Diskusní fórum akcie a burza

Otázky a odpovědi

 Stran:  1    3

Investor - 21-6-2019 v 08:23

Otázky a odpovědi

Adam - 25-6-2019 v 15:35

:question: Kde vzal ten český miliardář Daniel Křetínský jeho miliardy,
který se snaží v těchto dnech koupit německou obchodní síť Metro za 5 miliard euro? :question:

Když zjistíme v místní pobočce SNB, že Daniel Křetínský má něco společného s podezřelými objekty J&T banka a Tkáč,
pak je vše jasné. Jedná se o zločin, jako například tunelování ve zločinné české privatizaci v 90. letech.
Za každým velkým jměním se skrývá nějaký zločin. To platí u osob Daniel Křetínský stejně tak jako u osob
Warren Buffett a Jeff Bezos.

Stanislav - 25-6-2019 v 16:27

Křetínského partnerka je mladá Anna Kellnerová, dcera Petra Kellnera. Přes den jezdí na koni, večer pravděpodobně na něm? Je to šlechta každým coulem!:lol:
http://www.equitv.cz/video/Rozhovor-s-Annou-Kellnerovou-po-G...

Vosa - 25-6-2019 v 18:08

https://reportermagazin.cz/a/w3632/pripad-kretinsky-znuly-na...

bigusdykus - 25-6-2019 v 20:27

Pokud přecházím od FIO k jinému brokerovi, dají se nějak převést nakoupené NYSE/XETRA akcie?
Nebo se to musí prodat a znovu koupit?
Děkuji

Pavel - 26-6-2019 v 07:36

Citace: Původně zaslal: bigusdykus  
Pokud přecházím od FIO k jinému brokerovi, dají se nějak převést nakoupené NYSE/XETRA akcie?
Nebo se to musí prodat a znovu koupit?
Děkuji


Měly by se dát převést, někdy je to ale drahé, avšak může se ti to vyplatit, protože se nepřerušíš 3letý daňový t(r)est. Zeptej se přímo ve FIO.

Ladislav - 26-6-2019 v 07:43

Moje skromná odpověď. Snad dostaneš ještě další, s více detaily.
Akcie z konta Fio se jistě nechají převést na konto Lynx a Degiro.
Otázka je ale, zda poplatek za převod každé akcie není vyšší než ty poplatky za prodej a nákup každé akcie znova.


Ladislav - 26-6-2019 v 07:54

Velice zajímavý a dlouhý článek o Křetínském :post: https://reportermagazin.cz/a/w3632/pripad-kretinsky-znuly-na...
On tedy skutečně zbohatnul na vyjednávání s darebáky ve vládě, v ČSOB, s darebáky v ČEZ, PPF a J&T.
:( Když on nakupuje spolu s dalšími českými darebáky ztrátové doly na uhlí a tepelné elektrárny v Čechách, Německu, Polsku, Británii, Švédsku atd. (také ztrátový německý obchodní řetěz Metro za 5 miliard € ) a tyto doly na uhlí a tepelné elektrárny se v Německu, Británii, Švédsku zavírají,
současně začíná Křetínský dnes rozhovory s Čínou,
tak snad všechny jeho doly a elektrárny prodá Číně. A brzy po prodeji Číně bude težba uhlí a tepelné elektrárny v Evropě skutečně zakázány.
Další věc je zajímavá, Křetínský nakupuje doly a elekrárny a Metro na kredity a vlastně vydané dluhopisy. Takže možná, že je negativní miliardář, tak jak Donald Trump.
Křetínský i Trump mají možná více miliard dluhy než vlastní majetek. Takže asi nemají v seznamu miliardářů Forbes co hledat :)
Povídal jednou Trump žebrákovi na ulici, že žebrák je na tom lépe než Trump. Protože žebrák nemá nic, a Trump má miliardové dluhy.

bigusdykus - 30-6-2019 v 11:07

Nezkoušel jste někdo screening přes stránky
https://simplywall.st

Mají to hezky udělané, ale nejsem si úplně jistý pravdivostí těch grafů.

Vosa - 30-6-2019 v 18:33

bigusdykus: Je to pekne udelane, libi se mi to, pred casem jsem zkousel a daval sem odkaz. Bohuzel po uplynuti zkusebni doby jde zdarma prohlizet jenom 10 spolecnosti za mesic :( a pri zadani kriterii do screeneru ukaze jen prvni 4 vyfiltrovane spolecnosti :( Jinak cena 115 USD/rok.

bigusdykus - 30-6-2019 v 21:52

Ta cena mi přijde hodně v pohodě, je to par piv za měsíc. Ale to zpracování je asi nejlepší co jsem viděl.
Akorát se musí dát pozor na to, že "future" vychází částečně z doporučení různých novinářů..
Což ale nemusí být úplně špatně, jen je třeba to započítat.

Pavel - 4-7-2019 v 22:17

Shell: společnost uveřejnila dne 4.6.2019 tak zvaný "Management Day 2019", kde mj. píše:

"...now increases organic free cash flow outlook to around $35 billion for 2025 at $60 per barrel..."

Tak jsem tak přemýšlel, jakou ropu mají asi na mysli, zda BRT nebo WTI, neboť mezi nim je dlouhodobě cenový rozdíl. Neznáte někdo správnou odpověď?

abak - 5-7-2019 v 10:10

Tipuji, že bez zařazení (čili hrubý odhad středu cen WTI a BRENT), predikovat vývoj intermarket WTI/BRENT spreadu může být ještě náročnější než predikovat cenu jednotlivých podkladových aktiv, sám jsem ještě asi před pěti lety tento intermarket spread obchodoval, přítomná volatilita je extrémní. Stálo by za úvahu podívat se na historickou kompozici dodávek WTI a BRENT v portfoliu Shell (jestli je vůbec veřejně k dispozici). Budou přizpůsobovat zásobování ceně a logisticky optimalizovat vždy cenově výhodnější variantu.

Pavel - 6-7-2019 v 18:36

napsal jsem jim mail s dotazem, tak třeba mi odpovědí...

Predikovat vývoj spreadu je samozřejmě složité, protože kromě složení té lehké ropy (které rafinerie ji budou zpracovávat a které ne, případně s jakým omezením) hraje roli i způsob dopravy a odlišné náklady na dopravu.

Pavel - 6-7-2019 v 18:37

Ještě jedna úvaha k výsledkům ropáků za II.Q:

https://finance.yahoo.com/m/e54464dd-a168-3a96-8f2e-87da10da...

Zdědění podílových listů

sproust - 17-11-2019 v 14:51

Krásný den,

potřeboval bych poradit s jednou nepříjemností a v rámci hledání jsem narazil na toto forum. Snad jsem se trefil a doufám, že nebude vadit lehce neobvyklý příspěvek. Jsem v této oblasti naprostý neznalec.

Nyní k věci. Po zemřelém otci jsem zdědil podílové listy fondu AKRO globální akciový fond, otevřený podílový fond AKRO investiční společnost, a.s., ISIN: CZ0008471117. Usnesení z dědického řízení je již z 14.2.2019. Podle notářky jsem si měl v bance založit účet pro tyto účely. Každopádně od té doby jsem žádný účet, převod a nic podobného neřešil (ano, jsem blbec). No a mezitím došlo k tomu, že hodnota podílových listů klesla na nulu. Momentálně nemám tušení, jak takovou situaci řešit a z nějakého důvodu mi přijde lepší se nejdříve zeptat tady.

Děkuji za rady, popř. některá vysvětlení.

Rohl - 17-11-2019 v 22:24

Citace: Původně zaslal: sproust  

podílový fond AKRO investiční společnost, a.s., ISIN: CZ0008471117.


Akro aktuálně neodkupuje podílové listy.
http://www.akro.cz/aktualita.php?id_akt=377

Vyřízení převodu akcií na dědice v bance je za poplatky. Tudíž nemá cenu to řešit. Na poplatcích zaplatíte stovky Kč za akcie, které nemají aktuálně žádnou hodnotu. Pokud v usnesení není nic dalšího, nechte bych to být a neřešte to.

Ladislav - 5-12-2019 v 11:57

Volební průzkum společnosti Median ukázal, že by volby nyní vyhrálo
zločinecké hnutí ANO = 30,5%
Piráti = 12,5%
ODS = 12,5%
Výzkum probíhal v období od 29. října do 30. listopadu 2019 a zapojilo se do něho 1.126 respondentů.

