Diskusní fórum akcie a burza

Broker konto depo burza

 Stran:  1    3    5  ..  8

roberto marconi - 23-2-2020 v 09:43

Pro vsechny Schwiegerbrudery a vsechny ostatni cleny famiglie: nejlevnejsi, nejbezpecnejsi a vynosne je jen a pouze vlastni ptf divi zvysujicich akcii, podniku s historii, kterym rostou dlouhodobe prodeje a zisky a prilis neskodi konkurence, s vyrobky a sluzbami, ktere idealne potrebujeme denne. Divi aristokrate, ktere temer nikdy neprodame, radujeme se z dividend nebo dripovanych dividend a poplatkem za vedeni pft je jen nas cas a ta trocha energie do celeho procesu vlozena.

DGI je naprosto jednoduchy pristup, ktery pochopi 95% populace. Staci dzet se Buffettovskeho: "nesnazme se byt chytrejsi nez ostatni, budme jen disciplinovanejsi nez ostatni."

bigusdykus - 23-2-2020 v 10:29



2020-02-23_10-29-04.png - 72kB

Georg - 23-2-2020 v 11:43

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Já bych ale chtěl vidět link na nějakou podstránku od fio.cz , kde se vyplní RDS.B nebo Shell a podobně a pak se klikne na Hledat.
Já na stránce fio.cz nenajdu ani za hodinu okénko pro vyplnění jména firmy a hledání akcií.


Najít to neumí žádná banka v ČR ani banka Mary Ann. Jediná ČSOB, mě našlá fond s Shell RDS.B, kde si nechají 2,5% při úpisu , 1% po prodeji + dividendy. Musí se to hledat jinak.:no:


Mindoro - 23-2-2020 v 12:32

Citace: Původně zaslal: Pomah  
Zdravím,

Nevim jak je to u ostatních, ale když pošlete peníze na Degiro, tak se převedou na eura. Chci se zeptat, řešíte aktuální vývoj kurzu? Já mám celkem štěstí ze jsem investovat začal od r 2019. Kurz cca 25,9, a hodně investic jsem udělal teď začátkem roku, kurz třeba uz kolem 25,4. Nyní je kurz 25. Degiro mi ukazuje teď celkové + řekneme 300€. Vím kolik mam v Degiru celkem posláno z českého účtu korun a samozřejmě když si vezmu celkovou částku na Degiru v eurech a prevedu ji na koruny, vypadalo by to, ze mam navíc ani ne 2000kc a ne cca 7500.

Takže řešíte tyhle kurzovní rozdíly? Trápí vás ze jste třeba investovali na Degiru v době kdy bylo euro za 27korun? Nebo to neřešíte?

Díky za odpovědi ;)

Momentálně diky posilování koruny mi kurzový rozdíl na euru ubírá cca 12 000,- Kč z na Degiru uvedeného zisku v Eurech. Na Degiro investuji od 2/2018. Samozřejmě mě to netěší , ale věřím v dlouhodobé průměrování kurzu, bo investuji navěky:lol:
Ale proto rovněž ctíme diverzifikaci, jak tady dokola neustále opakuji. Fio na české akcie, LYNX na americké, spořící účty kolem 2%, dluhopisy v kačkách, 3x stavebko, 5x penzijko, 2 životko, nemovitosti . Minulý týden jsem rovněž založil Portu pro děcka, ale tam ještě není ani koruna.

michal.holik - 23-2-2020 v 16:54

Citace: Původně zaslal: Mindoro  

...
Ale proto rovněž ctíme diverzifikaci, jak tady dokola neustále opakuji. Fio na české akcie, LYNX na americké, spořící účty kolem 2%, dluhopisy v kačkách, 3x stavebko, 5x penzijko, 2 životko, nemovitosti . Minulý týden jsem rovněž založil Portu pro děcka, ale tam ještě není ani koruna.


Správně, spořáky kde syslíme ca$h na případnou korekci až recesi, stavebko co nám pomůže vochcat inflaci, penzijko protože nám na to zaměstnavatel dává dva litry měsíčně,...
To Portu jde založit na nezletilou osobu a fakt tam jde koupit jednotlivé akciové tituly, řekněme třeba rovnou koupit deset kusů JNJ a nechat to tam pro prcka 18 let pracovat než si to prcek (to dobou tedy vymetač hospod) bude moc vybrat???

Díky, M


ado130 - 23-2-2020 v 17:23

michal.holik: nie, aktuálne Portu ponúka 3 možnosti.
1) Automatické investovanie do ETF. Vyplníš nejaký dotazník, podľa toho to bude za teba investovať do ETF - v podstate len posielaš dukáty na nejaký účet.
2) Čiastočne ako 1, ale s tou výnimkou, že si sám navolíš ETF - resp. aspoň sektor.
3) Portu Gallery, tam môžem zakúpiť časť nejakých položiek, ako auto/obraz/...

michal.holik - 23-2-2020 v 17:27

Já se na to Portu koukal co tak chápu tak lze dítěti založit jen účet takový, který nebude investovat do konkrétních titulů (viz můj příklad - koupit 10 ks JNJ a nechat je 18 let pracovat). Chápu to tak, že si musím vybrat jednu z těchto cca 10 strategií: https://www.portu.cz/tematicke-investovani/ což nevypadá zásadně špatně. Pokud by šlo investovat do konkrétních ETF tak by to bylo super - velice jednoduše ETF na SP500/DJIA bude na horizontu 18 let patrně dobrým řešením pokud nebude nějaká apokalypsa...

zanek - 23-2-2020 v 18:28

Vy se nebojite zalozit ucet na jmeno ditete a posilat tam penize? Ja bych to nikdy neudelal. Co kdyz z ditete vyleze alkoholik, fetak... a ve svych 18 letech ty prachy nebo akcie shrabne a nakoupi za nej chlast? Ja jsem jednoznacne pro jednoho dne predat akcie detem, je to i jeden z duvodu proc investuji. Chci aby moje deti byli financne zabezpecene. Ale nez to nastane, tak musi prokazat ze si toho budou vazit, budou vedet jak s tim nakladat a neutrati to za alkohol, drogy apod.

michal.holik - 23-2-2020 v 18:47

Citace: Původně zaslal: zanek  
Vy se nebojite zalozit ucet na jmeno ditete a posilat tam penize? Ja bych to nikdy neudelal. Co kdyz z ditete vyleze alkoholik, fetak... a ve svych 18 letech ty prachy nebo akcie shrabne a nakoupi za nej chlast? Ja jsem jednoznacne pro jednoho dne predat akcie detem, je to i jeden z duvodu proc investuji. Chci aby moje deti byli financne zabezpecene. Ale nez to nastane, tak musi prokazat ze si toho budou vazit, budou vedet jak s tim nakladat a neutrati to za alkohol, drogy apod.


Takže to pak vyřešit převodem ISIN?

Ladislav - 23-2-2020 v 19:23

Tak se mi zdá, i když mi moji otázku dosud nikdo nezodpověděl,
že akcie není možné nikdy na stránkách fio.cz hledat,
pokud není člověk registrován na e-broker
A na e-broker je možno se registrovat jen tehdy, když má člověk handy, na které pošle fio SMS s heslem.

Fio.jpg - 37kB

Ladislav - 23-2-2020 v 20:50

Nyní zbývá už jen zjistit, zda na konto u Fio chodí britské dividendy zdaněné 0%, když se akcie koupily na Xetra.

Enbridge neumí Fio koupit na Xetra. Jen na NYSE jako ENB

R.D.Shell B = R6C3
HSBC = HBC1
BHP = BIL
Br.Am.Tobacco = BMT
Allianz = ALV
BASF = BAS
BMW = BMW
Munich Re = MUV2
Banco Santander = BSD2
Iberdrola = IBE1
AT&T = SOBA
Wells Fargo = NWT
Bank of Nova Scotia = BKN
Mitsubishi Corp. = MBI

Všude oznamuje Fio chybně výnos dividendy.

Mindoro - 23-2-2020 v 21:57

Portu u dětí nabízí na výběr automatizované investování do 10 rizikových již přednastavených profilů, od nejméně rizikových převážně dluhopisových až po nejrizikovější 100% akciová etf.
Již docela dlouho řeším jakým způsobem otázku investování pro děti vyřešit a 100% spokojený nejsem nikde. Riziko že se děti nepovedou to bude vždy, nicméně je možnost vybrat účet před plnoletostí dítěte a tak riziko nevhodného utrácení peněz minimalizovat . Dětský účet je podúčet pod hlavním účtem rodiče , můžete mu udělit přístup k nahlédnutí do účtu za účelem seznámeni se s chodem, pohyby, aby dítě dostalo představu o jednoduchém investování . Vybrat prostředky je možné jen po souhlasu obou rodičů.

