do jednoho z několika trefí, prostě takový novodobý zlatokop, pozice navyšuje velmi agresivně i při poklesech. Ale jsou to hrozné nervy a stres.

Jeho aktuální portfolio (a blog) je zde: http://fifighter.com/stocks/portfolio/
Rohl
Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-12-2017 v 13:32

No, tak zahajuji první tah.

Nalezl jsem poměrně zajímavé IPO.

Jedná se o USA společnost Aquantia. Ticker AQ. https://finance.yahoo.com/quote/AQ?p=AQ

Založena 2004, IPO na NYSE listopad 2017.

Společnost navrhuje, vyrábí a prodává vysokorychlostní integrované obvody komunikace Ethernet pro datová centra a podniky. Největší jeho zákazníci jsou Cisco a Intel.

https://www.aquantia.com/company/

Momentálně se prodává za 10,6 USD. P/S je ale 3,63. Market cap. 356.65M.

Věří si na 20% růst ročně. Viz. https://finance.yahoo.com/video/why-chipmaker-aquantia-decid...

Tak co si o tom myslíte? :)

AT&T (T), Vodafone Group PLC (VODI)
Cisco (CSCO), Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd. (TSM)
Bank of America (BAC), Banco Bilbao (BOY), Banco Santander (SAN)
Munich Re (MUV)
Royal Dutch Shell B (R6C)
The Procter & Gamble Company (PG)
The Kraft Heinz Company (KHC)
Ford (F)
PPL Corporation (PPL)
Iron Mountain Inc. (IRM)
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-12-2017 v 17:33

Citace: Původně zaslal: Rohl  
No, tak zahajuji první tah.

Nalezl jsem poměrně zajímavé IPO.

Jedná se o USA společnost Aquantia. Ticker AQ. https://finance.yahoo.com/quote/AQ?p=AQ

Založena 2004, IPO na NYSE listopad 2017.

Společnost navrhuje, vyrábí a prodává vysokorychlostní integrované obvody komunikace Ethernet pro datová centra a podniky. Největší jeho zákazníci jsou Cisco a Intel.

https://www.aquantia.com/company/

Momentálně se prodává za 10,6 USD. P/S je ale 3,63. Market cap. 356.65M.

Věří si na 20% růst ročně. Viz. https://finance.yahoo.com/video/why-chipmaker-aquantia-decid...

Tak co si o tom myslíte? :)

Vypadá hodně zajímavě. Děkuji za tip. Budu zkoumat

http://money.cnn.com/quote/forecast/forecast.html?symb=AQ

Dle velikosti v Ptf
Růstové - MA, MU
Dividendové - AAPL, MSFT, BA, UNH, NRZ
Dividendové na stálo: T
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 17-12-2017 v 18:38

Prosba je marná. Neprozradim akcii, dokud nekoupim. Asi 21-22 prosince, jestli budu mít na kontě peníze.
A chci nyní koupit každý rok jen jednu americkou IPO akcii a to za 600 euro plus poplatek asi 15 euro za burzu Frankfurt.
Jen nevím, jestli během celého dne mi někdo na burze Frankfurt ty akcie za 600 euro prodá, když je to americká firma jen za 2 miliardy dolarů. Ale za burzu NYSE by mi Targobank vzala hnedle 30 euro. A konto jinde nebudu nikdy otevírat.

''tržní kapitalizace > $500m
1 rok > doba od vstupu na burzu > 1 měsíc
počet zaměstnanců > 10
P/S ideálně < 3
doba držby >= 10 let
nesmí se jednat o biotech sektor''
To je správně.
A měla by to být technologická firma. Nejlépe od internetu. Žádná banka ani pojišťovna ani trust ani reit ani farmácie ani aerolinie. A může mít i 4.000 zaměstnanců a burzovní hodnotu i 2 miliardy USD nebo víc.
P/B pod 3. A příští rok P/E pod 15. Očekávaný růst zisku příští léta. Nízké zadlužení. Cizí kapitál ne 3x vyšší jak vlastní kapitál. Snad debt/equity pod 1 tedy pod 100%.

A tak se vyhneme extrémně předražené akcii Snap, která taky měla 2017 IPO.

