Diskusní fórum akcie a burza

Broker konto depo burza

 Stran:  1    3  ..  8

Investor - 21-6-2019 v 08:21

Konto na peníze + depo na akcie = broker nebo banka.
Hledej si banku nebo brokera, kde je konto na peníze a depo na akcie zadarmo!
Když banka nebo broker s vašimi akciemi zkrachuje, vaše akcie neztratíte.
Ty akcie jsou v mezinárodní úschovně cenných papírů.

Ladislav - 25-6-2019 v 10:35

:question: Fio, Lynx, Degiro :question: www.fio.cz ++ www.lynxbroker.cz‎ ++ www.degiro.cz :question:
Kdo konto a depo na akcie dosud nemá,
měl by na jejich webstránkách zjistit, zda maji konto zadarmo Fio, Lynx, Degiro
www
a poplatek za nákup akcií v hodnotě 1.000 € na německé trhu Tradegate a německé burze Xetra nepřesáhne 10 €.
Nepotřebujete burzu českou ani americkou. Americké i evropské akcie se dostanou na Tradegate a Xetra.
Evropské akcie kupujte vždy jako akcie a nekupujte deriváty ADR, vytvořené z evropských akcií od amerických bank!
My přece nebudeme riskovat s deriváty! My kupujeme jen levné západní dividendové blue chip akcie!

Já mám konto na peníze zadarmo a depo na akcie u www.targobank.de , vzniklé před lety ze citibank.de.
Tam je Komfort-Konto zadarmo, když mají akcie na kontě stále hodnotu nad 25.00 €.
Premium-Konto je zadarmo, když mají akcie na kontě stále vyšší hodnotu jak 50.000 €.

Ladislav - 27-6-2019 v 10:45

Degiro: nákup akcií na kredit s úrokem jen 1,25% za rok až do hodnoty 70% akcií na kontě.

Viděl jsem dnes v novinách, že u Degiro můžete koupit akcie zcela bez peněz, poskytne vám bez problému ihned kredit, i když jste chudí. A ten kredit může být maximálně tak vysoký, jako je 70% hodnoty akcií, které už máte na kontě, tedy v depu u Degiro.
Roční úrok z těch půjčených peněz je jen 1,25% za rok.
Ale pravděpodobně by se ten kredit měl zaplatit najednou, v jedné splátce, třeba za rok.
Já jsem měl kdysi dávno přetažené konto u Brokerjetu o 20.000 €, s obrovským úrokem 5%, později snad 7%, ale ten kredit se mi snižoval po částech s každou přišlou dividendou a s každou mojí platbou na konto.
:question: Tedy zjistěte, zda Degiro chce vyrovnat dluh jednou platbou za rok, nebo s mnoha malými platbami během roku! :question:

TomasV - 27-6-2019 v 17:09

Citace: Původně zaslal: Investor  
Konto na peníze + depo na akcie = broker
Když banka nebo broker s vašimi akciemi zkrachuje, vaše akcie neztratíte.
Ty jsou v mezinárodní úschovně cenných papírů.


Tady si nejsem jisty,jelikoz Broker drzi akcie pod svým jmenem,co mu zabrání akcie prodat a zmizet ?

bigusdykus - 27-6-2019 v 17:19

Vaše akcie nesmí být v majetku brokera, ani by broker neměl mít právo s nimí nakládat mimo dohodnutá smluvní pravidla (např. u IB lze brokerovi povolit, aby akcie v majetku klienta půjčil někomu jinému).
V ČR jsou myslím uložené v CDCP, v USA to bude nějak podobně.
Pokud by vše selhalo, nastupuje garanční fond, pojištění nebo podobná instituce.

TomasV - 27-6-2019 v 17:43

Citace: Původně zaslal: bigusdykus  
Vaše akcie nesmí být v majetku brokera, ani by broker neměl mít právo s nimí nakládat mimo dohodnutá smluvní pravidla (např. u IB lze brokerovi povolit, aby akcie v majetku klienta půjčil někomu jinému).
V ČR jsou myslím uložené v CDCP, v USA to bude nějak podobně.
Pokud by vše selhalo, nastupuje garanční fond, pojištění nebo podobná instituce.




https://www.investopedia.com/ask/answers/185.asp

bigusdykus - 27-6-2019 v 18:33

Já to vnímám tak, že "in street name" je zavedený a uznávaný technický pojem vypořádání obchodu u brokera.
Akcie jsou sice vedené na "street name brokera", který tímto plní roli depositu, ale majitelem je klient.
Předpokládám, že dozorové orgány by neoprávněnou manipulaci s majetkem klienta odhalili, zvláště pokud broker nemá pověření k tomuto druhu obchodu.

https://www.investopedia.com/terms/i/instreetname.asp

Tady píšou, že stále existuje i ta druhá možnost, tady přepis akcií přímo na jméno držitele, ale byla by dražší.

"Although holding securities in street name is the norm, some investors still prefer physical transfer and certificates held in their name. Because it has become more expensive to transfer ownership this way, brokers will charge a higher rate or otherwise expect to be compensated for the inconvenience."

edit:
tady ještě píšou o důvodech vzniku "in street name"
https://www.investopedia.com/terms/s/stockrecord.asp

Určitě by stála za dovysvětlení role depositního a clearingového centra DTCC.

edit2:

"Most of the country’s biggest broker-dealers and banks are DTC participants. That means they deposit and hold securities at the DTC, which appear in the records of an issuer’s stock as the sole registered owner of those securities deposited at the DTC. The participants—the banks and the brokers-dealers—own a proportionate interest in the aggregate shares of an issuer held at DTC. Bank X, for example, may contain a proportion of the group of shares of Stock BB that are being held in custody at the DTC."

Dodatek:
Can a Broker Sell Your Stocks Without Permission?
https://www.investopedia.com/ask/answers/03/091903.asp

"...any trades made by the broker must be within the guidelines set out in the account contract"


bulinak - 4-7-2019 v 07:24

Doporučil byste někdo FIO brokera pouze na české, případně pár německých akcií? Používáte jej nebo jste spíše přešli na Degiro/Lynx? Používaný účet mám u Tastyworks...

bigusdykus - 4-7-2019 v 07:48

Já FIO používal léta. Na české OK, na pár zahraničních akcií taky, ale nepříjemné jsou:
- poplatky
- směna CZK/EUR/USD
- potvrzení zdanění dividend pro účely daní (300 Kč a nervy okolo). Tohle mě štvalo nejvíc.
- příšerná platforma (ale pro nákup jednou za čas OK).
- nelze asi od nich čekat pokročilejší brokerský servis, např. pokud byste chtěl divi rovnou reinvestovat.

Na druhou stranu mají pobočky všude.

Teď si ani nevzpomínám, jak je to u nich s oddělenými účty (aby měl klient účet oddělený od firmy).

bulinak - 4-7-2019 v 08:12

FIO - potvrzení zdanění dividend mají zpoplatněné? A je vůbec potřeba?

bigusdykus - 4-7-2019 v 08:26

Poplatek je jedna věc, to že jsou v tom občas chyby je druhý problém. Žádat se o něj musí písemně.
Podle mě potřeba je, ale tady se musí každý rozhodnout podle sebe.