Aries - 23-2-2020 v 22:27

Citace: Původně zaslal: Logen  
Citace: Původně zaslal: Pavel  
Ach bože! Fio na US akcie fakt ne:no:

Pavle, proč ne?
Pokud akceptuji poplatky, tak při nákupech akcií na dlouhodobé držení není žádný problém.


Souhlasím s tím, že pokud někdo akceptuje poplatky, tak je to ok

zanek - 23-2-2020 v 22:28

Citace: Původně zaslal: michal.holik  


Takže to pak vyřešit převodem ISIN?


Ano to si myslim ze je nejlepsi reseni, kdyby clovek nechtel mit dividendy jako soucast prijmu v duchodu. Coz ja chci. Takze vyvstava otazka kdy je to "pak"? Prevod by se musel udelat, nez clovek natahne backory. To ale samozrejme nikdo nevi kdy nastane. A nebo udelat prevod na dite "zavcas" a pak se s nim domluvit ze me bude preposilat dividendy. To taky neni uplne co bych chtel.
Musim priznat ze od te doby co Milan tu na foru i na minulem srazu otevrel tema dedictvi, tak o tom jak udelat prevod dost premyslim a nemam na to odpoved. V pripade dedictvi asi nikdo nevi jake komplikace by s tim byli. Je IB schopny prepsat majitele akcie v ramci dedickeho rizeni v CR...?

Aries - 23-2-2020 v 22:28

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Já bych ale chtěl vidět link na nějakou podstránku od fio.cz , kde se vyplní RDS.B nebo Shell a podobně a pak se klikne na Hledat.
Já na stránce fio.cz nenajdu ani za hodinu okénko pro vyplnění jména firmy a hledání akcií.


Nedá se, ale lze použít aplikaci smartbroker, kde lze vyhledat akcie

zanek - 23-2-2020 v 22:32

Citace: Původně zaslal: Mindoro  
nicméně je možnost vybrat účet před plnoletostí dítěte a tak riziko nevhodného utrácení peněz minimalizovat .


Jsi si jisty ze muzes vybrat penize jen tak? Nebude to podobne jako napr u penzijka, kde nejaka baba z uradu musi rozhodnout, ze ty penize pouzijes ve prospech ditete?

bulinak - 24-2-2020 v 07:35

Citace: Původně zaslal: zanek  
Citace: Původně zaslal: Mindoro  
nicméně je možnost vybrat účet před plnoletostí dítěte a tak riziko nevhodného utrácení peněz minimalizovat .


Jsi si jisty ze muzes vybrat penize jen tak? Nebude to podobne jako napr u penzijka, kde nejaka baba z uradu musi rozhodnout, ze ty penize pouzijes ve prospech ditete?


Vybrat můžeš před plnoletostí, ale dopočítají ti zpětně poplatek do 1% od založení (děti mají poplatek 0,25%).

Mindoro - 24-2-2020 v 09:55

Citace: Původně zaslal: bulinak  
Citace: Původně zaslal: zanek  
Citace: Původně zaslal: Mindoro  
nicméně je možnost vybrat účet před plnoletostí dítěte a tak riziko nevhodného utrácení peněz minimalizovat .


Jsi si jisty ze muzes vybrat penize jen tak? Nebude to podobne jako napr u penzijka, kde nejaka baba z uradu musi rozhodnout, ze ty penize pouzijes ve prospech ditete?


Vybrat můžeš před plnoletostí, ale dopočítají ti zpětně poplatek do 1% od založení (děti mají poplatek 0,25%).

Ano díky za upozornění, ten poplatek tam je a navíc od 15 let musí být písemný souhlas dítěte. Asi by to bylo krajní řešení jak zachránit většinu vkladu před devastací dítětem :exclamation:

Ladislav - 24-2-2020 v 11:00

Pro děti
Až bude letos v září Joe Konecny 6 let starý, otevřu mu zadarmo Starterkonto u Targobank.de
Dostane pak na něj 1.100 € ode mne a koupím mu po 500 € dvě různé britské akcie.
Další rok dostane zase jiné dvě britské akcie po pětistovce.
Třetí rok nedostane Joe nic, ale Bill Konecny bude v září 6 let starý. A ten dostane Starterkonto a 1.100 €.
Během 3. a 4. roku dostane zase Bill Konecny ty samé 4 akcie, co bude mít Joe.
Zde se jedná o akcie BHP Group, Br.Am.Tobacco, HSBC Holdings, Royal Dutch Shell B.
Kapesné nebudu dávat dětem nikdy žádné, ale mohou si vybírat s EC kartou dividendy z jejich konta.

Koupím pro děti nejprve jen 4 britské akcie, protože z nich budou asi 16x ročně dividendy a bez daně.
Později bych mohl koupit pro děti akcie Munich Re a BMW, aby si mohly dojít děti na shromáždění akcionářů,
kdyby jim to škola dovolila.
A pak by mohly dostat akcie ATaT a měl by každý už 7 akcií, každou za 500 €.

Bill-Joe-Davao-10.jpg - 91kB

Honz4 - 25-2-2020 v 08:57

Pánové, tak to nakonec vypadá, že to bude buď to Portu nebo Indigo. Taky bych preferoval spíš ty ETF přes Degiro, ale chápu, že na úplnej začátek to třeba pro někoho, kdo nikdy nic takovýho nedělal a zatím se tím nechce vůbec zabývat neni. Maj to prostě dobře vymyšlený ty služby. Co jsem koukal tak na Indigu je minimální částka investice 100 a na Portu 1000 a jinak se mi ty služby jeví dost podobně, ještě je jedna podobná služba Fondee, kde je poplatek jen 0,9 procenta a spolupracují právě přímo s Degiro, ale nevím, kdo za tím stojí, takže tamty budou asi větší jistota. Jasně, že když to člověk chce dělat, aby to mělo smysl, tak ta tisícovka je stejně minimum, ale na vyzkoušení ta stovka zní dobře. Asi by bylo ideální založit obojí a nechat si třeba půl roku, aby člověk zjistil, která platforma mu sedí líp a tu si pak nechal dlouhodobě, protože vyloženě nějaký srovnání jsem na netu nenašel. U Portu vypadá dobře ta nabídka pro děti, tu jsem třeba na Indigo nenašel.

A je to přesně, jak říká Pavel, všechny ty tři možnosti jsou v podstatě pouze variace toho samého pouze s rozdílnou mírou automatizace a krmení dalších lidí. Vždycky si můžu vybrat jestli dám nažrat slizkýmu poradci, kterej vlastně nenabízí nic moc navíc, nebo o něco méně nakrmim robo investiční portál a nebo ušetřim ještě víc a zvolim trošku pracnější metodu udělej si sám. Na první pohled ty rozdíly v desetinkách procent nevypadaj tak závažně, ale my víme, že v investičním horizontu pár desítek let se jedná statisíce. V dnešní době věřim, že ta první možnost je už hodně překonaná, ale stejně se prostě pořád hodně lidí nechá ukecat, někdo to prostě umí no.

Ladislav - 25-2-2020 v 09:16

Já mám stále otázku,
zda chodí britské dividendy od akcií koupených na Xetra (BHP Group, R.D.Shell B, Br.Am.Tobacco, HSBC Holdings)
na konto u Fio nezdaněné.
Zdá se, že Fio nechce o tom informovat. Protože to by bylo hrozné mínus pro Fio, kdyby Fio lidem řeklo,
že britské dividendy chodí na Fio zdaněné 26,38% jen proto, že byly koupeny britské akcie v Německu.
Ale když pošlu ten dotaz na Fio vícekrát, snad mi jednou odpoví.

bigusdykus - 25-2-2020 v 09:54

U FIO bych si raději 2x přečetl podmínky, zvláště ohledně sběrných účtů.


2020-02-24_1-31-47.png - 122kB
2020-02-24_1-35-39.png - 49kB

Logen - 25-2-2020 v 10:18

Dividendy HSBC (nakoupené na XETRA) připisovalo FIO do konce roku 2018 s označením "- po zdanění".
Od začátku roku 2019 chodí bez tohoto označení, tedy bych čekal, že jsou nezdaněné.
Nějak nemám čas to hledat ve zdrojích, ale za rok 2019 byla připsána dividenda (na 4x) v celkové výši 0,414274€ na jednu akcii.


Antoan - 25-2-2020 v 17:31

Logen:
HSBC vypláca už roky rovnakú dividendu na akciu v kvartálnom členení 0,1+0,1+0,1+0,21=0,51$ ročne. To je cca 0,47 €. Ak je pravda čo uvádzaš tak to vychádza menej o 12 - 13 %. Určite by som to preveril.

Honz4 - 25-2-2020 v 22:51

Láďo, já mám u Fio na Xetra BHP a RDSB a obojí chodí nezdaněné, i když Fio píše, že jde o dividendy po zdanění, ale tím, že z britských správně daň stržená být nemá, tak je to sice matoucí, ale v podstatě správně.

