Diskusni forum pro akcie a investice diskuse jak investovat do akcii
Diskusní fórum akcie a burza
Nepřihlášen [Přihlásit - Registrovat]
Dolů

Tisková verze  
 Stran:  1  ..  8    10    12  ..  16
Autor: Předmět: Daně
Mufimufin
Member
***




Příspěvků: 151
Registrován: 13-3-2020
Offline


[*] Zasláno 26-9-2020 v 15:02


Řešili jste někdo při share lendingu zdanění příjmu nahrazujícího dividendy (payments in lieu of dividend v rámci Stock Yield Enhancement Program)? Jak se k tomu přistupuje následně v ČR - stále 15%? V USA to je zdá se odlišné.

Více info v CZ např. https://www.lynxbroker.cz/stock-yield-enhancement-program/ .




AAPL, AGFY, AZN, BABA, CAH, CSCO, DG, FB, JNJ, JPM, LMT, MRK, MSFT, PEP, PFE, PLTR, RXT, SPG, V, VZ, WMT
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Cyberguy
Junior Member
**




Příspěvků: 86
Registrován: 21-6-2019
Offline


[*] Zasláno 26-9-2020 v 18:22


Citace: Původně zaslal: Mufimufin  
Řešili jste někdo při share lendingu zdanění příjmu nahrazujícího dividendy (payments in lieu of dividend v rámci Stock Yield Enhancement Program)? Jak se k tomu přistupuje následně v ČR - stále 15%? V USA to je zdá se odlišné.

Více info v CZ např. https://www.lynxbroker.cz/stock-yield-enhancement-program/ .


Při výplatě strhávají 15% stejně jako při vyplácené divi.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Mufimufin
Member
***




Příspěvků: 151
Registrován: 13-3-2020
Offline


[*] Zasláno 26-9-2020 v 18:24


Měl jsem na mysli jak je to se zdaněním v ČR? Uznává se to na základě smluv o zamezení dvojího zdanění i když nejde o dividendu?



AAPL, AGFY, AZN, BABA, CAH, CSCO, DG, FB, JNJ, JPM, LMT, MRK, MSFT, PEP, PFE, PLTR, RXT, SPG, V, VZ, WMT
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
abak
Member
***


Avatar


Příspěvků: 250
Registrován: 1-7-2019
Offline


[*] Zasláno 27-9-2020 v 08:33


Mufinmufin:

Dle mého názoru je přesná kvalifikace věcí výkladu, na "Payments in lieu of dividends" lze pohlížet jako na příjem kvalifikovaný v rámci smlouvy o zamezení dvojího zdanění formou úroků, který by měl být zdaněn českému daňovému rezidentovi v USA 15 %, stržení daně by měl broker evidovat v rámci samostatného formuláře 1042-S pro tento typ příjmu, strženou daň lze následně započítat do výše odpovídající zdanění úroků v ČR (15 %), tedy do plné výše (za předpokladu, že broker smlouvu o zamezení dvojího zdanění respektuje a má k dispozici váš vyplněný W-8 formulář).

Jsou tady ale dva problémy vyplývající z odlišnosti daňové soustavy a z existující podoby smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Dle americké daňové soustavy je na Payments in lieu of dividends pohlíženo jako na běžný příjem, nikoli jako na příjem z úroků, či dividend, pro americké daňové rezidenty je i takto kvalifikován a daněn by měl být dle jejich konkrétních daňových pásem (dle daňové progrese pro daň z příjmu), druhý problém je neexistující explicitní vymezení tohoto typu příjmu plynoucího ze zapůjčení cenných papírů, v rámci smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi USA a ČR je sice definován příjem z úroků jako jakýkoliv příjem plynoucí ze zapůjčených peněžních prostředků, cenné papíry však definici peněžních prostředků nesplňují, na druhou stranu lze však na tento typ příjmu pohlížet také jako na příjem plynoucí z pohledávek (zapůjčené cenné papíry představují pohledávku vlastníka vůči vydlužiteli, za kterou zapůjčiteli náleží úrok) a takový příjem už ve smlouvě definován je.