Stejně jako u obchodů které jsou mimo časový test. Někdo si to spočítá a přizná, někdo na to kašle.


bulinak - 4-7-2019 v 09:14

Když bych měl ale jen české akcie, tak to vlastně vůbec neřeším, ne (daň se strhne a vyplaceno je to netto)?

bigusdykus - 4-7-2019 v 09:41

No, to si nejsem jistý jestli to tak platí všeobecně. Co je česká akcie?

ČEZ ano, tam to chodí nejenom že zdaněné, ale je u toho i potvrzení o zaplacené dani a více už se s tím zabývat nemusíš .
Ale co třeba Česká spořitelna, která vlastně není česká? Nevím jak u ní probíhá výplata.

Jinak, to že se "daň strhne a vyplaceno je netto" není podstatou problému. I u zahraničních titulů ti obvykle chodí dividendy netto. Problém je v tom, že pro účely FÚ to musíš prokázat zhruba ve formě: společnost / v jaké zemi byly daň zaplacená / hrubá výše divi / čistá výše divi kzterou jsem dostal na účet.

I toto je podle mě trochu zjednodušené, protože správně by se mělo vykázat, v jakém státě má daná firma daňovou příslušnost. A to úplně jednoduché není.
Důležité pro mě ale bylo, že potvrzení of FIO mi FÚ uznává.


bulinak - 4-7-2019 v 11:42

bigusdykus:
Pro účely FÚ udělám Tabulku Seznam dle investicnigramotnost.cz (rozepíšu dividendy), pošlu to elektronicky a nic dalšího nedokládám...

bigusdykus - 4-7-2019 v 13:20

FIO položku "hrubá výše dividendy" neukazuje, proto je nutné si to u nich vyžádat.

minarjo - 8-7-2019 v 19:58

Souhlasím, že na zahraniční akcie v EUR může být Fio daňově komplikované i drahé, protože na burze Xetra (nákupy v euro) skutečně nelze z běžného výpisu transakcí Fio zjistit hrubou výši dividendy ani strženou daň, protože to Fio uvádí jen v čistém (nelze oddělit daň a hrubou divi). Naopak nákupy na US burze v USD, ty rozepsané v přehledu obchodů jsou (daň a hrubá dividenda zvlášť), tedy pro akcie z USA burzy ten jejich roční PDF výpis by ještě použít pro FÚ jakž takž šel.
Fio proto sám mám pouze na české akcie, tam je odvedena daň srážkou a dále se v přiznání neřeší. Navíc jiní levní brokeři české akcie neumí (Lynx vůbec, Degiro jen buď jako rozdílové certifikáty CFD, nebo s šílenou daní 35% kvůli alokaci jejich depa mimo ČR). Tedy Fio se na české akcie přímo nabízí, pro zahraniční spíš Lynx či Degiro, sám mám oba (Degiro hlavně na EU a Lynx na USA).
Ale pozor, z hlediska daní (aby se daň už v přiznání neřešila) české akcie neznamená všechny akcie české burzy, ale jen ty, jejichž ISIN začíná na CZ nebo CS. Tedy třeba ČEZ, KB, Moneta, Phillip Morris ČR, to vše ano, ale Erste nebo VIG už ne (rakouské, ISIN na AT).

bigusdykus - 8-7-2019 v 20:43

ČEZ přes Lynx asi koupit dá, KB taky.

2019-07-08_21-39-33.png - 16kB

bulinak - 9-7-2019 v 06:37

bigusdykus & minarjo - díky hoši ;-)

bulinak - 30-7-2019 v 15:19

Tak jsem si založil FIO na české akcie a mám pár dotazů.

1) Kupujete akcie na BCPP i RM-systém nebo vždy jen na jednom a proč (výhody/nevýhody)?
2) Rozdíl mezi nimi je jen v poplatcích a v zúčtovacím dni nebo je toho víc?
3) Mimo poplatku za nákup a při připsání dividendy jsou i jiné poplatky (mám ten Master účet nebo jak tomu říkají)?

Nemohl jsem to pořádně probrat na pobočce, páč tam byla jen jedna paní, co o tom něco věděla a ta byla na pokladně, na kterou už byla fronta...:thumbdown::crazy:

bigusdykus - 30-7-2019 v 15:42

- Rozdíl je také v likviditě. U ČEZu apod by to vadit nemuselo.
- RMS byl výhodný když se kupovalo v těch větších balících, EasyClick loty.
- Myslím že nemůžeš jednoduše nakoupit u RMS a prodat na BCPP, musel se dělat převod.
- U českých akcií se platí za CDCP. Asi 30Kč za měs?


bulinak - 30-7-2019 v 16:19

bigusdykus:

Větší objemy (likvidita) jsou tedy na RMS?
Kde máš akcie ČEZu ty? Dokupuješ teď?
CDCP - to se platí u RMS i BCPP?

Ohledně depositu říkala paní na pobočce, že se platí u toho individuálního účtu do 500.000,-, ne u Master, jestli se nepletu...

bigusdykus - 30-7-2019 v 19:28

Začínal jsem na RMS, pak jsem to převedl k BCPP. Tam byla větší likvidita.
Ale možná je to už po těch 10 letech jinak. Pokud budeš jen kupovat a držet, tak je to asi jedno (pokud budeš kupovat v e-lotech). Asi bych dnes zvolil nižší poplatky.

CDCP se myslím platí všude, je to centrální registr. O Master účtu slyším poprvé, nikdy mi to ve FIO nenabídli.

Aktuálně ČEZ nedokupuju, řešil jsem teď nákupy US/EU akcií kvuli diversifikaci (v ČEZ mám 70% ptf). Nedávno jsem vyměnil velkou část ptf za byt, tak pomalu dokupuju nazpátek.
Ale nic proti, je to dobrá divi akcie.


minarjo - 30-7-2019 v 22:26

Big... NEMÁ pravdu, ČESKÉ akcie koupené na RMS lze bez obav prodat na BCPP a naopak! Možná si to spletl s emisemi, které nejsou (nebyly) na obou těchto burzách (třeba na RMS jsou navíc některé zahraniční tituly), nebo s akciemi zahraničními (Erste, VIG), tam opravdu je evidence oddělená. Ale u českých akcií (ISIN začínající na CZ nebo CS) vždy platí, že jsou evidovány v CDCP, ať už je koupíš na RMS nebo BCPP. Tím že máš Master účet, tak to bude evidováno na sběrném CDCP účtu Fio (účet obchodníka, nikoliv individuální), ten si lze u CDCP představit jako adresář (složku) v počítači, jednotlivé záznamy složky jsou klienti Fio s akciemi v této společné evidenci (čili na tvé jméno je to v CDCP i v tomto případě, pouze to je pod složkou Fio).
Díky master účtu NIC neplatíš ani za zřízení účtu u CDCP a vedení akcií v něm, protože jsi v té společné Fio složce, tedy individuální účet CDCP nemáš (Fio ti ho za 30 Kč nezřizovalo, jen do svého účtu obchodníka přidalo tebe jako dalšího akcionáře). Tedy i v tomto Big... nepsal pravdu, je vidět že Sběrný master účet obchodníka v CDCP fakt nezná :) (dnes ho přitom dávají standartně, ostatně i zahraniční akcie jsou evidovány obdobně na sběrném účtu obchodníka v cizině, individuální účty u depozitáře cenných papírů typu co klient to extra individuální účet, to je dnes už na ústupu).
Z hlediska nákupu/prodeje tedy můžeš CZ akcie kupovat dle libosti na obou těchto burzách a klidně to i kombinovat. Dle Fio ceníku je nákup na BCPP o 10 Kč dražší než na RMS, někdy ale díky větší likviditě může být kurz na BCPP o tolik lepší, že se to i tak vyplatí (je to triviální výpočet, hloubka trhu a tím nejlepší nabídka je vidět v eBrokeru pro obě české burzy naráz, pokud to tak máš v Globálním nastavení povoleno, je samosebou třeba tamtéž mít zapnutý Rozšířený režim eBrokeru, ten základní umí prd).
Ještě k jednomu poplatku:
Tím že máš Master účet (tedy ten společný v CDCP pro Fio), má to z hlediska výplaty dividend CZ akcií jak výhodu (výplatu zajistí Fio, nemusíš do banky co dané divi vyplácí), tak i nevýhodu (za toto službu, tedy vyplacení dividendy jejím rozdělením mezi klienty Master účtu) si Fio účtuje dle ceníku poplatek 0,2% z výše hrubé vyplácené dividendy (je sraženo účetní položkou současně s připsáním divi). To platí pro emise jako ČEZ či KB; některé jiné (například Moneta) zasílají divi přímo jednotlivým akcionářům na účty (číslo obchodního účtu vidí přímo ve výpisu CDCP), tedy obejdou jak CDCP tak Fio (nepoužívají hromadné zaslání dle toho sběrného účtu skrz tyto subjekty) a tobě tím ušetří těch 0,2% :).

Jack N. - 31-7-2019 v 05:18

Citace: Původně zaslal: bigusdykus  


Aktuálně ČEZ nedokupuju, řešil jsem teď nákupy US/EU akcií kvuli diversifikaci (v ČEZ mám 70% ptf). Nedávno jsem vyměnil velkou část ptf za byt, tak pomalu dokupuju nazpátek.
Ale nic proti, je to dobrá divi akcie.



Teda mít 70% portfolia v jedné společnosti - a ještě k tomu ČEZ, to je velice ... svérázné. Jestli je to dobrá divi akcie silně pochybuji, série snižování dividend hovoří o opaku. Možná se jim to povede otočit, ale v nejbližší době o tom pochybuji. Hodně štěstí a pevné nervy !








Cyberguy - 31-7-2019 v 06:47

Big mne včera trochu vystrašil, tedy jsem raději zkontroloval podmínky k mým dvěma "uspaným" FIO účtům, kde nyní už pouze inkasuji divi. ... případně je používám na "alerty" k hlídání cen vybraných kousků.
Díky Minarjo za shrnutí a uvedení na pravou míru. Nákupy/prodeje CZ a CS titulů v rámci RMS a CDCP mne také nikdy nic navíc na poplatcích nestály (mimo počátečních 30,- Kč). Stejně tak potvrzuji, že mi nejsou strhávány žádné jiné poplatky za vedení účtu u CDCP. Zřejmě mi je strháváno jen těch 0,2%, což ve výpisech nikdy není vidět.

bigusdykus - 31-7-2019 v 07:44

30,00 Poplatek vyúčtován Správa IN v centrální evidenci CDCP 2019/06

S tím prodejem mezi RMS a BCPP máte pravdu. Musím se podívat do výpisů, co byl tehdy ten převod o kterém jsem psal. Ale už je to hodně let, možná se mi to s něčím spletlo.

bulinak - 31-7-2019 v 08:43

Děkuji, že jste se rozepsali a za Vaše informace :thumbup::rolleyes:

Takže před nákupem si to prostě propočtu, co mi při daném objemu vyjde lépe (pokud to bude v EasyClicku a těch lotech, tak to pravděpodobně bude levnější).
K e-brokerovi - tam asi nejde nějak nastavit, že bych dopředu viděl celkovou částku, kolik se bude platit, aniž bych to přepočítával? Zkoušel jsem to zatím jen cvičně zadat, ale ještě nemám ani nafundováno...
Ohledně toho individuálního účtu, myslím, že paní říkala 40,-Kč, ale nejsem si jist...
Ohledně srážky u hrubé divi od FIO, dá se to pak nějak daňově uplatnit (asi ne, co? zvlášť když to ani není nikde vidět)?

Cyberguy - Pokud ti FIO strhává 0,2%, tak máš Master účet a za ten si žádných 30,- neplatil, ne? Pokud tomu rozumím správně, dle minarjova vysvětlení...

Cyberguy - 31-7-2019 v 10:04

... dívám se na první den svého výpisu ... poplatek 40Kč "Založení účtu v CDCP". A potom ... no vlastně asi opravdu nemám Master účet. Podle tabulky (https://www.fio.cz/akcie-investice/dalsi-sluzby-fio/master-u...) nemám v českých akciích 250k Kč. Tedy by byl asi poplatek do CDCP za 0,- Kč. Ale je pro mne vlastně záhadou, kde jsou registrovány ostatní papíry. Tam bych naopak byl určitě v kategorii hodnoty ptf, kde se již poplatky chtějí. Nějak jsem z toho usuzoval, že mám asi Master. Hledám na svém účtu, zda to někde je vidět (typ účtu) ale nic nevidím. Mrknu doma do papírů ze zakládání účtu a ... stejně tam musím, asi se zeptám na přepážce.

No, jestli ono to nebude rozdílné dle toho, že jedno číslo účtu v CDCP je pro české IN a druhé/jiné pro zahraniční IN. A pokud ten poplatek počítají z českých, potom bych byl pod hranicí kterou píší v tabulce v odkazu.

Může Big potvrdit, že má české ptf v limitu 250 az 359 k CZK?

bulinak - 31-7-2019 v 10:18

Cyberguy-V papírech o Master účtu není nic, také nevím kde bych to našel...

bigusdykus - 31-7-2019 v 11:06

Může Big potvrdit, že má české ptf v limitu 250 az 359 k CZK?
>450


Takže Master účet je obdoba "in street name"? (diskutovali jsme nedávno)
Je možné převést individuální účet na Master?
Pojištění a práva jsou stejné jako u individuáního účtu?


blac - 5-8-2019 v 11:14

Zdravim,

mohl bych nekoho poprosit o doporuceni na lynxbroker.cz?

Predem dekuji.


Cyberguy - 5-8-2019 v 12:08

Citace: Původně zaslal: blac  
Zdravim,

mohl bych nekoho poprosit o doporuceni na lynxbroker.cz?

Predem dekuji.



Ahoj, přečti si soukromé zprávy. Máš tam návod a informace, jak to zařídit.
Cyberguy

blac - 5-8-2019 v 13:59

Diky moc. Informaci neni nikdy dost. Jdu na to:)

Jurkylius - 7-8-2019 v 07:51

Zdravím,
nedávno mi maklér z Lynxu napísal, že do konca mesiaca mi uhradia poplatky za nákup do 10USD. Tak som teda nakúpil ale poplatok sa mi nevrátil. Písal som im ale už niekoľko dní bez reakcie. Riešil niekto niečo podobné?