Roman69 - 26-2-2020 v 12:40

Citace: Původně zaslal: Mindoro  
Citace: Původně zaslal: Pomah  
Zdravím,

Nevim jak je to u ostatních, ale když pošlete peníze na Degiro, tak se převedou na eura. Chci se zeptat, řešíte aktuální vývoj kurzu? Já mám celkem štěstí ze jsem investovat začal od r 2019. Kurz cca 25,9, a hodně investic jsem udělal teď začátkem roku, kurz třeba uz kolem 25,4. Nyní je kurz 25. Degiro mi ukazuje teď celkové + řekneme 300€. Vím kolik mam v Degiru celkem posláno z českého účtu korun a samozřejmě když si vezmu celkovou částku na Degiru v eurech a prevedu ji na koruny, vypadalo by to, ze mam navíc ani ne 2000kc a ne cca 7500.

Takže řešíte tyhle kurzovní rozdíly? Trápí vás ze jste třeba investovali na Degiru v době kdy bylo euro za 27korun? Nebo to neřešíte?

Díky za odpovědi ;)

Momentálně diky posilování koruny mi kurzový rozdíl na euru ubírá cca 12 000,- Kč z na Degiru uvedeného zisku v Eurech. Na Degiro investuji od 2/2018. Samozřejmě mě to netěší , ale věřím v dlouhodobé průměrování kurzu, bo investuji navěky:lol:
Ale proto rovněž ctíme diverzifikaci, jak tady dokola neustále opakuji. Fio na české akcie, LYNX na americké, spořící účty kolem 2%, dluhopisy v kačkách, 3x stavebko, 5x penzijko, 2 životko, nemovitosti . Minulý týden jsem rovněž založil Portu pro děcka, ale tam ještě není ani koruna.


Odpověď na zajištění měnového rizika může dát toto video:
https://youtu.be/D5A7v5MtEAw
Je v něm uveden i konkrétní příklad. Já to osobně neřešil a zajímá mě váš názor na toto řešení.
Mě osobně by zajimalo "pojištění se" proti krachu brokera pokud kupuji jen "částkové" akcie.
Roman

TomasV - 27-2-2020 v 10:06

Máte někdo koupenou akcii Unilever na evropské burze za eura?Mne Lynx nabízí jedině Nizozemský klon ,ADR nebo Londýn.

Ladislav - 27-2-2020 v 14:18

Dneska večer poštou ranní růžové mi přišlo psaní:
Tázané české Fio nemá čas na odpovědi na dotazy. Ale zodpoví je Fio Trenčín a Fio Bratislava.

''''Dobrý deň, pán Konečný,
dividendy zo zahraničných titulov sú spravidla automaticky zdaňované priamo pri zdroji,
vo svojom materskom domicile (na domácom trhu).
Toto pravidlo platí aj pre britské emisie na Xetre,
pri ktorých sa dividendy pri zdroji nezdaňujú a sú vyplácané v hrubej výške.
''''

:) Tak by vám měly přijít na účet u Fio britské dividendy nezdaněné, když jste koupili britské akcie přes Fio na Xetra. :)

''''Vážený pán Konečný,
ďakujeme, že sa zaujímate o služby Fio banky. Fio banka sprostredkúva prostredníctvom aplikácie eBroker obchodovanie s cennými papiermi (akcie aj ETF) na týchto svetových burzách: CR (BCPP, RMS), Nemecko (XETRA), USA (NYSE, NASDAQ, AMEX, ECN, OTC). Prostredníctvom jednej aplikácie tak máte sprístupnené široké možnosti investovania za veľmi výhodných podmienok.

Základne informácie k investovaniu prostredníctvom Fio banky:
- obchodovanie z akéhokoľvek počítača, bez nutnosti inštalovania aplikácie eBroker
- bezplatne spravodajstvo a investičné odporúčania na nákupy alebo predaje
- možnosť obchodovania elektronicky, telefonicky a osobne
- nie je obmedzená veľkosť objemu obchodu alebo výška čiastky, s ktorou chce klient obchodovať.

Za koľko cez Fio?
- používanie aplikácie eBroker - ZADARMO
- on-line dáta po uskutočnení aspoň 1 obchodu v mesiaci - ZADARMO
- zriadenie a vedenie obchodného účtu vo Fio – ZADARMO
- žiadne rozširovanie burzových spreadov
- menové konverzie - bez dodatočných poplatkov
- podanie nákupného/predajného pokynu na akýkoľvek trh - ZADARMO

- poplatok za zrealizovaný obchod v CR na BCPP Xetra - 0,35% z objemu obchodu
- poplatok za zrealizovaný obchod v CR na RMS - EasyClick - 0,29% z objemu obchodu
- poplatok za zrealizovaný obchod v USA - min. 7,95 USD a max. 9,95 USD !!!
- poplatok za zrealizovaný obchod v SRN - 0,15% z objemu obchodu, min. 9,95 EUR.''''

Tedy kupujte britské akcie přes Fio na Xetra!
HSBC Holdings, R.D.Shell B, BHP Group, Br.Am.Tobacco.

R.D.Shell B = R6C3
HSBC = HBC1
BHP = BIL
Br.Am.Tobacco = BMT

kraken - 27-2-2020 v 15:13

jde o to , proč to tam sakra nenapíšou jasně, dividenda je bez daně!
několikrát mi děkovali za podnět, že ho zapracují a udělali leda kulový.


TomasV - 27-2-2020 v 15:41

Citace: Původně zaslal: Ladislav  
Dneska večer poštou ranní růžové mi přišlo psaní:
Tázané české Fio nemá čas na odpovědi na dotazy. Ale zodpoví je Fio Trenčín a Fio Bratislava.

''''Dobrý deň, pán Konečný,
dividendy zo zahraničných titulov sú spravidla automaticky zdaňované priamo pri zdroji,
vo svojom materskom domicile (na domácom trhu).
Toto pravidlo platí aj pre britské emisie na Xetre,
pri ktorých sa dividendy pri zdroji nezdaňujú a sú vyplácané v hrubej výške.
''''

:) Tak by vám měly přijít na účet u Fio britské dividendy nezdaněné, když jste koupili britské akcie přes Fio na Xetra. :)

''''Vážený pán Konečný,
ďakujeme, že sa zaujímate o služby Fio banky. Fio banka sprostredkúva prostredníctvom aplikácie eBroker obchodovanie s cennými papiermi (akcie aj ETF) na týchto svetových burzách: CR (BCPP, RMS), Nemecko (XETRA), USA (NYSE, NASDAQ, AMEX, ECN, OTC). Prostredníctvom jednej aplikácie tak máte sprístupnené široké možnosti investovania za veľmi výhodných podmienok.

Základne informácie k investovaniu prostredníctvom Fio banky:
- obchodovanie z akéhokoľvek počítača, bez nutnosti inštalovania aplikácie eBroker
- bezplatne spravodajstvo a investičné odporúčania na nákupy alebo predaje
- možnosť obchodovania elektronicky, telefonicky a osobne
- nie je obmedzená veľkosť objemu obchodu alebo výška čiastky, s ktorou chce klient obchodovať.

Za koľko cez Fio?
- používanie aplikácie eBroker - ZADARMO
- on-line dáta po uskutočnení aspoň 1 obchodu v mesiaci - ZADARMO
- zriadenie a vedenie obchodného účtu vo Fio – ZADARMO
- žiadne rozširovanie burzových spreadov
- menové konverzie - bez dodatočných poplatkov
- podanie nákupného/predajného pokynu na akýkoľvek trh - ZADARMO

- poplatok za zrealizovaný obchod v CR na BCPP Xetra - 0,35% z objemu obchodu
- poplatok za zrealizovaný obchod v CR na RMS - EasyClick - 0,29% z objemu obchodu
- poplatok za zrealizovaný obchod v USA - min. 7,95 USD a max. 9,95 USD !!!
- poplatok za zrealizovaný obchod v SRN - 0,15% z objemu obchodu, min. 9,95 EUR.''''

Tedy kupujte britské akcie přes Fio na Xetra!
HSBC Holdings, R.D.Shell B, BHP Group, Br.Am.Tobacco.

R.D.Shell B = R6C3
HSBC = HBC1
BHP = BIL
Br.Am.Tobacco = BMT


A jde u FIO koupit Unilever.plc za EURA?

Logen - 27-2-2020 v 15:42

Ladislav: Nějak nerozumím prvnímu odstavci, vnímám to jako protimluv.
... dividendy zpravidla zdaňované u zdroje... toto platí i pro britské emise na XETRA... jejichž dividendy se u zdroje nezdaňují.
Možná to mají na Slovensku jiné, nebo se snaží tímhle způsobem nějak mlžit.
Každopádně, jak jsem již psal, mi loni dividenda nezdaněná nepřišla, leda by si nějak zvlášť upravili přepočet USD... €uro.

