Diskusní fórum akcie a burza

Blog akcie, jen vlastní slova!

 Stran:  1  

Investor - 21-6-2019 v 08:34

Blog pro akcie. Používej jen vlastní slova a vlastní rozum, nekopíruj cizí slova, nelinkuj pryč!
Nejlepší je psát o levných dividendových akciích starých velkých podniků,
které bychom chtěli držet navždy jen kvůli dividendám.

Publikuj zde také tvůj vlastní článek o akciích na 10 až 50 řádek a nenechej to psaní článků jen na pana domácího!
Však nedávej sem link na jinou webstránku ani video!

Ladislav - 23-6-2019 v 09:34

daytrader.jpg - 94kB 6.1.2014
Nejhorší na burze - pokles kurzů akcií bank roku 2008

Však od dubna 2009 akcie bank rostou a porostou dál. Mnohé z nich se vyplatí držet celý život pro dividendy jako důchod. Já neprodal žádné akcie bank se ztrátou.
V diskusi daytraderů je vidět a ještě mnohokrát se objeví přiznání, že trading nikam nevede.
Mnohý daytrader se přiznává, že vymazal celý účet, několikrát se mu stalo, že všechny peníze na kontě prospekuloval a nezbylo mu nic. Musel ze mzdy dodat nové peníze na obchodní konto.
A mnohý z nich už experimentuje 10 let na burze. Některý rok vydělá pár procent, jiný rok ztratí pár procent, celkově průměrně mu kapitál nevyroste, když nepřidá nové peníze ze mzdy na konto.
Malý český a malý slovenský daytrader totiž vede marný boj na burze s automaty, které vykonaji ten samý obchod s milionem dolarů za sekundu, který zkouší malý daytrader s tisícem dolarů za hodinu.
Já jsem konto nikdy nevymazal a mimo rok 2008 mi kapitál v akciích každý rok roste. Také dividendy mi každý rok rostou a porostou ještě víc, až Bank of America, Citigroup a Lloyds začnou platit přiměřenou dividendu 4% z kurzu akcie.
Kdyby každý z vás uložil každý měsíc 50 euro do ETF na DAX a 50 euro do ETF na Dow Jones (nebo 600 euro jednou za rok na DAX a 600 na Dow Jones), za 40 let by měl snad milion euro v té investici. Ale traders experimentují a ztrácí čas a peníze na burze 10 let a žádné polepšení neni vidět. Neboť vedou marný boj s rychlými obchodními automaty, co spekulují s miliony dolarů. Známý lhář a podvodník Šorš Choroš publikuje po celém světě nesmysl, že euro bude naživu už jen týden a datraders zkusí spekulovat s tisícem dolarů na pokles eura nebo pokles indexu Eurostoxx50, jenže podvodník Šorš Choroš tou dobou už tu samou spekulaci s úspěchem ukončil a vrazil do ní 100 milionů dolarů s pákou 1:10 a daytraderům už se to nevyplatí a přinese 0% nebo ztrátu.
Moje dividendy z akcií byly roku 2012 průměrně měsíčně 330 euro. Roku 2013 průměrně měsíčně 360 euro. 2014 budou moje dividendy 400 euro měsíčně bez přikoupení akcií. Já na burze neexperimentuju a obchodní automaty mi neškodí. Traders ale vedou s daytradingem marný boj na burze s rychlými automaty a s tisíci jiných daytraderů.

Sem prosím nedávej žádný komentář!
Napiš sem krátký článek o akciích z tvé vlastní hlavy! Žádná cizí slova!

Ladislav - 23-6-2019 v 09:39

28.3.2014
Stále 100% peněz v akciich

Ať má člověk 40 let nebo 60 let nebo 80 let, nejlepší je mít stále 100% peněz v akciích a nikdy žádné dluhopisy. Že by 60-letý člověk měl mít 60% peněz v dluhopisech, to je hloupost. Protože pak ten investovaný kapitál zdědí mladá vdova a ještě mladší děti a těm nebude pasovat, že po 87 letém zemřelému zdědili 87% v dluhopisech a 13% v akciích, podle toho debilního vzorce 100 - věk = procent kapitálu v akciích. A potom dluhopisy dávají málo procent, každý rok stejně a kapitál je konstantní, pokud se drží dluhopisy od 1. dne do posledního dne platnosti a nejedná se o dluhopisy Řecka, kde se jeden dluhopis vyměnil za 22 různých dluhopisů s různou dobou platností a polovina peněz se ztratila. Aby neměl nikdo nečekané veliké výdaje za novou střechu, kanál nebo silnici, měl by každý Čech bydlet ve velkém domu ve Španělsku a pokud potřebuje nové auto, měl by si ho půjčit. U solidních blue chips akcií z indexu Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones nám dlouhodobě roste dividenda i ten investovaný kapitál a roční výnos z kapitálu = dividenda ze 3% muže vyrůst na 100% za 37 let nebo za 50 let nebo později. V době extrémního předražení, jaké jsme zažili jen 1999, tehdy může každý drahé akcie prodat a za 3 roky koupit za uvolněné peníze 2x větší množství těch samých akcií. Já však akcie asi nikdy neprodám, protože chci jejich dividendy každý měsíc.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 09:51

18.5.2014
Slovenská tragédie


Nezdravý slovenský vzduch, nezdravá strava, nezdravý alkohol, prolhané noviny, televize a radio, nezdravá slovenská vláda a prolhaný internet vedou všechny Slováky s penězi nazbyt na stránku http://ako-investovat.sk/diskusia , kde jeden druhého naláká na spekulace na burze, aby pak jejich peníze převedli pomalu nebo rychle na americké židy, kteří mají na burze štěstí jen trochu více, nebo pouští na burzu obchodovat své rychlé stroje. Ať už Slovák s penězi nazbyt se živí poradou s pojištěním, nebo pase krávy pod Tatrami, nebo jezdí s taxi v Bratislavě, později jsou všichni bez vyjímky chyceni do pasti a začnou ztrácet všechny peníze nazbyt rychlou spekulací na burze. Mnozí pak koupí za 1.000 euro všechny možné knihy pro trading a investice na burze. Ty knihy jim však nepomohou vydělat, ale zase jen ztratit. Neboť ti Slováci nepochopí, že burza může lidem pomoci, když se koupí levné akcie velkých podniků s nadprůměrnou dividendou z indexů Eurstoxx50, Stoxx50 a Dow Jones, tyto akcie se léta drží a hlavní výnos a radost pocházejí z dividend. A tak jen rychle spekulují na burze. Bohužel ti američtí židi jsou mnohem rychlejší a chytřejší a postupně těm spekulujícím Slovákům všechny peníze zaberou. I ti staří slovenští spekulanti, kteří spekulují na burze už 15 let, pokud jeden den vyjímečně nelžou, ale promluví pravdu, přiznají se, že na burze ztratí tolik peněz, kolik vydělají. A tak na konci roku výnos jejich investičního kapitálu roste o krásných 0%. Což je ale lepší než minus. Však nakonec to všechno dobře dopadne a všichni spekulující Slováci se dožijí nízkého důchodu, který jim nedá žádné peníze nazbyt a proto se na burze spekulovat přestane, když jsou ti Slováci z http://ako-investovat.sk/diskusia jednou 65 let staří.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 10:01

21.7.2014
Neprávem nezájem o akcie a fondy

Že je v Čechách a na Slovensku nezájem o akcie a nezájem o akciové fondy, o to se snaží četné české a slovenské webstránky, Patria, Investicniweb i Saxobank. Články píšící lidi zřejmě nemají žádné akcie v plus, nikdy neprodali akcie s výdělkem a nedostávají každý měsíc dividendy. Oni byli s akciemi a s fondy vždy jen zklamáni a prodali vždy akcie a fondy se ztrátou, zní z jejich slov. Filip Glasa potřebuje na akcie a fondy štěstí, aby nekupoval akcie a fondy na jejich vrcholu = před jejich propadem. O nízkém ocenění akcií a akcií ve fondech ani stopy. Ale na akcie a fondy neni potřeba žádné štěstí, neni nutno uhádnout vrcholy a dolíky v kurzech akcií. Stačí se zajímat jen o nízké ocenění akcií s PE, PB, PS, PC, růst zisku firem a dividendy nad 3%, hledat si jen velké, staré, zisky zvyšující akciové společnosti z indexů DAX, Stoxx50, Eurostoxx50 a Dow Jones, pak jsou úspěch a radost z akcií zaručeny. Lidi z Patria, Investicniweb a Saxobank očekávají většinu jejich života korekci nebo krach akcií a fondů a nechávají o tom vědět každý týden českou a slovenskou veřejnost. Proto Češi a Slováci akcie a fondy nechtějí. Aby vznikl zájem o akcie a fondy, je nutno se vyhnout těm českým a slovenským akciím a fondům, je nutno přestat publikovat články od proroků krachu, přestat s podivnými články od Patria, Investicniweb a Saxobank a začít popisovat úspěchy s akciemi známých amerických investorů, začít se radovat z dividend každý měsíc. Popisovat stálý příjem z dividend v důchodu. Člověk v 65 letech by neměl mít 0% až 35% peněz v akciích, ale 100% peněz v akciích, neboť z nich má profit v podobě dividend každý měsíc, každý rok vyšší a později jej zdědí děti. Akcie neni nutno kupovat v dolíku a prodávat na vrcholu. Akcie je nutno kupovat v době nízkých ocenění s PE, PB, PS, PC, s dividendou nad 3% a ty koupené firmy by měly dlouhodobě zvyšovat své zisky, protože jim neškodí konkurence. Vyhýbat se aeroliniím, akcii Nokia, akcii General Motors. Kdo chce, může akcie a fondy prodat s výdělkem, až budou PE, PB, PS, PC vysoké, nikdy neprodávat akcie a fondy se ztrátou. Kdo chce každý rok vyšší příjem z dividend, ten neprodá akcie nikdy, ani v době předražení jak 1999-2001 a pak mu akcie za 2-3 roky klesnou na zlomek kurzu z ledna 2000. Však příjem z dividend neklesne a člověk jej potřebuje každý měsíc. Pokud máme ty popsané akcie, např. JNJ, PG, BMW, WFC, jsme už dnes dávno nad vrcholem z roku 2000 a nad vrcholem z roku 2007, tedy to lidem neublížilo, když přečkali krach 2000-2002 a krach 2008 bez prodeje akcií.
Jak je vidět na grafech akcií Procter Gamble PG (Johnson & Johnson JNJ) a BMW, tak velký krach 2000-2002 a 2008 akcionářům neublížily, když akcie neprodali. Taktéž akcie banky Wells Fargo WFC se nemusela prodávat.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 10:05

10.10.2014
Oh shit, Frau Schmitt :) Povídali v televizi, že index DAX dnes ztratil 2,4%

To nic neznamená, to jsou jen "stupid german money".
Německá vláda akcionářům škodí, pojišťovny se snaží lidi obrat o peníze, televize lidi straší lhaním, že investoři akcie prodali a další pokles indexu je možný.
Já jsem s akciemi spokojen, protože v listopadu dostanu asi 600 euro dividendy a dnes trávím v zaměstnání už jen 33 hodin týdně.
Kdo chce získat veliké jmění z burzy a uspokojivé dividendy, musí koupit akcie levně od dobře fungujících velkých a starých firem a nikdy ty akcie neprodávat. Nebo prodat jen pří nesnesitelném předražení. V lednu 2000 měly akcie Procter & Gamble a Johnson & Johnson snad P/E 50 a to nebylo k udržení.
Kdo však nikdy neprodá, bude mít za 30 let každou dobrou akcii stovky procent v plus a výnos dividend 50% z hodnoty dnes investovaného kapitálu.
Tyto solidní akcie lze vybrat mezi:
AT&T, Bank of America, Wells Fargo, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Iberdrola, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Group, BMW.
Drahá akcie Coca-Cola by byla dobrá koupit, kdyby klesla na polovinu.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 10:12

25.10.2014
Levné akcie dnes
Furt se mne ptá Nokia Traxler z Brna, ten co má tu ebolu, jaké akcie jsou ještě dnes levné z mého seznamu 18 akcií na stálo pro dividendy jako důchod:
AT&T, Bank of America, Wells Fargo, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Iberdrola, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Group, BMW.
A já mu furt povídám, podivej se Nokio Traxlere na ty fundamenty KUV, KBV a KCV!
KGV je nezajímavé, protože ho tam odhadují na konec příštího roku a ono nelze nikdy dělit dnešní kurz akcie očekávaným ziskem příští rok a pak to oznamovat jako KGV2015e.
Z těch tabulek snadno zjistíš za 5 minut, Nokio Traxlere, že levných je dnes 12 akcií: AT&T, Bank of America, Iberdrola, BHP Group, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, BMW.

Investování na burze je jednoduché
a pro úspěch stačí mít rozum 11-letých dětí

Je však nutné najít tu jednu rozumnou knihu mezi tisícem hloupých knih.
Nebo najít a přečíst jeden rozumný článek mezi tisícem hloupých článků.
Za 500 euro je lepší nekupovat nic a ušetřit 1000 euro.
Otevřít konto u www. ?????? , dát na konto 1000 euro a koupit akcie na Xetra v Německu s poplatkem 9 euro, i kdyby to byly akcie z USA.
Pak je nutno vědet, že akcie musí být levná a podnik musí zvyšovat dlouhodobě zisky, protože mu neškodí konkurence. Musí být placena z akcií dividenda 3% až 8%.
Levné akcie jsou ty s nízkými hodnotami P/E, P/B, PS, německy KGV, KBV, KUV.
Neni dobré kupovat populární akcie jak Apple.
Neni dobré kupovat akcie podniků, kterým škodí konkurence = nekupovat akcie Nokia, General Motors.
Po nákupu nepoužívat stop loss order a neprodávat akcie při poklesu kurzu, ale radovat se z dividend každý rok 4x 1/4 z jedné akcie USA, nebo jedenkrát ročně u akcie z Německa.
Aby se člověk vyhnul riziku, je dobré koupit jen akcie starých a velkých podniků
z indexu DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones a nebo akcie podobně velikých podniků.
Vhodné akcie, které jsou dnes levné, jsou BMW, Shell, AT&T.
Tyto akcie by se neměly prodávat s výnosem 10%, ale nechat si je mnoho let nebo až do smrti jen pro dividendy, které budou z dnešních 3% stále stoupat a výnos dividendy 3% z dnešní hodnoty investovaného kapitálu může za 40 až 50 let vyrůst na 100% z dnešní hodnoty investovaného kapitálu.
P/E = KGV by mělo být pod 15, P/B = KBV pod 2.5, PS = KUV pod 2.5.
Nejlepší je P/E pod 10, P/B pod 1, PS pod 1, to jsou extrémně levné akcie.
A aby tyto akcie nezustaly stále levné, je nutné, aby podnik či banka letos a většinu let zvyšovaly zisky a tržby.
Nedívat se na plus nebo minus u akcie každý den, ale jen jednou ročně - na Silvestra. Pokud je akcie v minus, neni to žádná ztráta, když se akcie neprodává. Pokud se akcie koupila levně a zisk a tržby podniku dlouhodobě rostou, snadno se každá akcie dostane do plus a později zůstane už stále v plus.
Tabulka s fundamenty akcií P/E, P/B, PS, německy KGV, KBV, KUV je zde:
PDF http://forum.nr1a.com/files.php?pid=8959&aid=3553
Riziko je pouze daytrading, kdy se každá spekulace musí během jednoho dne ukončit.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 10:21

16.11.2014
Jason Fieber nar. 1982 in Detroit
http://www.dividendmantra.com/media/

Jason Fieber se narodil 1982 v Detroitu, otec mu utekl a matka zemřela. Přestěhoval se na Floridu, pracuje asi jako prodavač aut za 40.000 dolarů ročně, polovinu mzdy dává do akcií. Koupil akcie poprvé 2009 ve věku 27 let, chce držet akcie stále, dostal 2013 dividendy za 3.926 dolarů. Ve věku 40 let chce přestat pracovat a žít jen z dividend. Bohužel má 50 různých akcií a je plešatý. Stará moudrost praví "Nedůvěřuj lidem s pleškou." Tak nevim, zda mu věřit nebo ne.
Jeho blog http://www.dividendmantra.com

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 10:36

16.12.2014
Los Americanos

Když jdou Američani do důchodu, má každý z nich na kontě dividendové akcie za 100.000 dolarů průměrně. Joe, John i Jim. A lumpi v Čechách a lumpi v Německu se snaží obelhat lidi, že musí kvůli nízkému důchodu převést co nejvíce peněz z jejich mzdy na pojišťovny, stát, poradce a investiční společnosti s fondy. A kdo by se dožil 103 let, ten by pak dostal celé své zaplacené peníze z pojišťovny zpátky s profitem 2% ročně. Když s akciemi mám dividendy 3% z mého kapitálu od prvního roku investování a dlouhodobý průměrný růst dividend 7% ročně i průměrný růst kapitálu v akciích 7% ročně je normální, i když se akcie nikdy neprodají a nechaji 2000-2003 a 2007-2009 do sklepa spadnout a za pár let vrátit na vrchol zpátky. Jak je ten velký krach 2000-2003 bezvýznamný a prodej akcií nebyl nutný, te je možno vidět na 20-letých grafech akcií BMW, BASF, JNJ a PG.

''Im Schnitt haben Amerikaner rund 100.000 Dollar in ihrem 401k-Aktiendepot, wenn der Ruhestand beginnt. Das hat die US-Fondsgesellschaft Vanguard ermittelt. Natürlich ist das US-Rentensystem nicht perfekt. Es ist aber durch das steuerlich geförderte Aktiendepot, das von Arbeitgebern bezuschusst wird, eine attraktive Sache insbesondere für motivierte Sparer.''

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 10:39

23.2.2015
Akcie nebo fondy?

U akciového fondu by se měl začátečník podivat, jaké akcie jsou v něm. Pokud ty firmy zná, jsou to sympatické blue chips ze západní Evropy a USA jako Sanofi, Royal Dutch Shell, AT&T, Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Iberdrola, BHP Group, BMW, BASF apod., pak může začátečník investovat do fondu, pokud jsou tyto jmenované akcie ještě levné = PE pod 15, PB a PS pod 3, dividenda nad 3%. Avšak za pouhý rok už by se měl každý člověk s fondem nudit. Zvláště pokud by fond byl rok v minus. Každý jednou musí začít sbírat solidní blue chips akcie s dobrou dividendou, protože pak dostává každý měsíc dividendy a nevadí mu, jestli jsou ty akcie rok v minus, pokud je to rozumný člověk. Pokud je to hloupý člověk, pak prodá každou akcii při poklesu kurzu asi 15% a pak je bez akcií a bez dividend.
Zde je nutno se podivat na 30-letý graf akcie Procter a Gamble, aby člověk viděl, že solidní dividendové akcie neni nutno prodávat ani na vrcholech 2000 a 2008. Je možno je nechat propadnout na 1/3, protože několik let po krachu zas tyto solidní akcie dosahují nová maxima.
Prodat akcie je možno přece jen, jakmile se stanou firmy nesympatické nebo akcie nesnestitelně předražené, nebo růst tržeb a zisku firmy a dividend se bude zdát na několik let pokažen.
Pokud má student nebo učeň na kontě jen 25.000 korun nebo 1.000 euro, pak si koupí jen jednu akcii za to. A pak šetří třeba celý rok na akcii jiné firmy. Ani chudý člověk by neměl investovat do fondu. Když se podíváme do fondu na nejlepší akcie = top stocks, vidíme, že manažer koupil samý šrot a hnuj. Tedy každý i chudý člověk si musí pomalu od 15 let do 85 let vytvářet svuj vlastní investiční fond.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 10:45

18.3.2015
35% peněz v akciích by chtěli mít 65-letí teoretici,
kteří nikdy žádné akcie neměli, jen čtou o tom knihy a píší vlastní články nebo dokonce knihy. 65% peněz doporučují dát do dluhopisů s vysokým úrokem, jako jsou ty řecké dluhopisy (se kterými se polovina peněz ztratila), když jsou lidé ve věku 65 let.
Jenže kdo je vysoce studovaný = doma v nejlepších knihách a ne na českých VŠE a Unis, ten ví, že i v 65 letech je dobré mít 100% peněz v solidních blue Chips akciích s nadprůměrnou dividendou. Protože ty akcie (BMW, Shell, Wells Fargo a 13 jiných) bude jednou dědit mladá vdova a děti. A kdyby měl někdo veliké výdaje v důchodu, vzal by si Kredit nebo by část akcií prodal. Dividendový příjem může růst 5% až 10% ročně a zažijete několikrát jeho zdvojnásobení. Však důchod od státu poroste 1% ročně a na zdvojnásobení by čekal důchodce 70 let = od 65 do 135 let. Kdyby vám zanechal otec 100.000 euro v akciích, měli by ste moc velikou radost. Jenže pouze vy můžete každému z dětí zanechat 100.000 euro v akciích a měsíční příjem 400 euro z dividend. Nebo mnohem víc, pokud budete euro-milionáři s akciemi a bez dluhopisů. Z fondů pro důchodce se má každý měsíc ubírat, až nezbyde nic. S fondy bohatnou jen jejich manažeři a investiční společnosti. Každý doma vysoce studovaný člověk musí dělat svůj vlastní fond z 10 až 20 různých akcií velých firem ze západní Evropy a USA (Sanofi, HSBC, Procter & Gamble a 13 jiných) a tyto neprodávat nikdy v životě, nebo prodat jen na počátku neudržitelného předražení, jako bylo na přelomu let 1999-2000. Velký krach akcií by měl pak trvat 2 až 3 roky a kdo všechny akcie prodá, aby je za pár let koupil levněji zas, ten nebude mít pak ten měsíční příjem z dividend. Teprve po velikém krachu bude rozumné koupit i akcie Coca-Cola, které jsou většinou stále drahé s PB 5 a PS 4.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 11:32

Anne-Scheiber.jpg - 38kB 21.3.2015
Neuvěřitelný příběh Anny Scheiber


Anne Scheiber, narozená roku 1894, byla malá úřednice na finančním úřadu v Tennessee. Tam pracovala jako účetní a vydělala 1935 skromnou ​​částku 3.150 dolarů ročně. Přesto se jí podařilo do roku 1944 ušetřit 5.000 dolarů. Velmi vysoká částka na její poměry.
Místo aby tyto peníze dala na spořitelní knížku nebo aby koupila auto, rozhodla se ve věku 50 let koupit akcie. Na finančním úřadě se Anna dozvěděla, že se může dostat v Americe k bohatství jen, pokud bude investovat své peníze do akcií a dlouho se jich nebude dotýkat.
Anna koupila akcie velkých společností s rostoucimi zisky, jako je Coca-Cola, PepsiCo, Bristol-Myers-Squibb, Schering-Plough, Allied Signal, Lowes, Allegheny Power System, Rockwell International, Unocal a Exxon. Dostávala dividendy a reinvestovala je po celá desetiletí. Její portfolio rostlo průměrně 22% ročně.
Ona neprodala ani jednu akcii. I v letech deprese 1972-1974, stejně jako během krachu 1987 držela svoje akcie.
Při výběru svých akcií se vždy spoléhala na vlastní výzkum a vždy dávala přednost akciím s vysokou dividendou. V posledních letech svého života použila dividendy na nákup nezdaněných komunálních dluhopisů, což je důvod toho, že její portfolio se skládalo po její smrti ze 30% z dluhopisů.
Po její smrti roku 1995 ve věku 101 let byla hodnota jejího portfolia 22 milionů dolarů. Během posledního jejího roku dostala dividendy 750.000 dolarů. Na konec Anne Scheiber darovala celý svůj majetek soukromé židovské škole v New Yorku - Yeshiva University.