Cyberguy - 7-8-2019 v 08:30

Jurkyliusi, já se s tím zatím nesetkal. Žádnou individuální nabídku na slevu z poplatků jsem nikdy nedostal. Ale na druhou stranu, na můj dotaz reagovali vždy rychle a ochotně. ... ale už docela dlouho jsem nic nepotřeboval řešit.

Jurkylius - 8-8-2019 v 05:20

Mne sa ozval zamestnanec Lynxu z prosbou o vyplnenie dotazníku. Po jeho vyplnení mi ako darček dali preplatenie poplatkov za nákup. Len doteraz mi nebolo nič preplatené tak sa informujem či je potrebné čakať alebo ich kontaktovať opätovne.

Cyberguy - 8-8-2019 v 06:55

Pokud Ti více neřeknou oni sami, ... moje zkušenost s vracením poplatků je, že to vždy přistálo někdy kolem 5-6 dne měsíce následujícího. Jestli jsi poplatky platil v 7/2019, tak přibližně teď je ta doba kdy to posílají. Potom bych asi ještě trpělivě vyčkal a ptal s ejich až někdy po 15tém v měsíci. Pokud jsou to poplatky za 6/2019, reklamuj to hned.

Phoenix - 8-8-2019 v 18:17

Mě už se to taky stalo. Slíbili mi za vyplnění dotazníku nějaké drobné, ale pak na mě zapomněli. Chvíli jsem vyčkával a až po připomenutí mi to připsali na účet.

Jurkylius - 9-8-2019 v 05:07

Už ma kontaktovali pracovníci Lynxu a bude to vrátené budúci týždeň. Tak bude dúfam všetko v poriadku.

StanikKolarik - 29-8-2019 v 08:47

Citace:

Dobrý den,
Chtěli bychom vás informovat o delistování ADR společnosti BT GROUP PLC z NYSE.
Společnost BT oznámila ukončení svého ADR programu na NYSE. Vezměte prosím na vědomí, že v případě, že své ADR neprodáte, budete muset počkat nejméně 12 měsíců, než dojde k hotovostnímu vypořádání vyplývajícího z prodeje podkladových cenných papírů.

DEGIRO zároveň nebude moci zaručit žádný budoucí peněžní tok z ADR (například dividendy), ani odhadnout výši hotovostního vypořádání.

Delistování proběhne dne 16/09/2019, poslední den, kdy s akciemi můžete obchodovat je tedy 13/9/2019.

Více informací o delistování této společnosti naleznete zde.

S pozdravem,
Jan Drnec
DEGIRO

Na XETRA se mi s tím nechce (nechce se mi platit další burza), prodávat se ztrátou taky ne.
Ta možnost o vypořádání mne trošku děsí. Ale třeba by se to mohlo někam pohnout a ta ztráta by nemusela být až tak velká. Nejvíc mne štve ten fakt, že to držím natolik krátce, že mi ještě divi nestihly pokrýt těch -2,3$ co jsem na kusu v červených číslech

Ladislav - 29-8-2019 v 09:16

''''Chtěli bychom vás informovat o delistování ADR společnosti BT GROUP PLC z NYSE.
Společnost BT oznámila ukončení svého ADR programu na NYSE. Vezměte prosím na vědomí, že v případě, že své ADR neprodáte, budete muset počkat nejméně 12 měsíců, než dojde k hotovostnímu vypořádání vyplývajícího z prodeje podkladových cenných papírů.
DEGIRO zároveň nebude moci zaručit žádný budoucí peněžní tok z ADR (například dividendy), ani odhadnout výši hotovostního vypořádání.
Delistování proběhne dne 16/09/2019, poslední den, kdy s akciemi můžete obchodovat je tedy 13/9/2019.''''
Jan Drnec - Degiro

:) Zde se ukazuje zase znova nevýhoda, kupovat deriváty z evropských akcií ADR na burze v USA nebo ADR na Xetra.
a nekoupit si akcii v originále na Xetra.
Ještě štěstí, že si nekupujete deriváty z evropských akcií na burze v Austrálii :)

StanikKolarik - 29-8-2019 v 10:22

Citace: Původně zaslal: Ladislav  


:) Zde se ukazuje zase znova nevýhoda, kupovat deriváty z evropských akcií ADR na burze v USA nebo ADR na Xetra.
a nekoupit si akcii v originále na Xetra.
Ještě štěstí, že si nekupujete deriváty z evropských akcií na burze v Austrálii :)
dovolil bych si upozornit, že BT na XETRA je taky ADR a origoš je Londýn

arkyn - 29-8-2019 v 10:54

Chapu spravne ze British Telecom? Tak hlavne ze se netyka BAT neboli BTI ADR neboli tabaku.

Ano, ADR ma vyhody i nevyhody. Ale urcite to neni cernobile.

Pavel - 29-8-2019 v 14:01

Prostě se pan domácí chytil stébla jako tonoucí (ve svém ojediněnlém názoru):cool:

Vosa - 29-8-2019 v 15:36

Já teda BT Group nemám, ale koukám že na Xetra je BT Group PLC jako ordinary shares (řádné akcie). ADR je podle mě jen na burze NYSE, CBOE, Mexico.
Proč to nechceš koupit na Xetra? Poplatek 2,5 euro ročně za jednu burzu tě snad nezruinuje.
A budou ti na vše co potřebuješ stačit 3 burzy (NYSE, NASDAQ, XETRA) za 7,5 euro ročně (194,- Kč).

Jack N. - 29-8-2019 v 16:36

Přesně tak, BT Group PLC na Xetra (ISIN: GB0030913577) jsou běžné akcie - duální listing.



bigusdykus - 29-8-2019 v 17:48

Navíte někdo jaký je ISIN pro řádnou akcii u Shellu-B (ne ADR)

TomasV - 29-8-2019 v 18:05

Citace: Původně zaslal: bigusdykus  
Navíte někdo jaký je ISIN pro řádnou akcii u Shellu-B (ne ADR)


GB00B03MM408

Vosa - 29-8-2019 v 19:41

ADS = American Depositary Share
1x ADS = 2 ks kmenové akcie RDS


Shell shares information.jpg - 101kB

bigusdykus - 29-8-2019 v 19:58

Podle té tabulky má GB00B03MM408 primární burzu v Amstru/London , ale IB mi ji nabízí k obchodu ve Švýcarsku za CHF. Je to tak ok?

TomasV - 29-8-2019 v 20:49

Citace: Původně zaslal: bigusdykus  
Podle té tabulky má GB00B03MM408 primární burzu v Amstru/London , ale IB mi ji nabízí k obchodu ve Švýcarsku za CHF. Je to tak ok?


Pokud používáš IB/Lynx tak je to snad jedno ne?

bigusdykus - 29-8-2019 v 20:55

Neb jsem si jen jistý, aby to v tomto případě nespadalo pod CH daňové zákony. Kvůli zdanění divi.

minarjo - 29-8-2019 v 21:53

Lynx/IB se řídí vybraným klonem měny obchodu, ostatní řeší Smart směrování. Pokud tedy vybereš klon akcie ve francích (CHF), logicky bude primární burzou ta švýcarská. Ale proč bys dělal měnovou konverzí do CHF a kupoval ve Švýcarsku? Vyber si EUR klon, Lynx to pak nakoupí na libovolné burze eurozóny za eura (a tobě už je jedno na jaké, cena je stejná).

bigusdykus - 29-8-2019 v 22:41

Tady si asi nerozumíme. Já do IB zadám výše uvedený ISIN GB00B03MM408, který by měl být Holandsko nebo Londýn.
Ale IB mě pod tímto ISINem směruje na švýcarskou burzu, bez možnosti výběru (viz obrázek).

2019-08-29_23-36-07.png - 121kB

2019-08-29_23-40-56.png - 7kB

Když ten samý ISIN hodím do internetu, tak s ukážou verze GBP/EUR:
2019-08-29_23-43-18.png - 48kB

minarjo - 4-9-2019 v 06:18

Ale rozumíme si, tvůj problém je ale v použité aplikaci. Fakt NEpoužívej Lynx Basic, ten je v tomto hodně ořezaný a řadu duálních kotací (možná kvůli jednoduchosti) neumí. Když tentýž isin zadám třeba do mobilní android aplikace Lynx trading (kterou výhradně používám, desktop už dávno nepotřebuji), vyjede mi asi 10 různých burz :). První tři jsou pro Smart směrování v GBP, EUR a CHF (doporučuji tedy EUR Smart variantu), ostatní jsou pak konkrétní burzy (Smart je ale jak známo výhodnější, když se vybírá jen měna a ne burza, tu vybere systém sám dle nejlepší ceny, poplatek je pro danou měnu stejný).
Kromě mobilní aplikace Lynx Trading by mělo jít použít i webovou verzi spustitelnou přímo z admin části platformy (to ale nepoužívám).

bigusdykus - 4-9-2019 v 09:54

To mě nenapadlo, že každé jejich rozhraní dává jiné výsledky...

Verze www IB (ta plná verze, aka "Správa účtu"):
Zobrazí k ISINu jen jednu variantu.

2019-09-04_10-45-15a.png - 20kB


Verze mobilní aplikace:
Zobrazí k ISINu více variant, ale u SMART musím na každou kliknout, abych poznal na jakou burzu směruje.

2019-09-04_10-46-15b.png - 125kB

minarjo - 9-9-2019 v 04:51

Ale to co nazýváš "www IB plnou verzí" právě NENÍ plná verze a už vůbec není od IB. Jde o aplikaci Lynx Basic, kterou si Lynx na přání klientů vyvinul sám tak trochu za zády mateřskému IB cca 2-3 roky zpět, už nevím přesně. Tuto omezenou Lynx Basic web verzi platformy si "vymodlili" na Lynx sami jeho klienti na základě ankety Lynxu před lety, protože zkrátka původní TWS je na obsluhu dost složitý program. Důvod bys chápal, pokud bys byl klientem Lynx už několik let (od jeho CZ počátku) jako já a znal bys tak košatost toho programu TWS, který se tehdy musel používat (a navíc instalovat) - ten je vhodný funkcemi fakt více pro tradery (už název Trader Workstation tomu napovídá).
Lynx Basic i proto hodně funkcí původního košatého programu TWS od IB postrádá: třeba právě trader funkce i některé vyhledávací funkce má omezené, je ale zase pro běžné klienty o dost přehlednější. Existuje ještě web verze přímo od IB, do té se lze snad stále dostat z admin sekce platformy, ale tu už jsem nezkoušel déle. Ta by měla hledat (tím že je přímo od IB) stejně jako TWS nebo jako mobilní appka Lynx Trading (i ta má kořeny v mobilní aplikaci IB, jen se změnou loga za logo Lynx :)).
Takže: Lynx Basic je super, ale jak je vidět, ne vždy lze i pro naše účely použít. Hledání akcií tak, jak ti to našla appka Lynx trading, plně odpovídá tomu, jak se hledalo (a stále hledá) v původním programu TWS. Snaha Lynxu o zjednodušení výsledků vyhledávání (aby to pro jednu akcii nenašlo třeba i přes 10 výsledků, dle měny i burzy) byla výsledkem právě volání od klientů, kterým hledání přišlo složité (dotazy, co z těch mnoha výsledků vyhledávání vlastně koupit, se tehdy hromadily i na tomto fóru). Lynx Basic ale evidentně z hledání eliminoval i důležité výsledky, jako jiné měnové varianty některých akcií...

bigusdykus - 13-9-2019 v 13:22

Lynx za to asi nemůže, problém bude ve www rozhraní přímo od IB.

Přihlásím se do IB přes www.interactivebrokers.co.uk, což není Lynx Basic.
Zadám GB00B03MM408 a vyjede mi to pouze: RDSB ROYAL DUTCH SHELL PLC-B SHS AEB

Teď jsem ale zkusil tu jejich desktopovou aplikaci, a ta mi ukáže k ISINu všechny varianty:

2019-09-13_14-14-04.png - 19kB

Pro pořádek dodávám, že verze přes mobil se chová v tomto směru korektně a výsledky odpovídají desktopovému programu.


viky - 17-9-2019 v 09:22

Již se to tady probíralo v minulé diskuzi, máte někdo zapnutou možnost zapůjčení akcií brokerovi ? U lynxu se to jmenuje Stock Yield Enhancement Program (SYEP).
Máte to někdo zapnutý, či to nestojí za to kvůli za možným rizikům ?

bulinak - 20-9-2019 v 12:09

Znáte Revolut?

V aplikcai právě rozjíždí Obchodování.
"Standard 3 free Trades per month and then an applicable Commission per Trade thereafter
Once you have passed your Limit then the following Commission per Trade will apply:
Czech Republic CZK 28.00
We also charge a custody fee of 0.01% of the market value of your assets on an annual basis"

https://www.revolut.com/legal/trading/#commission

referral do zpráv u mě, kdyby měl zájem :)

bigusdykus - 20-9-2019 v 13:12

Co nic nestojí za nic nestojí. V těchto případech bych si podmínky přečetl raději 10x a ve volném čase bych se snažil zjistit si co nejvíce o brokerovi DriveWealth.

Cyberguy - 20-9-2019 v 13:14

Citace: Původně zaslal: viky  
Již se to tady probíralo v minulé diskuzi, máte někdo zapnutou možnost zapůjčení akcií brokerovi ? U lynxu se to jmenuje Stock Yield Enhancement Program (SYEP).
Máte to někdo zapnutý, či to nestojí za to kvůli za možným rizikům ?


Mám to zapnuté. Funguje. Dostávám cca. 2 $/měs.

TomasV - 27-9-2019 v 05:54

IB ruší poplatky?

https://www.businesswire.com/news/home/20190926005753/en/Int...


Ale buhužel platí pouze pro US residenty.








Vhodný broker pre SR

Slai1 - 7-10-2019 v 07:45

Zdravím Vás.

Máte nejaké návrhy Brokera pre otvorenie účtu a lacné obchodovanie/držanie akcií?

Na Degiro zatiaľ nieje možné otvoriť účet zo SR.

Vosa - 7-10-2019 v 12:43

Slai1: U Degiro jiz asi nejde (od 10/2018) otevirat nove ucty v zemich kde nemaji pobocku? Pak bych asi zvolil LYNX

Saxo Bank

Slai1 - 7-10-2019 v 12:57

Máte skúsenosti/odporúčania so Sako Bank?