PaloK - 28-2-2020 v 14:58

doteraz som nakupoval cez fio za € a czk, ktoré som mal na účte, ako je to keď chcem nakúpiť za Libry a usd? musím tam mať cudziu menu, alebo sa to tam zamení automaticky, nemajú tam nevýhodný kurz?

Cyberguy - 28-2-2020 v 21:08

Citace: Původně zaslal: PaloK  
doteraz som nakupoval cez fio za € a czk, ktoré som mal na účte, ako je to keď chcem nakúpiť za Libry a usd? musím tam mať cudziu menu, alebo sa to tam zamení automaticky, nemajú tam nevýhodný kurz?


Když chceš v e-broker nakoupit za $ nebo Ł, musíš je tam mít (vyměnit z Kč nebo € ... no prostě z toho co máš).

PaloK - 28-2-2020 v 21:58

pred pár týždňami som si založil Revolut, tak si to pošlem cez neho

minarjo - 2-3-2020 v 00:24

Ale pánové, Fio má pravdu, jen vy hledáte v daňových jednoduchostech složitosti.
Samosebou že dividendy chodí po zdanění, a to nejen u Fio, ale i u jiných brokerů. Liší se ale VÝŠE daně v jednotlivých státech. Zatímco Německo má (pán Ladislav odpustí) daňovou sazbu i pro nás-cizince nechutných 26,375%, tak Británie má sazbu pro domácí Brity 10%, pro nás cizince ale 0%. I nula je číslo, tedy neplatí, že text "po zdanění" ve výpisech Fio by byl chybný, jen to zdanění je zkrátka nulovou daní, tečka. Británie snad jako jediná už při výplatě dividendy odlišuje ve stržené dani tuzemce a cizince, daň cizincům (nerezidentům) strhává v nulové sazbě a umožňuje jim tak danit plně až ve své zemi. Smlouvy o zamezení dvojího zdanění toto obecně umožňují i v jiných zemích (přeložit daň na cílovou zemi, tedy v zemi původu jí mít nulovou), pouze Británie této možnosti ale v reálu využívá a patří jí za to dík, je to pro nás jednodušší. Snad završený brexit na tom nic nezmění...
---------------
@PaloK:
GBP ve Fio přeci vůbec není třeba, nepodporují londýnskou burzu LSE. Tedy u Fio pro obchody připadá v úvahu CZK (burzy Praha a RM systém), EUR (německá burza Xetra) a USD (americké burzy). Ke konverzi měn:
Cuberguy NEMÁ pravdu v tom, že by bylo nutné ve Fio mít předem cizí měnu před provedením nákupu v dané měně. Fio nefunguje jako Lynx, kde skutečně musí být měna předem a obchod už probíhá na ní, dle burzy. Ve Fio lze ale nákup/prodej např. na US burze v USD udělat klidně i za Kč či za EUR, prostě se ve formuláři nákupu/prodeje přepne použitá měna vypořádání na tu kterou chceš (výchozí je měna burzy). Fio pak udělá až přímo při obchodu konverzi mezi danými měnami automaticky, přesně ve stanoveném objemu, tedy nezůstávají zbytečné zbytky na různých měnových podúčtech. Tedy toto je fajn, že při nákupu i prodeji lze vybrat měnu vypořádání. Horší ale je, že Fio nemá moc dobré kurzy, je to podobné jako u bank a jejich konverzí třeba při platbě kartou v zahraničí. Měnový spread nákup-prodej je u Fio na páru Kč s EUR či USD typicky 4%, neboli 2% od středu. Tedy ta 2% lze brát jako poplatek konverze, typický jako u bankovních konverzí, no. Třeba Lynx má konverzi za téměř středový kurz, zase ale s fixním poplatkem 100 Kč, Degiro má auto konverzi za 0,1%, tedy zcela zdarma není konverze nikde, ale Fio patří v konverzi k dražším, no.

Cyberguy - 2-3-2020 v 09:33

Citace: Původně zaslal: minarjo  

Cuberguy NEMÁ pravdu v tom, že by bylo nutné ve Fio mít předem cizí měnu před provedením nákupu v dané měně.


Jo sakra! Jak to čtu, už si vzpomínám. Máš asi pravdu Minarjo. Trochu jsem FIO upozadil a soustředil se více na LYNX. Takže jsem sám sebe uvedl v omyl. Omlouvám se ze nesprávnou informaci.

minarjo - 2-3-2020 v 14:58

Ano, formulář zadání nákupu/prodeje ve Fio dává skutečně na výběr, z jaké měnové složky to zaplatit/do jaké to vložit, případná konverze (když se zvolená měna neshoduje s burzou) je pak provedena až přímo při realizaci obchodu, jak píšu.
Jinak jsme na tom stejně, Fio také mám už jen v CZK na CZ tituly. A to kvůli nákladům měnové konverze, ceně poplatků za obchod i výpisům brokera, které u Fio uplatnění zápočtu zahraniční daně u zahraničních dividend (oproti Degiro/Lynx) fakt vůbec neulehčují :).

PaloK - 2-3-2020 v 16:50

minarjo, vďaka za upresnenie, to preto som nemol nájsť HSBC na GB burze, ale iba na nemeckej a usa burze, ako je to teda s tou nemeckou HSBC (HBC1), je zdaňovaná 26%, alebo 0%?

Vasek - 2-3-2020 v 17:01

Daň z dividend se řídí dominicilem. Když má HSBC sídlo v Londýně, tak Britové daní podle svých zákonů a čechům to na základě smlouvy o zamezení dvojího zdanění pošlou nedaněné.

Nelze akcie koupené v Německu danit jejich daní, když čech nežije v Německu. Pokud tam ovšem nemají nepořádek a nedělají si, co chtějí.

Tady se to píše neustále. Dominicil akcie a pak dominicil vlastníka akcie. Nic jiného neplatí. Pokud nejde o nějaké certifikáty na akcie apod. Ale to neřeším, certifikáty nekupuji.

Je mi také divné, že akcie nakoupená v USA, ač má dominicil v Kanadě, by mohla danit 15% a nikoli 25% jako je v Kanadě. Ale smlouvy mezi Kanadou a USA neznám. Možná to je, ale je to nepravděpodobné, protože pak by každý koupil v USA a nikdo v Kanadě.

Vyky - 5-3-2020 v 00:36

Osobně dostávám Eur a nebo USD na Fio brokera pomocí devizovky (např. roklenfx). Mají CZK, Eur, USD, sběrné účty u Fia, takže převody nic nestojí a kurz je ok.

minarjo - 6-3-2020 v 00:50

@Vasek:
Viz můj dnešní příspěvek ve vlákně Dividendy.
Pouze někteří brokeři (z u nás známých hlavně Lynx/IB) dokáží využít při nákupu kanadské akcie v USA smlouvy nejen mezi ČR a USA (při vyplněném W-8BEN), ale i mezi USA a Kanadou. Díky tomu ušetříme na dani 10%, ale fakt jen u Lynx díky americkému brokerovi IB, který to umí (a jen při nákupu za USD na US burzách). Zda to umí i jiní brokeři takto automaticky mi známo není.

@PaloK:
Dividenda HSBC ti bude chodit s daní 0%, ať ji koupíš na burze Xetra nebo na US burze. Britské dividendy obecně nejsou zdaňovány ani tamním rezidentům (od roku 2018 do ročního limitu 2000 GBP, a to dřív byl limit ještě vyšší - tedy i Británie utahuje daňové opasky, snad ale ani Brexit daň ještě víc nezpřísní).

Jack N. - 6-3-2020 v 11:53

"Zda to umí i jiní brokeři takto automaticky mi známo není"

Ještě to umí Fio.


Marekkoc - 10-3-2020 v 10:46

Zdravim vsechny, rad bych investoval 300k do akcii. Chci se zeptat zda mam zvolit lynx nebo fio z dlouhodobeho hlediska. Budu kupovat evropske a US akcie na dividendy. Portfolio uz mam slozene z osmi druhu akcii. Mam bezny ucet u fio tak z tohoto pohledu by bylo jednodussi fio. Diky za nazory. Marek

Rohl - 10-3-2020 v 11:38

Vzal bych raději Lynx. Levnější poplatky za nákup/prodej. Dále lepší kurzy USD/EUR. Mnohem lépe zpracovaný výpis pro daně.

Nevýhoda Lynx - nekoupíš americká ETF a některé akcie zbrojařů.

blac - 10-3-2020 v 13:13

Citace: Původně zaslal: Marekkoc  
Zdravim vsechny, rad bych investoval 300k do akcii. Chci se zeptat zda mam zvolit lynx nebo fio z dlouhodobeho hlediska. Budu kupovat evropske a US akcie na dividendy. Portfolio uz mam slozene z osmi druhu akcii. Mam bezny ucet u fio tak z tohoto pohledu by bylo jednodussi fio. Diky za nazory. Marek


Hoj, doporucuji ti stejne jako vyse Lynx. Udelal jsem ze zacatku presne jak pises. Mam klasicky ucet u FIO, tak jsem si pred rokem otevrel e-broker u FIO s tim, ze stejne kupuji "na stalo", tak nebudu nic hledat.

