Diskusní fórum akcie a burza

Indexy a burzy

Investor - 21-6-2019 v 08:30

Indexy a burzy

Pavel - 21-6-2019 v 09:44

Včerejší optimismus vynesl S&P 500 na historická maxima!

Stanislav - 21-6-2019 v 17:33

Pavle, DJIA ho bude jistě brzy následovat. Už mu moc neschází, protože se dnes přiblížil na dostřel. Scházelo mu magických 44,44 bodů.

Ladislav - 23-6-2019 v 18:27

DAX.png - 8kB
30.2.2018
Jestli budou akcie dál takhle hezky klesat, brzy dostane člověk nápad, koupit akcie levně na kredit, dříve než se vrátí Dow a DAX zpátky na historické maximum. Jen aby klesaly ty akcie, které člověk chce koupit a neklesaly ty akcie, které chce člověk s výdělkem prodat. Však velký dvouletý krach akcií to ještě není. Velký dvouletý krach je pravděpodobný jen u kryptoměn. Vždyť akcie dnes klesají jen kvůli počasí, protože se venku ochladilo. Akcionáři, investoři, burziáni a jiné názvy od hloupých blondýn z televize, nemají s dnešním poklesem akcií nic společného. Ten pokles zaviňují jen obchodní automaty od hedgefondů, které mají na svědomí 70% obchodů na burze.
30.2.2018

Stanislav - 3-7-2019 v 10:14

Bankovní sektor v USA do konce března 2019 poklesl od začátku roku 2018 o -7,9%. S&P rostl za stejné údobí o +6%. Nyní se to začíná rovnat a bankovní sektor má nejlepší výkonnost ze všech sektorů v USA i s predikcí na dalších 12 měsíců. Pokud se započítá i fundamentální podhodnocenost vůči ostatním sektorům z S&P, tak se dá očekávat, že by tento sektor mohl letošní rok zakončit relativně na dvojnásobku výše zmíněného indexu. Já se domnívám, že nejméně +20% by bylo velice reálné číslo. Když jsem tuto hypotézu psal snad začátkem roku, tak jsem se zřejmě nemýlil a vlastně jsem s tímto efektem i počítal. Uvidí se koncem tohoto roku, kde bankovní akcie zaparkují a jestli moje analytické bláboly se změní ve skutečnost? Ty 4 největší americké banky by si jistě shodně zasloužily průměrné P/B =1,5. Počítám s tím, že pokud bude růstová trajektorie pravidelně každým kvartálem spolehlivě narůstat, tak to magické číslo 1,5 se stane brzy skutečností.

Stanislav - 3-7-2019 v 18:25

Dnes DJIA zakončil na historickém maximu 26,966.00 bodů! :love::kiss:

abak - 3-7-2019 v 21:59

Stanislave,

americké banky vypadají fundamentálně lákavě (zvlášť Citigroup, která je nejprogresivnější pokud je investor nakloněn technologiím a digitalizaci v tomto sektoru), ale při negativním sentimentu by mohly zahučet klidně o 30 % dolů během pár týdnů (a to bude vhodná chvíle na vstup), vyšší tržní valuace možná příjde, i když je otázkou jestli před ní příjde propad, nebo až po ní.

Stanislav - 4-7-2019 v 10:19

Abaku, americké banky jsou silně kapitálově zajištěné oproti evropským bankám a jsou bezpečně nachystané na další recesi. Já moc dobře chápu pár zdejších lidí, že z nich mají obavu, ale hypotéční podvod už je dávno za námi, takže se můžeme děsit zase něčeho nového, co může přijít opět zcela nečekaně. Hypotéční podvod se začal realizovat v roce 1981, ještě dávno předtím než se východní Evropa otevřela světu. Základem bylo vyvolat celosvětově chaos a shrábnout v době krize cenné podíly firem po celém světě za hubičku. Během dekády obměnily akcie svého majitele z více jak 93%. Některé firmy se chovaly v době krize velice hlupácky a zbavovaly se zcela nečekaně svých podílů, což s odstupem doby chápu jako velkou neprofesionalitu a selhání managementu. Dělo se tomu hlavně v Německu, ale možná ten tlak byl vyvolán uměle z Deutsche Bank, která třeba tlačila firmy na promptní splacení dluhů? Některé firmy se z toho už nevzpamatovaly, pokud například investovaly mimo území Německa. Madam Schäfflerová rodačka z Prahy například vykupovala draze akcie Continental bez povinného oznámení. Pokud by měla řádný sitzfleisch, tak je mohla zcela v klidu koupit o více jak polovinu levněji a mohla hladce tuto firmu ovládnout a stala by se bezesporu nejbohatším člověkem v Německu. Daimler prodal akcie za cenu, kdy při zpětném odkupu zaplatil o 100% více. Šéf Rathiopharm Adolf Merckle spáchal raději sebevraždu, protože se pustil do spekulace s akciemi VW, která mu však nevyšla. Jeho rodina pocházela z Čech, konkrétně z Ústí nad Labem. Zvláštní na tom je to, že oba němečtí miliardáři měli kořeny v Čechách, což zrovna není moc dobrá vizitka pro naši zem, kvůli jejich podvodnému jednání.

abak - 4-7-2019 v 14:14

Stanislave, díky za zajímavou historickou vsuvku, lidé jsou nepoučitelní a historie se může opakovat.

Teď už více k současnosti,

o kapitálovou zajištěnost amerických bank mi vůbec nejde, o tu se nebojím, fundamentálně jsou ve významně silnějším postavení (mimo jiné i z důvodů implementace Basel III a IV), než před rokem 2008, ovšem také za cenu zúžení produktového portfolia směrem k méně rizikovým produktům, čímž omezily svůj potenciální růst, avšak za cenu vyšší stability, což hodnotím pozitivně. Více riziková finanční aktiva jsou nám retailovým investorům dostupná tak jako tak a nemusíme v nich zvyšovat svou expozici skrz komerční banky.