Jak se to dá vysvětlit?
Totálně zfalšovaná statistika?
Nebo totálně hloupý a šílený český lid miluje ty největší zločince a miliardáře, protože jsou často v televizi?
A neznámí chudí dobráci a poctivci nejsou voleni, protože je lidé neznají z televize?
Chyba statistiky bude asi v tom, že anketa počítá jen názory 1.126 lidí a ne názory všech 5 milionů obyvatel Čech. Čistě náhodou se ankety zůčastnili hlavně příznivci zločince Babiše. A zrovna tak náhodou by mohli hlasovat hlavně příznivci ODS. 1.126 lidí do ankety je moc málo.

abak - 5-12-2019 v 13:59

Babišův elektorát tvoří zejména demografické skupiny obyvatel nad 55 let, svou hlavní voličskou základnu má v ekonomicky zanedbávaných regionech ČR, jeho typický volič má jen základní nebo střední vzdělání bez maturity, podprůměrný příjem, či důchod, neovládá aktivně ani jeden cizí jazyk, nemá žádné osobní zkušenosti s podnikáním, je celý život zaměstnanec, je ekonomicky i počítačově negramotný, projevují se u něj poruchy kognitnivních schopností, neověřuje si informace sdělované médii a neorzlišuje mezi médii dle jejich koncového vlastníka, nemá ve svém slovníku morálku, ani etiku a systémovou korupci považuje za nedílnou součást demokratické společnosti.

Bohužel se jedná skutečně o téměř třetinu české populace starší osmnácti let.

Ladislav - 18-12-2019 v 17:48

:question: Už vám jednou kouřil vysavač a smrděl ohněm? Jen proto, že pytlík byl plný smetí. :question:

To se mi stalo předvčírem. Tedy jsem vložil do vysavače prázný pytlík na smeti a vysál prach z filtru mezi pytlíkem a motorem. Dnes vysavač už nekouří. Ale smrdí trochu furt.
Tak snad za několik měsíců přestane smrdět. A kouřit snad už nebude nikdy víc.
Pro jistotu bych neměl nastavit výkon 1100 Wattů ale jen 800 Wattů a nechat vysavač zapnutý jen 10 minut.
On už je 35 let starý a to je u vysavačů asi už děda.
V internetu německy se nevidí u vysavačů smrdících ohněm žádný konec života, ale doporučuje se jen vyměnit pytlík a filtr.

Foto: Přibližně tak vypadá můj vysavač Progress Super z roku 1984

Staubsauger-Progress-BJ-1984.jpg - 164kB

Vlastnictví akcií u Patrie

Georg - 19-12-2019 v 18:50

Co se týče zahraničních cenných papírů, ty jsou drženy společností KBC. V praxi to znamená, že cenné papíry jsou evidovány na zákaznických účtech klientů. Účty jsou vedeny na jméno Patria Finance, ale vzhledem k zákaznickému typu účtu, tak se nemůže a ani nejedná o majetek Patria Finance. Stejný případ je u českých cenných papírů, kdy custodianem je Centrální depozitář cenných papírů. V seznamu akcionářů jsou klienti vedeni pod rodným číslem, Patria Finance na seznamu akcionářů nevystupuje.
Patria Online

Pravdou je, že platím za evidenci cených papírů.
Ověřeno od Patrie. Garanční fond pojištění, se vstahuje pouze na finanční hotovosti v limitu jako pojištění vkladů u bank. Na akcie se to nevstahuje.
Jak to máte u svých brokerů?

Stanislav - 4-1-2020 v 11:25

Pane Ladislave, doporučené akcie k nákupu pro rok 2020 se nebudou konat?

Ladislav - 4-1-2020 v 11:41

Potenciál růstu roku 2020 mají pro spekulanty akcie Deutsche Bank a Lufthansa.

My ale většinou už dávno nespekulujeme a chceme hlavně rostoucí příjem z dividend,
tedy pro nás jsou roku 2020 výhodné koupit jen levné dividendové akcie s nejistým růstem kurzu:
Allianz, BASF, BMW, Munich Re, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Banco Santander,
Iberdrola, AT&T, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, Enbridge Inc., Bank of Nova Scotia, Mitsubishi Corp.

Georg - 4-1-2020 v 13:23

Můj tip: Potenciál růst roku 2020 má pro spekulanty a dividendové lapače i akcie Occidental Petroleum Corp/ OXY

mar.hladik - 8-1-2020 v 13:56

Mám dotaz na obchodní deník v Excelu: Jakým způsobem máte nastaveno v obchodním deníku v Excelu 2019 online aktualizace cen jednotlivých akcií?
1) přes funkci Google finance?
2) Nebo druhá možnost v Excelu přes Data - funkce "z webu"-kde se vloží link, odkud by to mělo stahovat data?

Jaký zdroj informací nejlépe použít, aby:
- nebylo třeba být přihlášen, ale ty kurzy to načítalo bez přihlášení,
- realtime kurzy,
- umělo to identifikovat jednotlivé akcie na různých burzách dle tickeru, různé měny (USD, eura, případně Libry).

mar.hladik - 8-1-2020 v 14:09

Našel jsem toto, ale to je dělané na Google tabulky:
http://investicedoakcii.cz/jak-stahovat-data-o-akciich-pomoc...

mar.hladik - 8-1-2020 v 15:38

Ještě jsem našel třetí možnost vkládání-pomocí doplňku stock connector, který si nainstalujete v Excelu-ví někdo jaký používá zdroj dat tento doplněk?
http://www.michael-saunders.com/stocksapp/pages/info.html
https://appsource.microsoft.com/en-us/product/office/wa10437...

Ladislav - 16-1-2020 v 12:21

Co znamená číslo 8,002.317 ?
Jeden člověk se chlubí, že má na kontě 8.000 akcií Bank of America.
Ty mohu být maximálně 250% v plus.
Mají na tom obrázku kurz 34,67 dolarů. Celková hodnota by měla být 277.360 dolarů.
Tak snad má ve skutečnosti 8.002 celých akcií a 317 tisícin akcie nebo co?

BAC.jpg - 26kB

Mamut - 16-1-2020 v 16:26

Citace: Původně zaslal: mar.hladik  
Našel jsem toto, ale to je dělané na Google tabulky:
http://investicedoakcii.cz/jak-stahovat-data-o-akciich-pomoc...

Vyzkoušej tento deník, je Google tabulkách:
http://www.vi-tek.cz/obchodni-denik/
Je tam kombinace tahání dat z www stránek (yahoo, finviz...), tak i z google finance. Můžeš se inspirovat, jak je to vyrobeno.
S tím konektorem v Excelu nemám zkušenost, většinou je to placené.

mar.hladik - 16-1-2020 v 17:49

Mamut: OK, dík za tip. Dokonce už existuje verze 1.2.1:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1G7gDUPjieaRLMVSZRqFB...

Mám ještě dotaz, jak zadáváte v deníku měnové konverze - v listu "Transakce" mě napadají dvě možnosti, jak to zadat:
1. Buď do sloupce "Typ transakce" přidám rozevírací seznam, kde budou tyto transakce: vklad, výběr, nákup, prodej, měnová konverze, dividendy.
2. Nebo směnu deviz budu brát jen jako nákup a prodej měnového páru, takže použiji pouze nákup a prodej a do tickeru zadám symboly obchodovaných měn např. USD/CZK apod.
Která varianta je vhodnější pro sledování nákladů? Protože poplatky za směnu budu sledovat a chtěl bych, aby je deník zohledňoval.

mar.hladik - 18-1-2020 v 10:09

Otestoval jsem ten doplněk do Excelu "Stock connector-bohužel umí akorát US akcie, evropské akcie z evropských burz ne. Tak jsem ho odinstaloval a hledání začíná znova. Budu tedy asi zkoušet druhou možnost vkládání v Excelu přes Data - funkce "z webu".

Jaké zdroje dat používáte pro:
1. US akcie - Yahoo finance, Marketwatch apod. Co Seekingalpha, ten neumožňuje přebírat live data do Excelu?
2. Evropské akcie - Finviz nebo Yahoo finance.

orphall - 21-1-2020 v 12:25

Dobrý den budoucí kolegové,

toto forum (resp. toto a jeho starší "verzi") sleduji již přibližně rok. Nedávno jsem i zakoupil od pana domácího knihu, kterou jsem přelouskal v podstatě na jeden nádech ihned po doručení. Na letošní únor plánuji nákup svých prvních akcií, posledních pár týdnů trávím volné večery výběrem titulů a skladbou portfolia, avšak jako začátečník v této oblasti mám samozřejmě spousty mezer. Rád bych se, pokud mohu, tedy obrátil na Vás s následujícími dotazy/podněty k diskuzi.

Do akcií budu pro začátek investovat 250 000 CZK. Tituly, které bych (zatím) rád pořídil jsou následující: BHP, BNS, BTI, ENB, HSBC, KHC, RDS-B, SAN, T, WBA, WFC, Basf, BMW, Allianz, Iberdrola, Lufthansa.

1) První dilema, které řeším je ohledně výběru brokera. Rozhoduji se mezi Degiro (basic účet) a Lynx. Na Degiru mne oproti Lynxu samozřejmě lákají velice nízké poplatky, avšak trochu mne znervozňuje fakt, že v rámci basic účtu nejsou CP vedeny na jméno investora, ale na jméno brokera. Custody účet u Degira si zase účtuje (z mého pohledu naprosto nepochopitelný) poplatek € 1,00 + 3,00% z dividendy, tzn. ten jsem vyřadil hned. Předpokládám, že své investice do akcií budu v rámci následujících let rozšiřovat a akcie přikupovat, tj. nízkou výši transakčních poplatků u Degira považuji za vážně sexy, zároveň ale výše zmíněné tituly nekupuji ze spekulativních důvodů ale za účelem dlouhodobého držení, tj. fakt, že akcie nebudou vedeny na mé jméno, ale na brokera (který je navíc propůjčuje dále) vnímám jako riziko, které se mi ale samotnému nedaří nějak vyhodnotit... Řešil jste někdo podobné dilema? Resp. setkal jste se někdo s podobnou úvahou? Za těchto podmínek mám z toho Degira prostě trochu strach...

2) Tohle možná bude znít zvláštně - nicméně po přečtení knihy pana domácího mám relativně veliký otazník nad tím, kde (na které burze) výše zmíněné tituly vlastně zakoupit. V podstatě většinu titulů mohu nakoupit jak v EUR na Xetra (jak pan domácí v knize doporučuje), tak třeba v USD na NYSE. Možná jsem fakt jelito, ale není mi vůbec jasné, jakou se vydat cestou a podle jakých kritérií se vlastně rozhodnout. Jak k tomu přistupujete vy a co všechno tahle volba pak ovlivňuje dále? Má to např. vliv na zdanění?

3) Xkrát jsem se různě dočetl, abych si před nákupem dával pozor, že opravdu nakupuji ten správný titul/akcii, nikoliv pouze ADR certifikát emitovaný bankou. Existuje nějaká pomůcka/postup, jak si toto pohlídat? Podle příspěvků na foru investicnigramotnost.cz jsem nabyl dojmu, že to asi není žádná "sranda".

4) Lámu si hlavu s prvotním finančním rozložením do jednotlivých titulů. Vím, že pan domácí doporučuje rovnoměrně 1:1:1:1.....1. Tj. pro mých vybraných 16 titulů bych dle tohoto doporučení v podstatě zainvestoval 15 625 CZK do každého titulu. Zároveň ale, vybraných 16 titulů pokrývá celkem 12 vertikál (2x Oil & Gas, 4x Banks, Inssurance, Automotive, Chemicals, Airlines, Food, Cigarettes, Telco, Drugs, Eletricity/utilities, Industrial Metals & Minerals). Příkláním se tedy spíše k řešení, kdy bych investiční částku rozpustil rovnoměrně do jednotlivých vertikál, tj. 20 833 CZK na vertikálu. Následně by pak, vzhledem k faktu, že mám v PTF celkem 4 banky, na každou připadlo 5 208 CZK. Mohl bych poprosit o názor na tuto úvahu? Dává to smysl nebo to je blbost?

Předem Vám děkuji za jakékoliv vyjádření, pomoc, podněty k přemýšlení.

Value investingu zdar!

Honza


Vitusus - 21-1-2020 v 12:49

Citace: Původně zaslal: orphall  

4) Lámu si hlavu s prvotním finančním rozložením do jednotlivých titulů. Vím, že pan domácí doporučuje rovnoměrně 1:1:1:1.....1. Tj. pro mých vybraných 16 titulů bych dle tohoto doporučení v podstatě zainvestoval 15 625 CZK do každého titulu. Zároveň ale, vybraných 16 titulů pokrývá celkem 12 vertikál (2x Oil & Gas, 4x Banks, Inssurance, Automotive, Chemicals, Airlines, Food, Cigarettes, Telco, Drugs, Eletricity/utilities, Industrial Metals & Minerals). Příkláním se tedy spíše k řešení, kdy bych investiční částku rozpustil rovnoměrně do jednotlivých vertikál, tj. 20 833 CZK na vertikálu. Následně by pak, vzhledem k faktu, že mám v PTF celkem 4 banky, na každou připadlo 5 208 CZK. Mohl bych poprosit o názor na tuto úvahu? Dává to smysl nebo to je blbost?



Honzo, vyjádřím se pouze k jedné z tvých myšlenek. Můj pohled na věc vychází z toho, kolik bych chtěl vlastnit celkem akcií. V mém podání to je 22 rozdělených do 11 sektorů. A těmto akciím v první chvíli chci alokovat stejný vstupní kapitál. Je na tobě, aby sis řekl, jestli to má být 10,000 CZK na akcii, nebo 50,000 CZK na akcii, a podle toho pak budeš vědět, kolik titulů můžeš nakoupit hned a kolik až následně, předpokládám, že hodlá investovat i další peníze v budoucnu a těch 250 tis. CZK je jenom první z mnoha investic. Pokud to tak je, pak tvoje diverzifikace nemusí být nutně úplná hned při vstupu do pozic, ale můžeš ji budovat postupně. Samozřejmě je dobré se zamýšlet nad tím, jak často budeš schopný přisypávat do ptf peníze, a tomu přizpůsobit svoji strategii, aby ses necítil nekomfortně z toho, že máš třeba jenom dvě nebo tři akcie. Snad to trochu pomůže.

orphall - 21-1-2020 v 13:05

Vitusus, rozhodně pomohlo. Moc díky za názor, ještě nad tím popřemýšlím.
Předpokládáš správně, že do ptf hodlám investovat i dále v budoucnu, tj. zamyslím se nad tím ještě i z tohoto pohledu. Ještě jednou díky!

zanek - 21-1-2020 v 13:30

Ja se zase vyjadrim k ADR a bude to mit i souvislost s brokerem. Narozdil od pana domaciho s drzenim ADR nemam problem a riziko povazuji za velmi male. Co je s tim spojene, je poplatek bance, ale ten je opravdu velmi maly. Ja kupuji ADR, jelikoz mam na Lynx vetsinu titulu v US a a tim padem chci i vsechny dividendy dostavat v $.

TomasV - 21-1-2020 v 15:36

1.Lynx ani Degiro neumožnuje koupit akcie na jméno,vždy budou akcie na jméno Brokera,akorát u Lynxu nemůžou obchodovat tvýma akciema pokud to nepovolíš a stojí za nima Interactive Brokers což je poměrně velký broker v USA.

2.Já nakupuju americké akcie za dolary a evropské za eura,burzu neřeším.(mám zapnuty smart u lynxu).

3.Mám zkušenost akorát s Lynx Basic a tam se nespleteš.




bigusdykus - 21-1-2020 v 16:00

1/
" tj. fakt, že akcie nebudou vedeny na mé jméno, ale na brokera (který je navíc propůjčuje dále)"

Důležité je, aby byly na oddělném účtu. Tzn. aby účet zákazníka byl oddělený od brokera.
Půjčovat akcie broker může, pokud to povolíš (Lynx). Pro případ nenadálé události je broker pojištěný. Proto je třeba vybrat si zavedeného brokera a nehledět pouze na poplatky.

2/
Je to jedno, záleží jaké tituly kupuješ. Pan domácí žije v Německu, tak na to může mít trochu jiný pohled. Já držím tituly zhruba v poměru 1:1 EUR/USD.
Pokud nemáš pocit že jedna z těch měn zkrachuje, tak bych koukal na výběr konkrétních titulů.

3/
To je složitější. Když pomineme ADR, tak jedna firma může mít různé emise, v různých měnách a burzách, akcie ještě navíc můžou být různého typu.
Častým typickým příkladem je Shell (zde řešeno hodněkrát)
Správně by ses měl podívat na www stránky firmy, tyto údaje jsou tam ke stažení. Ale občas je to boj. Když budeš mít pochyby, napiš sem.


4/
tak , aby byly poplatky okolo 1%
Ještě bys měl ale doplnit, jestli chceš všchno nakoupit najednou, nebo rozložit v čase, nebo pak průběžně dokupovat.