Cenník: Deutsche Börse (XETRA) FSE 0.10% (min 10 EUR)

PaloK - 7-10-2019 v 13:45

keď chceš len občas kupovať akcie, skús Lynx, min. účet 2000 usd, 5usd za nákup akcií
tá Saxo banka zaujma aj mňa, obchodujem aj forex a opcie a tie poplatky u Lynxu sú pre mňa likvidačné, chcem ísť k Interactive Broker, ale ako klient lynxu si nemôžem pol roka u nich otvoriť účet, tak hľadám dočasnú náhradu

Pavel - 14-10-2019 v 15:28

Lynx - trochu jsem pátral po pojištění vkladů a akcií, abych si připomněl, jak jsem pojištěn pro případné potíže Lynxu nebo IB. Pokud to někoho taky zajímá, mrkněte sem, vychází to celkem dobře:

https://www.lynxbroker.cz/platforma-a-nastroje/ochrana-uctu/

https://www.lynxbroker.cz/podpora/ochrana-portfolia/

a ještě jedna diskuze, taky tam zazní pár užitečných informací:

https://www.financnik.cz/forum/topic/4440-existuje-vubec/

bulinak - 16-10-2019 v 17:26

Co mi dnes přistálo v mailu od brokera:

We're Taking Stock Commission to $0.
tastyworks has always offered some of the lowest commission rates in the industry, and we believe you deserve commission-free trading on stocks and ETFs. Yes, it's true, sometimes you can't afford free, but at tastyworks we're not pulling any gimmicks. Just great technology, pricing and bright ideas.

Mubarka - 16-10-2019 v 17:40

Citace: Původně zaslal: PaloK  
chcem ísť k Interactive Broker, ale ako klient lynxu si nemôžem pol roka u nich otvoriť účet, tak hľadám dočasnú náhradu


Palo, to máš teď nějaké aktuální info od Lynxu, prosím? Já jsem taky měla dojem, že to nejde bez té půlroční pauzy, ale ve Staníkově skupině na FB jeden diskutující psal, že z Lynxu přešel k IB bez nějakých větších problémů.
Já budu přechod potřebovat řešit v horizontu tak půl roku.
Variantně zvažuji vyjednávat o výši poplatků přímo s Lynxem, sami inzerují individuální poplatky při přechodu z IB k nim, tak by mi teoreticky mohli umět trochu vyjít vstříc :)

PaloK - 16-10-2019 v 18:25

mám to z rôznych fór, ale pýtal som sa telefonický pred pár mesiacmi na možnosť mať účet u Lynxu (na akcie) aj u IB (na obchodovanie) a bolo mi to zamietnuté.
tiež sa chystám vyjednať si lepšie podmienky, o pár týždňov budem u nich rok, tak potom to skúsim
môžeš dať odkaz na tú Stanikovú skupinu?

Mubarka - 16-10-2019 v 18:43

https://www.facebook.com/groups/244981632828359/

Zakladatel už tady na fóru aktivní už není, myslím, ale funguje na tom FB nebo u kluků na fóru investicnigramotnost.cz.

Stanislav - 3-11-2019 v 10:44

Teď se hrabu ve složkách, kde Patria fúzovala pod ČSOB. Je tam zvláštní moment, že Patria-Online a.s. je uváděna jako akcionář do 5.12.2017 v Obchodním rejstříku, když ta firma byla zrušena k 1.12.2017? Je velká škoda, že mám tak málo času, protože bych si to pečlivě dohledal. To by mě tedy velice zajímalo, kdo to vůbec vlastnil mezi 1.12.2017 - 5.12.2017? Fúze sice započala už v září a na zapsání je 5 dnů, ale je mi to velice podezřelé, že by někdo nechal volně haldu stovek milionů na ulici? Spíše si myslím, že je v tom bordel a prostě se to špatně zapsalo s datumem, jinak si to neumím rozumně vysvětlit? Já si matně pamatuji z minulosti, že se Patria osamostatnila od KBC, což jsem měl docela velký vztek, ale podle OR to vůbec přeci není žádná pravda! Opět je velká škoda, že jsem si ten záznam z minulosti nezaznamenal, protože se mi to jeví jako pozdější vložení jiných skutečností.
https://rejstrik.penize.cz/26455064-patria-finance-a-s
https://rejstrik.penize.cz/61859273-patria-online-a-s

bigusdykus - 7-11-2019 v 15:53

Poprvé od založení účtu jsem se u Lynx/IB setkal s tímto problémem:
Zadal jsem převod prostředků z CZK na EUR, okamžitě přišlo potvrzení a částku v EUR vidím v Cash. Když jsem ale zadal obchod, nahlásilo mi to nedostatek prostředků.

Volal jsem na podporu a tam říkali, že i převod měny podléhá T+2. Co je mi ale divné, že jsme se s tím nikdy předtím nesetkal. Vždy jsem okamžitě po převodu měny obchodoval.
Setkali jste se s tím?


TomasV - 7-11-2019 v 16:00

Párkrát se mi to stalo,ale nikdy to netrvalo víc jak jeden den,u cash účtu to může trvat ,tak jak píšeš T+2,u marg.účtu je to hned,ale zase zaplatíš něco málo na urocích navíc ,tak si vyber.

pedrocz - 7-11-2019 v 16:40

Stane se to pokud nezadáš limit na cenu.

bigusdykus - 8-11-2019 v 11:58

Co přesně znamená, pokud zadám přkaz "aktivovat mimo řádné obchodní hodiny"
Jaké to má výhody a nevýhody?

Díky

TomOli - 14-11-2019 v 15:03

Ahoj, mám u LYNX zakoupený titul BPE5 BP PLC IBIS2
na XETRA, ale bohužel mi dividendy chodí v librách GBP, což mě dost štve, protože za libry nic nekupuji a konverze pár liber třeba na EURo je docela drahá (100 kč fixní poplatek + 00 prd % z celkové částky. Na FIO v E-broker mi chodí DIVI z BPE5 pěkně v EUR.
Neřeší to tady někdo, že dostává DIVI na LYNX v měně original burzy. (jde asi hlavně o UK akcie).

Jurkylius - 15-11-2019 v 08:44

Mam to podobne. Drzim Shell B a British American Tabacco kde mi chodia divi v GBP. Planujem zvysit pozicie a prikupit aj BHP. Konverziu robim raz rocne a teda ked uz je to suma 500GBP a viac tak to problem nie je.

TomOli - 15-11-2019 v 09:10

Citace: Původně zaslal: Jurkylius  
Mam to podobne. Drzim Shell B a British American Tabacco kde mi chodia divi v GBP. Planujem zvysit pozicie a prikupit aj BHP. Konverziu robim raz rocne a teda ked uz je to suma 500GBP a viac tak to problem nie je.