Propad o kterém jsem psal nastal koncem roku 2018. JPMorgan Chase &Co. (JPM) i Bank of America Corp. (BAC) se propadly o bezmála 20 %, Wells Fargo & Company (WFC) o 22 % a Citigroup (C) o téměř 30 %. Propady byly v přímé korelaci s pohyby celého akciového trhu vlivem negativního sentimentu koncem loňského roku v současnosti jsou s vyjímkou WFC nad předpropadových tržních oceněních. A právě na takovou příležitost bych opět klidně počkal. O následné relativně rychlém návratu na předchozí ceny nepochybuji. Současná valuace s průměrným P/B pod 1,5 se zdá být lákavou, ovšem historicky předkrizové ocenění bankovních titulů se pohybovalo P/B směrem blíž k 1,5 i z výše uvedených důvodů (rizikovější a výnosnější produktové portfolio), ale je třeba dodat že s P/B blíž 1,5 se jednalo vždy o vyšší hladinu cenového kanálu v rámci hospodářského cyklu.

Stanislav - 4-7-2019 v 15:32

Maximální P/B u Citigroup bylo před krizí někde u 2 a u Bank of America bylo lehce přes 2. To už je dnes víceméně jedno, ale sentiment nedůvěry zůstal, proto je ta akcie tak silně podhodocena, i když má násobně více vlastního kapitálu než před krizí, čímž jsou bankovní akcie alespoň z mého pohledu atraktivnější.

Stanislav - 10-7-2019 v 15:08

Dnes se DJIA opět přiblížil k magické hranici 27.000 bodů, tak jsem zvědav, kdy ta směšná laťka konečně už padne a posune se do konce roku k hranici 29.000 bodů, kde by po zásluze měla i být, což je víceméně dvojnásobek vrcholu z roku 2007. Dlouhodobě akcie v indexu DJIA rostly více jak 8% p.a., pokud se bere v potaz dlouhodobý růst té nejslabší akcie z tohoto indexu. Podle mého soudu ta meta měla být překonána už před více 1,5 rokem:exclamation::starhit:

Pavel - 10-7-2019 v 16:40

A index S&P500 dnes krátce po zahájení obchodování překonal 3000 bodů.

Ladislav - 10-7-2019 v 18:35

Daks se dnes zbláznil. A Dau je celý den zelený.

Daks.png - 14kB DAX

TomasV - 10-7-2019 v 20:38

Maxima maji nasvědomí prohlášení Fedu o případném snižování sazeb.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4174050/powell-signalizu...

Stanislav - 11-7-2019 v 09:58

Mediální bláboly o snížení hlavní sazby v USA akorát oslabují dolar, což je i důvod, aby se tomu tak dělo, protože silný dolar by americké ekonomice škodil. Tento experiment by jistě zamával s tržními cenami amerických bank směrem dolů, takže i insider a penzijní fondy by tedy měly v předstihu prodávat. Je zajímavé, že v 1.Q 2019 byly například akcie Citigroup silně vyprodávány a nyní po 3 měsících jsou více jak +14%. Na trhu je příliš mnoho traderů i v řadách těch, kteří by se měli chovat profesionálně a chovají se jako malé děti se zápalkami ve stodole. Fundamentálně laciná akcie by se měla držet do předražení, a poté by mohla být prodána. Snížení sazeb v minulosti akorát přibrzdilo obchod a průmysl, takže z mého pohledu to mělo spíše obrácený efekt, než jak se tvrdí. Mantra laciných peněz oslabuje bankovnictví, takže banky jsou obezřetnější v půjčování peněz, a tím se spouští tento neblahý dominový efekt. Nejvíce to poškodilo trh s dluhopisy, čímž se ekonomická slabost akorát přelila do tohoto nízkoúročeného nesmyslu. Otázkou je, kdo by ty nízkoúročené dluhopisy pak nakupoval, když se jich hlavně Čína ve velkém zbavovala, takže by ve velkém objemu zůstaly na trhu neprodejné, pokud by je tedy nenakupoval FED, čímž by si opětovně krmil rozvahu, když ještě nedávno tvrdil pravý opak? Ve svém důsledku by šlo o kvantitativní uvolňování v době, kdy je americká ekonomika skoro v konjunkturálním módu. Při historicky nízké nezaměstnanosti, růstu HDP ke 3% a nízké inflaci cca. 2% to na mě z makroekonomického hlediska působí jako velký nesmysl. Ostatně vím z minulosti, jak FED dělal ekonomické prognózy, kdy sebral 9 měsíců starou nesmyslnou projekci a aplikoval jí hloupě na výrazně se lepšící ekonomiku a všichni osli tomu tupě věřili! Takové diletantství jsem opravdu nečekal, ale aspoň mi to otevřelo oči, co je to za šmejdskou organizaci složenou z prolhaných lemplů. Veškeré zásahy ekonomice škodí, takže je lépe tomu dát volný průběh, protože trh si najde rovnováhu sám zcela nezávisle na různých nesmyslných intervencích od různých hlupáků, kteří se tváří, že ekonomice rozumí a sedí třeba i ve FEDu.

Stanislav - 11-7-2019 v 14:56

Dnes 11.7. 2019 konečně padlo 27.000 bodů na DJIA! :love::kiss:

Ladislav - 11-7-2019 v 16:59

Daks hloupne dnes jako včera. A Dau je zase celý den zelený.
Já budu mít radost z poklesu akcií ale jen tehdy, když klesne Allianz na 200 euro.
Protože mám akcii Allianz už měsíc objednanou koupit, jestli klesne na 200 euro.
Však i v září bývají akcie dole, tak snad se kurzu 200 euro dočkám.

Daks.png - 11kB DAX

Ladislav - 13-7-2019 v 14:39

Daks je stále šílenější. Zatímco Dau je celý den zelený. Mnohý den dosáhne Dau nového historického maxima.
Co z toho plyne, když německé blue chips nerostou a americké blue chips rostou jako z vody?
To je jasné. Kupovat levné akcie z DAXu s 4% až 6% dividendou. A vyprdnout se na americkou performanci a nízkou nebo nulovou dividendu.
Jen ten, kdo letošní rok s akciemi začíná, kupuje drahé americké akcie, které uplynulý rok nejvíce rostly a zapomíná dividendy. A zrovna tak Warren Buffett. Tedy Warren Buffett došel po 70 letech dnes tam, kde jsme byli my už v prvním roce na burze.