Podle takového závěru finanční správa v ČR musí uznávat českým daňovým rezidentům započtení stržené daně z "Payments in lieu of dividends" v USA, a to jako úrokového příjmu na základě smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi USA a ČR.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Mufimufin
Member
***




Příspěvků: 151
Registrován: 13-3-2020
Offline


[*] Zasláno 27-9-2020 v 08:46


Já na to nahlížím z právního pohledu v ČR spíše jako na pohledávku. Díky za podrobný výklad. Doufejme, že s tím příp. nebude problém u nějaké následné kontroly správce daně.

Zvažuji totiž zapnout SYEP u IB. U TS ho dokonce zapínají automaticky. U Degiro má za něj člověk "nižší poplatky" a výdělky z lendingu jdou brokerovi. Nečekám zázraky, ale proč se o to v případě collateral na straně brokera připravit (nepodléhá SIPC). V kombinaci s prodejem covered call opcí to může být zajímavý způsob jak z držení akcií dostat něco navíc.




AAPL, AGFY, AZN, BABA, CAH, CSCO, DG, FB, JNJ, JPM, LMT, MRK, MSFT, PEP, PFE, PLTR, RXT, SPG, V, VZ, WMT
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
PabloRadegast
Junior Member
**




Příspěvků: 8
Registrován: 4-9-2019
Offline


[*] Zasláno 30-9-2020 v 10:50


Ahoj,

chtěl jsem se zeptat, zda-li jste už někdo dostal vratky daní za US REIT a BDC společností za rok 2019 u Degira. U Lynxu to přišlo na přelomu ledna a února jak loni, předloni, tak i letos. Degiro v roce 2018 to připisoval na účet v březnu, loni v září a letos zatím nic.
Mám za to, že vratky daní za US REIT a BDC společností posílá buď US finanční úřad nebo spíše ta daná společnost (když tak mě opravte, pokud se mýlím), takže to vůbec nesouvisí s daným brokerem a spíše si myslím, že Degiro jednoduše zadržuje peníze. Ale třeba se mýlím.
Jak to tedy je?
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
VSbrok
Junior Member
**




Příspěvků: 40
Registrován: 21-6-2019
Offline


[*] Zasláno 30-9-2020 v 20:11


Loni přišly v září, takže jim budeme muse opět napsat, kde to vázne... chjo Degiro mě fakt štve... furt se o něco doprošovat!
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Cyberguy
Junior Member
**




Příspěvků: 86
Registrován: 21-6-2019
Offline


[*] Zasláno 30-9-2020 v 22:59


Řešil jsem minulý týden podobnou věc u FIO. BDC a vratky. Psali, že nic neobdrželi, tedy nic neposlali.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
PabloRadegast
Junior Member
**




Příspěvků: 8
Registrován: 4-9-2019
Offline


[*] Zasláno 1-10-2020 v 08:33


Já na Degiro psal letos už 2x a odpověděli mi postupně toto:

J: I would like to ask about the status of tax refunds for US REIT and BDC companies. Other brokers (Lynx and FIO) were already returning these in late January to early March. I received the tax refunds by your company in the middle of Sepember the previous year.
So can you tell me when you plan to attribute tax returns for US REIT and BDC companies?

D: Unfortunately there is no time frame when that kind of correction will take place. Of course if any correction has to be done, it will be facilitated.
We are sorry if that s inconvenient for you.

J: thank you for your reply. I would like to emphasize that other brokers (such Lynx and FIO) in Czech republic already returned tax refunds for US REIT and BDC in late January to early March, thus when the US REIT and BDC companies send tax refunds to brokers does not depend on the broker and I would believe that this money has already been sent to you. Could you explain to me why other brokers are able to credit tax refunds at the time US REIT and BDC companies send them?

D: For obvious reasons DEGIRO employees cannot comment other brokers strategy, services and actions. Hence I am not able to answer your question. If from our side any correction has to be done, it will be facilitated.
Please keep in mind that DEGIRO is an execution only broker, which relates to taxation as well.