Zanechte tedy obchodování na burze a ukládejte peníze jen do solidních blue chips akcií s nadprůměrnou dividendou, celý život akcie neprodávejte, aby po vás zbyly miliony eur, které věnujete vlastním dětem, protože ty budou ve vaší nové vlasti ve Španělsku bez práce!
V Čechách budou pak vládnout jen zločinci z privatizace a převlečení bolševíci, obyvatelstvo bude pak z velké části z lidí z Afriky a Asie.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 11:45

11.5.2015
Zabezpečení sebe a rodiny


"Kedže vieme, že monetarny finančny system funguje v cykloch a resety su bežne, rad by som sa opytal, či mate nejaku celoživotnu strategiu na zabezpečenie rodiny, dochodu?"
Juraj Lopata

Studovat by měl každý jen dlouhodobé investování do podceněných akcií velkých a starých firem = value investing s bluechips. To se ve škole neučí, to je ale ve 3 chytrých knihách. Neriskovat nikdy s akciemi mladých firem a neriskovat nikdy s akciemi malých firem, které mohou růst rychleji. Nečekat růst akcií, ale spokojit se s růstem dividend 10 až 20 firem z indexů DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones a okolí.
Gymnasium neni špatné. Ale vysoká škola je hloupost.
Bohatý může být každý, kdo vydělává jen průměrnou mzdu s nějakou hloupou prací v západní Evropě a nemá auto a nemá 12 let dovolenou. Šetří 12 let všude, kde se jen dá a ukládá peníze do levných bluechips akcií.
Dobrovolné pojištění je hloupost. Jen povinné důchodové a povinné zdravotní pojištění je nutné.
Důchod by měl být zařízen tak nízký jak jen možno. Ale dividendy z bluechips akcií by měl mít člověk v 65 letech vyšší než ten důchod. Protože ty dividendy porostou každý rok několik procent a zdědí je mladá vdova a děti. Člověk zažije několik zdvojnásobení příjmu z dividend, asi každých 8 let. Kdo začne v 65 letech důchod s 500 euro měsíčně dividend, za 8 let budou jeho dividendy 1000 euro měsíčně a za 16 let budou dividendy 2000 euro měsíčně. A pokud neporostou dividendy 10% ročně ale jen 5% ročně, stejně se za několik let zdvojnásobí. Ja jsem kontroloval růst dividend, růst zisku a růst tržeb uplynulých 20 let u všech firem z indexu DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones a okolí.
Ale nikdo nezažije ani jedno zdvojnásobení státního důchodu a mladá vdova a děti ho nezdědí. Toto však je marné vysvětlovat lidem ve střední Evropě. To pochopí jen lidé v Británii a v USA, že bluechips akcie nejsou žádné riziko, pokud se člověk vyhne nemocným firmám jak Nokia a General Motors a hloupým firmám jak AIG. Ale důchodové pojištění je riziko a fondy jsou riziko. Lidi ztratili miliony peněz s důchodovými produkty od slavné firmy AWD a všude jindy taky.
Jak každý už dávno ví, ukládat je nutno peníze celý život od 15 let až do 65 let do 10 až 20 akcií jako například: BASF, BMW, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Iberdrola, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Group.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 12:01

16.9.2015
Největší chyby investorů na burze

Které to jsou, to si jistě zde všichni dáme sami dohromady, aniž bychom na cizích webstránkách nebo v knihách opisovali nesmysly.
Chyby investorů nebo obchodníků na burze:
Lidé se snaží vydělat peníze na burze příliš rychle, místo aby čekali na úspěch léta.
Při neúspěchu lidi brzy na burzu zanevřou a nechtějí mít s akciemi už nikdy víc nic společného, místo aby studovali a investovali až do smrti a předávali nabyté poznatky vlastním dětem a cizím lidem.
Lidé by neměli nikdy riskovat akcie mladých firem, malých firem, akcie bolševických zemí: Rusko, Čína, Čechy, Slovensko. Lidé by neměli nikdy riskovat akcie zkorumpovaných zemí: Brazílie, Turecko, Venezuela, Mexiko, Řecko, Rusko, Čína, Čechy, Slovensko.
Akcie jdoucí po nákupu do mínus lidé hloupě rychle prodávají s malou ztrátou, nebo se prodávají za rok či léta s velkou ztrátou, místo aby člověk koupil akcie staré, velké, zdravé firmy, platící dobré dividendy a pak se spokojil s těmi dividendami, pokud bude akcie léta v mínus.
Lidé by neměli kupovat akcie nebo akciové fondy, které minulý rok nebo minulá léta silně rostly a počítat s tím, že podobný růst kurzu může pokračovat ještě rok nebo léta. Tedy ignorovat ''relativní sílu'' akcie RS a ignorovat momentum, ignorovat minulý růst akcie nebo akciového fondu!
Mnohý spekulant by mohl snadno čekat, že akcie s velkými propady a velkými skoky nahoru každý rok se může v jednom takovém dolíku koupit a pak vyskočí zas nahoru, když tomu tak bylo minulých 24 měsíců. Jenže tyto velké zuby v grafu akcie díky velkým nákupům a později velkým prodejům se nedají očekávat, ledaže by se spekulant domluvil s manažerem nějakého fondu, který mu velký nákup a velký prodej akcií malé firmy den předtím prozradí.
Uvědomit si, že v televizi, v rádiu, v internetu, v investorských magazínech a v mnohých knihách jsou samé lži o akciích, o burze a o investorech! Ti redaktoři v investorských magazínech se snaží čtenářům jen ublížit s ''ratingem buy'' nebo s doporučením koupit, když akcie je drahá s P/E 50 nebo P/E 450 jak Amazon, nebo firma dělá každý rok ztráty jak Morphosys. Ti moderátoři v televizi a rádiu se snaží lhaním lidi od akcií odradit, když lžou každý den v každých zprávách ''investoři jsou nervózní'', ''investoři sklidili výdělky a prodali'', kdykoliv index DAX ztratí 2% za den jen díky automatickým prodejům od obchodních automatů. Ti moderátoři v televizi a v rádiu lžou, že investoři ''čekají na slova americké centrální banky FED'' a ''pečlivě sledují slova z FED'', když je to investorům zcela lhostejné, co FED oznamuje nebo zda je úrok FED 0,5% nebo 2,0% a na ta slova z FED reagují jen daytraders a obchodní automaty ale žádní investoři.
Lidé nesmí nikdy reagovat na ''rating buy'' nebo na doporučení ''Facebook koupit'', ale musí si vybírat vždycky akcie sami podle P/E pod 15.0, P/B pod 3.0, P/S pod 3.0 a s dividendou nad 3.0% z kurzu akcie. A uvědomovat si stále, že když se očekává pokles zisku firmy budoucích 12 měsíců, má akcie důvod klesat také! Když se očekává růst zisku firmy budoucích 12 měsíců, má akcie důvod růst také. Pokud se kurz akcie však bude vyvíjet jinak než zisk firmy, tedy nelogicky, je to způsobeno jen zločinnou manipulací analytiků nebo magazínů. Neni to tim, že fundamentální analýza nefunguje. Když Lufthansa čeká během roku růst zisku o 100%, však akcie bude po roce v prosinci zas na kurzu z ledna, zavinili to jen ti prolhaní analytici a prolhané investorské magazíny manipulující čtenáře a kurz akcie s ''ratingem sell'' nebo s doporučením prodat. Rating sell jak víme, není doporučení prodat, ale očekávání horšího vývoje kurzu akcie o 10%, než se bude vyvíjet akciový index během roku.
Nekupovat a neprodávat akcie rychle za hodinu nebo za měsíc, ale držet akcie vždy léta a těšit se z dividend, pokud budou akcie mít léta nižší kurz, než člověk zaplatil! Nebát se propadu kurzu do mínus, nepoužívat nikdy ''stop loss order''!
Aby se člověk nebál propadu akcie do mínus, je nutno kupovat akcie levně s P/E pod 15.0, P/B pod 3.0, P/S pod 3.0 a s dividendou nad 3.0% a firma musí tento rok anebo minulých 12 let zvyšovat zisky, tržby a dividendy, protože jí neškodí konkurence. Tedy vyhýbat se nemocným aeroliniím, D. Telekom, Daimler, General Motors, Peugeot, Intel, HP, IBM, Nokia, Micron, E.ON, RWE atd.!
Omezit se v investicích na akcie starých a velkých firem s hodnotou nad 20 miliard euro ze západní Evropy a z USA, jiné nepřipadají v úvahu! Většina těch firem je v indexu DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones, nebo se snadno do těch indexů mohou jednou dostat, jak Wells Fargo!
Kupovat akcie levně s P/E, P/B, P/S, prodávat akcie draze s P/E 25 nebo P/B 6 nebo P/S 4 a nebo neprodávat akcie nikdy a těšit se z jejich dividend až do smrti!
Nevyžadovat při nákupu akcie stále P/E pod 15! Turnaround akcie firmy uzdravující se z krize jsou levné i s P/E 1000, když mají P/B pod 1.0 a P/S pod 1.0.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 12:25

25.2.2016
U západních bank je klid

U článků o bankách je nutno rozlišovat, zda pochází od šéfa banky nebo od nějakého analytika, amerického manažera fondu (Soros atd.), proroka krachu (Faber atd.) nebo amerického židovského ekonoma Krugman Stieglitz Roubini.
Pokud je ten článek od známého i neznámého amerického žida, to může být manažer fondu nebo ekonom, byla tato zpráva publikována jen za účelem manipulace obchodních automatů a daytraderů. A aby se zaměstnaly hloupé nezletilé blondýny ve sdělovacích prostředcích (televize, noviny, internet.)
Hloupé nezletilé blondýny a krátce před nimi nějaký americký žid tedy vyslovily letos 2016 jako už 2008, že je s bankami Evropy a USA zase dnes velice zle.
Obchodní automaty a daytraders to mají velice těžké, neboť někdy nelogicky nakupují akcie při špatných zprávách, nelogicky prodávají akcie při dobrých zprávách a jindy logicky prodávají akcie při špatných zprávách nebo logicky nakupují akcie při dobrých zprávách.
Naštěstí my nejsme ani automaty ani daytradery, takže při špatných zprávách o bankách západní Evropy nemusíme vůbec rozhodovat mezi ''buy on bad news'' a ''prodat při špatných zprávách''.
Deutsche Bank a Goldman Sachs jsou už léta velice zločinné. Nikdo by neměl s akciemi DB a GS krátkodobě spekulovat ani je dlouhodobě držet.
Barclays, JP Morgan, Citigroup, Bank of America jsou méně zločinné než DB a GS. HSBC, Lloyds a RBS jsou jen málo zločinné. Santander, Bilbao a Wells Fargo nejsou téměř vůbec zločinné.
Royal Bank of Scotland dosáhla 2015 už osmý rok v řadě negativní čistý zisk = ztrátu. Každý rok dá miliardu nebo dvě na pokuty nebo odškodnění nebo odepíše pár miliard za nezaplacené kredity či draze zaplacenou banku z Nizozemska.
Jenže RBS dosahuje už léta každý rok tržbu kolem 30 miliard dolarů (přepočteno z libry). Takže si ty vysoké výdaje činící negativní zisk může každý rok dovolit.
RBS byla před pár lety z 84% ve vlastnictví státu, protože investoři nekupovali její extrémně levné akcie, když byla banka v krizi a před uzdravením. Investoři kupují akcie jen, když jsou drahé a před krachem. Tedy 2008 a 2009 kupoval levné akcie RBS převážně jen stát Velká Británie. Stát už je zase prodává, takže dnes vlastní jen 74% akcií RBS.
A po letech bez dividend, letošní rok plánuje RBS už zase platit dividendy. Takže banka neumírá, ale je zdravá. Nějaký americký lump by špatným míněním neměl akciím RBS ublížit déle než jeden den.

Tato útěcha platí jen těm, kdo koupili akcie amerických a britských bank RBS, BAC, C už před krizí 2008.
Dnes a budoucí léta by nikdo neměl s akciemi bank spekulovat a na dlouho pro dividendy jako důchod kupovat jen akcie Wells Fargo, HSBC, Bank of Nova Scotia. A samozřejmě kupovat i nebankovní akcie BASF, BMW, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Iberdrola, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Group, pokud se pokles jejich kurzů zastaví, pokud budou akcie levné s P/S pod 3 a P/B pod 3.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 13:33

20.4.2016
ETF fondy nejsou pro pokročilé investory, ale pro začátečníky
nebo lidi, kteří se zabývají burzou mnoho let, ale dosud se nic nenaučili.
A největší hlupáci chtějí mít investici rozloženou na celý svět, tedy koupí ETF na index z tisíce akcií z celého světa MSCI. Nechtějí postrádat akcie z Indie, Číny, Ruska, Brazílie, Mexika, Egypta, Turecka, Polska a z Pampangy. Zřejmě byli poučeni od nějakého hlupáka a zapomněli studovat rozumné knihy od Grahama a knihy o Buffettovi.
Musí se investovat do akcií od podniků s růstem zisků, které člověk zná, do akcií levných s nadprůměrnou dividendou a ne do všech 30 nebo 500 akcií jednoho indexu.
Warren Buffett byl kdysi spokojen, když měl jen 3 akcie v portfoliu, později 4 akcie.
Já jsem spokojen s 18 akciemi v portfoliu. Mám překrásné akcie z Německa, Španělska, Británie, Holandska, Francie a USA.
Začátečníci se s ETF okrádají o dividendy každý měsíc, investují i do akcií předražených, do akcií bez dividend, do akcii zločinných firem, do akcií s potenciálem klesat, do akcii podniků směřujících k bankrotu.
Kdo se však za 10 let vysokého domácího studia něco o burze naučil, ten si umí vybrat akcie, se kterými může být až do smrti šťastný. Protože kupuje jen levné akcie s nadprůměrnou dividendou, od podniků které dlouhodobě zvyšují zisky a jsou to jen ty největší a nejstarší podniky a banky z Německa, Španělska, Británie, Holandska, Francie a USA.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 14:03

21.4.2016
Spokojenost se solidními západními akciemi
plánovanými na doživotí nevzniká u rozumných lidí z plus a z minus kupního kurzu, ale z měsíční výšky dividend. Je nutno dosáhnout vyššího příjmu z dividend než z důchodu od státu. Kdo dostane v 65 letech 500 euro důchod, měl by dostat průměrně měsíčně 600 euro dividend. Ten důchod může růst 1% ročně a nikdo jej nezdědí. Ty dividendy od solidních firem, já jich mám 18 v portfoliu, mohou růst 5% až 10% ročně a děti je zdědí, takže nebudou ve Španělsku potřebovat práci.
Česká zem bude pak stále více sídlem jen pro Rusy, české bolševíky, milionové podvodníky z privatizace a zbabělce, kteří nedokáží stěhovat se ke Středozemnímu moři.
Však jestli ten hnuj akcie ČEZ dosáhne za 30 let zase své maximum z roku 2006, bude nejvyšší čas ten hnuj prodat. Dříve než bolševici z vlády dovolí nějakému miliardovému lumpovi odkoupit všechny akcie od akcionářů se ztrátou.
Kdo nezdědil byt či domek po rodičích, neměl by žádný kupovat. Kdo platí stále nájemné z bytu, nemá problém s nájemníky, jeho hlavní příjem od 65 let jsou dividendy, ten se snadněji může každých 5 nebo 10 let stěhovat na španělském pobřeží do lepšího bytu. Hlavně aby to neměl z najatého bytu daleko do pekárny, supermarktu, k pláži a k doktorovi.
Mé akcie na stálo jen pro dividendy: BASF, BMW ST, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Iberdrola, HSBC, Royal Dutch Shell A, Tesco, Sanofi, BHP Group, Münchener Rückversicherung. Tyto akcie nechci nikdy prodat.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 14:06

23.4.2016
Překonávat každý rok růst nějakého indexu není můj cíl
A celých 62 let života to nebyl můj cíl. Poslední léta mám jen cíl, za 3 roky mít vyšší příjem z dividend než důchod od státu. A tento cíl už mám dosažen léta před důchodem.

Kdyby bylo investováno 200.000 euro do různých akcií s dividendou 3% po zdanění, byly by průměrné dividendy 500 euro měsíčně.
Kdyby ty dividendy rostly 10% ročně, protože tak rostly i minulých 15 let, došlo by každých 7,5 let ke zdvojnásobení příjmu z dividend. Za 8 let by bylo 1000 euro měsíčně. Za 15 let by bylo 2000 euro měsíčně dividend.
Jak vidíte, dividendy od velkých a starých podniků a bank, které nespějí k bankrotu jak GM nebo Nokia, jsou mnohem lepší investice než pronájem nemovitostí nebo daytrading.
A stejně jako u nákupu vlastního bytu, je zcela jedno, zda aktuální ceny akcií jsou několik let pod nákupní cenou. Protože se nikdy neprodají a za 20 let budou všechny několik stovek procent v plus. Moje akcie Wells Fargo jsou asi 150% v plus. Shell bude asi v minus. Však já se na to dívám jen na Silvestra a prozradím jen ty největší plus a žádné minus.

Pouze trader, daytrader nebo manažer fondu se snaží, aby jeho portfolio rostlo víc než index jako DAX nebo Dow Jones.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 14:16

25.4.2016
Asi nikdo na světě neplánuje držet jedno ETF nebo několik ETF až do smrti,
aby mu každý měsíc příjem z nich nejprve zdvojnásobil a pak čtyřnásobil důchod.
Žádný inteligentní investor jak Buffett, Lynch nebo Konečný nekupuje ETF.
Proč žádné ETF na index DAX, Stoxx50, Eurostoxx50 a Dow Jones?
Protože v každém indexu a tedy v ETF vedle akcií levných s dobrou dividendou od podniků zvyšujících tržby,
jsou i akcie extrémně drahé s P/E 30 nebo P/B 6 nebo P/S 4 s dividendou 0 až 1%, podniky nemocné jak E.ON, podniky zločinné jak Apple, Goldman Sachs, Deutsche Bank, Volkswagen, podniky směřující k bankrotu jak Nokia a General Motors.
Každý Inteligentní investor tedy plánuje držet až do smrti jen akcie zdravých firem s dividendou 3 až 8%, dlouhodobě rostoucí dividendou, od solidních podniků dlouhodobě zvyšujících tržby.
Akciím E.ON, zločinného Apple, Goldman Sachs, Deutsche Bank, Volkswagen, v bankrotu Nokia a General Motors je nutno se vyhnout.
Pokud by později BASF nebo BMW a jiné moje firmy mířily k bankrotu, jistě bych měl moc času akcie prodat dřív než klesnou na nulu. Naštěstí u nuly se každá akcie zastaví, pod nulu neklesne.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 15:48

17.9.2016
Strachy před krachy

I netechnologické akcie klesly při největším krachu posledních sedmdesáti let 2000–2003 na 1/3 a akcie největších bank USA, Británie, Švýcarska a Německa klesly v největší finanční krizi posledních osmdesáti let 2008–2009 na 1/90. Pokud se neznásobil počet akcií, pak se akcie samy dostaly asi 4 roky po krachu zase zpátky na minulý vrchol. Pokud banka počet akcií více než zdvojnásobila, bylo nutno je od roku 2009 do dnes levně přikoupit. Protože jestli má banka 2009 desetkrát více akcií než 2007, dostane se akcie snadno zpátky jen na kurz desetinový toho z roku 2007. Jen kdo dal do akcie banky, která více než zdvojnásobila počet akcií, tu samou sumu peněz od března 2009 do dnes, jako zaplatil před 2008, ten se s takto zlevněným nákupním kurzem dostane do plus. Nebo už v květnu 2009 dostal do plus. Akcie kleslé na 1/90 a přikoupené za stejnou sumu jako před krachem, ale 90x levněji, jsou kleslé už jen na 1/2 a potřebný 100%-ní růst do plus dosáhnou už za měsíc po velikém krachu.
Velký krach předražených akcií ani velká finanční krize tedy nebrání tomu, držet akcie až do smrti jen pro dividendy. Pokud však člověk bude mít vždy dostatečný příjem i bez dividend, může každou předraženou akcii prodat a po dvouletém krachu ji levně koupit zas.

Pokud někdo chce držet akcie až do smrti jen pro dividendy, nesmí to být malé ani střední firmy, ani mladé firmy ani české firmy. Musí to být jen nejstarší a největší firmy z indexů DAX, Eurostoxx50, FTSE100, Dow Jones a pár dalších velkých starých firem z USA. České akcie jsou riskantní. Malé a střední firmy budou později snadno sloučeny s většími a akcie vyměněny nebo prodány.
Předražení netechnologických akcii může nastat, když ocenění akcie dosáhne jeden z těchto poměrů P/E 30 nebo P/S 4 nebo P/B 6.
Čas k nákupu akcie je ten den, když platí všechny poměry současně P/E pod 15, P/S pod 3.0, P/B pod 3.0, výnos dividendy nad 3%.
Akcie bank byly roku 2009 levné i s P/E NA nebo s P/E 1000, tam stačily nízké P/S a P/B.
Je nutné dbát na to, aby v letech 1995–2007 rostl čistý zisk, tržba, účetní hodnota, cash flow a dividenda průměrně 10% ročně, v nejhorším případě 7% ročně. Velká finanční krize 2008–2010 v tom udělala na několik let přestávku. Proto není vhodné sledovat růst zisků nebo dividend během 12 let, ve kterých je zahrnutý i krizový rok 2009.
Nebál bych se jmenovat několik firem, kterých akcie je možno držet až do smrti kvůli dividendám jako důchod: BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Cisco Systems, Iberdrola, HSBC, Royal Dutch Shell A, Sanofi, BHP Group.
Protože bez těchto jmen firem, bez popsání možného krachu předražených akcií jednou za 70 let, bez krachu akcií bank jednou za 80 let, bez přesných čísel P/E, P/S, P/B, výnosu dividendy a bez 10%-ního růstu zisků a dividend 1995–2007 by byla ta slova k ničemu. Tak jako ta slova českého prodavače přednášek, prodavače zlata, bývalého podvodníka s penny stocks a tradera veterána jsou k ničemu. A bál bych se, že i jeho za 4.000 korun předražená přednáška je k ničemu, když tam nejsou přesná čísla P/E, P/S, P/B, P/C, výnos dividendy, stupeň zadlužení podniku nebo banky, výnos ROE, růst zisku letošní rok očekávaný, nebo růst zisku, tržby a dividendy během 12 let a jména 20 podniků, které je možno držet pro dividendy stále.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 16:05

10.10.2016
Studenti 4.000 korun drahé Finanční akademie

Nejde o doporučení 10-30 akcií na stálo, které by člověk mohl držet až do smrti pro dividendy jako důchod. Ale studenti ''Finanční akademie'' by si mohli už dávno vybrat 10 až 30 akcií, o kterých se domnívají, že to držení až do smrti se vyplatí.
Na doporučení akcií si v Čechách a na Slovensku nikdo netroufá, asi je tam možnost někoho žalovat u soudu o náhradu peněz, když někdo podle doporučení ty akcie koupil a ony pak klesly na třetinu. Když koupil akcie levně a firma nebyla bankrot jak Hypo Real Estate Bank, Worldcom, General Motors, pak se za několik let dostane do plus. A pokud má banka dnes 10x více akcií než 2007, pak se člověk bez přikoupení dostane zpátky jen na 1/10 kurzu z roku 2007. Bylo nutno tedy od 2009 do dnes akcie levně přikoupit, aby se dostaly do plus.
Jak víte všichni ze školy: Akcie kleslé na 1/95 potřebují zpátky na vrchol růst tisíce procent. Ale když se přikoupily 95x levněji za stejnou sumu jako před krachem, jsou kleslé jen na 1/2 a potřebují do plus růst jen 100% a tento růst 100% je na konci velkého krachu vykonán za pouhý měsíc.
Tedy doporučit jen blue chip akcie z indexů DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones a při poklesu neprodávat se ztrátou, když jsou akcie plánovány až do smrti pro dividendy a pak je zdědí děti. Žaloba u soudu o náhradu peněz při poklesu akcie na třetinu by neměla mít žádný úspěch. Vždyť jen daytrader musí prodat klesající akcie se ztrátou.

Já se doporučit akcie na stálo pro dividendy jako důchod nebojim:
BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Cisco Systems, Iberdrola, Royal Dutch Shell A, Tesco, Sanofi, BHP Group.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 16:08

15.10.2016
Největší finanční krize za posledních 80 let

Z mého 2012 nešťastnou náhodou vymazaného fóra se mohl člověk 2009 dovědět, že nikdo nepropadl panice, když akcie velkých a starých bank klesly na 1/95 v největší finanční krizi za posledních 80 let.
Když klesla akcie Citigroup na 1,00 dolar, nikdo se nebál jejího bankrotu, ale kdo měl peníze, rád ji tehdy levně přikoupil. Pouze byly někdy ty akcie přikupovány brzo, když nebyl krach ještě u konce. Správně by se měly přikupovat akcie bank od března 2009 až do dnes. Jestli nějaká banka má dnes 10x víc akcií než roku 2007, dostane se akcie snadno jen na 1/10 toho maxima z roku 2007. Na kurz z roku 2007 by se akcie kleslá na 1/95 dostala až za 100-200 let, když má banka dnes 10x víc akcií než roku 2007. Však kdo akcie levně přikoupil za stejnou sumu peněz, jako měl investováno před krachem, ten měl akcie kleslé už jen na 1/2 a dostal se do plus hned na jaře 2009, měsíc po krachu. Neboť na konci velkého dvouletého krachu udělají ty nejkleslejší akcie +100% už za měsíc.
Ve finanční krizi se ukázalo, co se předtím nevědělo, že v největších bankách Švýcarska, Británie, USA, Německa a jinde jsou šéfové velicí hlupáci, hazardéři nebo darebáci a dokáží jejich velikou banku přivést k bankrotu: UBS, Credit Suisse, Barclays, HBOS, RBS, Citigroup, Bank of America, Washington Mutual, Wachovia, Hypo Real Estate Bank.
Ukázalo se, co se předtím nevědělo, že v největší pojišťovně světa - AIG jsou takoví hlupáci, že pojištěním bezcenného hnoje (zločincům John Paulson, zločincům z Goldman Sachs a Deutsche Bank) přivedou pojišťovnu k bankrotu.
Ukázalo se také, že když kleslá akcie banky ukazuje na webstránce výnos dividendy 10%, není to ve skutečnosti pravda - akcie klesla pro potíže banky tak hluboko, že sice výnos dividendy oznamuje webstránka vysoký, ale banka se musí zachránit před bankrotem a namísto 10%-ní dividendy nebude placena vůbec žádná dividenda.
:ninja: Až přijde přibližně 80 let po minulé finanční krizi zase znova tak veliká finanční krize, pak si budeme různé věci pamatovat. Nebo lidé to najdou potom v mé knize česky, německy, španělsky a anglicky psáno: Že i průměrně oceněné akcie bank mohou dva roky hluboko klesat a že se nelze spolehnout na velké banky Švýcarska. Že v největších bankách Švýcarska, Británie a USA jsou velicí gauneři, hlupáci a hazardéři. Naopak ve dvou největších bankách Španělska jsou chytří a opatrní šéfové: Banco Bilbao, Banco Santander. Tyto banky se nemusely zachránit před bankrotem, přežily krizi snadno samy.
:ninja: Takže v akciích bank by mělo být maximálně 20% peněz portfolia, žádné akcie bank Švýcarska ani Německa nekupovat. U bank USA a Británie se musí pozorně vybírat: jen HSBC a Wells Fargo.
:ninja: V době velké finanční krize bude člověk živ z dividend: BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Cisco Systems, Iberdrola, Royal Dutch Shell A, Tesco, Sanofi, BHP Group. Jestli banky ve finanční krizi dividendy na několik let vynechají: Wells Fargo, HSBC, BHP Paribas.
Ale další veliká finanční krize má ještě 70 let čas. I když proroci krachu a krize a prodavači zlata jsou ve finanční krizi od 2007 do dnes, ještě z krize nevyšli, anebo straší s krachem a krizí každý rok.
Velký krach předražených akcií může přijít kdykoliv, když na konci velikého nadšení z akcií budou akcie nesnesitelně předražené, např. průměrně P/E 30 u akcií v indexu Dow Jones. Dnes je to asi průměrně P/E 17 a žádné nadšení z akcií nepanuje. Taxikáři a uklízečky se doposud nedověděli z titulních stran všeobecných novin, že se s akciemi moc vydělalo uplynulý rok a tak dosud taxikáři a uklízečky o akcie nemají zájem, když jsou akcie levné (např. BMW, Munich RE, Royal Dutch Shell).

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 16:10

3.2.2017
Akcie na stálo jen pro dividendy

Když Warren Buffett na podzim 1988 koupil poprvé akcie Coca Cola, výnos dividendy byl 2,87%. Ta dividenda rostla průměrně 10,97% ročně. Během roku 2016 dividenda 1,40 USD činila už 52,93% z toho nákupního kurzu roku 1988. Po 28 letech vyrostl výnos dividendy na 52,93 %. Přičemž všechny dividendy dohromady za těch 28 let už několikrát zaplatily ten investovaný kapitál.

Nyní je na vás, abyste zanechali rychlé spekulace na burze a na forexu, nenechali se na ně lákat od místních daytraderů a přestali zkoušet, zda na burze rychle zbohatnete. Když dáte dnes nebo později všech 50.000 euro, co máte nebo během let ušetříte, do 10 až 20 solidních dividendových akcií z indexu Dow Jones, DAX, Eurostoxx50 a Stoxx50, od podniků které nemíří k bankrotu, pak můžete mít každý rok vyšší příjem z dividend a jen během toho jednoho roku, který přijde za 27 let, bude dividenda 24.000 euro, nebo 2.000 euro měsíčně, což značně pomůže vašemu důchodu 300 euro měsíčně.
Samozřejmě není dobré kupovat akcie kdykoliv, ale jen když budou levné. To znamená P/E co nejhlouběji pod 15, P/S co nejhlouběji pod 3, P/B co nejhlouběji pod 3. A tak levná akcie Coca Cola asi nikdy nebude. Což vůbec nevadí. BASF, BMW, Sanofi, Shell a jiné solidní bluechips akcie poslouží stejně dobře, když se drží doživotně přes všechny rally a krachy a neprodávají se v panice, když klesnou 20% či 50% pod vrchol, až přijde za několik let další velký dvouletý crash na burze.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 16:12

20.3.2017
Všechny akcie nejsou dnes drahé

Zde je nutno jmenovat jednu jedinou akcii a jak dlouho ji chce člověk držet, aby se pak rozhodlo, zda je dnes levná nebo předražená.
Nelze říci nikdy, že je možno koupit nebo prodat akcie všeobecně, nebo ETF na index - když někdo se začal zajímat o akcie před týdnem. Jistota je ale, kdo začal s akciemi, neměl by držet ETF nebo fond déle než rok. Po půlroce až roce by měl každý všechny ETF a fondy prodat a vybrat si hezké akcie, pokud jsou levné s P/E, P/S a P/B, začít se radovat každý měsíc z několika tisíc korun dividend, ať už jsou akcie v mínus nebo v plus. Ty dividendy každý měsíc ETF a fondy neumožní a za druhé, s ETF nebo fondem má člověk peníze ve 3 hezkých a 27 nehezkých akciích. Tedy 100x lepší je, vybrat si ze 30 akcií v DAXu jen 3 akcie a nekupovat už nikdy víc ETF na všech 30 akcií v indexu. A největší hloupost je mít ETF na 500 akcií z USA nebo 500 akcií z celého světa.
Nelze říci nikdy, že jsou akcie všeobecně drahé nebo levné. Je nutno jmenovat jednu jedinou akcii, aby se rozhodlo, zda je levná nebo předražená.