Daks.png - 11kB DAX

Ladislav - 13-8-2019 v 14:16

Argentinský index Merval ztratil 38% včera v pondělí 12.8.2019.
Předvolbu prezidenta v Argentině vyhrál levicový, snad dokonce komunistický kandidát Alberto Fernandez.
Obchodní automaty a spekulanti prodávají v panice argentinské akcie a straší se navzájem s možností státního bankrotu.
Státní bankrot Argentiny je prý na 72% jistý. A tak argentinské peso ztratilo včera 15% proti americkém dolaru.

Já si k tomu domyslím: Před výtahem v nejvyšším mrakodrapu Buenos Aires stojí dlouhá fronta spekulantů a akcionářů.
Všichni chtějí vyjet do nejvyššího patra a tam vyskočit z okna.
Fecha: 12/08/2019 ,,, Últ. cierre: 44.355,09
Máximo: 44.355,20 ,,, Mínimo: 27.450,34
https://www.puentenet.com/cotizaciones/indice/MERVAL

Merval.png - 44kB

Ladislav - 23-8-2019 v 07:10

Nikkei Heikin Kabuka sestavený od novin Nihon Keizai Shimbun
Japonský akciový index Nikkei 225 dosáhl 29. prosince 1989 s 38.957,44 body své historické maximum.

Nikkei.png - 43kB

Nikkei Heikin Kabuka sestavený od novin Nihon Keizai Shimbun

Stanislav - 30-8-2019 v 15:37

NASDAQ dnes opět stanul na 8.000 bodech!

Stanislav - 4-11-2019 v 18:46

DJIA se dnes dostal na své historické maximum 27,517.60 bodů!

Stanislav - 16-11-2019 v 11:37

Včera poprvé padla 28,004.89 bodová DJIA hranice. Na této kótě index zavíral, takže se dá očekávat, že tento optimismus se udrží i v pondělí, pokud se nevychrlí nějaké negativní poplašné zprávy. 30.000 bodů zaručeně padne s vítězstvím Donalda Trumpa příští rok. Všechny akácie mám opět krásně v plusu. Včera jsem zlámal 6 svátečních kvasnicových bernardýnů a měl jsem jí jak z praku. To úterní tankové pivo bylo proti tomu chcanky. Měli ho v Albertu po slevě z 26,50 Kč na 15,90 Kč za kus, tak si tam zaběhněte, protože je to lepší jak Plzeň. Nepotřebujete k tomu žádný otvírák, protože to má speciální uzavírací patent s keramickou zátkou a gumovým těsněním. Kluk z práce mi dovezl předloni sváteční pivo z Litovle a taktéž bylo skvělé. Švára i kamarád z práce se skoro vždy a hlavně nezávisle shodli na pivu, aniž by se znali. Vožralství pečlivě budované po léta však v sobě chlapci nezapřou! :lol:

P.S. Když švára chlastal mobil jako panáka, tak jsme se se ségrou řezali jak ti blázni, protože v tomto případě udržet dekórum zdaleka vůbec nešlo. Mě zase synovec natočil na mobil, když jsem se probudil u nich v podkroví a nemohl jsem se dostat ke dveřím, protože jsem nevěděl, kde jsem a navíc tam byla totální tma, takže jsem vůbec nic neviděl. Potřeboval jsem na malou, takže jsem u toho pěkně hudroval a lezl přes psací stůl. Musel jsem vypadat jako hladový varan. Nutno dodat, že to na každé oslavě dávají oba synovci k lepšímu - ti šmejdi. Nejlepší bylo, když mladej kameraman posiloval a pak se mu o tom i zdálo a praštil se pěstí ve spánku do nosu, což nemělo vůbec žádnou chybu.

pigzor - 18-11-2019 v 11:33

to je dobrej vyraz - akácie :)

Ladislav - 28-11-2019 v 08:41

Jaké akcie z jakých zemí obsahuje MSCI World Index
MSCI World Index a ETF na nej, to je pekná lumpárna a podvod na detech. Index byl zalozen 1968-1970 od naseho kolegy Morgan Stanley.
Podívejme se, jaké akcie a z jakých zemí jsou dnes zastoupeny (zcela jinak nez 1970):
V indexu a ve fondu ETF je zastoupeno 1.650 ruzných akcií ze 23 prumyslových zemí. Nejmensí pozice akcie ve fondu delá jen 0,01% z fondu a nemá význam.
A je tam prílis veliká váha na USA a na predrazené technologické akcie: Microsoft delá 2,3% indexu, Apple 2,2%, Amazon 1,9%, Facebook 1,1%, Alphabet 0,8%.
Akcie USA tvorí 63% indexu. Akcie Japonska 8,2%. Akcie Británie 5,5%.
Akcie Francie 3,8%. Akcie Kanady 3,5%. Akcie Svýcarska 3,1%.
Nemecko 2,8%. Austrálie 2,3%. Hong Kong 1,3% Nizozemsko 1,2%. Spanelsko 1,0%.
Ostatních 12 státu dohromady delá jen 4% z indexu.
https://www.msci.com/developed-markets
Kdyz nechce clovek mít zádné akcie: Apple, Amazon, Facebook, Alphabet a zádné akcie Japonska, Kanady, Svýcarska, Austrálie, Hongkongu, musí se ETF fondu na MSCI World Index zdaleka vyhýbat.
:cool: Radeji si vytvoríme behem 20 let nás vlastní fond ze 30 akcií, kde kazdá akcie bude delat 3,3% z investovaného kapitálu. A kdyz behem let nejaká akcie vyroste 100% a jiná akcie 0%, nebudeme s tím hýbat. Jde nám jen o dividendy jako duchod. Kdyz díky rustu kurzu jedna akcie zdvojnásobí váhu v portfoliu, je to jedno.
30 dividendových akcií (na každou 3,3% peněz) z USA, Německa, Británie, Španělska, Francie (Sanofi) , Nizozemska (R.D.Shell A) a Belgie (AB InBev). Pokud jsou jen dividendy důležité. A růst kurzů je lhostejný.

msci-world-index.jpg - 27kB

Stanislav - 26-12-2019 v 19:00

NASDAQ dnes poprvé v historii na 9.000 bodech!