Nojo, jenže pak nemá smysl tu akcii kupovat na XETRA a rovnou ji můžu koupit na londýnské burze. Já právě ale chci kupovat za EURO na XETRA, protože úvěr v EUR je bezkonkurenčně nejlevnější, a ani ve střednědobé budoucnosti to dle mého nebude jinak, což u Libry nebo USD se tak dobře predikovat nedá. Proto bych rád řešil jen dvě měny USD a EUR a ty ve větším objemu konvertoval z/na CZK

mr.stepka - 15-11-2019 v 13:09

Citace: Původně zaslal: TomOli  
Nojo, jenže pak nemá smysl tu akcii kupovat na XETRA a rovnou ji můžu koupit na londýnské burze.
Londýn je na nákupy docela drahej špás: 0,10% z hodnoty transakce (min. GBP 10,00) + 0,50% stamp duty. Při menších objemech to je docela ranec - nákup za 1000 GBP přijde 15 GBP na poplatcích. Příjemné to není ani při větším objemu.

Výhody nákupu na londýnské burze vidím dva: 1) větší likvidita (tohle nemusí drobný investor řešit); 2) není úplně zřejmé, jak to bude vypadat s "listingem" UK akcií po Brexitu mimo UK.

kraken - 15-11-2019 v 16:53

degiro zavádí negativní úrok u vkladů ? nebo jsem to špatně pochpil?

pigzor - 18-11-2019 v 11:10

kraken: ja to pochopil stejne, ale jen u EUR, ne? Ale zaroven pisou, ze stale bude probihat ta kompenzace, do vyse 2 500 EUR.
vypl jsem si AutoFX a mam vetsinu v USD, kde by zaporny urok byt nemel.

kraken - 18-11-2019 v 17:22

což o to , autofix mám taky, ale i dividendy v US se převedou na eura. nebo to lze nastavit jinak? u fio s tím prolém není tj mít různé měny bez převodů, tady jsou jen eura
primárně je účer veden v eurech,při nákupu za US ve tvaru vícedenního požadavku se virtuálně částka z fondů peněžního trhu v eu odečtě, ale po realizaci se přepočítá aktuálním kurzem US-Eu.
bude zajímavé , zda pujde vyplnit záporný úrok do daní v DPFO, tedy jako ztrátu, se záporným úrokem nikdo nepočítal , je to tak minarjo?

pigzor - 19-11-2019 v 09:55

S vypnutym AutoFX na USD se mi vytvoril FUNDSHARE UCITS USD CASH FOND, ve kterem se mi hromadi USD z dividend a z prodeju US akcii.

Mindoro - 20-11-2019 v 08:49

Co se týče Degira a jeho záporného úročení, na účtu jsem ponechal schválně cca 2000 Eur nad limit a již se mi strhl poplatek 0,46 Eur za změnu ceny Peněžního fondu, tudíž doporučuji neinvestované prostředky stáhnout nebo zainvestovat

kraken - 20-11-2019 v 13:27

to budou strhávat denně? jaký jeprincip-mít cash fondu max 2499?
koupit za 2470 a pak znovu doložit na 2499,to by prošlo -? jak často -ročně? měsíčně? divný mravy, draghimu ani cent!

minarjo - 25-11-2019 v 18:43

Proboha pánové, to co píšete o Degiro platí už odhadem více než rok, v obecném kontextu dokonce od samého počátku! Degiro není banka a aby vyhověl legislativě svého domovského Nizozemí, tak vždy všechnu volnou hotovost konvertuje na fondy peněžního trhu, které spravuje účetně oddělená společnost. Je tomu už přes rok, co dle NL legislativy přestal CZK fond splňovat podmínky (objemové atd) a zanikl, od té doby při auto FX je vaše zbylá hotovost vždy převáděna na EUR fond peněžního trhu. A jak známo, ECB drží záporné úroky, tak logicky všechny EUR fondy peněžního trhu (nejen tento co využívá Degiro) mají záporný výnos, to není nic nového. Proto se už dlouho hodnota FPT u Degiro snižuje, ale Degiro toto doposud plně kompenzuje tím, že ztrátu fondu doplácí ze svého a tuto kompenzaci si lze nechat kdykoliv v platformě vyplatit na účet. Kolik je kompenzace je vidět jednak v detailu zůstatku FPT, jednak v tabulce kompenzace, která je za tabulkou portfolia a očekávaných dividend. Tedy to je od Degiro fér, investor nic neztrácí. Ale nějak mi nejde na mysl, že byste toto dávno nevěděli, vždyť je přeci vidět, že zůstatek fpt v čase cent po centu klesá, to je fakt už od doby kdy CZK fond byl uzavřen.
Jediné co se teď mění a o čem z Degiro v emailu psali je to, že doposud kompenzaci ztrát fondu platili z neomezeného zůstatku hotovosti, nově maximálně z 2500 euro. Neboli není nově vhodné u Degiro držet hotovost nad ekvivalent 2500 euro, sami z Degiro radili vyšší hotovost buď zainvestovat, nebo si nechat poslat na CZK účet výplatou.
Tedy nezmatkujte, ztrátu z hotovosti dřív neměl nikdo a teď jen ten, kdo by držel cash nad ty 2500 euro.

Jo a mimochodem, vypnutí autoFX nic nevyřeší, naopak! Manuální konverze mezi fondy je pak pekelně drahá oproti té automatické, nehledě k tomu, že i jiné fondy než ten EUR mohou mít časem záporný výnos. Sám autoFX mám zapnuté, vždy přes noc se tedy cash ze zbytku a dividend směruje do EUR fondu, kde není u nižších cash zůstatků problém si v menu výplaty nechat tu kompenzaci kdykoliv vyplatit (nemá cenu každý haléř, já nechávám vyplácet až když tam je aspoň 20 Kč).

Více o tom zde:
https://www.degiro.cz/o-spolecnosti-degiro/cashfunds.html?_g...
(číst až dolů do sekce Dotazy)

Stanislav - 25-11-2019 v 19:19

Když jsou kompenzace pro ně drahé, tak proč proboha cpou ty prachy do nějakých hloupých fondů se ztrátou? Já bych si zaručeně nepřál, aby mi nějaký vůl spravoval hotovost do záporu. Na můj vkus je to velká divočina! Záporná sazba je jen pro otrlé a mezi ty já zaručeně nepatřím! :lol:

Předtím to vypláceli snad ze suchého z nosu? Spíše špatně investují nebo lžou, aby mohli investory odrbávat, což je v ČR běžná praxe.

minarjo - 25-11-2019 v 23:09

Stando, Degiro nemá na výběr, není bankou a držet cash mu tedy nizozemská legislativa neumožňuje. Tam to mají přísné, ani CZK fond nepřežil kvůli malé velikosti. Tak když už to musejí dávat do EUR peněžního fondu s mínus výnosem, aspoň to kompenzují. A myslím že i nově stanovená hranice 2500 euro na kompenzaci hotovosti je ok. Vždyť kdo by měl u brokera jen tak zbůhdarma hotovost větší než 2500 EUR víc než 1 den? (Konverze do fondu je vždy až přes noc). Já tedy nikdy: když vložím, tak za to hned kupuji, když prodávám, tak kupuji obratem něco jiného nebo vybírám, no a dividendy při cash zůstatku v jednotkách set euro reinvestuji. Takže rekord tam mívám v cash víc než jeden den tak 500 euro, víc ne. Ono toto aspoň i ostatní naučí, že broker není banka na syslení hotovosti na delší dobu :).

Stanislav - 26-11-2019 v 06:43

Pepíku, já si myslím, že to není zrovna vhodné, protože kolikrát nastane situace, kdy se cena v den nákupu zvýší dejme tomu o +5%, než se původně zamýšlel nákup, a pak člověk přehodnotí své úvahy a buď počká nebo investuje někam jinam. Na Patria jsou nehorázné poplatky a zde je zase tento problém. V USA Fidelity bere snad 7 - 8 USD za nákup a přesun akcií k jinému brokerovi je pouze 2,5 USD za titul a běžné je vedení účtu bez poplatku. Je to všechno v neschopnosti, v nenažranosti a v přezaměstnanosti. Evropa je dle mého soudu velice nepřátelská vůči investorům, jak daňově, tak i poplatky oproti USA. Možná tak Velká Británie se vymyká, která má velice nízkou srážkovou daň.

Ladislav - 26-11-2019 v 08:49

Euro-statue.jpg - 153kB

""Evropa je dle mého soudu velice nepřátelská vůči investorům, jak daňově, tak i poplatky"" napsal Stanislav

Evropa je nepřátelská jen vůči Stanislavovi.
Evropa je přítel všech ostatních 750 milionů Evropanů.
Jen Stanislav je vyjímka. Evropa se ho snaží zavraždit.
Stanislav má také přísně zakázáno kupovat akcie z Evropy.
I kdyby měl na kontě 100 různých akcií, musí být všechny akcie Stanislava z Ameriky.
Stanislav nesmí koupit ani americký derivát ADR na evropskou akcii.
Protože Evropa je veliký nepřítel Stanislava a Stanislav je veliký nepřítel Evropy.
Ale za 20 let, jestli se dožije Stanislav 75 let, pak to může být jinak.
On si pak může koupit za 1.000 dolarů opuštěný domek v Detroitu a zamilovat se do Evropy.

Opuštěné domky v Detroitu čekají na Evropany nemající Evropu rádi
Detroit-houses.jpg - 105kB

Stanislav - 26-11-2019 v 21:11

Detroit je jen malá část USA. Moje část rodiny žije ve vzdělané části USA v Massachusetts, kde žijí převážně původem Evropané. Například na Floridě žijí převážně idioti hispánsko-černošského původu a platí tam i jiné zákony. Detroit byl obydlen lidskými roboty bez mozků, proto tak rychle zanikl. Nejde jen něco vyrábět, když se to předražené nedá prodat stejným mamlasům. Ono i v Německu budou vznikat nepopulární vybydlená ghetta, hlavně u hranic s Polskem. Tam se bude člověk bát chodit i ve dne. Ostatně i v Praze jsou podivné čtvrti, kde jsou lidi jiného ražení. Žižkovu a Libni - obloukem se vyhni!

Levny a spolehlivy BROKER

GoodStuff - 28-11-2019 v 08:46

Zdravim, pres koho nakupujete akcie (je jedno jestli v CZ nebo v cizine), aby prikupy kolem 1000 EUR nebyly moc zpoplatneny, ale zaroven aby akcie nebyly na sbernem uctu a v pripade krachu brokeru nespadaly do insolvencni masy? Dekuji

mr.stepka - 28-11-2019 v 11:02

Levný broker je levný, protože dokáže vydělat např. na půjčování tvých akcií. Pokud budeš mít chtít oddělenou evidenci, tak si za to zaplatíš na "custody" (je jedno, jestli to bude u Degiro, Patrie nebo Fio).

zaza - 28-11-2019 v 13:16

http://www.fio.cz/docs/cz/I_Investicni_nastroje_a_ochrana.pd...

TomasV - 28-11-2019 v 13:28

Já používám Lynx a poplatky jsou podle mne přiměřené.S akciema broker neobchoduje pokud mu to nepovolím.
Jinak podle mne není u nás broker ,který umožnuje koupit zahraniční akcie na jméno ,akcie jsou vždy drženy na jméno brokera.

1. Obchodování v USA (netýká se derivátů)
Při obchodování s cennými papíry v USA prostřednictvím obchodníka s cennými papíry (v našem případě Fio banka, a.s.) jsou odpovědnostní vztahy mezi subjekty rozděleny do dvou oblastí: vůči zákazníkovi je odpovědný pouze obchodník, vůči obchodníkovi je pak odpovědný jeho zahraniční partner. Zahraničním partnerem Fio banka, a.s. je Pershing LLC (zahraniční obchodník a depozitář cenných papírů).
Majetek zákazníků obchodujících prostřednictvím Fio banka, a.s. na trzích v USA je evidován na sběrných účtech, které jsou vedeny pro obchodníka výše uvedeným partnerem.
V případě platební neschopnosti depozitáře, která je navíc velmi nepravděpodobná, je tento pojištěn, a to v dostatečné míře. Pershing LLC je členem Securities Investor Protection Corporation (SIPC®;). Pojištění poskytované touto institucí se vztahuje na všechny klientské účty (tedy i sběrný účet obchodníka) ve výši 500.000 $, z toho do výše 250.000 $ jsou pojištěny finanční prostředky zákazníka. Pershing LLC je navíc nad rámec SIPC pojištěn prostřednictvím Lloyd´s of London. Výše pojištění poskytované tímto subjektem činí pro cenné papíry 1.000.000.000 $ (v úhrnné výši za všechny účty evidované Pershing LLC) a pro peněžní prostředky na účtu každého zákazníka 1.900.000 $, maximálně však v úhrnné výši 1.000.000.000 $. Obchodník by měl v případě, kdy by došlo ke zpronevěře svěřených prostředků depozitářem, nárok na náhradu z tohoto pojištění. V případě, že by se depozitář dostal do platební neschopnosti, avšak k žádnému trestnému činu by při tom nedošlo, byl by majetek zákazníků vedený na sběrných účtech vydán zpět obchodníkovi.

bigusdykus - 28-11-2019 v 18:36

A je sběrný účet ve stylu FIO totéž, co oddělené klientské účty u IB/LYNX?

To že jsou akcie vedené na jméno brokera (tzv. "in stret name") asi ničimu nevadí, nedávno tu k tomu byla diskuse. Je to bežné a má to svoje důvody, proč se to tak dělá. V případě krachu InteractiveBrokers jsou akcie stále na účtech klientů. Tyto velké firmy jsou pod kontrolou SEC.
U FIO si nejsem jistý, jestli je ochrana před krachem dostatečná a hlavně, jakým způsobem bude klient prokazovat, že papíry držel. Z výpisů? Nebo to bude posuzovat konkursní správce?

Vitusus - 29-11-2019 v 14:12

Kolegové, dostal jsem nedávno dotaz, který jsem neuměl zodpovědět, tak dávám do širšího fóra. Tušíte, jestli některý ze v ČR dostupných brokerů umí obchodovat burzu TSXV? Většina zvládá standardní Toronto stock exchange, ale tuhle TSX Venture exchange variantu nikde nevidím. Díky

mr.stepka - 29-11-2019 v 14:30

V ČR to umí min. ČSAS resp. Saxo Bank (viz ceník - str. 2). Interactive Brokers umí taky (viz TSX and TSX Venture Exchange Fees), takže by mohlo být dostupné i pro Lynx.
 Stran:  1    3  ..  8