Stanislav
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-12-2017 v 20:35

Aquantia nevypadá vůbec dobře, protože zatím jede ve ztrátách. P/B = 11,21 je šílenost. P/E na příští rok je 97,09.
http://beta.morningstar.com/stocks/xnys/aq/quote.html
tipo
Junior Member
**

Nálada:

[*] Zasláno 19-12-2017 v 09:14

abak: Sleduji už několik let bloggera, kterému se s podobnou strategií daří vytvářet velmi slušná zhodnoceni. Akorát místo do akcií těsně po IPO, investuje do no-name low cap těžařů s určitým příslibem nalezení nových nalezišť drahých kovů v budoucnosti a doba držby je výrazně kratší, obvykle se nakonec do jednoho z několika trefí, prostě takový novodobý zlatokop, pozice navyšuje velmi agresivně i při poklesech. Ale jsou to hrozné nervy a stres.

Jeho aktuální portfolio (a blog) je zde: http://fifighter.com/stocks/portfolio/

To je abaku velmi zajímavé, o těžařích sice nevím nic, ale je tam prvek studia a odhadu nejenom jednotlivců ale celého odvětví, to se mi líbí víc než IPO.
A možná pro trochu stresíku :) mimo divedendové porftolio, to nemusí být špatné...

Nevíte ještě někdo o někom podobném, kdo totéž sleduje (a obchoduje) ve farmacii?
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 19-12-2017 v 09:53

A už je to tady.
VENATOR MATERIALS PLC - VNTR - WKN A2DVK5 - ISIN GB00BF3ZNS54
Na burze Frankfurt jsem koupil dnes ráno 32 akcií. Volil jsem limit 19,27 euro a dostal jsem akcie s kurzem 19,248 euro za celkem 615 euro už za minutu. I když je to zahraniční chemička za pouhé 2 miliardy euro.
Bohužel jsem mezi americkými novými akciemi s IPO roku 2017 nenašel žádnou fundamentálně levnou akcii od elektroniky nebo internetu. A chemická akcie těžko udělá tisíc procent za 10 let.
Snad tu firmu převezme za pár let BASF a ne Agrofert, když Babiš bude ve vězení a bez peněz.

Chemický závod Venator Materials má 4.500 zaměstnanců, měl IPO 3.8.2017 a firma se oddělila od chemického závodu Huntsman z Texasu s IPO 2005, který byl založen 1970 a má 10.000 zaměstnanců. Huntsman vlastní ještě polovinu akcií VNTR a prodá je asi 2018.
Akcie VNTR je dnes výhodná s 2018eP/E 8.0, P/S 1.0, P/B 2.3, P/C 12, debt/equity 0.74, free cash flow pozitivní, dividenda žádná, 2018 je očekáván růst zisku.
http://finance.yahoo.com/quote/VNTR/key-statistics?p=VNTR
http://financials.morningstar.com/valuation/price-ratio.html...
http://www.nasdaq.com/markets/ipos/company/venator-materials...

Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 16-3-2018 v 15:09

Švédský musiku streaming servis - Spotify má IPO v úterý po Velikonocích 3.4.2018.
Čistý zisk je negativní, z toho plyne P/E N.A. Ztráta 2017 byla vyšší než 2016.
Tržba roku 2017 byla 4,1 miliard euro a tržní hodnota firmy má být 15,4 md. euro.
Z toho plyne poměr P/S 3,7. Roku 2017 byla tržba o 40% vyšší než 2016.
Já bych akcii nekoupil, protože z mnohem vyšší roční tržby udělali mnohem horší negativní čistý zisk.

Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 19-3-2018 v 20:52

IPO = Börsengang v Německu v pátek 16.3.2018: SIEMENS HEALTHINEERS AG, ISIN: DE000SHL1006
Siemens oddělil zdravotní techniku, firma se jmenuje Siemens-Healthineers AG
https://www.onvista.de/aktien/SIEMENS-HEALTHINEERS-AG-Aktie-...
Zdá se, že Siemens drží dosud 85% akcií HEALTHINEERS a jen 15% se jich prodalo na burze. Celková tžní hodnota 30 md.€, tržba vloni 9 md.€ a zisk 1,5 md.€. Z toho plyne KGV 20 a KUV 3,3. Akcie je předražená a v internetu lžou lumpi, že je akcie podceněná.

Das Gesamtvolumen von letztlich 30 Md. Euro bei einem Ausgabepreis von 28 Euro am unteren Ende der avisierten Preisspanne enttäuschte. Aber das ist Ihre Einstiegschance beim Weltmarktführer eines enormen Zukunftsmarktes. Die Gesundheitstechnologie bleibt ein riesiger Wachstumsmarkt. Bereits letztes Jahr hat Siemens-Healthineers 9 Md. Euro Umsatz und 1,5 Md. Gewinn erzielt.

tom brava
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 21-3-2018 v 12:17
šméčko pro veksláky znovu na burze?

Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR | 21.03.2018 08:44:32
AAA Auto se chtějí vrátit na burzu. Polský majitel chce zpeněžit investici, píše E15

Skupina autobazarů AAA Auto usiluje o opětovný vstup na burzu pod dnešním názvem Aures Holding, píše server E15. Hlavní majitel firmy, polská investiční skupina Abris Capital Partners, plánuje podle několika zdrojů E15 z finančních trhů opětovný vstup do Prahy a to do konce léta letošního roku.

Tehdy má firma investorům prezentovat celoroční výsledky 2017, které údajně mají sloužit pro jejich rozhodování, zda se úpisu akcií zúčastní či nikoliv.

„Emisi připravují Česká spořitelna a Komerční banka,“ uvádí jeden ze zdrojů dle E15. Za připravovaným úpisem akcií sítě autocenter je podle zdrojů E15 snaha polské skupiny zpeněžit svou investici z roku 2014.

„Trhy jsou oceněné vysoko. Je vhodná doba pro toho, kdo prodává, ale problematičtější pro kupce,“ zdůrazňuje šéf analýz ČSOB Asset Management Aleš Prandstetter.

Autobazary AAA Auto byly jednou z emisí na pražské burze od roku 2007 do roku 2013. Tehdy AAA Auto vykupovala vlastní akcie za cenu 23,3 koruny, připomíná E15, upisovací hodnota akcie byla nad 55 korunami. Do osudu titulu tehdy zasáhly dluhy firmy i dravá expanze v kombinaci s finanční krizí roku 2008.
Wiki
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 17-4-2018 v 12:47

Citace:

VENATOR MATERIALS PLC - VNTR - WKN A2DVK5 - ISIN GB00BF3ZNS54

Nyní se akcie nachází na ceně ze srpna 2017, kdy byla uvedena na trh a možná se odrazila od dna. Kryptoměny jsem zavrhnul, tak zkusím dle Ladislavovy úvahy menší částku zainventovat do VNTR.
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 23-4-2018 v 21:41

ADT_Patrol_Vehicle.jpg - 164kB

IPO ADT Inc.
Levná mladá americká akcie ADT Inc. (ADT), IPO 19.1.2018, firma stojí 6 miliard USD, má 18.000 zaměstnanců.
Firma z roku 1874 se oddělila od koncernu Tyco a 2016-2017 patřila investorovi Apollo. Akcie ADT šly na burzu 19.1.2018 od investora Apollo.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_ADT_Corporation
http://www.finanznachrichten.de/nachrichten-aktien/adt-inc.h...
Ocenění akcie P/E 17, P/B 1.6, P/S 1.5, výnos dividendy jen 1.5%
Zisk má silně růst letos i dalších 5 let podle lhářů na Finance.yahoo :exclamation:
Ale cizí kapitál je 3x vyšší jak vlastní kapitál
Firma založená roku 1874 dělá zabezpečení domů proti ohni a krádeži a má i hlídky v autech, Florida, USA
:info: http://www.adt.com
https://finance.yahoo.com/quote/ADT/key-statistics?p=ADT
https://finance.yahoo.com/quote/ADT/analysis?p=ADT
https://finance.yahoo.com/quote/ADT/profile?p=ADT
https://finance.yahoo.com/quote/ADT/financials?p=ADT
Chudý nebo šetřivý člověk by mohl do akcie vrazit pouhých 600 euro a pak se na plus a mínus dívat jen 1x ročně, neboť by měl držet akcii 5-10 let nebo až do předražení.
Že akcie od IPO do dnes neroste, dělá zřejmě všeobecná korekce na burze a strach z dluhů firmy 10 miliard USD. Vždyť dluh firmy je vyšší než cena firmy na burze. :(
https://finance.yahoo.com/quote/ADT/balance-sheet?p=ADT

Snad bychom ty akcie neměli kupovat, protože s cenou firmy bychom koupili i její veliký dluh. Cena firmy ''Market Cap'' 6.7 md.$ se může považovat vyšší o dluh a nižší o peníze v kase, tím vznikne ''Enterprise Value'' 17.46 md.$. A v tomto případě se zvyšuje cena firmy 2.6x a tím bychom měli zvýšit i poměry P/E 17, P/B 1.6, P/S 1.5 na P/E 44, P/B 4.1, P/S 3.9 a to dělá akcii drahou.

:( Kdyby nebyly placeny dividendy, čistý zisk posledního roku 0,342 md.$ by zaplatil dluh firmy za 30 let. :(

Wiki
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 13-6-2018 v 15:32

Akcie holandské společnosti Adyen (ISIN: NL0012969182), která je přímou konkurencí PayPalu, první den obchodování po svém IPO posílily o 100%.
https://www.onvista.de/aktien/ADYEN-NV-Aktie-NL0012969182
Wiki
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 10-8-2018 v 15:11

O tom, že k rozhodnutí zakoupit IPO lze dojít i jinak než studiem ekonomických dat svědčí případ ze včerejšího večera, kdy se nás sešla mírně dehydrovaná parta u piva s konzumací přesahující mírně po uzavírací hodině. Po konzumaci x piv si někdo s osazenstva všimnul, že většina z nás má mobily stejné značky a sice Xiaomi. Další doplnil asi týden starou informaci, že model Xiaomi Mi 8 se vyprodal již za 37 sekund po uvedení do prodeje a že značka je na 3. až 4. místě v prodeji mobilů. Když jsem na toto konstatoval, že před měsícem byla Xiaomi poprvé obchodována na burze a mohou si tedy koupit její akcie, zvedl se v osazenstvu nebývalý zájem o investování, který podpořily nejen promile alkoholu, ale i možná vidina rychlého zbohatnutí a mi byl uložen domácí úkol, který bude pravděpodobně zapomenut a to, jak provést pokud možno snadný a levný nákup akcií Xiaomi. Vzhledem k tomu, že byla nepříjemně horká noc nevhodná na spaní, rozhodl jsem se domácí úkol splnit ihned po návratu domů, neboť jsem předpokládal, že burza v Honkongu má někdy v době, kdy se Evropani vracejí z hospody provozní dobu. Prvotním nahlédnutím do provozní doby burz jsem zjistil, že tato zmíněná otevírá v 09,20 hod., přičemž časový posun by tam měl být +8 hod.. Vzhledem k tomu, že se blížila 1 hodina, tak jsem předpokládal, že se burza za 20 minut otevírá, takže si počkám. Mezitím jsem si zjistil ISIN (KYG9830T1067), který mne trochu překvapil, neboť jsem nepředpokládal, že společnost bude mít ISIN Kajmanských ostrovů. Dále jsem si zjistil kurz HKD a došel k názoru, že zakoupím zkušební vzorek u Degira. Po nějaké době čekání, se na burze nic nedělo, ta jsem začal pátrat proč tomu tak je a zjistil jsem, že ačkoliv jsou u nás 2 hodiny po půlnoci, tak v Honkongu není 10 hod., jak jsem si původně myslel, ale pouze 8 hodin ráno, čímž jsem čekání ukončil s tím, že burza má otevřeno do 10 hodin našeho času a to je dostatečná doba na případný ranní nákup. Kolem 9 hod. jsem skutečně zakoupil zkušební vzorek 600 ks akcií Xiaomi (nákupy jsou podmíněny loty po 200 ks), přičemž do poplatků mi bylo započteno i nějaké kolkovné, čímž jsem celkem platil na poplatcích 304,- Kč. Jak bylo řečeno v nedávno reprízované pohádce „ svět je velký a o náhody zde není nouze“ necháme se překvapit.
Ladislav
Super Mod