Ladislav - 8-1-2020 v 14:11

Nikkei-47-y.png - 51kB
:post: https://www.finanzen.net/index/nikkei_225/seit1973
Japonský index Nikkei 225 je dnes 8.1.2020 ještě 41% pod historickým maximem z roku 1989.
To není pro nás žádná katastrofa, protože žádné japonské akcie ani ETF na index od roku 1989 nedržíme.
Zřejmě došlo roku 1989 k přehnanému nemocnému předražení japonských akcií, jaké nastává jen jednou za 60-80 let. Takže není potřeba, aby se japonský index vracel za minulých 30 let na historické maximum.
Zajímavé může být jen to, že od roku 2009 do dnes Nikkei 225 stoupl 228%.
Historické maximum 38.915 bodů roku 1989.
Nedávné minimum 7.059 bodů roku 2009.
Stav 8.1.2020 je 23.204 bodů.

Nikkei-2009-2019.png - 20kB

A zde je moje první a poslední japonská akcie, obchodní společnost Mitsubishi Corp. s výnosem dividendy 4.6%,
kterou jsem koupil počátkem prosince 2019.
:post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=MSBHF&...
Mits-Corp.png - 17kB

Stanislav - 10-1-2020 v 16:22

Dnes padlo na DJIA 29.000 bodů! :love::kiss:

kraken - 10-1-2020 v 16:59

takový ten stav, kdy centrální banka tiskne a tiskne a všichni jsou happy

Pavel - 11-1-2020 v 12:37

Citace: Původně zaslal: kraken  
takový ten stav, kdy centrální banka tiskne a tiskne a všichni jsou happy


To tak není, podstatou je podle mne měnící se ekonomika, i když částečně to tisknutí peněz svoji roli má. Výrazně přibývá lidí (celosvětově), kteří mají peníze našetřené na delší budoucnost (důchod) a zoufale hledají výnosy. Ohromný přetlak úspor. Když se člověk podívá na výnosy 10Y dluhopisů v hlavních měnách (USD, EUR, JPY), tak proti nim jsou výnosy superakcií a dividendových aristokratů (PG, JNJ, T,...) stále velmi atraktivní.

kraken - 11-1-2020 v 17:11

jsme v shodě- vynálezce záporného úroku by měl dostat nobelovku za ekonomii, protože to nenapadlo ani takoveho genia, jako byl jara cimrman.
těžké říci jak celý cirkus skončí, ale je zřetelný tlak na zvýšení minimální mzdy, zatímco horní hranice víceméně stagnuje. takže uklízečky jsou relativní v poho, střední třída pláče protože: 1. co nezvládnou rotačky tiskáren zvládne 2. negativní úrok. +3. řízená inflace přes zdražování všeno možného. + 4. zvýšení daní +5.devalvace-ala singer.

arkyn - 11-1-2020 v 20:26

Citace: Původně zaslal: Pavel  
Citace: Původně zaslal: kraken  
takový ten stav, kdy centrální banka tiskne a tiskne a všichni jsou happy


To tak není, podstatou je podle mne měnící se ekonomika, i když částečně to tisknutí peněz svoji roli má. Výrazně přibývá lidí (celosvětově), kteří mají peníze našetřené na delší budoucnost (důchod) a zoufale hledají výnosy. Ohromný přetlak úspor. Když se člověk podívá na výnosy 10Y dluhopisů v hlavních měnách (USD, EUR, JPY), tak proti nim jsou výnosy superakcií a dividendových aristokratů (PG, JNJ, T,...) stále velmi atraktivní.


Myslím, že to jde ruku v ruce. Ekonomika byla slabá, přišla krize, ale politici a centrální banky namísto toho aby podniky nechaly projít očistou začaly tisknout peníze. Zvýšili a zvyšují měnovou zásobu, zlevňují peníze, a to v rozsahu, který byl dosud nevídaný a ani velké ekonomiky jej nemohou absorbovat za rok nebo dva. Logicky pak se upravuje a tedy zvyšuje cena aktiv, které jdou spolu s měnovou zásobou - akcie, nemovitosti apod. Když se tisknou peníze, tak akcie prostě musí růst si myslím.

Pavel - 11-1-2020 v 21:10

Cena aktiv ale roste ani ne tak kvůli přetlaku peněz, ale hlavně kvůli poklesu úrokových sazeb (sazby určují centrální banky). Uložení peněz na úrok (ve větších částkách do dluhopisů) je základní měřítko výnosů z aktiv v ekonomice. Když je takový úrok mizivý, stávají se atraktivními i investice, které dosud vynášely málo, resp. může vzrůst jejich cena a s tím spojený pokles výnosů je stále atraktivní v porovnání s dluhopisy (úrokovými sazbami).

Jak jednoduché, ale jak nebezpečné:-)

Ladislav - 22-1-2020 v 09:50

Dnes ráno dosáhl index DAX nejvyšší hodnotu všech dob.
Kdo své dividendové akcie nikdy neprodá, ten je rád, když akcie nerostou, protože je každý rok může levně přikupovat.
Pro něj je stále silně rostoucí akcie Microsoft předmět velké nenávisti a zklamání, protože dividendový value investor musí 10-15 let čekat, až bude růst akcie Microsoft u konce a přijde velký dvouletý krach, a po velkém krachu ten dividendový value investor poprvé akcie Microsoft může levně koupit.
Dnes 3x předražená akcie Microsoft má P/E 47, P/S 9.8, P/B 12, výnos dividendy 1.1%
Jen nezletilí akcionáři kupují akcie Microsoft 2019-2020 třikrát předražené, protože oni neměli žádné drahé akcie během krachu 2000-2003 a nic se o rozumném ocenění akcií nenaučili.

Krize v koncernu Boeing může skončit v létě 2020. Letos v létě snad budou konečně letadla s hloupým softwarem připuštěna do provozu a předražená akcie Boeing bude mít důvod růst, jen kvůli zájmu začátečníků.
Akcie Boeing má dnes P/E 47, P/S 2.0, P/B negativ, výnos dividendy 2.4%.

Obrázek: Akcie Airbus během roku 47% rostla a akcie Boeing 10% ztratila (modrá křivka).