Ladislav - 21-1-2020 v 17:42

Honza Orphall,
klidně kup všech 16 akcií po 15.625 korunách na německé Xetra. 250.000 : 16 = 15.625
Když sleduješ důkladně jména, jistě zjistíš zda je to akcie ''registered share'' nebo certifikát ADR.
Certifikáty ADR nekupuj. To nejsou akcie ale deriváty a odpadky z akcií, vytvořené od americké banky, která si koupila evropské akcie a ty jí půjčíš peníze. :exclamation:
Nelámej si hlavu s tím, že máš mezi 16 akciemi 4 banky a 1 pojišťovnu. Warren Buffett má 40% portfolia ve finančních akciích. Ale tvoje pozdější akcie číslo 17 až 25 by neměly být banky.
Kde otevřít portfolio a depo na akcie, když bydlíš v Čechách? Já bych podle toho srovnání brokerů a bank vybral Fio.cz
Do Fio banky můžeš přivézt peníze v pytli od brambor ve vozíku osobně.

Poplatky u XTB, Fio, Degiro, Lynx :question: https://investplus.cz/investice/pasivni-prijem-dividendy-vs-...

orphall - 21-1-2020 v 19:09

Děkuji Vám pánové za podněty - mám rozhodně ještě o čem přemýšlet.

BTW, s největší pravděpodobností nakonec jako depo zvolím Lynx - všiml jsem si dokonce, že existuje nějaký "referral bonus/odměna za doporučení", kdy jak doporučený, tak doporučující získá 50 USD v transakčních kreditech, tj. jestli někdo budete chtít a můžete, tak poprosím o PM - po založení účtu pošlu své os. údaje a můžeme společně "ušetřit" :)


Phoenix - 21-1-2020 v 19:34

orphall: také trošku něco přihodím.

1. Určitě bych šel prvotně do Lynx. Mám aktuálně Fio, Lynx a Degiro a Lynx je určitě nejlepší, i když trošku dražší než Degiro. Za ten propastný rozdíl ve kvalitě to ale stojí. Krom toho se časem vyšší poplatky rozmělní. Lynx aspoň zase nemá poplatek za burzu / rok.

2. Já většinou kupuji Evropu přes Degiro, zbytek světa kupuji přes Lynx. Bonusem je například to, že dividendy z kanadských akcií přes Lynx jsou daněny jen 15%.

3. ADR se nebojím. Jsou na to dva tábory, takže těžko radit. Někdo je kupuje a někdo ne. Za mě je to riziko tak malé, že ho neřeším. Výhodou je měna, která mi zapadá do ostatních dividend za USA.

4. Ohledně jednorázového nákupu hromady titulů bych byl trochu opatrný. Na jednotlivé tituly jsem nekoukal, ale obecně doporučuji nakupovat při lepším kurzu. Málo kdy se zadaří vše koupit za vhodnou cenu. Já se obecně snažím vyčkávat na nějaké zaškobrtnutí firmy a až poté nakupuji.

Jinak ohledně doporučení jsem ti napsal SZ, tak se dyžtak můžeš ozvat :)

Pavel - 21-1-2020 v 19:39

Taky bych nekupoval hned všechny tituly. Vybral bych ti nejvhodnější a postupně budoval portfolio podle aktuálních cen (výhodnosti) na trhu.

Lynx je na US akcie asi nejvhodnější, jsem s ním spokojený a Interactive Brokers v zádech je bezva.

ADR se neboj.

PaloK - 21-1-2020 v 21:49

@Phoenix
Lynx nemá poplatky za burzu, lebo data sú oneskorené, keby si chcel reálne data musel by si si priplatiť

Phoenix - 21-1-2020 v 22:15

Citace: Původně zaslal: PaloK  
@Phoenix
Lynx nemá poplatky za burzu, lebo data sú oneskorené, keby si chcel reálne data musel by si si priplatiť


Píši že nemá :) "Lynx aspoň zase nemá poplatek za burzu / rok." To právě vyzdvihuji jako bonus, který částečně vynahradí dražší nákup.

ado130 - 22-1-2020 v 10:58

Trochu ma s tým strašíte, všetci na Lynx a DeGiro nikto ani len neodporúča. Uvažujem, až ptf dosiahne väčšiu hodnotu, že by som migroval k väčšiemu brokerovi, Lynx/IB/...?

standa - 22-1-2020 v 11:15

Citace: Původně zaslal: ado130  
Trochu ma s tým strašíte, všetci na Lynx a DeGiro nikto ani len neodporúča. Uvažujem, až ptf dosiahne väčšiu hodnotu, že by som migroval k väčšiemu brokerovi, Lynx/IB/...?


Presun bych neodkladal, treba z pri prevodu z FIO (do IB) jsem platil $25 za pozici, takze u vetsiho portfolia uz to boli.

pigzor - 22-1-2020 v 11:50

Citace: Původně zaslal: ado130  
Trochu ma s tým strašíte, všetci na Lynx a DeGiro nikto ani len neodporúča. Uvažujem, až ptf dosiahne väčšiu hodnotu, že by som migroval k väčšiemu brokerovi, Lynx/IB/...?
Pouzivam Degiro a mam na nem cele portfolio, v ramci diverzifikace brokeru jsem si zalozil i Lynx a tam budu delat dalsi nakupy, aby to bylo vyrovnane. Je mozny, ze tady na foru pouziva Degiro mene lidi, protoze v cr zacali az 2015, kdezto Lynx funguje od 2006.

Rohl - 22-1-2020 v 12:28

Citace: Původně zaslal: ado130  
Trochu ma s tým strašíte, všetci na Lynx a DeGiro nikto ani len neodporúča. Uvažujem, až ptf dosiahne väčšiu hodnotu, že by som migroval k väčšiemu brokerovi, Lynx/IB/...?


Já jsem začal na Fio, ale už přes 2 roky používám jen Degiro. Jak na USA, tak Evropu.

kraken - 22-1-2020 v 13:03

vyzkouším sílu diskusního fora: zkončila mi 2 leta fixace ceny elektriky, jak to vidíte dál? fixujete na další 2-3 roky?

Ladislav - 22-1-2020 v 18:06


Já si myslím, že vaše divocí broukeři jsou myšleny pro krátkodobé spekulace,
ale nemůžete tam nechávat akcie a vybírat s ec-kartou dividendy až do věku 86 let
a pak chtít, aby to konto u Degiro nebo Lynx převzaly vaše děti.
Jedině ve velké české bance mohou odpočívat vaše akcie až do věku 86 let a dědictví dětí
a s ec-kartou můžete vybírat dividendy z toho akciového konta u banky.
Že? Nebo chcete mít ve věku 86 let stále akcie na kontě divokého broukera Lynx nebo Degiro?


Day-Trader.jpg - 76kB

arkyn - 22-1-2020 v 18:13

Citace: Původně zaslal: kraken  
vyzkouším sílu diskusního fora: zkončila mi 2 leta fixace ceny elektriky, jak to vidíte dál? fixujete na další 2-3 roky?


V principu myslim ze ano. Diky vypinani jaderek, elektroautum, nutnosti zacit obnovovat vetrniky a solary apod bych tipoval ze cena pujde nahoru.

Mam solidni zkusenost s jednim porovnavacim portalem, nechci delat plosnou reklamu, napis SZ

Igor - 22-1-2020 v 18:59

Citace: Původně zaslal: Ladislav  

Já si myslím, že vaše divocí broukeři jsou myšleny pro krátkodobé spekulace,
ale nemůžete tam nechávat akcie a vybírat s ec-kartou dividendy až do věku 86 let
a pak chtít, aby to konto u Degiro nebo Lynx převzaly vaše děti.
Jedině ve velké české bance mohou odpočívat vaše akcie až do věku 86 let a dědictví dětí
a s ec-kartou můžete vybírat dividendy z toho akciového konta u banky.
Že? Nebo chcete mít ve věku 86 let stále akcie na kontě divokého broukera Lynx nebo Degiro?



zdědí tak akorát kulový, protože to ve velké české bance sežerou poplatky

Wiki - 22-1-2020 v 19:25

Českých bank v Česku mnoho není a žádná nezhodnocuje aktiva nad inflaci. U potomků je zapotřebí výchovou docílit stavu, aby aktiva neproměnili na spotřebu a proto je důležité jim vštěpovat, že "Akumulované životní zdroje jsou základnou pro jejich další akcelerovanou akumulaci "

Phoenix - 26-1-2020 v 10:05

Dostal jsem zajímavou nabídka na koupi podílu v české car sharingové společnosti. Společnost je na trhu 7 let, má aktuálně cca 70 aut. Sám automobil nemám a využívám služby této společnosti a jsem s nimi nad míru spokojen. Nikdy nebyl žádný problém a o auta se starají. Za poslední rok pozoruji opravdu znatelný nárůst ve využívání, protože dříve jsem sehnal auto kdykoliv, teď si ho musím rezervovat alespoň týden, ideálně dva, dopředu (beru si vždy automobil na víkend).