Takže jim napíšu ještě 3. mail.
Zajímalo by mě, kdi vlastně posílá ty vratky daní. Samotná společnost nebo US federální finanční úřad?
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
MilanV
Member
***




Příspěvků: 229
Registrován: 21-6-2019
Offline


[*] Zasláno 20-10-2020 v 14:00


Položím komplikovanější otázku. Co dělat v případě, pokud akcie měla split a já prodám počet akcií před časovým trestem které nejsou násobkem původní akcie. V DP uvedu jako pořizovací cenu původní cenu? Ta asi ne. Mohu svévolně dělit? A co s fragmentem? Uvedu příklad. V roce 2019 koupím 1ks Apple. V roce 2020 prodám 1K po splitu (Takže mi zbudou 4/5 původní) a v roce 2021 další 1ks . Máte s tím někdo zkušenosti?



ptf dle hodnoty
rustove: MA,MSFT,ADBE,NVDA,ABT,ADSK,ATVI,LKQ,HD,UNH,NKE,DHI,BRK-B,ADP,AAPL,ASML,AMAT,FB,RTX,BLK,UNP
na stalo: NRZ,MAIN,ABR,AM,WMB,MO,VET,TABAK,ABBV,SPG,GAIN
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
abak
Member
***


Avatar


Příspěvků: 250
Registrován: 1-7-2019
Offline


[*] Zasláno 20-10-2020 v 18:52


MilanV:

Není třeba hledat složitosti kde nejsou. Přepočítat stav prodaných akcií po splitu na původní nákupní cenu a následně odečíst od realizovaného příjmu z prodeje, stále se jedná pouze o rozdíl mezi příjmy a výdaji, jen přepočtený poměrově na množství po splitu a dle relativního podílu na prodané pozici před časovým testem, případné poplatky z transakcí započítat do výdajů stejným způsobem. FS nezajímá počet akcií, ani splity, zajímá je absolutní hodnota příjmů a výdajů realizovaná před uplynutím časového testu. Co časovým testem projde a je jedno, jestli se jedná o zlomek původní pozice, je od daně osvobozeno.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Jezevec
Junior Member
**




Příspěvků: 10
Registrován: 17-10-2020
Offline


[*] Zasláno 15-11-2020 v 14:39


Potřeboval bych vysvětlit které nákupy si mohu odečíst proti prodejům, pokud nedodržím daňový test a překročím objem příjmů 100000 / rok.
Dosud jsem se mi dařilo plnit podmíky výše uvedené. Ale rád bych věděl jak na daně pokud bych obchodoval aktivněji.
Příklad: prodám akcie za 200000 kč daňový test jsem dodržel u poloviny z nich, zdanit bych měl 100 000 kč mohu si odečíst nákupní cenu akcii třeba 80 000 a k danit jen 20 000? Omlouvám se že to vysvětluju tak kostrbatě.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pampel
Junior Member
**




Příspěvků: 33
Registrován: 11-10-2020
Offline


[*] Zasláno 15-11-2020 v 23:20


Ano, co splní tříletý test, se do DP neuvádí. V tom případě 80 000 výdaje, 100 000 příjmy. Do výdajů můžeš dát i poplatky za nákup a prodej.
Ovšem příjmy do 100 000, pokud už jiné nemáš, se do DP také nedávají a nedaní se.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****


Avatar


Příspěvků: 716
Registrován: 21-6-2019
Offline


[*] Zasláno 15-11-2020 v 23:36


Citace: Původně zaslal: Jezevec  
Potřeboval bych vysvětlit které nákupy si mohu odečíst proti prodejům, pokud nedodržím daňový test a překročím objem příjmů 100000 / rok.
Dosud jsem se mi dařilo plnit podmíky výše uvedené. Ale rád bych věděl jak na daně pokud bych obchodoval aktivněji.
Příklad: prodám akcie za 200000 kč daňový test jsem dodržel u poloviny z nich, zdanit bych měl 100 000 kč mohu si odečíst nákupní cenu akcii třeba 80 000 a k danit jen 20 000? Omlouvám se že to vysvětluju tak kostrbatě.