Airbus-Boeing.png - 26kB

pigzor - 22-1-2020 v 11:59

Jako nezletily akcionar, ktery koupil Microsoft v roce 2017, jsem zatim nadmiru spokojeny. A az prijde velky dvoulety krach, tak s radosti dokoupim dalsi. :)

Ladislav - 22-6-2020 v 08:26

Wirecard, Lufthansa, Deutsche Wohnen
Dnešní den po 31 letech poprvé není v indexu DAX akcie korona virem poškozené aerolinie Lufthansa.
Do DAXu dnes vstoupila nemovitostní firma Deutsche Wohnen.
A když to odstranění Lufthansy z DAXu bylo tak jednoduché, měli současně vyseknout i s podhoubím Wirecard.
Dnes ráno ztrácí akcie Wirecard zase 45%.
Postrádané 1,9 miliardy € možná vůbec neexistovaly, i když se zatím tvrdí, že cestou ze Singapuru na dvě hlavní filipínské banky byly ty peníze zpronevěřeny a na Filipíny nedošly. Tato transakce se dnes svádí na neslušného filipínského advokáta Mark Tolentino, který skutečně existoval, i když dnes už není k nalezení.
Ono to ale vypadá hned jako lež: Když německá firma postrádá v bilanci 1.9 miliard euro, proč by se měly ztratit ty peníze cestou ze Singapuru na Filipíny. Možná že tyto peníze měly jen udělat bilanci hezčí, Wirecard měl dosahovat každý rok hezký růst tržby a zisku, a tak těch 1.9 miliard € bylo vymyšleno, aniž by existovaly.

MilanV - 25-8-2020 v 07:49

Po skončení obchodování bylo oznámeno, že se s platností k pondělí 31. srpna 2020 před začátkem obchodování změní složení indexu Dow Jones Industrial Average. Důvodem je výrazný pokles, který by v cenově váženém indexu zaznamenal technologický sektor po rozdělení akcií Applu (v pondělním after-marketu +0,3 %). Po něm se cenné papíry výrobce iPhonů stanou z největší až šestnáctou "nejtěžší" emisí v indexu. Budou proto vyměněny hned tři tituly - Salesforce.com (v pondělním after-marketu +3,9 %) nahradí ExxonMobil (-2,0 %), Amgen (+4,2 %) bude nově zařazen namísto Pfizeru (-1,7 %) a Honeywell International (+3,5 %) bude v Dow místo akcií Raytheon Technologies (-3,0 %).

Ladislav - 25-8-2020 v 08:11

Jestli židé opravdu vymění 31.8. akcie indexu, Dow Jones se stane ošklivější
a mohl by klesnout zájem o akcie Pfizer a Raytheon.
Tedy kdo akcii dosud nemá, mohl by v září koupit Pfizer levněji.
A já bych mohl v zimě přikoupit Raytheon při stejném kurzu nebo levněji.
Oni by si mohli dát židi do amerického indexu taky židovské akcie Teva, Checkpoint a Sodastream.

Salesforce, Amgen, Honeywell to Join Dow Jones Industrial Average.
Companies will replace Exxon, Pfizer, Raytheon in index.

:( Výměna 3 akcií se dělá proto, že index Dow Jones se počítá z kurzů jeho 30 akcií, a když se 31.8. splitem kurz akcie Apple 4x sníží, klesl by Dow Jones několik procent. Před splitem dělá extrémně předražená akcie Apple 12% z indexu, po splitu bude 4x méně, tedy dělat jen 3% z indexu, i když s P/S a P/B zůstane akcie Apple předražená stejně.
A tak se vyjmou z indexu 3 akcie s nízkými kurzy a vloží se do indexu 3 akcie s vysokými kurzy (Amgen, Honeywell, Salesforce).
:(

Pavel - 25-8-2020 v 11:26

DOW je úchylný index. Jeho jediná přidaná hodnota je jen v tom, že na dlouhé časové řadě ukazuje, že i portfolio s 20-30 akciemi může dlouhodobě jakž takž kopírovat indexy se stovkami akcií.

A druhá věc je, že akcie z indexu DOW chce každý nejen začínající investor a fondy, takže jsou trochu dražší.

Stanislav - 27-8-2020 v 16:04

Docela mi uniklo, že vyšplouchli Pfizer, Exxon Mobil a Raytheon z DJIA toto pondělí. Zdejší nezřídka opěvované hvězdy tudíž končí hvězdnou kariéru a přesouvají se na investiční periférii.

Pavel - 27-8-2020 v 16:49

Býti vyhozen z pomateného, aktivistického a neprůhledně stanovovaného indexu DOW30 není ostuda. Nebýt v S&P100 nebo S&P500 je už horší.

Stanislav - 2-9-2020 v 17:36

DJIA se škrábe pomalu a jistě na své předkrizové hodnoty. Stačil by ještě růst o +2,5% při dnešní dosažené nejvyšší hodnotě 28.922 bodů a rázem by se ocitl na historickém maximu. Myslím si, že po podzimních prezidentských volbách v USA se dostane DJIA přes 30.000 bodů. Ta krize je pouze ve službách, které budou mít tendenci se rychle napravit. Lidi se na chvíli pomátli z netopýří chřipky a zabednili se doma jako v dobách středověké morové epidemie. Smrtnost byla násobně nižší, tak se zase osmělili a vše bude opět šlapat jak švýcarské hodinky. Média udělala lidem v hlavách pěknou paseku. Já si myslím, že to byl záměr a předchozí prohlášení některých doktorů zapadla na chvíli v zapomnění a nyní se jejich reálné prognózy opět naplňují. Musí totiž dojít k promoření netopýřím virem postupně, protože ten virus tu s námi bude ještě velice dlouho po naší smrti.

Stanislav - 2-9-2020 v 20:02

Dnes 2.9.2020 opět DJIA na 29,003.66 bodech +358.00 (+1.25%)!!! Poprvé se DJIA přehoupl přes 29.000 bodů 10.1.2020.

Ladislav - 5-10-2020 v 07:37

Německá burza chce zvýšit počet akcií v indexu DAX ze 30 na 40, povídá se dnes ve zprávách.
Teď by to chtělo přičítat každý měsíc jednu akcii, aby hodnota DAXu rostla pravidelně a 10 měsíců.

Ladislav - 8-10-2020 v 13:38

Průměrné ocenění akcií v několika významných indexech 7.10.2020.
Kvůli korona krizi se nebudeme starat o falešné P/E a dividendový výnos.