Ta jejich platforma je des, ale lze si na to zvyknout. Koupil jsem par US akcii. Pak jsem zkusil z testu Lynx a to je uplne jine kafe:). Nizsi poplatky, prehlednejsi, vic burz (i kdyz ja jsem zatim jen na US), papir k danovemu priznani si vygenerujes (ve fio za to platis 360kc a jeste o to musis zadat), muzes pouzivat Lynx basic nebo IB, aplikace na telefon je taky pouzitelna. Snad jen na Lynx se spatne kupuji CZ akcie, ale na to mam to FIO. Presun CZ penez z FIO na Lynx (maji ucet u banky v CR HSBC) je otazka hodin (nestopoval jsem to, ale rano poslu a v poledne tam jsou). A take Lynx ohodne lepsi kurz na konverzi.

Nakupoval jsem pak teda jen na Lynx a mam ted problemy presouvat dividendy v US do Lynx (musim pres treti stranu, protoze jinak se plati 500 za presun USD). Nechavam si tak FIO jen na CZ akcie a postupne prodavam US (se ziskem, jinak ne) a preposilam na Lynx.

Nezapomen, pokud pujdes do Lynx, nech si od nekoho dat doporuceni, mas pak od nich 50USD na poplatky (jestli to jeste nezrusili).

TomasV - 10-3-2020 v 15:04

Citace: Původně zaslal: blac  
Citace: Původně zaslal: Marekkoc  
Zdravim vsechny, rad bych investoval 300k do akcii. Chci se zeptat zda mam zvolit lynx nebo fio z dlouhodobeho hlediska. Budu kupovat evropske a US akcie na dividendy. Portfolio uz mam slozene z osmi druhu akcii. Mam bezny ucet u fio tak z tohoto pohledu by bylo jednodussi fio. Diky za nazory. Marek


Hoj, doporucuji ti stejne jako vyse Lynx. Udelal jsem ze zacatku presne jak pises. Mam klasicky ucet u FIO, tak jsem si pred rokem otevrel e-broker u FIO s tim, ze stejne kupuji "na stalo", tak nebudu nic hledat.

Ta jejich platforma je des, ale lze si na to zvyknout. Koupil jsem par US akcii. Pak jsem zkusil z testu Lynx a to je uplne jine kafe:). Nizsi poplatky, prehlednejsi, vic burz (i kdyz ja jsem zatim jen na US), papir k danovemu priznani si vygenerujes (ve fio za to platis 360kc a jeste o to musis zadat), muzes pouzivat Lynx basic nebo IB, aplikace na telefon je taky pouzitelna. Snad jen na Lynx se spatne kupuji CZ akcie, ale na to mam to FIO. Presun CZ penez z FIO na Lynx (maji ucet u banky v CR HSBC) je otazka hodin (nestopoval jsem to, ale rano poslu a v poledne tam jsou). A take Lynx ohodne lepsi kurz na konverzi.

Nakupoval jsem pak teda jen na Lynx a mam ted problemy presouvat dividendy v US do Lynx (musim pres treti stranu, protoze jinak se plati 500 za presun USD). Nechavam si tak FIO jen na CZ akcie a postupne prodavam US (se ziskem, jinak ne) a preposilam na Lynx.

Nezapomen, pokud pujdes do Lynx, nech si od nekoho dat doporuceni, mas pak od nich 50USD na poplatky (jestli to jeste nezrusili).


Ještě možná nemusí být špatná volba Fio si nechat na britské akcie nakupované na Xetre ,dividenda by mněla chodit nezdaněná v eurech,na Lynxu je v librách.

Roman - 12-3-2020 v 23:01

Zdravím , chystám se založit účet u Lynxu. Má někdo zájem o kredit za doporučení?


Mindoro - 12-3-2020 v 23:16

Ahoj, máš SZ

Honz4 - 13-3-2020 v 08:35

Jak se trh začíná rychle dostávat na zajímavé úrovně, tak začínám zkoumat podmínky nákupu na margin u Lynxu.
Chápu to správně, že podle tohoto ceníku:

https://www.lynxbroker.cz/poplatky-za-obchodovani/#urokove-s...

platím za půjčku na akcie 1,09 % + 3,5 %, takže 4,59 % za rok? S tím, že Fed Funds Effective (Overnight Rate) by mohla teoreticky v čase ještě klesat.

A podle ukazatele Regulation T margin musím mít vždy alespoň hodnotu 50 % vlastní akcie a 50 % půjčka? Teda né že bych to chtěl takhle šponovat, ale jen jestli do dobře chápu. V rámci opatrnosti bych stejně šel maximálně někam k 15 %, aby i při dalším velkým propadu byla rezerva a nemusel jsem doplňovat prostředky.

Samozřejmě bych ten margin odšpuntoval přesně až mi moje věštěcká gule řekne, že ne nacházíme na nejhlubším dně :lol:

Mufimufin - 13-3-2020 v 10:03

Zdravím, jak dlouho prosím trvá zhruba schvalovací proces vytvoření konta u Interactive Brokers? Rozhodl jsem se při tom jak vidím padat ceny akcií do vlaku naskočit co nejdříve a vybírat postupně výhodné příležitosti.

Zároveň ale sleduji jak postupně ztrácí CZK na hodnotě. Zvažuji jestli by nemělo smysl někde provést konverzi pár desítek tis. USD dříve (např. Revolut). To se zase odvíjí od toho jak dlouho zabere ten proces tvorby účtu. Stejně ale budu nějakou dobu čekat s prstem na spoušti.

Díky.

abak - 13-3-2020 v 14:56

Citace: Původně zaslal: Mufimufin  
Zdravím, jak dlouho prosím trvá zhruba schvalovací proces vytvoření konta u Interactive Brokers? Rozhodl jsem se při tom jak vidím padat ceny akcií do vlaku naskočit co nejdříve a vybírat postupně výhodné příležitosti.

Zároveň ale sleduji jak postupně ztrácí CZK na hodnotě. Zvažuji jestli by nemělo smysl někde provést konverzi pár desítek tis. USD dříve (např. Revolut). To se zase odvíjí od toho jak dlouho zabere ten proces tvorby účtu. Stejně ale budu nějakou dobu čekat s prstem na spoušti.

Díky.


U hotovostního účtu jeden až dva dny (+ doba odeslání depozitu a jeho připsání u IB), u marginového dva až pět dnů, při současném vytížení kapacit nelze vyloučit i o něco delší dobu.

Měny budou volatilní i nadále, může oslabit i USD, zajištění nemusí být špatná volba, osobně bych veškeré měnové operace prováděl až u IB, je lepší mít strategické nástroje na jednom místě.

TomasV - 13-3-2020 v 15:48

Ahoj,
Používám Lynx Basic,a chtěl bych zakoupit akcie Unileveru za Eura-anglický klon,do teď se mi dařilo najít akorát ADR nebo Londýn ,až jsem narazil na UNILEVER PLC (UNVB) ISIN GB00B10RZP78 za eura ,burzu to píše FWB2-což by mněla být Frankfurter Wertpapierbörse.Takže by nemněl být v ničem problém?

Antoan - 13-3-2020 v 16:12

No neviem. Unilever akcie - ISIN NL0000009355.

TomasV - 13-3-2020 v 16:17

Citace: Původně zaslal: Antoan  
No neviem. Unilever akcie - ISIN NL0000009355.


NL je Nizozemí to nechci k vůli dani.

Antoan - 13-3-2020 v 16:18

Ok, britský klon ISIN GB00B10RZP78

minarjo - 14-3-2020 v 22:13

@TomasV:
Ano, FWB2 je německá burza Frankfurt, tam v klidu za eura nakupuj. Ono označení burz je u Lynx/IB takové originální :), třeba IBIS2 je burza Xetra Německo atd. Důležité je vybrat správnou měnu a když pak použiješ výchozí Smart směrování, tak to směrovací systém IB koupí (za tu jednotnou cenu 6EUR z ceníku Lynx) tam, kde to za eura bude nejlevnější v okamžiku nákupu, tedy klidně na burze Euronext Amsterdam, Paris či jinde, to ti může být jako klientovi jedno (i prodej pak jde Smart směrováním na nejvýhodnější burzu, kde se daný isin v dané měně obchoduje). A ano, kvůli dani je lepší Unilever plc. klon (nikoliv nizozemský Unilever NV.). Měj ale na mysli, že dividendy ti pak mohou chodit v GBP, když koupíš britský klon (nevím jistě, Unilever nemám, ale záleží i na primární měně výplaty).