V zákoně o daních z příjmů je tato hezká věta: "Základem daně je částka, o kterou příjmy plynoucí poplatníkovi ve zdaňovacím období přesahují výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, pokud dále u jednotlivých příjmů podle § 6 až 10 není stanoveno jinak." (§5, odst. 1).

Ta pro případ prodeje akcií před 3letým testem dává návod - při prodeji si prodejní cenu sniž o nákupní cen těch samých akcií, plus poplatky.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****


Avatar


Příspěvků: 716
Registrován: 21-6-2019
Offline


[*] Zasláno 15-11-2020 v 23:38


Citace: Původně zaslal: Pampel  
Ano, co splní tříletý test, se do DP neuvádí. V tom případě 80 000 výdaje, 100 000 příjmy. Do výdajů můžeš dát i poplatky za nákup a prodej.
Ovšem příjmy do 100 000, pokud už jiné nemáš, se do DP také nedávají a nedaní se.


Přesněji ...,pokud už jiné z prodeje akcií nemáš,...

To vzniklo jak úlitba drobným akcionářům, co mají ještě akcie z Kupónovky, že když zákonodárci prodloužili daňový test z 6 měsíců na 3 roky, tak aby se to netýkalo těch, co během kalendářního roku uskuteční prodeje cenných papírů za max. 100.000 Kč.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
pedrocz
Junior Member
**




Příspěvků: 16
Registrován: 31-8-2019
Offline


[*] Zasláno 16-11-2020 v 12:36
Lynx a kanadské akcie


Nemá někdo zkušenost s výší daně sraženou u Lynx pro kanadské akcie (Enbridge, Bank of Nova Scotia,...)
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pampel
Junior Member
**




Příspěvků: 33
Registrován: 11-10-2020
Offline


[*] Zasláno 16-11-2020 v 13:03


Na Degiru mám 25 %. Nemyslím, že by to Lynx měl jinak.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****


Avatar


Příspěvků: 716
Registrován: 21-6-2019
Offline


[*] Zasláno 16-11-2020 v 13:13


Citace: Původně zaslal: Pampel  
Na Degiru mám 25 %. Nemyslím, že by to Lynx měl jinak.


U některých akcií to Lynx má jinak, jen 15%, detaily ale nevím. Snad detailněji poradí někdo jiný.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Wiki
Member
***




Příspěvků: 216
Registrován: 24-6-2019
Offline


[*] Zasláno 16-11-2020 v 13:31



Mám Enbridge (ENB) zakoupeny u Lynx na americké burze (NYSE) a daň 15%.

Symbol Ex Date Pay Date Quantity Tax Fee Gross Rate Gross Amount Net Amount
ENB 12.11.2020 1.12.2020 220 20.49 0.00 0.62 136.61 116.12
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pampel
Junior Member
**




Příspěvků: 33
Registrován: 11-10-2020
Offline


[*] Zasláno 16-11-2020 v 13:45


Dobré vědět, další nákupy tedy tam. :)
Proč to tak vlastně je? Víte někdo?
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
viky
Junior Member
**




Příspěvků: 54
Registrován: 24-6-2019
Offline


[*] Zasláno 16-11-2020 v 14:47


Je to vysvětleno např. zde:

Where the non-resident shareholder is a United States resident entitled to benefits under the Canada-U.S. tax treaty, the rate of Canadian withholding tax on dividends is generally reduced to 15%.

https://www.enbridge.com/Investment-Center/Stock-and-Dividen...
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Jezevec
Junior Member
**




Příspěvků: 10
Registrován: 17-10-2020
Offline


[*] Zasláno 16-11-2020 v 20:40


Pavel : dík za odpověď. Ještě se zeptám nákupní cenu si můžu odečítat dva roky zpátky? V 2020 koupím za 100 000 , v 2022 prodám za 150 000, zdáním 50 000?
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pampel
Junior Member
**




Příspěvků: 33
Registrován: 11-10-2020
Offline


[*] Zasláno 16-11-2020 v 20:46


Citace: Původně zaslal: Jezevec  
Pavel : dík za odpověď. Ještě se zeptám nákupní cenu si můžu odečítat dva roky zpátky? V 2020 koupím za 100 000 , v 2022 prodám za 150 000, zdáním 50 000?