Indices.jpg - 60kB

Ladislav - 13-10-2020 v 11:29

Přišlo na mne předvčírem ptaní, jaké je průměrné P/E a průměrný dividendový výnos v indexech.
Jenže tyto věci budou letos zkreslené. P/E nesprávně vysoké, korona krize snížila letos zisky podniků. Výnos dividendy nesprávně nízký, vláda zakázala letos bankám platit dividendy.
A proto jsou poměry P/S a P/B důležitější. A nejdůležitější je sledovat ocenění jedné akcie a žádný průměr v indexu.

indexy-5-10-20.bmp - 262kB

Ladislav - 27-2-2021 v 07:40


MSCI World Index


:post: Příloha: msci-world-index.pdf (179kB)
Tato příloha byla stažena 15940 krát


29.1.2021
Váha zemí v indexu MSCI World:
United States 66.11%, Japan 7.81%, United Kingdom 4.36%, France 3.31%, Canada 3.11%, ostatní 15.31%

Zastoupení hlavních akcií v indexu MSCI World :
APPLE 4.44%
MICROSOFT CORP 3.28%
AMAZON.COM 2.69%
FACEBOOK A 1.22%
TESLA 1.16%
ALPHABET C 1.08%
ALPHABET A 1.08%
JOHNSON & JOHNSON 0.85%
JPMORGAN CHASE & CO 0.77%
VISA A 0.64%

Z těchto akcií mi stačí Johnson & Johnson. Jestli mám v portfoliu 28 akcií, každá by měla tvořit při nákupu přibližně 1/28 z portfolia. Přesněji řečeno, kupuju akcie za 6:6:6:6:7:7:7:7. Při dividendě pod 5% chci koupit akcii za 6.000 €. Při dividendě nad 5% chci koupit akcii za 7.000 €.
Když je za několik let nějaká akcie 200% v plus a jiná 50% v mínus, neubírám, ani nepřikupuju.
Počet akcií z každé země v mém portfoliu: USA 10, Německo 6, Británie 4, Kanada 2, Francie 2, Japonsko 1, Nizozemsko 1, Španělsko 1, Belgie 1.

Stanislav - 17-3-2021 v 19:19

DJIA dnes překonal 33.000 bodů!

Ladislav - 28-5-2021 v 11:51

Průměrné ocenění akcií v indexech 26.5.2021Indices-26-5-2021.jpg - 104kB

Ladislav - 16-6-2021 v 22:08

dj.png - 8kB Dow Jones

Na obrázcích vidíš, jak se ztrácí zájem o předražené americké akcie a sílí zájem o levné akcie německé. Není divu, protože z indexu Dow Jones byly během posledních let mnohé slušné společnosti vyhozeny a vloženy akcie s vysokými kurzy. Lepší řešení by bylo, když kurz nějaké akcie z indexu Dow Jones byl snížen splitem na 1/2 nebo na 1/3, měla by se akcie nechat i nadále v indexu beze splitu. Je to zločin, když akcie po splitu musí opustit Dow Jones, aby hodnota indexu neklesla kvůli jednomu splitu během jednoho dne o 2%. Postupně se nachází v indexu Dow Jones všelijaký hnůj jen proto, že má akcie vysoký kurz a nedělá se u ní split.
Když předražené akcie už nemohou dál růst a půl roku běží vodorovně, pak musí přijít velký krach na burze. Blízkost velkého krachu potvrzuje vždy největší zájem o akcie za posledních 10-20 let a také zájem o akcie u lidí, kteří kupují akcie poprvé v životě. A ten zájem je tady dnes.
Já mám jen dividendové akcie, které nejsou předražené nebo jen 2x předražené a během velkého krachu žádnou neprodám, protože žiju z dividend.

dax.png - 7kB DAX

Wiki - 17-6-2021 v 13:12

Dobře oceněné akcie jsou na BSE.


BSE_LISTED_COMPANY.png - 19kB

Ladislav - 17-6-2021 v 14:58

Zřejmě se očekává korupce v rumunských podnicích, tak jak v ruských. A proto není zájem o akcie.

Představte si, představte si, v Německu pracuje pro ruskou mafii 10.000 velkých, středních a malých zločinců, rozdělených do asi 50 organizací. Živí se prodejem drog, krádeží, podvodem, prostitucí a ve volném čase vraždí své konkurenty.
Někteří z členů ruské mafie spolupracují s ruskými podniky, s ruskými bankami, s ruskou vládou a s Putinem.

Takže koupit ruské akcie jako Gazprom, Sberbank a jiné svinstvo, je velice hloupé. Není dobré pomocí akcií vlastnit ruskou firmu soušasně s mafií a s Putinem. Divím se, že Daniel Gladiš a dříve Petr Kellner ruské akcie koupili.

Ladislav - 15-7-2021 v 16:19

Průměrné ocenění akcií v indexech 12.7.2021

Indices-12-7-21.jpg - 147kB
.
Mám novou tabulku pro příště:

Indices-Calibri-22.jpg - 83kB

Ladislav - 16-9-2021 v 17:51

Průměrné ocenění akcií v indexech 13.9.2021

Indices-13-9-21.jpg - 135kB

V pondělí 20.9.2021 se nastěhuje do indexu DAX 10 nových akcií a pak bude mít DAX akcií 40. Váha nynějších akcií v indexu bude snížena, takže DAX 20.9. nevyskočí o 10%.
Devět z nových akcií je extrémně předražených a zaslouží si hluboký krach.
Zalando 2022-P/E 80
Sartorius 2022-P/E 72
Hellofresh 2022-P/E 45
Symrise 2022-P/E 38
Puma 2022-P/E 36
Qiagen 2022-P/E 27
Siemens Healthineers 2022-P/E 27
Airbus 2022-P/E 22
Brenntag 2022-P/E 19
Porsche 2022-P/E 5,5

Ladislav - 20-9-2021 v 14:03

Když byl dnes dopoledne DAX 2% v mínus a těch ode dneška nových 10 akcií v seznamu jeho akcií nebylo vidět,
myslel jsem si, že těch 30 starých akciových kurzů bylo zmenšeno podle plánu koeficientem,
ale těch 10 nových hodnot nebylo přičteno. Pak jsem ale na jiné webstránce viděl,
že tam už je v seznamu akcií DAXu započteno 40 akcií a výsledná celková hodnota je také 2% v mínus.