Dominik - 16-3-2020 v 10:41

Zdravím, vedeli by ste mi prosím poslať kupón na zľavu z poplatkov u LYNX? ďakujem

Michael - 16-3-2020 v 10:51

Citace: Původně zaslal: Dominik  
Zdravím, vedeli by ste mi prosím poslať kupón na zľavu z poplatkov u LYNX? ďakujem

Poslal jsem ti SZ

r626 - 16-3-2020 v 15:16

Ahoj, dnes se mi poprvé při nákupu akcií na Degiro na NYSE objevila položka "Londýn/Dublin kolkovné" nevíte o co se jedná ?

r626 - 16-3-2020 v 16:30

Tak si odpovím sám... volal jsem na support Degiro a je to chyba na jejich straně, peníze budou vracet a na odstranění se pracuje.. asi to maj zavirovany :-)

PaloK - 17-3-2020 v 11:05

používate niekto Revolut?
ako sa odosielajú peniaze na cudzí účet?
podľa manuálu by to malo byť v položke Platby- Nový- Vytvoriť nového príjemcu- Odoslať, ale ja v položke platby nemám žiadnu položku Nový, mám tam len Odkaz na platbu, Rozdeliť účet, Okamžité platby priateľom, Povoliť prístup ku kontaktom. pripomínam, že žiadnemu priateľovi, ani na žiaden kontakt v mobile posielať peniaze nechcem a stále to odomňa žiada prístup ku kontaktom. viete mi s tým pomôcť? vďaka

Logen - 17-3-2020 v 12:32

Citace: Původně zaslal: Vyky 4.3.2020  
Osobně dostávám Eur a nebo USD na Fio brokera pomocí devizovky (např. roklenfx). Mají CZK, Eur, USD, sběrné účty u Fia, takže převody nic nestojí a kurz je ok.


Zdravim
Nemate nekdo zkusenosti s vyuzitim prevodu EUR a USD z RoklenFx?
Na jejich strankach mi prijde ten popis trochu nejasny.
Nepotrebuji nic platit kartou, nic vyuzivat v zahranici.
Jde mi ciste o tuzemske prevedeni CZK na EUR pripadne USD a jejich prevod do e-brokera (u FIO), zrejme nejprve pres bezny FIO ucet.
Nema nekdo blizsi popis k temto prevodum? U Fio dnes nakup EUR pres 28 Kc.
Diky

arkyn - 17-3-2020 v 13:03

Citace: Původně zaslal: Logen  
Citace: Původně zaslal: Vyky 4.3.2020  
Osobně dostávám Eur a nebo USD na Fio brokera pomocí devizovky (např. roklenfx). Mají CZK, Eur, USD, sběrné účty u Fia, takže převody nic nestojí a kurz je ok.


Zdravim
Nemate nekdo zkusenosti s vyuzitim prevodu EUR a USD z RoklenFx?
Na jejich strankach mi prijde ten popis trochu nejasny.
Nepotrebuji nic platit kartou, nic vyuzivat v zahranici.
Jde mi ciste o tuzemske prevedeni CZK na EUR pripadne USD a jejich prevod do e-brokera (u FIO), zrejme nejprve pres bezny FIO ucet.
Nema nekdo blizsi popis k temto prevodum? U Fio dnes nakup EUR pres 28 Kc.
Diky


Je to jednoduche. Zalozis si roklen ucet, v ramci toho dostanes info jak poslat penize tam, na jake ucty a s jakym symbolem.

Pri ci po zalozeni si nakonfigurujes na roklenu na jake ucty chces posilat penize, nejlepe tve ucty :-)

Pak posles penize na roklen.
Vymenis penize na roklenu a hned zadas kam se maji penize poslat, vyberes z nabizenych nakonfigurovanych uctu.

Logen - 17-3-2020 v 14:01

Diky
Jak dloho to trva, tedy za jak asi dlouho po smene mi dorazi EUR, USD na ucet (FIO)? Neni tam nejake zpozdeni?

arkyn - 17-3-2020 v 16:05

Citace: Původně zaslal: Logen  
Diky
Jak dloho to trva, tedy za jak asi dlouho po smene mi dorazi EUR, USD na ucet (FIO)? Neni tam nejake zpozdeni?


Roklen má účet u většiny ČR bank. Ale i tak tam je zpoždění, jednou za čas zjišťují jestli jsi jim něco poslal a u výměny a poslání zpět obdobně.

Každopádně ty můžeš zadat v roklenu transakci i když ještě nemáš peníze na roklen účtu, třeba když jsou na cestě. Tj. pošleš si tam peníze. Na roklen zadáš komplet transakci směny a kam ti to má přijít a pak už jen čekáš.

Udělal jsem takto cca 10 transakcí, vždy to vyšlo během dne, vždy jsem posílal peníze dopoledne, a max během odpoledne byla cizí měna na účtu. Jedinou výjimkou byla směna v době pravoslavných prázdnin protože Fio má/mělo jako banku pro USD Sberbank a ta prostě 2 dny nepremávala.

Logen - 17-3-2020 v 22:14

Diky
Jak dloho to trva, tedy za jak asi dlouho po smene mi dorazi EUR, USD na ucet (FIO)? Neni tam nejake zpozdeni?

arkyn - 17-3-2020 v 22:33

Citace: Původně zaslal: Logen  
Diky
Jak dloho to trva, tedy za jak asi dlouho po smene mi dorazi EUR, USD na ucet (FIO)? Neni tam nejake zpozdeni?


Nevim presne, nejlepe ti to reknou na roklenu. Ja odhaduju 1-3h v pracovnich hodinach. Ale uz jsem par mesicu takto nic neprevadel

Logen - 18-3-2020 v 06:59

V průběhu registrace na RoklenFx je bohužel jeden velice nepříjemný krok.
Požadují okopírování občanky a dalšího dokladu s fotografií, to asi nepřekousnu.

Michael - 18-3-2020 v 07:12

Citace: Původně zaslal: Logen  
V průběhu registrace na RoklenFx je bohužel jeden velice nepříjemný krok.
Požadují okopírování občanky a dalšího dokladu s fotografií, to asi nepřekousnu.

To chtějí všude. Čekalo mě to i ve fio i s Lynx. Tomu se nevyhneš.

arkyn - 18-3-2020 v 08:00

Citace: Původně zaslal: Michael  
Citace: Původně zaslal: Logen  
V průběhu registrace na RoklenFx je bohužel jeden velice nepříjemný krok.
Požadují okopírování občanky a dalšího dokladu s fotografií, to asi nepřekousnu.

To chtějí všude. Čekalo mě to i ve fio i s Lynx. Tomu se nevyhneš.


To je vsude v bankach a podobnych institucich pri registraci na dalku. Musi to delat, aby naplnili regulace a zakony o prani spinavych penez atp.

TomasV - 2-4-2020 v 16:25

Broker Lynx zvyšuje min.potřebnou částku k založení účtu na 100K.

https://www.lynxbroker.cz/otevreni-uctu/

Pavel - 2-4-2020 v 19:13

Citace: Původně zaslal: TomasV  
Broker Lynx zvyšuje min.potřebnou částku k založení účtu na 100K.

https://www.lynxbroker.cz/otevreni-uctu/


Zveřejnili to možná až teď, ale tohle omezení už platí několik týdnů.

Marekkoc - 3-4-2020 v 18:10

Zdravím, převádím poprvé peníze (lynx), chci se zeptat zda je to zahraniční nebo tuzemská platba, HSBC Bank Díky. M.

bigusdykus - 3-4-2020 v 18:14

Tuzemská. Připsáno obvykle do 2.dne, občas ještě ten samý den.

TomasV - 3-4-2020 v 19:20

Tady v tom videu je pěkně vysvětleno jak to maximálně urychlit.

https://www.lynxbroker.cz/archiv-webinaru/sprava-uctu-accoun...

ado130 - 11-4-2020 v 18:22

Trochu som zisťoval info u DeGiro ohľadom zaistenia a bezpečnosti. Ako rozumiete nasledujúcim tvrdeniam?
Citace:
Due to our segregated custody system, we do not have either your cash or assets on our balance sheet.

In the case of financial trouble for DEGIRO, ultimately, your assets will be returned to you. The 20,000 Investor Compensation Scheme is applied by our regulator the AFM.

The 20,000 EUR refers to both cash and assets, however this a an extra layer of protection provided by our regulator. The assets are safeguarded in the custodian entity and your univested deposits are invested in a Money Market Fund, which can be withdrawn by the client at any time.

Citace:
These claims concern money and/or financial instruments that an investor has entrusted with a financial institution as part of investment services, and that cannot be returned to the investor in case of insolvency of the financial institution. Claims ensuing from investment losses suffered on financial instruments themselves are not eligible for compensation.

Max66 - 13-4-2020 v 14:58

Citace: Původně zaslal: ado130  
Trochu som zisťoval info u DeGiro ohľadom zaistenia a bezpečnosti. Ako rozumiete nasledujúcim tvrdeniam?
Citace:
Due to our segregated custody system, we do not have either your cash or assets on our balance sheet.