Počet stálých zákazníků vzrostl za těch 7 let na cca 1000, za tento rok očekávají nárůst na 1200 lidí. Za rok 2019 by se konečně měli dostat ze ztráty na kladnou 0 a v příštích letech očekávají ziskovost. Mají v plánu dále expandovat, rozšířit flotilu aut o dalších min 10 ks.
Připravují mobilní aplikaci, snaží se snížit administrativní zátěž, přemýšlí o expanzi do zahraničí. Je vidět, že se snaží společnost dál rozvíjet.

Nabízí 1% podíl v družstvu za 250 000 Kč. Přemýšlím o koupi jednoho procenta, jako možnost diverzifikace. V car sharingu vidím do budoucna potenciál, zájem o služby roste, je otázka jestli 250 000 Kč není přemrštěná cena. Co si o tom myslíte? Případně nemáte tip na nějaké info, které bych si k tomu měl od nich sehnat?

a1.JPG - 31kB a2.JPG - 14kB a3.JPG - 15kB

Pavel - 26-1-2020 v 10:53

Phoenix: určitě si dobře rozmysli, jaká práva a povinnosti jako menšinový vlastník budeš mít a zejména, jakým způsobem budeš schopen svůj podíl odprodat za reálné peníze. Jinými slovy - budeš v postavení něco jako "menšinový akcionář" ale nikoli ve firmě, kde většinoví akcionáři musí dodržovat určitá pravidla (jako u velkých firem na burze). Na to bych se soustředil.

To že ta firma má velký potenciál ještě neznamená, že výsledek toho potenciálu (v případě, že bude firma úspěšná) bude spravedlivě rozdělen mezi vlastníky.

Stanislav - 26-1-2020 v 10:57

Phoenix, to je úplné bláznovství, strkat peníze do nějakého projektu, který financují družstevníci. Jeden automobil tedy vychází za cenu cca. 350.000 Kč. Kde je zisk z této investice? Za 7 let být bez zisku je poněkud zvláštní? Kolik tam pracuje lidí, jaké mají mzdy a kolik platí případně nájem nebo leasing? Já být tebou, tak bych do toho nedal ani kačku. Ta tabulka příštích výnosů je víceméně k ničemu a ta historie tu jaksi schází. Ta firma je povinna pravidelně dodávat podle zákona roční uzávěrku pod penálem 100.000 Kč a to se nedodržuje! Pokud je ta firma v Praze nebo ve Středočeském kraji, tak bych nahlédl do jejich spisu, abych se v tom zorientoval, jaká je struktura a jestli mají skutečného majitele, což se podle evropské legislativy porušuje od 1.1.2020 a ČR bude za to penalizována. Tento zákon je v platnosti od roku 2008 a dosud se nepodařilo zajistit jeho plnění, což považuji za velký bordel. Dokud tady nebude nějaký řád, který by zaručoval právní bezpečnost investice, tak moje peníze tuto zemi nebudou v žádném případě navštěvovat!

Pavel - 26-1-2020 v 11:08

Standa na konkrétních příkladech hezky popsal, proč je vhodné (pro malé investory) investovat na regulované burze do velkých stabilních podniků s dlouhou tradicí.

Ještě jedna připomínka - když vidím výhodné investice, vždy si zkouším odpovědět na otázku - proč většinoví akcionáři (majitelé), když mají tak skvělý byznys, nezajdou do banky a nepůjčí si za pár procent peníze na úvěr. A proč se namísto toho "nezištně" podělí o svoje budoucí výdělky s dalšími víceméně pasivními investory (něco jiného je, když se podělí se svými zaměstnanci, kteří tak mají motivaci, aby firma dobře šlapala a bývá to součástí odměny za práci). Zkus si takovou otázku taky položit a hledat na ni odpověď.

Phoenix - 26-1-2020 v 11:23

To si také říkám, proč chtějí finance od lidí. Jejich plán je snížit úvěrové zatížení. Nabízí podíl a nebo jen půjčku s úrokem 4-5%, což je z mého pohledu docela dost. Proč to ale reálně dělají předpokládám nezjistím. Dále ještě jednají s velkým investorem, který by mohl koupit 24% podíl za 6 mil. To je další neznámá, jak se tento investor následně zachová.
Uzávěrku normálně dělají, pokud bych k tomu neměl základní podklady, tak nad tím ani neuvažuji. Přikládám rozvahu a výkaz zisku a ztrát za 2018.

rozvaha2018 (1)1.jpg - 156kB rozvaha2018 (1).jpg - 137kB vysledovka2018 (1).jpg - 220kB

Pavel - 26-1-2020 v 12:02

Často takové firmy neprojdou kreditním skóre u bank, protože banky nejsou ochotny nést riziko takové firmy. Na takové firmy se pak soustřeďují fondy rizikového kapitálu, ty se však nespokojí s 5% výnosem, většinou chtějí 10 a více procent.

Tím si jednak pokrývají riziko nesplacení a druhak si tím pokrývají náklady na důkladné prozkoumání takové firmy. Když pak do takové firmy investují, vždy je to výrazný podíl a chtějí nějakou formu aktivní spoluúčasti na řízení firmy.

No a pak jsou drobní investoři, kteří nemají všechny ty schopnosti fondů rizikového kapitálu a ještě dostanou menší úrok/výnos. Jsou tedy v nevýhodném postavení, tedy jim nezbývá než vysoká míra důvěry/důvěřvosti.

Nejvíc bych se soustředil na tu exit strategii, na její prozkoumání, tedy jak efektivně budeš schopen svoji investici přeměnit na peníze. Ne nadarmo se na školách učí investiční trojúhelník - riziko, výnos, likvidita. Na tu likviditu se často zapomíná, lidé si obvykle uvažují jen ve vztahu riziko/výnos.

Stanislav - 26-1-2020 v 12:13

Kolik tam pracuje lidí, abych si udělal přehled, kolik si vyplácejí mzdy? Pokud banka dnes dává úvěr cca. 5%, tak je zřejmě výhodnější si půjčit od neznalých investorů, protože při špatném investování ta firma se s nimi lépe vypořádá než s bankou, kterou nebudou moci tahat za nudli u nosu. Kde jsou roční uzávěrky z minulých let? Solidní firma by měla vypsat celou historii svého podnikání s plusy i mínusy a důvod, proč si chce raději půjčit od investorů a ne od banky. Mzdy výrazně meziročně poskočily oproti růstu tržeb a to z jakého důvodu? Jak se ta firma jmenuje? Při emisi korporátních dluhopisů do 1 milionu eur firma nemusí sdělovat žádné informace investorům, což považuji za velký hnus!

Phoenix - 26-1-2020 v 13:57

Náměty na zamyšlení to jsou dobré, díky. Popravdě spíše potřebuji utvrdit v tom, že je to zbytečné riziko. Mě samotnému se do toho moc nechce, ale pořád ve mně hlodá, abych si nechat ujít příležitost budoucího zajištění.

Historie je na: https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=641907

Stanislav - 26-1-2020 v 14:42

Ta firma je z Brna, takže tam nemám možnost se podívat, což je velká škoda, abych ti řekl, kdo je skutečný majitel. Předseda družstva Stanislav Kutáček má pozici v 6 firmách, což je dost podivné? Vzorek půjčení auta viz odkaz dole: 34 Kč/h * 4h + 4,90 Kč/km * 40km = 283 Kč. Mně to vyšlo ovšem jinak = 332 Kč. Po násobení a sčítání sudých čísel jim vyskočí liché číslo! To už něco vypovídá o firmě, že to jsou idioti, kteří neumí vůbec počítat!
https://www.autonapul.cz/cenik/
Pokud má flotilu 70 aut, tak po republice jich jezdí už přes 760, takže má necelých 10% trhu, takže ten trh se rychle zaplní, a pak se budou podrážet nízkými cenami a nynější zisky budou následně klesat. Já bych si to nekoupil a vůbec by mě to nemrzelo, protože velké americké firmy jsou ohledně výnosu dividend a vloženého kapitálu 100x bezpečnější. Pokud máš sebemenší nejasnosti o firmě, tak je to jedině správné, protože se tak vyhneš budoucím ztrátám.

kraken - 26-1-2020 v 16:38

phenix: vstal z popela a v popel se obrátí... ostatně tak jako my všíchni, ale každý jede za své...shell má 6% a sledují ho lepší cifršpioni a může být i lepší, když se viry zbejčí- i kdyby dávala garážová firma 10-20% je mi fuk a studium lživých čísel je ztráta času, tady asi nepochodíš. Věřím jen těm číslům, která si zfalšuji sám:smilegrin:

abak - 26-1-2020 v 18:17

Phoenix: Carsharing se mi velmi zamlouvá, ale finanční výsledky příliš oslnivé nejsou, tím spíš, že se nejedná o s.r.o., nebo a.s., ale o družstvo. Možná něco přehlížím, ale z dostupných dat je zřejmé, že podnik investuje nižším tempem, než činí jeho tempo odpisů, účetní hodnota aktiv klesá, jeho kumulovaná ztráta se zvyšuje i s rostoucím obratem, jeho provozní náklady rostou vyšším tempem než obrat, zlepšení v hospodaření v roce 2018 nepomohl ani rekordní prodej části vozového parku (trojnásobný oproti roku 2017), čistá účetní hodnota podniku je -10,7 mio CZK. Kdyby se podniku nezačalo výrazněji dařit v následujících letech (a účetní bilance se nezměnila oprotí té z 31.12.2018), za svých 250 000 CZK získáváte družstevní podíl ve výši 1 %, který v majetkovém vyjádření představuje závazek ve výši 107 000 CZK a vaše pozice je v teoretické otevřené ztrátě 357 tisíc CZK, bude-li zahájeno řízení o insolvenci a rozhodnuto o úpadku, nebo reorganizaci, je velmi pravděpodobné, že ze svého původního vkladu neuvidíte ani halíř. Ze stanov družstva vyplývá, že svůj podíl můžete převést na jiného člena pouze s písemným souhlasem předsedy družstva, při porušení vašich povinností vás mohou vyloučit, rozhodnutí o případném vyplacení zisku stanovuje družstvo, a další ne úplně příjemné ujednání. A pak tu máme poměrně zásadní nepřesnosti ve stanovech družstva pořízené notářským zápisem, i těch které ovlivňují případné rozhodnutí o vyplacení zisku, třeba v oddílu VIII. odst. 4) se píše, že, člen ve skupině C disponuje 120 hlasy, ale člen ve skupině B má 600 hlasů, ale z oddílu I. odstavce 7) jasně vyplývá, že člen s majetkovou účastí ve skupině B může mít minimální vklad ve výši 100 000 CZK a v odst. 9), že člen ve skupině C může mít minimální vklad ve výši 235 000 CZK, přesto má člen ve skupině B pětinásobný počet hlasů (docela podstatný překlep).

Je to taková česká carsharingová Tesla (stále v červených číslech, ale stále se rozšiřuje), určitě se nedá vyloučit, že při překonání určitého podílu na trhu spadne podnik do černých čísel, ale otázka je jestli se tam stihne dostat dřív, než mu dojdou dostupné zdroje financování. Tohle je spíš příležitost pro venture kapitalistu, který si takových podniků vybere deset a počítá s tím, že devět z deseti investic odepíše, ale ta desátá mu vynese stonásobek vkladu.

Phoenix - 26-1-2020 v 22:14

Tak teď už na 100% vím, že do toho nepůjdu :smilegrin:. Ještě jednou díky za zhodnocení společnosti. Rovnou se zeptám, neměli byste doporučení na nějakou dobrou literaturu, kde bych mohl dopodrobna nastudovat účetní uzávěrku? Ideálně jak českou, tak hlavně i tu zahraniční. Ve výkazech si dokážu najít určité věci, které mě zajímají, ale rád bych dokázal z toho vydedukovat i takto pokročilou analýzu.

Ladislav - 9-2-2020 v 15:48

Proč smrdí levný olivový olej jako petrolej?
Zřejmě italská mafie nebo jiní podvodníci z Itálie zaměnili olej do lamp s olejem do kuchyně.
Nebo je tento levný olej ze supermarktu, ale i z italských potravinových obchodů starý a zkažený a měl by se vyhodit. Jenže nějací lumpi zfalšovali o léta datum trvanlivosti.
Ze všech potravin v Evropě se asi nevíce provádí s olivovým olejem na jihu s alkoholem na východě.
To se vezme nejlevnější olej ze Španělska a třeba je i řepkový a pak se vylepší chuť a aroma a prodává se to jako drahý italský olivový olej.
Jenže když je ten olivový olej levný, asi nejde o vylepšení kvality levného oleje. Asi jde o to, že je olej už zkažený a trvanlivost o léta přetažená.

mar.hladik - 9-2-2020 v 17:46

Mám dotaz na to, jakým způsobem v obchodním deníku zadáváte DRIP-akciovou dividendu. Napadá mě, že bych to zadal do listu Transakce-typ transakce akciová dividenda, v řádku bych zadal počet nových akcií x emisní upisovací kurs. Dále bych asi ještě měl v listu Portfolio navýšit počet akcií o nově připsané akcie-akorát nevím, jak se má dělat to průměrování nákupních cen-zda použít vážený aritmetický průměr nebo jinou metodu? Pokud by někdo věděl, jak na to-tak uveďte prosím příklad nebo hoďte link. Dík

mar.hladik - 9-2-2020 v 21:59

Jak kalkulovat průměrnou nákupní cenu vaší akciové pozice:
https://www.fool.com/knowledge-center/how-to-calculate-the-a...

mar.hladik - 9-2-2020 v 22:31

Jak kalkulovat průměrnou nákupní cenu vaší akciové pozice:
https://pocketsense.com/calculate-trade-creditor-days-838780...

mar.hladik - 10-2-2020 v 09:08

Jak kalkulovat průměrnou nákupní cenu na akcii na základě váženého aritmetického průměru:
https://www.fool.com/knowledge-center/how-to-calculate-weigh...

Wiki - 28-2-2020 v 10:47

Když nám teď ceny akcií padají, nastává čas se připravit na nákupy. V minulosti jsem chtěl vstoupit do pozice u firmy zabývající se vývojem a provozováním vodíkových palivových článků, protože klasickému elektrickému pohonu s nabíjením nevěřím. Podvědomě jsem preferoval firmu Bosch (asi dobrá osobní zkušenost), ale pak jsem zjistil, že se jedná o soukromou společnost, ve které je většina akcií ve vlastnictví neziskové nadace. Pak jsem se někde dočetl, že Bosch vyvíjí palivové články s PowerCell Sweden AB, avšak než jsem se dozvěděl více informací, tak mi firma ze 7€ vystřelila o 300%, čímž to pro mne skončilo (dnes -11%, proto tyto úvahy).
Ve svých poznámkách jsem našel odkazy na firmy, ale těch je tolik, že nejsem schopen si je smysluplně vyhodnotit (Ballard Power Systems, Inc., Ceres Power Holdings PLC, Hydrogenics Corporation, ITM Power PLC, Nedstack fuel cell technology BV, Nuvera Fuel Cells LLC, Plug Power Inc., Ballard Power Systems Inc., Bing Energy Inc., Freudenberg SE, Horizon Fuel Cell Technologies Pte. Ltd., Proton Power Systems Plc a Sunrise Power Co. Ltd.) a kromě toho si většina velkých automobilek jede výzkum po vlastní linii a firmy jako Basf nebo Linde jsou taky ve hře.
Zajímal by mne nějaký názor na toto téma z hlediska investice.

samur - 28-2-2020 v 23:16

Zdravím.
Jsem začátečník v investicích a koupil jsem akcie RDSB.AS na amsterdamske burze v eurech, ale když mi přišla dividenda, tak to bylo v měne libra. Tak jsem k tomu koupil akcie BHP group na londýnské burze, abych ty libry nějak využil. Je otázka co bude po brexitu s librou a tak ... ? Tak jsem se vás chtěl zeptat, jestli by jste mi nemohli poradit co s tím ... jestli to nechat tak a přikupovat akcie nadále, nebo to pak prodat a koupit akcie Shellky na burze Xetra v eurech nebo jako klon RDS.B ADR v dolarech? A prodat i akcie BHP group a nakoupit přes Xetru jako BIL ? Diky moc

Pavel - 28-2-2020 v 23:22

Citace: Původně zaslal: samur  
Zdravím.
Jsem začátečník v investicích a koupil jsem akcie RDSB.AS na amsterdamske burze v eurech, ale když mi přišla dividenda, tak to bylo v měne libra. Tak jsem k tomu koupil akcie BHP group na londýnské burze, abych ty libry nějak využil. Je otázka co bude po brexitu s librou a tak ... ? Tak jsem se vás chtěl zeptat, jestli by jste mi nemohli poradit co s tím ... jestli to nechat tak a přikupovat akcie nadále, nebo to pak prodat a koupit akcie Shellky na burze Xetra v eurech nebo jako klon RDS.B ADR v dolarech? A prodat i akcie BHP group a nakoupit přes Xetru jako BIL ? Diky moc


Záleží, kam se v budoucnu chceš ve svých investicích orientovat. Pokud budeš mít výrazný podíl akcií z USA, pak bych akcie Shellu prodal a koupil ADR RDS.B v USA. Budeš dostávat nezdaněnou dividendu v dolarech (a budeš přesně předem vědět kolik, protože dividenda je deklarována v dolarech a do EUR a GBP se následně přepočítává dle aktuálního kurzu), což se ti pak při dodaňování v ČR bude mírně hodit.

Ladislav - 29-2-2020 v 09:58

''''Bych koupil ADR RDS.B v USA'''' napsal Pavel

Nikdy nekupovat žádné ADR!
My v Evropě, kteří máme dostatek rozumu, kupujeme evropské akcie v originále na německém trhu Tradegate nebo Xetra.
Chudí lidé v USA mající poplatek za NYSE o pár dolarů nižší než za Xetra, když musí mít investováno v Evropě, půjčí nějaké židovské bance peníze (BNY Mellon) a ona jim vytvoří náhražku evropských akcií ADR.
Tedy kdo koupí certifikát ADR na evropskou akcii, ten půjčuje jen americké bance (BNY Mellon) peníze a žádné akcie za to nedostane. I když má právo na dividendy z té NEkoupené akcie.
V případě bankrotu banky ty peníze v ADR ztratíte.
Tedy na počátku finanční krize rychle všechny ADRs prodat!


Pavel - 29-2-2020 v 10:01

samur: vidíš, a hned tady máš dva názory:-) Pan domácí to vidí z perspektivy "sociálně slabého" německého důchodce žijícího v nájemním bytě v Mnichově s regulovaným nájmem. Tak si to přeber:-)

samur - 11-3-2020 v 17:41

Jak to vidíte v této době na vstupy do pozic těchto akcii : NRZ, Main, ARCC ? Ještě jich nemám a chtěl bych mít v ptf nějaké BDC firmy a REIT firmy. Diky

P.S. Děkuji za reakce ohledně akcii rdsb

abak - 11-3-2020 v 17:53

samur: Z výše uvedených držím pouze NRZ. MAIN je vystaven značenému kreditnímu riziku a díky své relativně menší tržní kapitalizaci a menšímu portfoliu bude mít existenční problémy, a to jak v případě refinancování úvěrů za nižší sazby, tak v případě růstu defaultních úvěrů, což s ohledem na rostoucí kreditní spready nelze vyloučit, ani velmi komplexní hedging zde v dlouhém období nepomůže. ARCC, ani PSEC a příbuzným BDCs také v současné době příliš nedůvěřuji, situace se zhoršuje s každým dnem.

Z příbuzných držím pouze Starwood Property Trust, Inc. (STWD). NRZ ani STWD se neplánuji zbavovat, značnou část pozice v NRZ jsem redukoval již minulý rok. NRZ i STWD považuji v současné době za dobrou investici, ale očekávám, že mohou jít dočasně ještě níž.

juras - 13-3-2020 v 01:46

ahoj všem, jsem tu nový, tuto diskuzi jsem objevil až včera...
Mám pár akcií na české pidi burze, ale rád bych ted zainvestoval v EU/US.
Měl bych pár dotazů...

1) Kterého brokera byste doporučili pro US/EU tryhy s možností získáni divi? S ohledem na poplaty při obchodech, jednoduchosti poslání peněz na obch. účet, spreadu a zdanění dividend? (mám účet u FIO (drahé), Degiro (nic moc grafy a daně!. Uvažuji o XTB, Lynx)

2) Když koupím ADR, tak mám právo na divi? Mohu si vybrat, zda divi vyplatit či reinvestovat do akcií?

3) Můžete doporučit pár top titulů z US a z Evropy, které mají největší růstový potenciál? Jaké sektory? Když budou dividendové, o to lépe :)

4) Jaká platforma je nej pro zajištění kurzového rizika - spekulaci na posílení CZK vůči EUR? Mám účet u Plus500.com

Díky a přeju všem silné nervy a zítra levné nákupy!

ado130 - 13-3-2020 v 07:22

Odpoviem len na niektoré otázky:
1) Ak už máš DeGiro, kľudne v ňom pokračuj. Tá platforma má veľmi nízke poplatky za nákup a jeden z dôvodov je, že neposkytuje takmer žiadne info ohľadom akcií. Ono to ani netreba, na to tu sú iné služby - Yahoo, Finviz, Seeking alpha, fastgraphs, ... Broker slúži ako vstup na burzu a to spĺňa dostatočne. Neviem, čo myslíš tým dane, ale ja u nich nemám žiaden problém (predpokladám, že narážaš na 30% CZK, ale na to už máš FIO).
3) Za mňa napr : JNJ, MMM, PG, TGT, ABBV, T

LadaV - 13-3-2020 v 08:37

Vyjádřím se jen k bodu 1 a tvému uvažování o XTB:
XTB neumí (zatím) W-8BEN, takže zdanění US divi je 30%.
Poplatky od 10 USD/10 Eur, takže pro větší množství trhů dražší než Lynx.
Každý podúčet, který u nich máš, je v konkrétní měně, pokud na něm provádíš nákup/prodej v jiné měně, platíš poplatek za směnu 0,5 % z objemu.

zanek - 13-3-2020 v 09:48

Jeste k bodu 3. To co ado130 zminil bych se taky podepsal, ale pokud opravdu hledas jenom rustovky a nehledis na dividendu tak: V, MA, DIS, FB, GOOGL, AMZN, MSFT, AAPL.

Ladislav - 13-3-2020 v 11:30


''''hledas jenom rustovky a nehledis na dividendu tak: V, MA, DIS, FB, GOOGL, AMZN, MSFT, AAPL''''
napsal Daytrader
V žádném případě nikdy nekupuj akcie 3x předažené s P/S 9 a P/B 9!
NEKUPOVAT: Visa, Mastercard, Facebook, Alphabet, Amazon, Microsoft, Apple NEKUPOVAT!
Ten Daytrader nezažil krach 2000-2003 s drahými akciemi na kontě!

juras - 13-3-2020 v 14:41

Díky Ladovi V, XTB vylučuji a zůstávám u Degira - zatím. Díky ostatním za rady.
Jelikoš jsem nestihl ráno nastoupit a teď už mi to přijde přepálené, tak počkám na druhý výkles - snad přijde :)

ado130 - 13-3-2020 v 17:07

zanek: ešte by som pridal INTC. Pri cene $44 bude 3% DY.

Martinski - 13-3-2020 v 23:12

panove,
jak vidite udrzitelnost divi u exxonu ???
pri dnesni cene je div 8,29 a payout 120

TomasV - 14-3-2020 v 08:24

Citace: Původně zaslal: Martinski  
panove,
jak vidite udrzitelnost divi u exxonu ???
pri dnesni cene je div 8,29 a payout 120


Někde jsem četl,že mají dividendu pokrytou kolem 40 USD za barel,takže záleží jak se bude vyvíjet cena ropy,zatím dividendu platí 36 let v řadě,mají super zdravou rozvahu a AA rating,takže si můžou půjčovat za levno,ale samozřejmně pokud cena ropy zůstane jak je po několik let,tak asi bude problém:dork:

Jack N. - 14-3-2020 v 09:29

Velmi dobrý článek vysvětlující postoj Ruska k situaci okolo ropy:
https://seekingalpha.com/article/4331452-russia-explains-why...

Autor dochází k závěru, jak dopadnou nízké ceny ropy (plynu) na:
Těžaře v moři - největší dopad, již nyní je řada z nich na hranici penny stocks
Břidlice - opět nepříznivý vývoj, problém mnohých je vysoká finanční páka, která jim dávala "zabrat" i při vyšších cenách
Diverzifikovaní těžaři - bezpečnější než výše uvedené, možný další podles cen
Služby a zajištění - opět špatné, současné potíže se prohloubí a dividendové výnosy jsou neudržitelné
Velcí integovaní olejáři - nejlepší volba nyní:

I maintain my view that the best opportunity will ultimately be presented by majors - Exxon Mobil (XOM), Chevron (CVX), BP (BP), Total (TOT), Royal Dutch Shell (RDS.A) (NYSE:RDS.B). Dividend adjustments are certainly possible even in the case of majors since no one knows at this point how long the coronavirus problems will last. For those looking for a bargain, the ideal scenario will be to buy majors after a sell-off that follows a dividend cut. Currently, there's panic in the market (and generally in the world) so we may see times when hot heads will start talking about the ultimate demise of major oil producers - that would be the best moment to initiate a new position or to add to an existing one if you have decided to sit through thick and thin.



Phoenix - 15-3-2020 v 21:03

Narazil jsem na netu na komentář, že může vláda v nouzovém stavu zakázat i odliv peněz do zahraničí, může se to v ten moment dotknout i nás? Nepůjde nakupovat akcie? Předpokládám, že Lynx a Fio bude zablokováno pro nákupy. Posláním peněz na Degiro by to mohlo být v cajku, ale zase nechci mít hotovost jen tak odloženou někde jinde, když to mám teď na "spořáku", s 2,5% úrokem.

abak - 15-3-2020 v 21:19

Citace: Původně zaslal: Phoenix  
Narazil jsem na netu na komentář, že může vláda v nouzovém stavu zakázat i odliv peněz do zahraničí, může se to v ten moment dotknout i nás? Nepůjde nakupovat akcie? Předpokládám, že Lynx a Fio bude zablokováno pro nákupy. Posláním peněz na Degiro by to mohlo být v cajku, ale zase nechci mít hotovost jen tak odloženou někde jinde, když to mám teď na "spořáku", s 2,5% úrokem.


To je absurdní. Výše uvedené by omezilo činnost téměř všech podniků s expozicí v mezinárodním obchodu a ještě umocnilo negativní ekonomické dopady pandemie. Ve vládním návrhu se nic o zákazu volného pohybu kapitálu nepíše, pouze o volném pohybu osob.

Phoenix - 15-3-2020 v 22:01

To jsem rád, nerad bych ještě řešil takovéto problémy. Potřebuji hladkou cestu k nákupům :).

Antoan - 16-3-2020 v 12:04

Tak kto príde konečne prvý na trh s liekom alebo vakcínou - bude to redemsavir od Gilead?

Ladislav - 16-3-2020 v 20:13

Dostávám asi jednou týdně mezi spam český e-mail o akciích.
Zrovna dnes 16.3. přišel jeden a bylo tam něco o tom,
že všechny akcie indexu klesávají podobně, protože dnes obchodní automaty převzaly vládu na burzách a ty automaty dnes spekulují hlavně s indexy.
A pak tam bylo něco o Fibonacci.
Dostali jste ten e-mail o akciích dnes také?
Já jsem ho příliš rychle vymazal ze spamu a nenajdu ho ani v odpadkovém koši a lituju toho.
A nenajdu ani webstránku od toho autora, snad :punk: http://www.tradestreet.cz/ :punk: kde by byl dnešní článek na téma: akcie, indexy, koronavirus, obchodní automaty, fibonacci.
Ale jistě dostanu asi za týden další e-mail mezi spam a pak najdu k tomu web nebo se zeptám odesílatele na jeho minulý e-mail.

Lidé mohou být dne vděční, když obchodní automaty srazily akcie dolů, protože akcie jsou dnes někdy i o 50% levnější než koncem prosince.
A ti kdo akcie mají z loňského roku hezky v mínus, nebo mají akcie už léta na kontě, ti mohou být rádi, když dostanou letos ještě více peněz z dividend než vloni. I když BMW a D.Telekom dividendu sníží.
Hloupé bude, když vláda nedovolí, aby se sešlo tisíc lidí na shromáždění akcionářů a není dovoleno hlasovat o dividendě online ani dopisem a pak se tedy shromáždění akcionářů a dividenda o pár měsíců posune. Ale jistě dividendy budou. U mne hrozí posunutí dividendy jen u D.Telekom, protože shromáždění má být 26.3.
Ale další shromáždění má být až 29.4., Munich Re, a tehdy už budou všichni mrtví nebo vyléčení a nebude asi nutno shromáždění posunout. Pak 6.5. shromáždění Allianz a 14.5. BMW.
V Čechách roste tyto dny zájem o akcie, protože jsou levné a mají růst před sebou nebo hezký výnos dividendy 5% až 12%.
V Německu se tyto dny ztrácí zájem o akcie. V Německu mívají lidé zájem koupit akcie, když by byly na vrcholu a měly před sebou krach.

Vosa - 17-3-2020 v 00:51

Podle Fibonacciho úrovní by mohl být support indexu Dow Jones Industrial Average někde na hodnotě 18200.
Nebo až 14790. :spin::info:


bulinak - 17-3-2020 v 10:26

Tradestreet = Dominik Kovařík

samur - 19-3-2020 v 08:15

Zdravím. Co si myslíte v dnešní situaci na nákup akcie : Broadcom (AVGO) ? P/E síce vysoké, ale P/S 3,5 P/B 3,27
dividenda 7,74%
Payout ratio 59.36%, dividend. růst 8 Years, prům růst za 5 let: 55,5%
trochu více zadlužen EBITDA/total DEBT 4x
vnitřní hodnota na akcii dle diskont. modelů orientačně cca 300-330 dolarů na akcii
Vlastníte někdo tuto akcii ??
Žel z akcii, které bych chtěl : JNJ,PG,MSFT,KO,PEP,MCD ....zatím moc dole nechtějí jít ?? a kdo ví za jak dlouhu to zase pojede nahoru
Díky

Michael - 19-3-2020 v 13:14

Taky by mě zajímal názor někoho zkušenějšího. Díváme se na to samur podobně.

abak - 19-3-2020 v 13:25

Citace: Původně zaslal: samur  
Zdravím. Co si myslíte v dnešní situaci na nákup akcie : Broadcom (AVGO) ? P/E síce vysoké, ale P/S 3,5 P/B 3,27
dividenda 7,74%
Payout ratio 59.36%, dividend. růst 8 Years, prům růst za 5 let: 55,5%
trochu více zadlužen EBITDA/total DEBT 4x
vnitřní hodnota na akcii dle diskont. modelů orientačně cca 300-330 dolarů na akcii
Vlastníte někdo tuto akcii ??

Spekulativní nákup, a to bez větších debat vzhledem k obrovskému cenovému propadu, ale byl bych trpělivý, očekávám, že se cena může dostat pod $150. Osobně jsem v tomto sektoru volil bezpečnější titul, a to Texas Instruments Inc. (TXN), nižší zadlužení, dostatek likvidity, vyšší marže a očekávané EPS není vycucané z prstu s obrovským rozptylem, jako v případě AVGO, i to je daň za násobně vyšší tržní ocenění. AVGO teď v portfoliu mít nechci, nejistota je obrovská. I TXN se však může dostat níž ze stávajících hodnot.

Ladislav - 19-3-2020 v 14:22

Broadcom - AVGO,
akcie je drahá s PE 33, PB 3.5, PS 4.0.
https://finance.yahoo.com/quote/AVGO/key-statistics?p=AVGO

Já bych koupil:
Allianz, BASF, BMW, Munich Re, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Banco Santander, Iberdrola, AT&T, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, Enbridge Inc., Bank of Nova Scotia, Mitsubishi Corp.


Karnet - 19-3-2020 v 15:52

Zdravím,

pro ty z nás, kteří fundují své účty z CZK nyní při dokupování pozic nastávávají krušné časy z pohledu měnového rizika. Nemáte někdo řešení, jak s touto situací pracovat? (např. u Degira). Nerad bych do příštího roku ztratil cca 15-20 procent portfolia jen kvůli kurzu USD/CZK, EUR/CZK.

Vita - 21-3-2020 v 16:24

Otázka na ty, co si to již spočítali. Mám cca 200k v penzijním spoření, bouhužel bez sjednané výsluhové penze (se kterou jsem nyní trochu počítal, že bych vybral). Má smysl celé spoření zrušit a přijít o příspěvky státu a daňové úlevy ? Nebo raději přetransformovat na doplňkové spoření s dynamickou strategii a využít tak poklesu trhu ke vstupu (případně jak by jste načasovali, převod trvá cca 1-2měsíce, tedy ne nákup v okamžiku rozhodnutí :-( Vadí mi poplatky 1% za obhospodaření a 15% za zhodnocení. A poslední dotaz,kterou společnost by jste doporučili, momentálně jsem u KB. Děkuji

eppairforce - 21-3-2020 v 20:48

Pánové a dámy, nemáte někdo zkušenosti např. s placenými real tima datama GuruFOcus? Pořád mi leží v hlavě myšlenka ,,Warren Buffett seděl už před propadem v na něj neobvykle velké hotovosti,, Tam někde bych chtěl hledat fundament pro nákupy. Dále mi přijde zajímavé načasování lednové uzavření hranic v Rusku (proto má dnes největší země světa nejmíň problémů s virem) , zároveň ropná válka se Saudy . Všechno to do sebe pěkně tak nějak zapadá.

 Stran:  1    3