Já však hledám dnes na mém kontě jen a jen dividendu od National Westminster Bank. :)
nwg.png - 14kB Ordinary share dividends
Ex. Date 12 Aug 2021 , , Record date 13 Aug 2021 , , Payment date 17 Sep 2021

Ladislav - 22-9-2021 v 12:18

Ty nové hloupé akcie v indexu DAX od 20.9.2021
KGV=P/E, KUV=P/S, KBV=P/B
Co bych dnes koupil z DAXu? Allianz, BASF, BMW, D.Telekom, Munich Re.

10-neu-DAX.jpg - 118kB

Ladislav - 21-10-2021 v 12:01

Průměrné ocenění akcií v indexech 18.10.2021

Indices-18-10-2021.bmp - 653kB

Ladislav - 4-11-2021 v 16:42

Index DAX dosáhl dnes nejvyšší hodnotu všech dob = 16.064 bodů.
Kdyby nebyl u převážné většiny Němců strach z akcií = ''German Angst'' :) kvůli tomu krachu 2000-2003,
rostl by DAX lépe než Dow Jones, protože do indexu DAX se přičítají dividendy a do indexu Dow Jones ne.
Mně je to jedno, já mám z indexu DAX 6 akcií a žádnou nechci prodat s výdělkem. Já mám ty akcie na důchod z dividend: Allianz, BASF, BMW, Deutsche Telekom, Munich Re, Siemens.
https://www.comdirect.de/inf/indizes/DE0008469008?ID_NOTATIO...

Ladislav - 7-1-2022 v 10:28

Průměrné ocenění akcií v indexech 3.1.2022

Indices-3-1-2022.bmp - 655kB

DavidC - 11-1-2022 v 10:30

Ahoj, chtěl bych zainvestovat 1000 USD do Nasdaqu a 1000 USD do S&P. Poradí mi tady někdo na Lynxu ticker, který koupit ? Případně je to lepší kupovat na Lynxu nebo na Patrii ? Mam oboje, ale nic jiného kvuli tomu zakádat nechci. Upřímně se v indexech moc nevyznám, tak si nechám poradit. Moc děkuji za jakoukoliv radu

Ladislav - 11-1-2022 v 12:13

To vypadá, že si děláš srandu a just vyslovuješ opak toho, co zde bylo několikrát psáno.
Nebo toho fórum vůbec nečteš.
V době extrémního předražení velké většiny akcií v indexech Nasdaq 100, S&P 500, Dow Jones není rozumné,
ale je hloupé kupovat ETF na tyto indexy. Následující 2 roky se mohou propadnout tyto indexy na 1/2 = -50%.
V době extrémního předražení akcií se mohou kupovat jen levné akcie s P/B pod 2, P/S pod 2, s dividendou nad 3%.

ark.png - 10kB

Ladislav - 12-1-2022 v 10:33

Když přinese ETF na S&P 500 budoucích 7 let ztráty, měl by být ETF prodán asi 10% pod maximem, jestli bude investor v plus. Pokud bude investor v mínus, protože koupil ETF nedávno po prvé, bude to nuda, být léta v mínus a bez dividend.
Extrémně předražené akcie měly být prodány v těchto dnech, asi 20% pod maximem: Adobe a Netflix.
Při budoucím poklesu asi 20% pod maximum bude dobré prodat také: Apple, ASML, Microsoft, Nvidia, Tesla.
Stále a navždy je dobré držet levné dividendové blue chip akcie s P/S pod 6, s dividendou nad 3%, ze západní Evropy, USA, Kanady a Japonska. Ale kupovat jen ty akcie s P/S pod 3, s dividendou nad 3%.

expected-return-2022-2028.bmp - 464kB

:post: Levné dividendové akcie s P/B < 3, P/S < 3, dividendovým výnosem 3-10%:
:ninja: AT&T (T), Citigroup Corp. (C), Consolidated Edison (ED), Enterprise Products Partners (EPD), Exxon Mobil (XOM),
Kraft Heinz (KHC), Principal Financial (PFG), Walgreens Boots Alliance (WBA)
:ninja: BHP Group , BP PLC , British American Tobacco , HSBC Holdings , Legal & General , National Grid , Rio Tinto , Royal Dutch Shell , Tesco PLC , Vodafone Group
:ninja: Allianz , BASF , BMW , Covestro , Daimler , Deutsche Telekom , HeidelbergCement , Munich Re , Volkswagen
:ninja: Canadian Natural Resources , Enbridge , Manulife Financial Corp. , Suncor Energy , Sun Life Financial Corp.
:ninja: Canon Inc. , Honda Motor Co. , Japan Tobacco Inc. , KDDI Corp. , Mitsubishi Corp. , Mitsubishi UFJ Fin. Gr. , Mitsui & Co. Ltd. , Mizuho Financial Gr. , Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. , Takeda Pharmaceutical Co. , Tokio Marine Hold.
:ninja: AXA , BNP Paribas , Danone , Eni , Enel , Iberdrola , Ing Group , Total
.

Ladislav - 5-3-2022 v 05:23

Průměrné ocenění akcií v indexech 1.3.2022

Indices-1-Mar.2022.bmp - 653kB

Ladislav - 6-3-2022 v 08:17

Velký krach drahých amerických akcií může FED a Goldman Sachs uspořádat tímto způsobem:

sp500-crash-B.jpg - 118kB

Ladislav - 22-4-2022 v 17:10

Průměrné ocenění akcií v indexech 19.4.2022

Indices-19-4-2022.bmp - 653kB

Ladislav - 30-4-2022 v 08:10

"S&P500 historicky roste o více než 10 % ročně. Takže vezmeme 311,49 x 1,1^31 = 5979.
Tak tam nejsme ani omylem. Ve skutečnosti jsme aktuálně na cca 4230." Napsal Tomáš Mexický

To je zřejmě nějaký vtip od Lavrova, Putina, Trumpa.
Snad by těch falešných 10% ročně vyšlo, kdyby se počítalo z dolíku roku 1992 do extrémního vrcholu 2021.


"P/E ratio S&P500 je nyní 22. Je to polovina hodnoty roku 2000." Napsal Tomáš Mexický

Že je dnes průměrné P/E v indexu nižší než v lednu roku 2000, to je tím, že dnes už má index 1/3 krachu za sebou a už jen 2/3 krachu před sebou.
Velice důležité je to, že během krachu 2000-2002 snižoval FED úrok, což mohlo krach drahých akcií trochu brzdit.
Ale 2022-2023 bude FED úrok zvyšovat, což bude krach drahých amerických akcií prohlubovat.