In the case of financial trouble for DEGIRO, ultimately, your assets will be returned to you. The 20,000 Investor Compensation Scheme is applied by our regulator the AFM.

The 20,000 EUR refers to both cash and assets, however this a an extra layer of protection provided by our regulator. The assets are safeguarded in the custodian entity and your univested deposits are invested in a Money Market Fund, which can be withdrawn by the client at any time.

Citace:
These claims concern money and/or financial instruments that an investor has entrusted with a financial institution as part of investment services, and that cannot be returned to the investor in case of insolvency of the financial institution. Claims ensuing from investment losses suffered on financial instruments themselves are not eligible for compensation.



Z mého pohledu se jedná o klasický limit platný v rámci EU a s tím spojenou kompenzaci na úrovni max 20.000 EUR absolutní částka (ovšem pouze do 90% výše portfolia, 10% je riziko, které nese každý investor). Vztahuje se jak na portfolio jako takové, tak na peníze, které jsou na účtě, ale nejsou proinvestovány.

viz níže
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:31...

Mufimufin - 17-4-2020 v 16:50

Mám dotaz pro ty využívající automatizaci. V čem si mimo brokera evidujete akcie, které máte v hledáčku a ty které vlastníte?

Já nyní využívám záložku oblíbené u obchodního deníku https://www.vi-tek.cz/projekty/obchodni-denik/ .

Bohužel ale neumí korektně zprocesovat export dat z IB, byť je uveden podporovaný Lynx, tak mi to nepropisuje vlastněné akcie.

Dále to po stažení z API Yahoo a Finviz dost často počítá šílené hodnoty, které neodpovídají realitě. Nedá se na to tedy spolehnout.

Ideální by bylo po zadání tickeru ať skripty korektně načtou data o daném tickeru. Popř. aby to zvládalo import z IB. Třešničkou na dortu by byly daně, resp. přehled pro účetnictví při zpracování DP.

Nemusí to být na bázi excellu, klidně nějaká SaS, nebo self hosted aplikace.

shrewd - 21-4-2020 v 20:22

Zdravím investoři,
řešíte někdo nějak fikaně FPT (EUR CASH FUND FUNDSHARE) na Degiro, když si držíte volné prostředky na Degiro pro investici?
(Nijak jsem je neprosil, aby tam toto zavedli :punk:. A alternativa nechat tam ležet CZK už dlouho není. Teda aspoň jí neznám, a proto tento dotaz.
Pořád mi chodí upozornění, že jsem nad limit kryté částky 2500E (ne o moc), ale irituje mě to a trošičku užírá penízky to mě štve ještě víc.)

Alternativně, máte nějaký rychlý způsob, jak tam z ČR poslat peníze, aby tam byly v rámci pár hodin? (Nějaký BÚ apod. z ČR)
Aktuálně posílám vklady z Fio (Př.: 17.4. byly v tentýž den, ale odesláno 10:34, notifikace z Degiro, že tam jsou 16:54; totálně pomalé přes Velikonoce odesláno 9.4., na Degiro 14.4. :thumbdown: (tady teda moje blbost poslat to na zelený čtvrtek v noci))

pigzor - 22-4-2020 v 12:04

Na Degiro posilam CZK, prikaz provedu dopoledne do cca 11 hodin a kolem 15 hodiny jsou penize vetsinou pripsane. Pokud posilam EUR, tak pripsani trva vetsinou 2 dny.
Na oboje pouzivam Airbank.

vojtah - 24-5-2020 v 17:51

Zdravím, začínám pomalu s investováním, tak prosím o pochopení mého - možná směšného dotazu. Zatím kupuji akcie skrz revolut - velmi rychlý způsob a na osahání trhu si myslím dobrý. Uvažuji o založení brokera a na Degiru je stále dlouhý pořadník... Proto jsem hledal další možnosti co jsou a našel jsem zajímavou alternativu v podobě robomarkets. Jde mi zatím pouze o americké akcie a ty vycházejí za lepší cenu než na degiru. Ale k věci, na co bych se chtěl zeptat.

Při ověřování účtu se ptají na otázku: Jste vykazovaným subjektem pod FATCA? Nevím jestli mám zadat ano nebo ne. Vím co ten termín znamená a předpokládám, že mám zvolit: ne. Akorát v té napovědě uvádějí: Kdokoli, má nějaké zdroje příjmu pocházející z USA jakýmkoli způsobem (nemovitosti, akcie, ….). Takže pokud tedy mám koupené americké akcie na Revolutu, mám zadat: ano? Děkuji za odpověď.


minarjo - 28-5-2020 v 09:47

Už jste také dostali ten "krásný" email od brokera Degiro? Nově se dividendy pro ty americké akcie, které dle brokera nesplňují regulatorní opatření, budou danit plně (30%) místo snížené sazby 15%. Neboli když už broker (či spíš Nizozemí jako stát kde sídlí) svými nařízeními nemohou tak snadno US akcie regulovat, tak aspoň zregulují jejich daň :(.
Velkých US společností se to naštěstí moc netýká- v tom emailu od Degiro je odkaz na PDF s těmi, které sníženou daň budou dál mít (hledat jde nejlépe dle ISIN, jména akcií jsou často zkrácená).
Ale ano, tušíte dobře, na seznamu není Raytheon (RTX), tedy jeho držení u Degiro nebude daňově výhodné, daň z divi bude dvojnásobná :(. Ale aspoň že to Degiro zcela neblokuje k nákupu jako jiné zbrojaře. Já každopádně RTX možná přestěhuji do Lynx, snad to tam nebude brzy podobné (z emailu Degiro není zřejmé, zda se toto opatření týká celé EU nebo jen jich). Tedy zatím spíš vyčkám, RTX nemám prozatím až tolik, abych s tím kvůli 15% z divi opakovaně stěhoval.

Mufimufin - 28-5-2020 v 10:12

Ještě, že mám tu parodii na brokera pouze u akumulačního ETF. :-)

Diforce - 28-5-2020 v 10:50

Prosim vas,mohli by jsme me jako zacatecnikovi vysvetlit proc se to zvyseni sazby deje? Chapu to spravne ze je to zamereny hlavne na zbrojare?
Projel jsem si to PDF a vsechny US akcie co u Degira mam jsou na seznamu krome jedne:Taiwan Semiconductor Manufacturing TSM.
Tzn. ze ted mam jedinou moznost jak se u teto pozice vyhnout 30%TAX z Divi je prevest k LYNX za poplatek 10€ ?
A nakonec,nehrozi neco podobneho casem i u LYNX?

minarjo - 28-5-2020 v 11:41

Pánové, je to jednoduché: broker Degiro jako takový je v tom nevinně (@Mufinmufi), on jen musí poslechnout národního regulátora, tím je tedy vláda Nizozemí. Podobná omezení platily u brokera Lynx (také Nizozemí), ale omezení jiného typu. U zbrojařů dosud platilo, že takové akcie vůbec koupit u zmíněných brokerů kvůli těmto regulacím nešly.
RTX (Raytheon) je na burze ale čerstvě, vznikl mixem technologické a zbrojařské firmy (zjednodušeně řečeno), takže to zatím asi v Nizozemí tolik nevadí a vydali se touto daňovou formou restrikce (nemožnost u takových firem uplatnit snížení daně formulářem W-8BEN, koupit ale lze). Mám tedy obavy, zda toto daňové opatření nezavede brzy i broker Lynx, ten ale jen participuje na platformě Interactive Brokers (nemá vlastní platformu jako Degiro), takže Lynx možná takto danění snadno ovlivnit nedokáže-ale možné je teoreticky vše. Stejně jako to, že se tato "moderní zelená vlna" znevýhodnění skupiny firem rozšíří kromě zbrojařů i na jiné skupiny, nebo že to převezme celá EU. Těžko v tomto spekulovat :(.

minarjo - 28-5-2020 v 11:45

@Diforce:
Málokdy se vyplatí přímý převod akcií k jinému brokerovi přes ten poplatek z ceníku. Jednak to trvá, jednak je poplatek často vyšší, než to u původního brokera prodat, převést peníze a u nového to nakoupit (to jsou jednotky dní, dle rychlosti převodu peněz, u převodu akcií mezi brokery je to klidně i měsíc). Tak skrz prodej/nákup jsem to dělal vždy já, když jsem mezi brokery přecházel (v minulosti hlavně zahraniční akcie z Fio do Lynx a Degiro), je to levnější i rychlejší (když převod financí je narozdíl od převodu akcií zdarma).
Ale zda to RTX převádět k Lynx nevím zda má smysl, viz co píšu výše. Je možné, že to bude platit kvůli Nizozemské nějaké směrnici pro všechny v Nizozemí působící brokery, časem kdoví zda ne i jinde... Spíš já osobně tedy vyčkám, zda z Lynx nevypadne něco podobného (nebo se jich časem zeptám).