Tedy pokud někdo chce dnes koupit akcii a prodat ji za rok až 3 roky s výdělkem, měl by koupit dnes levnou akcii Volkswagen. A jiné levné akcie. Archer Daniels Midland (ADM), The Allstate Corp. (ALL), US Gypsum (USG), HeidelbergCement, Volkswagen ST nebo VZ, Aurubis, Leoni, Salzgitter, BP PLC, Royal Dutch Shell A nebo B, Ahold Delhaize, Panasonic.
Pokud chce někdo držet akcie až do smrti a dostávat více dividend než důchodu, měl by koupit dnes levnou akcii BMW a jiné levné akcie. BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, United Technologies, Wells Fargo, Cisco Systems, Iberdrola, HSBC, Royal Dutch Shell A, Tesco, BNP Paribas, Sanofi, BHP Group.
Daytrader může dnes rychle riskantně spekulovat na pokles extrémně předražené akcie Snap, i když ona možná nelogicky zase stoupne a on ztratí peníze.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 16:14

BASF.png - 15kB BASF 25.3.2017
Akcie BASF na stálo

Před 20 lety prý z jedné akcie BASF byla dividenda 0,44 euro. Dnes je dividenda 3,00 euro. A tak rostla dividenda BASF průměrně 9,8% ročně.
Kdo před 10 lety dal do akcií BASF 5.000 euro, dostal prý do dnes dohromady 3.248 euro dividendy.
Jen růstem kurzu akcie se kapitál v akcii zvýšil o 6.673 euro.

Kdo před 20 lety dal do akcií BASF 5.000 euro, dostal prý do dnes dohromady 11.138 euro dividendy.
Jen růstem kurzu akcie se kapitál v akcii zvýšil o 25.413 euro.
Při krátkém krachu akcie 2008-2009 prý na jaře 2009 činil výnos dividendy BASF 10% z kurzu.

Podle jedné zfalšované statistiky Royal Dutch Shell dividendu od roku 1945 do dnes nezkrátil.
A Münchener Rückversicherung nekrátila dividendu od 1969 do dnes.
Nejen v Americe se najdou dividendové perly a dividendoví aristokrati.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!


Ladislav - 23-6-2019 v 16:15

Geraldine-Weiss.png - 481kB 30.1.2018
Jak investovala Geraldine Weiss - královna blue-chip dividendových akcií

Geraldine Weiss se narodila jako Geraldine Schmulowitz v San Francisku 16. března 1926. Otec jí změnil jméno na Geraldine Small. Vystudovala University of California v Berkeley 1945. Její ženich byl Gregory Weiss. Začala se zajímat o investování na počátku šedesátých let, dělala večerní investiční kurzy a četla každou investiční knihu, kterou našla ve veřejné knihovně v San Diegu. Také četla ty dvě známé knihy od Benjamina Grahama. Koupila si své první akcie 1962 ve věku 36 let. Neschopná nálezt práci jako makléř, vydávala od 1966 svůj vlastní čtvrtletní magazín: Investment Quarterly Trends. Měla úspěšnou kariéru na Wall Street.
Geri zemřela po dlouhé nemoci 26. června 2014 ve věku 88 let. Zanechala po sobě několik milionů dolarů.
Geri napsala 1988 knihu "Dividends Don't Lie: Finding Value in Blue Chip Stocks".
A 1995 napsala knihu "The Dividend Connection: How Dividends Create Value in the Stock Market". Amazon.com je prodává anglicky.

Její magazín zveřejňoval seznam 13 od ní doporučených akcií s názvem "Lucky 13". V letech 2000-2013 portfolio z těchto 13 akcií rostlo průměrně 11,8% ročně, zatímco index S&P500 5% ročně, akcie Berkshire Hathaway Warrena Buffetta rostla 9,7% ročně.
"Po velkém množství výzkumů jsem si všimla, že vysoké a nízké úrovně výnosu dividend se opakují: vysoký výnos naznačoval podhodnocené oblasti (čas koupit akcie) a nízký výnos naznačoval nadhodnocené oblasti (čas prodat akcie). Takže jsme začali sledovat celkem 350 blue chip akcií, pomocí těch historických výnosů dividend." povídá paní Bílá.

Jaká byla její strategie
Geri byla value investorka, ale věřila, že lidé by se měli zaměřit spíše na dividendy než na zisky, protože je příliš snadné manipulovat zisky v bilancích. Hledala vysoké výnosy dividend u blue chip společností (u velkých firem), které měly silnou rozvahu, což znamenalo snadné placení dividend a růst dividend. Ona rýsovala grafy historických dividendových výnosů a viděla tam čas kupovat akcie, kde výnos dividendy dosáhl historicky vysoké úrovně a čas prodávat, když výnos dividendy dosáhl minima. Paní Weiss také prosazovala poměrně koncentrované portfolio, což znamená, že investor by neměl mít více než 10-20 akcií.

Sedm zlatých pravidel pro výběr BLUE CHIP akcií ke koupení
1. Akcie musí být podhodnocena tak, že její dividendový výnos je na historickém maximu.
2. Musí se jednat o růstovou akcii, která zvyšovala dividendy alespoň 10% ročně za posledních 12 let.
3. Musí se jednat o akcii s poměrem kurz/účetní hodnota pod 2. Price-to-book value ratio < 2.
4. Musí být poměr kurz/čistý zisk nižší než 20. Price-to-earnings ratio < 20.
5. Akcie musí mít výplatní poměr dividendy kolem 50% ze zisku, dividend payout ratio, aby byla dividenda zajištěna a byl prostor pro růst dividendy.
6. Dluh společnosti musí být menší než 50% její tržní hodnoty.
7. Musí být splněno celkem šest blue chip kritérií: Dividenda musí být zvednuta alespoň pětkrát za posledních 12 let, akcie musí mít rating A od S&P, alespoň 5.000.000 akcií musí být v oběhu, musí akcie vlastnit alespoň 80 institucionálních investorů, celkem 25 nepřerušených let výplaty dividend, zisk společnosti musel růst alespoň v sedmi z posledních 12 let.

Její největší úspěch
Jedním z nejúspěšnějších tipů paní Weissové byla akcie Coca-Cola. 1982 byl výnos dividendy historicky vysoký, tedy musela akcii v jejím magazínu doporučit a během deseti let 1982-1992 akcie rostla 1.285%. S připočtením dividend akcie vynesly průměrně 34,6% ročně, když index 18,6% ročně.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 16:16

Grace-Groner.png - 275kB 27.2.2018
Akcionářka Grace Groner

Grace Groner se narodila 4.4.1909 v Illinois a pracovala jako sekretářka farmaceutické firmy Abbott Laboratories. Když byla 26 let stará, koupila si tři akcie od svého podniku po 60 $ za 180 $. Ty tři akcie Abbott už nikdy neprodala a za jejich dividendy je přikupovala. Během 73 let se množil počet akcií také splitem. Poslední rok života už dostala dividendy 250.000 dolarů, během jednoho roku. Když stoletá 19.1.2010 zemřela, zbyly po ní akcie Abbott za 7 milionů dolarů.
Zde se můžeme poučit, že je dobré držet akcie zdravé velké staré firmy kvůli dividendám až do smrti. Musíme být ale ještě chytřejší než Grace Groner a rozdělit peníze na 10 různých akcií, zdravé velké staré firmy s dobrou dividendou. Grace Groner měla zřejmě jen akcie od jediné firmy a kdyby firma zkrachovala, klesly by akcie na nulu. A kupovat akcie vždy výhodně a ne když jsou předražené!
Musíme kupovat akcie vždy výhodně a ne když jsou předražené! Výhodně znamená P/B pod 3, P/S pod 3, dividendový výnos nad 3 %.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!


Ladislav - 23-6-2019 v 18:10

Z roku 2019
Jedna akcie autokoncernu na stálo pro dividendy zcela postačí

BMW je v pořádku. Daimler dělá veliké hlouposti. VW podvádí. Toyota je nevyzpytatelná. Fiat, Peugeot, Renault, Citroen jsou nemocné. Ford a General Motors jsou zachraňovány před bankrotem.

Páni v Daimleru udělali během let mnoho nesmyslů, pro které byla akcie častokrát masivně prodávána. Akcii vlastní převážně spekulanti a spekulující fondy.
Ale BMW by asi zasloužilo několik vyznamenání a polovinu akcií vlastní dvě rodiny, které se spokojí s dividendami a nespekulují s prodejem a nákupem akcie.
A tak akcie Daimler jde snad 50 let zubatě vodorovně, hodí se jen na 1-3-leté spekulace.
A akcie BMW už dekády hezky roste.

V červnu 2019 existuje 9 modelů aut BMW a Mini elektrifikovaných, převážně hybridní auta, jedoucí chvíli na elektriku a chvíli na benzín.
2021 bude existovat už 9 modelů aut BMW a Mini jen na elektriku.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!
Žlutý graf je akcie Daimler. Modrý graf je akcie BMW. Sice neprodáme akcie nikdy kvůli výdělku na kurzu, ale i pro dividendy na stálo je zajímavější rostoucí kurz akcie BMW.
BMW-Dai.png - 21kB

Ladislav - 23-6-2019 v 18:12

Z roku 2019
401(k) + IRA retirement accounts made in the USA
Akciové spoření na důchod v USA pro zaměstnance se nazývá: 401(k) a IRA


Na 401 K depo jdou nezdanene penize z hrube mzdy. Vetsinou je to automatizovany, pravidelny mesicni proces, ktery je v souladu se zamestnavatelem. Pracovnici investuji mesicne stejnou sumu penez do indexovych fondu ETFs, akciovych fondu, dluhopisovych fondu nebo smisenych fondu. Ta suma nesmi prekrocit jiste maximum za rok. Zamestnavatel casto podporuje sporeni svych zamestnancu s pridavkem. Ve fazi sporeni neexistuji zadne dane z dividend. Poplatky pro banku jsou minimalni.
Pri zmene prace zas jiny podnik zamestnanci na 401(k) prispiva.

S nastupem duchodu sporeni 401(k) konci a lide mohou delat s penezi co chteji. Penize muze sporitel vybrat az ve veku 59,5 let. A pokud dostane zaplaceno vice penez, nez do toho behem let dal, pak z vydelku musi platit poprve dan.

Druhe akciove sporeni na duchod v USA se jmenuje IRA. IRA umoznuje sporiteli vice volby, kdy a do ceho investuje. IRA neni vazane na zamestnavatele, sporitel muze ukladat nepravidelne ruzne velike sumy penez i do akcii podle vlastni volby. Tyto penize ale pochazi z jeho ciste mzdy, tedy po zdaneni. Rocni investice nema zadny limit, muze byt jakkoliv vysoka, jen pridavek od zamestnavatele bude kazdy rok stejne nizky.
Take zde jsou dividendy nezdaneny, pokud pochazi z USA a vydelek z rustu hodnoty kapitalu se zdani az pri vyberu ve veku 59,5 let.

Jestli akciove sporeni s podporou zamestnavatele v CSSR neexistuje, lide v Ceske republice a ve Slovenske republice by meli nepravidelne, za kazdych zrovna usetrenych 1.000 euro kupovat levne dividendove akcie velkych a starych podniku ze zapadni Evropy a z USA a nikdy v zivote je neprodavat, pokud spolecnost nemiri k bankrotu tak jak Nokia, Enron, Worldcom, General Motors. Ale dividendy a casto i prodej akcii s vydelkem budou mit zdaneny. A zamestnavatel jim zadny prispevek neda. Vsak poplatky budou mit jen za nakup akcii na burze Xetra nebo Tradegate a zadne jine poplatky. Fondy nejsou potreba, protoze ze 24 akcii vlastni volby z Evropy a USA muze clovek dostavat 60x rocne dividendy.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 18:16

Z roku 2019
Hloupé a chytré portfolio akcií

""Já o německé akcie nemám vůbec zájem, protože USA se mi zdá o mnoho více bezpečnější."" napsal Ferdinand Poseroutka

Pán zapomíná na americké bankroty: General Motors, Ford, AIG, Fannie Mae, Freddie Mac, Washington Mutual, Wachovia, Lehman Brothers, Enron, Worldcom. A u německých bankrotů jsou známé jen Hypo Real Estate Bank a Air Berlin.
Správný český nebo slovenský obchodník-trader-spekulant musí mít samé americké akcie na jeho spekulaci.
Správný český nebo slovenský obchodník-trader-spekulant ani neví, kde Německo je :) Belgie je pro něj hezké město.
Teprve když se člověk z Čech nebo Slovenska zabývá akciemi 10 let, pokud přestane spekulovat a začne investovat a pokud se dividendy stanou u něj to nejzajímavější u akcií, začne mít v portfoliu ze 20 akcií také akcie z Německa, Británie, ba dokonce ze Španělska a Francie. Ale to chce už hodně rozumu, který český nebo slovenský obchodník-trader-spekulant nemá.
Když se podíváme na složení portfolií všech učastníků diskuse forum.nr1a.com , pak podle počtu akcií z Německa snadno a rychle rozdělíme portfolia na chytré a hloupé. Ta nejhloupější česká a slovenská portfolia neobsahují ani jednu německou akcii. U inteligentních českých a slovenských portfolií ale vidíme vedle amerických akcií také akcie BASF, Munich Re, ba dokonce Shell a Iberdrola.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 23-6-2019 v 18:18

Z roku 2019
Kdybych měl jen 5 akcií v životě dovoleno
Není dobré hledat poučení na prolhané webstránce Seeking Alpha

Nejaky nezletily Cinan tam publikoval svuj hloupy clanek "Kdybych mel jen 5 akcii v zivote dovoleno". A vyzvracel tam 5 americkych akcii bez dividend nebo s 1%ni dividendou, take od firmy podvadejici s danemi.

Kdybychom ale meli rozum a meli jen 5 akcii za cely zivot dovoleno, pak bychom ty akcie nechteli prodat ani ve veku 65 let a chteli z nich mit profit kazdy rok.
Tedy jen bezpecne stare velke podniky pripadaji v uvahu, ktere nepodvadi s danemi a jejich akcie maji dobry vynos dividendy.
Nemely by ty akcie moc rust, abychom je mohli za penize z dividend stale levne prikupovat.
Napriklad: AT&T, Munich Re, Royal Dutch Shell, BHP Group, Pfizer nebo Wells Fargo.
Nepripada tedy v uvahu zlocinna firma Nike, podvadejici s danemi, s extremne nizkym 1% vynosem dividendy, jen proto ze ta predrazena akcie hezky roste, aby pozdeji ve velkem krachu klesla na 1/3. To neni jedna z 5 akcii na cely zivot. Ani Berkshire Hathaway bez dividendy.
Kdyby mel jen 5 akcii v zivote dovoleno, popripade drzet je az do konce zivota, mel by hlupak ze Seeking Alpha jen tyto akcie: Rollins, Clorox, Dominos Pizza, Nike, Berkshire Hathaway. To neni chytré.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 24-6-2019 v 15:29

Z roku 2019
Levné dividendové akcie neni nikdy pozdě koupit

Kdyby clovek litoval, ze nekoupil akcie na obrazku uz v lednu, protoze mel malo penez,
tak by taky mohl litovat, ze nekoupil uz roku 1990 nejake US tec. akcie a neni tedy dnes tisice procent v plus.

Clovek nemusi za bohatstvi povazovat miliardu korun v akciich, ale povazovat za bohatstvi uz 1 milion korun v akciich.
Hlavne aby prijem z dividend v duchodu byl vyssi nez prumerny duchod a clovek mel ty dividendy i ten prumerny duchod, tedy 2x vice penez nez prumerny duchod ve veku 65. A dalsi leta poroste ten prijem ze zapadnich dividend mnohem vic nez duchod. Takze duchodce zazije zdvojnasobeni dividend, ale zadne zdvojnasobeni duchodu.

U akcii neni dulezite, ze clovek nekoupil pomalu rostouci akcii uz vloni, ani uz pred 20 lety. Dulezite je, ze clovek kupuje akcii dnes a pristi mesice, a ona je dosud levna s P/E 10, P/B 1, P/S 1 a ma vynos dividendy 4% nebo 5% nebo 6%.

Jestli se ptá někdo na moji performanci, odhaduju, že mám v minus akcie Tesco, Banco Bilbao, Banco Santander. Ale já se dívám na plus a minus jen na Silvestra. Pro mne je důležitý jen růst peněz z dividend.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 24-6-2019 v 15:31

Z roku 2019
Máme radost, když nám akcie klesají. A nejsme šílenci.

Z rostoucích akcií se radují jen spekulanti, kteří každou akcii s výdělkem jednou chtějí prodat.
Kdo chce všechny akcie držet až do smrti jen kvůli dividendám, ten má radost, když mu akcie klesly a má na kontě několik tisíc eur, aby ty kleslé akcie levně přikoupil.
A nevadí mu ani to, když ze 24 jeho akcií má dnes 3 akcie 40% v mínus.
Radost má dividendový investor hlavně tehdy, když před lety koupil akcie sice levně, ale s výnosem dividendy 3%, a dnes jsou některé jeho akcie tak kleslé, že ty nejkleslejší přikupuje s výnosem dividendy 5%.
Kdo si dělá z dividendových akcií celoživotní sbírku (a má jen staré velké zdravé podniky, které nemíří k bankrotu jak nemocný Ford a nemocná Nokia), ten není šťastný, když přikupuje po letech akcie s dvojnásobným kurzem. Naopak je šťastný, když přikupuje akcie za poloviční cenu, tedy 50% pod jeho prvními nákupy, nebo za stejnou cenu, ale 50% pod nedávným vrcholem.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 24-6-2019 v 15:46

Z roku 2019
Tragédie, když podnik vynechá dividendu nebo 3 podniky zkrátí dividendu

Lidé bez akcií nebo spekulanti straší dividendové investory, jak zle dopadnou, když podnik jeden rok dividendu nezaplatí nebo několik podniků dividendu zkrátí.
Moje dividendy prvních 5 měsíců roku 2019 byly o 47% vyšší než prvních 5 měsíců roku 2018.
Vůbec růstu dividend od mých 25 podniků a bank neublížilo, že BMW, AB InBev a Kraft Heinz zkrátily dividendy.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 24-6-2019 v 17:06

Stephanie-Mucha.jpg - 51kB 27.10.2014
Polská obdoba Warrena Buffetta

Stephanie Mucha, 97 let stará bývalá sestra, která žije v americkém městě Buffalo u Niagary, vydělala miliony s akciemi na burze.
Muchová byla třetí ze šesti dětí německo-polských rodičů v Americe. Rodina byla tak chudá, že čtyři dívky musely sdílet jednu postel. Ona šetřila každý cent, aby ho investovala na burze a vytvořila do dnes jmění 5.5 milionu amerických dolarů.
Tato bezdětná milionářka žije skromně ve dvoupokojovém bytě v malém domku naproti University of Buffalo ve státě New York. Paní Mucha darovala tři miliony dolarů na vysokoškolská stipendia ve prospěch polských přistěhovalců do USA. Muchová má cíl darovat škole na stipendia celkem 6 milionů dolarů, dříve než zemře.

Co je nejdůležitější ponaučení z burzy?
"Skutečnost, že se tam může zbohatnout. Člověk musí jen používat hlavu."

Jak jste přišla k investicím do akcií?
"Pracovala jsem v letech velké hospodářské krize jako služka u lékaře. Během večeře jsem poslouchala, co mluvilo panstvo. Investice do akcií a diamanty bylo vždy téma rozhovorů. Tak jsem si uvědomila že burza je způsob, jak vybudovat bohatství.
Můj manžel a já jsme nejprve investovali spolu. Od jeho smrti investuji sama. Když zemřel v roce 1985, měli jsme 300.000 USD v akciích. V současné době je to 5,5 milionu USD. Je nesmírně důležité vědět, že ženy jsou schopné samostatně se starat o finance."

Nevylekal Vás krach burzy roku 1929, když jste viděla, jak rychle se na burze může přijít o všechno?
"V té době mi bylo 12 let. Má rodina neměla s burzou nic společného. Moji rodiče vlastnili obchod na textil a všechno zboží bylo koupené na úvěr. Když přišel krach burzy, lidé přestali u nás nakupovat. Proto jsem spolu s dalšími třemi sourozenci šla do práce, abychom neztratili náš dům.
Vydělala jsem nejprve jako zdravotní sestra v nemocnici pro válečné veterány 2.500 dolarů ročně. V roce 1994, než jsem odešla do důchodu, bylo to 23.000 dolarů ročně. Měla jsem pocit, že hospodářství USA roste, to mi dává důvěru v akciový trh. Protože pokud existuje stále více Američanů, kteří jedí, řídí auto a potřebují lékařskou péči, pak se vede také podnikům dobře."

Jak se chováte při krachu akcií?
"Držím akcie dál, ala neni mi lehce. Během mých let na burze jsem byla často nejistá a nervózní. Ale pokaždé jsem se zotavila a vytrvala. Můj manžel a já jsme se často hádali o akciích. Já chtěla mít naše peníze v bezpečí, "už máme dost" byl můj argument. On ale chtěl zůstat na burze. Vzpomínám si jak 1972, kdy jsme měli 150.000 dolarů v akciích, se burza zhroutila. Naštěstí můj manžel se prosadil a krátce po krachu hodnota našeho portfolia vzrostla na 240.000 dolarů."
"Když muž zemřel, prodala jsem naše prsteny za 2.700 dolarů a peníze investovala do akcií. Plakala jsem přitom, ale bylo to v pořádku. Také jsem pronajímala jednu ložnici mého domu na zdravotní sestry. Také tyto peníze jsem dala do akcií."

Jaká byla vaše nejlepší investice?
"1958 byl Wilson Greatbatch v naší nemocnici, vynálezce stimulátoru srdce. Bylo mi dovoleno se dívat, jak se implantuje do nevyléčitelně nemocného psa jeho zařízení. Před operací pes ležel nehybně. O pár minut později zavrtěl ocasem. Pak začal utíkat. Večer jsem řekla mému manželovi, že jednou i lidé budou nosit stimulátory srdce. Jak Greatbatch prodal svůj patent v roce 1961 společnosti Medtronic, koupili jsme 50 akcií s kurzem 5.11 USD. Později jsme přikoupili akcie a ty akcie nám vyrostly na hodnotu 459.000 dolarů. Většinu akcií jsem darovala škole, ale stále mám 300 akcií Medtronic."

Inspirovalo Vás povolání při investování?
"Ó jé. Lidé stárnou a berou více a více léků. Proto jsem koupila 50 akcií Pfizer, 50 od Merck, 50 Johnson & Johnson, 50 Abbott a 50 Glaxo Smith Kline. Také mám akcie tabákové společnosti Lorillard a Philip Morris."

Přijdete sama na Vaše nápady?
"Ne. Počátkem 60. let jsem byla v nemocnici v investičním klubu. Setkávali jsme se tam jednou za měsíc a dali pak každý z nás 100 dolarů do akcií. Indický lékař mluvil o akcii společnosti Intel. Koupila jsem je pak soukromě. Ale jak se pozice vyrostla na 3.000 dolarů, zavolal mne můj makléř a doporučil prodat. Prodala jsem tedy a minula jsem zisk 1.000.000 dolarů."

Držíte se pravidlem buy-and-hold?
"Držím akcie dlouho. Ale pokud firma neroste, akcie prodám. Například jsem měla akcie bio-supermarkt-řetězu Whole Foods, protože věřím v dobré jídlo. Když se kurz zdvojnásobil, pak jsem prodala. Tam bylo příliš mnoho konkurence."
"Mám i akcie Pepsi-Cola a Coca-Cola. Z technologických akcií vlastním jen Apple."

Letos jste se rozhodla opět důvěřovat makléři. Proč?
"Teď jsem tak stará, že se bojím dělat chyby. Burza je dnes krutá se svými extrémními pohyby nahoru a dolů. Nemám vlastní computer a obchoduji přes telefon. Když mi řekl můj účetní, že jeho makléř vydělal 36% za poslední rok, když já sama jen 11%, začala jsem používat tohoto makléře.
Také já sama jsem poradila makléři, aby on pro sebe koupil akcie Bayer. Tedy si je koupil. Teď telefonuji několikrát týdně s ním."

Dělají peníze šťastným?
"Jsem spokojena. Mým cílem je dělat dobro ve světě. Peníze mne přivádí blíže k tomuto cíli. I můj zesnulý manžel se vším co nepotřebujeme, pomáhal mladým polským lidem v USA ke vzdělání. Vyrůstal kdysi jako sirotek v Polsku. Jeho sen stát se inženýrem nemohl realizovat a pracoval jako strojník. Také já pomáhám druhým lidem prostřednictvím stipendií ke vzdělání."
"Jako dítě jsem byl považována v rodině za hloupou. Měla jsem potíže se učit a psala levou rukou. U tabule ve škole jsem se podělala do kalhot. Nemůžu uvěřit, že jsem se ze šesti dětí stala s velikým odstupem ta nejbohatší."

Sem prosím nedávej žádné komentáře!


Ladislav - 24-6-2019 v 17:10

25. 8. 2015
Dobrý seminář o rozumném investování na burze
neni nabízen asi nikde na světě. Ten by stál jen 100 korun za půl dne a řekl by lidem jen toto:
Otevři si konto u banky, kde je zadarmo a kde poplatek za nákup akcií na Xetra dělá asi 10 euro!
Rozkládej peníze od narození až do smrti pravidelně na 10 až 20 různých akcií starých a velkých firem, které jsou nebo by mohly být v indexu DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones!
Vyhýbej se malým i středně velkým firmám a mladým firmám!
Ber jen podniky a banky, kterým neškodí konkurence a zvyšují dlouhodobě zisky a tržby a dividendy asi 10% ročně (nebo pár procent více nebo pár procent méně)!
Počítej s tim, že budeš každou akcii držet až do smrti jen pro dividendy, ale v době předražení nebo v případě potřeby peněz budeš moci nějaké akcie prodat!
Jen když budeš mít o třetinu více peněz z dividend, než potřebuješ, můžeš třetinu akcií prodat a koupit za ty peníze vlastní byt, pokud ho nemáš od rodičů.
Nepočítej s tim, že za několik hodin nebo za několik dní nebo za rok prodáš akcie s výdělkem!
Nehledej akcie s potenciálem na jeden rok! Jen akcie s potenciálem na 100 let kupuj, protože po tobě budou držet ty akcie dál tvoje děti!
Když prodáš nějaké akcie, nebudeš mít u nich růst kurzu stovky procent za několik dekád.
Když prodáš nějaké akcie, nevyroste ti počáteční výnos dividendy 3% na výnos dividendy 12% a 24% nebo 100% z investice za několik dekád.
Když se po letech růst zisku, tržby nebo dividend u firmy silně zhorší, pak můžeš akcie té firmy přece jen prodat, pokud budou v plus. Ovšem krizi 2008-2010 ignoruj a slabost obchodu Tesco 2014 ignoruj, jakoby tehdy zisky neklesly!
Neprodávej žádné akcie se ztrátou!
Nepoužívej nikdy stop loss order!
Věř tomu, že v investičních magazínech jsou většinou samé lži o akciích a burze, v televizi, v rádiu, v knihách, na přednáškách, v ústech známých investorů nebo traderů jsou většinou samé lži o akciích a burze.
Nekupuj akcie kdykoliv! Kupuj akcie jen ten rok a ten den, když jsou výhodné! To je P/E pod 15, P/B pod 3, P/S pod 3, výnos dividendy nad 3%.
Nekupuj akcie, když jsou na grafu v trendu klesajícím, červený kurz! Alespoň jeden den musí být kurz zelený a trochu růst, když nakupuješ akcie.
Celý život ty samé akcie přikupuj, pokud budou levné.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 24-6-2019 v 21:05

Z roku 2019
STUPID GERMAN MONEY

Do kategorie ''STUPID GERMAN MONEY'' patří německý důchod. Tedy hloupě investované peníze z Německa. V té kategorii STUPID GERMAN MONEY jsou vedle zákonného důchodového pojištění i všechny možné připojištění. Největší nesmysl je státem podporovaná ''Riester Rente'', ze které dostane hloupý střadatel své vložené peníze bez uroku zpátky, jen když bude 87 let starý. Na pár procent výdělku bude mít nárok, když bude 100 let starý. A kdo by byl starší jak 100 let, ten by využil i peníze přidané od státu. Protože Riester Rente bere hloupým střadatelům příliš vysoké poplatky.

Stupid German Money je však také nákup firmy Monsanto od hlupáků z firmy Bayer a nákup akcií Bayer od sloučení s Monsantem do dnes.
Stupid German Money ja také dávný nákup firmy Chrysler od hlupáků z firmy Daimler a nákup akcie Daimler kdykoliv.

Jistě, stupid German money je také nákup akcií bank před finanční krizí za peníze vydělané v Německu.

:smirk: Kdyby existoval taky pojem INTELLIGENT GERMAN MONEY ve spojení s důchodem, měl by člověk vedle nízkého důchodu mít také podobné peníze z dividend akcií a nějaké 3. peníze, jako třeba státní přídavek na dvě nebo na tři děti. A pak bude mít inteligentní důchodce v Německu 3x víc peněz než nízký důchod a je vysoko nad těmi ubohými, co naříkají, že jejich důchod je jen 50% jejich poslední nízké čisté mzdy.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 6-7-2019 v 16:25

21.2.2015
Důchod a dividendy

Je vždy lepší mít 500 euro důchod a 1000 euro dividendy měsíčně než 1000 euro důchod a 500 euro dividendy měsíčně. Ale málokdo je tak chytrý nebo odvážný, aby to pochopil. Raději si platí chudí lidé (nerozumní nebo zbabělí) na důchodové připojištění. Však důchod se může zdvojnásobit za 70 let a dividendy se mohou zdvojnásobit už za 8 let. A vdova a děti nezdědí nic z důchodu. Však zdědí dividendy a ty se jim mohou každých 8 let zdvojnásobit. A většina z mých 18 dividendových akcii dosahovala zdvojnásobení dividend od 2000 do 2008.

Jak za posledních 10 let pred krizí 2008 rostly v tech podnicích:
celková trzba v milionech euro nebo dolaru, celkový zisk, cash flow, vlastní kapitál, dividenda pro akcii v euro nebo dolaru:
AT&T: +168%, +55%, +159%, +406%, +56%
General Electric: +81%, +139%, +190%, +169%, +228%
Johnson & Johnson: +168 %, +265 %, +188 %, +190 %, +230 %
Pfizer: +256 %, +143 %, +324 %, +553 %, +383 %
Procter & Gamble: +107 %, +121 %, +137 %, +423 %, +154 %
United Technologies: +165 %, +275 %, +131 %, +437 %, +277 %
Bank of America: +84 %, +127 %, +91 %, +284 %, +127 %
Wells Fargo: +162 %, +310 %, +170 %, +385 %, +237 %
Royal Dutch Shell: +279 %, +265 %, +134 %, +123 %, +200 %
BP: +446%, +535%, +336%, +116%, +110%
Tesco: +216 %, +250 %, +200 %, +196 %, +164 %
HSBC: +201 %, 209 %, +151 %, +585 %, +180 %
Iberdrola: +258 %, +285 %, +292 %, +38 %, +130 %
Telefonica: +128 %, +356 %, +99 %, +47 %, +354 %
Banco Bilbao: +90 %, +471 %, +199 %, +460 %, +421 %
Banco Santander: +468 %, +463 %, +320 %, +540 %, +222 %
Sanofi Aventis: +601 %, +1092 %, +953 %, +1080 %, +746 %
BHP Billiton: +199 %, +782 %, +262 %, +296 %, +663 %
Vale do Rio Doce: +851 %, +927 %, +965 %, +565 %, +71 %
2003-2013 BASF: +122%, +422%, +61%, +71%, +285%
2003-2013 BMW: +83%, +173%, +0%, +120%, +348%

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 6-7-2019 v 16:46

3.4.2015
Český tunel a česká privatizace
napsala Margareta Kačerová

""Neudržitelnost komunistického režimu na konci 80. let 20. století přinutila celý tehdejší bolševický establishment jednat. Byl vyslán signál do kontrolovaných disidentských kruhů k zahájení revolučních kroků. Je zajímavé, že většina důležitých osob, které později obsadily vysoké státní funkce či tunelovaly banky, se rekrutovala z Československé akademie věd - ČSAV, a to vesměs z Prognostického ústavu. V této instituci plné vysokých komunistů působily jména jako Komárek, Klaus, Zeman, Češka, Dyba, Dlouhý, Ransdorf, Salzmann, Ježek, Klausová a další. Ti představovali jak kádrovou rezervu pro nový režim, tak kádrový nomenklaturní rezervoár režimu starého. Sám šéf Prognostického ústavu, přesvědčený komunista, přítel Che Guevary a místopředseda vlády ČSFR v roce 1990 - Valtr Komárek ho označil za školu revoluce.
Ve vyvolané euforii a v naději na zbavení se komunistického jha se vyškoleným bolševickým revolucionářům z Prognostického ústavu spolu s Havlovými disidenty podařilo splnit svůj úkol - změnit režim a ponechat komunisty fakticky u moci. Symbolickým a zároveň tragickým vyjádřením tohoto faktu byla instalace Mariána Čalfy, v té době ještě aktivního agenta KGB, do křesla předsedy vlády dne 10.12.1989, kde setrval až do 2.7.1992. Za komunistické éry působil Čalfa v ČTK, poté byl jmenován předsedou Legislativní rady vlády ČSSR a vyzkoušel i post komunistického ministra. Václav Havel si jej vybral za nejbližšího spolupracovníka.
Dr. David Ellerman ze Světové banky v souvislosti s kupónovou privatizací označil Václava Klause za tržního bolševika a architekta finančního pirátství.

Nutno přiznat, že nápad kupónové privatizace byl geniálně rafinovaný. Dát lidem pocit, že něco získávají, vybrat za to od nich ještě peníze a následně se legálně zmocnit majetku, který zůstal po komunismu. Za architekty kupónové privatizace lze považovat pachatele:
a) Dušan Tříska, narozen 14. 4.1946
b) Tomáš Ježek, narozen 15.3.1940
c) Václav Klaus, narozen 19.6.1941
U jejího zrodu se rovněž nějakou dobu pohyboval Jan Švejnar.
Dne 4.10. 2001 odpověděl Dušan Tříska, jeden z nejbližších přátel Václava Klause a bývalý agent StB s krycím jménem Dušan v radiu Svobodná Evropa na otázku, zda se nestydí za své otcovství projektu kupónové privatizace, slovy: Hlásím se k němu samozřejmě hrdě a myslím si, že jsem schopen doložit, že jsem hrdý a mám na co.
Vzhledem k přímé participaci Aleše Třísky, bratra Dušana Třísky, na největších finančních zpronevěrách a krádežích a dále s ohledem na blízký vztah Václava Klause k dalším podvodníkům lze důvodně předpokládat, že projekt kupónové privatizace byl účelově připraven a nastaven tak, aby umožnil beztrestné zcizení národního majetku.

Kupónová privatizace se uskutečnila ve dvou vlnách v letech 1992-1994. Celková hodnota jmění podniků privatizovaných kupónovou metodou činila 679 miliard korun v cenové hladině ke dni zahájení první vlny. Mediální masáž a propagace byla silná, bylo dosaženo nevídané aktivity a odezvy od občanů, především v zrcadle toho, že za své peníze dostávali bezcenné papírové knížky. Účast v první vlně byla 77 % všech oprávněných občanů a v druhé vlně 74 % občanů.

Na majetek zprivatizovaný kupónovou privatizací čekal dvojí osud.
V prvním případě byl ihned zpronevěřen a rozkraden. Zde se jeví slovo krást jako absolutně nejvýstižnější, na rozdíl od jakýchkoli ekonomických či právních termínu. Princip byl jednoduchý a recept všude stejný. Nevýhodné obchody, zadlužování, systematické vyvádění aktiv a vytváření pasiv, tj. proslulé české tunelování, vše vesměs v režii sehraného a zkušeného týmu agentů StB.
Ve druhém případě byl majetek dále spravován a do vedoucích míst zprivatizovaných podniků byli dosazeni, popř. se vrátili exponenti komunistického režimu. V těchto případech nebyly podniky tunelovány bezprostředně, ale postupně nebo v případě potřeby, tzn. nutnosti vytvoření finančních aktiv.

Ve Velké Británii lady Margaret Thatcher privatizovala velké státní podniky. V ČSFR ministr financí Václav Klaus privatizoval velké státní podniky. Potud shoda. Rozdíly: Ve V.B. provedli nezávislý audit a prodali za tržní cenu. Tedy tomu, kdo dal nejvíc. A platilo se hned. U nás se státní podnik prodal za účetní hodnotu předem určenému zájemci. A s odkladem platby.
Postup byl tento: Privatizační komise zjistila účetní hodnotu subjektu vybrala zájemce. Tomu předala podklady.
1. Zájemce si nechal subjekt ocenit znalcem. Částka, určená znalcem, několikanásobně převyšovala částku prodejní.
2. S tímto odhadem tržní ceny šel zájemce do banky a úvěr bez problémů dostal. Za úvěr přitom ručil majetkem, který stále ještě nebyl jeho! Z úvěru, poskytnutého takto bankou, zaplatil tu účetní hodnotu a ještě mu zbyla pěkná sumička do začátků.
3. Podnikatel zlatokop si po převzetí subjektu založil další firmu, na kterou převedl aktiva původního subjektu. Potom přestal bance splácet úvěr. Banka byla nucena převzít zástavu, tedy spíše to torzo, které z původního subjektu zbylo. Pan podnikatel byl z obliga, prostě mu nevyšel podnikatelský záměr!
4. A na státu bylo, aby mu prokázal úmysl. Pan podnikatel to navíc jistil převedením majetku na osoby blízké. Takto tedy vznikl pojem tunelování. A takto se nám tady narodili noví kapitalisté.
5. Všechny tyto transakce národního majetku nepodléhají právnímu přezkumu. Na to byl dokonce vytvořen zvláštní zákon! rnrn Při takzvaném očišťování bank od takto vzniklých nedobytných úvěrů bylo zapotřebí tato pasiva někde skrýt. Dva staří přátelé z Prognosťáku to vyřešili tím, že založili Konsolidační banku. Vznikl tak světový unikát - banka, která spravovala jen samá pasiva. Když už to bylo příliš nápadné, byla tato banka přejmenována na Českou konsolidační agenturu. Současně s tím bylo vedení ČKA povoleno prodávat tam uložené dluhy za částky, které nezřídka tvořily pouhých deset procent původní výše dluhu. Tak se také běžně stávalo, že původní dlužník si koupil svůj dluh (přes třetí osobu, samozřejmě) za částku, která nepokryla ani úroky z tohoto dluhu. Tento dříve dlužník byl po této transakci samozřejmě už opět vážený podnikatel. Po zaniklé ČKA zbyl dluh ve výši 236 miliard korun. Tato částka se objevila jako záporná položka ve státním rozpočtu a ze státního rozpočtu je také tento dluh umořován. Takže, milé děti, jaké si z toho vezmeme ponaučení? Ano, správně! Když dva dělají totéž, není to vždycky totéž.

Tento stát v žádném případě nerozkrádaly nějaké socky. Z těch někdejších privatizátorů, jejichž dluhy platíme (a budeme platit i nadále) všichni bez rozdílu, jsou dnes milionáři, multimilionáři a někteří dokonce miliardáři. A jsou to také ti, kteří nám tady skutečně vládnou. Politici jsou ve skutečnosti jen loutky, vykonavatelé jejich vůle.
Tak se také stalo, že si prohnaný estébák Andrej Babiš za své miliony koupil i naši současnou vládu. :( Falšovaná zaplacená statistika, falšovaná zaplacená prognóza dnes 3.4.2015 oznamuje, že zločinecká strana ANO by získala v českých volbách nejvíce hlasů ze všech stran.""
napsala Margareta Kačerová

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 6-7-2019 v 17:42

Napsáno asi 2010
Strategie ''kup a drž'' není mrtvá

"Kup a drž" strategie není mrtvá, povídá 94 let starý investor Edward Zajac z Nevady, USA. V Británii, ve Švédsku a v USA je poměr počtu akcionářů k počtu obyvatel několikrát vyšší než v Německu. Američani pro zabezpečení na stáří vkládají většinu peněz do akcií. Již jako mladí studují Američani akcie. Edward Zajac (*1916) z města Henderson, Nevada, USA koupil poprvé akcie roku 1937, když mu bylo 21 let a byly to akcie Petroleum & Resources Corp. On jde na to s rozumem, kupuje jen levné akcie a vydělal s akciemi 2,5 milionů dolarů za 73 let. Přepočteno na euro to není moc, ale on to ještě napraví, vždyť byl teprve 94 let starý roku 2010.

Jeho pravidla jsou:
Investuj jen do firem s atraktivnímu výrobky!
Kupuj jen akcie firem, které jsou aspoň z 25 % ve vlastnictví fondů a institucí!
Nekupuj akcie blízko dvouletého maxima!
P/E musí být pod 16.
Dividenda musí být nad 2 % z kurzu akcie a musí být placená nepřetržitě už aspoň 10 let.
Nekupuj akcie na dluh!
Vyhýbej se puts, calls, futures a moderním produktům bank!
Nehraj si s ničím, kde je větší šance proti tobě než pro tebe!

Finanční krizi 2008 Edward Zajac vyseděl beze ztrát, protože nic neprodal se ztrátou. Je připraven držet akcie 5 i 10 let, vždyť je mu teprve 94 let (2010).

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Edward-Zajac.jpg - 125kB Edward Zajac, Henderson, Nevada, USA

Ladislav - 6-7-2019 v 17:44

5.6.2015
Top stocks fond od České Spořitelny neni dobrá věc.
Obsahuje samé hloupé akcie, které by rozumný člověk nikdy nekoupil.

Nikdo by neměl kupovat podíly fondu z 20-30 akcií, které se mu nelíbí. Jistě platí i dnes z velké části výrok, který má v jeho knize André Kostolány, že manažer fondu bývá často mladík, které nemá o burze ponětí. Prostě děti dodělaly ekonomickou školu a nenašly žádnou jinou příbuznou práci než povolání manažer fondu. A tak vyvádí s akciemi hlouposti jak ten manažer fondu Top stocks. Začátečník by měl vyhledat banku, která umožňuje pravidelně měsíčně bez nákupního poplatku ukládat stále stejné peníze do ETF na DAX, Dow Jones nebo FTSE index. A nebo šetřit peníze a nepravidelně přikupovat podíly indexových fondů ETF na DAX, Dow Jones nebo FTSE, jen pokud budou zrovna peníze a to jen toho roku, kdy nejsou akcie neudržitelně předražené jak 1999-2001.

Veliký rozum a vysoké Studium přivede lidi k výběru stále solidních akcií nebo jeden rok růstových akcií z indexů DAX, Dow Jones, Stoxx50 a Eurostoxx50.

Průměrný rozum přivede lidi investovat do ETF na DAX, Dow Jones a FTSE.
Žádný rozum přivede lidi k hloupé investici do fondu Top Stocks České Spořitelny.
Veliká hloupost je taky investice do fondu ETF MSCI world s 6000 akciemi celého světa.
Lidi budou mít moc radosti až do konce života z dividend ale i z vlastnictví akcií BASF, BMW, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Iberdrola, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Group.
Ale nikdo nebude mít radost z fondu Top Stock až na to, že některý rok rostl více než DAX.
Však největší radost je, když chodí na konto každý měsíc několik stovek euro a za 30 let každý měsíc několik tisíc euro dividend od akcií BASF, BMW, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Iberdrola, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Billiton. Tuto radost fond lidem nikdy nedá. Jen lidi ztrácí každý rok poplatek z fondu.

Rozumná neni investice, ze které se platí při nákupu několik procent kapitálu investiční společnosti a každý rok znova manažerský poplatek.
Rozumná je jen investice, ze které chodí každý rok několik procent dividendy a tyto se mohou u některých firem každých 7 let zdvojnásobit.
Tedy mám-li z investovaného kapitálu první rok 3% dividendu, mohu mít za 7 let 6% dividendu (během jednoho roku) a za 14 let 12% dividendu (během jednoho roku) a za 38 let 100% dividendu (během jednoho roku) z dnes investovaného kapitálu.
Kdo může investovat jen 2000 korun měsíčně, neměl by nikdy hledat pomoc od fondu, ale našetřit za rok 1000 euro a pak teprve investovat do nějaké solidní akcie jak Shell, BHP nebo Sanofi.
Kdo tady jmenuje nějaký fond a třeba to vypadá jen jako otázka, asi dělá fondu reklamu. Však pokud se přizná, že z kapitálu se ztratí několik procent na investiční společnost, hned je z toho vidět, že se jedná o hloupou investici. Kdo začíná s investováním, může začít s fondem, nejlépe ETF na DAX, FTSE a Dow Jones. Však za jeden rok už by každý začátečník měl s fondem končit a najít tu velikou radost z dividend každý měsíc od několika různých akcií.
Z našeho kapitálu nesmíme odevzdávat několik procent investiční společnosti vedoucí fond!!! Z našeho kapitálu musíme dostávat několik procent dividendy!!!

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 6-7-2019 v 17:48

4.7.2015
Žádné akcie Coca Cola

Zřejmě kupují dodnes lidé po celém světě akcie Coca Cola jen proto, že je Warren Buffett koupil v roce 1988. To je ale dost hloupé. Protože tenkrát zisk firmy Coca Cola rostl 17% ročně a akcie byla 1988 levnější s P/E 14.5, P/B 4.8, P/S 1.8, P/C 12.3. Ale dnes zisk Coca Coly roste jen 4% ročně a akcie je dražší s P/E 24, P/B 6.0, P/S 3.7, P/C 15.

Warren Buffett by dnes žádné akcie Coca-Cola nekoupil! On lituje, že akcie Coca Cola neprodal roku 1999.

Co koupit dnes
Kdo chce koupit dnes akcie a dlouhodobě je držet pro dividendy, měl by hledat akcie s P/E pod 15, P/B pod 3, P/S pod 3, dividendou nad 3% a posledních 12 let by podniky a banky měly zvyšovat zisky, tržby a dividendy o 10% ročně. Takové akcie se mohou najít i dnes v indexech DAX, Eurostoxx50, Stoxx50, Dow Jones a podobně veliké firmy.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 6-7-2019 v 18:16

17.8.2015
Chudí lidé s vlastními domy nebo multimilionáři v podnájmu,
záleží jen na tom, kam vaše miliony korun investujete.

Hloupá vlastní paní a hloupé vlastní děti musí být léta poučovány od pana domácího, že akcie nesmí nikdo prodávat, protože z jejich dividend budou mít věčný příjem každý rok několik procent stoupající, takže zažijí několik zdvojnásobeních toho příjmu. Jednou to bude už 2.000 euro měsíčně dividend a za několik dekád 10.000 euro měsíčně dividend pro naše děti, které po nás akcie zdědí. Hlavně nekupovat nikdy vlastní domek ani byt, a raději platit nájemné z bytu. Cena vlastního domu nebo bytu se totiž nepočítá do bohatství, tak jak peníze a akcie. Tedy člověk s vlastním domem a bez peněz a bez akcií je chudý. Ale ten, kdo nemá dům ani byt ale 10 milionů korun v akciích, to je bohatý multimilionář a může platit až do smrti nájemné z bytu. Kdo koupí za pár milionů korun byt nebo domek, ten se okrádá o moc dividend.
U těch akcií nemyslím ty české bolševické, ale BASF, BMW, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Billiton.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 6-7-2019 v 18:43

25.10.2015
Obchodníci, investoři a zločinci

Dividenda HSBC je kvůli krizi dosud krácena. To platí i pro dividendy Citigroup, Bank of America, Barclays, Lloyds. Od Royal Bank of Scotland roku 2015 nechodí dosud ani pence dividend. Jen banka Wells Fargo platí hezkou dividendu, vyrostlou nad stav před krizí, jestli se nepletu. Však banky se uzdravují a stát vlastní dnes už jen 10% z Lloyds Banking Group, které budou za pár měsíců prodány taky. A pak hned začne Británie prodávat ze svého konta pomalu všechny akcie RBS a pak začne RBS platit dividendy a kdo už tu akcii dlouho nenávidí a od roku 2009 do dnes levně přikoupil, bude moci prodat taky akcie RBS beze ztráty. Z finanční krize 2008-2010 si nemusel žádný akcionář odnést ztráty. Stačilo jen akcie kleslé na 1/90 levně přikoupit, aby člověk brzy došel do plus. Taková akcie banky kleslá na 1/90 se dostane do plus možná až za 50 let. Ale když se akcie kleslá na 1/90 na konci krachu přikoupila za stejnou sumu, jako byla koupena před krachem, pak zlevněný průměrný nákupní kurz je vždy kleslý jen na 1/50 a potřebných +100% do plus dělají ty nejkleslejší akcie na konci krachu už za měsíc.
Je mi moc dobře známo, že trader, obchodník, spekulant klesající akcie vždy prodá 7%, 15%, maximálně 20% pod vrcholem a ztráta ho nezajímá, žádné klesající akcie nepřikupuje. Zatimco investor, který chtěl držet každou levně koupenou akcii až do jejího předražení a pak prodat s výdělkem, nebo chtěl akcie držet až do smrti kvůli dividendám jako důchod, ten nikdy akcie neprodá se ztrátou, protože z toho důvodu je nekoupil. Ani ti dnešní čeští a slovenští miliardoví zločinci neprodávali akcie svého zločinného koncernu ruským židům se ztrátou, protože pak by ste je dnes neznali jako miliardáře.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 08:04

31.12.2015
Velký krach 2000-2003 pro netechnologické blue chip akcie nic neznamená. Držet nonstop!

Akcie a dividendy přinesly, přináší a budou přinášet největší štěstí, když se drží bez přestávek přes všechny rally a krachy. Velký krach 2000-2003 nic neznamená, když se sleduje graf akcie od 1990 do 2015. Jen banky USA a Británie to přehnaly s tim krachem 2008-2009, protože se musely zachránit před bankrotem. Jestli klesly ty akcie bank na 1/95 a měly 2010 vydáním nových akcií 6x více akcií v oběhu než 2007, pak se nedalo dělat nic jiného, než ty akcie od 2009 do dnes přikoupit a pak se těch akcií jako Bank of America, Citigroup, Barclays, Royal Bank of Scotland a Lloyds beze ztráty zbavit. Pamatovat si, že Wells Fargo, Banco Santander, Banco Bilbao jsou bezpečné banky. Zatímco UBS, Citigroup i Deutsche Bank jsou chatrné hedge fondy, které se mohou kdykoliv zhroutit. A jestli chtěl někdo kdysi držet na stálo akcie Enron a pak je před bankrotem musel prodat se ztrátou, pak to není tak zlé, když člověk rozložil peníze rovnoměrně na 16 různých akcií.
Zřejmě ti proroci krachu se nedívali nikdy na dlouholeté grafy akcií jak Procter & Gamble, nebo se chtěji ve vlasti v internetu proslavit jako idioti. Jak ten nemocný idiot – prorok krachu Robert Prechter.
Výnos dividendy 3% z kurzu v roce nákupu nám vyleze na výnos 12% z kapitálu za 15 let. A na výnos 100% v jednom jediném roce 38 let daleko od roku nákupu. Ale to jen tehdy, když se akcie jako Procter & Gamble drží bez přestávek přes všechny rally a krachy.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 08:07

4.1.2016
Držet solidní západní bluechips akcie až do smrti, přes všechny rally a krachy !!!

Sem je nutno připojit taky graf nějaké solidní bluechips akcie. Pár lidí tento graf nezná, když se začli zajímat o akcie až dnes. Pár lidí zase straší lidi s velkým krachem akcií a chce lidi obelhat, že akcie není možno držet 50 let.
Pravda ale je a z grafu je to vidět, že lidi by měli koupit solidní západní bluechips akcie už za první mzdu, když je jim 20 let a držet ty akcie až do smrti = přes všechny rally a přes všechny velké krachy.
Pokud někdo má nedostačující důchod, tak jako já, pak musí držet 10 až 20 různých dividendových akcií až do smrti, neboť jejich dividendy mu daji vyšší příjem než ten důchod od státu. On tedy nemůže akcie prodat v nebezpečí krachu, bez dividend by měl měsíční příjem třetinový. I když při nesnesitelném předražení akcií koncem roku 1999 se mohly všechny akcie prodat a za 2 roky, koncem 2002 nebo počátkem 2003 koupit 2x levněji zase zpátky. Však z toho výdělku koncem roku 1999 by se musela platit v mnohých zemích daň. Jestli však nějaké akcie od velkých bank USA a Británie od 2008 do března 2009 klesly na 1/95, pak nezbylo nic jiného, než někdy od 2009 do dnes je levně přikoupit a zlevnit průměrnou nákupní cenu. Akcie Royal Bank of Scotland má ještě dnes potencial růstu 200%. Ten kdo má akcie RBS od roku 2007 nebo dříve, dostane se do plus jen, když po krachu levně akcie přikoupil a zlevnil průměrnou nákupní cenu. Pak už nemusí čekat na minulé maximum, aby byl v plus.
Jak víme ze školy: Akcie kleslé na 1/95 jsou po přikoupení za stejnou sumu (za jakou byly koupeny před krachem) kleslé jen na 1/2 a potřebují zpátky na kurz před krachem růst jen 100%.
Samozřejmě akcie jako BHP Group a Royal Dutch Shell mají mnohem horší grafy než ten Procter a Gamble, ale jejich kurzy se za několik let zas vrátí na maxima. A hlavně, že platí každý rok dividendy.
Moje akcie na dividendy jako důchod: BASF, BMW, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Iberdrola, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Group.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 08:15

29.1.2016
Jak přišel k 8 milionům dolarů v akciích od 37 do 92 let Ronald Read, Vermont, USA

Když zemřel ve věku 92 let v červnu 2014, měly jeho akcie hodnotu 8 milionů dolarů. Ronald Read byl velice šetřivý celý život, pracoval většinou jako obsluha benzínové pumpy a četl denně burzovní noviny Wall Street Journal. Koupil si například levně ojeté auto Toyota Yaris a parkoval opodál hlídaného parkoviště, aby nemusel platit za parkování. On byl chudobně oblečený a sám si sekal dříví do kamen jeho obydlí.

Ronald Read koupil akcie poprvé ve věku 37 let roku 1955. Bylo to 39 akcií energetické firmy Pacific & Gas za 2.380 dolarů.
Kupoval jen akcie jemu známých firem. O ocenění akcií mi není nic známo, ale dbal na to, aby z akcií byly dividendy. Na konci života už dostával průměrně 20.000 dolarů měsíčně dividend. To je ročně 240.000 USD a to jsou 3% z 8.000.000 USD. Z peněz z dividend si kupoval další akcie.
Ronald Read měl v portfoliu akcie na konci života v těchto hodnotách:
Wells Fargo 510.900 $, Procter & Gamble 364.008 $, Colgate-Palmolive 252.104 $
American Express 199.034 $, J.M. Sucker 189.722 $, Johnson & Johnson 183.881 $
VF Corp. 152.208 $, McCormick 145.055 $, Raytheon 142.970 $,
United Technologies 140.880 $. A další desítky menších pozicí.
Celkem měl portfolio z 95 různých akcií a při této veliké diverzifikaci mu nevadilo, že jeho malá pozice akcií bankrot banky Lehman Brothers byla koncem roku 2008 vygumována z konta jako bezcenná. Utrpěl ale více ztrát s akciemi. On sbíral akcie jako poštovní známky a chtěl jich mít stále více. Pokles kurzu některé akcie -50% ho nijak neděsil.
V testamentu měl Ronald Read psáno, že jeho 1,2 milionu dolarů z akcií dostane místní městská knihovna a 4,8 milionu dolarů dostane nemocnice.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!
Ronald_Read.jpg - 20kB Foto : skromný milionář Ronald Read - 8 milionů USD v akciích

Ladislav - 7-7-2019 v 08:25

6.8.2016
Riziko

Miliony hlupáků po celém světě hrají lotto, nebo koupí los loterie, ale bojí se akcií jako čert kříže, protože prý jsou akcie rizikové. Jenže to je přesně naopak.
Kdo koupí los loterie, v milionu případů ztratí všechny peníze a je to dost veliká ztráta, asi 100 euro. Když to za život vícekrát opakuje, ztratí s losy jistě moc peněz.
Tedy los loterie je největší investiční riziko na světě a přesto kupuje los loterie kdejaký zemědělec v Čechách i v Německu, který se bojí akcií a nechce ztratit peníze s akciemi.
Kdo se pokouší uhádnout 6 správných čísel v lottu, v tisících případech ztratí všechny peníze, nebo vyhraje jen 10 euro, ale když vyplnil jen jedno políčko, ztrácí jen asi 2 euro. Však když hraje lotto často a zakřížkuje čísla více políček, ztrácí po letech veliké sumy peněz. Milion euro normální člověk nikdy nevyhraje, protože šest správných čísel nikdy neuhádne.
Hlupáci z venkova i hlupáci z města si nedokáží nikdy uvědomit, že koupit akcie je ve skutečnosti nulové riziko, pokud se investuje několik tisíc euro do velkých starých podniků z indexu DAX a neprodávají se akcie se ztrátou, pokud budou nešťastnou náhodou několik let v mínus. A každý rok z nich chodí dividendy. A za několik let budou akcie starých velkých podniků vždycky v plus, pokud nespějí firmy k bankrotu jak Nokia a General Motors. Jde jen o to, aby se akcie koupily levně, byla dividenda nad 3%, podnik zvyšoval zisky a byly to jen akcie indexu DAX, Eurostoxx50, Stoxx50, Dow Jones a podobně veliké a staré firmy, jako i AT&T a Wells Fargo mimo index Dow Jones.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 08:28

2.9.2016
Skutečné vzdělání v oboru akcie a burza z VŠE

Skutečné vzdělání v oboru akcie a burza z VŠE se pozná, když píše student Buffett a ne Buffet. A když ví, že akcie Coca Cola je dnes mizerná investice, protože akcie je 2x předražená a zisk firmy roste jen nepatrně. Dále musí vědět student VŠE, že koupit a držet akcie se vyplatí stále, aktivní správa portfolia je hloupost. Hloupá je i investice do hedgefondu, dluhopisů, zlata, akcií bez dividend nad 3% a investice do fondů bez výplaty dividend investorům. Skutečné vzdělání také znamená, že s 65 lety věku má mít člověk 100% peněz v akciích a nejen 0% až 35%. Jestliže po 80-letém člověku portfolio zdědí 10-leté dítě, mělo by mít dítě podle známého hloupého výpočtu 90% peněz v akciích a nejen 20%, jak by měl ten 80-letý děda podle známého hloupého výpočtu. Avšak my nesmíme dávat vůbec část portfolia na státní dluhopisy s 0,1% úrokem. Tedy 100% portfolia v dividendových akciích, ať už má člověk 10 let nebo 90 let. Skutečné vzdělání také znamená, že student umí nalézt i chyby u Warrena Buffetta a nežere všechno, co Buffett dělá nebo mluví. Vždyť prolhaný Buffett chválí FED za její činnost, spolupracuje s lumpy z Goldman Sachs a s lumpy z Moody's. Skutečné vzdělání také znamená, že člověk nenajde ani jeden pravdivý nebo rozumný článek na http:finance.yahoo.com , který by stál za to přeložit do češtiny a ukázat českému lidu. Neboť na finance.yahoo.com jsou samé židovské lži, židovské manipulace a židovské srandy z lidí, zrovna tak jak na patria.cz, investicniweb.cz a proinvestory.cz.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 08:35

11.9.2016
Pepa by chtěl držet akcie 4. největší pojišťovny USA pro dividendy až do smrti

když prolhaní analytici budoucích 5 let čekají pokles zisku -71% ročně u Prudential. Tedy za 5 let pokles zisku -1.362%.
Před hloupými americkými pojišťovnami, přivedenými 2008 k bankrotu od zločinců z Goldman Sachs a John Paulson a pak zachráněnými státem, je vždy lepší dát přednost zdravé chytré německé zajišťovně Munich RE s dividendou 5%, pokud se chce akcie držet až do smrti pro dividendy jako důchod. Bezhlavá obliba amerických akcií od Evropanů ukazuje na začátečnictví. Nebo nenávist Čechů k Němcům. Pokud se český člověk zabývá akciovou investicí už 10 let, jistě má už plno akcií z Německa a západní Evropy, ať už je chce držet jeden rok nebo 50 let. Pokud jeho mozek nezůstal zakrnělý jako u nějakého daytradera.
Největší pojišťovny v USA roku 2016:
1) AMERICAN INTERNATION, 2) METLIFE INC., 3) AETNA INC., 4) PRUDENTIAL FINANCIAL, 5) Travelers Companies, 6) CIGNA CORP., 7) AFLAC INC
Já bych nekoupil akcie ani jedné z těchto amerických pojišťoven. Dám přednost německé zajišťovně Munich RE s dividendou 5% z kurzu, pokud se jedná o držení akcií až do smrti, pro dividendy jako důchod. Však mezi mými 20 akciemi na stálo je z USA akcií 7 a to stačí: AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Cisco Systems.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 08:46

28.10.2016
Od druhého roku investování, dělej si každý sám svůj akciový fond!

Člověk, který četl ty nejlepší knihy o akciích, by měl mít peníze ve fondu jen první rok, když začal investovat na burze. Ve druhém roce už by se měl každý začít nudit, že z toho fondu nechodí každý rok výnos, jen mu strhávají vstupní poplatek 2% z kapitálu a každý rok další 1% z kapitálu za správu.
Za druhé, není dobré investovat pomocí fondu do akcií firem, o kterých člověk nic neví, nebo do akcií drahých, nebo do podniků ztrátových, nebo nesympatických, které nesídlí v západní Evropě a v USA.
Ve druhém roce by každý člověk měl fond celý beze zbytku prodat a investovat všechny peníze jen do akcií levných, od sympatických, známých, velkých a starých firem, které posílají každý rok dividendy víc jak 3% z kurzu.

Není chytré snažit se překonávat růstem portfolia nějaký index. Jde o to, mít každý rok více dividend z akcií. A jestli bude těch dividend po letech 2x víc, než člověk potřebuje, pak teprve člověk bez vlastního bytu může polovinu akcií prodat a koupit si vlastní byt.

Divím se moc, že takový znalec oboru jako Josef M. ještě furt dává peníze na fondy a není schopen si vytvořit fond vlastní. Ale asi se nezabývá akciemi ještě ani rok.

Podívej se, kdo chceš, jaké akcie obsahuje index SDAX! Kdyby ten index náhodou překonával všechny jiné indexy Evropy, měl by člověk investovat do Hájkova fondu, kdyby v něm byly jen akcie z indexu SDAX? Nebo měl by člověk investovat do ETF na SDAX? V žádném případě! Člověk musí investovat jen do podniků známých, velkých, starých a sympatických, když jsou akcie levné a chodí z nich na konto každý rok víc jak 3% dividenda.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 08:50

6.11.2016
Jen se omezujte daytradeři a začátečníci na akcie USA! :)

Udělejte si portfolio ze 100% z akcií USA, aby každý viděl, že jste daytradeři nebo začátečníci bez vysokého studia! :)
Jakmile však vystudujete akcie a budete investovat už 10 let na burze, pokud se stanete rozumnými akcionáři z Evropy, budete mít 66% peněz v akciích Evropy a jen 34% peněz v akcích USA.
Každý slavný vysoce studovaný americký investor (Graham, Buffett, Templeton, Lynch, Fisher) měl na počátku dlouhá léta jen americké akcie, než koupil poprvé evropské, protože ty domácí firmy znal a aby se vyhnul měnovému riziku. Z toho plyne, že každý rozumný evropský investor má mít na počátku investování samé akcie z Evropy, teprve po letech přidá americké akcie.
Pokud chce mít rozumný investor z Evropy akcie elektrárny, neobejde se bez akcií Iberdrola, která vydělává hodně s vodní energií v latinské Americe. To není hloupá elektrárna na uhlí a atom jako ČEZ.
Jak za 10 let 1997-2007 rostly u Iberdroly:
celková tržba, celkový zisk, cash flow, vlastní kapitál a dividenda:
+258 %, +285 %, +292 %, +38 %, +130 %
A v letech 2004-2014 rostla tržba 13% ročně.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 08:56

10.11.2016
Hloupost P/E indexu

Žurnalisti a začátečníci s akciemi (jako ten brněnský poradce s pojištěním Nokia Traxa z pojišťovny AXA) uvažují chybně, že akcie jsou dnes drahé. Často zapomenou i na to slovo americké. A největší jejich hloupost je, že sledují průměrné P/E z 500 akcií. Oni jejich chybné hloupé přesvědčení odvádí z dnes vysokého P/E 25 indexu S&P500. Protože v letech 1935-1995 bylo průměrné P/E 15. Jenže akcie nebudou nikdy víc tak levné jak v letech 1935-1995, protože v době internetu (kdy si mohou lidé po celém světě doma na počítači číst diskusní fora, finanční webstránky a kontrolovat ocenění akcií, zprávy z podniků a jejich bilance a grafy akcií) má několikrát více lidí akcie na kontě než v letech 1935-1995. Tedy průměrné P/E indexu bude stále asi 1,5x vyšší než před internetem a zcela v normálu. My však najdeme kdykoliv několik výhodných akcii s P/E pod 15, které je možno koupit. Hlavně když nám dají víc jak 3% z investovaného kapitálu jako dividendu.
Také nelze nic odvozovat z průměrného P/E indexu S&P500, protože to je ovlivněno předraženými akciemi: Southwestern Energy s P/E 621, Concho Resources P/E 311, Netflix P/E 288, Chipotle Mexican Grill P/E 222, Equinix Inc. P/E 203, Cimarex Energy P/E 190, Amazon 152, UDR INC. P/E 120, SL Green Realty P/E 116, Vertex Pharmaceuticals P/E 115. Dalších 17 akcií z S&P500 má P/E 50 až 97. A 36 akcií má P/E 30 až 49 v indexu S&P500.
Tedy akcie je vždy nutno posuzovat po jednom kuse, jaké je P/E jedné akcie. Někdy však se může P/E zcela ignorovat a sledovat jen výši P/S, P/B a P/C, dividendu, zadlužení, růst zisku a tržby.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!


Ladislav - 7-7-2019 v 08:59

29.11.2016
Když podniky a banky nakupují vlastní akcie na burze a zničí je pak

Pokud banky USA a Británie, jako Citigroup, Bank of America, Barclays, Lloyds a RBS mají dnes 3x až 10x více akcií než jich měly roku 2007 a neplatí vůbec žádné dividendy nebo jen 0,01 $, pak je lepší, když vykupují banky vlastní akcie a zničí je, aby jich bylo méně. Tim se zvýší trvale hodnota akcie, protože i zisk na akcii, tržba na akcii, účetní hodnota na akcii, cash flow na akcii a dividenda na akcii se zvýší. Neboť těch akcii existuje menší počet kusů. Banka vlastní akcie nakoupila na burze a spálila v kamnech. Tim se nezvýší kurz akcie jen krátkodobě, ale trvale. Člověk nemusí akcie rychle prodávat jako trader, aby z odkupů akcií od bank něco měl, ale naopak. Vždyť je s akcií ve ztrátě, pokud akcie koupil už před rokem 2008. A akcionář nechce akcie prodat se ztrátou. Pro ty zpětné odkupy se člověk dostane za několik let po krizi do plus. A bez zpětných odkupů by se dostal s akcií do plus až za 30 až 100 let. Nebo by musel akcionář sám přikupovat akcie a zlevňovat celkový průměrný nákupní kurz, aby se dostal brzy do plus. Když akcie velkých bank USA a Británie klesly v krizi na 1/50 až 1/95 a mají dnes 3x až 10x více akcií než jich měly roku 2008.

Jestli Citigroup má dnes 3x více akcií než před krizí, stoupne akcie snadno jen na 1/3 toho kurzu před krizí.
Jestli Royal Bank of Scotland má dnes 6x více akcií než před krizí, stoupne akcie snadno jen na 1/6 toho kurzu před krizí.
Aby se akcie dostaly za 20 let na svá maxima před krizí, musí banky každý kvartál na burze nakupovat vlastní akcie a zničit je, aby klesl počet akcii na stejný počet jako před krizí.
Anebo akcionář musí po krizi akcie levně přikupovat, aby snížil průměrný nákupní kurz a byl s akcií v plus, už když akcie Citigroup dosáhne 1/3 kurzu před krizí a RBS dosáhne 1/10 kurzu před krizí. Když akcionář potřebuje k životu každý měsíc dividendy, pak nemá rád vyhazování peněz podniků za vlastní akcie, pokud by kvůli tomu odkupu nedostal žádnou dividendu nebo sníženou. Pokud ale kvůli krizi nejsou placeny vůbec žádné dividendy nebo jen nepatrné dividendy a podnik několikrát zvýšil počet akcií, čímž kurz akcie klesl na zlomek a akcionář bude až za 30 let - 100 let v minus, pak je výhodné pro akcionáře, když podnik nakupuje vlastní akcie a snižuje jejich počet zničením těch nakoupených kusů. Protože když má podnik za 10 let už stejný počet akcií jako před krizí, může být akcie už za 10 let vyrostlá na svém maximu před krizí.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 09:01

14.1.2017
Akcie BMW, Munich Re a Wells Fargo u Gladiše

V prvních letech existence hedge fondu Vltava byl Daniel Gladiš ještě nezkušený na to, aby zakládal a vedl vlastní hedgefond. A stejně tak i všichni ostatní zakladatelé českých hedgefondů mají málo zkušností s investováním a spekulacemi na burze a forexu, než aby zacházeli s miliony korun cizích lidí - podílníků na hedgefondu. Daniel Gladiš investoval hned na počátku existence jeho hedge fondu Vltava (doufejme že jen jeho vlastní peníze a žádné peníze cizích lidí) do akcií z Hongkongu, Singapuru, Filipín a Thajska. Později zjistil, že akciové společnosti z jihovýchodní Asie jsou mimo jeho kompetenci (znalost a rozum) a jde tam jen o to, aby zakladatelé firmy vybrali na burze od lidí peníze a pak už jdou kurzy akcií léta dolů, objevují se podvody, manipulace, falšování bilancí a korupce.

České hedge fondy vedou páni Gladiš, Krabec, Koza, Kaška, Cimala, Martinec. Ti všichni se snaží obrat své klienty o 20% z ročního výdělku, však mají problémy ten růst hodnoty fondu mnohý rok vůbec dosáhnout.
Samotný největší spekulant světa - žid Soros s mnohou jeho spekulací ztrácí peníze - ceny se vyvíjí opačně, než on čekal. Soros ztratil miliardu dolarů spekulací na pokles akcií, když Trump vyhrál 8.11.2016 volbu prezidenta a akcie rostly.
:) Já jsem vydělal s volbou Trumpa, protože jsem 9.11.2016 koupil s limitem s cenou hluboko pod aktuálním kurzem měsíc platnou objednávkou hluboko kleslé akcie Munich Re hned v 8 hodin ráno, když se německý trh Tradegate otevřel. Zatímco žid Soros s Trumpem ztratil peníze, když spekuloval ten samý den několik hodin později, asi při otevření americké burzy nebo trhu 9.11.2016, když už kurzy stoupaly a já byl už vysoko v plus s akcií Munich Re.
:) Daniel Gladiš je dnes už tak zkušený jako my zde, protože se přestal zajímat i o riskantní akcie z Turecka a Ruska. A došel po 20 letech konečně k akciím BMW, Wells Fargo a Munich Re. Kam jsme došli my mnohem dříve než za 20 let. A Gladiš dává přednost value investingu a držení akcií léta. Tedy by měl předělat jeho hedgefond na value-investing-fond, čímž by ale ztratil právo obírat klienty fondu o 20% z ročního výnosu a směl by vzít lidem jen 2% z celkového vkladu ročně i bez růstu hodnoty fondu.
A stejně jako my došel Gladiš k tomu, že akcie Nokia nelze kupovat, protože firma má dnes stejný zisk nebo horší než před 10 lety.
Stejně jako my došel Gladiš k tomu, že je nesmysl určovat vnitřní hodnotu akcie pomocí diskontovaného cash flow.
Raději sleduje Gladiš dnes výšku P/E a věří nápadu Grahama, že během 10 let může růst zisk firmy a kurz akcie průměrně 10% ročně, když dosahuje firma stále výnosnost vlastního kapitálu ROE 10%. :( Tomuto nápadu ale my věřit nebudeme, protože když má podnik ROE 60%, tak jeho zisk neroste 60% ročně. Vysoké ROE ale znamená často vysoké zadlužení podniku, neboť se počítá z vlastního kapitálu a když má podnik 3x vyšší cizí kapitál než vlastní kapitál, vychází tím hezky vysoké ROE. :(

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 16:00

2.2.2017
Na shromáždění akcionářů se jít najíst

Pravděpodobně žije ve velkoměstech více lidí bez práce, jako důchodci nebo nezaměstnaní, nebo lidé žijící z pronajímáni či z dividend, kteří si koupili často jen jednu akcii od nějaké akciové společnosti jen proto, aby se mohli jít najíst na shromáždění akcionářů, anebo aby přišli mezi lidi, když žijí v bytu sami. Kdo má měsíční jízdenku na městskou dopravu, toho to nic nestojí.

V Mnichově má hlavní sídlo přibližně 25 akciových společností a tedy 25x ročně se pořádají v Mnichově shromáždění akcionářů. A měsíční jízdenku na městskou dopravu už si kupuji 3 roky a ještě 2 roky budu kupovat. Ovšem navštěvoval bych více než dvě shromáždění za rok jen tehdy, kdyby na shromáždění byla zadarmo dobrá polévka, vepřová pečeně s knedlíkem a dort jako zákusek. Bohužel tam dávají jen housky, mající uvnitř šunku nebo sekanou nebo řízek a k tomu kafe nebo džus a tak mám akcie z Mnichova jen od firem BMW a Münchener Rückversicherung (2.2.2017). Také vy – důchodci a pronajímatelé nemovitostí z Prahy máte v Praze každý rok několik shromážděních akcionářů a pochybuji, že si koupíte jeden kus akcie od firmy jen proto, abyste se mohli jít najíst na shromáždění akcionářů, když to jídlo za to nestojí, by pro něj člověk jel 5 kilometrů tramvají.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 16:02

23.3.2017
Nejen v penězích je člověk bohatý
Jak být šťastný

Někdo je bohatý v jiných věcech nebo bohatý na zážitky. Kdo je steinreich, ten je bohatý na kameny. A někdo je bohatý na děti, má 7 dětí a ty nemají co jíst.
Kdo je bohatý, není vždy šťastný, ale kdo je šťastný, ten je bohatý.
Plno hlupáků vydělalo miliony dolarů, třeba jako herci nebo zpěváci nebo zdědili miliony po otci a všechno to utratili a nemají nic. Jiní už mají miliony korun nebo miliony eur a miliony dolarů a přesto nejsou šťastní, protože chtějí mít peněz stále víc a tato touha mít stále více peněz je pronásleduje až do smrti. Kdo však má hodně peněz, ten má strach, že mu zločinci nebo policajti a soud zle ublíží, nebo budou uneseny jeho děti. Takže šťastný může být ten, kdo je skromný a dosáhl všechno v životě, co jako skromný člověk chtěl dosáhnout.
Jezdit s Porschem nebo s vysokým terénním Mercedesem či BMW nebo dokonce s Rolls Royce, to není štěstí ale ostuda. Já bych se styděl sedět za volantem Porsche, terénního mercedesa či BMW a Rolls Royce.
Podle mne je snadné dosáhnout bohatství a štěstí. Člověk musí být skromný a šetřit peníze, koupit si nejlevnější letenku na Tahiti s přestupováním na Havaji a být na Tahiti týden a na Havaji týden a spát tam za 30 euro na noc v nejlevnějším pensionu. Kdo byl na Tahiti a na Havaji, ten musí být moc šťastný a od té cesty nikdy víc nepomyslet na sebevraždu. Ta cesta může být hezky levná, když člověk koupí nejlevnější letenku a na místě vyhledá nejlevnější ubytování.
A mít doma dvě děti je dobré pro štěstí. A vyjít od 65 let s důchodem a s dividendami z akcií, moci spát v domě a mít peníze na jídlo. Zle jsou na tom lidé, kteří spí pod mostem nebo nemají peníze na jídlo. Ovšem v západní Evropě může člověk donutit stát, aby platil člověku za ubytování i za jídlo a oblečení, pokud si člověk nezajistil slušný důchod nebo dividendy z akcií. Takže v západní Evropě nemusí být nikdo tak chudý a nešťastný, aby spal pod mostem nebo neměl co jíst a žebral o peníze. Stát musí všechno zaplatit, když o to slušný nezaměstnaný člověk v západní Evropě slušně žádá. A pak by měl být skromný člověk šťastný a bohatý, když má kde bydlet a co jíst.
Nutno mít na mysli bohaté hlupáky, kteří zemřeli na blbost příliš brzy, protože s jejich miliony peněz nebyli šťastní: Elvis Presley, Janis Joplin, Michael Jackson, Whitney Houston, Amy Weinhaus, Prince, George Michael a jiná nešťastná ale bohatá pakáž.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 16:06

5.4.2017
Kdo je mister Yu

Daniel Yu - Korejec narozený 1982 v USA je dobrý v matematice. Studoval univerzitu v Massachusetts. Nakupoval akcie pro jednu správu jmění. Roku 2008 ztratil moc peněz s akciemi Fannie Mae a Freddie Mac, protože byly firmy zestátněny a akcie se propadly.
Roku 2012 si založil Daniel Yu vlastní firmu Gotham City Research, aby vydával negativní analýzy o menších podnicích a vydělal na prodeji jejich akciích na prázdno, kde si akcie vypůjčí a prodá, publikuje negativní zprávy a kleslé akcie levně nakoupí a vrátí majiteli.
Akcie několika menších firem v USA, Španělsku, Německu a jinde se pak 2012-2017 propadly téměř na polovinu, díky této manipulaci od firmy Gotham City Research a Daniela Yu.
Naposledy to postihlo německý holding Aurelius za 2 miliardy euro. Akcie byla levná s P/S 1,1 a přesto se propadla na polovinu od 28.3. do 29.3.2017 díky lži od Daniela Yu.
Tuto mnohastránkovou manipulaci kurzů za účelem profitu s prodejem akcií naprázdno - short selling nelze potrestat tak jednoduše, jako s publikací jedné věty: ''Fima podvádí s bilancemi'' nebo ''Firmě hrozí bankrot''. Daniel Yu publikoval jeho domněnky na 68 stránkách, že bilance firmy Aurelius se mu zdají chybné. A vydělal s prodejem akcie na prázdno - short selling.
A pak šéf holdingu Aurelius řekl, že je ve firmě vše v pořádku a akcie kleslá na polovinu zas rychle rostla, z poklesu -50% byl brzy pokles jen -30%.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 16:08

13.4.2017
Nikdo by neměl investovat na léta do akcií Berkshire Hathaway holdingu

Nekupovat akcie od 87 let starého lakomce, který podporuje zločince z Goldman Sachs a Moody's, který lže, že FED dělá všechno správně, který neplatí akcionářům dividendy. A slibuje, že po smrti dá jeho 60 miliard dolarů na dobročinné účely.
Akcie BRK.A a BRK.B nemají žádné dividendy. Hloupý akcionář, který skočí Buffettovi na špek a akcie koupí, ten nemá z investice každoroční profit bez dividend. Profit má jen jednou v životě, když ty akcie BRK.A a BRK.B po letech prodá.

Kdo 10 let čte chytré knihy a kdo kontroluje růst tržby, zisku a dividendy za posledních 15 let u 30 podniků indexu DAX, u 50 podniků indexu Eurostoxx50, u 50 podniků indexu Stoxx50, u 30 podniků indexu Dow Jones a kontroluje jiné velké a staré podniky, které v těchto indexech nenašly místo, ten si vytvoří během 10 let mnohem lepší portfolio ze 20 akcií, než obsahuje Berkshire Hathaway holding. Z každé blue chip akcie bude mít při nákupu roční výnos dividendy vyšší než 3% a tato dividenda se musela v minulosti každých 7-10 let zdvojnásobit. Takže bude naděje, že děti investora budou mít 40 let od nákupu akcií roční výnos dividend 100% z hodnoty dnes investovaného kapitálu. Dividendu 100% vyplacenu jen během jednoho roku, který přijde za 40 let. A každý další rok dividendy o 10% vyšší než 100% z dnes investovaného kapitálu.
Každý si může vytvořit lepší portfolio ze 20 akcií, než obsahuje Berkshire Hathaway holding, když nekoupí žádné akcie od zločinných společností Goldman Sachs a Moody's. Žádné akcie slabé firmy IBM. Žádné akcie firmy podvádějící s daněmi Apple. Žádné 2x předražené akcie Coca Cola.
Ale koupí jen levné akcie od zdravých, starých a velkých firem s rostoucími zisky a s rostoucími dividendami jako je BASF, BMW, Munich Re, Sanofi, Royal Dutch Shell atd.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Buffett-25.jpg - 56kB

Ladislav - 7-7-2019 v 16:10

14.6.2017
Panika obchodních automatů a daytraderů u techno. akcií v pátek na burze Nasdaq

V pátek ráno východoamerického času se podařilo židovi z Goldman Sachs publikovat zadarmo ve hloupých mediích po celém světě nějaký nesmysl o technologických akciích, jen proto, aby židi v Goldman Sachs vydělali spekulací na klesající kurzy. Ať už short nebo put spekulací. Krátkodobě jen na pár minut pak na americké elektronické burze pro technologické akcie NASDAQ klesly hloupé předražené spekulativní akcie Apple -7%, Alphabet -7%, Facebook -7%, Amazon -9%, Netflix -11%. Na ostatní šunky jako Twitter, Snapchat, Intel, Applied Micro Devices, Tesla se raději ani nebudu dívat. Obchodní automaty a daytraders po celém světě prodávali jak diví. Však začátečníci na burze tyto hloupé akcie kupovali a tak večer východoamerického času už byly ty propady kurzů jen poloviční. Levná technologická akcie Cisco Systems se propadla jen pár procent.
A židi v sále pro obchodníky v židovské bance Goldman Sachs vydělali pro banku miliony dolarů v pátek s jejich rychlými spekulacemi short nebo put.
Hloupá media celého světa by to neměla dělat židům tak snadné. Neměla by publikovat zadarmo ty lži od židů za účelem manipulace kurzů na burze. Hloupá media celého světa by měla brát moc peněz za publikaci lží od banky Goldman Sachs nebo za tu lež, co vyslovil spekulant George Soros.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 16:17

23.9.2017
Procter a Gamble a Buffett

Píšou v novinách: Kdo koupil před 30 lety za 5.000 dolarů akcie Procter & Gamble (PG), ten dostane letošní rok 5.000 dolarů dividendy. Výnos dividendy vyrostl za 30 let na 100%. Asi 12% ročně rostla tedy dividenda. Kdo reinvestoval všechny dividendy, koupil za ně další akcie PG, tomu těch 5.000 dolarů v akcii vyrostlo do dnes na několik milionů dolarů v té akcii PG. Jen jestli nelžou ty noviny.

Já mám akcie od 25 společností a každou akcii koupenou za víc jak 5.000 euro, každou akcii držím už 2 roky až 10 let, a 21 akcií chci držet stále. Mezi nimi je i akcie PG.

A stářím a miliardami pomatený Warren Buffett všechny akcie PG už prodal, koupil nemocné IBM, pak prodal i IBM. Už by ho nikdo neměl považovat za nejlepšího investora světa a nikdo by neměl brát jeho dnešní slova vážně, když tak hloupne.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 7-7-2019 v 16:27

30.3.2018
Jen pět Slováků jsou chytří akcionáři

Odhaduju, že jen asi pět Slováků je tak vzdělaných, že ukládá na stálo peníze do západních akcií kvůli dividendám.
Ale můžeme mít radost, že chytří akcionáři na Slovensku existují.
Lepší pět lidí než vůbec žádní lidé. Kdyby tito Slováci založili vlastní webstránky pro value investing, buy and hold a dividendy, nebo často publikovali rozumná slova ve fóru :( http://ako-investovat.sk/diskusia/ , tak se vzdělání o akciích na Slovensku může šířit jako mor.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
''''Ak chcete investovat, stačí to urobit nákupom indexového ETF (= do akcií indexu) alebo priamo do akcie Buffettovej spoločnosti.'''' Pasák Prostitutek

Píšeš velikou hloupost, pasáku. Ani ETF ani akcie BRK.B nejsou dobré kupovat. A proto je nutno koupit 4-5 levných ale poučných knih o rozumném investování na burze. Chytrý člověk, jakých roste na Slovensku přibližně 5, musí kupovat blue chip akcie dobře fungujících podniků s dobrou dividendou. Nesnažit se překonávat slovenský index, ale zvyšovat si každý rok příjem z dividend, aby v 65 letech byly vyšší roční dividendy než roční důchod. Aby naše děti mohly žít v pohodě u moře z dividend a bez práce, až akcie podědí.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
''''Knihy o investovani su priamo skodlive'''' Venkovan Rokosák

Škodlivé jsou jen knihy na daytrading, technickou analýzu, opce, forex. A knihy doporučující timing, relativní sílu, momentum, stop loss order.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
''''Kniha o investovani by mala mat nadpis: Vitajte v kasine.'''' Venkovan Rokosák

To může říct jen nevzdělaný člověk z venkova. Ušetřené peníze není dobré vkládat do pojištění, do lotta, loterie, sázky, sportky, kasina, forexu, daytradingu, opcí, dluhopisů, certifikátů a fondů. Ušetřené peníze vkládá vysoce studovaný člověk do bezpečných západních dividendových akcií jako Pfizer, Shell a BASF. Není potřeba překonávat slovenský index. Stačí být šťastný z dividend.
Je to veliká škoda, že na Slovensku znáte jen rychlou spekulaci na burze a nebo pojištění a úroky 3% z ročního vkladu do jedné zločinné banky.
A jen 5 lidí na Slovensku je tak chytrých, že provozují value investing a stálý příjem ze západních dividend.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Day-Trader.jpg - 76kB

Ladislav - 7-7-2019 v 16:54

13.4.2018
Kříž smrti
Sedněte si pionýři kolem dokola ohníčku, dnes si povíme, co znamená u akcií kříž smrti.!

Kříž smrti u indexu Dow Jones, DAX nebo u každé jednotlivé akcie neznamená vždy významný krach kurzů.
Proroci krachu akcií, hloupé investiční webstránky a hloupé investiční magazíny se vždy radují, když mohou strašit nezkušené akcionáře s křížem smrti u domácího akciového indexu.

Kříž smrti znamená v technické analýze, že klouzavý průměr kurzů z posledních 50 dní SMA 50 překřížil a klesl pod SMA 200.
Skutečně se ten krach akcií povedl, když nastal kříž smrti u indexu Dow Jones roku 2001, 2002 a 2008. A podle indexu Dow Jones se vyvíjí i index DAX a jiné západní indexy.
Však kříž smrti neznamenal žádný velký krach akcií, když se vyskytl u indexu Dow Jones roku 1998, 2004, 2010, 2011, 2015. A až do 14.4.2018 už žádný jiný kříž smrti u indexu Dow Jones nebyl.
Velký krach akcií nastává z důvodu nesnesitelného předražení akcií anebo z důvodu nesnesitelných podvodů amerických bank.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Všechny kříže smrti od 1993 do dnes u indexu Dow Jones
D-J-x-smrti.png - 22kB

Ladislav - 8-7-2019 v 16:18

22.4.2018
Co je to DGI - Dividend Growth Investing?

Dividend Growth Investing je investiční styl, kde investor vyhledává společnosti, které s vysokou pravděpodobností odmění investory vyplácením neustále rostoucích dividend. Tyto hotovostní platby z investic ve formě dividend zajistí DGI investorům generování pasivního příjmu ze svých investic.
www.suredividend.com jmenuje 11 důvodů, proč by investor měl podlehnout tomuto investičnímu stylu:
1. Akcie s rostoucími dividendami překonaly trh ve výnosnosti s menší volatilitou.
2. DGI je nákladově efektivnější, než investiční fondy - neplatíte několika procentní odvody ročně za management fondu.
3. DGI se soustředí na business, na společnost do jejíž akcie investuje. Akcie se dlouhodobě zhodnocují jen u takových společností, které jsou dlouhodobě úspěšné a kvalitní.
4. DGI se vyhne rizikovým investicím. Rychle rostoucí, ale zároveň nadhodnocené společnosti (typické společnosti éry dot.com kolem roku 2000) nevyplácejí dividendy, ba aby je pravidelně zvyšovaly, jelikož na to nemaji. DGI investor do těchto společností by nikdy neinvestoval.
5. DGI je dlouhodobá strategie. Pokud investujeme do rostoucích dividend, nemá smysl skákat z jedné akcie na druhou. Musíme jim dát čas, aby rostly.
6. DGI pomáhá překonat medvědí období trhu (klesající nebo stagnující ceny delší dobu, třeba roky). Nejlepší DGI akcie během posledního medvědího období (2008/9) klesly jen o polovinu toho, o kolik průměrně klesly ceny ostatních akcií. A během krize tyto společnosti nejen nepřestaly vyplácet své dividendy, ale také je pravidelně zvyšovaly.
7. Sám Warren Buffett (jeden z nejlepších investorů všech dob a jeden z nejbohatších lidi planety) je DGI investor. Dvě třetiny jeho investic představují 5 velkých DGI společností (Wells Fargo, Coca Cola, IBM, American Express a Wal-Mart).
8. Dividendoví aristokrati (společnosti, které déle než 25 let pravidelně zvyšují své dividendy) překonaly širší akciový trh o 2,5% každý rok v posledních 10 letech, s menší odchylkou než trh.
9. DGI jsou většinou známé, úspěšné společnosti. Kdo by neznal (i u nás a nejen v Americe) jména jako Coca-Cola (KO), PepsiCo (PEP), Wal-Mart (WMT), Procter & Gamble (PG), Johnson & Johnson (JNJ) nebo ExxonMobil (XOM)? Všech těchto 6 společností jsou dividendové aristokrati.
10. DGI není složitý. Musíme se jen soustředit na kvalitu a dlouhodobou úspěšnost v podobě vyplácení dividend. Tímto značně omezujeme rizika. Pokud bychom ještě k tomu aplikovali pravidelné investice, vyhneme se části rizika v cenových odchylkách. Ostatní jsou již takové fígly, jak můžeme naší výnosnost ještě maximalizovat.
11. DGI přináší radost z investování. Co může být příjemnější, než sledovat, jak váš pasivní příjem se zvedá každým čtvrtletím nebo rokem, a to podstatně nad úrovní inflace? A k tomu jste ještě spolumajiteli nejúspěšnějších společností na světě.''''
:post: Ben Reynolds, Houston, Texas, 2016-2017, www.suredividend.com

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 8-7-2019 v 16:22

5.5.2018
Dividendoví aristokraté a dividendoví zločinci

Zatímco dividendoví aristokrati už léta dividendy každoročně zvyšují,
dividendoví zločinci už léta dividendy každoročně snižují.
Jeden takový dividendový zločinec je český energetický závod ČEZ.
Dividenda placená počátkem srpna roku:
2010 = 53 korun
2011 = 50 korun
2012 = 45 korun
2013 = 40 korun
2014 = 40 korun
2015 = 40 korun
2016 = 40 korun
2017 = 33 korun
2018 = 25 korun odhad
2019 = 23 korun odhad
https:www.onvista.de/aktien/fundamental/CEZ-A-S-Aktie-CZ0005112300
Proč ČEZ šest let snižuje dividendy?
Přece nemíří k bankrotu a má více vlastního kapitálu než cizího. Já bych už neměl další léta čekat na nějaký výdělek z prodeje akcie ČEZ a měl bych je prodat ihned, když potřebuju dnes rychle 5.000 euro na nákup levné akcie Kraft Heinz.
Zde je moc dobře vidět, že socialismus a akciové společnosti, akcionáři, dividendy nejsou spolu slučitelné. Vedení socialistické akciové společnosti je nepřítel akcionářů a snaží se v Čechách, Rusku a Číně okrást akcionáře o peníze, ublížit akcionářům a nakrást v podnikové kase miliony pro sebe.
Šéfové akciové společnosti v socialistických zemích si neuvědomují, že musí sloužit akcionářům a zhodnocovat jejich peníze, protože akcionáři jsou majitelé té společnosti, i když největší akcionář je státní fond.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 8-7-2019 v 16:23

26.8.2018
Žádný strach, zas přijde krach!

Microsoft: Trailing P/E 50.9, Price/Sales 7.5, Price/Book 10.0
''''Reálné P/E je tak 25-30, což už dává smysl pro dlouhodobějšího investora.'''' Pavel
''''MSFT je stále dobrá volba. U MSFT je pro mě nejlepší ukazatel PEG. Osobně plánuju MSFT přikoupit.'''' Michal

Zřejmě si myslíte, že Grahamův value investing už dnes neni pravda.
A že klidně koupíte akcie s PE 50, PB 10 a PS 8, protože jste ty drahé akcie s PE 50, PB 10 a PS 8 neměli v letech 2000-2003.
Asi máte stále nastaven stop loss order, aby se ty vaše akcie prodaly dřív, než klesnou 20%.
Mnohý člověk vaše slova bere vážně. Pak se podívá na váš věk a zjistí, že je vám 16. A pak je vše jasné. Krach 2000-2003 jste nezažili.

Posledních 10 let rostla tržba i čistý zisk firmy Microsoft 7% ročně. Z toho plyne správné ocenění akcie P/E 7.
Posledních 10 let dosahovala akcie Microsoft průměrné ocenění P/E 15. Z toho plyne správné ocenění akcie P/E 15.
S dnešním oceněním P/E 50, P/B 10, P/S 8 si kupujete s velikou radostí akcii 3x předraženou.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 8-7-2019 v 16:32

7.10.2018
Největší bublina v historii se dnes vidí u akcií USA

Ukazuje to Buffettův Indikátor. Warren Buffett dal jmeno indikatoru - soucet trznich hodnot vsech akcii v zemi / hruby domaci produkt. Tento pomer total market cap / GDP se podoba pomeru P/S. Hodnota indikatoru se behem dlouhych let pohybovala mezi 35% a 149%. Roku 2000, pred velkym krachem to bylo v USA 148%. Dnes to ukazuje 149%. To delaji ty silne predrazene akcie jako Amazon, Tesla, Netflix, Microsoft, Visa, Mastercard, Coca Cola. Tedy v prumeru jsou americke akcie dnes 2x predrazene a je tam dnes ta nejvetsi bublina v historii. Ani tentokrat to nebude jine nez minule - velky krach akcii je blizko. Ale existuji dnes v USA take rozumne ocenene akcie, ktere se mohou koupit kvuli dividendam: AT&T and Kraft Heinz. A samozrejme, v zapadni Evrope najdeme nekolik levnych dividendovych blue chip akcii.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Buffett-indicator.bmp - 761kB Buffettův Indikátor

Ladislav - 8-7-2019 v 16:51

3.7.2018
DAX má 30 let

Včera v neděli 1.7.2018, ale i v pondělí 2.7. na burze Frankfurt, slavil německý akciový index 30. narozeniny.
DAX vynesl přes všechny boomy a veliké krachy pruměrně 8,6% ročně do svého maxima 23.1.2018.
Celkem za 30 let od minima do maxima rostl DAX 1.356 procent.
Nejlepší roky indexu DAX: 1993 +46%, 1997 +47%, 1999 +39%.
Nejhorší roky indexu DAX: 2002 -44%, 2008 -40%.
DAX se narodil 1.7.1988 s 1.163,52 body. Nejvyšší krátkodobá hodnota na svíčkovém grafu 13.596,89 bodu byla dosažena 23.1.2018.
Ve velkém krachu 2000-2003 ztratil DAX 73% hodnoty, ale dnes je mnohem výš než na maximu roku 2000 před krachem.
Nelze očekávat, že indexu DAX hrozí velký krach, když je dnes mnohem výš než před velkým krachem v březnu 2000. Protože jednak se od 2000 do 2018 přičetlo do hodnoty mnoho dividend a jednak zisky podniku od 2000 do 2018 silně rostly. Tedy nebezpečí krachu lze posuzovat jen podle poměru kurs/zisk = P/E = KGV. Tento poměr v březnu 2000 dělal 35 a dnes jen 13.
V indexu DAX je jen jeden dividendový aristokrat - zajištovna Munich Re nesnížila dividendu už 49 let. Vstoupila do DAXu 1996.
https://de.wikipedia.org/wiki/DAX
Nejlepší dekádu rostl DAX 504%. Nejhorší dekádu klesl -33%.
Index Dow Jones nerostl svou nejlepší dekádu tolik co DAX. To proto, že do hodnoty DAXu se přičítají dividendy a do indexu Dow Jones ne.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 8-7-2019 v 16:53

9.10.2018
Výhoda a nevýhoda výkupu vlastních akcií.
Microsoft. Royal Bank of Scotland.

Jestliže dobře fungující akciová společnost jako Microsoft vykupuje vlastní akcie a likviduje je, pak kurz akcie zbytečně moc roste. Během let šéfové, zakladatel firmy Bill Gates a akcionáři hezky vydělají. Ale akcie se neudrzitelne predrazi, pak bude nasledovat velky dvoulety krach a pokles akcie na 1/4 = minus 75%. Kazdy by mel na pocatku krachu prodat. MSFT neni dividendová akcie na stalo, ale zmanipulovana technologická akcie pro nekolikaletou spekulaci, tak jak Apple.
Zajímalo by mne, jak velikou cast akcii MSFT Bill Gates pred krachem proda, nebo zda neproda nic a behem nekolika let ve velkem krachu klesne jeho jmeni ze 100 md.USD na 25 md.USD.
Na toto vykupovani vlastnich akcii a jejich likvidaci = umele manipulovani kurzu nahoru, doplati ale take mnoho zacatecniku, kteri se na konci boomu akcii doví z novin a televize, ze s akciemi je mozno zbohatnout. A koupi si akcie poprve v zivote. Kdyz jsou pouceni levnou a hloupou knihou, ze je vhodne koupit akcie s dobrou relativni silou RS (= ktere minulych 12 mesicu nebo 3 roky nejvice rostly), pak zle dopadnou. Na konci velkeho boomu akcii prijde velky krach akcii a predrazene akcie se propadnou behem par let na 1/4 i na 1/10.
Velika nuda to bude, kdyz budou lide leta v minus a bez dividend s akciemi Amazon, Alphabet, Facebook a s kryptomenou Bitcoin.
:) Kdo s akciemi zacina, mel by se poucit nejprve knihou, co je to value investing. Zapomenout na relativni silu a minuly rust akcii. Sledovat predevsim nizke oceneni akcii s P/E, P/B, P/S, zadluzeni firmy, dobry vynos dividendy, rust trzby a zisku minulych 10 let.

Microsoft mel 2002 10.718 milionu akcii, dnes jich ma jen 7.650 milionu. Zbytečně se vykupem vlastnich akcii umele vyhnala akcie na nesnesitelne predrazeni s P/E 59, P/B 10.3, P/S 7.8.

Neco jineho je Royal Bank of Scotland. Ta ma dnes :( 6x vice akcii nez pred financni krizi 2008 a vykupem vlastnich akcii od statu a jejich likvidaci pomůže banka dlouholetym akcionarum dostat se do plus. Vedle prvni dividendy po 10 letech, placene dne 12.10.2018, zacina Royal Bank of Scotland snizovat pocet akcii vykupem od statu a likvidaci.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 8-7-2019 v 17:03

12.10.2018
Chcete jeti ještě jednou nahoru a dolu?

Kdyby horská dráha byla velice pomalá, nebo na vrcholu by byla dlouhá zastávka, nebo na vrcholu bylo možno vystoupit, každý akcionář by viděl, že za vrcholem to jde skopce, a všechny akcie by se svým smartfounem na vrcholu prodal.
Ve skutečnosti ale každý pozná u akcií vrchol na nezvykle vysokých hodnotách poměrů P/E, P/B, P/S a může předražené akcie prodat.
:( Známé dnes extrémně předražené akcie: :(
Adobe PS 17 , PB 14
Alibaba PS 10 , PB 6
Alphabet PS 7 , PB 5
Altria PS 6 , PB 14
Amazon PS 5 , PB 26
Apple PS 5 , PB 9
Coca Cola PS 5 , PB 10
Deutsche Boerse P/S 8, P/B 5
Diageo PS 5 , PB 7
Facebook PS 11 , PB 6
Mastercard PS 18 , PB 41
Microsoft PS 8 , PB 10
Netflix PS 13 , PB 34
Novo Nordisk PS 6 , PB 13
Nvidia PS 16 , PB 18
Philip Morris PS 4.6 , PB neg.
SAP PS 5, PB 5
Vertex PS 18 , PB 17
Visa PS 16 , PB 10
Wirecard PS 15 , PB 14

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

''Chcete jeti ještě jednou nahoru a dolu?'' (Obraz : Lisa Benson)
Berg-Bahn-Aktien.jpg - 143kB

Ladislav - 8-7-2019 v 17:48

5.11.2018
Berkshire Hathaway Holding = Warren Buffett

Předevšim je nutno dělat rozdíl mezi lidmi píšícími Buffet a mezi lidmi pišícími Buffett. A to neni sranda. To je smrtelne vážné.
Lidem pisicim Buffet polovinu textu nemuzeme verit, ti jsou na pocatku studia akcie a zatim ani nevi, ze se pise Buffett a ne Buffet.
Lide pisici Buffett mohou mit pravdu, jsou casto dostatecne inteligentni ve veci akcie a Berkshire Hathaway.
A to neni sranda. To je smrtelne vazne.

Takze kdyz vidime u dvou ruznych lidi jejich slova:
1) Buffet je super. Mel bys koupit akcie Berkshire Hathaway (BRK-B) a drzet je az do smrti.
2) Kazdy by si mel vytvorit lepsi portfolio akcii, nez ma Buffett a kazda akcie by mela mit v roce nakupu dividendu 3%-6%. Nekupovat akcie BRK-B bez dividend.

Pak je hned jasne, ze
1. clovek nema dostudovano, nema v tom dostatek rozumu, snad za nekolik let bude vedet vic. Buffett je pro nej buh.
Ten 2. clovek ma pravdu a dostatek rozumu ve veci akcie. Kdekdo muze investovat stejne rozumne jako Buffett, i kdyz po nem zbyde jen 1. milion euro. Nikdo by nemel zaparkovat ani 1.000 euro na akciich BRK-B.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 8-7-2019 v 18:16

12.12.2018
Microsoft Corp. - MSFT - www.microsoft.com

Akcie je v indexu Dow Jones, Nasdaq 100 a S&P 500. Prodava se na burze Xetra pod cislem WKN: 870747, ISIN: US5949181045 a na burze Nasdaq pod symbolem, tickerem MSFT. Microsoft je americky a mezinarodni technologicky koncern, nejvetsi vyrobce software pro computery na svete. Dalsi obor je hardware, napriklad mysi a klavesnice. Znamy je predevsim jeho PC system Windows a kancelarske software Office. Nektery rok je to i firma s nejvetsi burzovni hodnotou ze vsech zapadnich akciovych spolecnosti. Firmu zalozili roku 1975 Bill Gates a Paul Allen v Albuquerque, New Mexico, USA. Vedeni koncernu je dnes ve meste Redmond, Washington, USA. Koncern Microsoft zamestnaval 135.000 lidi po celem svete roku 2018. Teprve na podzim 2018 jsem se rozhodl koupit tyto akcie a drzet je stale jen pro dividendy. Bohuzel s P/E, P/B a P/S byla tou dobou akcie trikrat predrazena. Tedy budu cekat s prvnim nakupem akcie nekolik let na slevu. Po velkem viceletem krachu vsech akcii bude akcie MSFT fundamentalne vyhodnejsi s P/E, P/B a P/S. V letech 2008-2013 byl pomer P/E pod 15 a vynos dividendy nad 3% a tehdy se mela akcie koupit. Vice informaci o koncernu Microsoft je na strance www.wikipedia.org
http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=MSFT&r...
www.comdirect.de/inf/aktien/detail/uebersicht.html?ID_NOTATI...

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 8-7-2019 v 18:17

7.1.2019
Podvod s vašimi ADR certifikáty
Vaše milované americké certifikáty ADR na evropské akcie nebyly podloženy akciemi.

Teprve koncem prosince 2018 se americka banka JP Morgan Chase vyporadala s dozorci komisi SEC, ze uz se jeji podvody s ADR z let 2011-2015 nebudou dale vysetrovat, zaplacenim pokuty 135 milionu dolaru.
A zrovna tak podvadely a nevlastnily evropske akcie pro kryti svych ADR certifikatu banky BNY Mellon, Citigroup a Deutsche Bank.
Rozmysli si, Mařenko, rozmysli, jestli budeš kupovat ještě někdy ADR, abys ušetřila na dani nebo na poplatku za nákup, místo abys koupila evropské akcie v originále na německé burze Xetra a na německém trhu Tradegate!

http://uk.advfn.com/stock-market/NYSE/JPM/share-news/JPMorga...
http://www.finanznachrichten.de/nachrichten-2018-12/45600947...
''''JPMorgan improperly provided American depositary receipts for foreign shares that weren t in the bank s custody, which led the bank to inflate the number of a foreign company s tradable shares. The conduct cited by regulators occurred between 2011 and early 2015 in the market for ADRs.
BNY Mellon agreed to pay $54 million; Citigroup Inc. agreed to pay $38 million; and Deutsche Bank AG agreed to pay $75 million.
With these charges against JP Morgan, Mellon, Citigroup and Deutsche the SEC has now held all four depositary banks accountable for their fraudulent issuances of ADRs into an unsuspecting market.''''

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 8-7-2019 v 18:19

17.1.2019
Allianz Group SE

Teprve 13.1.2019 jsem se rozhodl začít nakupovat akcii Allianz. Furt se dělají nové objevy.
Allianz Group SE - www.allianz.com
Na burze Frankfurt a Xetra se prodava akcie pod cislem WKN: 840400, ISIN: DE0008404005. Tato dnes nejvetsi pojistovna sveta byla zalozena roku 1890 v Berline jako Allianz Versicherungs AG. Roku 1893 byla otevrena filialka v Londyne a tato zacala pojišťovat i v USA. Uz roku 1895 byla akcie na burze Berlin. Roku 1906 vznikly pojistovne velike vydaje s pozarem v San Francisku a roku 1912 vydaje s potopenim Titaniku. Roku 1949 se prestehovala centrala pojistovny do bavorskeho Mnichova. Pojistovna nabizi pojisteni firem a osob proti ohni, povodni, zemetreseni, havarii, pojisteni ridicu, pojisteni zdravotni, zivotni a duchodove v mnoha statech na vsech kontinentech. Roku 2000 koupila Allianz americkou investicni spolecnost PIMCO. Roku 2001 byly placeny skody se zhroucenim dvou budov World Trade Center v New Yorku. Roku 2017 mela spolecnost Allianz Group SE 140.550 zamestnancu po celem svete. Allianz dosahuje nektere dekady slusny rust trzby, zisku a dividend. Je to jedna z nemeckych firem, od ktere chci drzet akcie stale jen pro dividendy. Vice informaci je na webstrance www.wikipedia.org

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 8-7-2019 v 18:20

25.1.2019
Rozumné investování naruby = opak value investingu

Několik lidí se zde domnívá, že jsou akcie levné i s P/B 10 a P/S 10
a že je to dobrá investice, i když má podnik 10x vyšší cizí kapitál než vlastní kapitál
a oni pro to maji své argumenty a kašlou na value investing od Grahama s P/B pod 1,5.
Jde jen o to, aby si lide ve foru nenadavali, kdyz maji vsechno naruby nez value investing od Grahama a jini lide u value investingu zůstali.
Podle nich je to v poradku, kdyz Verizon ma 6x vyssi cizi kapital nez vlastni kapital a Philip Morris ma negativni vlastni kapital.
Taky AbbVie ma záporný vlastni kapital a P/S 5, ale najdou se lide, kteri jsou schopni akcii dnes koupit. Zrovna tak koupi CocaColu s P/E 30, P/B 11, P/S 6 a mysli si, ze je to v poradku a neni akcie 3x predrazena, jak myslim ja.
Zajimalo by mne jen, kde ty vedomosti ziskali. Snad studovali v Moskvě spolu s Babišem. A kniha od Grahama a od Gladiše je nezajímá, nebo ji nevěří.
Jde jen o to, aby novi zajemci o akcie se ucili value investing podle Grahama a Gladise a zakladatele tohoto fora. A neucili se podle anarchistu z fora, ze je mozno obratit value investing naruby a klidne koupit extremne drahe akcie AbbVie, Verizon, Coca Cola, Philip Morris, Visa, Mastercard, Netflix, Amazon, kdyz najdeme taky extremne levne akcie zdravych starych velkych podniku BASF s P/S 0,9 a BMW s P/S 0,5 s krasnou dividendou 5%.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 9-7-2019 v 07:24

11.3.2019
Z akcií ber jen dividendy a později tvoje děti!

16-25 akcií držet až do smrti jen pro dividendy!
Mně a chytrým lidem z fora nejde o to, aby akcie rostly, překonaly index a byly za pár let prodány s výdělkem. Nejsme spekulanti.
Mne a chytrym lidem z fora jde o to, aby akcie byly drzeny pres vsechny rally a krachy jen kvuli dividendam az do smrti
a brzy nam daly dividendy vice penez nez duchod od statu.
Takze jestli nektere z mych 25 akcii jdou uz par let z kopce, neni to chyba. Je to velika vyhoda, ze se mohou dnes levne prikoupit.

Levne a dnes na nakup jsou akcie: Allianz, BMW, BASF, BHP, British American Tobacco, Royal Dutch Shell, AT&T, Wells Fargo, Iberdrola.

Ja nekupoval Br.Am.Tobacco + Kraft Heinz pred par lety na vrcholu. Ja je zacal poprve nakupovat az po krachu.

Oceneni levnych dividendovych blue chip akcii 4.3.2019:
Allianz P/S 0.6, P/B 1.3, P/C 2.5, P/E 11, dividenda 4.6%
BASF P/S 1.0, P/B 1.9, P/C 7.5, P/E 14, dividenda 4.7%
BMW P/S 0.5, P/B 0.9, P/C 8.3, P/E 7.0, dividenda 5.4%
AT&T P/S 1.2, P/B 1.2, P/C 4.7, P/E 12, dividenda 6.7%
Wells Fargo P/S 2.3, P/B 1.3, P/C 13, P/E 11, dividenda 3.6%
Iberdrola P/S 1.3, P/B 1.2, P/C 5.3, P/E 15, dividenda 4.8%
BHP Group P/S 2.8, P/B 2.4, P/C 6.7, P/E 13, dividenda 5.2%
British American Tobacco P/S 2.9, P/B 1.1, P/C 13, P/E 10, dividenda 7.0%
Royal Dutch Shell P/S 0.6, P/B 1.3, P/C 5.1, P/E 12, dividenda 6.0%

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 9-7-2019 v 07:45

30.4.2019
V prvním roce investování na burze

V prvnim roce investovani na burze asi vetsina lidi z Evropy, obelhana od prolhanych knih, prolhanych magazinu, prolhanych webstranek, prolhane televize asi koupi extremne predrazene akcie z USA bez dividendy. Tento omyl je zcela normalni. Protoze v obchodu nelezi knihy Inteligentni Investor a Buffettologie. V obchodech jsou jen knihy hloupe, ktere doporucuji koupit i akcie s P/E 50. O vyhodnem oceneni s P/S a P/B se v tech hloupych knihach nepise.
Teprve za nekolik let hloupeho investovani na burze spatri clovek knihy rozumne a rozumne webstranky, ktere oznamuji vyhodne oceneni akcie s P/E pod 15, P/S pod 3, P/B pod 3 a dulezitost dividendy nad 3% z kurzu.
Asi po 8 letech investovani uz clovek vi, ze americke podniky podvadi s bilancemi, bankrotuji, a take americke banky a pojistovny bankrotuji mnohem casteji, nez podniky, banky a pojistovny v zapadni Evrope. Vzpomen si na americke bankroty Pan Am, Enron, Worldcom, AIG, General Motors, Lehman Brothers, Wachovia, Washington Mutual, Fannie Mae, Freddie Mac! V Evrope si ale asi vzpomenes jen na bankrot Hypo Real Estate Bank, Air Berlin.
A kdyz Evropan investuje uz 12 let, casto ma vice akcii ze zapadni Evropy nez z USA a prestal se zajimat o prodej kazde akcie s vydelkem. Je zcela spokojen s dividendami. Ti nejchytrejsi jedinci chteji v duchodu dostavat vice penez z dividend nez z duchodu a nemaji zadne druhe duchodove pojisteni.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 9-7-2019 v 07:50

6.6.2019
Jak malý Stan Laurel na ADR přišel

Vy v socialistické České republice, nebo bydlite v Rusku, furt vidite socialismus v zapadnim Nemecku, a pritom jste v Nemecku nikdy nebyli. Znate Nemecko jen z Rudeho prava.

""Rozumny investor by se mel vyhybat akciim ze zony, kde je vysoka srazkova dan, protoze tam vladnou prevazne socialisti (zakukleni bolsevici nebo fasisti) a ti nemaji akcionare radi. Je to do nich velka sprostota, ze dani uz jednou zdanene penize. Presne to je videt na procentualnim poctu investoru v Nemecku, jak jsou tam akcie popularni diky zasr@nym vladam a spatne polularizace mezi verejnosti v kombinaci s nestydate vysokou srazkovou dani oproti Holandsku, kde jich je 4x vice. Ja si budu radeji kupovat americke nebo britske ADR akcie a nemecke necham Nemcum. Ja se nehodlam delit s nemeckou vladou o sve zisky na financovani libivych socialnich programu, to by ty zisky musely ty americke hodne prevysovat.""
Napsal malý Stan Laurel

Nuže, synu můj, zrejme patris mezi ty ceske rasisty, kteri nemaji radi Nemce a nejakym omylem uctivaji kazde americke svinstvo. Ale az ti bude 87 let nebo 97 let, snad na to prijdes, ze nemecka vlada je ta nejlepsi na svete. A ceska, americka, cinska, izraelska, syrska, ruska vlada jsou casto ti nejvetsi lumpi, kteri se obohacuji na ukor obyvatel.
Kazdy nemuze vedet vsechno, nebo byl tak dlouho ve vlasti obelhavan, az tem lzim zacal verit. A proto vzniklo nase diskusni forum, aby zde pomalu do veku 87 let vsichni vystudovali, ze v USA je temer vsechno spatne a v Nemecku je temer vsechno dobre.
Predevsim je nutno zjistit, kolik milionu Americanu ma znamky na jidlo, kolik milionu Americanu nema zdravotni pojisteni, ze lide s pojistenim musi nejprve zaplatit 1.000 $ rocne doktorum a teprve pak za ne plati zdravotni pojistovna. Ze stejne leky jsou v USA 10x drazsi nez v Kanade. Ze za porod decka plati matka 20.000 $.
Ze USA je vedeno od zidu a vymysli si sankce proti cizim statum a cely svet se musi podridit, jinak plati pokutu za poruseni sankci a obchodu se sankciovanym statem. Ze miliardari v USA plati 11% dan a normalni lide 35% dan z prijmu.
:( A pak musi akcionari cely zivot myslet na bankrot nejvetsich americkych spolecnosti: AIG, General Motors, Ford, Citigroup, Goldman Sachs, Lehman Brothers, Wachovia, Washington Mutual, Enron, Worldcom, Pan Am, Fannie Mae, Freddie Mac.
(zakukleni bolsevici nebo fasisti) ziji v Cechach a na Slovensku. Ale ne v Nemecku. Nemecko je vedeno od CDU a CSU, kterych funkcionari chodi v nedeli do kostela, i kdyz na boha neveri. Nacisty nemaji CDU/CSU-funkcionari radi a pri styku s zidy si daji placku na hlavu, aby vypadali jak zidi.
Neplest socialisticky a socialni! 1) V socialismu je povinnost pracovat, kdo nepracuje, bude potrestan. 2) Socialni stat se stara o nezamestnane, nemocne a duchodce. 3) Kapitalismus a volne hospodarstvi umoznuje podnikateli neomezene bohatstvi, pracujici mohou demonstrovat, nezamestnani a nemocni musi zemrit hladem.
:) Zatimco v USA prevazna vetsina lidi veri, ze zemekoule je stara 6.000 let a stvoril ji buh za 6 dni, 7. den odpocival. :)

:post: A pro nove navstevniky fora musim zopakovat to, co stari navstevnici fora zde videli uz 20x: Nekupujte ADR :exclamation: To nejsou akcie. ADRs jsou derivaty. Kdo chce drzet akcie az do smrti kvuli dividendam jako duchod, musi kupovat evropske akcie v originale na Xetra a Tradegate! Nepujcujte penize americke bance Goldman Sachs jak Meloun jak Lehman Brothers na vytvoreni derivatu z evropske akcie = ADR! To je riziko. To je hloupost.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 9-7-2019 v 08:11

8.6.2019
Neomezujte se na americké akcie, mějte více rozumu než daytrader!

""Socialni stat spolkove republiky Nemecko je prekazkou pro budovani dividendoveho portfolia, coz se v dlouhem obdobi muze projevit ve velmi vyraznych negativnich rozdlich ve vykonnosti v porovnani s lidmi zijicimi v privetivejsich danovych domicilech."" napsal Abak

Nene! To je veliký omyl.
Srovnej si dlouhodobý vyvoj koncernu General Motors a jeho akcie s BMW!
Srovnej si dlouhodoby vyvoj pojistovny AIG a jeji akcie s Allianz!
Tento nejvetsi americky autokoncern a tato nejvetsi americka pojistovna se dlouhodobe vyvinuly k bankrotu 2008-2009 a jejich akcie k nule.
Asi nikdo si neumi predstavit, ze by nejvetsi nemecka pojistovna Allianz dosla nekdy k bankrotu. Vzdyt Allianz nepojistuje spekulantum bezcenný odpad z nezaplacenych kreditu tak jak AIG.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!


Ladislav - 9-7-2019 v 08:28

Akcie Johnson & Johnson za 28 let

Od roku 1989 do roku 2017 vyrostla akcie Johnson & Johnson ze 6,50 $ na 148,14 $.
To je růst kurzu 2179%. Kurz 22,79x vyšší. Z investovaných 1.000 $ bylo 22.790 $ za 28 let.

Kdyby se přičetly vysypané a do akcií investované dividendy, dosáhl by se růst na pomocnou hodnotu 280 $.
To je růst 4207%. Z investovaných 1.000 $ bylo 43.760 za 28 let.

Nebudeme to ale srovnávat s mnohem vyšším růstem hodnoty technologických akcií ani s růstem hodnoty bitcoinu.
Neboť nám jde jen o inteligentní a bezpečné investice a dividendy.
Nebudeme usilovat o růst z tisíce dolarů na milion dolarů, ale během dlouhých let koupíme 20 až 25 dividendových akcií ze západní Evropy a z USA, každou za několik tisíc euro, ať už zažijeme v důchodu hodnotu portfolia akcií milion euro nebo ne. Hlavně jde o to, mít více peněz z dividend než z důchodu. A nezanechat syna a dceru chudé.

Tyto společnosti platí dividendy víc jak 100 let a ani jeden rok dividendu nevynechaly.
Bank of Nova Scotia 186 let (Kanada), Exxon Mobil 137 let.
UGI 134 let, Procter & Gamble 128 let.
Coca Cola 126 let, Colgate Palmolive 124 let.
General Mils 121 let, Church & Dwight 118 let.
Air Liquide 112 let (Francie), 3M 103 let.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!


JNJ.png - 14kB

Ladislav - 15-7-2019 v 11:17

Warren Buffett není nezkušený hlupák.
Jen začal ve věku 85-89 let činit to, co činí amatér při prvním nákupu akcií v životě. Zajímají ho extrémně drahé akcie, které minulý rok nejvíce rostly. Tak jak kdokoliv z nás, když koupil první akcie v životě a nečetl žádnou knihu pro value investing a o velkém krachu akcií 2000-2003. Nyní jsme ale už dál než Warren Buffett - nezajímají nás drahé, minulý rok silné akcie. Zajímají nás levné akcie od zdravých podniků s nadprůměrnou dividendou. Protože nechceme překonat index, ale mít hezké peníze z dividend. Ten nákup silných a drahých amerických techno akcií má prý na svědomí někdo jiný z holdingu Berkshire Hathaway. Ne Buffett, aby si lidé nemysleli, že Buffett zešílel.

Sem prosím nedávej žádný komentář!

Ladislav - 10-8-2019 v 08:23

Kup při špatných zprávách! Buy on bad news!

Někteří lidé čtou rádi negativní zprávy a někteří lidé čtou rádi pozitivní zprávy.
A výsledek je stejný, jen obchodní automaty a daytraders musí reagovat na zprávy.
Když člověk zjistil, že s firmou to bylo v minulosti dobré a v budoucnosti bude zas dobré,
pak je letošní nebo loňská slabost velice výhodná událost pro nákup levných akcií Kraft Heinz, BMW, BASF a jiných.
Vyhýbat by se měl člověk ale firmám Bayer, Nokia, AIG, IBM, HP, Xerox, General Electric, General Motors, Ford, Micron atd.
Když ze všech potravinových akcií je jen akcie Kraft Heinz levná, tedy můžeme za účelem dividend na důchod kupovat dnes jen potravinové akcie Kraft Heinz.
Nemůžeme dnes kupovat předražené potravinové akcie Nestlé, Danone, Coca Cola, Unilever, Beyond Meat.
:question: Vy myslíte, že bych měl kvůli negativním zprávám prodat se ztrátou akcie Kraft Heinz,
kdyby měly (přehnaně řečeno) P/E 8, P/S 0.8, P/B 0.8 :question:
:question: A koupit na dividendy oblíbené potravinové akcie s (přehnaně řečeno) P/E 50, P/S 10, P/B 10. :question:

Kraft Heinz měl 2018 zcela stejný cizí kapitál jako vlastní kapitál. Ale lháři píší o vysokém zadlužení.
Tržba 2018 byla vyšší než 2017.
Čistý zisk byl jen roku 2018 negativní, asi kvůli vyjímečným výdajům nebo kvůli restrukturalizaci.
Prolhaní analytici čekají budoucích 5 let pokles čistého zisku, to ale může plynout jako roční průměr ze silného poklesu čistého zisku roku 2019 a z mírného růstu čistého zisku od 2020 do 2024. Nakonec ale je důležitější růst tržby budoucích 5 let a tento odhad nikde nenajdeme.
https://finance.yahoo.com/quote/KHC/balance-sheet?p=KHC
:) A já jsem rád, že moje portfolio pro dividendy jako důchod v rámci diverzifikace obsahuje první 2 levně koupené akcie od potravin Kraft Heinz a AB InBev. Kdyby byly oblíbené, byly by jejich akcie drahé a já bych neměl žádnou potravinovou akcii. :) Já nechci vlastnit americké výrobce jedovatých potravin: Mondelez, Keurig, General Mills, Archer Daniels, Hormel Foods, Kroger, Kellogg, McCormick, Hershey, Campbell Soup.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

KHC.png - 182kB Značky spadající pod Kraft Heinz

Ladislav - 19-8-2019 v 11:29

Jak se z investora stal spekulant. Ale spekuluje na růst tam, kde je nutno spekulovat na pokles.

''''Teď jsem koupil 100 ks Macy's po 16,62 USD. Dividenda je přes 9%.
Pokud se cena Macy's dostane v příštím roce na 25 USD, tak jí vyšvihnu z ptf.''''
Stanislav

Ale pokud kurz Macy's klesne 20% pod tvůj nákupní kurz na 13.30 USD, tak bys měl prodat akcie se ztrátou.
Když klesnou akcie na 8 dolarů, pozdě budeš prodávat se ztrátou 50%.
A nějaký čas později akcie kleslé na 0,00 budou vymazány z konta a Macy's bankrot.
Když už se z tebe stal spekulant, spekulujíce chybně na růst akcií bankrotujících podniků, musíš si zvyknout prodávat akcie se ztrátou 20%.
Zkušení spekulanti by spekulovali na pokles akcií bankrotujících podniků. Nebo spekulovali na růst akcií podniků s růstem tržby a zisku.
Zatímco většina lidí zde ve foru nespekuluje vůbec a raduje se každý rok z více peněz z dividend od zdravých podniků.

Sotva našel Stanislav práci a peníze, dostává víc peněz, než utratí, stal se z něj riskující nerozumný spekulant
snažící se ztratit peníze s akciemi firmy mířící k bankrotu.
Rozumný zkušený spekulant by spekuloval na růst s akciemi firmy s růstem tržby a zisku.
Ale Macy's má snížit letos čistý zisk o 31%. Příští rok se čeká pokles zisku 8%.
Minulých 5 let klesal čistý zisk Macy's 4% ročně. Budoucích 5 let se čeká pokles zisku 14% ročně.
Akcie má jasný potenciál klesat dalších 5 let a firma má potenciál bankrotu.
Když webstránky u klesající akcie ukazují výnos dividendy 9%, ukáže se později, že dividenda klesne na polovinu,
nebo nebude vůbec zaplacena.

Pokles zisku Macy's minulá i budoucí léta :post: https://finance.yahoo.com/quote/M/analysis?p=M
:post: :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=M&regi...

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Macys.png - 12kB akcie Macy's v USD

Ladislav - 25-8-2019 v 09:48

Zůstaň věrný dividendovým blue chips! Nepotřebuješ ani jednu drahou akcii růstovou.

Investoři mohou být spokojeni posledních 12 měsíců s akciemi Allianz, Munich Re, Procter & Gamble, Wells Fargo, AT&T a také s jejich dividendami.

Spekulanti s předraženými akciemi Alphabet, Apple, Amazon, Netflix dosáhli negativní performanci posledních 12 měsíců a to platí i pro spekulanty z vedení holdingu Berkshire Hathaway. Tito osli měli být spokojeni s jejich dřívějšími akciemi Munich Re a Procter & Gamble a nezačínat spekulovat s předraženými akciemi Apple a Amazon.

Dá se říci, když Berkshire Hathaway holding prodal akcie Munich Re, Sanofi, JNJ, PG, je dobré je koupit.
Když Berkshire Hathaway holding koupil akcie Apple a Amazon, je dobré se jim vyhýbat.

:punk: Jednoroční performance těch nejsilnějších akcií v DAXu
Adidas 22,5% , Munich Re 17,9% :) , RWE 16,1% , Deutsche Börse 11,9% ,
Beiersdorf 9,3% , Allianz 6,5% :) , Deutsche Telekom 4,2% :) , Merck 3,8% ,
SAP 2,7% , Volkswagen 2,3%.

:punk: Jednoroční performance všech amerických společností nad 110 miliard USD
Procter & Gamble 40,9% :) , McDonald's 34,9% , Mastercard 32,4% , Abbott Lab. 24,4% ,
Microsoft 24,0% , Visa 23,3% , Merck 23,1% , Comcast 20,1% ,
Coca-Cola 17,5% , Disney 17,5% , Wal-Mart 16,4% , Pepsico 16,3% ,
Wells Fargo 11,0% , Medtronic 10,9% , Bank of America 10,3% , Home Depot 8,6% ,
AT&T 7,1% , Oracle 5,3% , Eli Lilly 4,4% , Verizon 3,0% ,
Citigroup 2,8% , Facebook 2,8% :( , Boeing 2,4% , Cisco 1,2% ,
Amgen 1,2% , Chevron -2,4% , Nike -2,9% :( , Intel -4,2% ,
Alphabet -4,4% :( , Berkshire Hathaway -4,8% , Johnson & Johnson -5,4% , Apple -5,9% :( ,
JP Morgan Chase -7,5% , Amazon -8,0% :( , United Health -11,7% , Netflix -14,0% :( ,
ExxonMobil -14,6% , Pfizer -18,6% , 3M -23,1% , Abbvie -32,0%.

Pokud by člověk chtěl porovnávat roční performanci všech akcií z DAXu,
i těch podniků za 10-70 miliard euro, (Lufthansa, BMW, BASF)
musel by zase vytáhnout i ty americké podniky za 10-70 miliard euro
a viděl by mnohem větší propady než ty v DAXu.
Nejhorší propady akcií posledních 12 měsíců u amerických firem nad 11 miliard USD = 10 md. euro
PG & E CORP. -74,88% , CELGENE CORP. -64,74% , DXC TECHNOLOGY CO. R -62,09% ,
KRAFT HEINZ CO. -56,92% , HALLIBURTON CO. -56,60% , CONTINENTAL RES INC. -55,64% ,
ALIGN TECHNOLOGY INC. -51,85% , MYLAN INC. -51,55% , DUPONT DE NEMOURS IN -51,10% ,
CENTURYLINK INC. -50,85% , SCHLUMBERGER LTD. -50,45%.

Sem prosím nedávej žádné komentáře!

Ladislav - 31-8-2019 v 16:40

Dividendoví aristokraté nad 45 miliard USD , výnos dividendy % , burzovní kapitalizace
Menší firmy než za 45 md. USD bych nekupoval, protože ty nikdo v Berouně nezná
:post: https://www.suredividend.com/dividend-aristocrats-list/
:) výnos dividendy nad 3%
:cool: tu akcii mám koupenou v době, když byla levná a s dividendou nad 3%

JNJ Johnson & Johnson 2.83% , 339,608 md. USD :cool:
WMT Walmart Inc. 1.86% , 321,784 md. USD
PG Procter & Gamble Co. 2.38% , 303,819 md. USD :cool:
XOM Exxon Mobil Corp. 4.92% :), 286,361 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=XOM&re...
T AT&T Inc. 5.80% :), 255,452 md. USD :cool:
KO The Coca-Cola Co. 2.86% , 235,652 md. USD
CVX Chevron Corp. 3.95% :), 221,792 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=CVX&re...
PEP PepsiCo Inc. 2.76% , 189,018 md. USD
MCD McDonald's Corp. 2.05% , 165,611 md. USD
ABT Abbott Laboratories 1.47% , 148,850 md. USD

MDT Medtronic Plc 1.88% , 144,842 md. USD
UTX United Technologies Corp. 2.29% , 109,467 md. USD
LIN Linde Plc 1.83% , 99,993 md. USD
ABBV AbbVie Inc. 6.31% :), 97,683 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=ABBV&r...
MMM 3M Co. 3.55% :), 90,635 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=MMM&re...
LOW Lowe's Cos. Inc. 1.84% , 83,947 md. USD
ADP Automatic Data Processing, Inc. 1.83% , 72,563 md. USD
CB Chubb Ltd. 1.87% , 71,552 md. USD
BDX Becton, Dickinson & Co. 1.20% , 68,301 md. USD
CAT Caterpillar Inc. 2.99% :), 64,618 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=CAT&re...

SPGI S&P Global Inc. 0.82% , 63,722 md. USD
CL Colgate-Palmolive Co. 2.28% , 63,492 md. USD
ECL Ecolab, Inc. 0.87% , 58,925 md. USD
TGT Target Corp. 2.42% , 54,406 md. USD
GD General Dynamics Corp. 2.10% , 53,563 md. USD
APD Air Products & Chemicals Inc. 2.00% , 49,753 md. USD
KMB Kimberly-Clark Corp. 2.86% , 48,859 md. USD
SHW The Sherwin-Williams Co. 0.76% , 48,221 md. USD
ITW Illinois Tool Works Inc. 2.75% , 47,001 md. USD
WBA Walgreens Boots Alliance Inc. 3.52% :), 45,111 md. USD :cool: Mám zatím jen za 1.020 €
Budoucího 3/4 roku, až do jara 2020 budu kupovat asi jen akcie Walgreens B.A., až do investice 6.000 euro. Za méně než 6.000 € žádnou z mých 26 akcií nemám. Ale 11 akcií mám za přibližně 7.000 euro. A 2 akcie za mnohem víc.

:punk: :punk: :punk: :punk:

Aristokraté pod 44 miliard dolarů:
SYY Sysco Corp. 2.05% , 38,185 md. USD
ROP Roper Technologies Inc. 0.50% , 37,008 md. USD
AFL Aflac Inc. 2.15% , 36,367 md. USD
EMR Emerson Electric Co. 3.38% :), 35,571 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=EMR&re...
VFC VF Corp. 2.45% , 32,335 md. USD
ED Consolidated Edison Inc. 3.31% :), 29,152 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=ED&reg...
BF.B Brown-Forman Corp. 1.11% , 28,102 md. USD
CTAS Cintas Corp. 0.78% , 26,870 md. USD
PPG PPG Industries Inc. 1.76% , 25,763 md. USD
TROW T. Rowe Price Group Inc. 2.70% , 25,386 md. USD

HRL Hormel Foods Corp. 1.93% , 22,581 md. USD
MKC McCormick & Co. Inc. 1.33% , 21,715 md. USD
ADM Archer-Daniels-Midland Co. 3.64% :), 20,925 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=ADM&re...
CLX The Clorox Co. 2.46% , 20,116 md. USD
SWK Stanley Black & Decker Inc. 1.99% , 19,773 md. USD
CINF Cincinnati Financial Corp. 1.96% , 18,146 md. USD
GWW W.W. Grainger Inc. 2.05% , 14,645 md. USD
NUE Nucor Corp. 3.34% :), 14,339 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=NUE&re...
DOV Dover Corp. 2.11% , 13,202
BEN Franklin Resources Inc. 3.88% :), 13,095 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=BEN&re...

GPC Genuine Parts Co. 3.34% :), 12,942 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=GPC&re...
CAH Cardinal Health Inc. 4.57% :), 12,444 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=CAH&re...
FRT Federal Realty Investment Trust 3.18% :), 9,678 md. USD
AOS A. O. Smith Corp. 1.86% , 6,238 md. USD
PNR Pentair Plc 2.01% , 5,915 md. USD
PBCT People's United Financial Inc. 4.97% :), 5,630 md. USD
LEG Leggett & Platt Inc. 4.20% :), 4,817 md. USD

Dividendoví aristokraté z USA od 44 md.USD do 10 md.USD s dividendou nad 3%

Tržba neroste
EMR Emerson Electric Co. 3.38% :), 35,571 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=EMR&re...

Tržba neroste
ED Consolidated Edison Inc. 3.31% :), 29,152 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=ED&reg...

Tržba neroste
ADM Archer-Daniels-Midland Co. 3.64% :), 20,925 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=ADM&re...

:punk: Je O.K. železárna. A je asi větší než ta německá Thyssen Krupp za 8 md. EUR. Snad bychom měli koupit Nucor. :question:
NUE Nucor Corp. 3.34% :), 14,339 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=NUE&re...
The largest steelmaker in the United States by production volume.

O.K.
BEN Franklin Resources Inc. 3.88% :), 13,095 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=BEN&re...
Franklin Resources provides investment services for individual and institutional investors. Its funds are marketed under the Franklin, Templeton, Mutual Series, Bissett, Fiduciary, and Darby brands. At the end of June 2019, Franklin had $715.2 billion in managed assets.

Zadlužení téměř 3:1
GPC Genuine Parts Co. 3.34% :), 12,942 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=GPC&re...

Veliké zadlužení téměř 6:1
CAH Cardinal Health Inc. 4.57% :), 12,444 md. USD :post: http://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=CAH&re...

Sem prosím nedávej žádný komentář!

Ladislav - 5-10-2019 v 13:01

První nákup akcií v životě
Katastrofa je, když člověk zjistil, že s akciemi je možno zbohatnout, ale před prvním nákupem akcií četl jen hloupé knihy, hloupé webstránky, hloupé noviny a magazíny. Ty doporučují kupovat akcie ''relativně silné'' a akcie s Momentum, tedy akcie které v uplynulé době nejvíce rostly. Ocenění s P/E 50, P/S 10, P/B 10 je těm autorům článků lhostejné, protože studovali theologii = o všech svatých na nebi.
Težké je, téměř nemožné je najít webstránku nebo diskusní forum, kde se doporučuje akcie nikdy neprodávat. Ale kupovat jen samé výhodně oceněné akcie starých velkých zdravých podniků a držet všechny akcie až do smrti kvůli dividendám jako důchod. Pokud podnik nemíří k bankrotu, kde bylo nutno akcie AIG i General Motors včas prodat.
Držet 20-30 dobrých blue chip akcií až do smrti, aby v prvním roce důchodu měl člověk tolik peněz z dividend jako z důchodu. Nebo více peněz z dividend. Nebo mít už ve 40-55 letech víc peněz z dividend než z budoucího důchodu a proto přestat pracovat už léta před 65. rokem.