Zřejmě počítáš s logaritmickým grafem od roku 1992 a pak by se měl index brzy zase zvednout a zamířit na měsíc = luna.
Já myslím, že by se měl vynechat nemocný graf 1926-1932 a 1997-2003 a 2018-2021 a počítat průměrný růst amerického indexu za posledních 100 let bez těch nemocných období :info: 5,44% ročně. :info:
Ale index S&P500 není starý 100 let. Vznikl roku 1957.

Lineární stupnice grafu asi není dobrá pro rysování stoupající linie. Tedy od 30.4.2022 bereme logaritmickou stupnici.
A když se vynechají nezdravé dolíky a nezdravé vrcholy :info: rostl během 87 let Dow Jones průměrně 5,44% ročně. :info:
Ale ETF na index nebo akcie bez dividend by měli držet lidé maximálně 1 rok, když s akciemi začínají.
Kdo investuje déle než rok, měl by ETF, fondy a akcie bez dividend prodat, a mít pocit, že je mu sympatických jen 6 podniků z indexu se 30 akciemi a s ostatními podniky nechce mít nic společného.
A když člověk zjistí, že od 30 dividendových akcií z celého světa dostává 100x ročně dividendy, už nebude nikdy víc měnit svých 30 dividendových akcií za index, ETF, fond, Berkshire, Amazon.

Obraz: Dow Jones logaritmický graf, 1915-2022, více než 100 let
:punk: https://www.macrotrends.net/1319/dow-jones-100-year-historic...

DJ-1915-2022-logar-87y.jpg - 80kB

Ladislav - 26-5-2022 v 11:26

SaP500-PS.jpg - 126kB

V době internetu je snad zájem o akcie a podniky 2x větší než před internetem, protože 1) dnes si každý může akcie a podniky prohlédnout v internetu a nemůže mít z nich takový strach jako 1930-1990. A za 2) dnes lákají publikum na akcie miliony hlupáků nebo podvodníků v internetu a to dříve nebylo. Nebýt internetu, mohl by americký index S&P 500 klesnout ještě na polovinu během dalších 2 let od dnešního stavu, díky dnešním nezdravě vysokým poměrům P/B a P/S. P/E je účetní podvod, nebo se počítá z očekávaného zisku přespříští rok, nebo z minulých 5-10 let. Ale nikdo by neměl kupovat ETF na index. Je rozumné kupovat jen jednotlivé akcie s dividendovým výnosem nad 5 %, P/B pod 2, P/S pod 2, od podniků, které zvyšovaly minulých 10 let tržbu a asi budou pokračovat.

SaP500-PB.jpg - 131kB

SaP500-PE.jpg - 160kB

Ladislav - 30-5-2022 v 08:56

Průměrné ocenění akcií v indexech 23.5.2022

Indices-23-5-2022.bmp - 653kB

Ladislav - 23-6-2022 v 02:49

Nové maximum S&P 500 = 2029
Po maximu v lednu 2000 dosáhl index S&P 500 nové maximum 2007 zas. :( Za 7 let. :(
Po maximu v lednu 2022 může dosáhnout index S&P 500 nové maximum 2029 zas.
Mnoho amerických akcií má dnes 20 % pod maximem P/B 10 až 20, P/S 10 až 20, ale na konci roku 2023 by měly mít P/B pod 3 a P/S pod 3. Tedy s P/B a P/S extrémně předražené akcie Apple, Coca Cola, Microsoft, Tesla, Visa a mnoho jiných má krach na 1/3 (Tesla na 1/10) ještě před sebou do konce roku 2023.
A pak po velkém krachu kurzů, růst amerických akcií a indexů na nové maximum může trvat od 2024 do 2029. :info: V letech 2022-2023, každý akcionář bude mít radost jen z akcií s dividendou 5 % až 10 %. Né z růstu kurzů, ale z dvidend. :info:
Chart: index S&P 500 :( Dnes je 22 % pod maximem. Ale 2002 byl 49 % pod maximem. :(

SP500-1999-2013.png - 13kB

Ladislav - 19-8-2022 v 12:33

Průměrné ocenění akcií v indexech 16.8.2022

Indices-16-8-22.bmp - 653kB

Ladislav - 14-10-2022 v 12:19

Průměrné ocenění akcií v indexech 11.10.2022

Indices-11-oc-22.bmp - 653kB

Ladislav - 25-11-2022 v 15:35

Průměrné ocenění akcií v indexech 22.11.2022

Indices-22-11-2022.jpg - 98kB

Ladislav - 7-1-2023 v 16:30

Průměrné ocenění akcií v indexech 3.1.2023
KGV = P/E, KUV = P/S, KBV = P/B, KCV = P/C, Div. Rend. = to každý ví

Indices-3-1-2023.jpg - 149kB

Indices-03-01-2023.jpg - 132kB

Ladislav - 3-2-2023 v 11:55

Průměrné ocenění akcií v indexech 1. února 2023
Nevím, kde hledat Austrálii.
Nikdy bys neměl kupovat ETF. Kup akcie s P/B < 3, P/S < 3, dividendový výnos > 3 %,
od společností s rostoucí tržbou, cizí kapitál : vlastní kapitál < 3 : 1.

indices-1-2-2023.bmp - 653kB

Ptají se mne lidé anglicky i německy, možná i španělsky, kde jsem to našel. Já vždy odpovím, že je to moje tajemství.

Ladislav - 10-2-2023 v 13:59

DJ.png - 7kB

Na Wall Street zápasí tento týden býci s medvědy, jak vidíš na obou obrázcích.

Bulls-Bears.jpg - 260kB

Ladislav - 14-2-2023 v 12:32

SP500-5.jpg - 146kB

Lineární krach indexu na polovinu

Logaritmický krach indexu na polovinu

Podívej se na tu volovinu!

SP500-logarit-crash.jpg - 76kB

Ladislav - 18-3-2023 v 02:19

Průměrné ocenění akcií v indexech 14. března 2023
Nevím, kde hledat Austrálii.
Nikdy bys neměl kupovat ETF. Kup akcie s P/B < 3, P/S < 3, dividendový výnos > 3 %,
od společností s rostoucí tržbou, cizí kapitál : vlastní kapitál < 3 : 1.

indi-14-3.bmp - 653kB