Nálada:

[*] Zasláno 10-8-2018 v 18:46

Jenže akcie není dobré kupovat jako salám.
U akcií by pisatel článku měl lidi informovat také o tom, že jeho nová akcie je nebo neni s PE PB PS levná, poskytuje X% výnos dividendy, firma má Yx vyšší-nižší cizí kapitál než vlastní, firma zvyšuje zisk a tržbu Z% ročně. Aby to nikdo ze čtenářů nemusel pracně hledat, když ten objevitel akcie to jistě už ví. Jak je to s PE PB PS, dividendou, zadlužením, růstem tržby.

Dividendu Xiaomi neplatí.

Vlastní kapitál - stockholder equity je negativní - P/B neexistuje a bylo by horší než 100000
https://finance.yahoo.com/quote/1810.HK/balance-sheet?p=1810...
Čistý zisk negativní, P/E neexistuje a bylo by horší než 100000

Prolhané Yahoo oznamuje price / sales 23, to by byla 10x předražená akcie
https://finance.yahoo.com/quote/1810.HK/key-statistics?p=181...
ale prolhaný Morningstar oznamuje jen P/S 2.7, to by bylo ocenění výhodné
https://www.morningstar.com/stocks/xhkg/01810/quote.html
:info: Ale asi je to 410 / 114 miliard Hongkong dolarů. Tedy Yahoo lže. Morningstar má pravdu.

Také Morningstar ukazuje už 3 roky negativní vlastní kapitál - stockholder equity
http://financials.morningstar.com/balance-sheet/bs.html?t=01...

Wiki
Senior Member

Nálada:

[*] Zasláno 11-8-2018 v 09:46

Jak jsem uváděl výše, podnět k nákupu nebyl dán technickými parametry, které jsou negativní co se týče čistých příjmů i výnosů na akcii, ale pozitivním vnímáním produktů Xiaomi samotnými uživateli. Pokud by si investor přečetl hodnocení brokera, tak se tam objeví např. toto: Dlouhodobý i krátkodobý trend je negativní. Není dobré kupovat akcie v negativním trendu a akcii nikdy nekoupí. Když už se nějaký investor na stuttgartské burze rozhodl koupit akcii v den uvedení IPO na burzu (9.7.2018), byly mu jeho objednávky následujícího dne zrušeny, což mohlo i následující dny odradit další případné investory, kteří zatím s nákupem vyčkávají, protože nejsou zvyklí kupovat akcie jinde, než na domácí burze za eura.
Není sice dobré akcie kupovat jako salám, ale v tomto konkrétním případě ji kupuji (už jsem ji koupil) proto, že mi je sympatická nejen díky svým produktům (Mobily Xiaomi jsou díky zvýšené kapacitě baterie a zpevněné konstrukci často využívány cyklisty jako navigace a celkově mám dojem, že jejich obliba i díky dobrému poměru cena-výkon vzrůstá), ale právě díky obtížnostem (myšleno naschvály), které její obchodování provázejí a cenu drží dole. Mám za to, že po zařazení do Hang Seng Indexu se zvednou prodeje této společnosti nejprve v Číně a následně se s ní začne obchodovat na ostatních světových burzách a cena akcie poroste. To, že Xiaomi nevyplácí dividendu je díky negativním výnosům pochopitelné, ale věřím, že se trend obrátí.
Kamarád
Junior Member
**

Nálada:

[*] Zasláno 11-8-2018 v 19:11

Ahoj, možná bych se kouknul také na Huami (NYSE:HMI). Technologie kterou tvoří (biosenzorika) mi příjde trochu víc aktuálnější a mají řekněme větší konkurenční výhodu než Huawei (dle mého nározu). Fundamentálně jsem zatím firmu, kromě základních čísel) nezkoumal.

-————————————————————
PTF: ADES, AT&T, Banco Santander, Bank of Nova Scotia, China Mobile, Companhia Enérgetica de Minas Gerais, SABESP, Eaton Corp., Iberdrola, L-Brands, PPL Corp., P&G.

Spekulace: Huami Corp.