Veliká hloupost je navádět děti na ''cost averaging''
Hloupé knihy, které neví, o čem ještě psát, aby byla kniha delší a dražší, navádí čtenáře, ale spíše děti, kupovat podíly fondů nebo akcií za stejnou sumu každý měsíc nebo každý rok. Tedy kupovat, když je akcie jeden rok extrémně drahá s P/E 80, kupovat i během krachu a kupovat na konci krachu s P/E 9. Když kolega Buffett raději čekal s penězi na kontě léta, až bude akcie výhodně oceněná a pak teprve poprvé koupil akcie.
:cool: Já nezačnu kupovat akcie Microsoft extrémně drahé a nebudu je kupovat během krachu. Ale počkám s prvním nákupem na konec krachu a P/E pod 15, P/B pod 3, P/S pod 3, výnos dividendy nad 3%.

Sem prosím nedávej žádný komentář!

Ladislav - 23-10-2019 v 10:15

Chart-PG-EUR.png - 15kB Procter a Gamble v euro

Pokles hodnoty portfolia z dividendových akcií na 1/2
by neměl vadit nikomu, kdo potřebuje každý měsíc dividendy, aby zaplatil to, co zaplatit musí. Jídlo, elektriku, plyn, telefon, internet a třeba i nájemné.

Vždyť ten krach portfolia z akcií na polovinu hodnoty nastává jen ve velkém krachu akcií jako 1929-1932, 2000-2003, 2007-2009.
Jen správci jmění a manažeři smíšených fondů mají za úkol od svých klientů, aby zabezpečili hodnotu jmění tolik, že neklesne víc než 10% za rok. A tak kupují pro klienty i dluhopisy a zlato. A najdeme to doporučení i v knize Bena Grahama, protože spravoval jmění klientů.
Kdo však spravuje jen svůj vlastní majetek, a potřebuje každý měsíc dividendy, a chce zanechat ještě větší majetek a dividendy svým dětem, ten by měl mít i ve věku 70 let 100% peněz v dividendových akcií od starých velkých a zdravých podniků a žádných 70% peněz v dluhopisech a nic ve zlatě.
Vždyť se většina těch zdravých a na maximu 2x až 3x předražených akcií dostane brzy po každém velkém krachu zase zpátky na vrchol. Podívej se na dlouhodobé grafy akcií Procter a Gamble, Johnson a Johnson, jak se rychle zotavily ze všech minulých velkých krachů na burze!

Sem prosím nedávej žádný komentář!

Chart-JNJ-USD.png - 15kB Johnson a Johnson v dolaru

Ladislav - 9-11-2019 v 11:01

Frugalista, frugalisté, definice, lexikon, encyklopedie, wikipedie
Kdo je frugalista, kdo jsou frugalisté?


Frugalista je jednoduchý a skromný minimalista, který jako pracovník nebo zaměstnanec silně spoří peníze
a investuje je do něčeho, kde jejich hodnota roste a nese dividendy.
Když je ten člověk ve věku 30 až 40 let spokojen s ročním výnosem svého kapitálu, stane se finančně nezávislý
na zaměstnavateli a finančně nezávislý na státu a přestane pracovat.

Setkáváme se v internetu s mnoha případy, kde frugalisté přestávají pracovat příliš brzy, když nemají zdaleka milion euro
v dividendových akciích. Jejich měsíční příjem z kapitálu bez práce jim dává jen tak málo peněz, kolik by dala sociální pomoc od státu. A tak mají jejich byt téměř prázdný a spí na matraci na zemi.
Jiní frugalisté se přestěhovali z USA nebo z Německa do levné země jako Thajsko, aby tam žili z jejich dividend,
nebo z pronájmu jejich bytu, nebo z činnosti v internetu.
Jen málo frugalistů bez práce investovalo alespoň milion dolarů a cestuje pak po světě a jejich našetřený a investovaný kapitál jim neubývá, protože žijí jen z výnosu kapitálu, jako jsou dividendy z akcií.


Já si myslím, že člověk by neměl přehánět s prací za mlada, ani přehánět se spořením peněz, ale vydržet pracovat až do věku 50-60 let. A pak žít z dividend a státního důchodu současně. Něco jiného je, když lidé ve zločinné americké bance nebo v techno firmě v Silicon Valley vydělávají 10.000 dolarů měsíčně. Ti mohou ušetřit milion dolarů za 10 let. A když mají milion dolarů v dividendových akciích, mohou přestat pracovat už ve věku 30 let.

Bída s nouzí:
Od výplaty k výplatě, tak žije polovina Čechů. Počítají s pozdějším odchodem do důchodu.

Obyvatelé Čech mají v průměru naspořeno na penzi jen 63 tisíc korun. V Evropě jde o hluboký podprůměr, přesto je to víc, než si našetřili Slováci, Poláci a Maďaři. Nejvíc mají na stáří odloženo Nizozemci, dva a půl milionu korun = 100.000 euro.

Neumřít v práci: kolik milionů je třeba na předčasný důchod?
Jeden český odborník se domnívá: Na měsíční rentu 20 tisíc korun potřebuji mít při odchodu do předčasného důchodu 6 milionů korun v bezpečném akciovém fondu s tisícem akcií z celého světa. A každý rok prodat část fondu za 240.000 korun. :)

Sem prosím nedávej žádný komentář!

Obraz: Tento frugalista přestal pracovat příliš brzy a tak neztrácí peníze ani s postelí a s nábytkem. :punk:

Frugalista.jpg - 219kB

Ladislav - 26-11-2019 v 10:10

Neprodávej akcie při snížení dividendy!

Někteří akcionáři se chlubí, že při snížení dividend každou akcii prodají.
Jiní akcionáři se chlubí, že většinu akcií od nákupu 1970-1995 až do dnes stále drží.
Ti akcionáři věčně držící akcie jsou více k závidění, že?
Ti kdo prodávají akcie kvůli snížení dividend jsou spíše spekulanti, že?
To by byla nádhera, kdybychom měli solidní dividendové akcie od roku 1970 do dnes, a třeba jen akcie zděděné po dědovi.

I když starej Ben Graham by taky rád prodal akcie při snížení dividend, jenže on investoval pro klienty
a chtěl by prodat akcie také při překročení vnitřní hodnoty, nebo za 2 roky.
Tedy převezmeme od Grahama zájem o akcie s P/B pod 1,5 a P/E pod 15, ale na dobu držení se mu vykašleme.
Neboť chceme důchod z dividend.
Ale i v roce 2000 bylo obtížné ve střední Evropě zjistit, jaké akcie obsahuje index Dow Jones, DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a jak jsou oceněné s P/E P/B P/S.
Nevadí. My jsme to nastudovali 2005 a předáme znalosti našim dětem doma a cizím lidem v internetu. Že tyto indexy existují a jaké akcie by se z nich měly koupit a držet na stálo jen kvůli dividendám, a jak jsou ty naše favoritní akcie dnes oceněny s P/E P/B P/S.

Allianz, BASF, BMW, Deutsche Telekom, Munich Re, Siemens, Anheuser Busch InBev, AT&T, Bank of America, Cisco Systems, Johnson & Johnson, Kraft Heinz, Pfizer, Procter & Gamble, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, Iberdrola, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Sanofi.

Sem prosím nedávej žádný komentář!
Místo pro komentář je zde :post: http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=2&page=11

Ladislav - 28-11-2019 v 11:31

msci-world-index.jpg - 27kB

Jaké akcie z jakých zemí obsahuje MSCI World Index

MSCI World Index a ETF na něj, to je pěkná lumpárna a podvod na dětech. Index byl založen 1968-1970 od našeho kolegy Morgan Stanley.
Podívejme se, jaké akcie a z jakých zemí jsou dnes zastoupeny (zcela jinak než 1970):
V indexu a ve fondu ETF je zastoupeno 1.650 různých akcií jen ze 23 vyspělých průmyslových zemí. Nejmenší pozice akcie ve fondu dělá jen 0,01% z fondu a nemá význam.
A je tam príliš veliká váha na USA a na předražené technologické akcie: Microsoft, dělá 2,3% indexu, Apple 2,2%, Amazon 1,9%, Facebook 1,1%, Alphabet 0,8%.
Akcie USA tvoří celých 63% indexu. Akcie Japonsko 8,2%. Akcie Británie 5,5%.
Akcie Francie 3,8%. Akcie Kanada 3,5%. Akcie Švýcarsko 3,1%.
Německo 2,8%. Austrálie 2,3%. Hong Kong 1,3% Nizozemsko 1,2%. Španělsko 1,0%.
Ostatních 12 států dohromady dělá jen 4% z indexu.
https://www.msci.com/developed-markets
Když nechce člověk mít žádné akcie: Apple, Amazon, Facebook, Alphabet a žádné akcie z Japonska, Kanady, Švýcarska, Austrálie, Hongkongu, musí se ETF fondu na MSCI World Index zdaleka vyhýbat.
:cool: Raději si vytvoříme během 20 let náš vlastní fond ze 30 akcií, kde každá akcie bude dělat 3,3% z investovaného kapitálu. A když během let nějaká akcie vyroste 100% a jiná akcie 0%, nebudeme s tím hýbat. Protože nám jde jen o dividendy jako důchod. Když díky růstu kurzu jedna akcie zdvojnásobí váhu v portfoliu, může nám to být jedno.
30 dividendových akcií (na každou 3,3% peněz) z USA, Německa, Británie, Španělska, Francie (Sanofi) , Nizozemska (R.D.Shell A) a Belgie (AB InBev). Pokud jsou jen dividendy důležité. A růst kurzů je lhostejný.

Sem prosím nedávej žádný komentář!
Místo pro komentář je zde :post: http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=11

Ladislav - 13-12-2019 v 13:25

Joe-Mati-1.jpg - 193kB

Nespěchej s nákupem 30. akcie za dostatek peněz,
nebo pak budeš vymýšlet akcii 31. a nikdy nebudeš s portfoliem hotov!


Snad bych neměl spěchat s nákupem mojí 26. až 30. akcie, každou za 6.000 euro.
= Bank of Nova Scotia, Enbridge Inc., Mitsubishi Corp., Walgreens Boots Alliance, po velkém krachu levně Microsoft.
Protože kdybych měl brzy uděláno, mohlo by mne napadnout hledat akcii číslo 31.
Kdybych se dožil věku 86 let jako máma, snad by stačilo mít tyto akcie koupeny do 86. roku, každou za 6.000 euro. :punk:
A mezi ty nákupy seknout ještě cestu do Španělska a cestu na Filipíny, nebo každou z nich 2x.
Samé šetření a sbírání akcií, to vede jen k bohatství mých dětí.
Ale já bych si taky měl dopřát do 86. roku ještě pár dalekých výletů, ale bez Ameriky, bez Afriky, bez Austrálie.
Stačí mi jen 2 výlety nad 500 km daleko: Alicante-Benidorm-Altea, Davao-City-Mati-City ng Pilipinas.
Od ledna 2021 snad v Německu bude placen ''základní důchod''-''Grundrente'', který přinese nejnižším důchodům zvýšeni o několik stovek eur měsíčně, jestli to nezkazí příjem z dividend. Snad se dividendy nebudou počítat, nebo důchodce v žádosti o Grundrente = 900 euro :exclamation: jeho dividendy nepřizná.
Zvýšení důchodu o pár stovek euro značně urychlí můj nákup akcií. Protože v srpnu přestal chodit příspěvek na rodiče a od prosince už nechodí příspěvek na děti na moje konto, však na konto Mary Ann.
Nevím, zda příští rok, 2020 zvládnu nákup akcii za 4.000 euro a ještě zakončím rok 2020 bez dluhu na kontě. Ale dluh na kontě 1.000-2.000 € několik let kvůli nákupu dividendových akcií mne nebude bolet. Od roku 2009 kvůli nákupu levných akcií jsem měl konto přetaženo několik let a na počátku, roku 2009 dluh 18.000 euro. Protože přetažení konta u Brokerjetu bylo dovoleno a podloženo mnohem vyšší hodnotou mých akcií na kontě.
Chtěl bych roku 2020 zvýšil vklad 2.000 € na 3.000 € u každé ze 4 akcií: Bank of Nova Scotia, Enbridge Inc., Mitsubishi Corp., Walgreens Boots Alliance.

Sem prosím nedávej žádný komentář!

Ladislav - 24-12-2019 v 13:50

'''Microsoft není extra drahý''' napsal Michal H.

Z toho jasně vyplývá, že jsi neměl žádné předražené akcie na kontě v letech 2000-2003,
kašleš na value investing od Grahama,
zajímají tě jen silné akcie, které uplynulý rok nebo 5 let nejvíce rostly,
jsou ti lhostejné dividendy,
u P/S 9 a P/B 11 tě nic nenapadá.
:post: https://finance.yahoo.com/quote/MSFT/key-statistics

Za 5-15 let, po velikém krachu bude akcie Microsoft kleslý na 1/3 pod tím budoucím předchozím maximem všech dob.
Ale ten kurz po velikém krachu v dolíku může být vyšší než ten dnešní kurz. Hlavně bude P/S pod 3 a dividenda nad 3%.
Mě ale nezajímají jména akcií a performance minulý rok, mě zajímají především akcie s vyšším výnosem dividendy než 5%.
SajREIT neberu. Do akcií s dividendou nad 5% dávám o tisíc eur víc než do akcií s dividendou pod 5%.
A tím jsem asi dosáhl 2018 růst peněz z dividend o 15%. A 2019 růst peněz z dividend o 30%.
Zdravé podniky zvyšují dividendy o 10% ročně, já dosáhl ale 2018 růst dividend 15% a 2019 růst dividend 30%.
Nenávidím FAANG akcie, nechci ani jednu. Dávám přednost akciím Allianz, BASF, BMW, Munich Re, jen kvůli dividendám.
Daimler a VW neberu. Akcie Microsoft nepatří do FAANGu. Microsoft koupím levně po krachu za 6.000 € s P/S pod 3.
Nesnažím se dosáhnout lepší performanci portfolia než akciový index.
Akcie nechci nikdy prodat s výdělkem. Já chci jen dividendy jako důchod.

Sem prosím nedávej žádný komentář!
Místo pro komentář je zde :post: http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=4&page=11

MSFT-crash.png - 17kB

Ladislav - 28-12-2019 v 10:36

Kupovat jen akcie s nízkým P/S P/B P/E a s dobrým výnosem dividendy
a během 20 let každou akcii levně přikupovat!


''''...... nákupní kurz z roku 2000 ...... 2000 kupovat jednorázově akcie ...... při jednorázovém nákupu v roce 2000 ......''''

Růst akcií není dobré počítat od nejvyššího předražení všech dob 2000 a 1929.
A pokud to někdo činí, musí uvést k tomu ještě růst akcií od 2003 a od 2009 a od 1932.
Ještě by někdo přišel na tu velikou hloupost, že 100 různých hezkých akcií se nevyplatilo koupit a držet do dnes, protože jsou dnes stále pod vrcholem z roku 2000.
Jenže pokud mají hezké dividendy, hezky se ty akcie vyplatily, i když jsou dnes pod kurzem z roku 2000.
Protože každá akcie měla být kupována několikrát během let a průměrná nákupní cena měla být hluboko pod maximem z roku 2000 a dnešní kurz měl být vysoko nad průměrnou nákupní cenou.
A hlavně měl každý vědět, jak vypadají pro nákup nevhodně vysoké poměry P/E, P/B, P/S. A pokud jsme to nevěděli už roku 2000, tak to víme dnes.
A nesmíme proto dnes za každou cenu kupovat extrémně předražené akcie: Adobe, Alibaba, Alphabet, Altria, Amazon, Apple, Coca Cola, Deutsche Börse, Diageo, Facebook, Mastercard, Microsoft, Netflix, Novo Nordisk, Nvidia, Philip Morris, SAP, Tencent, Vertex, Visa, Wirecard. Tyto nesnesitelně předražené akcie bychom museli po velkém krachu silně přikupovat, abychom měli nízkou průměrnou nákupní cenu a po příštím velkém krachu byli brzy v plus.

Sem prosím nedávej žádný komentář!

Obrázek: Dlouhodobě se tato akcie hezky vyplatila a hezky vyplatí, když je během 20 let několikrát přikoupena a má mnohý rok výnos dividendy 4% až 5% a ta dividenda se během každé dekády zdvojnásobí.

chart-Munich-Re.png - 17kB Podobně vypadá akcie Allianz i Munich Re

chart-Allianz.png - 14kB

Ladislav - 23-1-2020 v 11:53

Kdy prodáš tvoje předražené akcie Microsoft?

Kdy prodáš tvoje předražené akcie Microsoft? Při poklesu 15% nebo 30%, nebo si je necháš klesnout na polovinu?
Jednou ten velký krach přijde. To je jisté.
Pokud necháš klesnout tvoje akcie Microsoft na 1/3, pak je můžeš prodat mně. Já budu kupovat Microsoft 66% pod maximem.
Nemoudří spekulanti z Evropy i z Ameriky se chlubí, že koupili draze akcie: Adobe, Alphabet, Amazon, Apple, Facebook, Mastercard, Microsoft, Netflix, Nvidia, Visa, a přesto s nimi vydělali za 5 let 300%.
Ta jejich chlouba by měla ale vypadat: ''Koupil jsem ty akcie hloupě draze a přesto jsem s nimi vydělal za 5 let 300%. Při poklesu kurzu 30% ty akcie prodám. Nenechám je klesnout 50% = na polovinu.''
Chytrá by byla chlouba rozumného investora: ''Koupil jsem ty akcie 2009 levně, mám je 150% v plus a protože mají každý rok z nákupního kurzu vyšší výnos dividendy, neprodám ty akcie nikdy. Budoucí krátkodobý pokles kurzu na polovinu mi nebude vadit.

Sem prosím nedávej žádný komentář!
Místo pro komentář je zde :post: http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=3&page=21

Ladislav - 28-1-2020 v 13:00

Akcie Deutsche Telekom vypadá jak podnikový dluhopis s 5%ním úrokem

Od roku 2005 do roku 2019 dividenda Deutsche Telekom 0,50 € až 0,78 € investici do akcie zaplatila.
Reinvestované dividendy znamenají, že od roku 2005 do dnes by byla investice 103% v plus. Ale bez dividend by byla akcie dnes 12% v mínus. Já mám akcii od roku 2018, dnes procento v plus.
Jedna hloupá komunistka povídala včera v televizi, že je akcie stále pod kurzem z roku 2000 a že investice do akcií je riskantní jak Casino. Jenže roku 2000 byla akcie s P/E extrémně předražená a studovaný akcionář by ji nekoupil.
Dividenda Deutsche Telekom byla posledních 10 let 3x snížena a je dnes nižší než před 10 lety. Ale šéf slíbil, že 0,60 € je garantované minimum a nikdy nebude dividenda nižší.
Na konta v Německu chodí dividendy Deutsche Telekom nezdaněné a pokud akcionář nikdy neprodá, nikdy nezaplatí daně z dividend. Pokud by prodal, pak by platil všechny daně z dividend za minulá léta dohromady.
Dividenda dělá každý rok průměrně 5% z kurzu akcie a průměrně 60% z čistého zisku.

Sem prosím nedávej žádný komentář!
Místo pro komentář je zde :post: http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=4&page=16

D-Telekom-dividend.jpg - 820kB

Ladislav - 4-2-2020 v 16:53

Microsoft akcie

Možná že investice na stálo začínající až od budoucího krachu akcie Microsoft na 1/3 bude pro dividendového investora příjemnější než investice minulých 8 let.
Dnešní šéf Microsoftu = Nadella usiluje o silný růst kurzu akcie, aby jeho nakradené akcie mohl prodat za miliardu dolarů nebo za několik miliard, a proto Microsoft silně nakupuje vlastní akcie a likviduje je, aby se zmenšil počet akcií a zvýšily kurzy.
Takto nebezpečně předraženou akcii s P/S 9 a později snad i víc, čeká velký krach na 1/3.
Po velkém krachu akcie bude mít Microsoft asi nového šéfa, a ten by mohl dbát více na uspokojivé dividendy a méně na růst kurzu, pokud to nebude stejný darebák jako dnešní šéf.
Já nelituju, že jsem nevydělal stovky procent s akcií Microsoft minulých 8 let a nelituju ani, že jsem nevydělal stovky procent s akcií Apple a s bitcoinem.
To co nezdravě moc rostlo, to se jednou hluboko propadne na 1/3, něco i na 1/10 (Visa, Mastercard) a všichni budou rádi, že na počátku krachu, nejpozději 35% pod maximem, akcie prodali.
Dividendoví investoři, kteří žádnou akcii nikdy neprodají, jsou mnohem šťastnější, když mají málo předražené akcie, málo volatilní akcie, a když na konci velkého krachu nemají žádnou akcii kleslou víc než na 1/2 (Allianz, Munich Re). Akcie zdravých podniků se několik let po krachu na 1/2 zase vrátí na minulé maximum. Ale dnes zmanipulované akcie Apple, Microsoft a hlavně Visa, Mastercard se propadnou na 1/3 nebo víc a všichni, i ti dividendoví investoři nebudou z toho krachu šťastní, když včas předražené akcie neprodali.

Sem prosím nedávej žádný komentář!
Místo pro komentář je zde :post: http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=4&page=19

Ladislav - 11-2-2020 v 12:33

Rozdíl mezi zákonným důchodovým pojištěním a dividendami z akcií

1) Peníze ze zákonného důchodového pojištění dostaneš vypláceny bez krácení až od důchodového věku.
Ty do pojištění vložené peníze ubývají a pro tvoje děti nezbyde nic.
2) Peníze z dividendových akcií dostaneš v mnoha případech vypláceny už za měsíc po tom, co si akcie koupil.
Ty vložené peníze neubývají, ale zvyšují hodnotu a později budou dostávat i tvoje děti dividendy, když zdědí tvoje akcie.
Pokud mají lidé možnost volit, měli by lidé ukládat peníze do dividendových akcií a neplatit důchodové pojištění.
A v některých zemích světa nemusí platit zákonné důchodové pojištění lidé vydělávající samostatně.
A pokud lidé musí platit zákonné důchodové pojištění, měli by současně i kupovat dividendové akcie.
Aby v prvním roce důchodu dostali minimálně tolik peněz z dividend, jako z důchodového pojištění.
Samozřejmě připadají v úvahu jen akcie starých velkých a zdravých podniků a žádné nemocné podniky: Nokia,
Ford, AIG, General Motors.
Můj syn Joe dostane první akcie na konto ve věku 6 let. Nejprve mám v úmyslu koupit synovi 4 britské akcie
s výnosem dividendy 6 až 7%, protože jejich dividendy chodí nezdaněné.
BHP Group, British American Tobacco, Royal Dutch Shell, HSBC.

Sem prosím nedávej žádný komentář!
Místo pro komentář je zde :post: http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=22&page=3

Ladislav - 15-2-2020 v 18:44

Pro sebe samotného se musí investovat úplně jinak než pro tisíc klientů

Pro sebe samotného se musí investovat úplně jinak než pro tisíc klientů.
Klienti nutí manažera holdingu, portfolia nebo fondu kupovat předražené akcie, protože minulý rok rostly ze všech akcií nejvíce.
Také hloupé nezletilé blondýny píšící ve všech možných investičních magazínech světa pod mužským jménem, radí koupit ty nejsilnější akcie. Ony a oni neví, co to znamená P/B 12 a P/S 10, protože ve studiu knih došli jen k P/E. A i u toho P/E 100 si myslí, že je to O.K., protože akcie podniků silně zvyšujících tržbu a zisk si to P/E 100 zaslouží a dnešní kurz akcie tomu zisku bude za 10 let odpovídat.
Ale když není člověk blond, je staršího věku a kupuje akcie pro sebe samotného, musí dbát na to, aby akcie měla slušný výnos dividendy, nízké poměry P/S P/B P/E a podnik nemířil k bankrotu.

Sem prosím nedávej žádný komentář!

Ladislav - 29-3-2020 v 14:20

Kdy koupit akcie?
Koupím akcie hned:
Když mám na kontě 1.000 €,
akcie roste ten den,
je výhodně oceněná.
Jestliže se ukáže za týden, že krach nebyl ukončen a akcie bude za měsíc ještě levnější, to už mi bude zcela jedno. Protože jsem koupil tu samou akcii vloni s vyšším kurzem, dnes s nižším kurzem a další rok zase s nějakým kurzem. Většinou mi trvá nákup jedné akcie za 6.000 € několik let. Zvláště dnes, když kupuju 4 různé akcie, budu potřebovat asi 5 let, abych dal na jednu 6.000 €, na druhou 7.000 € a na další zrovna tak. Já jsem značně vylepšil roční příjem z dividend, když jsem před pár lety začal dávat 6.000 € na akcii s výnosem dividendy pod 5%. A 7.000 € na akcii s výnosem dividendy nad 5%.
A tak dnes potřebuju 6.000 € na akcii Walgreens. 7.000 € na akcii Enbridge, Scotia Bank, Mitsubishi Corp. Každou z nich mám dnes už za 3.000 € koupenou.

Akcii Siemens jsem měl za 6.000 €, akcii Allianz jsem měl za 6.000 €, protože jsem je kupoval dříve s výnosem dividendy pod 5%. Po dnešním korona-krachu ale vystoupily jejich výnosy dividend nad 5%, tedy jsem na každou přidal 1.000 €. Asi je mám tedy dnes trochu v mínus, ale já je koupil levně dnes i před lety. A prodávat je nebudu nikdy. Pro mne je nejlepší performance 0% za rok, pak mohou akcie levně přikupovat kvůli dividendám, ještě 10 let.
Takže podivná akcie Royal Dutch Shell je ideální k nákupu pro každého, koho zajímají jen dividendy a nikdy nechce akcie s výdělkem prodávat.
Sem prosím nedávej žádný komentář!
Siemens.jpg - 62kB

Ladislav - 1-4-2020 v 17:28

Medvědi nevědí

Mnoho spekulantů a akciových teoretiků se nachází dnes v medvědím trhu.
A několik z nich je v medvědím trhu už od jara 2000 a asi se z něj už nikdy nedostanou ven.
To že akcie dnes už týden rostou, považují oni jen za býčí past: několik dní mohou akcie růst a pak bude velký krach pokračovat.
Akcie by se měly kupovat jen levně, s P/S co nejhlouběji pod 3, P/B co nejhlouběji pod 3 a s výnosem dividendy co nejvýš nad 3%. Od podniků a bank které umí zvyšovat tržby, zisky a dividendy a nemíří k bankrotu jak Nokia a Boeing.
Nikdo by neměl kupovat tu nejlepší akcii světa, která rostla minulou dekádu tisíc procent, když je předražená s P/S 9, P/12 a bez dividendy nebo s výnosem dividendy 1%.
A během dlouhých let by se měla každá akcie několikrát přikoupit, pokud bude stále levná, P/S co nejhlouběji pod 3, P/B co nejhlouběji pod 3 a s výnosem dividendy co nejvýš nad 3%.

Sem prosím nedávej žádný komentář!

Bull-trap.png - 4kB

RDS.png - 15kB

 Stran:  1