Diforce - 28-5-2020 v 12:00

Dekuji @minarjo za reply.Jako zacatecnik jsem z tehle zmen trosku ve strachu :( Jeste jsem slysel ze par dni zpet zmizely z Degira nejake US ETFka ktere teda nastesti neobchoduju ale je to nejak moc novinek najednou.Jak rikas tak by se asi vyplatilo to spis prodat,prevest cash a nakoupit ale to me moc nezapada do te strategie buy and hold forever :(
Tak ted jsem v rozpacich jestli jsem to zase nezpackal a nemel jsem jit radsi natvrdo do IB kdyz jsem nedavno zacinal.
Misto toho mam ted Degiro a LYNX
Co ty pouzivas za brookery? Diky moc

viky - 28-5-2020 v 12:15

Citace: Původně zaslal: minarjo  
Pánové, je to jednoduché: broker Degiro jako takový je v tom nevinně (@Mufinmufi), on jen musí poslechnout národního regulátora, tím je tedy vláda Nizozemí. Podobná omezení platily u brokera Lynx (také Nizozemí), ale omezení jiného typu. U zbrojařů dosud platilo, že takové akcie vůbec koupit u zmíněných brokerů kvůli těmto regulacím nešly.
RTX (Raytheon) je na burze ale čerstvě, vznikl mixem technologické a zbrojařské firmy (zjednodušeně řečeno), takže to zatím asi v Nizozemí tolik nevadí a vydali se touto daňovou formou restrikce (nemožnost u takových firem uplatnit snížení daně formulářem W-8BEN, koupit ale lze). Mám tedy obavy, zda toto daňové opatření nezavede brzy i broker Lynx, ten ale jen participuje na platformě Interactive Brokers (nemá vlastní platformu jako Degiro), takže Lynx možná takto danění snadno ovlivnit nedokáže-ale možné je teoreticky vše. Stejně jako to, že se tato "moderní zelená vlna" znevýhodnění skupiny firem rozšíří kromě zbrojařů i na jiné skupiny, nebo že to převezme celá EU. Těžko v tomto spekulovat :(.


RTX a formulář W-8BEN se snad uplatňuje a daň strhává v USA, ne v Nizozemsku.
Nebo snad EU má právo nařídit, aby některé firmy v USA danili někomu více ?

minarjo - 28-5-2020 v 12:17

@Diforce:
Když prodáš u jednoho brokera a nakoupíš hned brzy nato u jiného, tak to za narušení trvalého držení neberu. Daňově by to vadilo, pokud by celkový prodej překročil 100 tisíc Kč za rok (nesplnění časového testu 3 roky), ale do této hranice je to bez danění a bez výrazného výkyvu v ceně. Zbrojaři každopádně budou evidentně v nelibosti, ty už moc nekupovat :). Jinak já začínal u Fio, tam teď už mám jen CZ akcie z počátků, na zahraniční mám už Lynx (USA) a Degiro (především Evropa). Objemem tak 20% Fio/45% Lynx/35% Degiro.

minarjo - 28-5-2020 v 12:19

@viky:
Evidentně na to broker (respektive země kde působí) vliv má (respektive nově může mít). Zkrátka ten formulář W-8BEN co za tebe předává bude nově podmíněný jen na některé tituly (na ty co ne, jako RTX, ty tedy v USA zdaní 30%), bohužel.

viky - 28-5-2020 v 12:31

V EU to jde fakt z kopce, dle Evropy je nejlepší jezdit na řepku, svítit větrníkami i když nefouká, a proti Číňanům a Rusům se bránit čepicemi.

Diforce - 28-5-2020 v 12:44

@minarjo Dekuji moc za rady a info.Dobrej support od tebe pro me jako zacatecnika.
Ted premyslim nad tim TSMC.Na Degiru mam NSY | TSM | US8740391003 a v tom jejich seznamu US produktu neni.
Ale nevim jestli je to tim ze to je spolecnost z Taiwanu a dane se nemeni nebo se dane meni.
Psal jsem mail na Degiro support

ado130 - 28-5-2020 v 18:44

Ešte som pozeral a nenašiel RDS, to mi už príde "väčší" zásah než RTX.

Diforce - 28-5-2020 v 20:34

RDS? Jako Shell? Ten na Degiru normalne je
Citace: Původně zaslal: ado130  
Ešte som pozeral a nenašiel RDS, to mi už príde "väčší" zásah než RTX.

minarjo - 28-5-2020 v 21:36

Pánové, ten Degiro seznam z emailu (i email jako takový) ohledně změny danění se týká AMERICKÝCH, pro jistotu opakuji AMERICKÝCH akcií (neboli firem s americkým daňovým domicilem). Tedy těch, u kterých byste normálně platili díky formuláři W-8BEN daň 15%, nově ale se na ně formulář vztahovat nebude a daň je 30%.
Příklady, které jmenujete a které tedy máte evidentně nakoupené v USD z US burzy, jako Shell, Taiwan Semic., britské tituly jako Brit.am.Tobacco atd. jsou vše ADR certifikáty na mimoamerické akcie (tedy ISIN sice začíná na US, ale to je ISIN pro ADR, ne pro daněnou podkladovou akcii nějakého mimoamerického státu). U ADR se daň platí jak známo právě dle země podkladu (Británie nula atd), tedy dle podkladové akcie, nikoliv dle americké legislativy, tam žádná změna tedy není. Tedy v seznamu hledejte jen a pouze americké akcie, tedy ty, co mají opravdu daňový domicil v USA. S ADR buďte v klidu, na ně se nějaké americké danění nevztahuje, vždy danění původce.
Tedy jde v té daňové změně fakt hlavně o americké zbrojaře, co v seznamu nejsou. Případně možná nějaké mini firmy pro divi investory málo významné, ale cca 2000 amerických hojně obchodovaných akcií, ale třeba i REITs v seznamu je a tedy žádná extra změna.

Leni - 29-5-2020 v 02:46

Tohle považuju za porušení českých zákonů, protože podpisem W-8BEN formuláře dávám jasně najevo, že uplatňuji české právo a tedy zákon o zamezení dvojího zdanění.
Broker je zde proto, aby mi dal přístup na burzu, NE! aby si dle jeho libovůle dodaňoval na co si vzpomene!
Daň z dividend platí dle domicilu firmy a mého rezidentství = US vs. ČR.

To že se broker (stát) rozhodne nenabíze některé akcie (RTX, apod.), tak to beru, to je jeho právo a když jsem zakládal účet tak jsem s tím počítal.
Ale rozhodout se "dodaňovat" dividendy jak se mu zlíbí nebo dle zákonů státu v kterém sídlí, se mnou nemá nic společnýho! Tohle je porušení mezinárodních zákonů! :grind:

Už jsem jim poslal email. Tohle je další kapka, už mě ty jejich vopruz změny přestávaj bavit.
Prvně zrušili CZK, pak zakázali hromadu BDC a REIT firem a teď tohle!
Začínám mít toho opravdu dost ... co bude příště? Zákaz nakupování všech US akcií, bo co?!?!

Asi založím účet na Lynx a s čím jsem v plus, tak rovnou prodám a peníze převedu tam, bo ten jejich poplatek za převod ptf jinam je naprosto mimo realitu :thumbdown:

Pavel - 29-5-2020 v 10:42

Broker nic nedodaňuje, jen tě upozorňuje, že nebude zprostředkovávat předání toho formuláře, je jen zprostředkovatel, zákon na něj neklade v tomto smyslu žádnou povinnost. Není jeho povinností to dělat a neporušuje žádný zákon, když to zprostředkování odmítá dělat (pro tebe).

kraken - 29-5-2020 v 12:55

divný- mně od degira nic neposlali. pravda, zbrojaře nemám

Diforce - 29-5-2020 v 13:59

@kraken
Je to divný,protože já také nemám zbrojaře a přišel mě mail s tím PDF seznamem.
Ale cca před týdnem jsem si všiml u jednoho videa na YT komentáře že se něco na Degiru děje:

"Zrušili a kompletně odebrali US ETFka + některé další americké LP+MLP společnosti z platformy. Kdo je měl nakoupeny z minulosti, musí je buď převést pod jiného brokera nebo je do konce roku prodat. Na přelomu měsíce se k tomu vyjádřím ve videu, až budu zase vybírat akcie za 5000 Kč do VR dividendového portfolia."

A o tom mě taky Degiro nijak neinformovalo ale ty ostatní prý ano.
Zkoušel jsi koukat jestli to nemáš ve spam filtru?

ado130 - 29-5-2020 v 14:03

Ten prvý mail ohľadom ETF som tiež nedostal, ale včera mi prišiel ten zoznam ohľadom danenia.
 Stran:  1    3    5  ..  8