Ano, do těch tří let je jedno, kdys to koupil. Prostě prodejní cena mínus
pořizovací cena (+ poplatky za nákup i prodej).
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Pavel
Senior Member
****


Avatar


Příspěvků: 716
Registrován: 21-6-2019
Offline


[*] Zasláno 17-11-2020 v 00:23


Ano, Pampel to píše správně.
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
Jezevec
Junior Member
**




Příspěvků: 10
Registrován: 17-10-2020
Offline


[*] Zasláno 17-11-2020 v 11:13


Dík všem
Profil uživatele Všechny příspěvky od uživatele
 Stran:  1  ..  8    10    12  ..  16

  Nahoru

Powered by XMB
XMB Forum Software © 2001-2017 The XMB Group
[dotazů: 17] [PHP: 46.7% - SQL: 53.3%]

Při nové registraci přijde e-mail s heslem mezi spam, junk mail. S tímto heslem registraci dokonči, pak heslo změň!

. Když nepřišlo heslo do e-mailu, ani jako spam, hned mi napiš a já registraci zařídím = nr1a@seznam.cz .

. Piš prosím v diskusi celé jméno firmy a ne jen americký symbol akcie, jako nějaký divoký daytrader! .
FACEBOOK česká skupina pro akcie a dividendy     Facebook.com/groups/2660933057270038

US .   Vánoční písničku "Svatá noc" zpívá Anna Prohaska O-holy-night mp3   . D + E

13 hezkých písní z Tahiti v MP3             O Holy Night - Hillsdale College - O holy night             LAUREL a HARDY

DAX 10 dní graf <=> 5 let graf DAX
_________________________________________________________________________________________________

Dow Jones 10 dní <=> 5 let Dow Jones

. Avatar do profilu foto     nr1a.com/AKCIE = akcie Evropa USA Cechy     Radio Tahiti     Gifs         Vánoce     nr1a.com .       Kontakt: nr1a@seznam.cz


Diskusní fórum pro akcie investice fondy diskuse jak investovat ako investovat rozumná inteligentní diskusia pre akcie nr1a Ladislav Konecny nr1a.com odborná diskuze o akciích experti burza gurus diskuzní forum

  Investiční kniha česky ISBN 9788086062334     existuje i anglicky, německy, španělsky
15.1.2023     Akcie a burza – jediná kniha, kterou potřebuješ  
Autor: český value investor Ladislav Konečný narozen 30.3.1954     info v PDF obsah knihy   a   obálka knihy     Test the best from east to west.!
Kniha pro akcie a investice: 280 stran, A4 = 210 x 297 mm, 0.76 kg, asi 24 obrázků, tisíc užitečných informací o investování na burze

Cena knihy > nr1a.com/kniha.html < Knihu objednat prosím e-mailem na > nr1a@seznam.cz

Akcie s potenciálem růstu tento rok

Grafy akcií Portfolio akcií na stálo pro důchod z dividend: AT&T, Bank of America, Cisco Systems, Johnson & Johnson, Kraft Heinz,
Pfizer, Procter & Gamble, RTX, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, British American Tobacco, HSBC Holdings, Shell, Tesco, Allianz,
BASF, BMW, Deutsche Telekom, Munich Re, Siemens, AB InBev, Iberdrola, BNP Paribas, Sanofi, Bank of Nova Scotia, Enbridge, Mitsubishi Corp.,
Takeda Pharmaceutical, BHP Group, Fortescue
. český value investor Ladislav Konečný *30.3.1954 value investing + dividendy . . .

Všechny akcie indexu, grafy, fundamenty:   DAX   Dow Jones   Eurostoxx50   FTSE 100   Český index PX

° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° °
Youtube kanál       15 let P/S       Grafy známých kryptoměn = neměl jsem nikdy krypto       Finanční karikatury

Předražené akcie = nemám žádnou z nich       Online počítač vnitřní hodnoty akcie = sranda pro děti, nebere ohled na P/B a P/S

!Kupuj jen akcie s těmito parametry!: